14/04/2009 13:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μια χαμένη χώρα

[youtube Zl0olE-alv8&feature=player_embedded]

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Saloniciano avatar
    Saloniciano 14/04/2009 13:09:25

    Πρέπει να πούμε ότι η μη-χώρα Σομαλία βυθίστηκε στο χάος και την αναρχία όταν αποφάσισε να ασχοληθεί μαζί της η Αμερική και ο Κλίντον, το είδωλο των απανταχού εκσυγχρονιστών.

    Σομαλία, Αφγανιστάν, Ιράκ... με όσες χώρες ασχολήθηκαν επισταμένως οι Αμερικάνοι, τους άλλαξαν τα φώτα!

    Σειρά έχει ο παραδοσιακός τους σύμμαχος το Πακιστάν.

    Και ίσως μετά η Τουρκία! Ίσως ο εναγκαλισμός των Ομπάμα και Ερντογάν να σήμαινε την αρχή τού τέλους για τους γείτονες...

    Εγώ πάντως αν ήμουν το Ιράν και έβλεπα να με περικυκλώνουν οι αποτυχημένες χώρες-σύμμαχοι των Αμερικανών, Αφγανιστάν, Ιράκ, Πακιστάν... θα ήθελα να την έχω τη ρημάδα τη βόμβα...

  2. Αρχίδαμος avatar
    Αρχίδαμος 14/04/2009 13:12:47

    Εγω μια χαρα τους βλεπω και σε ταξη. Εμεις ειμαστε η χαμενη χωρα και δεν το ξερουμε.

  3. ataktos avatar
    ataktos 14/04/2009 13:13:23

    Δεν μου μιαζει καθόλου με το Ελλαδισταν ...xaxaxa

  4. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 14/04/2009 13:28:14

    Με τόσες ανατροπές και εγκαθιδρύσεις φύλαρχων και “κυβερνήσεων” στην πολύπαθη ήπειρο, επόμενο είναι το τέρας που δημιούργησαν να στραφεί εναντίον των δημιουργών του κάποια στιγμή. Ο οπλισμός που διαθέτουν οι πειρατές και τα ηλεκτρονικά υπερεξοπλισμένα ταχύπλοά τους παραπέμπουν στα γνωστά μαγειρεία.
    Μάλλον θα χρειαστεί ειδική ναυτική δύναμη προάσπισης των ωκεανών. Να και κάτι θετικό για τα παροπλισμένα ναυπηγεία.
    Οι ωκεανοί είναι δικοί τους σας μας ...

  5. apneagr avatar
    apneagr 14/04/2009 15:14:03

    Καλό Πάσχα antinews με υγεία...
    apneagr

  6. Orestios avatar
    Orestios 14/04/2009 15:15:52

    Πριν πολλά χρόνια οι Αμερικανοί αποφασίσαν ότι πρέπει να εκδημοκρατίσουν τη Σομαλία, μιας και αυτοί κατέχουν το δημοκρατικό χάρισμα. Πήγαν εκεί μαζί με ΝΑΤΟϊκή υποστήριξη (και Ελληνική δύναμη είχε σταλεί τότε). Αυτό που κατάφεραν είναι να πέφτουν οι σφαίρες βροχή και να τα μαζέψουν άρον-άρον.
    Όπως βέβαια πάντα, η αρχική παρέμβαση τους, αλλά και η μετέπειτα χειρισμοί, μόνο δεινά επέφερε στο λαό της χώρας αυτής.
    Η συνταγή, εγκαθίδρυσης δημοκρατίας και απαλλαγής από το "παλιό καθεστώς" όσο και αν σερβίρεται ως γκουρμέ επιλογή μάλλον είναι αποτέλεσμα ασχέτων βλαχαδερών μαγείρων με πτυχία από το Μασατσούσετς.

  7. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 14/04/2009 15:26:28

    Τι άλλο θα μπορούσε να επιφέρει δηλαδή εκτός από δεινά. Γιατί επεμβαίνει ο ισχυρός, για την ψυχή της μάνας του;

  8. Orestios avatar
    Orestios 14/04/2009 16:15:19

    αλλενάκι, επεμβαίνουν γιατί αγαπούν τους συμπαθητικούς λαούς και θέλουν να τους σώσουν από τους κακούς. :)))))))))
    Και μην ξεχούμε πως, όπως ισχυρίζονται, η τωρινή κατάσταση είναι πολύ καλύτερη από την προηγούμενη. Ξεχνάς ότι πνέει ο άνεμος της δημοκρατίας? (λέμε τώρα....)

  9. anetos avatar
    anetos 14/04/2009 16:18:36

    Και ποιος πιστεύει ότι στο βάθος (όχι μακρυνου) χρόνου η ίδια τύχη δεν περιμένει την Τουρκία..
    Διαβάστε τις απαιτήσεις του PKK για το μέλλον της Τουρκίας ,20-25 περιοχές αυτόνομες ζητάει ο εκπρόσωπος του. Δεν θα πάρει τουλάχιστον 10 κάποια στιγμή που οι αμερικανοί θα έχουν κάνει τις δουλειές τους με την Τουρκία και δεν θα την χρειάζονται πλέον ?

  10. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 14/04/2009 16:24:34

    Σοσιαλιστικος ρεαλισμός με τον πατερούλη -ηλιο Σαρίφ Αχμέτ και ισλαμικός φονταμενταλισμός...
    -ε ναι η αμερική φταίει. Ο σοβιετία μεσω αιθιοπίκής εισβολης καθολου!!

  11. Orestios avatar
    Orestios 14/04/2009 16:30:10

    @ 9
    Και ποιός ζήτησε από τους Αιθίοπες να εισβάλουν για να διατηρηθεί η τάξη ενώ οι ίδιοι απέτυχαν? Οι πανίσχυρες χώρες του υπαρκτού σοσιαλισμού Κούβα και Βόρεια Κορέα?

  12. Naruto avatar
    Naruto 14/04/2009 16:46:33

    Αθηναϊκη Συμμαχια ΄Β. Δεν κανουν κατι καινουργιο.

    Εαν ζουσαν οι Αρχαιοι Αθηναιοι θα τους ελεγαν:
    Been there, Done that ,Look where it got me.

    Βεβαιως εμεις εχουμε το συνδρομο του κατατρεγμενου. Πρεπει να μην υποστηριξουμε το συμφερον μας αλλα να πολεμησουμε την αδικια στην παγκοσμια σκακιερα. Την αδικια που υπαρχει στην χωρα μας την ξεχναμε οταν αναφερεται η λεξη αμερικη.

    Οι αμερικανοι καλοι-κακοι το εχουν πιασει το νοημα. Εμεις οχι.

  13. Νἰκος avatar
    Νἰκος 14/04/2009 17:26:09

    Ορεστιε και Αλλενακι,
    Ολα αυτα που λετε για Τουρκια, κ.α., ειναι πιθανα και λογικα σεναρια. Αλλα η εκτελεση τους εξαρταται απο αρκετους παραγοντες οπως, π.χ. απο ποσο συνοχη εχουν εσωτερικη, και ποσο διαβρωμενοι ειναι οι κρατικοι μηχανισμοι τους, το ρολο των ΜΜΕ(ξαχρειωσεως). Τελοπς απο τη δυναμικη που θα ακολουθησουν τα ασποσχιστικα τους κινηματα, Κουρδοι κλπ. Μερος των τουρκικων λεονταρισμων, εξωθεν και ενδοθεν, μπορει να ερμμηνευθει μερικως και απο το οτι θελουν να περασουν την εικονα αρραγους κρατους, εν μερει σωστο. και το κυριοτερο,δεν επιτρεπουν στους "δικους" τους αναρχοβαμμενους να περασουν εικονα αδυναμου κρατικου μηχανισμου, κατι που εδω γινεται με σχετικη ευκολια δεδομενων των αχρηστων σε καιριες θεσεις. Ορατε τον ανεκδιηγητο Παυλοπουλο τον περασμενο Δεκεμβρη, οταν ο μεγιστος στρατηλατης ανακοινωσε το δογμα της "αμυντικης" στασης της αστυνομιας. Ιδεολογικο, πρακτικο και ακρως επικινδυνο μπαχαλο. Ανικανοτητα στο επακρον.

  14. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 14/04/2009 17:41:40

    Δεν είπα για Τουρκία, μίλησα μόνο για την Αφρική και κατ' επέκταση για όλες τις χώρες που υφίστανται την επέμβαση των ισχυρών κατά καιρούς, ... για το καλό τους.

  15. Νἰκος avatar
    Νἰκος 14/04/2009 17:43:41

    Διαβαστε εδω για να δειτε και για ποιους αλλους λογους ειμαστε "χαμενη χωρα". Δειτε τι εκαναν ηλιθιοι του "ΠΡΩΤΟΥ ΘΕΜΤΑΤΟΣ", που μπορει και να τα "παιρνουν", σχετικα με το θεμα των υποκλοπων καιο πως το ανακατεψαν με το θεμα.
    (http://server.protothema.net/~sunday/downloads/216soma.pdf)

    Απο την Στρατηγικη:
    Στην έκδοση της 14-5-2006, το «Πρώτο Θέμα», σε ολοσέλιδο άρθρο, με διακριτικό τίτλο, «Και η ΕΥΠ καίει τον Βουλγαράκη» κάνει αναφορές για το θέμα των τηλεφωνικών υποκλοπών σε εταιρεία παροχής τηλεπικοινωνιών, και την κατάθεση στην αρμόδια επιτροπή της Βουλής, του Διοικητού της ΕΥΠ κ. Ιωάννη Κοραντή, για το θέμα. (http://server.protothema.net/~sunday/downloads/64soma.pdf)
    Για τα δημοσιεύματα αυτά, ο Διοικητής της ΕΥΠ, κ. Ιωάννης Κοραντής, ευθείς αμέσως εξέδωσε ανακοίνωση στην οποία αναφέρει χαρακτηριστικά.-

    «Ορισμένα από τα ονόματα που αναφέρει η εφημερίδα ανήκουν στο στελεχιακό δυναμικό της Υπηρεσίας [...]Ουδέν κρυπτόν. Κατά τα λοιπά, το μυθιστόρημα καλά κρατεί.» (http://www.ydt.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=1480&Itemid=217〈= )

    Οι «συνταγματικές ευαισθησίες» των «μετανοούντων και δακρυρροόντων» συντακτών, εντάσσονταν στην υπηρεσία της Δημοκρατίας και της υπεράσπισης του δημοσίου και του Εθνικού συμφέροντος, ή εξυπηρετούσαν «άλλους σκοπούς»..?

  16. Orestios avatar
    Orestios 14/04/2009 19:55:43

    @ Νίκος
    Δεν μίλήσαμε για τουρκία. Κάνεις λάθος. Άλλοι μιλήσαν για Τουρκία. Τα μπέρδεψες λίγο.

  17. Νἰκος avatar
    Νἰκος 14/04/2009 20:24:46

    Εχετε δικιο παιδια, συγνωμη, ηθελα να μην μακρυγορησω αλλα τελικα ακουσιως τα "τσουβαλιασα" ολα.

  18. Orestios avatar
    Orestios 14/04/2009 20:54:11

    @ Νίκος
    IT'S OK