#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/06/2011 14:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μια φορά λαγός, πάντα λαγός



Σήμερα το πρωί ο πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου εξέφρασε στην Σλοβάκα ομόλογό του αμφιβολίες για το αν θα περάσει το Μεσοπρόθεσμο από την Βουλή. Αμέσως μετά εμφανίστηκε ο πρόεδρος του ΛΑ.Ο.Σ. Γιώργος Καρατζαφέρης και κάλεσε την κυβέρνηση να ζητήσει την ψήφιση του Προγράμματος από 180 βουλευτές προκειμένου, όπως είπε, να ξεκαθαρίσει το πολιτικό σκηνικό.

«Το θέμα μας δεν είναι το πότε θα ψηφιστεί, αλλά με ποια πλειοψηφία θα ψηφιστεί», παρατήρησε δικαιολογώντας το αίτημα του για τους 180 βουλευτές.

Νομίζουμε ότι επιτέλους ο πρωθυπουργός πρέπει να εισακούσει το αίτημα του αρχηγού της αξιωματικής αντιπολιτεύσεως και να κάνει τον αρχηγό του ΛΑΟΣ υπουργό του για να ηρεμήσει ο άνθρωπος - αν και κάτι μας λέει ότι όταν αναλάβει ο κ. Βενιζέλος θα ευοδωθούν οι επιθυμίες του κ. Καρατζαφέρη

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 23/06/2011 14:56:23

    Όταν "παίζεις με ψηλό ρίσκο", ο απέναντι στο τραπέζι μπορεί να σου πεί "το βλέπω". Και ν' ανεβάσει ακόμα περισσότερο το επίπεδο του ρίσκου.
    Στις οριακές καταστάσεις, η ψυχραιμία αναβαθμίζεται δραματικά ως παράγων επικράτησης.
    Ο Μπλάκ Τζάφ "λαγός", η πρωθυπουργός της Σλοβακίας "λαγουδάκι";
    Ίσως δούμε απίστευτο "χορό των λαγών", με χοροπηδητά, σούζες και κόντρες μπροστά στο βάραθρο.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ο Θείος 23/06/2011 15:13:57

      Τον είδαμε το χορό των λαγών, Θείο. Το είπε πρώτη η σλοβάκα προ μηνών, και προχθές κιόλας ο Καρατζαφύρερ το επανέλαβε μέσα στη βουλή: "μισθοί και συντάξεις, να πέσουν στα 300 ευρώ".

      Αλλά, σάμπως είναι μόνον αυτός ο λαγός; Τον... κούνελο, εκπρόσωπο τύπου της "Δημοκρατικής Αριστεράς", πού τον πας; Σε κατάπτυστο άρθρο του με τίτλο "Φοβού τον Σαμαρά", κάνει μοναδικό lip service στην παραπαίουσα κυβέρνηση του ΓΑΠ: "...Τα πράγματα, λοιπόν, δεν είναι αστεία. Ο δημοκρατικός κόσμος δεν μπορεί να παίζει με αυτά. Ένα κομμάτι της αριστεράς δεν μπορεί να σηκώνει στο φιλέ για να καρφώνει ο κ. Σαμαράς. Απαιτείται δημοκρατική επαγρύπνηση, διάλογος των αριστερών, κεντροαριστερών και οικολογικών δυνάμεων για την αναγκαία αλλαγή πολιτικής και τη διαμόρφωση νέων προοδευτικών πλειοψηφιών"

      Είπατε τίποτα;

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Αυριανιστής 23/06/2011 17:22:14

        "Διάλογος των αριστερών, κεντροαριστερών και οικολογικών δυνάμεων για την αναγκαία αλλαγή πολιτικής"!
        Χα χα, SPD + Linkspartei + Πράσινοι = 60 % σε Γερμανικές δημοσκοπήσεις σήμερα. Εδώ κάτω, πώς πάει ο "Κανένας"; Σκίζει, φαντάζομαι!

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Αυριανιστής 23/06/2011 17:27:23

        Άν προσθέσεις τους "Πειρατές του Διαδικτύου" και κάτι άλλα ψιλά, βγαίνει εκεί πλειοψηφία 2/3 στο εκλογικό σώμα. Αντι λαγούς, εκει βλέπω "πνιγμένα κουνέλια" στους ομόσταυλους της ΝΔ.

  2. Ελληνας Πολιτης σε Απογνωση avatar
    Ελληνας Πολιτης σε Απογνωση 23/06/2011 15:07:13

    Που βλέπετε το περίεργο στην δήλωση του προέδρου του ΛΑΟΣ Γιώργου
    Καρατζαφέρη ;
    Αν ο κ. Αντώνης Σαμαράς πιστεύει ότι το νέο Μνημόνιο (μεσοπρόθεσμο)
    είναι κακό γιά τον Τόπο , να ζητήσει και τουλάχιστον να συναινέσει στην
    πλειοψηφία των 180 και να το καταψηφίσει . Έτσι κάνουν οι πολιτικοί
    άντρες που δεν κρύβονται πίσω από το δάχτυλό τους .
    Αλλοιώς , η διαφωνία ή αφωνία θυμίζει Καινή Διαθήκη , δηλαδή Πόντιο
    Πιλάτο, δηλαδή "Νίπτω τας Χείρας μου"

    • Γιώργης avatar
      Γιώργης @ Ελληνας Πολιτης σε Απογνωση 23/06/2011 21:54:25

      Ἄστο, ἄστο... «'Απεγνωσμένε», δέν πιάνει τό ...δὀλωμα!

  3. man8os avatar
    man8os 23/06/2011 15:11:55

    Μηπως ειναι καιρος να συμφωνισουμε σε κατι με τον ΛΑΓΟ?

    • Dio avatar
      Dio @ man8os 23/06/2011 16:57:23

      νομιζω πως ναι

  4. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 23/06/2011 15:17:02

    Λαγοί είμαστε λέμε και καμιά @@@@@@@ να περάσει η ώρα!

    Λαγέ σε λίγο θα τα πεις με το λιοντάρι!

    • man8os avatar
      man8os @ daughter of mercy 23/06/2011 15:24:55

      Ακομη και το λιονταρι συμφωνει οταν ο λαγος μιλαει σοφα. Και σημερα ο Καρατζαφερ ειπε κατι σωστο. Εαν θελουμε να ημαστε σωστοι με την κοινωνια πρεπει να συμφωνισουμε μαζι του. Ψηφος απο 180! Και οποιος δεν γουσταρει ας το πει!
      Να μας πει και ο Βενιζελος την αποψη του.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ man8os 24/06/2011 00:39:39

        To 2010 γιατί δεν ζήταγε 180 ο λαγός;
        Τώρα που είναι στη γωνία ζητά συνενόχους;

        ΥΓ

        Μερικοί συνεχίζουν να υποστηρίζουν (δεν αναφέρομαι προσωπικά) ότι πρέπει να μιλάμε με ...λαγούς.
        Προσωπικά πιστεύω ότι τις ανεμοδούρες τις κοιτάς δεν συζητάς μαζί τους.
        Γιατί ένας άνθρωπος χαρακτηρίζεται από τα λόγια του από τις πράξεις του και από τις παρέες του ...όχι και να συμπορευόμαστε με τις κυβιστήσεις.
        Γιατί ακόμα και τα σταματημένα ρολόγια 2 φορές το 24ωρο λένε ...αλήθεια.

  5. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 23/06/2011 15:50:03

    Για πρώτη φορά συμφωνώ με τον κωλοτούμπα. Να ψηφιστεί με 180 το μνημόνιο2
    για να ξεχωρίσουν οι ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ ΣΠΥΡΟΣ 24/06/2011 00:40:40

      Ας το ζητούσε το 2010 ...
      Τώρα : λαγός την φτέρη κούναγε... ας πάει στον Γιωργάκη.

  6. Κωστας Ε. Χριστοδουλου avatar
    Κωστας Ε. Χριστοδουλου 23/06/2011 16:10:17

    Εγω θαθελα να μπορουσε το οριο να πηγαινε στους ΠΑΣΟΚ + 1 για να δοθει η ευκαιρια στον Κυριακο να μας σωσει !!!!

    • man8os avatar
      man8os @ Κωστας Ε. Χριστοδουλου 23/06/2011 17:01:14

      Αυτο θελω κι εγω
      Ψηφος με 180

  7. TopGunZ avatar
    TopGunZ 23/06/2011 17:50:35

    Είδες ρε ο Καρατζαφέρης! Φοβερός πολιτικός! Τα λέει σωστά! Είναι πρώτος μάγκας!

    ...Καλά, πλάκα με κάνετε!?!? Πάλι τα ίδια θα λέμε? Δηλαδή και ο Αθανασιάδης-πως-τον-λένε του ΠΑΣΟΚ που κάθε ζυγή ημερομηνία δεν ψηφίζει το μεσοπρόθεσμο είναι κι αυτός φοβερός πολιτικός? Ο υφυπουργός που ανεβοκατέβαζε αντιμνημονιακά τσιτάτα είναι κι αυτός παίκτουρας? Λέει κάτι λιτό, σωστό και ολοκληρωμένο κανάς ΝΔίτης (προφανώς όχι ο Κούλης, χαχαχα) και κάνετε τριχογνωμική διάσπαση και οσφυοκαμπτική ανάλυση γιατί ξέχασε ένα "και" και μπορεί η θειά μου η καμία με το πτυχίο από το Χάρβαρντ να το πάρει στραβά. Πετάει ένα πυροτέχνημα ο Καρατζαφέρης και τρέχουμε να τον ανυψώσουμε σε νέα επίπεδα πολιτικής αριστείας.

    • man8os avatar
      man8os @ TopGunZ 23/06/2011 17:53:34

      Κανενα επιπεδο πολιτικης αριστειας.
      Πρεπει να εκμεταλλευτουμε την κωλοτουμπα του προς το συμφερον μας.
      Νομιζω οτι μπορουμε.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ man8os 23/06/2011 18:10:17

        Γιατί, μπορείς να τον πιάσεις σε καμιά του κωλοτούμπα? Αφού περιστρέφεται πιο γρήγορα κι από καψουρεμένο ηλεκτρόνιο. Η σωστή απάντηση στ αλεγόμενά του θα ήταν κάτι του στυλ "μας δουλεύεις ρε νταλάρα?" και όχι να λέμε πως έχει δίκιο, λες και το πιστεύει. Νομίζω ότι κατανοείς την παγίδα στην οποία φοβάμαι ότι πεφτουμε εδώ.

        • man8os avatar
          man8os @ TopGunZ 23/06/2011 18:11:51

          Νομιζω οτι αυτη τη φορα μπορουμε να τον πιασουμε. Εχουμε τη νοητικη δυναμη, αρκει να εχουμε και αυτοπεποιθηση.
          Ναι, μπορουμε να του τη φερουμε!

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ man8os 23/06/2011 19:42:11

            Μακάρι φίλε μου. Μακάρι.

  8. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 23/06/2011 17:59:37

    Δεδομενης της θεσης τηςΝΔ για το μεσοπροθεσμο,τον Καρατζαφυρερ δεν τον πηρε οπονος για τους 150+1 η 180.
    Βαβουρα και αναταραχη θελει να φερει,σου λεει,ολο και καποιο χαπατο θα τσιμπησει μην τον πιστευετε.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ NIK THE GR 23/06/2011 18:10:46

      Ακριβώς.

    • man8os avatar
      man8os @ NIK THE GR 23/06/2011 18:13:59

      Ας τσιμπησει. Εγω τσιμπησα. Ποιο δυσκολη θα κανει την θεση του.
      Πλεον εχουμε ζητησει εκλογες, κανεις δεν μπορει να μας κατηγορησει ως ανευθηνους.

  9. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 23/06/2011 18:15:31

    Η ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΚΑΡΟΤΙΝΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΦΕΡΕΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΟΥ ΔΕΡΜΑΤΟΣ....ΑΠΟΚΤΑ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΑΠΟΧΡΩΣΗ...Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΜΙΛΗΣΕ...

  10. Orestios avatar
    Orestios 23/06/2011 18:37:55

    Αχ κουνελάκι, κουνελάκι,
    ξύλο που θα το φας.......

  11. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 23/06/2011 18:49:42

    @man8o
    Kαι μονο το υφος του εκεινο το κουτοχωριατικο φτανει για την υπογραφη των προθεσεων του,επαναλαμβανω,μην μασατε,ο ανθρωπας φτανει στα τελευταια μετρα που φευγει ο λαγος.

  12. tpe avatar
    tpe 23/06/2011 19:51:43

    Ακόμα κι αν τον πάρουμε στα σοβαρά, έχει κανείς ουδεμία αμφιβολία πως οι 180 θα βρεθούν; Κι αν βρεθούν, ο ΑΣ θα φανεί ο μοναδικός μ@...@ς του κοινοβουλίου. Το πιάσατε; Και θα τον λιώσουν όλοι, μέσα έξω... Κι ο ΓΑΠ θα καμαρώνει...
    Παγίδα είναι. Ο ΓΚ θα ψηφίσει ναι, αν πάει για 180, όχι αν πάει στους 150+1. Κι αν ΚΚΕ και λοιπές αυταρχικές, ε... δημοκρατικές ήθελα να πω, δυνάμεις την κάνουν με ελαφρά πηδηματάκια, τότε θα θέλουν καμιά 100 όλους κι όλους...

    • man8os avatar
      man8os @ tpe 23/06/2011 21:46:07

      Oχι, γιατι τοτε ο αγανακτισμενος λαος θα ξερει ποιος το παλεψε και ποιος ειπε πως τα μετρα αυτα ειναι λαθος.

      • Γιώργης avatar
        Γιώργης @ man8os 23/06/2011 22:18:02

        Καί ἐν τῶ μεταξύ θά τό 'χουμε φάει γιά τά καλά...!
        ΔΕΝ ΤΑ ΛΕΣ ΚΑΛΑ.

    • Γιώργης avatar
      Γιώργης @ tpe 23/06/2011 22:21:11

      ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ!!!
      Παγίδα μέ ἀπίστευτα μπαμπέσικη πονηριά ...

  13. takis avatar
    takis 23/06/2011 19:55:00

    ρε παιδια μην ασχολειστε ολο με το Καρατζαφερη.Προεδρο εσεις δεν εχετε?

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ takis 23/06/2011 20:19:11

      Α να γεια σου, κι εγώ αυτό τους λέω, έχεις το Pagani Zonda και ασχολείσαι με Uno Ρωσοπόντιου με νέον πιτσιλιστήρια και καμένη τουρμπίνα

  14. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 23/06/2011 20:53:55

    ΤΟP-TOP-TOP
    +1στο απειρο

  15. occultist avatar
    occultist 23/06/2011 21:42:23

    Αν προσέξατε το Σ.Ε έκρινε οτι το μνημόνιο ΔΕΝ αποτελεί διεθνή σύμβαση και ως εκ τούτου δεν χρειάζονται 180 βουλευτές. Αρκούν 151. Ο Σαμαράς κάλλιστα μπορεί, ως πρωθυπουργός , να το έχει στην φαρέτρα του.

  16. babayaro avatar
    babayaro 23/06/2011 22:41:27

    επειδη το ειπε αλλος,παει να πει οτι δεν ειναι σωστο?
    180 για να μαθει επιτελους ο λαος ποιοι ειναι με αυτον,ποιοι εναντιον και ποιοι κρυβονται πισω απο τους σιγουρους 151 του Πασοκ....
    Τελικα,θελουμε η δεν θελουμε μνημονιο?

    • Γιώργης avatar
      Γιώργης @ babayaro 23/06/2011 23:53:19

      Είπαμε..., δέν «πιάνει»τό δόλωμα...!
      Ἄντε τώρα καί σύ ...«μέ τούς ἄλλους»!

      • babayaro avatar
        babayaro @ Γιώργης 24/06/2011 00:20:44

        καταλαβα...της κωλοτουμπας γινεται.

  17. Κάσσανδρος ο Κυανός avatar
    Κάσσανδρος ο Κυανός 23/06/2011 23:14:10

    Θέλει προσοχή αυτή η πρόταση γιατί έχει ενδεχομένως συνταγματική σημασία όσον αφορά την ισχύ του μεσοπρόθεσμου ως διεθνούς συμφωνίας αν ψηφιστεί με 180 ψήφους. Και εκκρεμεί και η νέα δανειακή σύμβαση.
    Ίσως για αυτό να ελέχθει πως σημασία έχει η πλειοψηφία με την οποία θα ψηφιστεί.

  18. Απόστολος Γ. avatar
    Απόστολος Γ. 24/06/2011 00:33:44

    Γιατί δεν μας αφήνουν να χρεοκοπήσουμε τώρα πριν πάρουμε άλλα δάνεια.
    Δραχμή να τελειώνουμε.
    Δεν παράγουμε απολύτως τίποτα και οι κόπροι των ΔΕΚΟ απολαμβάνουν συντάξεις των 3 και 4 χιλιάδων ευρώ. Σχεδόν τα διπλά από τους συνταξιούχους της DT.

    ΧΡΕΟΚΟΠΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ.

  19. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 24/06/2011 05:16:32

    και η Αλέκα που είπαμε θα είναι την μαύρη εκείνη ώρα του ενταφιασμού μας?
    Γιατί δεν κάνει τουλάχιστον κάτι που θα είχε ουσία και αποτέλεσμα, να αποχωρίσει οριστικά από την βουλή?
    Έτσι θα είχε συνέπεια έργων και λόγων.

  20. hotdog avatar
    hotdog 24/06/2011 09:45:29

    ....Πότε θα φάμε ΛΑΓΟ ΣΤΙΦΑΔΟ;;;;;;
    Βάζω εγώ τις σόδες γιατί κάτι μου λέει πως δε θα χωνέψουμε εύκολα....

    • Γιώργης avatar
      Γιώργης @ hotdog 24/06/2011 10:27:50

      Σωστό!
      Ὁπότε δέν χρειάζεται νά ...δαγκώσουμε κἄν...
      Κατ' εὐθείαν στά σκουπίδια!!!

  21. sotiris frankfurt avatar
    sotiris frankfurt 24/06/2011 11:34:18

    Αιώνια λαγός δεν γίνεται αλλιώς!!!

  22. ΘΕΟΦΙΛΟΣ avatar
    ΘΕΟΦΙΛΟΣ 25/06/2011 09:19:35

    OI ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΙ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΤΠΔΥ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟ ΕΦΑΠΑΞ ΘΑ ΥΠΟΣΤΟΥΝ ΜΕΙΩΣΗ ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΠΑΡΟΥΝ.ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΕΙΣΦΟΡΑ ΓΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 800 ΕΥΡΩ Η ΟΧΙ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ