#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/06/2012 09:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μια φανταστική κυβέρνηση με..σχόλια!



Ανακοινώθηκε η νέα κυβέρνηση Εθνικής Σωτηρίας, λοιπόν, αλλά δε σας τα είπανε σωστά οι δημοσιογράφοι. Εγώ έχω να σας μεταφέρω την πραγματική κυβέρνηση και τα σχόλια που ακολούθησαν μετά τη σύνθεσή της. Έχουμε και λέμε λοιπόν:

Πρωθυπουργός: ΠΕΡΙΚΛΗΣ

Υπουργός Επικρατείας: ΚΙΜΩΝ

Υπουργός Εξωτερικών: ΙΣΟΚΡΑΤΗΣ

Υπουργός Οικονομίας: ΞΕΝΟΦΩΝ

Υπουργός Πολιτισμού: ΣΟΦΟΚΛΗΣ

Υφυπουργός Πολιτισμού: ΑΡΙΣΤΟΦΑΝΗΣ

Υπουργός Δικαιοσύνης: ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ

Υπουργός Παιδείας: ΣΩΚΡΑΤΗΣ

Υφυπουργός Παιδείας: ΠΛΑΤΩΝ

Υπουργός Δημόσιας Διοίκησης: ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ

Υπουργός Ναυτιλίας: ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ

Υπουργός Εθνικής Αμύνης: ΙΦΙΚΡΑΤΗΣ (ο γνήσιος όχι ο μουρλός)

Υπουργός Υγείας: ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ

Κυβερνητικός εκπρόσωπος: ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ

Πρόεδρος Βουλής των 500: ΚΛΕΙΣΘΕΝΗΣ

Μετά την ανακοίνωση της σύνθεσης της νέας κυβέρνησης σα βροχή έπεσαν τα σχόλια στην Αγορά.

Άνυτος: Μα το Σωκράτη υπουργό Παιδείας! Αυτό τον δαιφθορέα των νέων; Δεν αρχίσαμε καλά μου φαίνεται Περικλάκο.

Κάλλαισχρος: Αφήστε ρε τα παραμύθια με τον τάχα δίκαιο Αριστείδη. Αυτής είναι αλώπηξ Αλωπεκήθεν. Τον μάθαμε πια. Αμ έτσι θα κάνουμε χωριό; Δεν τόκοβα καλύτερα που τους ψήφισα;

Μελιχρός: Καλά ρε το Θεμιστοκλή στο ναυτιλίας. Αυτόν τον δωσίλογο που πήγε και κρύφτηκε στην αγκαλιά του Μεγάλου Βασιλιά; Φέρτε μου ένα όστρακο να γράψω το όνομα του προδότη!

Λαρίσσιος: Μα καλά τον Αριστοφάνη στο πολιτισμού; Αυτόν τον αισχρό που βρίζει όλον τον κόσμο για να πάρει το βραβείο και γαργαλάει τα αυτιά των πολιτών; Τον καταριούνται οι Θεοί για τις προστυχιές που λέει. Ντροπή ρε. Δεν υπάρχει σέβας πια.

Αντίμηδος: Το σκυλάκι των περσών τον Ξενοφώντα στο Οικονομίας; Λες και δεν ξέρουμε ότι είναι επιλογή των περσοαρίων; Μας το παίζει και συγγραφέας ο παλαιός αριστοκράτης επειδή έγραψε τον Οικονομικό μας το παίζει και γνώστης; Θα πάρει πίσω το φόρο φωτισμού οδοδεικτών αλλιώς ετοιμάζουν το δρόμο για τον Κλέωνα με 50% και πάνω!

Αντισθένης: Αυτόν ξετσίπωτο το Δημοσθένη βάλανε για κυβερνητικό εκπρόσωπο; Τα «άρπαλα χρήματα» τα ξεχάσαμε. Ντροπή στον Περικλή. Άλλα περιμέναμε.

Δημοκρατικός πελταστής: Τον αρχιφασίστα Πλάτωνα στο παιδείας ρε; Το τσιράκι του αρχιφασίστα Διονυσίου των Συρακουσών; Με τις φανταστικές του πολιτείες; Καλή αρχή παιδιά! Δε σας βλέπω για πολύ! Ερχόμαστεεεε!

Αθήναιος: Το φιλοσπαρτιάτη Κίμωνα στο επικρατείας; Αυτός που θαυμάζει τους αντιδραστικούς της Σπάρτης; Το φιλολάκωνα; Εγώ δε σε ξαναψηφίζω Περικλάκο. Ως εδώ!

Όπως βλέπετε φίλοι μου, τίποτα δεν έχει αλλάξει από τότε. Και το Χριστό με τους Δώδεκα Αποστόλους να ορκίζαμε κυβέρνηση πάλι δε θα είμαστε ευχαριστημένοι. Όχι ότι η κυβέρνηση «Εθνικής Ξερωγώ» δεν έχει, κατά την άποψή μου, προβλήματα σύνθεσης, ομοιογένειας ή αστοχίες. Όλοι θα θέλαμε κάτι διαφορετικό. Αλλά αν καθόμαστε οι σχολιαστές του Antinews και φτιάχναμε κυβέρνηση, νομίζατε ότι δε θα τα ακούγαμε μετά; Το αποτέλεσμα θα δείξει.

Γιάννης Φαίλτωρ

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δαναός avatar
    Δαναός 23/06/2012 10:15:04

    Καλημέρα Γιάννη! Εγώ είμαι με τον Ιφικράτη! Όχι τον γνήσιο αλλά τον άλλο!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Δαναός 23/06/2012 10:35:07

      Εγώ είμαι με τον Σωκράτη, και ως εκ τούτου καταλήγω στον Αλέξανδρο!

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Strange Attractor 23/06/2012 13:40:30

        Μα κανένας κυνικός;
        Μόνο Πλατωνικοί ...εραστές
        Αριστοτέλειοι ...λογιστές
        Επικούρειοι ...ονειροπόλοι
        και απλοί διαχειριστές;

        & είπαμε δουλειά δουλειά δουλειά ...αλλά ούτε μια εταίρα; θα καταντήσει η δουλειά δουλεία...

        Που πας βρε ...καραμήτρο;


        ;-)

        • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
          Γιάννης Φαίλτωρ @ Ο Ιθαγενής 23/06/2012 14:25:12

          Είθελα να κρατήσω μικρό και ευέλικτο και αποτελεσματικό σχήμα! Χεχε

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Δαναός 23/06/2012 14:37:13

      Καλημέρα σας! Συγγνώμη που δεν σας έβαλα στην κυβέρνηση αλλά είστε από τη μυθολογία και με πενήντα κόρες δεν έχετε καιρό. Συν κάτι κληρονομικά με τον αδερφό σας τον Αίγυπτο!Μπορείτε να συμβουλεύετε όμως με τη μακρά σας πείρα!

  2. morris avatar
    morris 23/06/2012 10:34:26

    "...Το αποτέλεσμα θα δείξει."
    Τα ίδια μου έλεγαν κι οι πασοκοι το 2009.
    Λες και δεν ξέραμε τι εστί Διαμαντόπουλου ή Παπακωνσταντίνου
    "Το αποτέλεσμα θα δείξει."
    Μας έλεγαν και για το παπαδήμο. Κούρεψε τα ταμεία και δεν έχουμε φάρμακα.
    "Το αποτέλεσμα θα δείξει."
    Για τον νέο ΥΠΟΙΚ ΔΙΑΒΆΣΤΕ TIΣ ΑΠΌΨΕΙΣ TOY ΣTO GOOGLE.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ morris 23/06/2012 14:39:09

      Είπαμε αγαπητέ ότι έχουμε κι εμείς ενστάσεις. Άλλως τε μην τρέφουμε και πολλές αυταπάτες. Το παιχνίδι δεν είναι ακριβώς στα χέρια μας. Και από εδώ είμαστε μονίμως σε κριτική διάθεση. Αλλά ας ορκιστούν πρώτα και μετά κριτικάρουμε επί των έργων

  3. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 23/06/2012 10:54:33

    Γιάννη, καλημέρα. Εξαίρετος! Έτσι θα ήταν, έτσι είναι.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 23/06/2012 14:26:48

      Καλημέρα Φαήλο. Δεν αλλάζουνε οι άνθρωποι παιδί μου. Αλλά πάλι κι αυτό είναι δείγμα συνέχειας!

  4. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 23/06/2012 10:57:04

    Πολύ καλό!!!

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Τιγράνης 23/06/2012 14:28:00

      Merci! Αν και εξ Αγγλίας.

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/06/2012 11:10:30

    Πάντως πλάκα πλάκα, ο Βορίδης έκανε δουλειά στο Μεταφορών, άσχετα με τις ενστάσεις των ΔΗΜΑΡιτων.

  6. roadrunner avatar
    roadrunner 23/06/2012 11:48:28

    Νεοδημοκράτες θυμίζουν σίγουρα όλοι, στην αρχαιοελληνική κυβέρνηση.
    Όχι μόνο δεν βάλανε ούτε "μισή" γυναίκα στο υπουργικό τους, αλλά ούτε και μια σχολιάστρια !!!

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ roadrunner 23/06/2012 14:32:12

      Απ' το γυναικωνίτη κάνανε κουμάντο και τότε.
      - Καλώς τον Περικλή. Τη βρήκες την πόρτα; Που πας και μου ξημεροβραδιάζεσαι στις αγορές και στα συμπόσια! Για το σπίτι τίποτα! Εμ βέβαια! Έχουμε τη δούλα να πλένει και να συγιρίζει όλη μέρα! Και μήπως έχετε και μυαλό; Όλο κουταμάρες κάνετε. Αύριο να πας να τους πεις ότι δε γίνεται δεκτό το Μεγαρικό ψήφισμα. Βρε μπουζουκοκέφαλε αν δεχτείτε αυτό θα σας ζητήσουνε κι άλλα μετά. Αλλά σας αφήνει το κρασί να σκεφτείτε. Αχαείρευτοι!

  7. TopGunZ avatar
    TopGunZ 23/06/2012 11:49:56

    Άσε που ο Ιπποκράτης εκφράζει την παλαιοκομματική αλαζονεία, αφού απαιτεί όλοι οι υφιστάμενοι του να ορκίζονται στο όνομά του!

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ TopGunZ 23/06/2012 14:34:23

      Έλα μου ντε! Να όμως που χρειάζεται γιατί έτσι όπως πάνε ετούτοι θα ταβλιαστούνε όλοι πριν τις διαπραγματεύσεις!

  8. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 23/06/2012 13:08:05

    Γιαννη, πριν ανακοινωθει η κυβερνηση ξερεις την συνθεση, τυχαιο; Σου την σφυριξε ο φιλος σου ο Περικλακος; Θα παιξει και κυβερνητικη διαφημιση στην φυλλαδα σου, "ΤΑ ΑΡΧΑΙΑ" ; Εισαι στις λιστες με τους δημοσιογραφους που παιρνουν χαρτυλικι; Τελικα πιστευεις μονο στις £.
    ΥΓ Γιαννη καμια θεσουλα για μενα παιζει; :)

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ dikefalosaitos 23/06/2012 14:33:03

      Εξαρτάται από τι...τάλαντο διαθέτεις!

      • dikefalosaitos avatar
        dikefalosaitos @ Γιάννης Φαίλτωρ 23/06/2012 19:21:18

        Απο ταλεντο ταλαντο, απο ταλαντο ταλενταρα.
        Σχολη Αντωναρου. :)

  9. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 23/06/2012 13:44:55

    Ἐξαιρετικὴ ἀνάρτηση! Μπράβο Φαίλτωρα!

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 23/06/2012 14:40:56

      Ich bin ein Berliner! Καλημέρα

  10. Δαναός avatar