30/03/2009 00:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μια σύγχρονη εκδοχή του νεοέλληνα

[youtube aZkQldVUevQ&feature=related]
________________________________________________________________________________________
Άκουγα τον Τζαβέλα, και μου ήρθε στο μυαλό ένα τραγούδι του συγκροτήματος Ρόδες( σε συνεργασία με τους Ενδελέχεια) «Άλλη μία στατιστική».

Αναπαριστά την σύγχρονη έκδοση του νεοέλληνα της γενιάς της μεταπολίτευσης. Πολύ περιεκτικό, και δυστυχώς αληθινό. Ένα τραγούδι-μάθημα για όλους και οδηγός για το μέλλον.

Αναγνώστης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιατί τέτοιο μίσος; avatar
    Γιατί τέτοιο μίσος; 30/03/2009 07:29:27

    Γιατί τέτοιο μίσος με το Ισραήλ; Η σημερινή Ελλάδα έχει πολλά προβλήματα παρόμοια με αυτά που έχει το σημερινό Ισραήλ. Παρόμοιους εχθρούς, μέσα και έξω.

  2. ΑΦΡΙΚΗ avatar
    ΑΦΡΙΚΗ 30/03/2009 08:05:19

    Δεν το καταλαβαινω και εγω τοσο μισος για το Ισραηλ. Εδω δεν μπορουμε να λυσουμε τα δικα μας προβληματα και ασχολουμαστε με τα προβληματα αλλων κρατων. Μηπως χρειαζομαστε ολοι μαζι ψυχιατρο!

  3. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 30/03/2009 08:49:25

    Καλα,τωρα κατι μας ειπες.
    Υπερωριες επρεπε να κανουν ολοι οι ψυχοτετοιοι,και δε φτανουνε κιολας οσοι υπαρχουν.

  4. nyfitsa avatar
    nyfitsa 30/03/2009 08:55:27

    ….και τώρα στην ουσία. Το τραγούδι είναι πολύ πετυχημένο και μπράβο στα παιδιά. !!!

  5. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 30/03/2009 11:45:04

    Μετα,τους εφταιγε ο Γιαννος και ο Σημιτης.
    Η αδεια τους η κεφαλα και η απληστια τους,φταινε.

  6. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 30/03/2009 14:08:44

    Αυτα φιλε,τα περι 7000,τα ειχε πει μονο ο Σαλλας της Πειραιως.Κανεις αλλος.Το θυμαμαι σαν τωρα.
    Τα διαφορα άλλα νουμερα,τα λεγανε άλλα ΝΟΥΜΕΡΑ.
    Το μονο που ειχαν πει οι κυβερνητικοι τοτε,οταν τους ειχαν βαλει το μαχαιρι στο λαιμο,διαφορα παπαγαλακια δημοσιοκαφροι, ηταν οτι η καλη κατασταση της οικονομιας,αντανακλα στο χρηματιστηριο.Αυτο μονο.
    Και τι αλλο,μπορουσαν να πουν;
    Η αφεντια σου,αν ηταν υπουργος,τι σοφο θα ελεγες;
    Ε;

  7. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 30/03/2009 14:13:29

    Βλεπω οτι δε διαβαζετε τα σχολια.
    Σας εγραψα προχτες,οτι ο γειτονας μου,που μενει στον πρωτο οροφο,πηγε και δανειστηκε λεφτα,απο Τραπεζα και ταβαλε παλι.
    Και ταχασε,οπως εκανε ΚΑΙ το 99.
    Μπορειτε να μου πειτε αυτουνου ποιος του φταιει;
    Οι τζαγαδοροι,ειναι εξηρτημενα ατομα,οπως και οι πρεζακηδες.Αρα δε χαμπαριαζουν.
    ΚΑΙ ΔΕ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΑΠ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥΣ.
    Γι αυτο,ηρεμειστε και αφηστε τον κοσμο να χανει τα λεφτα του.Δικα του ειναι.
    Μεχρι να τα χασει ομως,αυτος ονειρευεται μεγαλεια.
    Το ονειρο αυτο,ειναι που πληρωνει.

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 30/03/2009 14:15:10

    AITHΣΗ: Γρεβενά 22-2-2009
    ΠΡΟΣ: Εκδότιν.

    Κύριε εκδώτη.

    Επληροφορηθήμην πως αναζητάς δια την έγκυριν φυλλάδαν σου έμπειρο σιντάκτι προκομένου αφτός να αναλάβη την αρχισυντακσία του επιστιμονικού ενθαίτου της φυλλάδας.
    Διλόνω παρόν και αναφερω κάτοθι τα προσώντα
    μου.
    • Έχω σπουδάσει σε γυμνάσιο και λίκειο από ώπου αποφήτησα με βαθμολογύα 20 -λύαν καλός-.
    • Έχω σπουδάσει σε ιδιοτικό ΙΕΚ διμοσιογραφύας για τρύα έτι και αποφήτησα.
    • Έχω επίσις αποφητήσει από ΑΕΙ ΤΕΙ στιν Σύνδο τις Θεσσαλλονίκκης ως σιντιριτίς εργον τέχνις.
    • Τόρα είμαι στο μετφτυχιακό τμίμα του ιστορικού τμίματος του Αρυστοτέλυου Πανεπυστυμίου. Θέλω μερυκά χρώνια για να τελιώσω. Κάμνο διατρυβή με θέμα «Ολοκληρωτική βιταλιστική προσέγγιση στο χριστολογικό ζήτημα με παραμέτρους κβαντικής απροσδιοριστίας.»
    • Ξέρω άφταιστα Ιταλυκά αλλλά και Αγλλυκά. Κατέχο μάλυστα και προφίτσενσι.
    • Έχο χόπι μου τιν αναγνοσι επιστιμονικόν και ιστορικόν βιβλίον.
    • Ακούο πολί ξένι μοσική και μ`αρρεσυ το μποζούκι.
    • Ιμαι και διπλοματουχος οδιγός ΙΧ.

    Θέλο λοιπών να με προσλαβις ως αρχισιντακτι σου με ιδικότιτα το επιστιμονικό ένθαιτο.

    Σε Εφχαριστό πολί.

    Υμέτερος
    Προκόπης Σκορδοπίπογλου.

  9. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 30/03/2009 14:52:42

    Μου θυμισες δυο βιβλια,που ειχα διαβασει προ αμνημονευτων χρονων.
    Το περιβολι με τους μαργαριτες,και
    Το λιβαδι με τους μαργαριτες.
    Εκει,ειχε πολλα τετοια,σαν κι αυτα που γραφεις.
    Αν τα βρεις,αγορασε τα.Θα ψοφησεις στο γελιο.

  10. ΑΓΡΑΠΤΑ avatar
    ΑΓΡΑΠΤΑ 30/03/2009 22:46:12

    Προς ολους τους ΔΕΞΙΟΥΣ που συνεχως μνημονευουν το "σκανδαλο" του χρηματιστηριου.

    Θυμαται κανεις σας τη δηλωση του ΚΑΚ (προ των εκλογων και της πτωσης του ΧΑΑ) οτι το ΧΑΑ ανεβαινει διοτι το διεθνες οικονομικο συστημα και ο ελληνικος λαος εχουν καταλαβει οτι συντομα η ΝΔ θα ειναι κυβερνηση?
    Αυτος δε φερει ευθυνη για την εισροη του κοσμου στο ΧΑΑ?
    Ποιος απο εσας θα ηταν υπουργος οικονομικων ή πρωθυπουργος και θα ελεγε οτι το ΧΑΑ θα πεσει?? και αν το εκανε ποσο IQ θα ειχε αραγε?
    Και τελος, σας πιεσε κανεις να βαλετε τα λεφτα σας στο ΧΑΑ? Τα βαλατε μονοι σας απο απληστια για γρηγορο κερδος! Σωστα? Οποτε σταματηστε να μυξοκλαιτε.