31/08/2009 15:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μια σφηκοφωλιά και ένας γάιδαρος φταίνε για την καταστροφή



Παραδόθηκε σύμφωνα με πληροφορίες πριν από λίγο στον εισαγγελέα, το πόρισμα της Διεύθυνσης Εγκλημάτων Εμπρησμού του Πυροσβεστικού Σώματος, σχετικά με τις πρόσφατες πυρκαγιές στη βορειανατολική Αττική.

Το περιεχόμενο του πορίσματος δείχνει να επιβεβαιώνει ότι υπεύθυνος για την πρώτη εστία φωτιάς που εξελίχθηκε στην καταστροφική πυρκαγιά της βορειοανατολικής Αττικής είναι ένας 59χρονος ο οποίος προσπάθησε να κάψει μία σφηκοφωλιά εντός του οικοπέδου του στην περιοχή Γραμματικού.

Στο ίδιο πόρισμα αναφέρεται ότι ο 59χρονος όταν κλήθηκε να δικαιολογήσει τις τέσσερις κενές φιάλες με φωτιστικό οινόπνευμα που βρέθηκαν δίπλα στη σφηκοφωλιά, απάντησε ότι τις ήθελε για να κάνει εντριβές (!) στο γάιδαρό του που δεν αισθανόταν καλά.

Τον 59χρονο κατέθεσαν ότι είδαν να κινείται στην περιοχή οι άνδρες της αστυνομίας που φρουρούν μόνιμα την περιοχή όπου πρόκειται να δημιουργηθεί ο νέος ΧΥΤΑ.

Ο ίδιος αρνείται τις κατηγορίες.

 (Έθνος)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 31/08/2009 15:35:01

    Έχω ακλόνητο άλλοθι. Η τρομοκρατία δεν θα περάσει.

  2. Αθωος περαστικος avatar
    Αθωος περαστικος 31/08/2009 15:49:35

    Ημουν μαζι με το γαιδαρο απο τις πρωτες πρωινες ωρες της προηγουμενης σε ιππικο ομιλο και παιρναμε ματι, επιβεβαιωνω το γεγονος

    • γάιδαρος avatar
      γάιδαρος @ Αθωος περαστικος 31/08/2009 17:17:23

      Οι αθώοι ποτέ δεν χάνονται, μόνο πεινάνε.

  3. ορφανή σφήκα avatar
    ορφανή σφήκα 31/08/2009 16:25:36

    Καταγγέλω τον ύποπτο για τη φωτιά ότι μου έκαψε το σπίτι μαζί με την οικογένειά μου. Μόνο εγώ και 2-3 κηφήνες γλυτώσαμε.

  4. pizza avatar
    pizza 31/08/2009 17:48:37

    Η πλακα πλακα, αλλα η ανιδεοτητα πολλων εχει καψει αυτο το κρατος για πολλα χρονια. Η γιαγια που παει να καψη μερικα ξερα και αναβουν φωτιες, τωρα ο 59χρονος που παει να καψη την σφηκοφωλια, και ολοι οι αλλοι που δεν εχουν ενα γραμμαριο μυαλο.

  5. Περαστική αναγνώστρια avatar
    Περαστική αναγνώστρια 01/09/2009 03:03:18

    http://www.lefigaro.fr/photos/2009/08/31/01013-20090831DIMWWW00452-un-feu-hors-de-controle-frappe-sur-la-californie.php
    Η Καλιφόρνια καίγεται! Γιατι δεν μιλάει κανένας στην Ελλάδα?
    Μήπως η Αμερικάνοι βάζουν μόνοι τους φωτιά με δορυφόρο?

    • Τακτικος Αναγνωστης avatar
      Τακτικος Αναγνωστης @ Περαστική αναγνώστρια 01/09/2009 03:45:06

      Τι να πούμε δηλαδή...ότι πλησιάζουμε την αγριότητα σκέψης και δράσης των Αμερικανων??
      Αυτό είναι γνωστό και γίνεται ακόμα πιο έντονο όσο περνάνε τα χρόνια..

      Άσε που το Los Angeles είναι τόσα εκατομμύρια μονοκατοικίες ..

  6. ambrosiac avatar
    ambrosiac 01/09/2009 03:45:24

    Σωστα, περαστικη.

    Η μανιασμενη και εξωφθαλμα μεροληπτικη καλυψη των πυρκαγιων ειναι τουλαχιστον αστεια για οποιον εχει μια σταλια μυαλο, ανεξαρτητως παραταξεως και ασχετα με το ποση ευθυνη ανηκει στην Κυβερνηση, ποση στην Πυροσβεστικη και ποση στους εμπρηστες.

    Ακομα χειροτερα ο καθημερινος εξαψαλμος ΓΑΠ/ΠΑΣΟΚ για εκλογες. Θυμιζει λιγουρι που πιπιλιζει τα αυτια κοπελας πρωι-μεσημερι-βραδυ.

    (Τι θα ισχυσει αραγε; "Λεγε λεγε το κοπελι";... η "ρομπα ξεκουμπωτη"; )

  7. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 01/09/2009 09:29:14

    Και αυτό δεν αποκλείεται. Αλλά ας μην ξεχνάμε ότι τέτοια όπλα διαθέτουν και οι Ρώσοι. Υπήρξαν κάποια αντίστοιχα δημοσιεύματα και για τις πλυμμήρες στον Μισισιπί σε κάποια έντυπα του εξωτερικού.

    • Περαστική αναγνώστρια avatar
      Περαστική αναγνώστρια @ Μποτίλια στο Πέλαγος 02/09/2009 05:05:11

      Οχι δεν το ξέρω αν οι Σοβιετικοί διαθέτουν τέτοιους δορυφόρους να βαζουν φωτιές όπως δεν ξέρω αν οι Αμερικάνοι τους έχουν πραγματκά και βάζουν φωτιές καθε λιγο και λιγάκι στην Καλιφόρνια που ειναι στο χείλος της χρεωκοποίας και κάνουν περικοπές παντού. Πέρσυ τέτοιο καιρό πάλι καιγόταν.
      Εκείνο που ξέρω είναι ότι η φωτιά είναι ενα μέσο φυσικής αναζωγόνισης του μεσογειακού δάσους, όπως και βόρειου υγρού δάσους μετά απο 2-3 ευδομαδες συνεχούς ξηρασίας.
      Αυτή τη στιγμή καίγεται το δάσος του Σασκάτσουαν του Καναδά. Εκείνο που είναι σίγουρο ότι με τις θεωρείες συνομωσίας του ((πάντα φταίνε κάποιοι άλλοι, πιο δυνατοί, πιο κακοί )) είναι το καλύτερο μέσο να μην ανασκουμποθούμε να αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα. Στο θέμα του δάσους όπως και σε πολλά άλλα.
      Αλλα προβλήματα εσωτερικά και εξωτερικά δεν είχανε οι Αμερικάνοι απο το να βάζουν φωτιές στο Ντράφτι για να τιμωρίσουν τον Καραμανλή.