#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/12/2012 10:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μια σημαντική παρέμβαση για την "Χρυσή Αυγή"

[caption id="attachment_193273" align="alignnone" width="596" caption="Λέτε να ετοιμάζουν "Χρυσά ...ΜΑΤ";"][/caption]

Μια σημαντική παρέμβαση που μπορεί να βάλει τα πράγματα στη θέση τους, κατέθεσε στην εκπομπή Ανατροπή του Γ. Πρετεντέρη ο γνωστός καθηγητής του Συνταγματικού Δικαίου, Νίκος Αλιβιζάτος.

Αναφερόμενος στο θέμα της αντιμετώπισης της Χρυσής Αυγής τόνισε: "Δεν ξέρετε το θέμα κύριε Πρετεντέρη. Και δεν το είπατε καλά και στο δελτίο ειδήσεων.

 Αν καταδικαστούν για ποινικά εγκλήματα οι βουλευτές της Χρυσής Αυγής και τους αφαιρεθούν και τα πολιτικά δικαιώματα, θα εκπέσουν του βουλευτικού τους αξιώματος και δεν θα μπορούν να είναι υποψήφιοι ούτε τις επόμενες εκλογές." Και συνέχισε: "Έχουν διαπράξει ήδη σωρεία εγκλημάτων ανάμεσα στα οποία και... η ρατσιστική βία, για τα οποία μπορεί να  διωχθούν αυτεπάγγελτα".

Μάλιστα πρότεινε να διωχθεί ο Ν. Μιχαλολιάκος ως ηθικός αυτουργός και αρχηγός μιας εγκληματικής συμμορίας.

Πρόκειται για μια σοβαρή άποψη που αξίζει να συζητηθεί αν και εφόσον οι Χρυσαυγίτες συνεχίσουν να βάλλουν κατά της Δημοκρατίας. Και είναι σίγουρα πιο σοβαρή από την άποψη να τεθούν εκτός νόμου του Βενιζέλου.

Πλησιάζει δε στην άποψη που είχαμε διατυπώσει ότι ο μόνος τρόπος αντιμετώπισης των φασιστών είναι να εφαρμοστούν οι νόμοι και κάθε φορά που οι Χρυσαυγίτες του παραβαίνουν να τιμωρούνται παραδειγματικά. Η λύση για τη Χρυσή Αυγή είναι καθαρά δημοκρατική. Κάνει τσαμπουκάδες ο Κασιδιάρης σε αστυνομικό; Τον βουτάει ο ΜΑΤατζής και τον πάει καροτσάκι στο κελί. Κάνει ο Μιχαλολιάκος φορολογικές παραβάσεις και έχει ένα τουλάχιστον περίεργο ξενοδοχείο. Να κληθεί για να δώσει εξηγήσεις.

Στα σοβαρά τώρα. Όσο η δημοκρατία και οι θεσμοί της χαϊδεύουν τους φασίστες τόσο αυτοί δε πληθύνονται. Το ίδιο έγινε και με τους κουκουλοφόρους. Αν οι νόμοι του κράτους εφαρμοστούν όπως εφαρμόζονται σε κάθε πολίτη που κάνει κάποιο αδίκημα, τότε η Χρυσή Αυγή θα ξεφουσκώσει. Απλά πράγματα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 04/12/2012 10:39:16

    Εντάξει τους φασιστες τους χαιδευουμε με τα μπουμπούκια τις αριστεράς τι κάνουμε ή μήπως είναι δικαιολογημένη βία στο πλαίσιο τις πολιτικής ορθοτητας των τελευταίων 40 χρόνων

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Διηνεκης 04/12/2012 13:13:42

      Αυτους τους αγαπαμε , γιατι ειναι δημοκρατες, και εχουν καλες προθεσεις... κατα βαθος.

  2. stam avatar
    stam 04/12/2012 10:44:32

    .,,το κομμα που θεσμοθετησε τα χαστουκια σε τροχονομους(θεσσαλονικη) κλπ,για απειλες του τυπου ....ενοχλειται για σε οργανα της ταξης? ...ας ξεκινηση για αντιμετωπιση του φαινομενου χ.α καποιος αλλος χωρος..οχι ο εν λογω !!!

  3. Άρης Τ. avatar
    Άρης Τ. 04/12/2012 10:50:13

    Δηλαδή τι λέει ο κ. Αλιβιζατος, ότι όποιος ρίχνει κανένα μπινελίκι σε αστυνομικό θα χάνει τα πολιτικά του δικαιώματα; Τι νομικές ανοησίες είναι αυτές.

    Και πες έχωσες έτσι τον Κασιδιάρη μέσα, έχωσες και κανα δυο άλλους, μετά οι υπόλοιποι θα το μάθουν το κόλπο, θα κάθονται ήσυχα και θα ...κατέβουν στις εκλογές.

    Το μεγάλο πρόβλημα με την ΧΑ, που φαίνεται να μην αντιλαμβάνεται ο κάθε Πρετεντέρης, είναι ότι ο κόσμος γνωρίζει ότι είναι φασίστες.
    Και παρ'ολο που το ξέρει αυτοί ανεβάζουν τα ποσοστά τους.

    Αυτό είναι το πρόβλημα, ότι ο κόσμος πάει στην ΧΑ γιατί έχει απαξιωθεί ο υπόλοιπος πολιτικός κόσμος.

    Όσο λοιπόν οι νταβατζήδες των ΜΜΕ παρατάσσουν απέναντι στην ΧΑ τους ίδιους φθαρμένους και διεφθαρμένους πολιτικούς, τόσο αυτή θα ανεβαίνει.

    Η λύση για το πρόβλημα της ΧΑ είναι μία:
    Δημιουργία νέων πολιτικών φορέων, με νέα άξια πολιτικά πρόσωπα, με σοβαρά βιογραφικά, που θα κερδίσουν την εμπιστοσύνη του λαού.

    Και για να γίνει αυτό, αυτά τα νέα πρόσωπα θα πρέπει να είναι πραγματικά καταξιωμένα στην κοινωνία και στον χώρο εργασίας τους, αλλά και να στηριχθούν από τα ΜΜΕ.

    Λύσεις τύπου Αλιβιζάτου, εκτός του ότι νομικά κινούνται στα όρια της δημοκρατικής νομιμότητας, θα γιγαντώσουν το πρόβλημα παρά θα το λύσουν.

    • factorx avatar
      factorx @ Άρης Τ. 04/12/2012 10:59:35

      Συμφωνω - βαλαμε τον Αλιβιζάτο για να σας κρατάμε ενημερους για την συζήτηση για το θέμα αυτό - δεν συμαίνει και ότι συμφωνούμε - αν και κάποτε πηγα να κάνω διδακτορικό στο συνταγματικό μαζι του. Τέλος πάντως. Πέρα από τους κολημένους και τους στρατόκαυλους εγώ πιστεύω οτι η ερμηνεια της ανόδου της Χρυσής Αυγής είναι μια : οι δεξιοί κυρίως τους στηρίζουν για να κάνουν την βρωμικη δουλειά αφού τα κόμματα δεν μπορουν να κανουν την νομιμη δουλειά

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Άρης Τ. 04/12/2012 13:16:30

      "Δημιουργία νέων πολιτικών φορέων, με νέα άξια πολιτικά πρόσωπα, με σοβαρά βιογραφικά, που θα κερδίσουν την εμπιστοσύνη του λαού."
      Διαφωνώ.
      H αξιοπιστία, η ηθική, η εντιμότητα των προσώπων είναι οι απαραίτητες και μη-αναντικατάστατες προϋποθέσεις, που αν δεν υπάρχουν, τα βιογραφικά είναι άχρηστα παντελώς.
      Δεν ξέρω αν υπάρχουν, αλλά αν δεν υπάρχουν θα έπρεπε να είχαν επινοηθεί.: ΔΟΚΙΜΑΣΙΕΣ (τεστ) ΕΝΤΙΜΟΤΗΤΑΣ & ΗΘΙΚΗΣ του κάθε επίδοξου πολιτικού προσώπου. Αρχικές και επαναλαμβανόμενες.
      Τι να το κάνεις το αστέρι των οικονομικών, της διπλωματίας, της στρατηγικής, αν έχει υπάρξει στη ζωή του λαθρόχειρας, αν έχει ροπή προς την εξαπάτηση και την παραβατικότητα ;
      Στο σημερινό χάλι δεν φτάσαμε γιατί έλειψε η επιστημοσύνη από το πολιτικό προσωπικό. Φτάσαμε εδώ γιατί περίσσεψε η ανεντιμότητα, η έλλειψη φιλοπατρίας, το ήθος, στους λογής εξουσιάζοντες και αποφασίζοντες εδώ και τόσα χρόνια.

  4. ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ avatar
    ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ 04/12/2012 10:56:15

    καντε ηρωες τον Κασσιδιαρη και τον Μιχαλολιακο ..καταδικαστε τους για ποινικα εγκληματα και 100 Κασσιδιαρηδες και Μιχαλολιακοι θα ξεφυτρωσουν.....
    Οι φορολογικες παραβασεις των υπολοιπων ποτε θα καταδικαστουν;;; Δεν εχει καμια ιδεα ο γνωστος συνταγματολογος;;;

  5. αρτεμης avatar
    αρτεμης 04/12/2012 10:58:51

    αν ο νομος ειχε εφαρμοστει κατα γραμμας σε φασιστες και μη φασιστες ,δεν θα ειχαμε φτασει μεχρι εδω και θα ητανε ηδη πολλοι πολιτικοι εδω και χρονια στην μπουζου.Δεν νομιζω οτι ο Αλεβιζατος ειπε κατι καινουργιο και με το να μπουν οι χρυσαυγιτες φυλακη δεν λυνεται το προβλημα ,το προβλημα αυτην την στιγμη στην Ελλαδα ειναι αλλο και για καθαρα πολιτικους και ψηφοθηρικους λογους τα φωτα στρεφονται εναντιον της χ.α ,ενω θα επρεπε να ειχανε στραφει αλλου .Μονο αν γινει καθαρση και απονεμηθει δικαιοσυνη θα παψει να υπαρχει και η χ.α αλλα και ο Συριζα θα επιστρεψει στο 3-4 τα εκατο

  6. parsifal avatar
    parsifal 04/12/2012 11:02:08

    Συμπληρωματικά στα του Αρη Τ, ο κόσμος πιθανόν να ξέρει οτι είναι φασίστες.
    Και λοιπόν ; Απο το 1974 και μετά πάς μή ευθυγραμμιζόμενος με αντιλήψεις ανομίας, πάς "συντηρητικός" η απλώς λογικός ανθρωπος που θεωρούσε οτι υπάρχουν ιεραρχίες, αξιολογήσεις, πατρίδα, σημαία κ.α. εθεωρείτο φασίστας και ελοιδωρείτο ως τέτοιος.
    Κούρασε αυτό. Απεδείχθη οτι οι "αντι-φασίστες", οι "προοδευτικοί", οι "εκσυγχρονιστές" κλπ φρούτα μας εφεραν εως την εξαθλίωση οπότε ουδείς ασχολείται με τις αντι-φασιστικές περγαμηνές των πολιτικών μορφωμάτων, αλλά με την καθημερινή τους πρακτική. Και οσο το υπνώττον και χωλαίνον Κράτος θα αφήνει πεδίο δράσεως στην Χ.Α. η καθημερινή της πρακτική θα δίνει διεξόδους σε ενα κουρασμένο, απηυδισμένο και εξαλλο λαό.

  7. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 04/12/2012 11:02:56

    Να θυμίσουμε απλά ότι ο Νίκος Αλιβιζάτος είναι ο σχεδιαστής του λαθρονόμου Ραγκούση, στην αρχική, πιο ριζοσπαστική του μορφή. Και ανήκει στην ίδια κλίκα με Γ. Καμίνη, Δ. Τάκη, Δ. Χριστόπουλο (της Παντείου) και ορισμένους άλλους, του ίδιου "χώρου".

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΒΙΣ 04/12/2012 12:31:46

      Πες τα! Πρέπει να ξεβρακωθεί ο εν λόγω λαθρολάγνος, γιατί σημασία δεν έχει μόνο τι λέγεται, αλλά και ποιος το λέει!

  8. DexMax avatar
    DexMax 04/12/2012 11:09:07

    Άστο...ανέλαβαν οι βόμβες μήπως και τους σταματήσουν αλλά μάλλον δεν το βλέπω...

  9. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 04/12/2012 11:17:37

    Και κάτι ακόμη:

    "ο μόνος τρόπος αντιμετώπισης των φασιστών είναι να εφαρμοστούν οι νόμοι"

    Iσχύει αυτό, κ. Αλιβιζάτο, μόνο για την ΧΑ, ή και τον ΣΥΡΙΖΑ, πρώην ΣΥΝ, πρώην ΚΚΕσ.;

  10. Κοινὸς νοῦς avatar
    Κοινὸς νοῦς 04/12/2012 11:24:56

    Ποιὰ σημαντικὴ παρέμβαση, βρέ παιδιά;

    Ὅτι πρέπει νὰ ἐφαρμοσθοῦν οἱ νόμοι καὶ ὅποιος διαπράττει ποινικὸ ἀδίκημα νὰ τιμωρεῖται; Αὐτὴ εἶναι ἡ σημαντικὴ παρέμβαση; Τὸ αὐτονόητο; Θὰ μᾶς τρελλάνετε....

  11. Ηλίας avatar
    Ηλίας 04/12/2012 12:07:22

    Αυτός ο Αλιβιζάτος;;;

    Εκδήλωση υπέρ του μνημονίου στην Παλιά Βουλή στις 22 Ιανουαρίου

    Κι όμως, θα το δούμε κι αυτό, όπως και 4,5 εκατομμύρια Έλληνες, που τους πέταξαν κάτω από το όριο της φτώχειας...

    Την ονόμασαν, «Για την Ελλάδα, τώρα». Μια νέα συστημική «πρωτοβουλία» για τη στήριξη των μνημονιακών πολιτικών, βρίσκεται στα σκαριά και φυσικά, δεν έχασε το χρόνο της! Την εκδήλωση θα προλογίσει και θα συντονίσει ο Νίκος Αλιβιζάτος, καθηγητής Πανεπιστημίου Αθηνών, υπερασπιστής του λαθρονομοσχεδίου στο Συμβούλιο της Επικρατείας. Ομιλητές θα είναι η «εκσυγχρονίστρια» Άννα Διαμαντοπούλου, υπουργός (της πάλαι ποτέ Εθνικής) Παιδείας (της χωρίς βιβλία...), ο φιλοκεμαλικός δήμαρχος Θεσσαλονίκης Γιάννης Μπουτάρης, ο καθηγητής του Πανεπιστημίου Αθηνών Λουκάς Τσούκαλης και στέλεχος του γνωστού για τις Soros-type απόψεις του ΕΛΙΑΜΕΠ και ο νεοφιλελεύθερος «γαλάζιος» βουλευτής στη Β' Αθηνών, Κωστής Χατζηδάκης. Η εγχώριος «φωταδιστική» κομπανία, σε απαρτία!

    Στην Επιτροπή Πρωτοβουλίας, μετέχουν οι: Νίκος Αλιβιζάτος, νομικός, Νάσος Βαγενάς, φιλόλογος/ποιητής, Αρίστος Δοξιάδης, οικονομολόγος, Τάκης Θεοδωρόπουλος, λογοτέχνης, Νίκος Καλογεράς, αρχιτέκτων, Ορέστης Καλογήρου, φυσικός, Βάσω Κιντή, φιλόσοφος, Αντώνης Μανιτάκης, νομικός, Πέτρος Μάρκαρης, συγγραφέας, Δημήτρης Μαρωνίτης, φιλόλογος, Μάνος Ματσαγγάνης, οικονομολόγος, Νίκος Μουζέλης, κοινωνιολόγος, Ανδρέας Παππάς, επιμελητής εκδόσεων/μεταφραστής, Κων. Παπαγεωργίου, νομικός, Παύλος Σούρλας, νομικός, Σταύρος Τσακυράκης, νομικός, Λουκάς Τσούκαλης, οικονομολόγος, Κίμων Χατζημπίρος, οικολόγος.

    Τόσο καλά! Όπως έγραψε η εφημερίδα «Αυγή», «οι υπογράφοντες ανήκουν στον'εκσυγχρονιστικό χώρο'. Πολλοί από αυτούς πέρυσι είχαν απευθύνει μανιφέστο στήριξης της κυβέρνησης Παπανδρέου και της μνημονιακής πολιτικής. Και πάλι εν ονόματι της ευρωπαϊκής θέσης και της σωτηρίας της χώρας. Με τη νέα εμφάνισή τους ανταποκρίνονται στην έκκληση του πρωθυπουργού 'για τη σωτηρία της πατρίδας'. Άλλωστε, όλοι τους υπήρξαν ένθερμοι οπαδοί της νέας κυβερνητικής λύσης. Στην πρόσκλησή τους οι 18 αποφεύγουν να μιλήσουν για το παρελθόν, ίσως γιατί οι περισσότεροι απ' αυτούς, ως οργανικοί διανοούμενοι του συστήματος, υπήρξαν πρωταγωνιστές της πορείας από την "ισχυρή Ελλάδα" στον 'Τιτανικό'. Προκαλεί εντύπωση ότι αποφεύγουν οποιαδήποτε αναφορά στην ευρωπαϊκή κρίση. Χαρακτηριστική είναι η επιλογή των προσώπων που θα μιλήσουν στην εκδήλωση, η οποία παραπέμπει σε οσμώσεις ανάμεσα στις διάφορες δυνάμεις των γνήσιων μνημονιακών».

    Είναι όντως απίστευτο! Την ώρα που 1.000.000 Έλληνες πληρώνουν το μνημόνιο όντας άνεργοι σε παραγωγική ηλικία, την ώρα που οι αυτοκτονίες αυξάνονται, την ώρα που πίσω από κλειστές πόρτες παίζονται απίστευτα δράματα, την ώρα που δολοφονούνται ηλικιωμένοι από αλλοδαπούς κακοποιούς, κάποιοι επιμένουν να μας λανσάρουν την νεοταξίτικη πολιτική ηρωίνη. Λες και δεν έχει συμβεί τίποτα στη χώρα τα τελευταία δυόμισι χρόνια. Μια απορία: πόσο «δεξιός» είναι κάποιος ο οποίος δέχεται να μετάσχει σε μια εκδήλωση μαζί με τον Νίκο Αλιβιζάτο και τον Γιάννη Μπουτάρη; Και αν αισθάνεται ότι έχει ιδεολογικά κοινά μαζί τους, γιατί δεν το διακηρύσσει δημοσίως; Όπως επισημαίνει στην εφημερίδα «Το Βήμα», η πανεπιστημιακός κυρία Βάσω Κιντή (πρόσφατα αποχώρησε από τη Δημοκρατική Αριστερά του Φώτη Κουβέλη), «η ιδέα ήταν να επιλέγουν πολιτικά στελέχη που έδειξαν μια συνεπή στάση απέναντι στα μεταρρυθμιστικά ζητήματα και σαφή προσανατολισμό στην ευρωπαϊκή προοπτική της χώρας. Και οι δυο , τόσο η κυρία Διαμαντοπούλου, όσο και ο κ. Χατζηδάκης έχουν αυτά τα χαρακτηριστικά. Επίσης, στους τομείς που ανέλαβαν έδειξαν αίσθημα ευθύνης απέναντι στα προβλήματα που ετίθεντο κάθε φορά».

    Έτσι για να μην ξεχνιόμαστε..

    • factorx avatar
      factorx @ Ηλίας 04/12/2012 13:15:29

      Σε πεισμα των καφρων,εξ όλων των πολιτικών σχηματισμών, Ηλία, εμείς θα συνεχίσουμε να κρινουμε ιδέες και οχι πρόσωπα. Και θα περιμενουμε να έρθετε απο την βαρβαρότητα στον πολιτικό πολιτισμό

      • athorivos avatar
        athorivos @ factorx 06/12/2012 01:25:44

        ποιος είναι ο πολιτικός πολιτισμός factorx??? οι νεκροί της marfin??? οι τάσεις μέσα στον ΣΥΡΙΖΑ που μιλούν ανοιχτά υπέρ των Σκοπίων??? όταν τα παιδιά τους είναι αποδεδειγμένα τρομοκράτες, ληστές και φονιάδες ( Βούτσης κ.λ.π ) και οι βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ τους καλύπτουν??? για αυτόν τον πολιτικό πολιτισμό μιλάς???
        αλλά ξέχασα εσένα και τους ομοίους σου σε απασχολεί η Χ.Α. αυτή φταίει για όλα!!!
        κρίμα, κρίμα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  12. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 04/12/2012 12:32:52

    Το 'πε ο Αλιβιζάτος; Ο γνωστός από τις εποποιίες Ανάν, Σκοπιανό, Οτσαλάν, λαθρομεταναστευτικό κλπ;
    Και πρέπει εμείς να συζητήσουμε στα σοβαρά την άποψη του;
    Τότε τι πρέπει να κάνουμε με όσους ασελγούν σε βάρος του Έθνους κι αβαντάρουν τους εχθρούς τους; Τι πρέπει να κάνουμε με τις συνιστώσες του ΣΥΡΙΖΑ που κηρύσσουν ανοιχτά την βία και σιγοντάρουν τους κουκουλοφόρους, με τον ίδιο τον ΣΥΡΙΖΑ που υπέθαλπτε την βία;
    Το ΚΚΕ που στο καταστατικό του αναφέρεται σε δικτατορία του προλεταριάτου;
    Με τέτοιες φασισίζουσες ανοησίες, η Χρυσή Αυγή θα χτυπήσει ταβάνι.

    • Αγαμέμνων Ψυρίλλος avatar
      Αγαμέμνων Ψυρίλλος @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 04/12/2012 13:43:31

      ΣΩΣΤΟΣ !!!

    • Factorx avatar
      Factorx @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 04/12/2012 17:56:26

      Εμεις φαήλο θεωρούμε σοβαρή την άποψη ´ολων των συντακτων μας ´οπως και την δική σου. Φασισμός είναι η απόκρυψη ειδήσεων και ο μανιχαισμός στην σκέψη

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Factorx 05/12/2012 00:31:22

        Δεν είπα αυτό. Kαλά κάνει το Antinews και δημοσιεύει το Antinews την μπαρούφα του Αλεβιζάτου κι έτσι μπορούμε να την σχολιάσουμε και να θυμηθούμε τι καπνό φουμάρει.
        Τυχόν απαγόρευση της ΧΑ εκτός από αντισυνταγματική πράξη, θα φέρει και το αντίθετο αποτέλεσμα. Θα την ηρωοποιήσει και θα την κάνει ακόμη πιο ελκυστική, ειδικά στην οργισμένη πιτσιρικαρία.
        Κι έχω βαρεθεί ν' ακούω για "σφαγές αλλοδαπών". Μαχαιρώνονται αλλοδαποί πρεζέμποροι ; Το χρεώνουν στην ΧΑ. Μέχρι κι ο ήρως Βαξεβάνης στο τελευταίο του πόνημα γράφει για "σφαγές".
        Τις προάλλες μαχαιρώθηκε σε αλισβερίσι άραβας ντήλερ με ποινικό μητρώο - ντουλάπα και έσπευσαν στην αρχή όλοι να μιλούν για "ρατσιστικό έγκλημα". Μόλις βγήκαν τα μαντάτα ότι είχε άσχημο νταραβέρι με συναδέλφους του, σφυρίζανε κλ΄ρφτικα οι εργολάβοι του "αντιρατσισμού".
        Οι τσαμπουκάδες σε λαϊκές αγορές είναι παράνομοι, αφού υποκαθιστούν την αστυνομία, είναι αντιποίηση αρχής, φθορά ξένης περιουσίας, όλα πλημμελήματα. Υπάρχουν νόμοι γι' αυτά, να εφαρμοστούν α;λλά παράλληλα να κάνει η Αστυνομία την δουλειά της απέναντι στους παράνομους αλλοδαπούς, για να μην έχει κανείς περιθώριο να αποπειράται να την υποκαταστήσει.
        Τι κάνουμε όμως όταν τα καλόπαιδα με ορμητήριο πανεπιστημιακούς χώρους φτιάχνουν και πετούν εμπρηστικές βόμβες σε ανθρώπους και κτίρια, καραμπινάτες κακουργηματικές πράξεις;
        Τί κάνουμε με αυτούς τους πολιτικούς και τα "προοδευτικά" κόμματα, που τους υποθάλπουν, τους σιγοντάρουν ή ανοιχτά τους ενθαρρύνουν;
        Η θέση μου είναι πως η πολιτική κριτική κι αντιπαράθεση ΔΕΝ πρέπει να βασίζεται σε ψεύδη κι ιδεοληψίες. Αλλιώς γίνεται μπούμερανγκ.
        Η δημοκρατία κινδυνεύει από τ6ον εαυτό της. Από την διαφθορά, την φτώχεια, την παρακμή, την καταρράκωση της αξικρατίας, τις συνεχείς προσβολές από ψευτοπροοδευτικούς αλήτες σε βάρος της Πατρίδας, των εθνικών συμβόλων, την ασυδοσία στα ΑΕΙ, στα ΜΜΕ, από τα σκανδαλώδη προνόμια κι αποδοχές των βουλευτών. Κινδυνεύει από το τσαλάκωμα της εθνικής μας περηφάνειας και την διάλυση της κοινωνικής συνοχής. Υπονομεύεται από τις συνεχείς υποχωρήσεις απέναντι σε Τούρκους ισλαμοφασίστες, Σκοπιανούς επιγόνους των Ναζί, αλβανούς επεκτατιστές, μουσουλμάνους παράνομους κατσαπλιάδες κι όποιον άλλο π...η.
        Υπάρχει ένας εσμός κρατικοδίαιτων μηδενιστών που βάζει την υπογραφή του και το κύρος της "επιστημοσύνης" του σε κείμενα υποστήριξης οποιωνδήποτε, οπουδήποτε, για οτιδήποτε, αρκεί να χτυπιέται ο πατριωτισμός, των Ελλήνωνβ, η ιστορική αλήθεια και να προάγονται πάσης φύσεως εθνικά συμφέροντα, πλην των ελληνικών!
        Σωστά το Αntinews τα έχει αποκαλύψει και συζητήσει αυτά πολλές φορές, δίνοντας φωνή σε απόψεις που είναι λογικές, πατριωτικές κι αυτονόητα δημοκρατικές, γιατί αυτά είναι αλληλένδετα.
        Και στο ζήτημα λοιπόν αυτό οφείλουμε να είμαστε ευθείς, η κριτική μας στην ΧΑ ή οποιονδήποτε να έχει ακεραιότητα.
        Η ΧΑ λέει στα ίσια ότι πιστεύει στην ολοκληρωτική διακυβέρνηση, δεν το κρύβει, δεν υποδύονται τους "δημοκράτες" κι ο λαός θα το κρίνει με την ψήφο του.
        Οι άλλοί; Που υποδύονται όχι απλά τους δημοκράταρους αλλά τους καρααριστερούς κι είναι φασισταριά του κερατά, μισέλληνες και όχι απλά προάγουν την βία αλλά την εκθειάζουν και στα κείμενα τους την ιδεολογικοποιούν κι ενίοτε την κάνουν πράξη με κακουργηματικές πράξεις, εμπρησμούς κτιρίων και φόνους ανθρώπων, με απόπειρες ανθρωκτονιών σωρηδόν κατά αστυνομικών ή πολιτικών αντιπάλων, με μολότωφ και λοστούς;Χρειάζονται αρχές και ψυχραιμία που συχνά εδώ μόνον, στο Antinews, έχουν αναδειχθεί για θέματα που καίνε.

        • Samurai avatar
          Samurai @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 05/12/2012 02:29:06

          Εξαιρετικός κύριε Κρανιδιώτη .
          Είπατε τα πράματα με το όνομά τους.
          Δεν είναι αυτονήτο αυτό ξέρετε.

        • Κυθήριος Τ. avatar
          Κυθήριος Τ. @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 05/12/2012 13:44:45

          Φαήλο,δέν θά ἤθελα νά βρισκόμουν ποτέ σέ δικαστήριο μέ ἀντίδικο πού θά συνηγοροῦσες ὑπέρ του...!

        • Θησειώτης avatar
          Θησειώτης @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 05/12/2012 19:19:19

          Πολύ σωστά. Ευτυχώς που τα γράψατε εσείς, γιατί οποιοσδήποτε άλλος θα είχε ήδη στοχοποιηθεί ως "φασίστας" από τους "δεξιούληδες" (συριζαίους κατά τη γνώμη μου, οι οποίοι τρολλάρουν) του antinews.

    • Νικος Χρήστου avatar
      Νικος Χρήστου @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 04/12/2012 21:52:36

      Υποκλίνομαι........

  13. Μαυρομήτρος Λεωνίδας avatar
    Μαυρομήτρος Λεωνίδας 04/12/2012 13:02:34

    Ο Φιλίστωρ έγραψε αυτό για τον γνωστό "στρατευμένο" του χώρου τον Σεπτέμβριο του 2010 "ο Καθηγητής Συνταγματικής Ιστορίας παρουσιάζει τις περιπτώσεις αυτές (εννοεί τις αντισυνταγματικές ενέργειες Βασιλιά & Βενιζέλου) στο βιβλίο του "Εισαγωγή στην Συνταγματική Ιστορία τ. Α " εκδ. Σάκκουλα. Για να αποδείξει ότι η διάλυση της βουλής από τον Βασιλιά ήταν (κατά το πνεύμα του Συντάγματος όχι κατά το γράμμα) αντισυνταγματική, αφιερώνει 6 σελίδες (σελ. 112 έως 118) καταβάλλοντας μια επίπονη προσπάθεια και παραθέτοντας πολλά στοιχεία από την σχετική βιβλιογραφία. Για την αντίστοιχη Βενιζελική Συνταγματική ταχυδακτυλουργία αφιερώνει 6 γραμμές. Τις ακόλουθες:

    "Έτσι με το επιχείρημα ότι η διάλυση της Βουλής στις 31 Μαΐου 1915 ήταν αντισυνταγματική, η κυβέρνηση ανεκάλεσε το περί διαλύσεως Β. Δ. της 29.10.1915, και η βουλή της Κ΄ περιόδου αναβίωσε στις 29 Ιουνίου 1917, για να συγκληθεί σε β΄ τακτική περίοδο στις 12 Ιουλίου..."

    Δηλαδή με αυτήν την ανώδυνη έκφραση συγκαλύπτει ένα θέμα Συνταγματικής Ιστορίας που απασχόλησε για χρόνια την πολιτική ζωή της Χώρας ξεσηκώνοντας τον αντιβενιζελικό κόσμο. Να υπενθυμίσουμε ότι το βασικό σύνθημα της "Ηνωμένης Αντιπολίτευσης" στις εκλογές της 1ης Νοεμβρίου 1920 ήταν ακριβώς η επιστροφή στην νομιμότητα με Κυβέρνηση που θα έχει πάλι εκλεγεί από τον λαό.

    Πιστεύω πως το μικρό αυτό παράδειγμα από την επιστημονική του παραγωγή, δείχνει που βρίσκεται στρατευμένος ο Καθηγητής Συνταγματικής Ιστορίας Νίκος Αλιβιζάτος.....

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Μαυρομήτρος Λεωνίδας 04/12/2012 13:35:38

      Η αναβιώσασα "βενιζελική" Βουλή του 1917 έμεινε γνωστή με το σκωπτικό προσωνύμιο "Βουλή των Λαζάρων"!

  14. george avatar
    george 04/12/2012 13:07:17

    Ε όχι και να "συνταγματοποιήσουμε την πολιτική ζωή" όπως είπε και ο Δένδιας !!!

  15. george avatar
    george 04/12/2012 13:10:18

    όπως είπε ο Δένδιας στην εκπομπή του Πρετεντέρη Ἁνατροπή" της 12-11-2012 ( στο 68' ) όπου είπε και άλλα απαράδεκτα που όμως πέρασαν στο ντούκου

  16. factorx avatar
    factorx 04/12/2012 13:13:56

    Αυριανιστη με τους φασιστες σε βλέπω - το τερμα του κατήφορου είναι ο πάτος που έλεγε και ο Ζαχαριάδης

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ factorx 04/12/2012 13:24:13

      Λάθος με βλέπεις, Φάκτορα. Με τον ΒΙΣ συμφωνώ, όχι με τους χρυσαυγίτες. Αλλά θα μου επιτρέψεις να χρησιμοποιήσω κι εγώ τη ρήση που επικαλείσαι, προκειμένου να την ερμηνεύσω: η λογική, λοιπόν, του κατήφορου (=διολίσθηση θέσεων για να μην κακοκαρδίσουμε τις γνωστές αριστερόζ ομάδες πίεσης που προστατεύουν τους λάθρο) είναι ο πάτος (=άνοδος της ΧΑ σε ποσοστά που κανείς δεν θα πιστεύει).

  17. ανάρχας avatar
    ανάρχας 04/12/2012 13:46:20

    Έχεις ενστερνιστεί πλήρως τα τσιτάτα των συμμοριτών. Εύγε.

    • factorx avatar
      factorx @ ανάρχας 04/12/2012 14:06:52

      Καλά, σταμάτα να κρατάς ομπρέλλα, ρίχνουν μυαλό έξω

  18. TARAMAS avatar
    TARAMAS 04/12/2012 13:55:30

    Το πρόβλημα είναι ακριβώς ότι δεν εφαρμόζονται οι νόμοι, ούτε γι τους ακροδεξιούς ούτε για τους αριστερούς. Αν εφαρμόζονταν με αυστηρότητα και προς κάθε κατεύθυνση δε θα υπήρχε πρόβλημα, ας πίστευαν ότι ήθελαν. Και το πρόβλημα της μη εφαρμογής των νόμων είναι η βαθύτερη αιτία του μπαχαλιστάν που καταντήσαμε.

  19. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 04/12/2012 13:56:52

    Ωραία. Θα χάσουν τα δικαιώματά τους τα εκλογικά μερικοί μπράβοι βουλευτές. Μήπως όμως δεν θα αντικατασταθούν απο άλλους οι οποίοι θα είναι πιο προσεκτικοί, να μην συμμετέχουν τουλάχιστον οι ίδιοι σε εριστατικά βίας; Και μετά;

  20. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 04/12/2012 13:57:27

    Η εφαρμογή του νόμου στην περίπτωση της Χρυσή Αυγής στερείται ηθικής νομιμότητας, διότι ο νόμος στη χώρα μας και το δικαστικό σώμα στερούνται ηθικής νομιμότητας στη συνείδηση των Πολιτών.
    Αυτή δε θα εκλαβάνετο ως επιλεκτική πράξη και ως τούτο σε περίοδο κοινωνικής κρίσης που βιώνουμε θα οδηγούμε στις γνωστές συνέπειες.

    Ας φροντίσουν οι κυβερνώντες να προβούν ΑΜΕΣΑ σε καθολική εφαρμογή του νόμου επί των φαινομένων και των υποκειμένων που είναι υπαίτιοι άμεσα ή έμμεσα για τη σημερινή κρίση, ώστε ο νόμος και το δικαστικό σώμα να αποκτήσουν τη γενική αποδοχή και νομιμότητα στη συνείδηση των Πολιτών.
    Αυτό θα δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για τη εφαρμογή του νόμου καθολικά και ανεξαρτήτως του νομικού και φυσικού προσώπου.

    Η χώρα μας μπορεί να υπερβεί την κρίση μόνο με νηφαλιότητα, συναίνεση, αλλά και ηγετική αποφασιστικότητα.

    Φαίνεται πως καποιες πολιτικές δυνάμεις έχουν επιλέξει τον πόλεμο των χαρακωμάτων στην προσπάθειά τους να περισώσουν ό,τι είναι δυνατό από τα ιδιοτελή συμφέροντά τους. Εμποδίζοντας έτσι τις διαδικασίες λήψης άμεσων και αναγκαίων αποφάσεων. Έχουν υποπέσει στο κατινίστικο θεατράκι της αερολογίας που το αποκαλούν επικοινωνιολογία.
    Κάποιες άλλες έχουν σηκώσει το λάβαρο του Μεσσία, του αλάνθαστου και του Τιμωρού. Ή Εγώ ή το Χάος!
    Αδυνατούν να καταλάβουν πως το Χάος μπορεί νάναι εκείνη η περίφημη φονική μαύρη τρύπα του διαστήματος, μα και της Ιστορίας που όλα τα απορροφά.

    Όλοι μας γνωρίζουμε που αυτά όλα οδηγούν.
    Ας ανατρέξουμε στα γεγονότα της περιόδου 1922 - 1936.

  21. Kostas nikolaou avatar
    Kostas nikolaou 04/12/2012 14:13:04

    με τους χρυσαυγίτες και τις απόψεις τους συμφωνώ κατά 30% και όσο πάει και αυξάνει. Κυριότεροι λόγοι είναι ότι μιλάνε με πράξεις και έργα, είναι περήφανοι και σταθεροί στις απόψεις τους ( έστω αυτές που έχουνε) και το κυριότερο δεν κωλώνουν στους αριστερούς και δεν ντρέπονται να δηλώσουν αυτό που είναι ( σε αντίθεση με τη νδ που είμαστε κεντροδεξιοί, αριστεροδεξιοί, δεξιοί με λιιιγο κέντρο και λοιπές μπούρδες).
    έχετε δει ποτέ κάποιον από εμάς (τη ν.δ εννοώ) να βγαίνει να μοιράσει τρόφιμα, να σταθεί δίπλα στον αδύναμο, να δώσει κάποια ανακούφιση ( και το σπουδαιότερο ΜΕΤΑ τις εκλογές) ? Αλλά φυσικά δεν καταδέχεται ο αρούλης, ο μιλτάκος, ο κυριάκος και τα άλλα παιδιά να βρίσκονται στο ίδιο περιβάλλον και να τους ακουμπάνε ΄΄φτωχοί και άθλιοι΄΄ συμπατριώτες μας.
    Προς το παρόν περισσότερο φοβάμαι μην πειράξουν την κοπέλα μου, μανα μου και αδερφή μου τίποτα λαθροκαθίκια παρά μην τις μαχαιρώσουν ή τις δείρουν χρυσαυγίτες. περισσότερο φοβάμαι την οικονομική κατάσταση που μας αφησαν τα δημοκρατικά κόμματα παρά το πουλί με τον φαντάρο και τους γερμανοτσολιάδες .
    Λύσε αυτά τα προβλήματα σαμαρά και τελείωσε η χ.α. αλλά με μπούρδες περί ανάπτυξης (ζήτω οι αριθμοί, θανατος στους ανθρώπους ) δεν πάμε πουθενά. ψάξτε να βρείτε το ντοκιμαντερ του αυγερόπουλου (εξαντας ) που αναφέρεται στην γουατεμάλα. κάθε χρόνο ρυθμοί ανάπτυξης 4, 5 και 6% και κάθε χρόνο χιλιάδες νεκροί από την πείνα.
    το να κάνει αγώνα ο Βενιζέλος, ο τσίπρας, η ρεπούση ο μπίστης ο αδ. γεωργιαδης και αλλοι για την καταπολέμηση της χ.α είναι σαν να κάνει αγώνα ο μακαρίτης ο εσκομπάρ κατά των ναρκωτικών και οι ταλιμπάν για τα δικαιώματα των γυναικών

    • dim avatar
      dim @ Kostas nikolaou 06/12/2012 02:30:38

      Είμαι σίγουρος ότι κάτι αντίστοιχα έλεγαν και εκατομμύρια Γερμανοί, στις αρχές του '30: "Δε με φοβίζει μη με μαχαιρώσει ο Χίτλερ, αλλά με νοιάζουν οι χιλιάδες που πεθαίνουν από τη πείνα, την οικονομική εξαθλίωση κλπ κλπ"... Και κάπως έτσι φέρανε στην εξουσία τον "άκακο" Χίτλερ, που αντίστοιχα "βοηθούσε" τις γριούλες να ψωνίσουν στο Σούπερ Μάρκετ, που τάιζε άστεγους της Γερμανίας κλπ κλπ... Και μετά, αντί για χιλιάδες νεκρούς από τη πείνα, είχαμε εκατομμύρια νεκρούς ως απόρροια της τότε Χρυσής Αυγής στην εξουσία...

      Καταλάβετε το επιτέλους, η ιστορία πρέπει να μας διδάσκει… Ο απώτερος, ο τελικός στόχος αυτών των ομάδων, με τέτοια ιδεολογία είναι η πλήρης επικράτηση των απόψεων τους… Απλά επειδή στην αρχή είναι λίγοι, και δεν μπορούν να τις επιβάλλουν, φοράνε το μανδύα του καλού, προσεγγίσουν και εκμεταλλεύονται το φόβο και τη δυστυχία του κόσμου, στρατολογούν, και μετά, έχοντας την εξουσία προχωράνε στην επίτευξη των μαξιμαλιστικών στόχων που έχουν σε όλα τα επίπεδα (κυρίως τα εθνικά και τα κοινωνικά), σε εθνοκαθάρσεις, σε κυνήγι αντιφρονούντων, σε εξευτελισμό της διαφορετικότητας, σε … σε… σε…. σε…. σε…. και τελικά σε εθνική καταστροφή…

      Η διεθνής απομόνωση της χώρας μας, που μόνη της και δημοκρατικά, ως μια νεα Ναζιστική Γερμανία, θα έχει εκλέξει δημοκρατικά έναν φασίστα για αρχηγό της, θα φέρει εθνικές καταστροφές, που μπροστά τους η εισβολή στη Κύπρο θα φαντάζει πταίσμα… Και μετά οι Χρυσαυγίτες που θα είναι στην εξουσία, θα βρούν άλλο παραμύθι για τη γιαγιάκα και τον άπορο… Δε θα τη πηγαίνουν στο Σούπερ Μάρκετ τη γιαγιά, αλλά θα της λένε κάτσε σπίτι σου γιαγιάκα γιατί τώρα ο κακός ο Τούρκος επιχειρεί εισβολή και εμείς οι καλοί πατριώτες θα πολεμήσουμε και θα σε σώσουμε, στέλνοντας βέβαια στη πρώτη γραμμή για να θυσιαστούν (καλώς μεν αφού πια θα είμαστε σε πόλεμο, αλλά αχρείαστα δε) το κάθε άπορο που από εκεί που το πρόβλημά του ήταν πριν λίγο καιρό πως θα φάει, τώρα θα είναι και πώς να φάει και πώς να μη σκοτωθει, για να υπερασπιστεί τη πατρίδα από τις περιπέτειες που την έβαλαν οι φουσκωτοί, μπράβοι, αρχιερείς του μίσους, του ρατσισμού και όλων των «καλών» που συνόδευαν την ιδεολογία του ναζισμού….

  22. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 04/12/2012 14:13:58

    Ο Αλιβιζάτος εκπροσωπεί τον χώρο της άτεγκτης "πολιτικής ορθότητας", που έχει χαρακτηριστεί από συντηρητικούς διανοούμενος ως ο "κομμουνισμός του 21ου αιώνα". Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που όλοι σχεδόν οι υπέρμαχοί της είναι μεταλλαγμένοι κομμουνιστές. Από την άποψη αυτή, θεωρώ τον Αλιβιζάτο ολοκληρωτικών αντιλήψεων άνθρωπο (θυμίζω ότι είχε απορρίψει την πρόταση διενέργειας δημοψηφίσματος για τον λαθρονόμο, ταυτίζοντας ιθαγένεια και ανθρώπινα δικαιώματα). Για τον λόγο αυτό, αρνούμαι να ακούσω οποιαδήποτε καταδίκη του ολοκληρωτισμού από έναν οπαδό ενός ολοκληρωτισμού μιας άλλης μορφής.
    Yπήρξε και πρόταση για απαγόρευση σε ευρωπαϊκό επίπεδο παιδικών βιβλίων που "αναπαράγουν 'σεξιστικά' στερεότυπα".
    Για όποιον δεν έχει καταλάβει ότι ο δυτικός κόσμος, μέσω της μεταλλαγμένης μεταμαρξιστικής Αριστεράς, βαδίζει προς ένα πολύ σκοτεινό ολοκληρωτισμό, δεν υπάρχουν πιο δυνατά καμπανάκια...

    • Φανη avatar
      Φανη @ ΒΙΣ 06/12/2012 10:49:49

      ΒΙΣ εβαλες τα πραγματα στη θεση τους!!!!

  23. ΓΡΗΓΟΡΗΣ avatar
    ΓΡΗΓΟΡΗΣ 04/12/2012 14:29:52

    Για μενα η Χ.Α.ειναι καθαρα οργανο του συστηματος,απορω πως δεν το βλεπουν ολοι.Χρησιμοποιειται ,απο το συστημα,σαν βαλβιδα εκτονωσης του θυμου & της αγανακτησης των δεξιων & σαν φοβητρο των αριστερων.Οπως καποτε λειτουργουσε ,η 17 Ν ,αντιστροφα, σαν εκτονωση των αριστερων & φοβητρο των δεξιων.

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ ΓΡΗΓΟΡΗΣ 04/12/2012 14:39:37

      Η αιτία διόγκωσής της είναι κοινωνική. Δεν αποφάσισε κάποιος να της δώσει τα ποσοστά που έχει.

      Σίγουρα, όμως, λειτουργεί και έτσι, όπως λες.
      Λειτουργεί δε ως μέσο εκτόνωσης όχι μόνο των δεξιών, αλλά κι όσων αισθάνονται ανύμπορη στις αδικίες του συστήματος.

    • Νικος Χρήστου avatar
      Νικος Χρήστου @ ΓΡΗΓΟΡΗΣ 04/12/2012 21:58:34

      Γρηγόρη, δεν το πιστεύω αυτό που λες ότι η ΧΑ και η 17Ν είναι ίδιες, αλλά άλλης κατεύθυνσης τρομοκρατικές ομάδες.
      Μάλλον κάτι σου έχει ξεφύγει τελείως.

  24. Inno avatar
    Inno 04/12/2012 14:43:36

    Να αντιμετωπιστεί ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ και ο φασισμός των ροζ αγαπητικών των λάθρων οι οποίοι αφελληνίζουν τη χώρα, στο όνομα της παγκοσμιοποίησης την οποία τάχα πολεμούν, να αντιμετωπιστεί ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ και ο φασισμός στα Ελληνικά ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ, να αντιμετωπισθεί ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ και ο φασισμός στις γειτονιές κατά Ελλήνων (από Έλληνες (???!!!)), να αντιμετωπισθεί ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ και ο φασισμός του παμε που απειλούν να σπάσουν μαγαζιά αν δεν συμμετέχουν σε απεργία, να αντιμετωπισθεί ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ και ο φασισμός των ΜΜΕ που είναι όργανα των διαπλεκόμενων και τρομοκρατούν τον κόσμο.

    Αν "λύσεις" τύπου Βαϊμάρης, οι αριστεροί να τεθούν εκτός νόμου, είναι λύσεις προς συζήτηση το 2012, τότε να ανοίξουμε κανα βιβλίο για την έννοια του φασισμού και ποιές οι εκφάνσεις του σήμερα.
    Αρκετά πια με τις ταμπέλες σ αυτή τη χώρα, ΑΡΚΕΤΑ.

  25. Ίων Δραγούμης avatar
    Ίων Δραγούμης 04/12/2012 14:56:00

    "Κάνει τσαμπουκάδες ο Κασιδιάρης σε αστυνομικό; Τον βουτάει ο ΜΑΤατζής και τον πάει καροτσάκι στο κελί. Κάνει ο Μιχαλολιάκος φορολογικές παραβάσεις και έχει ένα τουλάχιστον περίεργο ξενοδοχείο. Να κληθεί για να δώσει εξηγήσεις. Αν οι νόμοι του κράτους εφαρμοστούν όπως εφαρμόζονται σε κάθε πολίτη που κάνει κάποιο αδίκημα, τότε η Χρυσή Αυγή θα ξεφουσκώσει. Απλά πράγματα."

    Δηλαδή τόσα χρόνια γαργάρα τα : Ίμια, Οτσαλάν, Χρηματιστήριο, 2004 Ολυμπιακοί αγώνες-φαγοπότι, Siemens, Βωβός, Κόκκαλης, Σημίτης, ΓΑΠ, Λαθρομετανάστευση, Υποβρύχια που γέρνουν, Χριστοφοράκος, Βατοπέδι, Κουμπάροι, φοροδιαφυγή επωνύμων, Τσοχατζόπουλος, ΜΝΗΜΟΝΙΑ-ΤΡΟΙΚΑ-Εθνικό Ξεπούλημα και πόσα άλλα που δεν μπορώ να θυμηθώ δεν σας πείραξε; Τόσα χρόνια δεν μιλάγατε; Τώρα όμως πρέπει να τεθεί η Χ.Α γιατί αυτή φταίει για όλα, αυτή φταίει που πτωχεύσαμε. Αυτή μας ξεπούλησε. Τώρα να εφαρμοστεί ο νόμος, στα παραπάνω όχι, μην γράφετε για δημοκρατία, γιατί αυτή η δημοκρατία είναι των λίγων και των ισχυρών-εθνοπροδοτών και αυτήν / αυτούς υπερασπίζεστε. Λίγη τσίπα παρακαλώ...

    • Factorx avatar
      Factorx @ Ίων Δραγούμης 04/12/2012 15:41:07

      Καλά δν ντρέπεσαι να ταγράφεις εδώ αυτα; Εσ´υ ή μαλλον εσείς τα χρυσά αυγά που ήσασταν κρυμμένοι οταν εμείς σηκώναμε τα εθνικά θέματα που γράφεις; Και μην αλλάζεις ψευδ´ωνυμα. Σε πηραμε χαμπαρι

      • Νικος Χρήστου avatar
        Νικος Χρήστου @ Factorx 04/12/2012 22:02:42

        φάκτορα μία ερώτηση : τι ακριβώς εννοείς όταν λές "σηκώναμε τα εθνικά θέματα".
        Ρωτάω γιατί μπερδεύτικα πάρα πολύ και δεν ξέρω τι να υποθέσω.

        • factorx avatar
          factorx @ Νικος Χρήστου 04/12/2012 22:41:06

          Τόσο δύσκολα είναι; Οταν εμείς , ενοώ η ομάδα του Antinews, ακόμα και από το "Αντί", σηκώναμε τα εθνικά θέματα όλοι οι άλλοι προσκυνούσαν τον κάθε δικτατορίσκο των Βαλκανίων και ανταγωνιζόντουσαν στον ενδοτισμό. Αν κι αυτό δεν μπορείς να το καταλάβεις προτείνω να μην διαβάζεις antinews

          • Νικος Χρήστου avatar
            Νικος Χρήστου @ factorx 04/12/2012 22:50:19

            Φάκτορα εντάξει, το κατάλαβα, ίσως το IQ μου είναι λίγο πιό φτωχό από ότι πρέπει.

          • Θησειώτης avatar
            Θησειώτης @ Νικος Χρήστου 05/12/2012 19:21:59

            Φάκτορα, τώρα τελευταία τα χώνεις πολύ άγρια. Γιατί;

          • factorx avatar
            factorx @ Θησειώτης 05/12/2012 19:30:34

            Δε σε εννοώ. Να μην απαντώ δηλαδή στις αμετροέπειες και στην λάσπη;

  26. Θεόδωρος avatar
    Θεόδωρος 04/12/2012 15:03:00

    Το πρόβλημα με τη ΧΑ δεν είναι η φασιστική της νοοτροπία - αυτό αποτελεί απλώς πρόσχημα. Το πραγματικό πρόβλημα έγκειται στον εξωσυστημικό της χαρακτήρα και στην εμφανέστατη αδυναμία του συστήματος να την ελέγξει - παρά την συντονισμένη εναντίον της εκστρατεία των ΜΜΕ η οποία έφθασε και σε επίπεδο προβοκάτσιας. Ο δια του νόμου περιορισμός της, ως έσχατη πρόταση, έρχεται άλλωστε ως επιστέγασμα -και ως αποτελεσματικότερο, υποτίθεται, συμπλήρωμα - της αποτυχίας του συστημικού της ελέγχου "δι' άλλων μέσων". Πολύ εύκολα θα μπορούσε το σύστημα να την ελέγξει - ενδεχομένως και να την διαλύσει - εάν αυτοχειριαζόταν. Η λογική αυτή όμως, όπως είναι φυσικό, οδηγεί στην εις άτοπον απαγωγήν. Από άλλη άποψη, ο πολίτης συγκρίνει την μονολιθικότητα, την απλή έως απλοική διατύπωση των απόψεων της ΧΑ, τον αδιάφορο ιδεολογικά αλλά καθαρό και κατανοητό λόγο της επί κοινωνικών και εθνικών θεμάτων με τον λεξιλάγνο, λεξιπλόκο και μπαρουφολόγο κ. Βενιζέλο ή τον κ. Κουβέλη ή τον συλληφθέντα ψευδόμενο έναντι του λαού κ. Σαμαρά, εκφραστές τυμπανιαίων και σηπομένων πολιτικών πτωμάτων, και σύρεται προς τις απόψεις της πρώτης επειδή απωθείται από τις απόψεις των δεύτερων. Ολοι άλλωστε φαίνεται να γνωρίζουν ότι ο φασισμός, ως νοοτροπία και όχι ως ιδεολογία, διαχέεται σε όλες τις πολιτικές παρατάξεις, ακόμη και τα ιδεολογικά ρεύματα διότι δεν αποτελεί ιδεολογία αλλά πρακτική. Εμφανίζεται δε όταν η θεωρητικολαγνεία αφίσταται από την πράξη. Η απόσταση π.χ. μεταξύ του "θα πατάξουμε την φοροδιαφυγή" και του "πατάξαμε την φοροδιαφυγή" είναι η ΧΑ ή ο φασισμός. Οσο η απόσταση αυτή μεγαλώνει, τόσο η κάθε ΧΑ θα γιγαντώνεται. Βεβαίως και το αντίθετο. Συνεπώς, η λεκτική προπαγάνδα, οι Αλιβιζάτοι και οι Βενιζέλοι, ωθούν το λαικό ένστικτο προς τον Μιχαλολιάκο. Οσο δε εντείνονται οι κραυγές τους τόσο θα εντείνεται και η λαική απήχηση του δεύτερου. Προσοχή!

    • Inno avatar
      Inno @ Θεόδωρος 04/12/2012 17:22:05

      συμφωνώ απόλυτα συν κάτι ακόμα. το σύστημα χρειάζεται τα "κουκιά" της ΧΑ, διότι ως αντισυστημική, δεν μπορεί να την "ελένξει", να την εντάξει σε "συμμαχίες", "κορμούς συγκυβέρνησης", κλπ.
      Αυτά τα κουκιά, νομίζουν ότι αν την θέσουν εκτός μάχης, θα μοιραστούν στα υπόλοιπα μέρη του "συστήματος". Το πιο πιθανό είναι να εμφανιστεί "ξαφνικά" ένα νέο, συστημικό αυτή τη φορά, κόμμα ντεμεκ ακροδεξιό, που να απορροφήσει τα κουκιά αυτά. Θα το λένε πχ ΚΣΣΗΛΩ.

      Πέραν της πλάκας, αν "ευοδόσει" η προσπάθεια αυτή, που κατά σύμπτωση συζητείται και στην "μαμά Γερμανία", τότε ο μόνος κερδισμένος, αν και εφόσον φερθεί έξυπνα, θα είναι ο Καμμένος.

      Και παράλληλα, θα έχει "ποινικοποιηθεί" η φιλοπατρία (όχι ότι ήταν φιλόπατρεις οι ΧΑ, αλλά το τι θα επικοινωνηθεί) με έταιρους κερδισμένους τους ροζ και συν αυτώ (ημεδαπούς και μη).

  27. Inno avatar
    Inno 04/12/2012 15:51:11

    προσοχή.
    την έπεσαν με βόμβα σε γραφείο τους και τα μμε το χουν πνίξει. αν ο εκφασισμός είναι η νομιμοποίηση των "ροσονέρι" άπλυτων και των ροζ διωκτών τους μαζί με τους λάθρους φίλους τους, τότε τα πράγματα είναι χειρότερα απ όσο νομίζουμε.

  28. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 04/12/2012 16:06:51

    Μα εκεί είναι το θέμα. Οταν βλέπεις έναν ΕΝΤΕΛΩΣ συστημικό άνθρωπο της ΠΛΕΟΝ ΣΥΣΤΗΜΙΚΗΣ ροζουλί Αριστεράς, βαμμένο εθνομηδενιστή, ιεροκρυφίως συντάκτη εθνομειοδοτικών νομοσχεδίων (λαθρονόμο), να λέει "να θέσουμε εκποδός τη ΧΑ" ή τον άλλο ανυπόληπτο, πρόεδρο του κόμματος-σφραγίδα, τον Βενιζέλο να λέει τα ίδια, η πιο αυθόρμητη αντίδραση είναι να σκεφτείς "για να μου λένε ΑΥΤΟΙ ότι πρέπει να βγει εκτός νόμου η ΧΑ, κάποιο λάκκο έχει η φάβα". Άρα, ουσιαστικά, προμοτάρεται η ΧΑ εξ αντανακλάσεως.
    Εσύ τι θα έκανες αν κάποιος αποδεδειγμένα απατεώνας, που έχει στο παρελθόν επιβουλευτεί την περιουσία σου, σε συμβούλευε πώς να τοποθετήσεις καλύτερα τα χρήματά σου; Θα τον άκουγες;
    Το θέμα είναι ότι η ΝΔ είναι βραχυκυκλωμένη. Θα μπορούσε να μαδήσει το εκλογικό κοινό της ΧΑ μέσα σε ένα μήνα, υπό άλλες συνθήκες.

  29. κυριακος avatar
    κυριακος 04/12/2012 18:09:36

    Ολοι όσοι κόπτοντε για τα τις πρακτικές της Χ.Α,σήμερα που βόμβα έσκασε έξω απο τα γραφεία της στον Ασπροπυργο κάνουν οτι δεν άκουσαν τίποτα! Απο μια βόμβα που κινδύνεψαν άμεσα πολίτες που καμοία σ χέση δεν έχουν με την Χ.Α!Και όμως δεν είδαμε κανένα απο τα γνώστα πομπώδη ρεπορτάζ όπως αυτά που καλύπτουν την δράση τηςΧ.Α!Ο όποιος σχολιασμός περιορίστηκε σε καθαρά ειδησιογραφικά πλαίσια.Είναι τουλάχιστον υποκριτικό να καταδικάζετε η βία μονόπλευρα!Αλλά τι να περιμένεις...? Μήπως δεν ύπηρξε η ίδια αντιμετώπηση και στα γεγονότα της Κρήτης όταν όλοι ασχολούνταν με τον Κασιδιάρη και κανένας δεν έλεγε οτι αυτοί που έκαναν την αντιδιαδήλωση και αυτοχαρακτηρίζονταν ως αντιφασίστες,είναι οι ακριβώς όμοιοι με την Χ.Α! Είναι οι φασίστες της απέναντι μεριάς...!!Εχούν τεράστια ευθύνη όσοι υποκινούν με τα λεγόμενα τους την βια εναντίον του οποιοδήποτε! Ηβια δεν χωρίζεται σε καλή και κακή...Είναι δράση και αντίδραση..!!

  30. θανασης avatar
    θανασης 04/12/2012 18:50:18

    Εγώ ξέρω ένα πράγμα και μιλάω με γεγονότα.Μέσα σε 4 μήνες η Χρυσή Αυγή και τα γραφεία της ανά την Ελλάδα,έχουν δεχτεί πάνω απο 10 ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ επιθέσεις και δεν είδα να ιδρώνει το αυτάκι κανενός.Σήμερα το πρωί στο πρωινό του ΣΚΑΙ,οι "δημοσιογράφοι" σχολίαζαν το θέμα με ειρωνική διάθεση και στην ουσία άφηναν να εννοηθεί οτι "καλά τους κάνανε τους παλιοφασίστες".
    Και η ερώτηση είναι απλή και μάλλον ρητορική.Φαντάζεστε να γινόταν το αντίθετο;Δηλαδή να ανατινάζονταν κάποιο γραφείο οπουδήποτε άλλου "δημοκρατικού" κόμματος τι θα γινότανε;I'm just asking...

  31. μπαρμπα Χαράλαμπος avatar
    μπαρμπα Χαράλαμπος 04/12/2012 19:23:46

    ξεχάσατε μια λεπτομέρεια ο Αλεβιζάτος όπως και ο Καμίνης που εξελέγη Δήμαρχος με τις ψήφους των λαθορμεταναστών ανήκει στην ομάδα αυτών που έχουν αλλάξει ή μετατρέψει το όνομα τους για να μην αναγνωρίζεται η αληθινή καταγωγή τους.

  32. Αριστερός Ψάλτης avatar
    Αριστερός Ψάλτης 04/12/2012 21:01:41

    Λίγη ψυχραιμία δε βλάπτει βρε παιδιά, ειδικά όλοι εσείς οι δεξιούληδες που ότι είναι αντίθετο στις απόψεις σας το στέλνετε στην πυρά. Να μας κάνετε πρόταση να βάλουμε στο καταστατικό του antinews ότι οι εκσυγχρονιστές, οι διαφορετικοί, οι αριστεροί και όποιοι άλλοι εσείς νομίζετε θα κόβονται πριν προλάβουν να βγάλουν κιχ. Ο Αλιβιζάτος, μπορεί να διαφωνούμε κάθετα με πολλές από τις απόψεις του αλλά είναι από τους σοβαρούς ανθρώπους σ' αυτή τη χώρα. Και τι είπε ώστε να τον βρίζετε με τέτοιο τρόπο; Οτι πρέπει να εφαρμοστούν οι νόμοι για ποινικά αδικήματα. Διαφωνεί κανείς σ' αυτό; Στο antinews το έχουμε ξαναγράψει αλλά κανείς δεν αντέδρασε τότε. Φαίνεται ότι το πρόσωπο φταίει κι όχι οι απόψεις του. Αλλά αν νομίζετε ότι το antinews είναι παιχνιδάκι στα χέρια μόνο των δεξιών, των ακροδεξιών και πάσης φύσεως φανατικών, είστε γελασμένοι. Εχουμε τη δύναμη να δημοσιεύουμε απόψεις ακόμη κι αυτών που διαφωνούμε ως προς τις ιδέες ή τις αξίες. Εσείς όλοι οι δήθεν δημοκράτες που περισσότερο μοιάζετε με «εφαψίες» της Χρυσής Αυγής μπορείτε να αντέξετε την αντίθετη άποψη; Οσο για το αν είχε συγκεκριμένες απόψεις για Οτσαλάν, Ιμια κ.λπ. θα κριθεί από την ιστορία και θα καταδικαστεί, αλλά δεν είναι της παρούσης.
    Τέλος, η άποψη του Αλιβιζάτου για τις έκνομες ενέργειες ασφαλώς πρέπει να γίνει πράξη για κάθε πολίτη αυτής της χώρας. Ακροδεξιό, δεξιό, Συριζαίο ή ΚΚΕ. Καμιά ανοχή κι αν τόσα χρόνια παραχαϊδέψαμε τους αριστερούς από... ενοχές καιρός είναι να μπουν τα πράγματα στη θέση τους.

    • BLACK QUEEN IN STORM avatar
      BLACK QUEEN IN STORM @ Αριστερός Ψάλτης 04/12/2012 21:26:49

      + 17000000000000000000 ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΕΙΝΑΙ !!!!

    • Bixiou avatar
      Bixiou @ Αριστερός Ψάλτης 04/12/2012 21:29:07

      Και βεβαιως, και πρωτα απ'ολα, πρεπει επειγοντως να παψουμε να χαιδευουμε τους κκ Σημιτη, Παπανδρεου, Βενιζελο, Παπακωνσταντινου, Παπαντωνιου και λοιπους στυλοβατες του πολιτευματος. N'est-ce pas?

      • BLACK QUEEN IN STORM avatar
        BLACK QUEEN IN STORM @ Bixiou 04/12/2012 22:37:28

        ...Και λοιπούς εθνοπροδότες θέλετε να πείτε. Ας τους αποδώσουμε τον χαρακτηρισμό που τους ταιριάζει επί τέλους!!!!

        • Bixiou avatar
          Bixiou @ BLACK QUEEN IN STORM 05/12/2012 00:04:30

          BLACK QUEEN IN STORM, Οπως μου απαντησετε και εσεις, χθες ,σε αλλο σχολιο, προσπαθησα και εγω να ειμαι λιγο ρεαλιστης...

          • BLACK QUEEN IN STORM avatar
            BLACK QUEEN IN STORM @ Bixiou 05/12/2012 11:41:57

            :-)

  33. ΣΤΕΛΙΟΣ (δεξιούλης) avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ (δεξιούλης) 04/12/2012 21:14:40

    "οι αριστεροί θα κόβονται πριν προλάβουν να βγάλουν κιχ"

    Τώρα μεταξύ μας , πρός το παρόν μάλλον το αντίθετο συμβαίνει ...

  34. Καλλιπολίτης avatar
    Καλλιπολίτης 04/12/2012 21:30:15

    Τους πολιτικούς της Μεταπολίτευσης ποτε θα μπουν φυλακη;;;αλλιώς μονο η Χρυσή Αυγή μπορει να τους βάλει φυλακη και να πάμε νέα Εθνικιστική και πατριωτική Μεταπολίτευση

  35. Αυγέρης Τ. avatar
    Αυγέρης Τ. 04/12/2012 21:43:00

    Με όλα αυτά που γράφουν και λένε οι αριστεροί (με τις δεξιές τσέπες) εξαγριώνουν αυτούς που ήδη ψήφισαν ΧΑ και τους πολλούς περισσότερους που πρόκειται να ψηφίσουν στις επόμενες εκλογές. Στα Λύκεια όλης της χώρας σε άτομα που μέχρι τώρα δεν είχαν δικαίωμα ψήφου και θα ψηφίσουν για πρώτη φορά τα ποσοστά της χτυπανε ταβάνι (πάνω απο 60%). Να μου το θυμηθείτε ότι πριν την διάλυση αυτής της Βουλής θα πέσουν πολλά σπαμπίλια στα Βουλευτικά έδρανα στους θολωμένους και τους Πασόκους γιατί αυτό θέλει ο κόσμος. Ενδειξη έχουμε από την περίπτωση της Κανέλη.

  36. Maximus Decimus avatar
    Maximus Decimus 04/12/2012 22:46:00

    Οι περισσότερες παρεμβάσεις που διάβασα για την σωστή πρόταση του Αλιβιζάτου θυμίζουν το γνωστό: Του έδειχναν το δάσος και κοίταζε το δάκτυλο - δυστυχώς

  37. Αριστερός Ψάλτης avatar
    Αριστερός Ψάλτης 05/12/2012 14:50:05

    Θα γράψω με την ιδιότητα αυτού που ανέβασε το άρθρο το οποίο έχει προκαλέσει θύελλα. Τον Αλιβιζάτο δεν τον ξέρω, δεν τον είδα, δεν τον άκουσα. Δε με νοιάζουν οι ιδέες του, οι απόψεις του πολλές φορές μου προκαλούσαν αηδία, όπως κι αυτές των φίλων του (Σημίτης και λοιποί εκσυγχρονιστές). Αυτό, όμως, δε με εμποδίζει να βλέπω το σωστό και το αληθινό ακόμη κι αν το λέει ένας Αλιβιζάτος. Αγαπητέ κ. Φαήλο, γνωριζόμαστε ελάχιστα, αλλά αυτό δε με εμποδίζει να λέω ότι έχω μεγάλες διαφωνίες με πολλές από τις απόψεις σου. Είναι όμως απόλυτα σεβαστές ακόμη και όταν είναι... ταλιμπανικού χαρακτήρος. Γιατί δηλαδή έχεις εσύ τη μοναδική αλήθεια στον κόσμο για κάποιο θέμα κι όχι ο Αλιβιζάτος ή οποιοσδήποτε άλλος; Και γιατί τόσο μένος στην αντίθεση άποψη; Να τον ρίξουμε στην πυρά ή να τον κρεμάσουμε στο Σύνταγμα για να ευχαριστηθείς;
    Από την άλλη, ωστόσο, παρά τις ωραίες εκφράσεις στα άρθρα σου και στα σχόλιά σου δε μπορώ να μη πω τα εξής: Η Ελλάδα πρέπει να πάει μπροστά και με τα αιώνια κολλήματα που κατά καιρούς εμφανίζεις δεν προσφέρεις περισσότερα στη χώρα που αγαπάς (αναμφισβήτητα). Αντίθετα δημιουργείς εμφυλιοπολεμικό κλίμα, βάζεις διαχωριστικές γραμμές, κρεμάς ταμπέλες τεντιμποϊσμού σε όποιον δε σου αρέσει, είναι αριστερός ή έχει άλλη άποψη. Δε λέω να ξεχάσουμε τις ρίζες μας, την ιστορία μας, τα κρίσιμα εθνικά θέματα. Ομως, φτάνει πια με το ποιος έσφαξε ποιον στον Εμφύλιο, τι έκανε ο Οτσαλάν και αν οι Σκοπιανοί είναι τουρκόγυφτοι. Φτάνει πια, άλλοι είναι οι εχθροί της πατρίδας, κυρίως οι εσωτερικοί εχθροί. Αντί λοιπόν να κάνεις κηρύγματα μίσους και διαχωρισμών σε καλούς δεξιούς πατριώτες και σε κακούς εκσυγχρονιστές ευρωλιγούρηδες, καιρός να βάλεις το εμείς πάνω από το εγώ. Οι καιροί έχουν αλλάξει, όποιος θέλει να μείνει πίσω με γεια του με χαρά του. Μην παραπονιέται μετά ότι έχασε το τρένο.
    Αν όμως θέλεις να συμβάλεις στην καταπολέμηση του φασισμού της Χρυσής Αυγής, καιρός είναι να αποφασίσεις με ποιους θα πας και ποιους θα αφήσεις. Διότι με το διχαστικό σου λόγο ανοίγεις, όχι παράθυρο αλλά ολόκληρη μπουκαπόρτα για να μπει θριαμβευτής ο Κασιδιάρης και οι άλλοι παλαβωμένοι. Eγώ - και πιστεύω αυτό πρέπει να κάνει και το antinews - θα παλεύω κάθε ακραία φωνή, ακόμη κι αν προέρχεται από φίλους. Διότι υπάρχει η Χρυσή Αυγή που όλοι ξέρουμε, υπάρχει και η ιδεολογική Χρυσή Αυγή, αυτή που δυστυχώς κάποιοι επιλέγουν να υπηρετήσουν.
    Και μην απορήσεις αν ένα πρωί σου χτυπήσουν την πόρτα. Δε θα είναι ούτε ο γαλατάς, ούτε ο Τατσόπουλος με την σκισμένη κάλτσα. Ο φασισμός θα είναι.

    • akenaton avatar
      akenaton @ Αριστερός Ψάλτης 05/12/2012 18:40:43

      Χωρίς να υπεισέρχομαι καθόλου στις προσωπικές σας κρίσεις για τον κ. Κρανιδιώτη, προσυπογράφω τις γενικές αρχές και ιδέες που ενυπάρχουν στο σχόλιό σας. Ο φασισμός και ο αγώνας ενάντιά του δεν χωρά "ναι μεν αλλά" ούτε άλλης μορφής άτοπες και αντιπαραγωγικές συγκρίσεις. Επειδή ακριβώς, τίποτε δεν συγκρίνεται μαζί του.

    • Bixiou avatar
      Bixiou @ Αριστερός Ψάλτης 05/12/2012 22:14:04

      Αγαπητε Α.Ψ. Το δενδρο της Χ.Α σου εχει κρυψει το δασος της αριστερας. Ξεχασες οτι για ολη την αριστερα, ο Σαμαρας, ο Δενδιας και σχεδον το συνολο των σχολιαστων εδω μεσα ειναι φασιστες και ρατσιστες. Εχουν αρχισει μαλιστα να μιλαν για κονσερβοκουτια. Οποτε οι ενδεχομενοι πρωινοι επισκεπτες να μην ειναι αυτοι που υπονοεις. Η σημερινη ανακοινωση της Ν.Δ ξεκαθαριζει τα πραγματα.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Αριστερός Ψάλτης 05/12/2012 23:29:39

      Χολερική και ¨κίτρινη" η απάντηση σου.
      Ποτέ δεν χρησιμοποίησα όρους όπως ¨τουρκόγυφτοι" που αναφέρεις, ούτε τα μηνύματα μου είναι "διχαστικά", όπως αρέσκεσαι να λες.
      Ούτε έχω γράψει ποτέ για τον Εμφύλιο με τον τρόπο που λες.
      Εσύ τρέξε να προλάβεις το τρένο παρέα με τον Αλεβιζάτο, του οποίου τις απόψεις ουδόλως υπολήπτομαι αλλά κάπου εδώ σου έπεσε η ακεραιότητα σου.
      Ο καθένας έχει την ιστορία του και τις αρχές του κι εγώ "αγώνες" μαζί με Αλεβιζάτους δεν δίνω...

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 05/12/2012 23:31:28

        ...και σιγά τη θύελλα, ρε μεγάλε.

        • Αριστερός Ψάλτης avatar
          Αριστερός Ψάλτης @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 06/12/2012 00:26:38

          Τώρα τίνος είναι χολερική και κίτρινη η απάντηση δεν θα το σχολιάσω. Εχω κι εγώ τη δική μου ιστορία όπως κι εσύ στο επάγγελμά σου. Και κανείς ποτέ δεν με είπε «κίτρινο» πολλά χρόνια τώρα. Αλλά δε θα ανοίξουμε κουβέντα για το τι είναι κίτρινο και τι όχι. Νομίζω ότι στο επάγγελμά μου ξέρω καλύτερα από αυτά, το ίδιο και ο φάκτορας, όπως εσύ ξέρεις καλύτερα τους νόμους ως καλός δικηγόρος που είσαι. Αλλά δε μπορώ να μη σχολιάσω ότι λες πως δεν είναι διχαστικός ο λόγος σου. Σε παρακολουθώ, διαβάζω τις απόψεις σου, έχω την ελάχιστη αντίληψη να ξέρω τι διχάζει και τι όχι. θα έλεγα με μια λέξη ότι ο λόγος σου είναι παρωχημένος σε μια εποχή που έχουμε ανάγκη από νέα οράματα, νέες απόψεις. Κι επειδή βλέπω να θίγεσαι σου λέω πως ότι έγραψα το έγραψα με απόλυτη ακεραιότητα. Είπαμε, ο καθείς και την ιστορία του. Και κάτι τελευταίο γιατί φαίνεται ότι τυφλωμένος από το μίσος σου για κάθε τι διαφορετικό από εσένα, δε διαβάζεις καλά τις απαντήσεις. Ξεκαθάρισα από την αρχή ότι τον Αλιβιζάτο και τις απόψεις του τις έχω γραμμένες. Δε συμφωνώ σε πολλά από αυτά που λέει αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε μπορώ να βγάζω τις παρωπίδες και να αναφέρω και τα σωστά. Ως εκ τούτου δεν έχω κανένα λόγο να τρέξω για να προλάβω το τρένο του Αλιβιζάτου. Αλλωστε, επειδή κάθε μέρα γράφω... βαρέα κι ανθυγιεινά ένσημα δεν έχω το κουράγιο όχι μόνο να τρέξω αλλά ούτε και να περπατήσω. Κι εγώ (όπως κι άλλοι στο antinews) δεν έχουμε ούτε 80 άλογα για να γκαζώσουμε...

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Αριστερός Ψάλτης 06/12/2012 00:03:13

      "Δε θα είναι ούτε ο γαλατάς, ούτε ο Τατσόπουλος με την σκισμένη κάλτσα. Ο φασισμός θα είναι."

      Αριστερέ Ψάλτη, ξαναδές το βίντεο
      http://www.youtube.com/watch?v=EFkZK2Xo-xM και θα αναγκαστείς να επαναπροσδιορίσεις την απόσταση του φασισμού από τον Τατσόπουλο (που ανέφερες).

  38. factorx avatar
    factorx 05/12/2012 17:30:21

    Ο βουλευτής της Χρυσής Αυγής Χρήστος Παππάς θα καταθέσει μήνυση κατά του αρχηγού του ΠΑΣΟΚ Ευάγγελου Βενιζέλου και του καθηγητή Συνταγματικού Δικαίου Νίκου Αλιβιζάτου, για τη θέση τους ότι πρέπει το κόμμα του Νίκου Μιχαλολιάκου να τεθεί εκτός νόμου.

    Ο κ. Παππάς υποστήριξε πως οι κύριοι Βενιζέλος και Αλιβιζάτος είναι αυτοί που καλλιεργούν το εμφυλιοπολεμικό σύνδρομο, ενώ είναι υπεύθυνοι για τη διάλυση του κοινωνικού ιστού, τη διάλυση του κράτους, αλλά και τη ραγδαία αύξηση της διαφθοράς στη χώρα.



  39. Αριστερός Ψάλτης avatar
    Αριστερός Ψάλτης 06/12/2012 00:37:20

    Kι ακόμη. Κανείς δε μίλησε εδώ για «αγώνες» παρέα με τον Αλιβιζάτο. Αλλά μήπως αν έπρεπε να κάνουμε αγώνες θα έπρεπε να σου ζητήσουμε πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων;

  40. factorx avatar
    factorx 06/12/2012 07:54:36

    Πριν σχολιάσεις διάβαζε καλύτερα - για τον πολιτικό πολιτισμό που πρέπει να έχουμε και προσπαθουμε να επιδείξουμε στο σιτε grafv

  41. BLACK QUEEN IN STORM avatar
    BLACK QUEEN IN STORM 06/12/2012 09:11:19

    ** Αγαπητέ Αριστερέ Ψάλτη όλα όσα γράφετε είναι πολύ σωστά και συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ.

    ** Αγαπητέ κ. Φαήλο σας συμπαθώ, διαβάζω σχεδόν πάντα όσα γράφετε και δυστυχώς έχω αισθανθεί πολλές φορές αυτό που περιγράφει ο Α.Ψ. Οτι πατάτε πιό πολύ το γκάζι (ενώ καθόλου δε χρειάζεται) απ΄όσο το φρένο [που λέει κι ο κ. Χρύσανθος], δημιουργώντας χωρίς να το θέλετε ''εντάσεις'' κι αναμοχλεύοντας τα εμφυλιοπολεμικά σύνδρομα των ...επιρρεπών αναγνωστών . Το μέτρο της ''δεξιοσύνης'' όμως, δε μπορεί ποτέ να είναι ο ακραίος αντιαριστερισμός. Κι αφού η σκέψη και ο λόγος σας είναι τόσο αποτελεσματικά και πολύτιμα όπλα, γιατί να μην τα χρησιμοποιείτε με στόχο την ομοψυχία, τη γεφύρωση των διαφορών μας και τη στοίχιση όλων των Ελλήνων σ΄ενα ενιαίο μέτωπο ενάντια στους κοινούς μας εχθρούς; Πολλές φορές χωρίς να το θέλετε (είμαι σίγουρη), παρασύρεστε και συντελείτε στην ψυχική διάσταση , που σίγουρα δεν είναι ο στόχος.
    Μαζί, σίγουρα μπορούμε περισσότερα.

  42. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 06/12/2012 10:13:04

    Όταν μου βρεις σε ποιο άρθρο μου υπάρχει η έκφραση ότι οι " Σκοπιανοί είναι τουρκόγυφτοι", θα σου δώσω χρυσούν ωρολόγιον και θα σου εξηγήσω τι είναι χολερικό και κίτρινο. Θα σου πάρω και μια πάστα φλόρα, να την φας μισή - μισή με τον Αλεβιζάτο, όταν μου βρεις επίσης σε ποιο κείμενο μου γράφω "γι'΄αυτούς που μας σφάξαν στον Εμφύλιο".
    Βρες τα, ανάρτησε τα εδώ και μετά μιλάμε για ακεραιότητα, φίλτατε.
    Ναι, κολλάω σε αυτούς που πρέπει τις ταμπέλες που τους αξίζουν. Στους κρατικοδίαιτους αριστερούς, στους "αγωνιστές του Πολυτεχνείου", που στελέχωσαν τους μηχανισμούς λεηλασίας και παρακμής της χώρας. Σε αυτούς με τα αριστερά εύσημα και τα δεξιά πορτοφόλια. Στους μηδενιστές απάτριδες, που κοπρίζουν πάνω στην τιμή και την Ιστορία του λαού μας και που το θεωρούν μάλιστα προοδευτικό, απόδειξη αριστεροσύνης!
    Ναι αυτούς τους φτύνω στα μούτρα, τους θεωρώ μειοψηφικό φασισταριό, που θέλουν να επιβάλλουν τις ιδεοληψίες τους στην πλειοψηφία.
    Επέδραμαν στα Πανεπιστήμια, στα ΜΜΕ, και εφαρμόζουν μια στυγνή δικτατορία της "πολιτικής ορθότητας". Μαζί με την φτώχεια, είναι οι μεγαλύτεροι στρατολόγοι της ΧΑ και είναι χρέος μου να τους αλλάζω τα φώτα, όπως μπορώ. Δεν τους υπολήπτομαι, δεν τους θεωρτώ προοδευτικούς, δεν σέβομαι τους ανύπαρκτους αγώνες τους και την δήθεν επιστημοσύνη τους. Πέρσα από το Πανεπιστήμιο και ξέρω πως προωθούνται διάφοροι και με ποιες σχέσεις και προσόντα.
    Αν σε ενοχλεί η σκληρή πολεμική κατά της καθεστωτικής αριστεράς του φουά γκρα αλλά και της φασιστοειδούς πιο λαϊκής, αν σε πονάει η αποκαθήλωση του Ιερού Μόσχου της "προοδευτικότητας" δεν μπορώ να σε βοηθήσω.
    Αυτά που υπερασπίζεσαι εσύ είναι προκατακλυσμιαία. Δυστυχώς ή ευτυχώς η αριστερά δεν έχει το know how και τα αποκλειστικά δικαιώματα της προοδευτικότητας και της κοινωνικής δικαιοσύνης κι ούτε πρόκειται να προσκυνήσω ποτέ την πολιτική ορθότητα" και τους ιερείς της, που με έκπληξη βλέπω να προσκυνάς εσύ, γιατί δεν ήξερα ότι ήσουν εσύ ο συντάκτης .
    Και ναι, αγαπητέ, μας ενδιαφέρει τι έκανε ή κάνει ο Οτσαλάν, ακόμη κι αν είμαστε κυνικοί αριστεροί του χαβιαριού, στο μέτρο που μας ενδιαφέρει το μεγαλύτερο εθνικοαπελευθερωτικό κίνημα στον κόσμο, που διεξάγει δίπλα μας 28 χρόνια τώρα πόλεμο.
    Μας ενδιαφέρει γιατί απορροφά πόρους και προσωπικό του τουρκικού ισλαμοφασισμού. Εσύ μπορεί να είσαι αριστερός και να μην θεωρείς σημαντικό για την Ελλάδα το ενδεχόμενο διαμελισμού της Τουρκίας και την εθνική αποκατάσταση δεκάδων εκατομμυρίων ανθρώπων. Έμένα που είμαι κακός "δεξιός", αντιδραστικός, εμφυλιολεμικός κλπ, με ενδιαφέρει τόσο για τα συμφέροντα της χώρας μου, όσο και ηθικά ένα εθνικοαπελευθερωτικό κίνημα. Τώρα το πως εσύ που το χλευάζεις είσαι "προοδευτικός", γκαζώνεις για το μέλλον για να σκοτώσεις τον δράκο της ΧΑ με τον αγωνιστή Αλεβιζάτο κι εγώ μένω πίσω, οπισθοδρομώ ο τάλας, είναι ένα μυστήριο.

    • Αριστερός Ψάλτης avatar
      Αριστερός Ψάλτης @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 06/12/2012 16:38:39

      Αν και δεν είχα κανένα λόγο να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου, βλέπω ότι συνεχίζεις να είσαι κολλημένος και να βάζεις ταμπέλες ακόμη κι αν δεν ξέρεις τους ανθρώπους. Ποιος σου είπε ότι είμαι αριστερός, οπαδός των Αλιβιζάτων αυτού του κόσμου ή υπερασπιστής της αριστεράς του φουά γκρα; Αν και δεν έχω λόγο να δώσω λογαριασμό σε πληροφορώ ότι δεν έχω συμπαραταχθεί ούτε έχω ψηφίσει ποτέ κανένα αριστερό κόμμα ή κίνημα. Γιατί απλά είμαι ελεύθερος άνθρωπος, χωρίς εξαρτήσεις και παρωπίδες. Ο αγράμματος πατέρας μου, που έλιωσε στη Γερμανία ως μετανάστης, μου άφησε μια ευχή. Ποτέ δε θα χρωστάς σε κανέναν (κι όχι μόνο λεφτά εννοείται) και ποτέ δε θα δώσεις λόγο σε κανένα. Αλλά το κυριότερο: Θα σέβεσαι όλους τους ανθρώπους. Αν και όχι φανατικός χριστιανός (κι εγώ ακόμη περισσότερο, και μη με πεις ισλαμοπροσκυνημένο και άλλες τέτοιες βαρύγδουπες εκφράσεις που περνάνε στους χαχόλους) τηρώ τον σεβασμό στον πλησίον και στις απόψεις του. Σέβομαι λοιπόν την προσπάθειά σου να απαγκιστρωθείς από το πολιτικό... mainstream, αν και δεν τα καταφέρνεις καλά.
      Επί της ουσίας δε θα σου απαντήσω απλά και μόνο γιατί σίγουρα δεν έχουμε τίποτε να χωρίσουμε. Απλά βλέπουμε τα πράγματα εντελώς διαφορετικά. Ποιος έχει δίκιο δεν έχει καμιά σημασία, καθώς όπως λέει και ο σοφός λαός «αυτή τη γη που την πατούμε, όλοι μέσα θε να μπούμε». Επομένως, γιατί να χαλάμε τη ζαχαρένια μας; Αλλη Ελλάδα βλέπω εγώ, άλλη εσύ.
      Θα πω, όμως, κάτι τελευταίο και εδώ θα κλείσω: Εγώ ο αντισαμαρικός, ο αντιδεξιός που δεν είχα και δεν έχω καμιά σχέση με τη ΝΔ, την ΠΟΛΑΝ, τα Δίκτυα ή ότι άλλο θεσμικό και μη στο χώρο της δεξιάς λέω το εξής: Ευτυχώς που ο Σαμαράς είναι σοβαρός άνθρωπος. Που αυτή την κρίσιμη στιγμή για τη χώρα δεν υπάρχουν κάτι απίστευτοι τύποι που θέλουν να διχάσουν. Ευτυχώς που ο Σαμαράς δεν έπεσε στην παγίδα του κάθε ακραίου που ήθελε μια πατρίδα περιχαρακωμένη, να χαϊδεύει τα μουστάκια του Καραϊσκάκη όπως ο Μπαρμπαρούσης και να ονειρεύεται πότε θα πάρουμε την Πόλη. Ευτυχώς που ο Σαμαράς ούτε ευρωλιγούρης είναι αλλά ούτε και φανατικός. Αυτά και συγγνώμη αγαπητέ Φαήλο αν σε προσέβαλαν οι απόψεις μου.

      • Αριστερός Ψάλτης avatar
        Αριστερός Ψάλτης @ Αριστερός Ψάλτης 06/12/2012 17:12:35

        Επίσης, ο σοφός πατέρας μου μου είπε κάτι ακόμη. Να είμαι πρώτα άνθρωπος και μετά Ελληνας.

  43. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 06/12/2012 12:22:24

    Τσ τσ τσ, ο Αλιβιζάτος προσέβαλε το "Κοράνι" των εθνικιστών...

  44. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 06/12/2012 12:25:38

    Ο Αλιβιζάτος αποκάλεσε "έγκλημα" την ρατσιστική βία, δηλαδή την εξίσωσε με την "κοινή βία"...
    Και άκουσον άκουσον, πρότεινε να έχουν κοινή αντιμετώπιση όλοι οι ασκούντες ιδιωτικώς βία, ακόμη και όσοι την ασκούν για "εθνικούς" λόγους !
    Εγκληματίας ο Αλιβιζάτος !

  45. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 06/12/2012 23:25:37

    Μάλιστα. Είσαι λοιπόν σκέτος ψάλτης.
    Σφυρίζεις "κλέφτικα" αλλά δεν πειράζει. Όταν "ψέλνεις" να μην αποδίδεις σε άλλους εκφράσεις που ποτέ δεν χρησιμοποίησαν, για να τους κολλήσεις την ταμπέλα που θες, γιατί θα σου απαντάνε αναλόγως.
    Τα υπόλοιπα ουδόλως με αφορούν και έπειδή καταλαβαίνω τι επιχειρείς να πεις, σέβομαι τον Φάκτορα και τον χώρο εδώ, αλλιώς θα σου απαντούσα όπως αξίζει και για τα μουστάκια του ...Μπαρμπαρούση και τις εξυπνάδες για την Πόλη κλπ, αλλά έχουμε και δουλειές.

    • Αριστερός Ψάλτης avatar
      Αριστερός Ψάλτης @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 07/12/2012 08:46:31

      Επειδή λοιπόν έχουμε και δουλειές σου λέω ότι για να σέβεσαι το χώρο πρέπει να σέβεσαι και τους ανθρώπους του. Μη βάζεις μπροστά τον φάκτορα. Εχουν γνώση οι φύλακες για το ποιος είναι ποιος σ' αυτή τη ζωή.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 07/12/2012 10:36:54

      Όποιοι μας διάβασαν, κατάλαβαν. Λυπάμαι.

  46. factorx avatar
    factorx 07/12/2012 10:59:17

    Επειδή διάφοροι επιλήσμονες υπερπατριώτες ξεχνούν έυκολα, ποιός έβγαλε πρώτος την εμπλοκη Αλιβιζάτου στην Ιθαγένεια;

    "Μια ΜΚΟ πίσω από το νομοσχέδιο για την Ιθαγένεια !!!"

    http://www.antinews.gr/2010/01/08/30246/

    Η Ελλάδα δεν είναι off shore για παραγωγή ευρωπαίων πολιτών!
    http://www.antinews.gr/2010/01/09/30352/

  47. Antioxos avatar
    Antioxos 08/12/2013 23:14:23

    Ρε παιδιά θα μας τρελάνετε τελείως; Κάθεστε και στηρίζετε τον Αλεβί - ζάτο; Τον άνθρωπο που έχει καταλύσει τους θεσμούς μέσω μασονικών Στοών και "έξωθεν" δυνάμεων για να προωθήσει ότι πιο ανθελληνικό υπάρχει;

    http://www.youtube.com/watch?v=Bz2oQLgYedE