07/06/2009 22:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μια πολύ ενδιαφέρουσα βραδιά (και …μαθηματικά)


_____________________________________________________________________
Με καταμετρημένο το 31.12 % στις 22: 48 το υπουργείο Εσωτερικών έδινε:

ΠΑΣΟΚ 36.15 %

ΝΔ 33.86 %

ΚΚΕ 7.86 %

ΛΑΟΣ 7.03 %

ΣΥΡΙΖΑ 4.60 %

ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ 3.38 %

ΨΗΦΙΣΕ ΤΟ 51.11 %

Λείπει βέβαια ένα μεγάλο κομμάτι της Β' και Α΄ Αθηνών, αλλά όπως μας λέει σε προηγούμενο post ο μαθηματικός «γάιδαρος» έχει άλλη άποψη από τους τηλεοπτικούς δημοσκόπους:

Εμείς στα Μαθηματικά λέμε ότι όταν έχουμε ένα δείγμα πάνω από το 10% του πληθυσμού τότε η πιθανότητα της ίδιας κατανομής στο σύνολο είναι σχεδόν 100% (θεωρία των μεγάλων αριθμών). Δηλαδή με το 10% των εκλογικών τμημάτων, και με τα αποτελέσματα από όλους τους νομούς το συνολικό ποσοστό θα είναι πρακτικά το ίδιο. ..

Τώρα φαίνεται η διαφορά να βρίσκεται σε πολύ μικρότερο ποσοστό σε σχέση με τα exit polls. Η βραδιά θα έχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον από μαθηματικής απόψεως φυσικά

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Στελιος avatar
    Στελιος 07/06/2009 22:40:47

    Καλα ρε παιδια, φαγωθηκατε. Ειπαμε να περιμενουμε να μπει η Β' Αθηνων και να δουμε πως θα διαμορφωθει η διαφορα. Στο 4,5 λογικα. Ηττα και των δυο δηλαδη.

    Οσο για τα συμπερασματα του γαιδαρου, καλα για τα μαθηματικα αλλα οχι για τις εκλογες. Το ιδιο ειναι δηλαδη να περνανε 15 εκλογικα τμηματα της Λακωνιας με 15 της Β' Αθηνων??

  2. anagnostis avatar
    anagnostis 07/06/2009 22:47:02

    Στο κουβά τα exit polls

    Δημοσιεύθηκε από Γιάννης Παπαϊωάννου στο Ιουνίου 7, 2009

    Πανηγυρικά έξω έπεσαν όλα τα exit polls! Δεν έχει ξαναγίνει τέτοιο στραπάτσο για όλες τις εταιρείες! To ίδιο και οι Δημοσκοπήσεις.

    Οι πολίτες τους δούλεψαν χοντρά και το πιο ωραίο ήταν ότι τα κανάλια πλήρωσαν για να έχουν τις εκτιμήσεις των διαφόρων γκουρού.

    Το μόνο που μπορούν να προβλέψουν -και να το θυμόμαστε την άλλη φορά- είναι τάσεις του εκλογικού σώματος ούτε ποσοστά ούτε αποτελέσματα.

  3. Inis avatar
    Inis 07/06/2009 22:54:57

    Ο νομος των μεγαλων αριθμων του 10% που αναφερεται ισχυει μονο αν το 10% ειναι τυχαιο (αντιπροσωπευτικο δειγμα) ενω εδω δεν ειναι (λοιπουν πχ ολοκληρες περιοχες της β αθηνων που κλινουν προς τα καπου). Αν δηλαδη ειχαμε το 10% απο ολες τις περιοχες ομοιομορφα τοτε θα ισχυε. Οχι τωρα που εχουμε 100 απο μερικες και 10 απο αλλες, οταν αφου δεν ψηφιζουν ολες οι περιοχες ομοιομορφα.

  4. factorx avatar
    factorx 07/06/2009 23:01:02

    Καλά ρε παιδιά, κανείς δεν έβγαλε τελικό αποτέλεσμα. με τους δημοσκόπους διασκεδάζουμε

  5. afelis avatar
    afelis 07/06/2009 23:02:24

    Ωραία όλα αυτά. Ευρωεκλογές είχαμε, αν το θυμάστε. Μια μοναδική ευκαιρία να τους τα χώσουμε στη μούρη.
    Ασχέτως αν εντέχνως τα κόμματα εξουσίας το πήγαν αλλού, εμείς έπρεπε να το θυμώμαστε.
    Ήταν απ΄ τις λίγες ευκαιρίες, που χωρίς να νοιώθει κάποιος πως πουλάει το κόμμα που του έβαλε τετράωρη την κόρη του στο καρφούρ, να εκδικηθεί και να το χαρεί κι από πάνω και δεν το κάναμε.
    Ασχέτως με το ποιός θα τερματίσει πρώτος και ποιός δεύτερος, εγώ ερμηνεύω το μήνυμα που λένε πως πήρανε, ως εξής.
    " Ρε, αυτοί είναι βόδια. Τόσα τους έχουμε κάνει κι ακόμα μας προσκυνάνε. Μέσο όρο, από 35% μας δώσανε.
    Έ, ξεσκίστε τους...αντέχουν!"
    Τώρα, το τι λένε στα διάφορα πάνελ, για το τι λένε τα μηνύματα του εκλογικού σώματος κι άλλες παπαριές, λυπάμαι, μα δεν θα πάρω.
    Εκτός κι αν οι αγαπητοί συμπλογγίτες, θεωρούν πως το να ψηφίσεις Βεργή και πράσινα άλογα, είναι ψήφος διαμαρτυρίας. Δεν θα το αντέξω.

  6. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 07/06/2009 23:03:51

    Ναι αυτό που λέμε είναι για ισότροπο δείγμα της τάξης του 10%, δηλαδή για κάθε περιοχή (νομό ή και πιό αναλυτικά) μας αρκεί αυτό το 10% για να έχουμε με μεγάλη πιθανότητα πρόβλεψη για το σύνολο του δείγματος. Με άλλα λόγια, εφόσον τα καταμετρημένα δείγματα είναι ισότροπα στο σύνολο το τελικό δεν αλλάζει σημαντικά.

  7. factorx avatar
    factorx 07/06/2009 23:04:35

    Πηγές μου απο το ΥΠΕΣ εκτιμουν το τελικο κατω απο 3,5%. Το βάζω εδω για ενημέρωσή σας

  8. παπαράς avatar
    παπαράς 07/06/2009 23:13:02

    Δε κατάλαβα Φακτορα...
    Δημοσκόπος απο το ΥΠΕΣ στο είπε η τότε σταματάνε να τα μαγειρεύου?

  9. osaperas avatar
    osaperas 07/06/2009 23:16:04

    Με βάση αυτά που παρουσιάζει το ΥΠΕΣ, εαν με ενσωματωμένο το 38,98% η διαφορά είναι 2,25% τότε λογικά θα ειναι κάτω από 3.5%. Τι λένε οι μαθηματικοί;

  10. tsepos avatar
    tsepos 07/06/2009 23:16:58

    δείτε ποιες περιοχές δεν έχουν ενσωματωθεί και θα δείτε ότι λογικά η διαφορά θα κινηθεί στο 4%. Επικοινωνιακά παιχνίδια με τις δηλώσεις στελεχών παίζονται ως συνήθως

  11. factorx avatar
    factorx 07/06/2009 23:18:45

    @παπαράς: Κοντός ψαλμός αλληλουια αγαπητέ

  12. anagnostis avatar
    anagnostis 07/06/2009 23:20:24

    Του Θύμιου Παπανικολάου

    Ηχηρότατα είναι τα μηνύματα των Ευρω-εκλογών.
    Το κεντρικό και ουσιωδέστερο είναι ότι τα αποτελέσματα των εκλογών αποτυπώνουν καθαρά αυτό που έχουμε αναλύσει διεξοδικά στο ΡΕΣΑΛΤΟ: Την αποσύνθεση και την κατάρρευση του πολιτικού σκηνικού. Ή με άλλα λόγια: Την ώρα μηδέν της πολιτικής.
    Τα μεγάλα ποσοστά της αποχής ( η αποχή ήρθε πρώτο κόμμα) δεν αποτελούν μόνο ιστορική τομή στα πολιτικά μας πράγματα, αλλά αποτυπώνουν με τον πλέον κατηγορηματικό τρόπο την παταγώδη κατάρρευση όχι μόνο του κυβερνητικού εποικοδομήματος, αλλά όλου του σάπιου κομματικού τοπίου.
    ΚΑΝΕΝΑ κόμμα δεν είναι ουσιαστικά νικητής των εκλογών, ανεξάρτητα αν κάποια διατήρησαν τα ποσοστά τους ή και τα αύξησαν, εισπράττοντας απλώς ψήφους απελπισμένης και τυφλής διαμαρτυρίας.
    Όταν μέσα σε αυτόν τον τυφώνα της σήψης και της αποσύνθεσης δεν μπορεί κανένα κόμμα να πείσει πολιτικά και να δημιουργήσει πολιτικό ρεύμα, αυτό αποτελεί τη μεγαλύτερη απόδειξη και της δικής του χρεοκοπίας, ανεξάρτητα αν διατήρησε ή αύξησε σε κάποιο μικρό βαθμό τα ποσοστά του. Και αυτό θα φανεί ακόμα πιο καθαρά αν δούμε τον αριθμό των ψήφων του: θα είναι, πιθανότατα μικρότερος από αυτόν που είχε εισπράξει στο παρελθόν
    ΟΤΑΝ, μέσα σε μια κατάσταση βοούσας και εκρηκτικής λαϊκής οργής, οι ροπές αυτής της οργής αποτυπώνονται εντυπωσιακά στην ΑΠΟΧΗ και ένα ελαχιστότατο μέρος διαθλάτε σε κάποια κόμματα (με την υστερική προβολή τους και πλύση εγκεφάλου από τη δικτατορία του τηλεθεάματος), ΑΥΤΟ αποτελεί τη Διαβάστε την συνέχεια του άρθρου »

    http://olympia.gr/2009/06/07/%ce%bc%ce%b9%ce%b1-%cf%80%cf%81%cf%8e%cf%84%ce%b7-

  13. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 07/06/2009 23:28:12

    H ταπεινή μου άποψη λέει ότι, έπρεπε να δημιουργηθεί το κλίμα της ήττας για την Ν.Δ. με στόχο την πτώση και αδρανοποίηση του Κ.Κ. Και το κλίμα δημιουργήθηκε με την καλλιέργεια του διλήμματος μπάνια ή εκλογικό τμήμα. Όχι ασφαλώς εναντίον ενός κόμματος άσπιλου και αμόλυντου.

    Την στιγμή αυτή παρ'όλες τις προβλέψεις η διαφορά κυμαίνεται στο 2-2,3 % στο 35% της επικράτειας . Συνταρακτική η αποτυχία των μπακάληδων της κοινής γνώμης, την πρακτική των οποίων γνωρίσαμε πλέον. Και στο μέλλον οι μόνοι που θα ασχολούνται με τους μπαλκάληδες θα είναι τα ΜΜΕ, που θα αποφασίζουν και άν θα πρέπει να τους πληρώνουν ή όχι.

    Και μαζί με αυτά και η καταφανής επιλεκτική προβολή των φιλοπασοκικών θέσεων των εθνικών μας ΜΜΕ, που κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ να αντικαταστήσουν αρκετό αριθμό απο τα κατευθυνόμενα με ανάλογες αμοιβές παπαγαλάκια τους.

    Αυτά γράφονται κοντά στο 40 % της επικράτειας. Πρόβλεψη;;; καμία. Ελπίδα του ΠΑΣΟΚ για αυτοδυναμία;;; επίσης καμία. Όχι γιατί υπάρχει περίπτωση να μεγαλώσει και πάλι η ψαλλίδα, αλλά γιατί η πλέον συγγενής προσέγγιση σην πολιτική μας σκηνή είναι σήμερα Ν.Δ.-ΛΑΟΣ, που μπορεί να δώσει ανάλογα αποτελέσματα με όσα μας δείχνουν οι ευρωεκλογές στους υπόλοιπους εταίρους μας.

    Πανηγυρίζει λοιπόν το ΠΑΣΟΚ, όπως λένε οι φουντωμένοι παρουσιαστές, πολιτικοί και μή. Θα συνεχίσει όμως να πανηγυρίζει μπροστά στην
    προοπτική της συνενώσεως των δεξιών μας κομμάτων;

    ΠΕΛΙΑΣ

  14. παπαράς avatar
    παπαράς 07/06/2009 23:32:00

    Δεν έχεις downside φάκτορα...αντε το πολύ να αναλάβουν την πολιτικη ευθύνη...τί είχες γιάννη τί είχα πάντα

  15. factorx avatar
    factorx 07/06/2009 23:47:17

    ΟΛΑ τα αντικειμενικά σαιτς και μπλογκς που έλεγαν απο το πρωί για 7% τωρα μιλάνε για νοθεία.

  16. Βάνα avatar
    Βάνα 07/06/2009 23:49:29

    Εγώ συμφωνώ απόλυτα με την παραπομπή του λινκ. Δεν είναι αδιάφορος ο κόσμος για την πολιτική και ακόμη και αυτοί που έκαναν αποχή χωρίς να το έχουν πολυψάξει ξέρουν ότι έχουμε μπει πλέον σε εποχή που τα κοινοβούλια είναι διακοσμητικά και ότι ακόμη και να θέλουν (που δεν θέλουν) δεν μπορούν να κάνουν τίποτε αντίθετο από τις εντολές της ΕΟΚ. Στην Ελλάδα αργήσαμε λίγο -λόγω της τρομοκρατίας που γινόταν τα προηγούμενα χρόνια, αν δεν πήγαινες υποτίθεται να ψηφίσεις- αλλά το αποφασίσαμε επιτέλους να απέχουμε. Τα συνθήματα του στυλ "στείλε πολλούς βουλευτές στην ΕΟΚ για να ακουστεί η φωνή της Ελλάδας" δεν περνάνε πια στη συνείδηση του κόσμου. Όσο για το φαιδρό "να πάμε στην ΕΟΚ των μονοπωλίων για να την κάνουμε ΕΟΚ των εργαζομένων" τι να πω; Είναι σαν να μου ζητάνε να στείλω εκπρόσωπο στον ΣΕΒ, ώστε από ΣΕΒ των μονοπωλίων να μετατραπεί σε ΣΕΒ των... εργαζομένων.

  17. Lavazza avatar
    Lavazza 07/06/2009 23:56:14

    Μόλις επέστρεψα από την επαρχία, άνοιξα TV και δεν πιστεύω στα μάτια μου!

    Οι δημοσκόποι (στο σύνολο στρατευμένοι) και οι δημοσιογράφοι (στο μεγαλύτερο μέρος στρατευμένοι στυλ Τρέμη, Τσίμας, Μακρή κ.λ) τις τελευταίες μέρες διαλαλούσαν:

    Η διαφορά θα είναι 6%-7%.
    Ο Τρεμόπουλος στο 9%-11%.
    Ο ΣΥΡΙΖΑ στο 6%-7%.
    Ο ΛΑΟΣ στο 3,1%-3,6%.

    Καλά, μιλάμε για γέλια και για κλάμματα μαζί...

    Μερικοί εδώ μέσα παρασυρόμενοι από τις δημοσκοπήσεις έλεγαν οτι ο ΛΑΟΣ θα μείνει εκτός Ευρωβουλής κι οτι ο ΣΥΡΙΖΑ θα βγάλει τρίτο Ευρωβουλευτή...

    Κι αν δεν ήταν κι ο Παπαθεμελής με τον Ζουράρι θα έβγαινε τρίτο Κόμμα ο ΛΑΟΣ.

  18. Greco avatar
    Greco 08/06/2009 00:00:20

    τα καστρα της νδ...μακεδονια,πελοπονησος,χαλκιδικη κρατανε παραδοσιακα


    το πασοκ αττικη,αχαια και νησια οπως συνηθως

    η κρητη που ταν μοιρασμενη τελευταια ψηφισε πασοκ οπως φαινεται


    εκπληξη ειναι η θεσσαλια....οι αγροτες αλλαζουν στρατοπεδο φαινεται

  19. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 08/06/2009 00:10:32

    @factorx

    Είσαι σωστός.

  20. nikiplos avatar
    nikiplos 08/06/2009 00:11:09

    Να πω και εγώ μια γνώμη για να μην βγάζουμε αυθαίρετη στατιστική...

    με το 10% του δείγματος ΑΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΜΕΝΟ ΚΑΙ ΟΥΧΙ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΑ, τότε το υπολογίσιμο ποσοστό, δεν αλλάζει πάνω από το 1% και αυτό το λέει το Κεντρικό Οριακό Θεώρημα και η Ανισότητα Τσεμπίτσεφ, και ουχί η θεωρία των μεγάλων αριθμών και ας με συμπαθάει ο Γάϊδαρος...

    Είναι γνωστό τοις πάσοι, ότι η Β' Αθηνών, είναι η μισή ελλάδα, οπότε η μη συμμετοχή της είναι μάλλον επιλεκτική προς ώρας, και εφαρμοζόμενη, μάλλον θα αλλάξει τα πράγματα προς το χειρότερο για τη ΝΔ.

  21. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 08/06/2009 00:12:03

    Γαμώτο ...πάλι δεν θα γίνει μεταβατικός ο κουφός

  22. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 08/06/2009 00:16:29

    Β Αθήνας

    37.25 % ενσωμάτωση με το ΠΑΣΟΚ να έχει τα ίδια ποσοστά με το 2004, η ΝΔ να χάνει 12 μονάδες ο ΛΑΟΣ να πιάνει 8,48 από 4,86 και τα μικρά κόμματα να μοιράζονται την πίτα.

    Συμμετοχή 52.36 %

  23. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 08/06/2009 00:17:46

    Για αυτό και τόσο μεγάλες αποκλίσεις και οι θεωρίες δεν ...πιάνουν.
    Η μισή Ελλάδα δεν ψήφισε.

  24. osaperas avatar
    osaperas 08/06/2009 00:20:32

    Με εντυπωσιάζει το εξης γεγονός

    Σο Κιλκίς με περίπου 45.600 ψηφοφόρους η ενσωμάτωση ειναι 76.1%.

    Στην Καρδίτσα με ΄46.330 ψηφοφόρυς η ενσωμάτωση είναι 58.39%

    Όλοι οι άχρηστοι δικαστικοί αντιπροσωποι πήγαν στην Καρδίτσα;

  25. Σπύρος avatar
    Σπύρος 08/06/2009 00:22:28

    Οι δηλώσεις Τσίπρα πάντως πού βλέπω τώρα στο Mega,είναι εντελώς εκτός πραγματικότητας.
    Διεκδικεί και το 40% τής αποχής.
    Μάστα.
    Εχει χάσει τον μπουσουλα το παλληκάρι.

  26. anagnostis avatar
    anagnostis 08/06/2009 00:56:49

    Ο ΚΚ πήγε με τις χειρότερες συνθήκες (κρίση, αχρηστη κυβερνηση κλπ) και ο ΓΑΠ κατάφερε μόνο αυτό; Και μην ξεχνάμε οτι όπως έχει γράψει επανειλημμένως ο Φάκτορας οι μητσοτακικοί ψωφισαν ΛΑΟΣ

  27. Aris avatar
    Aris 08/06/2009 00:57:30

    Στα Χανιά απο 40% η ΝΔ το 2004 τώρα πήρε 26%!!!!Στο Καρπενήσι από 49% τώρα 38%!!!!!
    Προσπάθησε πολύ η Ντόρα...... αλλά δεν της βγαίνει φαίνεται.
    Λέτε ο Καραμανλής να κάνει κανά τρελό και να τη βάλει σε κανα Υπ.Πολιτισμού στον ανασχηματισμό????
    Ε ρε γλέντια....

  28. defer avatar
    defer 08/06/2009 01:47:58

    Kανέναν δεν θα αλλάξει ο Καραμανλής.
    Όλα δείχνουν ότι το μητσοτακαίικο τελικά δεν ήθελε μεγάλη διαφορά σήμερα. Εκτός από την Ντόρα, που ήταν πολύ λιγότερο gloomy τη δεύτερη φορά που εμφανίστηκε απόψε -όταν η διαφορά ήταν μικρότερη-, μου ειπαν νωρίτερα ότι στο εκλογικό κέντρο στον Αγ.Σπυρίδωνα που ψηφίζει η οικογένεια είχε πάει να ψηφίσει μέχρι και η Μαρίκα, παρά την κατάστασή της. Δε νομίζω να πήγαινε αν δεν θέλανε πολύ να πάει καλύτερα η νδ απ’ότι περίμεναν οι περισσότεροι τις προηγούμενες μέρες (και δε νομίζω επίσης να ψήφισε πασόκ…)