15/06/2011 10:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μια πληροφορία που ίσως αλλάξει τα δεδομένα

Μια πληροφορία που μπορεί να αλλάξει τα δεδομένα έχουμε σε ότι αφορά την ψήφιση του Μεσοπρόθεσμου. Ο αριθμός των βουλευτών που πρέπει να το ψηφίσουν για να γίνει νόμος το Μνημόνιο 2, είναι οι μισοί από τους υπάρχοντες στη Βουλή. Υπό κανονικές συνθήκες θα απαιτούνταν στην κυβέρνηση 150+1 βουλευτές για να περάσει το έκτρωμα. Όμως, μετά την αποχώρηση των βουλευτών του ΚΚΕ και του ΣΥΡΙΖΑ, 21 και 9 συνολικά, ο αριθμός των παρευρισκόμενων θα είναι 270 βουλευτές.

Οι πληροφορίες λοιπόν λένε ότι απαιτούνται οι μισοί, δηλαδή λίγο πάνω από τους 135 βουλευτές, κι όχι 150. Όχι ότι αυτό σημαίνει κάτι αν αποφασίσουν να το καταψηφίσουν 4-5 βουλευτές ή να ανεξαρτητοποιηθούν, δε θα είναι πολιτική ήττα για τον Γ. Παπανδρέου.

Όμως, σίγουρα, άλλο 151 κι άλλο 135 βουλευτές.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 15/06/2011 10:45:40

    Είναι δυνατόν; Δηλαδή αν σε ψηφοφορία παρευρίσκονται 10 βουλευτές, αρκούν 6 για να περάσει νόμος;! Αν ισχύει, το Σύνταγμα μας είναι για τα πανηγύρια, για να μην πω τίποτε χειρότερο και φάω κόκκινη!

  2. Υψηλάντης avatar
    Υψηλάντης 15/06/2011 10:47:31

    Μπορεί να ζητηθεί ονομαστική ψηφοφορία!

  3. man8os avatar
    man8os 15/06/2011 10:50:46

    Αυτο ειναι εντελως αντισυνταγματικο. Δεν χρειαζεται να εισαι συνταγματολογος για να το κρινεις. Απο ποτε ενας προυπολογισμος περασε επι των παροντων?
    Και αυτο δεν ειναι καν προυπολογισμος, η ΝΔ πρεπει να ζητησει ψηφιση με 180.

    Εγω και χτες ειχα διαπιστωσει πως θα μπορουσαν να το κανουν αυτο...

  4. Y. avatar
    Y. 15/06/2011 11:07:08

    Αυτό ισοδυναμεί με Συνταγματική εκτροπή
    Ζούμε όμοιες μέρες του 65-67

  5. tpe avatar
    tpe 15/06/2011 11:10:51

    Ρε παιδιά, ο ίδιος ο Παπακωνσταντίνου είπε πως το φέρνει σαν ένα, γιατί είναι μακροπρόθεσμος προϋπολογισμός. Άρα, πρέπει να γίνει ονομαστική, σωστά;

    • man8os avatar
      man8os @ tpe 15/06/2011 11:58:05

      Προφανως, αλλα επειδη δεν ειναι αυτονοητο πρεπει να το ζητησουμε.

  6. syntagma avatar
    syntagma 15/06/2011 11:26:11

    Σωστά λέει ο FactorX. Το ίδιο ισχύει και για την ψήφο εμπιστοσύνης που παίρνει μια κυβέρνηση (απαιτείται η πλειοψηφία των παρόντων στη συνεδρίαση!!!!).

    Όμως με πρακτική συνθήκη του πολιτεύματος, όλοι πηγαίνουν στο μαγικό αριθμό 151 ακόμα και σε αυτές τις περιπτώσεις.

    Το ίδιο πιστεύω θα συμβεί και με αυτό. Αν δεν πάρει το νομοσχέδιο 151, τότε δε θα ισχύσει...

  7. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 15/06/2011 11:29:43

    Συνταγματικώς δεν ισχύει ψήφιση κάτω από 151 διότι τίθεται ζήτημα νομιμοποίησης της κυβέρνησης. Δηλαδή χάνεται η ψήφος εμπιστοσύνης. Αναγκαστικά πάει για εκλογές αν δεν λάβει 151 ψήφους

  8. jkr avatar
    jkr 15/06/2011 12:03:17

    Χθες σας μίλησα για σχετική πλειοψηφία, δεν ενδιαφέρει η συνταγματική νομιμοποίηση, απλώς πρέπει να ψηφισθεί το μεσοπρόθεσμο, έστω και υπό συνθήκες κενού εξουσίας.

  9. Μαριάννα avatar
    Μαριάννα 15/06/2011 12:29:30

    Το πραγματικό μνημόνιο πρέπει να αρχίσει από την βουλή και τα κόμματα και να πάνε στους εσωτερικούς κανονισμούς και στα υπουργεία που όλοι οι κανονισμοί είναι απαρχαιομένοι, για μια πραγματική αλλάγή στην Ελλάδα. Φυσικά με επιβλέποντες ξένους μια και εμείς έχουμε αποδειχθεί ανίκανοι...Δυστυχώς πατριώτες έχουνε κάνει ένα κράτος μπάχαλο σε όλα τα επίπεδα διοικήσεως...

  10. ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΚΗΣ avatar
    ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΚΗΣ 15/06/2011 12:40:27

    “Η δημοκρατία είναι το πιο αυταρχικό πολίτευμα, γιατί επιβάλλει στους πάντας τις ανεξέλεγκτες κι άτυπες παρορμήσεις του όχλου. Μ’ ένα δικτάτορα, κατά κάποιον τρόπο συζητείς λογικά, γιατί έχει πάντοτε μια δόση λογικής. Με τον όχλο, κάθε συζήτηση αποκλείεται. Μόνον να τον επηρεάσης μπορείς, αν είσαι δημαγωγός δηλαδή αν μεταχειρισθής επιχειρήματα χαμηλοτάτης ποιότητας, τα μόνα που ο όχλος μπορεί να κατανοήση. Ενας δικτάτωρ, αν βέβαια δεν είναι κτήνος, έχει κάποια γνώση και κάποιαν εκτίμηση προς τις προσωπικότητες της χώρας. Ο όχλος τις αγνοεί, κι ούτε παραδέχεται να κυβερνηθή από ανθρώπους που σκέπτονται. Η σκέψη για τον όχλο είναι αντιπαθής, ύποπτη κι επικίνδυνη. Εκείνο που τον επηρεάζει είναι τα ωραία λόγια κι η καταφερτζοσύνη. Η δημοκρατία κρατάει πεισματικά στο περιθώριο τις αξίες, εκτός αν αυτές καμουφλαρισθούν με τα χυδαία προσόντα που θαυμάζει ο όχλος. Να! παράδειγμα ο κ.Τασάκος, νέος μεγάλης αξίας, που για να επιτύχει το σκοπό του διαβουκόλευε άλλοτε τον όχλο με εκδηλώσεις ψεύτικου ενδιαφέροντος. Ο κ.Τασάκος είναι πολιτικός, μα θα αποτύχη επειδή κάποτε ο όχλος θα διαισθανθή πως είναι άνθρωπος αξίας και θα τον παραμερίση. Η δημοκρατία βασίζεται στο θέλημα της πλειοψηφίας. Ποιάς πλειοψηφίας; Η πλειοψηφία του όχλου δεν δημιουργείται στην τύχη αλλά με βάση ορισμένες κοινές ομοιότητες των ατόμων που τον αποτελούν, κι οι πιο κοινές, οι πιο θεμελιώδεις ομοιότητες είναι η βλακεία κι η κακεντρέχεια. Συνεπώς δημοκρατία είναι το πολίτευμα εκείνο που η πλειοψηφία των ηλιθίων και κακεντρεχών εκλέγει κυβερνήτες του συνόλου κατ’ εικόνα και ομοίωσή της. Η δημοκρατία δεν αρκείται να παραμερίση τους νοήμονες κι αγαθούς από τη διαχείρηση των κοινών. Διαποτισμένη από αβυσσαλέο και φαρμακερό πλέγμα κατωτερότητας, κάνει το παν για να τους εξουθενώση…”
    Το παραπάνω απόσπασμα από το μυθιστόρημα “Κίτρινος Φάκελλος” του Μ.Καραγάτση,

  11. ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΚΗΣ avatar
    ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΚΗΣ 15/06/2011 12:40:59

    Ο Κοινοβουλευτισμός είναι η χειρότερη και η πιο απατηλή μορφή της θεωρίας της «Δημοκρατίας»… Δίνει το προβάδισμα σε ανθρώπους που ξέρουν να μιλούν, αντί εκείνων που ξέρουν να δρουν. Διακηρύσσει την αφύσικη αρχή εκλογής ικανών από ανικάνους… Φέρνει στην εξουσία ψευδοεκλεκτούς της δημαγωγίας και όχι οδηγούς λαών. Είναι συνώνυμος και αρρήκτως δεμένος με τη συναλλαγή, τη διαφθορά και την πλουτοκρατία…

    • φοβερό αστροπελέκι avatar
      φοβερό αστροπελέκι @ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΚΗΣ 15/06/2011 13:02:26

      Γιατί θεωρείτε λιγότερο επικίνδυνους τους ανθρώπους που «ξέρουν να δρουν» από αυτούς που «ξέρουν να μιλούν»; Επίσης, από κι ως πού είναι αφύσικη η εκλογή ικανών από ανικάνους; Προτιμάτε την εκλογή ανικάνων από ικανούς;

      • ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΚΗΣ avatar
        ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΚΗΣ @ φοβερό αστροπελέκι 15/06/2011 13:12:07

        Η ώρα πλησιάζει ....... Μια "αποθήκη οπλισμού" για Έλληνες που βλέπουν καθαρά αυτό που ήρθε και ό,τι ακολουθεί. Για τους λίγους που κατάλαβαν πως δεν είναι πλέον Ελεύθερος Λαός αλλά..."κυρίαρχος","πολύχρωμος",πολυ-"πολιτισμικός" και (κυριολεκτικά & μεταφορικά) άοπλος! Για όσους θα υπερασπίσουν την Ελευθερία τους και όχι τη "δημοκρατία" !

  12. ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΚΗΣ avatar
    ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΚΗΣ 15/06/2011 12:42:51

    ...ΡΕΕΕΕ Ο ΕΘΝΙΚΟΣ ΥΜΝΟΣ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΙΛΑΕΙ....
    ...ΜΗΝ ΜΑΣ ΖΑΛΙΖΕΤΕ ΑΛΛΟ ΤΑ "ΑΝΤΙΔΙΑ" ΜΕ ΤΗΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ!!!

  13. ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΚΗΣ avatar
    ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΚΗΣ 15/06/2011 12:52:43

    “Είναι γνωστό ότι ο Πλάτων έλεγε ότι είναι καλόν τα άτομα που δεν έχουν εσωτερικό άρχοντα, να ευρίσκουν τουλάχιστον έναν έξω από αυτά. Σε ότι, λοιπόν, παρουσιάσθηκε ως “απελευθέρωση” εκείνου ή του άλλου λαού, για να απολαύσει την “δημοκρατική περίοδο”, που εξαφάνισε κάθε αρχή κυριαρχίας, αυθεντικής εξουσίας και τάξεως προερχομένης εκ των άνω, αντιστοιχεί σήμερα, σε ένα μεγάλο αριθμό ατόμων, μία “απελευθέρωση” που αποτελεί εξαφάνιση κάθε εσωτερικής “μορφής”, κάθε χαρακτήρος, κάθε ευθύτητος, με μία λέξη, η παρακμή ή η απουσία, στο άτομο, αυτής της κεντρικής δυνάμεως που οι Αρχαίοι αποκαλούσαν ΗΓΕΜΟΝΙΚΟΝ.”
    ΙΟΥΛΙΟΣ ΕΒΟΛΑ

    • φοβερό αστροπελέκι avatar
      φοβερό αστροπελέκι @ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΚΗΣ 15/06/2011 13:09:41

      Ο Ιούλιος Έβολα είναι ένας από τους οραματιστές του φασισμού στον 20ό αιώνα ή κάνω λάθος;

      • ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΚΗΣ avatar
        ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΚΗΣ @ φοβερό αστροπελέκι 15/06/2011 13:15:43

        Όποιος έχει στοιχειώδη λογική και (ή) έχει διαβάσει λίγες σελίδες από βιβλίο πολιτικής αγωγής (λυκείου σήμερα , δημοτικού για τους παλαιότερους) καταλαβαίνει πως Έθνος και (νέο)δημοκρατία γαλλοεβραϊκού τύπου 1789 (ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΤΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ δηλ..) δεν κολλάνε με τίποτα !!!
        Στο Έθνος η Ισότητα , η Αδελφοσύνη και η Δικαιοσύνη είναι έννοιες η οποίες δεν χρειάζονται εγγύηση κανενός κωλόχαρτου , που φέρει βαρύγδουπους τίτλους (Σύνταγμα,Χάρτα "Δικαιωμάτων" κλπ).
        Οι άνωθεν φαναφαρολογίες και οι παχιές λέξεις έχουν τη σημασία τους μόνο στην περίπτωση που κάποιος "πονηρός" θέλει να διαιρεί και να κυριαρχεί πάνω σε ετερόκλητες ομάδες που νομίζουν ότι έχουν κοινό δεσμό....

  14. ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΚΗΣ avatar
    ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΚΗΣ 15/06/2011 13:17:04

    Μήπως τώρα μπορείτε να απαντήσετε στα παρακάτω ερωτήματα ;


    α. Γιατί με την έναρξη του Αγώνα του 1821 , όλοι οι φραγκοφορεμένοι "τζιτζι-φιόγκοι" της εποχής δεν είχαν καμμιά άλλη έννοια παρά την πιστή εφαρμογή του Γαλλο-εβραϊκού μοντέλου της ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΤΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ;



    β. Γιατί η περίοδος της Αντι-Βασιλείας και του Όθωνα , θεωρείται μιαρή; Μήπως γιατί δεν έδωσε το "ευαγγέλιο" της εβραϊκής σύλληψης κι εφαρμογής , ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΤΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ;


    γ. Γιατί η ξένης ιδιοκτησίας "ΕΘΝΙΚΗ" ΤΡΑΠΕΖΑ , ο ΣΚΑΪ , ο Τ(σ)ατσόπουλος , ο Βερέμης και όλος ο σύγχρονος συφερτός των τροφίμων του Σόρος , ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΑΝ ΚΙ ΕΞΕΥΤΕΛΙΖΟΥΝ ΟΛΟΥΣ ...εκτός κάθε εβραιοκινούμενου "φαναριώτη" θιασώτη της "ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ" ;;;;

    Ο Εθνικός μας Ύμνος μιλά κι εξυμνεί την Ελευθερία !!! Πουθενά μέσα στους στίχους του δεν υπάρχει η λέξη "δημοκρατία" !!!!! ή όχι ;
    Γι΄αυτό και θα αντικατασταθεί ΣΥΝΤΟΜΑ ....μαζί με τη Σημαία μας....
    Τ ο "πότε" δεν δεν το ξέρουμε ακριβώς ....Πάντως θα είναι μετά την "απογραφή" .........

    • φοβερό αστροπελέκι avatar
      φοβερό αστροπελέκι @ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΚΗΣ 15/06/2011 13:26:27

      Στη χώρα όπου γεννήθηκε η δημοκρατία -η άμεση δημοκρατία- αυτά που γράφετε είναι αναμφισβήτητα ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΚΑ, μιλώντας με όρους έθνους. Τρικυμία εν κρανίω. Διαβάστε κάτι παραπάνω -όχι μόνο Πλάτωνα, αλλά και Αριστοτέλη και Επίκουρο- και ξαναπροσπαθήστε...

  15. ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΚΗΣ avatar
    ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΚΗΣ 15/06/2011 13:17:53

    Καθετί στη φύση γεννιέται,αναπτύσσεται,καταρρέει και αναπόφευκτα πεθαίνει...
    Η δημοκρατία γεννήθηκε την εποχή που έπρεπε , στη χώρα που έπρεπε , παρήκμασε και παρέδωσε τα "όπλα" της στον Μέγα Αλέξανδρο και στις αυτοκρατορίες που διαδέχτηκαν τη δική του .....

  16. φοβερό αστροπελέκι avatar
    φοβερό αστροπελέκι 15/06/2011 13:29:02

    Επειδή το 'χεις, καταπώς φαίνεται, δε μας χέζεις κι εσύ ρε Νταλάρα;

    • ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΚΗΣ avatar
      ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΚΗΣ @ φοβερό αστροπελέκι 15/06/2011 13:50:25

      ...ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΗ!

  17. ΚΜ avatar
    ΚΜ 15/06/2011 19:11:18

    Τα αριστερά δεν τα χαλάει καθόλου να υπερψηφιστεί το Μνημόνιο 2. Θέλουν διακαώς την εξαθλίωσή μας για να γίνει μετά η... ταξική επανάσταση!