08/01/2008 00:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μια παρουσίαση που βαφτίστηκε συνέντευξη

 Ο Αλέξης Τσίπρας δέχθηκε να δώσει χθες, 7 Ιανουαρίου, στις 6 το απόγευμα της συνέντευξη σε bloggers. Κανονικά η συνέντευξη θα έπρεπε να είναι ελεύθερη και με ερωτήσεις κρίσιμες και ουσιαστικές και όχι κατευθυνόμενες. Φαίνεται όμως ότι η γνωστή ασθένεια αποκλεισμού των ελληνικών ΜΜΕ αρχίζει και προσβάλει και ορισμένους μπλόγκερς. Αυτό προκάλεσε δυσμενείς εντυπώσεις και αντιδράσεις, όπως εκείνη του greekalert που γράφει μεταξύ άλλων: «Κάποιοι έχουν μπερδέψει το ρόλο των Bloggers και προσπαθούν να κομματικοποιήσουν και τον χώρο του διαδικτύου συμμετέχοντας ή καλύτερα παίζοντας πολιτικά παιχνίδια. Μερικές ώρες πριν την συνέντευξη είδαμε δημοσίευση που αναφέρει πως επελέγησαν οι ερωτήσεις που θα γίνουν προς τον κον Τσίπρα. Πολύ ωραία!!! Συγχαρητήρια!!! Κομμένη και ραμμένη στα μέτρα του...μια χαρά θα του πάει...όπως τα κόκκινα παπούτσια...για επικοινωνιακούς λόγους... Γιατί δεν το λέγατε από την αρχή; Γιατί δεν λέγατε πως δεν θέλετε άλλους και πως εσείς θα βάλετε μόνο ότι μπορεί να απαντήσει ο κος Τσίπρας...Αυτό δεν θα είναι συνέντευξη...περισσότερο με σαλιάρισμα θα δείχνει»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. giorgis avatar
    giorgis 08/01/2008 00:45:02

    μια φορά κνίτης, για πάντα κνίτης

  2. factorx avatar
    factorx 08/01/2008 01:11:17

    Πάρτο πίσω αμέσως giorgis. Αφορά αρκετούς εδώ μέσα

  3. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 08/01/2008 12:17:01

    Δεν έχω υπάρξει Κνίτης αλλά θα ήθελα για να κανω αυτά που κάνει ο Τσίμας κι ο Ρουσόπουλος. Να με κάνουν καθοδηγητή και να μάθω να παραμυθιάζω τους χαχόλους κι αν τα φερει η μοίρα να τους διοικήσω σταλινικά και να νο9μίζουν ότι τους διοικώ δημοκρατικά! :)
    .
    Τύφλα να έχει ο Γκαίμπελς:)
    .
    Τώρα ρε γαμώτο είμαι κακός σε αυτό.

  4. Black out avatar
    Black out 08/01/2008 13:37:00

    Μάλλον με Ρηγά και μάλιστα λαϊτ μου φαίνεται εμένα ο Τσίπρας και όχι με ΚΝιτη.

  5. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 08/01/2008 13:47:54

    κι αυτοί καλοί είναι. Θα μας έψινα οι Κνίτες στο πεζοδρόμιο και θα μας έκαναν συκοφάντες κυριλέδες οι Ρηγάδες :D
    .
    .

  6. Leftfoot avatar
    Leftfoot 08/01/2008 14:01:07

    Κάποιος παλιός φίλος μου φταίει που εγγυήθηκε για τον Τσίμα να γίνει μέλος του ΚΚΕ και να αναλάβει τον ΟΔΗΓΗΤΗ, επειδή με κάτι που είχε γίνει επί χούντας και ΠΑΝΣΠΟΥΔΑΣΤΙΚΗΣ, δε θα γινόταν με τίποτα. Περασμένα ξεχασμένα θα μου πεις και δεν προχωρώ περισσότερο. Όλοι αυτοί που τους βλέπεται σήμερα να σκοτώνονται να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους στο δικομματισμό απο την ΚΝΕ πέρασαν, εκτός απο το ΡΗΓΑ, Η Όλγα η Τρέμη δεν ήταν υπεύθυνη καλλιτεχνικών και άλλων στο ΚΣ της ΚΝΕ; Ο γκαλοπίστας ο Θεοδωρικάκος δεν ήταν Γραμματεάς της ΚΝΕ. Τι λες κι εσύ ρε Suhoi;

  7. Κώστας avatar
    Κώστας 08/01/2008 15:08:07

    Ήταν ποτέ δυνατόν να απαντήσει στις εκατοντάδες ερωτήσεις που έγιναν; Υποχρεωτικά έγινε επιλογή.Διαλέχτηκαν ερωτήσεις σοβαρές και δύσκολες. Έπρεπε να απντηθούν και οι εθνικιστικές σαχλαμάρες του Αλέρτ; Υπήρχε δηλαδή δυσκολία ή απλά έλλειψη κάθε ενδιαφέροντος;

  8. Suhoi avatar
    Suhoi 08/01/2008 15:08:53

    Ο Μαρξ πέθανε, ο Λένιν πέθανε κι'εγω τώρα τελευταία δεν αισθάνομαι και τόσο καλά

  9. Leftfoot avatar
    Leftfoot 08/01/2008 15:18:49

    Μάλλον κανένα ουκρανέζικο καλλιτεχνικό προϊόν χρειάσεσαι Suhoi, για να συνέλθεις. Που θα σου ψιθυρίζει γλυκά στο αυτί "Ντασντράβουε Κομουνιτσέσκαγια Πάρτια Σοβέτσκαγια Σογιούζα" και θα σε φτιάχνει. Οχι "που θα με διορίσεις μάνα μου" σαν κάτι άλλους ξενέρωτους που πηδήξανε άλλα αντ΄ άλλων.

  10. greekalert avatar
    greekalert 08/01/2008 16:38:19

    Κώστα αυτό είναι το κείμενο μας
    http://www.greekalert.com/2008/01/blog-post_07.html
    ποιές θεωρείς Εθνικιστικές σαχλαμάρες;
    το Κόσσοβο; την Θράκη; τους Κούρδους; τις φωτιές;
    την Αμαλία; τους μετανάστες;το πρόβλημα με τα Σκόπια; την Κύπρο;΄το αιγαίο; δεν υπάρχουν ως προβλήματα όλα αυτά;
    μόνο εμείς τα γνωρίζουμε;
    η επειδή δεν μπορούσε να απαντήσει ο Τσίπρας τα βαφτίζουμε εθνικιστικές σαχλαμάρες και καθαρίζουμε;