#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/07/2008 00:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μια ξεχασμένη αλλά πολύ επίκαιρη υπόθεση

Πόσο ελλιπείς και πόσο αποπροσανατολισμένες είναι οι έρευνες για το σύστημα ασφαλείας των Ολυμπιακών Αγώνων C4I, αποδεικνύεται από τα εξής, τα οποία είχαμε δημοσιεύσει στις 14/2/2008 ( Η αλήθεια για τον Τόμας Μίλερ και τις ΜΗΖΕΝΣ):

Στην πρώτη φάση του διαγωνισμού για C4I (2001-2002) είχαν εμφανιστεί τρεις ενδιαφερόμενες αμερικανικές εταιρείες, οι Lockheed Martin, SAIC και TITAN. Κατόπιν έντονου παρασκηνίου, ζυμώσεων και πιέσεων, οι  Lockheed Martin και TITAN αποσύρθηκαν και στη θέση τους εμφανίστηκε η Raytheon. Έμεινε επίσης, η SAIC.Σύμφωνα με πολύ καλά πληροφορημένες πηγές ο τότε πρεσβευτής των ΗΠΑ, Τόμας Μίλερ, προωθούσε την Lockheed Martin και μέχρι το τέλος –λένε οι άνθρωποι της - ήταν εναντίον της SAIC. Προωθούσε επίσης, τη Μotorola που ήταν σε συμμαχία με την ΙΝΤΡΑΚΟΜ (βλ.και εδώ). Αυτό όμως προκάλεσε την αγανάκτηση άλλων αμερικανών επιχειρηματιών, οι οποίοι δεν έπαιρναν τις δουλειές που ήθελαν, αλλά διέθεταν υψηλότερες διασυνδέσεις στην Ουάσιγκτον. Με αποτέλεσμα να αφιχθεί κατεπειγόντως στην Αθήνα (περίοδος έκρηξης της βόμβας Ξηρού) ένα  κλιμάκιο του FBI και να τρομοκρατηθεί η …. «αντιτρομοκρατική» της ΕΛΑΣ που νόμισε ότι «κάτι βρήκαν πάλι οι σύμμαχοι». Αποστολή των πρακτόρων του FBI ήταν όμως «να τυλίξουν σε μια κόλλα χαρτί» τον επικεφαλής της αμερικανικής αποστολής και το έκαναν. Πώς είχε οδηγηθεί σε αυτόν το FBI; Συνελήφθη κάποιος στην Αμερική με …σημαδεμένα χρήματα.

Ύστερα από 30 χρόνια, που θα αρθεί το απόρρητο, θα μάθουμε τι περιέχει η πολυσέλιδη έκθεση του FBI που συνόδευσε τον κ. Μίλερ στην απομάκρυνσή του από την Αθήνα και τελικά το διπλωματικό σώμα. Πράγμα που έγινε με κομψό τρόπο, επειδή τον έσωσε από τα χειρότερα ο γιος του Ράμσφιλντ, του πανίσχυρου τότε υπουργού Αμύνης του Τζωρτζ Μπους τζούνιορ.

Γιατί ενδιαφέρουν αυτά τον νέο ειδικό ανακριτή που θα αναλάβει την υπόθεση της Ζήμενς; Επειδή γνωρίζουν πολύ καλά την υπόθεση Μίλλερ και στενοί συνεργάτες του κ Τρεπεκλή που εργάστηκαν για την SAIC και την Siemens, αλλά δεν κλήθηκαν να καταθέσουν από τον κ. Αθανασίου. Οι ίδιοι άνθρωποι γνωρίζουν και πως μοιράστηκαν τα 6,5 εκατομμύρια που φέρεται να εισέπραξε ως προμήθεια ο κ. Τρεπεκλής (διαβάστε κι εδώ: Δια του τρία τα 6, 5 εκ του Τρεπεκλή;). Τελικά μόνο κάποια ίχνη της πραγματικής αλήθειας μας έχουν πει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Le canard avatar
    Le canard 02/07/2008 00:59:00

    Τομας Μίλλερ: Μέλος του ΔΣ της ΛΑΜΨΑ του Λασκαρίδη, φίλου του Χριστοφοράκου, φίλου του ..... και πάει λέγοντας, φτάνεις στην Ευρυτανία και όχι μόνον.

  2. Le canard avatar
    Le canard 02/07/2008 01:17:13

    Και ο Νικολάκης ο Παπανδρέου, δεν είναι ώρα, μετά από τόσα που μαθαίνουμε τελευταία, να σηκωθεί να φύγει από το ΔΣ της ΛΑΜΨΑ?

  3. μπάμιας avatar
    μπάμιας 02/07/2008 01:18:58

    για αυτόν τον επίορκο τουλάχιστον έπαιξε το "another one bites the dust". Αν ήταν, ας πουμε, ο δικός μας πρέσβης στο Zug;

  4. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 02/07/2008 01:33:49

    Αυτος ο Μιλλερ τι δουλειες εκανε με τον Στελιο Σταυριδη στην Κεφαλονια?
    Και με ποιους αλλους?

  5. Le canard avatar
    Le canard 02/07/2008 01:42:07

    Για πες?

  6. Le canard avatar
    Le canard 02/07/2008 01:46:35

    Τελικά, με αφορμή την υπόθεση Ζημενς τι μαθαίνουμε; Το ξέραμε, αλλά τώρα το εμπεδώνουμε. Οτι, όπως η Ζημενς έδωσε μίζες, έτσι έδωσε και η Θαλής (γαλλική), καθώς και πολλές άλλες -κάποιες τις μανάντζαρε ο Μίλλερ- αμερικανικές και ελληνικές. θα τα πιάσει όλα αυτά η ... δικαιοσύνη; Θα κάνει αυτοκάθαρση η πολιτική; Χλωμό το βλέπω. Ας τους τρίψουμε τη μούρη εμείς τουλάχιστον. Το πρόβλημα δεν λέγεται Ζημενς, άλλά Μίζενς. Απαντες την ίδια πράκτική ακολουθούσαν στην Ελλάδα. Ποιός άραγε θα μπορούσε να κάνει δουλειά εάν δεν έδινε μίζα. Προς το τέλος του ΠΑΣΟΚ είχαν φτάσει υπουργοί να ζητούν ακόμα και το 20% -25% του έργου. Αν είναι δυνατόν. Αξιοι διάδοχοί τους οι Νεοδημοκράτες.

  7. Info Press avatar
    Info Press 02/07/2008 01:46:46

    Για κουκούλωμα πάει το πράγμα. Ακούσατε την ανακοίνωση του Εισαγγελέα ότι δεν ενέχεται ο Μαντέλης στο σκάνδαλο; Πρωτάκουστο, να βγάζει ο εισαγγελέας δελτίο τύπου, ποιός ενέχεται και ποιός όχι. Όσο για τη γραμματέα του Χριστοφοράκου, αφού δεν απάντησε για το όνομα του υπουργού έπρεπε να της έχει ασκηθεί δίωξη για ψευδομαρτυρία.

  8. odysseas avatar
    odysseas 02/07/2008 01:58:24

    Μια ενδιαφέρουσα "σύμπτωση"
    και μια επίσης ενδιαφέρουσα άποψη
    http://blog.teleologikos.eu/?p=506

  9. odysseas avatar
    odysseas 02/07/2008 02:02:10

    Μάλιστα.
    Ο Μαντέλης βγήκε λάδι.
    `Οπως τότε... που τα φόρτωναν όλα στον Τόμπρα...

  10. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 02/07/2008 02:12:26

    Αν ψαξουμε να βρουμε τι περιουσια εκανε ο Μιλλερ στην Ελλαδα και η αυλη του θα φριξουμε! Θεμιτο το κερδος,αλλα διαολε ενα δωρακι ειπε ο Ανδρεας.Οχι ολη την επικρατεια...
    Και by the way που λενε οι παραχαρακτες του Σινατρα ποιος π.χ. χρηματοδοτησε την σωτηρια της Εστιας που #καλλωπιζει# ο Σταυριδης???

  11. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 02/07/2008 05:04:30

    Για να πάμε ακριβώς 5 μήνες πριν...

    "Τα μαύρα ταμεία της Ζήμενς και το C4Ι - 1",

    2/2/08: http://www.antinews.gr/?p=926