#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/02/2013 22:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μια ξεματιάστρα για το Μαξίμου!



Πρέπει να παίξουν το...τζακ ποτ στην κυβέρνηση. Τρεις γκάφες μέσα σε τρεις μέρες, τρία αυτογκόλ την ώρα που ο Αντώνης Σαμαράς επέστρεψε από τις Βρυξέλλες με 18 δισ. ευρώ, είναι πολλά. Και δείχνουν ότι υπάρχει πρόβλημα στην κυβέρνηση.

Συντονισμού θα το πεις, έλλειψης προσήλωσης στο στόχο για τη σωτηρία της χώρας θα το πεις ή πολιτικό προσωπικό που δε μπορεί να διαχειριστεί τα βασικά;

Όπως και να το πεις, στο Μέγαρο Μαξίμου πρέπει να φωνάξουν... μια ξεματιάστρα μπας και σταματήσουν οι πονοκέφαλοι που θέτουν σε κίνδυνο τη συνοχή της κυβέρνησης και πριμοδοτούν το... υποκόμμα του Τσίπρα. Και μάλιστα, οι γκάφες γίνονται σε μια χρονική στιγμή που ο ΣΥΡΙΖΑ είναι στριμωγμένος στη γωνία εξαιτίας των συνιστωσών και οι δημοσκοπήσεις δείχνουν ότι ο κόσμος στηρίζει την κυβέρνηση.

Η αρχή έγινε με τον Γ. Βρούτση να ανοίγει θέμα αλλαγής του νόμου για τις απεργίες κι αμέσως όλοι τον κατακεραύνωσαν για την πρόθεση του «να καταργήσει το δικαίωμα στις κινητοποιήσεις», έστω κι αν αυτός δεν ήταν ο στόχος του. Αμέσως έτρεχαν να το μαζέψουν στην κυβέρνηση και ο Αλέξης βγήκε κι από πάνω. Όσο για τον τρικομματικό συνασπισμό; Δοκιμάστηκε ιδιαίτερα με ΠΑΣΟΚ και ΔΗΜΑΡ να βάζουν βέτο.

Στη συνέχεια ο γραμματέας Εσόδων, Χ. Θεοχάρης, ανακοίνωσε την αποστολή 2,5 εκατ. σημειωμάτων σε όλους τους οφειλέτες του Δημοσίου. Αν και η είσπραξη των εσόδων είναι μείζονος σημασίας για το μέλλον της χώρας, το γεγονός ότι ακόμη και οφειλέτες των 600 ευρώ κινδυνεύουν με κατασχέσεις, προκάλεσε ταραχή στην κυβέρνηση, που και πάλι έσπευσε να το μαζέψει.

Η τρίτη γκάφα και μεγαλύτερη ήταν του Γ. Μέργου για τον κατώτατο μισθό. Το ζήτημα προκάλεσε σάλο, η αντιπολίτευση μίλησε για κρυφή ατζέντα και για «λαγό» της κυβέρνησης και το Μαξίμου έσπευσε να σβήσει τις φωτιές με τα υπουργεία Οικονομικών και Εργασίας να διαψεύδουν τέτοια σενάρια.

Όμως, η εικόνα της κυβέρνησης επλήγη πολλαπλά. Άλλωστε, δεν είναι εικόνα να διαρρέονται ή να ανακοινώνονται μέτρα ή προθέσεις χωρίς να έχει προηγουμένως ερωτηθεί κανένα από τα κόμματα της κυβέρνησης. Έτσι, φαίνεται ότι το Μαξίμου επιχειρεί να επιβάλει σιωπητήριο και να ελέγξει τα μείζονος σημασίας θέματα.

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ιεραξ avatar
    ιεραξ 12/02/2013 23:13:09

    Να προσθέσουμε και τέταρτο θέμα που τρέχει εδώ και μέρες, το πρόγραμμα Άθηνά΄με το αλλαλούμ καταργήσεων και μεταφοράς σχολών ΑΕΙ και ΤΕΙ απο πόλη σε πόλη.Απίστευτο μπάχαλο,δώρο για σπέκουλα στους μπαχαλάκηδες και αφορμή για τοπικιστικά ξεκατινιάσματα...Αλλη μια αυτονόητη αναγκαιότητα, αποδεκτή απο τους πολλούς, το κλείσιμο δηλαδή άχρηστων σχολών, που θα γινόταν αυτόματα με την επαναφορά της βάσης του 10 (δεν έγινε) μετετράπει σε επικοινωνιακό βατερλώ.Α ρε Αντώνη πόσο μόνος είσαι........

    • ΕΙ avatar
      ΕΙ @ ιεραξ 13/02/2013 12:39:35

      +1000, όπως και για όλα τα σχόλια που κάνεις

      • ΕΙ avatar
        ΕΙ @ ΕΙ 13/02/2013 14:38:31

        Λυπάμαι, το σχόλιο ήταν για τον Μακεδόνα κι όχι έτσι όπως το παρουσιάζετε, παρακαλώ να το διαγράψετε

    • Kostas nikolaou avatar
      Kostas nikolaou @ ιεραξ 13/02/2013 13:03:13

      όλοι οι παραπάνω γκαφατζήδες (στην καλύτερη, υποπτοι στη χειρότερη περίπτωση) και πολλοί ακόμα από ποιον επιλέγησαν?
      επειδή σε κάθε ομάδα την ευθύνη την έχει ο προπονητής μήπως να κοιτούσαμε κάποια στιγμή και τις ευθύνες του ΄΄προπονητή΄΄? καλός ο πρόεδρος , τον στηρίξαμε αλλά μήπως πρέπει σιγά-σιγά να αρχίσει να παίρνει κεφάλια?

  2. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 12/02/2013 23:13:36

    Στο άρθρο αναφέρεται ότι "η εικόνα της κυβέρνησης επλήγη σοβαρά" απο τα επικοινωνικά λάθη των τελευταίων ημερών.

    Ας ελπίσουμε ότι πράγματι είναι επικοινωνιακά λάθη και δεν μας προετοιμάζουν για κάτι που έρχεται...

    • polites avatar
      polites @ Γιώργος Αχαιός 13/02/2013 14:15:09

      Θα τον έδιωχνε ο Σαμαράς τον Μέργο, ΑΝ ΔΕΝ ήταν μελλοντική θέση της κυβέρνησης ό,τι είπε. Εξ άλλου, η τρόικα ζητάει μείωση του κατώτερου μισθού.

      Σκέψου, πόσους πόντους θα έπαιρνε αν τον έδιωχνε και πόσους χάνει που δεν τον διώχνει. Οπότε;

  3. Αρτ avatar
    Αρτ 12/02/2013 23:19:32

    ....και να χεις πολιτικαντηδες να επιβεβαιωνουν με τις στημενες δηλωσεις "κατοπιν ενεργειων" την παρεμβαση πολιτικαντηδων και να ΑΚΥΡΩΝΟΥΝ στην πραξη το σχεδιο ΑΘΗΝΑ.
    Αρβανιτοπουλε το σχεδιο Αθηνα ειναι δικο σου ή πολιτευταδων;;;

  4. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 12/02/2013 23:22:28

    Με τη βάση του 10 αγαπητέ φίλε δεν κλείνει καμία σχολή!!!!
    Αυτα τα αντιεπιστημονικα τα λέει η ΔΗΜΑΡ.
    Ξεχνάτε πως με την βάση του 10 ιδρύθηκαν πολλλα τμήματα , ενώ την ίδια ώρα πάντα θα υπάρχουν φοιτητές που σπουδάζουν και με βαθμο κάτω της βάσης.
    Επίσης η βάση του 10 δεν καθορίζει το ποσοστό των εισακτέων άρα και ποσά τμήματα κλείνουν .
    Η προσπάθεια αυτη είναι ανώμαλα και πρέπει να υποστηριχθεί απο όλους

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ Βανζέτι 13/02/2013 01:50:44

      Φίλε Βανζέτι, ἄσε τὰ σάπια.
      Δὲν ξέρω τὶ λέει ἡ ΔΗΜΑΡ καὶ οὔτε μὲ ἐνδιαφέρει.
      Ξέρω ὅμως ὅτι ἡ ἐπαναφορὰ τῆς βάσης τοῦ 10 εἶναι ἐκ τῶν ὧν οὐκ ἄνευ. Ντροπὴ στὸν Ἀρβανιτόπουλο νὰ μὴν τὸ ἔχει κάνει ἀκόμα.
      Ξέρω ἐπίσης ὅτι πολλὰ τμήματα μὲ βάση τοῦ 10 θὰ μείνουν μὲ μονοψήφιο ἀριθμὸ φοιτητῶν, ἄρα, θὰ πρέπει νὰ κλείσουν ἢ νὰ συγχωνευθοῦν μὲ ὁμοειδῆ.
      Ξέρω τέλος, ὅτι αὐτὸς ὁ τρόπος ἐπιλογῆς τμημάτων πρὸς κατάργηση δὲν ἀρέσει στοὺς τοπάρχες. Γι' αὐτὸ καὶ ἡ ἐπιλογὴ τῶν μικροκομματικῶν πελατειακῶν μαγειρεμάτων.

  5. giorgos avatar
    giorgos 12/02/2013 23:24:59

    θα τα ξεχάσει ο κόσμος όλα αν δοθούν άμεσα, χθες τα 18 δισ που "έφερε" ο Σαμαράς. Ιδού η Ρόδος λοιπόν..... για να δούμε μέχρι τον Απρίλιο..........

  6. ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΑΚΩΝ avatar
    ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΑΚΩΝ 12/02/2013 23:24:59

    "μια ξεματιάστρα μπας και σταματήσουν οι πονοκέφαλοι που θέτουν σε κίνδυνο τη συνοχή της κυβέρνησης και πριμοδοτούν το… υποκόμμα του Τσίπρα" ...και το υπόκομμα του Μιχαλολιάκου, που πιστέψτε με αφορά πολύ περισσότερο τους δεξιούς πάσης φύσεως από άλλα υποκόμματα... και δείχνει να περνάει ΣΥΡΙΖΑ ...τους πάντες. Στην κοινωνία και την πραγματική ζωή η άνοδος της Χ.Α. που δείχνει να μην έχει οροφή!

  7. Γιάννης Μ. avatar
    Γιάννης Μ. 12/02/2013 23:29:09

    Ας μου επιτραπεί μια άλλη οπτική.
    Αυτό που βλέπω συχνά είναι η κριτική εκ των έσω με προφανή σκοπό να βελτιωθεί αυτό που ο εκάστοτε αρθρογράφος στηρίζει μεν αλλά δε...
    Αυτή η πρακτική αν και είναι η πλέον δημοφιλής στην χώρα μας έρχεται να θυμίσει την μέλλουσα νύφη που ενώ έχει εκδηλώσει την προτίμησή της σε συγκεκριμένο γαμπρό τον θέλει χωρίς τα κουσούρια που κουβαλάει.
    Τι κι αν παίζει χαρτιά και ξενυχτάει. Τι κι αν πίνει και την δέρνει. Τι κι αν ξενοκοιτάζει και την παραμελεί.
    Αυτόν και μόνο αυτόν.

    Μα θα με ρωτήσει κάποιος : και τι να κάνω, να στηρίξω ΣΥΡΖΑ και τις αντεθνικές του θέσεις ;

    Σε αυτό το σημείο να θυμίσω ότι υπάρχει και μια άλλη οπτική. Η εθνική που τυχαίνει να είναι και υπερκομματική. Η οπτική που βασίζεται σε αξίες και αρχές και όχι σε στενές κομματικές γραμμές.
    Η κριτική προς όλους όσους δεν πληρούν τα ζητούμενα της νύφης... Κι όποιος ικανοποιήσει τις απαιτήσεις της να είναι ο τυχερός...

  8. Χωρις Μασκα avatar
    Χωρις Μασκα 12/02/2013 23:49:00

    Τι να το κάνουν το ξεμάτιασμα.Δεν σώζει την παρτίδα.Άν δεν συμφωνεί με
    αυτά που λένε όλοι αυτοί οι τύποι ο Σαμαράς,καιρός είναι να τους ξαποστεί-
    λει.Η εξάντληση του κόσμου ,η ταπείνωση του λαού έχει φτάσει στα άκρα.
    Μόνο αυτοί μας έλειπαν να ξύνουν τις πληγές μας.Αντέχει ο Σαμαράς;Φοβά-
    μαι πως όχι!

  9. δημης avatar
    δημης 13/02/2013 00:08:00

    το πρώτο συμβάν ...το δεύτερο σύμπτωμα ...............το τρίτο ....ΕΧΘΡΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ....

  10. tsakali avatar
    tsakali 13/02/2013 00:20:32

    σχολιάζω χωρις να σε διαβάσω. τον αράπη κ αν τον πλένεις το σαπούνι σου χαλάς, εσυ το μελάνι σου κ εγώ το πληκτρο. το σημερινό φιάσκο του τσύριζα με την ονομαστική ψηφοφορία ούτε σε μαθητικές κοινότητες δεν συμβαίνει.!!! Υπάρχει ενα κλειδί που ξεκλειδώνει την μυστικήπόρτα του αλέξη για την επιτυχία. Το ίδιο κλειδί δίνει πάσο στον ΑΝΤΩΝΗ για 20ΕΤΙΑ.! ποιό είναι το ΚΛΕΙΔΙ ???

  11. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 13/02/2013 00:55:02

    Κάτι λάθος υπάρχει στη Ντανιμαρκία. Εκτός αν το “δόγμα του σοκ”, είναι σε εξέλιξη

  12. kapoios avatar
    kapoios 13/02/2013 00:57:52



    !

  13. tsakali avatar
    tsakali 13/02/2013 01:14:01

    ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ κ αυτός? τησ μεγάλης Σημιτοσχολής?η της αλλης δεξιοπλοκής? ατσαλάκωτος πάντως ο τύπος, ΔΙΩΞΤΟΝ με ΚΛΩΤΣΙΕΣ ΜΕΓΑΛΕ ΤΩΡΑ.

  14. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 13/02/2013 01:23:44

    Δεν ήταν γκάφα του κ. Μέργου.
    Hangover ήταν. Tomcat.
    Ζαλάδα και πονοκέφαλος απο το τρελό και πολυέξοδο προχθεσινό πάρτυ της ΕΤΕ.
    Οι Γερμανοί το λένε Katzenjammer και"Kater" ("γάτος").
    "Γάτος ο κ. Μέργος".
    Γαταράς με πέταλα. "Ήταν και ο Alogo εκεί".

  15. tzagerCrete avatar
    tzagerCrete 13/02/2013 11:10:17

    Ούτε ευχέλαια τους σώζουν, ούτε ξεματιάστρες...!

    Και που να πάνε και τα μπιλιετάκια σε όλους μέχρι το καλοκαίρι...

    Τότε θα αρχίσουμε τα αρχιερατικά μνημόσυνα...

  16. DemetrisTheGreat avatar
    DemetrisTheGreat 13/02/2013 11:15:25

    Αν ο Γ.Γ. του Υπουργείου εκφράζει προσωπικές απόψεις και η κυβέρνηση διαφωνεί με αυτές τότε τον στέλνει σπίτι του και ψάχνει να βρει κάποιον άλλο με απόψεις σύμφωνες με την κυβερνητική πολιτική, ο οποίος δηλαδή θα ψάχνει τρόπους ώστε να αυξήσει τον κατώτατο μισθό, αν είναι πολύ χαμηλός, όπως είπε ο Υπουργός Εργασίας.
    Όλα τα άλλα είναι φιλοσοφικές συζητήσεις.

  17. camel avatar
    camel 13/02/2013 14:01:04

    Ο κυριος Μεργος δεν εκφραζει προσωπικες του αποψεις. Αναφερει αυτο που λεει το μνημονιο που ψηφιστηκε επι Παπαδημου συμφωνα με το οποιο το 2019 με 2020 οι μισθοι ων Ελληνων θα πρεπει να ειναι συγκρισιμοι με εκεινων των χωρων της κεντρικοανατολικης Ευρωπης και των βαλκανικων χωρων που ανηκουν στους 27. Δηλαδη μεταξυ Σλοβακιας οπου εχουμε μεσο μισθο στα 500 ευρω και μεση συνταξη στο 280 και ΡουμανοΒουλγαριας με μεσο μισθο στα 350 ευρω και συνταξη στα 180 ευρω. Στην Ελλαδα αυτη τη στιγμη εχουμε μεσο μισθο κοντα στα 900 ευρω και μεση συνταξη στα 700. Επομενως πρεπει στα επομενα χρονια να εχουμε μια πτωση γυρω στο 60% απο τα σημερινα επιπεδα. Αυτο ψηφισαν και αυτο επιβεβεβαιωσε με την ψηφο του ο Ελληνικος λαος στις τελευταιες εκλογες και οσοι διαμαρτυρονται και δυσανασχετουν ας σιωπησουν

  18. Μυρριναίος avatar
    Μυρριναίος 13/02/2013 14:02:42

    Ετσι ακριβώς.

  19. Μυρριναίος avatar
    Μυρριναίος 13/02/2013 14:04:59

    Να μας το πουν ευθέως τότε να το ξέρουμε. Που θα έπρεπε δηλαδή να το ξέρμε από 2010. Γιατί αν είναι έτσι , που είναι μπορεί να ψηφίζαμε και την δραχμούλα. Λέμε τώρα.

    • camel avatar
      camel @ Μυρριναίος 13/02/2013 14:17:29

      Ας διαβαζες τα μνημονια να ηξερες τι ψηφιζες. Τωρα ο πολεμος χαθηκε και ολα τα αλλα ειναι επικοινωνιακη διαχειρηση δηλαδη τριχες, χαντρες για ενα λαο που περιμενει να δει τον Σουλειμαν για να χαρει

    • Θεριζόμενη Θύελλα avatar
      Θεριζόμενη Θύελλα @ Μυρριναίος 13/02/2013 15:44:08

      Πόσο πιό ......ευθέως το θέλετε Μυρριναίε μου;
      ''Την πρόβλεψη του Μνημονίου αναφορικά με ενδεχόμενη νέα παρέμβαση στον κατώτατο μισθό επανέλαβε και ο επίτροπος οικονομικών υποθέσεων Όλι Ρεν απαντώντας σε σχετική ερώτηση των ευρωβουλευτών του ΣΥΡΙΖΑ Νίκου Χουντή και της Νέας Δημοκρατίας Κώστα Πουπάκη. Η απάντηση του Ευρωπαίου επιτρόπου ουσιαστικά εναρμονίζεται με τις δηλώσεις του γγ του υπουργείου Οικονομικών Γιώργου Μέργου, ο οποίος χθες, Τρίτη, ξεσήκωσε θύελλα αντιδράσεων λέγοντας ότι ο κατώτατος μισθός στην Ελλάδα είναι ακόμη υψηλός.''

  20. Kostas G avatar
    Kostas G 13/02/2013 14:48:43

    Δεν είναι γκάφες οι δηλώσεις και ενέργειες των Μέργου, Βρούτση και Θεοχάρη. Είναι πρόβες , προετοιμασία του λαού για τα χειρότερα. Αλλά παράλληλα είναι και πρόβες προδοσίας. Οταν το καταλάβουν θα είναι εργά.

    • Queen In Black avatar
      Queen In Black @ Kostas G 13/02/2013 16:26:10

      Ο λαός που όταν...προετοιμαστεί κατάλληλα δέχεται αδιαμαρτύρητα τα χειρότερα, δεν αξίζει τίποτε καλύτερο. Συνεπώς, ας βολευτούμε με 250 €, και πολλά είναι. Νεοπληβείοι και νεοΔουλοπάροικοι. Ωραίοι σαν ΟΧΙ Έλληνες !!!!

  21. πετρος avatar
    πετρος 13/02/2013 17:29:13

    Καλα ακομη δεν καταλαβατε πως η κοροιδια πει συννεφο,πολυ με στεναχωρει που επεσα και γω στη παγιδα και τον ψηφησα οπως και αλλοι συναδελφοι μου στις ενοπλες δυναμεις και μας ζητα να ζησουμε τις οικογενειες μας στην παραμεθοριο με 500 ευρω.Κριμα για ολους εμας που πιστεψαμε πως τουλαχιστον σαυτον τον ευαισθητο τομεα θα υπηρχε ελεος περι περικοπων αλλα το αντιθετο χειροτερος χωρις οικτο.Απο τους 10 στρατιωτικους εχασε τους 11 και αν ειναι υπερβολη αυτο που γραφω θα το αντιληφθουν μα θα ειναι αργα ...Και το παραμυθακι περι μονον τη πατριδα και τιποτε αλλο ασε να το διηγηθουμε εμεις που φυλουμε θερμοπυλες για τα 500 ευρω.Αλλα αν κρινω απο τον εκπροσωπο του ςκ.Μεργο μου λυνονται ολες οι αποριες..