#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/12/2009 18:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μια νέα οικονομική κρίση απειλεί την Ευρώπη το 2010



Μετά τη τραπεζική κρίση του 2008 και την οικονομική ύφεση του 2009, το 2010 μάλλον μας επιφυλάσσει μια γενικευμένη δημοσιονομική κρίση. Το πλέον οξύ πρόβλημα, θα το αντιμετωπίσει η Ευρώπη. Τα κρατικά ελλείμματα είναι διογκωμένα, πάνω από 12% του ΑΕΠ στην Ισπανία, την Ιρλανδία και το Ην. Βασίλειο,  ενώ τα δημόσια χρέη των κρατών, θα φτάσουν  το 100% σχεδόν σε ολόκληρη την Ε.Ε, έως το 2014. Οι ελληνικές  αγορές κατέρρευσαν τον Δεκέμβριο του 2009, κυρίως λόγω των φόβων για τη δυνατότητα της κυβέρνησης να καλύψει το πελώριο έλλειμμα.  Επειδή το ευρώ αποτελεί πλέον το ενιαίο νόμισμα στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες, αυτές δεν μπορούν να τυπώνουν δικό τους χρήμα, ή να προχωράνε σε υποτίμηση του νομίσματός τους ώστε να καταστήσουν πιο ανταγωνιστικές τις εξαγωγές τους, και έτσι να διαφύγουν από την ύφεση. Στη καλύτερη περίπτωση, η ανάκαμψη να καθυστερήσει, όπως στην Ισπανία όπου αυξάνονται οι φόροι αν και η ανεργία ξεπέρασε το 20%, ή στην Ιρλανδία, που περιέκοψε τα εισοδήματα των δημοσίων υπαλλήλων από 5 έως 20% παρά το συνεπακόλουθο το πλήγμα προς τις καταναλωτικές δαπάνες. Στη χειρότερη περίπτωση, τα ασθενή κράτη θα αντιμετωπίσουν υψηλά επιτόκια δανεισμού, προβλήματα εξυπηρέτησης των δανείων τους, και στο τέλος «παύση πληρωμών», κάτι που έχει να συμβεί σε αναπτυγμένο ευρωπαϊκό κράτος από το 1948.

Newsweek, top-10 world-predictions

ΣΧΟΛΙΑ

  1. man8os avatar
    man8os 27/12/2009 19:00:34

    Δεν φαινονται και πολυ λογικα αυτα...
    Αποκλειετε το χρεος της Γερμανιας να ανελθει τοσο πολυ...
    Και δευτερο, ειναι δυνατον πριν πουμε καλη χρονια να αρχιζουμε να κινδυνολογουμε χωρις να εχουμε αποδειξεις?
    Και τονιζω με νοημα,μια δευτερη τεραστια δημοσιονομικη κριση θα εχει επιπτωσεις τεραστιες στην παγκοσμια ασφαλεια.

  2. Ο ΒΟΥΝΙΣΙΟΣ avatar
    Ο ΒΟΥΝΙΣΙΟΣ 27/12/2009 19:01:28

    υποτίμηση του ευρώ δεν μπορεί να γίνει;

    • man8os avatar
      man8os @ Ο ΒΟΥΝΙΣΙΟΣ 27/12/2009 19:02:45

      Μπορει απο την ΕΚΤ με την συγκαταθεση της Γερμανιας και της Γαλλιας.

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/12/2009 19:11:01

    Όχι να χαλάμε το πνέυμα των ημερών, αλλά το κραχ του φθινοπώρου του 2008 δεν έχει δείξει όλες τις επιπτώσεις του. Δεν έχω ιδέα αν η ιστορία επανλαμβάνεται, ούτε ζούσα το 29 για να διηγούμαι ιστορίες, αλλά

    1) το πολλά λεφτά το 29 χάθηκαν το 30 ή το 31 (εκεί που καλλιεργήθηκε η ψευδαίσθηση ότι πήγαν να συνέλθουν),
    2) αν δεν διορθώσουν οι τιμές των αξιών που ήταν στην φούσκα, το γεγύρι δεν θα σταθεί. Η Αγγλία και οι ΗΠΑ κάτι είδαν για δόρθωση, εμείς καλά εδώ δεν πιανόμαστε...
    3) Η κρίση του 29 οφείλεται στο ότι οι Κεντρικές Τράπεζες δεν έδωσαν ρευστότητα (κοινώς δεν τύπωσαν χρήμα). Το 2008 και 2009 κουράστηκαν οι πρέσσες..
    4) Το 29 η κρίση χειροτέρευσε από συνθήκες ξηρασίας. Για την ωρα βρέχει.
    5) Το 29 η Γερμανία αισθανόταν ριγμένη. Τώρα, τουλάχιστον η Γερμανία δεν έχει παράπονα, κάτι άλλοι όμως πολυπληθείς, ο θεός να βάλει το χέρι του.

    Ομολογώ ότι απορώ... Εκτός αν στείλουν τα εξωτερικά χρέη ταξίδι σε άλλον πλανήτη, δεν έχω ιδέα τι δημοσιονομικά θα έχουμε. Απορώ επισης τι μέρος του λόγου θα είναι η ΕΕ με την Γερμανία όπως είναι και την περιφέρεια ζορισμένη.

  4. tony avatar
    tony 27/12/2009 19:40:07

    Η αληθινή κρίση αρχίζει το 2010.Δεν υπήρξε καμιά ουσιαστική προσπάθεια αντιμετώπισης της μέσα στο 2009 δεν έγινε τίποτα αληθινό για την αντιμετώπιση της.
    Τωρα τι να υποθέσουμε?
    Εννια στις δέκα επιχειρήσεις είναι στο όριο τους.Η τεχνολογία σήκωσε τα χέρια μπροστά στην ανθρώπινη βλακεία.Οι εθνικές κυβερνήσεις είναι πλέον άχρηστες.Μονη ελπίδα η εγκαθίδρυση της νέας παγκόσμιας τυραννίας που θα αφυπνίσει τους ανθρώπους κάπου βαθεια στο μέλλον.
    Καλη χρονιά

  5. donaE avatar
    donaE 27/12/2009 20:14:00

    Μηπως μαζι με τα χρεη πρεπει να στειλουν σε αλλον πλανητη και τις τραπεζες που τα αγορασαν;

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ donaE 27/12/2009 20:28:01

      δεν θα λύσει το πρόβλημα... οι τράπεζες είναι ο διευκολυντής, οι άνθρωποι και οι ορέξεις τους είναι το πρόβλημα.

  6. man8os avatar
    man8os 27/12/2009 20:33:09

    Εαν η κριση διαρκεσει πολυ ,ετσι ειναι... Ο θεος να βαλει το χερι του...
    Αλλα τι σε κανει να πιστευεις οτι μεσα στο 2010 δεν θα εχει ανακαμψει η Αμερικη και οι Ανατολικοι και μεσα στο 2011 δεν θα ανακαμπτει και η ΕΕ?

  7. donaE avatar
    donaE 27/12/2009 20:34:01

    Αυτο ακριβως ειναι που μεγαλωνει την κριση.Οτι ειναι βαθια δομημενη.

  8. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 27/12/2009 20:40:36

    Τα μεγαλα διεθνη νομισματα διαπραγματευονται ελευθερα.Η ΕΚΤ δεν εχει παρα να αρχισει να τυπωνει ευρω και να μοιραζει.Αυτο κανει ο Ομπαμα.Εναντι ποιου θα υποτιμηθει;εναντι του δολλαριου;αφου αυτοι τυπωνουν περισσοτερα.
    Αυτο ομως δεν μπορει να γινει μονο για την Ελλαδα.Εννοειται οτι αν και οι αλλοι εχουν χρεη αυτο μας ευνοει.

  9. fantomas avatar
    fantomas 27/12/2009 21:03:44

    Η υποτιμηση του Ευρω απο την ΕΚΤ με την συγκαταθεση της Γερμανιας και της Γαλλιας θα καταστήσουν πιο ανταγωνιστικές τις εξαγωγές τους, και έτσι να διαφύγουν από την ύφεση αλλα θα βοηθησουν και ολες τις αλλες χωρες μελη!!
    Το θεμα ειναι τι λεει ο θειος Σαμ !!! που η δικια του οικονομια (η οποια ειναι και αυτη σε υφεση) θα γινει λιγοτερο ανταγωνιστικη!!!

  10. fantomas avatar
    fantomas 27/12/2009 21:05:19

    Το 2008 και 2009 κουράστηκαν οι πρέσσες..

    ΣΕ ΠΟΙΑ ΧΩΡΑ?

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ fantomas 27/12/2009 21:21:25

      αν με ρωτάς να κάνεις τα ευρώ δολάρια ή το ανάποδο, θα σού έλεγα, πρώτα από όλα, Χρόνια Πολλά με υγεία και χωρίς ατμοσφαιρικές διαταραχές, και δεύτερον να κάτσεις ήσυχος... Δεν παίζει τόσο που έχει τυπώσει ποιός, πόσα, αλλά που γίνονται οι πολλές εμπορικές συναλλαγές, τι πολιτική σταθερότητα η αστάθεια βλέπεις, και που. Προσωπικά τα βλέπω όλα θολά...

      • fantomas avatar
        fantomas @ archaeopteryx 27/12/2009 21:45:48

        Αντεύχομαι με υγεία και ευτυχία.
        Αλλά το ερώτημα που κρύβετε από πίσω από αυτό που ρώτησα είναι ουσιαστικά για το πότε είναι καλύτερο στο άμεσο μέλλον τα δολάρια να γίνουν ευρώ?

      • fantomas avatar
        fantomas @ archaeopteryx 27/12/2009 23:32:45

        O.K.

  11. ΜΗΤΣΟΣ avatar
    ΜΗΤΣΟΣ 27/12/2009 21:32:36

    To 2009 ήταν μια περίοδος αναμονής για την ΕΕ ύστερα από τη λήψη κάποιων μέτρων .Το 2010 είναι η στιγμή που ή θα ξεκολήσουμε ή θα καταλάβουμε ότι τα μέτρα δεν ήταν αρκετά αλλά και ικανά να φέρουν ανάπτυξη.
    Η δική μου άποψη είναι ότι ένα δεύτερο κύμμα κρίσης είναι αναπόφεκτο καθώς η νοοτροπίες των τραπεζών δεν άλλαξαν,η ρευστότητα δεν αυξήθηκε και η ανεργία μεγαλώνει που δηλώνει μειώση της παραγωγής,συννηρμικά και της κατανάλωσης που είναι το οξυγόνο των αγορών.
    Επειδή όμως προσωπικά θεωρώ την ψυχολογία σημαντικότατο παράγοντα,αν εξετάσουμε τα μηνύματα της αγοράς αλλά και δεδομένα που διαρρέουν από τον τύπο στην ΕΕ (ΠΟΤΕ των πουλημένων ΜΜΕ της Ελλάδας) δεν φαίνεται πουθενά "φως".Είμαι σίγουρος πως αν υπήρχε έστω και μια ελπίδα ανάκαμψης θα έβγαιναν και θα τη διαφήμιζαν όσο μπορούσαν.Αντίθετα όλοι προτείνουν αυτοσυγκράτηση και μελέτη των δεδομένων.
    Δυστυχώς είμαι απαισιόδοξος και πιστεύω ότι το 2010 θα είναι οδυνήρο οικονομικά αλλά με πολύ "ψωμί" σε πολιτικές εξελίξεις.

  12. Nick avatar
    Nick 27/12/2009 21:47:20

    Όχι, δεν κινδυνολογούμε χωρίς στοιχεία

    Τhe amount of outstanding derivatives worldwide as of December 2007 crossed USD 1.144 Quadrillion

    http://www.siliconvalleywatcher.com/mt/archives/2008/10/the_size_of_der.php

    Παίζει τώρα να είναι πολύ παραπάνω.

  13. Nick avatar
    Nick 27/12/2009 21:52:15

    Φτάσαμε να έχουμε "αέρα κοπανιστό" (παράγωγα) πολύ μεγαλύτερο από το Παγκόσμιο ΑΕΠ.

  14. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/12/2009 21:53:43

    πες μου πότε θα γίνει η επόμενη φασαρία κάπου στον πλανήτη, να σου απαντήσω... Ειλικρινά πιστεύω ότι βασίζεται σε διεθνείς εξελίξεις και ειλικρινά δεν έχω ιδέα. Αν δεν τα χρειάζεσαι άστα ήσυχα. Αν τα χρειάζεσαι καν'τα ευρώ. (Σου είπα τι κάνω εγώ).

    Θα κάνω την Πυθία: Το δολάριο είναι πεσμένο και το ευρώ ευάλωτο (ούτε εγώ δεν ξέρω τι σημαίνει...). Συγγνώμη, δεν κάνω τον έξυπνο, δεν ξέρω.

  15. kanis avatar
    kanis 27/12/2009 21:54:10

    Το άθλιο Μάαστριχτ και τα θλιβερά αποτελέσματα του!

  16. μαρικα avatar
    μαρικα 28/12/2009 01:39:43

    εχω μια απορια,που εχουν παει τα λεφτα ;μαγειρευωνται και τρωγωνται;
    γιατι μας δουλευουν; που το παναι;

  17. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 28/12/2009 08:20:47

    @μαρίκα,

    είχες ένα χωράφι. Έκανε 100€. Μπήκε στο σχέδιο πολεως. Ανέβηκε η αξία του στα 10.000. Εσύ δεν έκανες τίποτα, αλλά "αξίζεις" 9.900 παραπάνω από ό,τι χτες. Πας στην τράπεζα, δανείζεσαι 7.000 με ενέχυρο το χωράφι των 10.000. Με τα 7.000 πήγες ταξίδι, αγόρασες άρωμα, έφαγες χαβάρι. Έπεσε ο ουρανός στην Αμερική και το χωράφι σου από 10.000 αξίζει 1.000. Πάλι είσαι κερδισμένος/η από τα 100 που άξιζε πέρυσι. Χρωστάς όμως 7.000, και τα έχεις φάει. Η τράπεζα σε πιέζει, δεν έχεις να πληρώσεις, το ενέχυρο δεν καλύπτει το δάνειο... Πας να πουλήσεις το άρωμα, δεν πουλιέται...Που πήγαν τα λεφτά @μαρίκα?

    Στην Ελλάδα είναι λίγο χειρότερα: Το χωράφι έπεσε στα 1000, αλλά και η τραπεζα και εσύ κάνετε τα στραβά μάτια γιατί η τράπεζα δεν αντέχει να γράψει την ζημιά και εσύ ζεις από κάτι μαύρα και δεν το πουλάς και δεν γράφεις την ζημιά. Αυτό αυξάνει το συστημικό ρίσκο, και δύο πράγματα θα συμβούν: Ή θα συνέλθει η αγορά και η αξία του χωραφιού θα ανέβει από μόνη της (ούτε γάτα ούτε ζημιά), ή ΔΕΝ θα συνέλθει η αγορά και εσύ θα καταστραφείς, και θα σκασει η τράπεζα.

    Τώρα που σου εξήγησα που πήγαν τα λεφτά, πες μου εσύ: Πότε θα συνέλθει η αγορά;

    • YiannisM avatar
      YiannisM @ archaeopteryx 28/12/2009 09:30:22

      Όταν σκάσει η τράπεζα; :-).

  18. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 28/12/2009 10:58:40

    Για παιχνιδάκια νομισμάτων του άμεσου μέλλοντος (6μηνο) παρακολουθήστε την λίρα Αγγλίας έναντι του ευρώ.

    Αν το ευρώ είναι ευάλωτο η λίρα βρίσκεται σε κώμα και σε ένα εξάμηνο ίσως να χρειαστεί να μπει και εντατική έναντι του ευρώ....

  19. μαρικα avatar
    μαρικα 28/12/2009 11:10:55

    archaeopteryx@
    oχι στις απεργιες,οχι στο ασυλο,οχι στους λαθρομεταναστες,οχι στο καψιμο τις πατριδας μας,οχι στην διαπλοκη,οχι στην μαυρη εργασια,οχι στην φοροδιαφυγη,οχι στην παρανομοια,οχι στις ατελιωτες φασαριες.Ναι στην
    πραγματικη παιδεια,ναι στις καθαρες επενδυσεις,ναι στην κανονικη εργασια
    ναι στηναγορα Ελληνικων προιοντων ναι στην αποκατασταση εμπυστοσηνης σε
    ολους τους τομοις,ναι στηνπαταξη τις εγγληματικοτητας, ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ
    σε χαιρετω απο Γερμανια

  20. Τυμπανάρης Κων/νος avatar