#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/01/2014 10:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μια μεγάλη έκπληξη θα ανακοινώσει ο πρωθυπουργός



Η πληροφορία από μόνη της είναι πηγή αισιοδοξίας αλλά και επιβράβευσης για το δύσκολο αγώνα που δίνει η κυβέρνηση, η συγκεκριμένη κυβέρνηση που ενάμιση χρόνο τώρα δεν κρύφτηκε ούτε στα δύσκολα ούτε στα εύκολα. Παράλληλα, εξηγεί την ένταση της αντιπολιτευτικής και της δραχμοεπιχειρηματικής επίθεσης (το λόμπυ της δραχμής εννοούμε) εναντίον της κυβέρνησης που είναι πλέον πολύ κοντά στο να δρέψει τους καρπούς της πρωτόγνωρης προσπάθειας που έγινε το προηγούμενο διάστημα απ’ όλο τον ελληνικό λαό.

Οι διαπραγματεύσεις με την τρόικα, όχι μόνο πάνε καλά, αλλά για πρώτη φορά δεν περιλαμβάνουν οριζόντια μέτρα, δηλαδή περικοπές σε μισθούς συντάξεις, επιδόματα. Για πρώτη φορά η συζήτηση με τους δανειστές μας δεν είναι πλέον πόσα θα κόψουμε αλλά κινείται αποκλειστικά στην λεγόμενη εργαλειοθήκη του ΟΟΣΑ και πως θα υιοθετήσει η χώρα μας μεταρρυθμίσεις αυτονόητες για άλλα κράτη. Πως δηλαδή θα ανοίξουν οι αγορές που παραμένουν κλειστές και στερούν από την οικονομία και την κοινωνία πόρους. Γιατί κακά τα ψέματα. Χώρες που λειτουργούν ακόμη με σοβιετικά μοντέλα δεν υπάρχουν παρά ελάχιστα. Αν θέλουμε να μας συγκρίνουν με την Κορέα και τον Κιμ ή με τη Βενεζουέλα και τον Μαδούρο, τότε ας μείνουμε προσκολλώμενοι στο παρελθόν και στις αγκυλώσεις του.

Και για όσους βιαστούν να πουν ότι η απελευθέρωση των αγορών δεν αφορά τον πολίτη ας θυμηθούμε την απελευθέρωση του καμποτάζ (που χρόνια πολεμούσε το ΠΑΜΕ) που φέρνει πλέον στην ελληνική οικονομία 1 δις ευρώ το χρόνο. Θα θυμάστε άραγε που οι επαναστάτες του ΚΚΕ έδερναν τους τουρίστες στο λιμάνι για να μη βγαίνουν να ψωνίζουν από τα… ελληνικά μαγαζιά. Κι όταν αυτά έκλειναν και απέλυαν κόσμο στον Περισσό έριχναν κροκοδείλια δάκρυα και τους έφταιγε ο καπιταλισμός.

Βέβαια, για άλλη μια φορά λειτουργούμε ... ελληνικά αφού την τελευταία στιγμή οι αντιδράσεις των συντεχνιών επιχειρούν να αποτρέψουν την πλήρη απελευθέρωση της αγοράς του γάλακτος ή των φαρμάκων.

Ανεξάρτητα όμως από αυτό η ατζέντα αλλάζει η τουλάχιστον μπορεί να αλλάξει, και αυτό είναι το σημαντικό.

Στην κυβέρνηση πλέον, και ειδικότερα στο Μαξίμου και το υπουργείο Οικονομικών πρωτίστως, έχουν ξεκάθαρη εικόνα ότι ο κύριος αντίπαλος της κυβέρνησης τώρα είναι η κόπωση, κυρίως των κοινοβουλευτικών ομάδων και λιγότερο η αντιπολίτευση των αντιφατικών τάσεων του ΣΥΡΙΖΑ.

Και έχουν ξεκάθαρη εικόνα γι’ αυτό από τη γνώση ότι τα δύσκολα πέρασαν και μπροστά μας έχουμε πλέον μόνο καλά νέα.

Αυτά που θα δούμε να ανακοινώνονται τις επόμενες εβδομάδες, με μια έκπληξη που θα ανακοινώσει ο ίδιος πρωθυπουργός και που θα σηματοδοτήσει την αντίστροφη πορεία που έχει ορίζοντα όχι το 2015 με την εκλογή προέδρου, αλλά την επόμενη χρόνια με την ολοκλήρωση της θητείας της κυβέρνησης.

Ενδιάμεσα και αφού θα έχουμε και άλλες ευχάριστες εκπλήξεις, η χώρα θα βγει στις αγορές και μετά ακολουθούν οι τράπεζες για να πάρουν ρευστότητα από τη διατραπεζική αγορά, την οποία θα διοχετεύσουν στην αγορά.

Από το antinews σας λέμε ότι το πλοίο πήρε άλλη πορεία και πως οι ανακοινώσεις που θα γίνουν θα σφραγίσουν αυτή την αλλαγή πορείας. Μένει μόνο να αντέξει το πλήρωμα του πλοίου. Ο καπετάνιος και οι βασικοί αξιωματικοί είναι στο κατάστρωμα. Όσα «ποντίκια» θελήσουν να φύγουν παρ’ ότι αποφεύχθηκε ο Τιτανικός ας ξέρουν κάτι: Η ιστορία θα γράψει και για εκείνους που άλλαξαν την πορεία του τόπου και για όσους έριξαν την ασπίδα την ώρα της μάχης. Δεν έχουν παρά να διαλέξουν με ποιους θα πάνε και ποιους θα αφήσουν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Διογένης avatar
    Διογένης 27/01/2014 07:39:09

    Εμείς τι άλλο να πούμε; Μακάρι να πάνε ολα τόσο καλά.

  2. πΔπ avatar
    πΔπ 27/01/2014 07:40:22

    για πες... για πες...

  3. η Dimi avatar
    η Dimi 27/01/2014 07:55:13

    «Η Καλοτυχία ευνοεί το προετοιμασμένο μυαλό.»
    ~Λουΐ Παστέρ

  4. MB avatar
    MB 27/01/2014 07:58:33

    Έρχονται ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!

    • Megaliora avatar
      Megaliora @ MB 27/01/2014 12:37:13

      Ήρθαν!

  5. Ο Λούμπεν avatar
    Ο Λούμπεν 27/01/2014 08:44:45

    "την οποία θα διοχετεύσουν στην αγορά"

    Υποθέτω ότι με αυτές τις ανακοινώσεις θα επιτευχθεί, με κάποιον μαγικό τρόπο, η στιγμιαία κατεδάφιση της παρούσας, χρεοκοπημένης κι ακατάλληλης για πραγματική και όχι μόνο εισοδηματική ανάπτυξη, οικονομίας πριν την έξοδό μας στις αγορές. Γιατί η παροχή ρευστότητας χωρίς προηγηθείσες αλλαγές στην οικονομία σημαίνει διατήρηση και συντήρηση του "αναπτυξιακού" μοντέλου της μεταπολίτευσης. Δηλαδή της ευημερίας με δανεικά...

  6. Apostolos avatar
    Apostolos 27/01/2014 08:59:54

    Επιασε το ΛΟΤΤΟ

  7. my way avatar
    my way 27/01/2014 09:00:33

    Κατήχηση και Λειτουργική; Ίδωμεν.

  8. Jean-Claude DL avatar
    Jean-Claude DL 27/01/2014 09:04:30

    Μα τι σας έπιασε; απαισιοδοξία;

    Ορίζοντας είναι το 2050, και όχι η ολοκλήρωση της τετραετίας.

    Θυμόσαστε που θα απογειωνόμασταν το φθινόπωρο; Ε, εντάξει, από εδώ από εκεί, κάποια στιγμή θα το πετύχετε ....

    • Megaliora avatar
      Megaliora @ Jean-Claude DL 27/01/2014 12:37:47

      Ναι. Τώρα πλησιάζει και η Καθαρά Δευτέρα. Με μια σωστή ουρά, με ρυθμισμένα τα ...ζύγια και την απαραίτητη τεχνική στο χειρισμό της ..καλούμπας, θα μπορούσαμε να ...απογειωθούμε πανηγυρικά, όοοολοι οι πολύχρωμοι χαρταετοί!
      Αυτό το ''Γίνε χαρταετός για τον άνεμο κι άνεμος για τον χαρταετό ακόμη κι όταν ...ουρανός ΔΕΝ υπάρχει..'' , δεν το ερμήνευσες ως σήμερα σωστά και καθόλου δεν ξέρω, αν θα΄χεις κι άλλο διαθέσιμο χρόνο.....

  9. αναξιμανδρος avatar
    αναξιμανδρος 27/01/2014 09:56:43

    σιγα μην αφησουν οι συνδακαλιστες και οι κομματικοι την ελευθερη αγορα...ξερουν οτι θα μεινουν ανεργοι αν συμβει κατι τετοιο

  10. Ήμερος Αγριόλυκος avatar
    Ήμερος Αγριόλυκος 27/01/2014 09:58:55

    ''Και έχουν ξεκάθαρη εικόνα γι’ αυτό από τη γνώση ότι τα δύσκολα πέρασαν και μπροστά μας έχουμε πλέον μόνο καλά νέα.''
    ''Η βασική αρετή του πολίτη είναι η δυσπιστία.''-Ροβεσπιέρος

  11. anarcholiberal avatar
    anarcholiberal 27/01/2014 10:32:04

    Οι αντιφατικές και αλληλοσυγκρουόμενες δηλώσεις των Συριζαίων περί παντός του (οικονομικού) επιστητού, η κατραπακιά "ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ" , το έμφυτο σ αυτούς τους τύπους μίσος για καθετι ελληνικό, εθνικό κλπ, αποτελούν σωρευτικώς και τον μοναδικό λόγο που δεν έχουν δημοσκοπικώς ξεφύγει καμμιά 20 αριά μονάδες! Πραγματικά, αν το καλοσκεφτείτε, οποιαδήποτε άλλη παράταξη, ευρισκόμενη στην αντιπολίτευση κι έχουσα απέναντί της μία Κυβέρνηση που μέχρι σήμερα έχει ξετινάξει άπαντες τους πολίτες, θα έπειρνε δημοσκοπικώς εως και 60%!! Ο Συριζα όμως δεν το καταφέρνει και ο λόγος είναι ο ανωτέρω. Όμως, δεν αρκεί αυτό. Σε καμμία περίπτωση. Θέλει και λόγο σπρώξιμο το θέμα από τον ίδιο τπον Πρωθυπουργό, ο οποίος, πραγματι θα πρέπει ν αρχίσει να διδει ελπίδα. Εάν όντως έρχεται μία τετοια ελπίδα, χειροπιαστή και άμεσα βρώσιμη (!), θεωρώ ότι η παραμύθα Συριζα θα μας τελειώσει συντόμως. Ευελπιστούμε ....

  12. George Ν avatar
    George Ν 27/01/2014 10:40:15

    Ελπίζω να μην μείνει η κυβέρνηση στην μια έκπληξη γιατί χρειάζονται πολλές για να μην γράψει το 2014 και άλλη πτώση η οικονομία και τα κόμματα που στηρίζουν την κυβέρνηση την συντριβή στις επόμενες εκλογές. Πρέπει να μας εκπλήξει με την μείωση της γραφειοκρατίας, την μείωση του κράτους (80δις πρωτογενείς δαπάνες σε ΑΕΠ 180) και των φόρων, την κατάργηση της αρνησιδικίας, τις αποκρατικοποιήσεις και το άνοιγμα της αγοράς. Μόνο τότε μιλάμε για επενδύσεις (και όχι αποεπένδυση όπως τώρα) που θα μειώσουν την ανεργία μεσοπρόθεσμα αλλά θα αλλάξουν το κλίμα βραχυπρόθεσμα μια και η αγορά έχει άμεσες αντιδράσεις. Μια και αποφάσισε η κυβέρνηση να το παίξει Surprise coming soon ας μην μας λυπηθεί, ας μας κουφάνει :-)

  13. vs avatar
    vs 27/01/2014 10:52:16

    O Καπετάνιος είναι και Έξυπνος και Ικανός.. !!!!
    Είναι Λεβεντιά.. θα τα καταφέρει.. !!!!

  14. ΓΓΣ avatar
    ΓΓΣ 27/01/2014 11:09:18

    Επιτέλους! Ένα αρθρο χωρίς γκρίνια και ομφαλοσκόπιση! Και εις ανώτερα!

  15. Δημιος avatar
    Δημιος 27/01/2014 11:54:50

    εκλογές are coming. Ας τονώσουμε το ηθικό

    • Σαρακατσανος avatar
      Σαρακατσανος @ Δημιος 27/01/2014 13:18:22

      0ποιος ζηταει εκλογες ειναι ΑΝΙΚΑΝΟΣ να διαχειριστει τα μεγαλα θεματα της χωρας. Δεν νομιζω να το θελει ο ΣΑΜΑΡΑΣ εκτος και αν εχει....κακους συμβουλους.

      • kai kala avatar
        kai kala @ Σαρακατσανος 27/01/2014 23:25:55

        καλά εκλογές έρχονται ότι και να κάνει κανείς. ευρωεκλογές δημοτικές κτλ.
        Δεν είναι μόνο οι βουλευτικές, εκλογές.

  16. Dark Blue avatar
    Dark Blue 27/01/2014 12:29:58

    ..... "Θεός" ο Σαμ !!

  17. ΠΑΝΟΣ avatar
    ΠΑΝΟΣ 27/01/2014 16:10:41

    Ενα και μονο είναι σίγουρο... Ο ΣΑΜΑΡΑΣ δεν έχει πεί την τελευταία του λέξη. Και ο νοών νοείτο !
    Αυτά τα ολίγα για τους αφελείς ΣΥΡΙΖΑΙΟΥΣ που νομίζουν οτι οι ΕΛΛΗΝΕΣ θα νεκραναστήσουν τον Στάλιν και άλλους επίδοξους σωτήρες.

  18. Petra avatar
    Petra 27/01/2014 17:26:44

    Ο καπετάνιος και οι βασικοί αξιωματικοί είναι στο κατάστρωμα---------

    ...με πρωτον τον Βενιζέλαρο!!!

  19. victoria (true) avatar
    victoria (true) 27/01/2014 18:19:46

    Λίγο να σηκωθούμε, λίγο ψηλότερα..

  20. daresome avatar
    daresome 27/01/2014 22:56:14

    Μείωση των εκκαθαριστικών στο μισό του οφειλόμενου ποσού ! Το βρήκα ?

  21. roadrunner avatar
    roadrunner 27/01/2014 23:37:50

    Χμμμ.... Δεν πάει το μυαλό μου... κανένα hint Φάκτορα ?

  22. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 28/01/2014 02:23:46

    Το γάλα πρέπει να μείνει ως έχει για αναπτυξιακούς λόγους. Είναι μια έμμεση προστασία για τους Έλληνες παραγωγούς, γιατί η επιμήκυνση της "φρεσκάδας" θα επιτρέψει την είσοδο φρέσκου παστεριωμένου από την Ευρώπη, οπότε, πάει και η γαλακοκομία μας.
    Αντίθετα, πρέπει να επινοηθούν περισσότεροι έμμεσοι τρόποι προστασίας των Ελληνικών προϊόντων, έναντι των εισαγομένων.

  23. epifanios avatar
    epifanios 28/01/2014 11:38:31

    Ο Σαμαρας θα ανακοινωσει οτι βρηκαμε πετρελαιο, θα ανακυρηξει ΑΟΖ και θα προσφυγει στα δικαστηρια για την διεκδικηση του κατοχικου δανειου και των πολεμικων επανορθωσεων απο τη Γερμανια;

  24. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 28/01/2014 12:11:09

    Εύχομαι θερμά να καταργήσει τους προσοδούχους. Αλλά τότε ακριβώς θα δεχθει επίθεση "απο μέσα".
    Προσοχή στα "Πάρθια βέλη" λοιπόν, άν ισχύει (επαναλαμβάνω το εύχομαι θερμά), και ελπίδα για καλή τύχη.
    Σε κάθε περίπτωση, ξέρει ότι οι ισχυροί εχθροί βρίσκονται "εντος των τειχών".

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ Uncle Stgm 28/01/2014 16:05:42

      Ποιοί είναι οι προσοδούχοι;