#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/05/2008 21:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μια κοινωνία έτοιμη να πηδήξει από το μπαλκόνι


 


_________________________________________________________


Ένας στους τρεις Έλληνες δεν μπορεί να καλύψει ούτε καν τις βασικές ανάγκες επιβίωσης. Το 32 % των Ελλήνων στερούνται το φαγητό, την ένδυση και υπόδηση ενώ ποσοστό 11 % αντιμετωπίζει προβλήματα στέγασης. Στην μαύρη εργασία καταφεύγει το 30% των δημόσιων υπαλλήλων (200.000 περίπου) προκειμένου να μπορέσει να αντεπεξέλθει στις οικονομικές του υποχρεώσεις. Οι πιο συνηθισμένες εργασίες που κάνουν οι δημόσιοι υπάλληλοι που δεν έχουν κάποια ειδικότητα ή πτυχίο είναι σερβιτόροι, «ντελίβερι» και οδηγοί ταξί. Οι αριθμοί όμως είναι ψυχροί και οι έρευνες δεν αποτυπώνουν πλήρως την πραγματικότητα που αντιμετωπίζουμε όλοι γύρω μας (όσοι τουλάχιστον από εμάς δεν μένουν στην Εκάλη και την Φιλοθέη). Η ανέχεια, η αναδουλειά και η οικονομική δυσπραγία αρχίζουν και δημιουργούν εκρηκτικές καταστάσεις. Ο κόσμος είναι σαλταρισμένος. Υπάρχει μεγάλο πρόβλημα επιβίωσης. Κι αυτό δεν αφορά μόνο τους άνεργους, τους ηλικιωμένους συνταξιούχους και τα «παραδοσιακά» φτωχά λαϊκά στρώματα. Αφορά πλέον και τους μικρομεσαίους, τον κορμό αυτής της χώρας.

Ποιος νομίζετε ότι είναι άραγε ο φόβος του «μέσου Έλληνα»; Νομίζετε ότι φοβάται μήπως οι φίλοι μας οι Τούρκοι εισβάλουν στην Ελλάδα και ότι η Ημισέληνος θα κυματίσει μια ημέρα στην Ακρόπολη; Δεν κοιμάται άραγε το βράδυ επειδή θέλουν να δώσουν την ονομασία της Μακεδονίας στα Σκόπια; Νοιάζεται μήπως γι αυτά που γίνονται στα πολιτικά παρασκήνια και τούς επιχειρηματικούς ανταγωνισμούς; Δεκάρα δεν δίνει. Ο μέσος Έλληνας νοιάζεται μόνο για την καθημερινή του επιβίωση. Ζει με ένα κομπιουτεράκι στο χέρι και υπολογίζει συνεχώς τα πάντα: τι θα φάει, αν θα πιει καφέ στο καφενείο, πόσα τσιγάρα θα καπνίσει, τι θα φορέσει. Η μοναδική του αγωνία είναι αν θα ανταποκριθεί στις υποχρεώσεις του μήνα, αν θα πληρώσει το ενοίκιο, ή τη δόση του δανείου για το σπίτι, το σουπερμάρκετ, τα φροντιστήρια των παιδιών, το κινητό τηλέφωνο, τη ΔΕΗ τον ΟΤΕ την πιστωτική κάρτα! Και αν η δουλειά που έχει ή το μαγαζάκι που διατηρεί τον κάνουν να την βγάζει στο τέλος του μήνα καθαρή, νομίζετε πως έχει τότε τη διάθεση να ασχοληθεί με τους καβγάδες του Μάκη και του Θέμου; Έρχονται άλλοι φόβοι μετά. Αν το παιδί του θα μπορέσει να μορφωθεί σε ένα σχολείο, όπου όλοι οι συμμαθητές του θα μιλούν ελληνικά, όχι επειδή είναι ρατσιστής, αλλά επειδή θέλει το παιδί του να έχει όσο το δυνατόν καλύτερη μόρφωση. Κάνει τον σταυρό του να μην αρρωστήσει και αναγκαστεί να πάει στο νοσοκομείο, όχι επειδή δεν θέλει να πληρώσει το «φακελάκι» (το΄ χει βάλει κι αυτό στο κομπιουτεράκι) αλλά επειδή φοβάται ότι αυτός που θα το πάρει θα τον γράψει και θα τον στείλει αδιάβαστο να βρει τους προγόνους του.

Αυτόν λοιπόν τον μέσο Έλληνα, τον κακόμοιρο και τον ηττοπαθή, που δεν έχει στην Ήλιο μοίρα και τον καταπιέζουν όλοι, τρέμουν οι κυβερνήσεις. Γιατί ξέρουν ότι όσο αγωνίζεται για τον επιούσιο δεν τον ενδιαφέρει η πολιτική, δεν είναι ενταγμένος σε κανένα κομματικό στρατόπεδο και ταλαντεύεται πολιτικά. Μπορούν δηλαδή να τον ελέγχουν. Όταν όμως μαζί με τα χρήματά του και το λάδι από το χωριό εξαντληθεί και η υπομονή του και αναγκασθεί να ασχοληθεί με την πολιτική, τότε μπορεί να γκρεμίσει οποιαδήποτε κυβέρνηση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΦΙΛΙΠΠΟΣ Γ avatar
    ΦΙΛΙΠΠΟΣ Γ 10/05/2008 22:00:38

    'Αψογη άποψη.

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 10/05/2008 22:58:32

    Οτι είμαστε «μέσα τα κεφάλια» δεν υπάρχει αμφιβολία, αλλά ότι το κάναν επίτηδες για να μας ελέγχουν...Την ύφεση πληρώνουμε νομίζω. Πόσοι από εσάς αισθανόσατε έτσι το 1998...αλήθεια...

  3. OMOGENEIA avatar
    OMOGENEIA 10/05/2008 23:21:46

    ΈΛΛΗΝΕΣ ΞΥΠΝΗΣΤΕ! ΜΑΥΡΙΣΤΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ. Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ ΕΙΣΤΕ ΕΣΕΙΣ!

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 11/05/2008 00:03:37

    να μαυρίσουμε τους πολιτικούς, συμφωνώ...η δύναμη είμαστε εμείς... έ λίγο αισίόδοξο...τα δύο μαζί κάτι μου θυμίζει πριν 41 χρόνια; μπα λάθος κάνω.

  5. wert01gf avatar
    wert01gf 11/05/2008 00:46:44

    "Θέλουν το λαό ανήμπορο και απαισιόδοξο. Έτσι ελέγχεται καλύτερα." Tony Benn

  6. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 11/05/2008 01:09:20

    "Το 32 % των Ελλήνων στερούνται το φαγητό, την ένδυση και υπόδηση". Δεν είναι υπερ-βολικό αυτό;

  7. sintaxiouhos avatar
    sintaxiouhos 11/05/2008 06:57:48

    Thanasi
    thimase to dimosievma 21.6.2001 gia to radonio pou dimosievse o "Elefteros Typos" ke egine aformi gia erotisi tou Boulgaraki ,i apantisi sta arhia mou .Tora ehoun xipnisi i "aneksarttes" efimerides "grafoun???"
    http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=83401864
    Ti na thavmasis ke ti na kles.
    ton Boulgaraki pou hrimatodotoun ta pedia tou Batopediou ,i ton aleko A. pou 1.1995 me deltio typou milise gia radienergia sto lekanopedio Dyt.Makedonias ke ohi mono avtos !!!!!!
    Pantos i kliniki tou Bodosakiu einai apodiksi diahisis avtis tis gam...panouklas !!!!!

  8. sintaxiouhos avatar
    sintaxiouhos 11/05/2008 07:05:41

    ke me avto to pidima apo to balkoni min iperbalis oli kala nani nani .Pes kalitera kanenas Kostakis ,Giorgakis ,Aleka prepi na tous petaksun ohi mono apo to balkoni alla apo kamia dikia tous kaminada .

  9. sintaxiouhos avatar
    sintaxiouhos 11/05/2008 07:57:26

    ke tolmiste na kanete metrisis sta "kloubia mas" apo tsimento pou ehi tin kolotefra eki na dite poso tha brizete ton Sidereinio pou ekbiaze tin E.K. gia ta "Mesogiaka" to 1982 asta na pane

  10. sintaxiouhos-N.D.S. avatar
    sintaxiouhos-N.D.S. 11/05/2008 08:04:21

    ke min mou pite gia to "Katharma" oti pali ton ekprosopo alla ekane 28.1.1991 parebasi mprosta ston St.Dima ke milise "gia mi eksantlisi tou ligniti se mia genia" ke opos omologi o Drugas stin avtobiografia sel.129 i atipes odigies tis egrapsan ta kolopeda sta ........

  11. sintaxiouhos-N.D.S. avatar
    sintaxiouhos-N.D.S. 11/05/2008 08:16:15

    Ke meta apo avton erhete o Sidereinios ke me kibernitiki entoli ston spirakia 15.5.1995(leptomeria ?)lei gia eksetasi efarmogis miktis kavsis (miosi entatikis ekmetalevsis ligniti -miosi tefras) pali papala o spirakias .Avtos Xrisi Olimbiada . tora o Kostakis 4 hronia nani asta pali sto diabolo ...........Koufos o enas dihos ntropi o alos .Oli omos Koustoumarismeni ke anepagelti -pantos hirurgimeni apo dr. nipiagogo???

  12. Nick avatar
    Nick 11/05/2008 09:24:26

    Σκάει και η φούσκα της πλαστής ευμάρειας. Και δεν νομίζω να το έκαναν για να μας ελέγχουν. Γιατί στις θεωρίες συνομωσίας οι τράπεζες δεν καταρρέουν, ενώ τώρα συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο.

    Και περιέργως, με την κατάρρευση μεγάλων τραπεζών θα απελευθερωθούν κρίσιμες παραγωγικές δυνάμεις (βλ. Citibank και πώληση 400 δσ. δολαρίων πάγιου ενεργητικού!). Καλό ε; :)

  13. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 11/05/2008 09:43:57

    Αδέλφια και φίλοι μου,

    με κάνατε να θυμηθώ το 1929 - γεννήθηκα πολύ αργότερα - όταν σε ξενοδοχεία-ουρανοξύστες της Ν.Υόρκης πήγαιναν οι χαμένοι απο την κρίση εκείνης της εποχής για να αυτοκτονήσουν πηδώντας πολύ πιο ψηλά απο τον δικό μας τον Ζαχόπουλο.

    Στην reception τους ρωτούσαν, άν ήθελαν ... καθαρά σεντόνια. Γιατί, άν επρόκειτο να αυτοκτονήσουν, δέν τους έστρωναν ούτε κάν το κρεββάτι !

    ΠΕΛΙΑΣ

  14. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 11/05/2008 09:53:17

    Άς μήν νομίζει κανείς ότι, υπάρχει σαφής ή σαφείς οδηγίες και κανονισμοί σε μία τέτοια κρίση που αρχίζει σήμερα πλέον να διαφαίνεται, αφού και στην Κίνα σήμερα άρχισε να κτυπάει το καμπανάκι.

    Σε πρόσφατη συνέλευση ευρωπαίων τραπεζιτών, που έγινε πρόσφατα στην Ελβετία, μεγάλος Αμερικανός τραπεζίτης σχεδόν έκλαιγε, λέγοντας και κάνοντας την χειρονομία, με την οποία οι μικροπωλητές μετρούν τα χρήματά τους στο πορτοφόλι τους.

    Και να πεί κανείς ότι, αυτοί οι τραπεζίτες δέν φταίνε για το χάλι μας; Θα έπεφτε απο τα πάνω στα κάτω ο Έλληνας, άν δέν είχε αυτόν τον εύκολο και παράλογο δανεισμό, ή θα καθόταν να σκεφθεί, πώς θα συμμορφώσει την ζωή του στην παραγωγή αυτών που χρειάζεται ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ; Για να ζήσει και και να είναι κύριος στα του οίκου του. Και να έχει τα ολότελα δικά του αποθέματα, αντί να ενισχύει τα τραπεζικά;

    ΠΕΛΙΑΣ

  15. Nick avatar
    Nick 11/05/2008 10:06:35

    Αν ο Έλληνας θυσίαζε το σήμερα για να ζήσει άνετα στο μέλλον, τότε σίγουρα δεν θα πέφταμε στη σημερινή κοινωνικο-οικονομική παρακμή.

    Αλλά "μια ζωή την έχουμε και αν δεν τη γλεντήσουμε"...

  16. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 11/05/2008 10:42:06

    ΙΣΟΚΡΑΤΗΣ:

    "Η δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται, διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος. Διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν: την αυθάδεια σαν Δικαίωμα, την παρανομία ως Ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως Ισότητα, και την αναρχία ως Ευδαιμονία".

  17. Factorx avatar
    Factorx 11/05/2008 10:46:14

    http://greece-salonika.blogspot.com/2008/05/blog-post_11.html

    Κυριακή, 11 Μάϊος 2008
    Αλλοδαποί οι μισοί μαθητές στο νέο νηπιαγωγείο Τρικάλων..
    Το ένατο νηπιαγωγείο του νομού Τρικάλων, εγκαινιάστηκε στο δημοτικό διαμέρισμα Σερβωτών του Δήμου Πελινναίων του νομού Τρικάλων.
    Το συγκεκριμένο διδακτήριο,σύμφωνα με τις αρχές της περιοχής,θα φιλοξενεί σε ποσοστό έως και 50%, αλλοδαπούς μαθητές..
    Στην πλειονότητά τους, οι γονείς των λιλιπούτειων μαθητών του νέου νηπιαγωγείου απασχολούνται στις γεωργικές εργασίες της περιοχής..
    Το κόστος του νηπιαγωγείου ανήλθε στο ποσό των 150.000 ευρώ.Σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Τρικάλων, ο αριθμός των αλλοδαπών μαθητών παρουσιάζει σημαντική αύξηση την περίοδο 1990-2006. Ειδικότερα, οι ένδεκα μαθητές, τη χρονιά 1990-91 (ποσοστό 0,1% επί του συνόλου των μαθητών), έφτασαν τους 395 τη σχολική χρονιά 2005-06 (ποσοστό 51,8%)!!!
    Στην πλειονότητά τους οι αλλοδαποί-παλιννοστούντες μαθητές φοιτούν σε σχολεία, που βρίσκονται σε έδρα δήμου (311 μαθητές), ενώ οι υπόλοιποι (84 μαθητές) είναι σκορπισμένοι σε άλλα εκπαιδευτικά ιδρύματα της περιφέρειας. Στα σχολεία των ορεινών περιοχών ο αριθμός των αλλοδαπών-παλιννοστούντων μαθητών είναι περιορισμένος, καθώς η πλειονότητα των μαθητών (383) φοιτούν σε σχολεία πεδινών περιοχών.
    Η αύξηση του αριθμού των αλλοδαπών-παλιννοστούντων μαθητών στο Ν. Τρικάλων την περίοδο 1990-2006 πάντως είχε ως αποτέλεσμα τη μείωση του ποσοστού πτώσης του συνολικού αριθμού των μαθητών..

  18. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 11/05/2008 12:06:19

    Και στο χωριό μου factorx, με 100 μόνιμους κατοίκους, οι 25 είναι πλεόν αλλοδαποί, οικογένειες με παιδιά, στο σχολείο κλπ. 25%, αλλά 60% των μονίμων κάτω των 35 ετων.

  19. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 11/05/2008 12:12:01

    Factorx,

    δεν ξέρω αν πρόσεξες, αλλά υπάρχει ένα μπέρδεμα με το "αλλοδαποί" και το "αλλοδαποί-παλιννοστούντες": "Αλλοδαποί οι μισοί μαθητές", "αλλοδαπούς μαθητές", "αλλοδαπών μαθητών" και "αλλοδαπών-παλιννοστούντων", "αλλοδαποί-παλιννοστούντες".

    Στη Μύκονο, ήδη το 96, οι μαθητές στο Γυμνάσιο (κι όχι στο δημοτικό) ήταν στην πλειοψηφία τους Αλβανοί, Βορειοηπειρώτες και μη. Το ίδιο πρέπει να συμβαίνει και στις γειτονιές κάτω από την Αχαρνών και αλλού, από αλλοδαπούς γενικά. Αυτό δεν είναι από μόνο του κακό. Ίσα ίσα που μπορεί να είναι τονωτική ένεση στο πρόβλημα υπογεννητικότητας, ΑΝ αυτά τα παιδιά εν-σωματωθούν στην ελληνική κοινωνία.

    Όσο για τις δυσκολίες της ζωής εδώ, και στο προπύργιο της νεοφιλελεύθερης Αγοράς τα ίδια και χειρότερα συμβαίνουν, λόγω μη οικογενειακού ιστού, κράτους Πρόνοιας και ιδιοκατοίκησης.

    "Barely surviving on credit cards"

    No longer able to turn their homes for cash, Americans are increasingly using plastic to meet their basic living expenses. But many can't afford to pay the bills, (http://money.cnn.com/2008/05/09/news/economy/creditcards/index.htm).

    «U.S. gas: So cheap it hurts»

    Relatively low taxes have kept pump prices far below most other developed nations, which some say is precisely why the current runup is so painful, (http://money.cnn.com/2008/05/01/news/international/usgas_price/index.htm?cnn=yes).

  20. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 11/05/2008 13:17:09

    Ένα σχετικό link: http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=898878&lngDtrID=244

    Παρατηρήστε πάντως ότι η διατύπωση είναι "bloggerίστικη", έχει μια μορφή, ένα ύφος καταγγελτικό και συγκεκριμένο. Τα Ελληνικά blogs αρχίζουν σιγά-σιγά να έχουν εντονότερη επίδραση στα παραδοσιακά μέσα. Βέβαια αφού ο ΔΟΛ είναι βαμμένος πράσσινος, λογικό είναι να τα "χώνει" έτσι, αλλά πριν λίγα χρόνια τέτοια διατύπωση άρθρου θα ήταν αδιανόητη ακόμα και σε αντιπολιτευτικό ειδησεωγραφικό site. Θα έλεγα για τους bloggers πως ισχύει αυτό το "μπορεί να μην αλλάζουμε τον κόσμο, αλλά κάτι κάνουμε κι εμείς βρε αδερφέ".

  21. επώνυμος avatar
    επώνυμος 11/05/2008 21:36:37

    Εμείς οι Ελληνες ζούμε στην ομορφώτερη χώρα
    του κώλου .-

  22. FANTOMAS avatar
    FANTOMAS 11/05/2008 22:32:25

    ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΑΡΘΡΟ !!
    ΦΑΚΤΟΡΑ, ΚΑΤΙ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟ....
    ΕΠΡΕΠΕ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΔΙΑΛΕΓΑ....
    ΤΗΝ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ ΣΙΣΜΙΚ...
    ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΠΟΤΑΜΟΥ !!
    ΔΕΝ ΒΑΡΙΕΣΕ.. ..
    ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ !!
    ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΤΡΟΦΕ ?