#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/08/2008 01:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μια καταγγελία και μια πρόταση

Το alkimosarchive μας έστειλε ένα ενδιαφέρον κομμάτι για την κατάντια του ελληνικού τουρισμού, το οποίο φυσικά δεν θα το διαβάσει ο κ. Άρης Σπηλιωτόπουλος, αλλά προσφέρεται για συζήτηση:

 

__________________________________________ 

"Εδώ και μερικά χρόνια (και πολύ περισσότερο από τότε που οι νεοβάρβαροι της Δεξιάς κατέλαβαν την εξουσία στην Ψωροκώσταινα) οπότε θέλω να έχω όσο το δυνατόν λιγότερη σχέση με το κράτος τους) αποφάσισα ότι ξανά δεν κάνω διακοπές εδώ! Δεν άντεχα ούτε και αντέχω την κουτοπονηριά του κάθε χωριάτη που ο Θεός του έδωσε ένα κτηματάκι δίπλα στη θάλασσα, έχτισε ένα εξοχικό και ξαφνικά το πλασάρει σαν να είναι ... "Club Med" ζητώντας παράλογα χρήματα κάθε καλοκαίρι. Δεν άντεχα ούτε αντέχω την ανευθυνότητα τουριστικών πρακτόρων, πλοιοκτητών, ταβερνιάρηδων, ξενοδόχων. Δεν άντεχα ούτε αντέχω τις καθυστερήσεις των πλοίων, τις άγονες γραμμές, την έλλειψη υποδομών, τις προτηγανισμένες πατάτες που τις πληρώνεις για ... χαβιάρι. Έτσι, κάνω διακοπές στο εξωτερικό, κανονίζοντας μόνος μου τη μετάβαση και τη διαμονή μου, από το διαδίκτυο...Η πεποίθησή μου ότι μερικά μέρη της Ελλάδας και οι ... ξύπνιοι κάτοικοί τους (αν όχι και ολόκληρη η Ελλάδα!) χρειάζονται ένα είδος μποϊκοτάζ από όλους τους καταναλωτές, Έλληνες και ξένους, ώστε να τρανταχτούν και να πάψουν να νομίζουν ότι αποτελούν το ... κέντρο του κόσμου….»

FactorX: Αναδημοσιεύω το άρθρο, επειδή καταρχήν δεν συμφωνώ με την λογική «φεύγουμε από την Ελλάδα». Για να πάμε που καλύτερα; Και φυσικά δεν θα ενισχύσουμε εμείς τον τουρισμό άλλων χωρών, σε βάρος της δικής μας χώρας, όπως και αν την έχουν καταντήσει, όλοι τους, επειδή δεν είναι ευθύνη μόνο των γαλάζιων, ή του Άρη. Τι μπορούμε να κάνουμε; Να αναπτύξουμε από το Διαδίκτυο ένα κύμα συγκεκριμένων καταγγελιών: το τάδε ξενοδοχείο έχει ποντίκια, το δείνα μπαρ έχει μπόμπες, στην τάδε παραλία οι ομπρέλες στοιχίζουν μια περιουσία, το δείνα εστιατόριο έχει τιμές εξωφρενικές κοκ. Έτσι με την δημοσιότητα και την προσωποποίηση των καταγγελιών οι αρμόδιοι θα πιέζονται και θα παίρνουν μέτρα. Αν όλοι οι μπλόγκερς το κάνουν, κάτι μπορεί να γίνει. Είναι μια αρχή τουλάχιστον. Τώρα λοιπόν που ο καθένας σας θα πάει κάπου για διακοπές ας κάνει κι ένα ρεπορτάζ με όλα τα στραβά που θα συναντήσει κι εμείς θα το δημοσιεύσουμε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Προφήτης avatar
    Προφήτης 03/08/2008 02:39:28

    Factor, είχαμε "ανεβάσει" το εξής κείμενο
    "...Η Επαρχία φθίνει κοινωνικά, αποτέλεσμα τού οικονομικού μαρασμού, οι δε τουριστικές περιοχές –πλην ελαχίστων προστατευόμενων- γίνονται κακέκτυπα της Αθήνας, με άναρχη δόμηση και παρασιτικές δραστηριότητες, υπακούοντας σε ένα αμερικανικού τύπου χαζοχαρούμενο μοντέλο αναψυχής.
    Η Ελλάδα χτίζει. Τσιμεντώνει για την ακρίβεια. Αλλοιώνοντας ανεπανόρθωτα ένα μοναδικό περιβάλλον και τοπίο. ...
    http://www.antinews.gr/?p=1286

    Αν ο κόσμος δεν απορρίψει εσωτερικά αυτό το μοντέλο, να το χρεωκοπήσει, η περιπτωσιολογική αντιμετώπιση θα είναι ασπιρίνη. Με δημοσιότητα μόνο.
    Όσο άνθρωποι θα ξεκινάνε διακοπές με κύριο σκοπό να γίνονται λιώμα από οτιδήποτε κάθε μέρα και νύχτα, κάποιοι θα τους πουλάνε μπόμπες-κουμπιά-σκόνες και απαίσια εξυπηρέτηση.

    ΥΓ. Ο Αυστραλός χρυσώθηκε από το Tropicana

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/08/2008 07:32:29

    Το νησί που βλέπω έχει γίνει περίεργο μείγμα συνοικίας Τιράνων, Κυψέλης και Λειβαδιάς, στην «Χώρα» (την πόλη), με ορδές δικών μας τουριστών που την βγάζουν με αμφίβολλα σουβλάκια, περσινά λαδερά και ξύγκια στα κάρβουνα. Που και που κανένας «πλούσιος» που ψάχνει για «ποιότητα» που την βρίσκει στή μοναδική «ταβένα πολυτελείας» όπου θα βεί ψάρι που περίσσεψε από το περαστικό κρουαζιερόπλοιο της περασμένης εβδομάδας.

    Τα «ρουμς» έγιναν «πανσιόν με τουαλέττα». Που και που σε 2 ή 3 χωριά έχουν γίνει μικρά γκεττο Αθηναίων και Γερμανών που κυκλοφορούν με τζιπ, αλλά όλο και περισσότερο αποφεύγουν τα Νέα Τίρανα.

    Η αυτονομία και η εντοπιότητα έχουν χαθεί, η αγροτική παραγωγή μόνο σε φωτογραφίες τουριστικών φυλλαδίων, οι «μαγευτικες παραλίες», σύχαμα όπου η τοπική αυτδιοίκηση εκανε έναν δρόμο, έφτιαξε δυο καντίνες και ομπρελλες Κίνας που ανήκουν σε δημοτικούς συμβούλους αλλά έχουν διακοσμηθεί από και λειτουργούν με Αλβανούς.

    Δεν βλέπω πουθενά ίχνος αμερικανικού τύπου μοντέλου αναψυχής. Ούτε σε αυτό το νησί ούτε στα προηγούμενα ή τα επόμενα της γραμμής. Αυτό που βλέπω είναι νοτιοβαλκανικά μοντελα που ο ένας πουλάει τον άλλο σαβούρες.

    Δεν θα χρειαστεί μποϋκοτάζ, με αυτό το ρυθμό σε λίγο θα ψάχνουμε για άλλο νησί να καταστρέψουμε και με λίγη τύχη θα το βρούμε στον Ινδικό ωκεανό.

    Πως τα καταφέραμε έτσι;

  3. tomas avatar
    tomas 03/08/2008 09:31:19

    Δηλαδή περιμένουμε απο τον Αρη να φτιάξει το ελληνικό τουριστικό μοντέλο;τότε θα περιμένουμε πολύ.Ο άνθρωπος είναι απασχολημένος σε εγκαίνια και πανηγύρια που προβάλουν το πολιτικό του προφίλ,όλα τάλλα είναι ιστορίες φαντασίας.Ακόμη ούτε καντίνες στην Ακρόπολη και στην Βούλα δεν είναι ικανοί να λειτουργήσουν ,ή αν και όποτε τις λειτουργήσουν θα πρέπει να τις αναθέσουν σε ανθρώπους της νύχτας,,,,,,,,(ΚΑΙ ΒΓΑΊΝΕΙ ΣΤΗΝ TV ΚΑΙ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΜΠΡΑΒΟΥΣ.........).Ευτυχώς που υπάρχει η ιδιωτική πρωτοβουλία και γλυτώνουμε απο διασυρμό στα θέματα τουρισμού ,σε μιά χώρα ευλογημένη απο τον Θεό,που δυστυχώς η πολιτεία κάνει ότι μπορεί για να την πληγώσει.

  4. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 03/08/2008 10:05:36

    καλημερα,
    οτι και να πουμε και με οποιο τροπο να πρειγραψει ο καθενας μας τους γλοιωδεις 3τοκοσμικους προορισμους μας ειναι λιγο. Υπαρχουν ευτυχως σε αυτη τη χωρα μερη ανεγγιχτα απο τη λελαπα του ξιγκου και της γοπας στην αμμο. Εχουμε βουνα με απιστευφτα χωρια με απλους καθημερινους ανθρωπους που μας θυμιζουν τον παππου και τη γιαγια μας. Ναι εκει δεν θα βρουμε κλαμπ με κουμπια-μπομπες και ξεκολες στα τραπεζια και λιαδα στους καναπεδες. Προσωπικα καθε καλοκαιρι περνω τη μικρη(κορη μη βαρατε) και πηγαινω στο χωριο στα 1620μ. την αμολαω στα ελατα και στις πηγες και ξεχναει να γυρισει σπιτι. Αλλαζει η προσωπικοτητα της απο την ελευθερια που της προισφερει η φυση. Το βραδυ Αυγουστο εχει τζακι, καλαμποκι, και υπνο με κουβερτες! Αλλος κοσμος για ενα παιδι που αν και ζει στα "προνομιουχα" ΒΠ, δεν εχει τον τροπο να γνωρισει τη φυση. Καποια βραδια κοιταζει τον ουρανο απο το απολυτο σκοταδι του βουνου και τ αστερια την πνιγουν. Μικροτερη ειχε φοβηθει... Οταν της εδειξα το ¨συννεφο" αστρων του Γαλαξια μας εμεινε και κοιτουσε για 15μιν σαν να εβλεπε εργο σε θερινο σινεμα.
    Καταληγω στο οτι εμεις αποφασιζουμε για εμας και οσους αγαπαμε. Εμεις και μονο εμεις. Οσοι θελουν το σπρωξιμο και τιν ιδρωτιλα στη μυτη απο τι διπλανη πετσετα εχουν δικαιωμα να το επιλεξουν. μακρια απο εμενα τουλαχιστον ι ρακετα. ΕΛΕΟΣ ρε παιδια. ΕΛΕΟΣ το τουκ τουκ στις διακοπες και τα ιπταμενα μπαλακια.

    καλες διακοπες, και οσοι μεινουμε για λιγο ακομη εδω επιτελους θα ησυχασουμε !!

    ΠΠ

  5. ataktos avatar
    ataktos 03/08/2008 10:38:28

    PORTA PORTA -ευχαρηστώ για το " εμεις αποφασιζουμε για εμας και οσους αγαπαμε. Εμεις και μονο εμεις".

  6. electr avatar
    electr 03/08/2008 11:15:08

    Συμφωνω με όλα τα παραπάνω....Δεν καταλαβαίνω που κολλά η Δεξιά, η ΝΔ ο Αρης κτλ.
    Η εμπάθεια ορισμένων είναι εντυπωσιακή. Πρεπει προφανώς να εχουμε τον υπουργό πανω απο το κεφάλι μας να μας λεει να μην πετάμε τις γόπες και τα σκουπίδια, να ελέγχει ολα τα εστιατόρια για τις μπούρδες που μας πουλάνε (αλλά εμείς με εντυπωσιακή απάθεια αγοράζουμε, μαθαίνουμε και τα παιδια μας δυστυχώς..)
    Η γνωμη μου είναι οτι περισσοτερο πρέπει να κυνηγήσουμε τον υπουργό παιδείας και τους εαυτούς μας(αντι θρησκευμάτων πρε΄πει να γινει παιδείας και συμπεριφοράς)
    Αλήθεια ποιός χτιζει τα τερατουργήματα που χαλάν την αισθητική των νησιών αλλά και της ξηράς; ποιός οδηγεί τα SUV σε στενούς δρόμους και δεν ανέχεται ποδηλάτες , μηχανές κτλ ο καταλογος είναι ατελείωτος.. δυδτυχώς

  7. Theodore avatar
    Theodore 03/08/2008 12:10:23

    Τι εννοεις αγαπητε για εμπαθεια;Καντο σε παρακαλω λιανα.
    Και κατι αλλο, ετσι απο περιεργεια.
    Εγω ψηφιζα Πασοκ, αλλα τωρα πια, "θα κατσω σπιτι".
    Απο τα γραφομενα σου, καταλαβα οτι ψηφισες το χοντρο καταλληλοτερο.
    Ακομα τον πιστευεις;Δεν καταλαβες, οτι κανουν ολα οσα κατηγορουσαν τους αλλους και σας κοροιδευουν κι αυτοι, οπως οι αλλοι εμας;
    Τι διαολο, στο 2008 ειμαστε.

  8. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 03/08/2008 13:04:35

    Theodore,
    οποιος θελει ψηφιζει, κι οποιος δεν κοιταζει τον εαυτο του και τους δικους του ανθρωπους και ασχολειται με τον οποιο Υπουργο εχει θεμα ! ( εφοσον γρινιαζει δατ ιζ )

    Επιλεγουμε. Ειτε γρινιαζουμε ειτε αδιαφορουμε ειδικα για τους Λαλακιδες της Πολιτικης. Ας ειμαστε ενταξει ολοι στο σπιτι μας και μετα ας παρουμε αμπαριζα τα Υπουργεια. Στον Οικο μας εσω και εξω οικω.

    Κατεβαινω ηλ σκαλες Μετρο Συνταγμα και βιαζομαι, αριστερα κυριος 65, - σας παρακαλω να περασω?
    - και ποιος εισαι εσυ ρε που θα μου πεις να κανω διπλα? δεν παω. να πας απο τις σκαλες.!
    - μα βιαζομαι και αριστερα εδω κατεβαινει ο κοσμος.
    - θα μου πουν εμενα οι Μετρατζηδες κι εσυ ΡΕ που να στεκομαι? αν βιαζεσαι να πας με σκαλες! αντε ΡΕ να περιμενεις να φτασουμε κατω.

    Αυτος ο κυριος ψηφιζει, και γρινιαζει και εχει και αποψη. Πηγαινει επισης διακοπες με την φαμιλια του και δινει και το παραδειγμα. Του κυριου αυτου του φταινε και τα Υπουργεια και Οι Νομοι και οι Συνανθρωποι του. Ολοι. Ο εαυτος του ο ιδιος.
    Ας κοιταξουμε μεσα μας και διπλα μας πρωτα και πριν ασχοληθουμε με τα Υπουργεια του καθενος !

    ΠΠ

  9. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 03/08/2008 13:17:16

    προς ΑΡΧΠΞ+ΝΓ+Φιδια+Προφ+Φακτ

    σχετικο με τα πιο πανω !

    δεν σας ειπα το σκηνικο της 16 Ιουλιου Συναυλια Σεκ Πιστολς !
    Ειμαι Τραινο για Φαληρο. Φοραω ( νηπιος γερων ) μπλουζακι Σεχ Πιστολς ο δικος σου βερμουδιτσα κλπ.

    Μπαινουν Εθν Αμυνα 4 κυριες 55-60 καθως πρεπει μεσα στα χρυσα, ΒΠ, του πιανου Γαλλικων γιου νοου.

    μια στιγμη γυρναει η πιο καπως και λεει στις απεναντι οι οποιοες δεν με εβλεπαν.
    -να δειτε πισω σας ενας κυριος τι μπουζακι φοραει.. και τι λεει επανω !!
    Το ακουσα φυσικα. γυρισαν οι αλλες 2 και κοιταξαν με τροπο.. και τους εκλεισα το ματι ( ο π... )

    Σηκωνονται να κατεβουν Συνταγμα, τους λεω ( ο π...)
    - Κοριτσια, να σας ρωτησω κατι?
    τρομαξαν !! ψχχαχαχαχα
    - σας ενοχλησε η λεξη ΣΕΞ στο μπλουζακι μου?
    ---μας ακουσε !!
    - ναι σας ακουσα, μου λετε?
    -- εισαι αγενης ( η κυρια με την απορια.. )
    - το φοραω να σας θυμιζω το ΣΕΧ διοτι μαλλον το εχετε ξεχασει και σας ηρθε ξαφνικο. Για εσας το εκανα.

    Αυτες οι κυριες φανταζεστε ποσο γρινιαζουν για τα Υπουργεια και τις τιμες στην Ερμου? Εχουν ζητηματα ν ασχοληθουν λετε? τις απασχολει εαν πεθαναν 8 προχτες? η ο Θανατος του Αυστραλου-Ελληνα ? Για ποια χωρα μιλαμε? για τον κυριο του Μετρο και τις κυριες του Τραινου.

    ΠΠ

  10. Tasos avatar
    Tasos 03/08/2008 13:21:51

    Εδώ και μερικά χρόνια κάνουμε καλοκαιρινές διακοπές μόνο στο εξωτερικό. Στην Ελλάδα αισθανόμαστε θύματα, στο εξωτερικό βασιλιάδες.

    π.χ. 115 ευρώ τη βραδιά για ένα μετριότατο παλιό δωμάτιο χωρίς ψυγείο, χωρίς αιρκοντίσιον, με αστείο πρωινό, στον Αη Γιάννη Πηλίου. (Μείναμε μόνο ένα βράδυ).

    Συγκριση: Με 1.350 ευρώ ΤΕΛΙΚΗ ΤΙΜΗ το άτομο πετάς για Βαρκελώνη, μένεις 7 βράδια σε κρουαζιερόπλοιο 130.000 τόνων, βλέπεις Κυανή Ακτή, Φλωρεντία, Ρώμη, Νάπολη, Παλέρμο, φαγητό all inclusive (πληρώνεις extra μόνο τα ποτά) και επιστρέφεις πάλι αεροπορικά από Βαρκελώνη.

    Θέλετε δεύτερη σύγκριση; Bodrum Τουρκία, δείτε τιμές και ζήστε χλιδή!

    Δοκιμάστε Τυνησία, Αίγυπτο, ακόμα και Κροατία.

    Τι να λέμε τώρα! Πρέπει να πεινάσουν οι εκμεταλευτές.

  11. μανώλης avatar
    μανώλης 03/08/2008 13:41:41

    ...Πρέπει να ζήσουν και τα πρακτορεία που οργανώνουν εκδρομές στα εξωτερικά. Τι δ@#$%* κλέφτες θα γίνουν οι άνθρωποι;
    Τέλος πάντων, το μπουκοτάρισμα κάθε τι Ελληνικού που προτείνεται απο κάποιους, θυμίζει το ανέκδοτο με τον απατημένο σύζιγο που για να τιμωρήση την μοιχαλίδα, έκοψε τα α@#$%&^* του.

  12. plax avatar
    plax 03/08/2008 15:57:49

    φιλε πορτα πορτα
    το σκηνικο που περιεγραψες δεν σε τιμα και πολυ..
    ουσιαστικα δεν διαφερεις και τοσο(χωρις να θελω να σε προσβαλλω).αυτη ακριβως ειναι η αποκτηνωση του μεσου ελληνα.οταν ο αλλος δεν ξερει του εξηγεις.δεν του την λες.ουσιαστηκα βγηκες απο πανω τους.αυτη ειναι η μανια μας τελικα.να βγουμε απο πανω.να δειξουμε πιο εξυπνοι.πιο ικανοι.
    οταν εμεις οι ιδιοι που βιωνουμε καταστασεις κοροιδιας στις διακοπες μας,στην πολιτικη μας ανυπαρξια,στη δουλεια μας,στην αδυναμια μας,ας μην περιμενουμε να μην μας κοροιδευουν οι γυρω μας.οι σεξ πιστολς κυρια μου ειναι ενα συγκροτημα που μου αρεσει και παω να δω την συναυλια τους.το ξιγγι που με ταισατε κυριε δεν το τρωει ουτε νηστικος σκυλος.το ποτο που μου σερβιρατε μου διελυσε το κεφαλι.η ψηφος που μου ζητατε ειναι αδυνατον να σας δοθει ακομα και αν με διορισετε διοτι σκεφτομαι πολιτικα οχι συναλλακτικα.
    δυστυχως σε μια αποδιοργανωμενη κοινωνια ειναι δυσκολο να εισαι προσηλςμενος στις οποιες αξιες σου.ελπιζω το ιντερνετ να εξελιχθει τοσο ωστε να βοηθησει τις κοινωνιες να αυτοοργανωθουν περα απο νομους και διαχειρησεις εξουσιας.και ευτυχως ολο και περισσοτεροι εχουμε προσβαση σε αυτο.
    ο κακος ταβερνιαρης ειμαι εγω.
    ο κακος ξενοδοχος ειμαι εγω.
    οι πολιτικες καρικατουρες που καταχρωνται την εξουσια ειμαι εγω.
    και οσο υπαρχει αυτο το κακο εγω τοσο θα ειμαι αποκλεισμενος απο εσας.

  13. σασκα avatar
    σασκα 03/08/2008 18:20:37

    Βρε παιδιά γιατί μαλώνετε, αν σας καπελώνουν μην πληρώσετε και φωνάξετε την αστυνομία. Αν σας έδωσαν στάβλο για δωμάτιο φωνάζετε το υγειονομικό.
    Αν υπάρχει και το παραμικρό πρόβλημα με ξενοδοχεία καλείτε το σύλλογο ξενοδόχων και κάνετε ένα καυστικό σχόλιο σε μια ντόπια εφημερίδα.
    Αν για τον οποιαδήποτε λόγο το φαγητό ή περιποίηση είναι χάλια σηκωθείτε ανεβείτε σε μια καρέκλα και δυνατά κάνετε τα παράπονα σας.
    Αν πάλι δεν μπορείτε να κάνετε όλα αυτά σας λέω ένα μέρος μόνο Δυτική Κίσαμο 40 χιλιόμετρα απο Χανιά πολύ φτηνά και με τις 3 καλύτερες παραλίες της Ελλάδος Φαλάσαρνα- Μπάλος-Ελαφονήσι
    Σαλάτα 3-4 Ε. Καλαμαράκια 5 Ε κρέας απο 3-6Ε
    Σουβλάκι 1.8Ε και θα πιείτε και τον ελληνικό σας με 1.2Ε στο κύμα.
    Αφήστε τις μαλακίες για χλιδή και εξωτερικό και ελάτε Κρήτη Δ Κρήτη.

  14. Factorx avatar
    Factorx 03/08/2008 19:41:26

    @Σασκα: Συμφωνω και επαυξάνω. 'Ηντα κάνεις επαέ

  15. μανώλης avatar
    μανώλης 03/08/2008 23:23:14

    Σασκα, απο την τιμή στο κρέας που παραθέτεις (Σαλάτα 3-4 Ε. Καλαμαράκια 5 Ε κρέας απο 3-6Ε) μπορεί κανείς να βγάλη το συμπέρασμα οτι θα'ναι και νόστιμο.

  16. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 04/08/2008 00:19:50

    Σασκα

    Για δωσε λεπτομερειες και ερχομαι συντομα Ελλαδα για διακοπες!