#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/06/2010 20:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μια καλή επιλογή



Η είδηση πέρασε στα ψιλά.  Μερικοί μπορεί και να μην την πήραν καθόλου χαμπάρι. Ο Αντώνης Σαμαράς, τοποθέτησε στον νευραλγικό τομέα της Οικονομίας τον κ. Νότη Μηταράκη. Σημειώστε το όνομα, γιατί  θα τον βλέπουμε και  θα τον ακούμε συχνά, από εδώ και πέρα.  Από το πλούσιο βιογραφικό του σημειώνω τα παρακάτω:

“Ο κ. Ν. Μηταράκης είναι Οικονομικός Αναλυτής σε διεθνή επενδυτικό οίκο. (Fidelity).  Εργάζεται στο Λονδίνο από το 1998, έχει καλύψει διάφορους κλάδους της οικονομίας και το 2005 βραβεύτηκε ως ο καλύτερος αναλυτής στον τομέα του στην Ευρώπη. Είναι επίσης πρώην Πρόεδρος και νυν Αντιπρόεδρος της Ένωσης Ελλήνων Τραπεζιτών Μεγάλης Βρετανίας και μέλος της Εκτελεστικής Επιτροπής της Βρετανικής Εταιρείας Πιστοποιημένων Οικονομικών Αναλυτών”

Οι συστάσεις που τον συνοδεύουν, είναι εξαιρετικές.  Πρόκειται για ένα νέο και άφθαρτο πρόσωπο. Είναι άνθρωπος της αγοράς και ξέρει πώς λειτουργούν οι μηχανισμοί της.  Και το σημαντικότερο έχει ήδη διατρέξει μια σημαντική επαγγελματική διαδρομή  στο εξωτερικό.

Η Ν.Δ. σε μια κρίσιμη συγκυρία, που η οικονομία βρίσκεται (και θα παραμένει για πολύ καιρό ακόμα στην πρώτη γραμμή της επικαιρότητος) βγάζει μπροστά ένα νέο πρόσωπο, ειδικό επί του θέματος. Σίγουρα η επιλογή εμπεριέχει κάποιο ρίσκο, αλλά στη ζωή, όπως και στην πολιτική, τίποτα δεν πάει μπροστά χωρίς ρίσκο.

Τέτοιες επιλογές, που ανανεώνουν εκ βάθρων την κομματική επετηρίδα και  φέρνουν αέρα αλλαγής και ανανέωσης στη Ν.Δ. ,οφείλουμε να τις στηρίξουμε.  Έτσι,  πρέπει να είναι τα νέα στελέχη που θα αναδείξει και θα  βάλει στην πρώτη γραμμή της μάχης ο Αντώνης Σαμαράς.

Ο κ. Μηταράκης,  έχει όλες τις προϋποθέσεις για να δικαιώσει την επιλογή του. Ας προσέχει όμως, εκεί στη Ρηγίλλης, πολλοί είναι εξειδικευμένοι  στα πισώπλατα μαχαιρώματα.

Κώστας Ροδινός

Υ.Γ. Αν μου επιτρέπει,  θα του υπενθυμίσω  ότι,  κατά καιρούς, μας έχουν έρθει και άλλοι  από το Λονδίνο ως …σωτήρες. Θα τον βοηθήσει πολύ,  αν θυμάται, κυρίως, τα λάθη τους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. skeptiki avatar
    skeptiki 19/06/2010 20:55:13

    Αν διώξει και τους άπειρους σαχλαμάρες (και διεφθαρμένους που δεν πρόκαμαν) από γύρω του που τολμάνε και κάνουν και δηλώσεις καλά θα είναι.... ακόμα έχει πολύ δρόμο

  2. hotdog avatar
    hotdog 19/06/2010 20:58:58

    Καλώς τον δεχόμαστε!

  3. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 19/06/2010 21:02:29

    Κώστα, από την "παρέα του Λονδίνου" έχουμε καεί στο παρελθόν.
    Ελπίζω να μην έχει καμμία σχέση.
    Καλή επιτυχία.

  4. Factorx avatar
    Factorx 19/06/2010 21:03:29

    Εγω δεν τον γνωρίζω, αλλά για να το λέει ο Ροδινός...

  5. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 19/06/2010 21:07:57

    Εδώ είναι Βαλκάνια, δεν είναι παίξε γέλασε.
    Οι αναλύσεις του ανθρώπου, αφορούν οικονομικά μεγέθη, όχι την παραοικονομία των παλαβών.Να τον ενημερώσουν,ότι οι βασικοί κανόνες οικονομίας δεν, δεν ισχύουν σε διεφθαρμένα συστήματα.Ισχύουν σε συστήματα που λειτουργούν "υπό κανόνες" και ελέγχους.
    Χρειάζεται πλαίσιο λειτουργίας που να λειτουργεί!
    Καλή του επιτυχία και καλή υπομονή...Θα την χρειαστεί.

    • hotdog avatar
      hotdog @ ΒΡΑΧΟΣ 19/06/2010 21:19:16

      Χε χε χε... μόνο θα τη χρειαστεί? Θα φτύσει αίμα ο έρμος μόλις μπλέξει!

  6. hotdog avatar
    hotdog 19/06/2010 21:12:39

    ...να θυμήσω όμως και τον άλλοτε "Τσάρο" τον κ.Φοραδοτραγιάσκα που είχε επίσης πολλές διεθνείς συστάσεις. Το τραγικότερο δε ήτο πως τον άλλαξαν με τον "εμποράκο" εντελώς άσχετο (Διοτί αν ήτο σχετικός θα γέμιζε τα ταμεία του ως έμπορος και δε θα έμπλεκε με τη πολιτική).
    Και να καταλήξω στον σημερινό Υ.Ο. Κι αυτός με τη σειρά του, διεθνείς συστάσεις, συμμετοχές σε βιβλία & οίκους & μπλα μπλα μπλα... και βλέπουμε τώρα τα χάλια του. Το πόρισμα: ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΕΙΔΙΚΟΥΣ ΤΩΝ ΘΡΑΝΙΩΝ... ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΩΣ 0 από 0 ίσον με 0.

    • Lewnidas avatar
      Lewnidas @ hotdog 20/06/2010 02:07:00

      αν ποτε ο καραμανλης βρει τα @@ και μιλησει με μια δοση αυτοκριτικης θα αλλαξουμε αρκετοι αποψη

      • Hot dog avatar
        Hot dog @ Lewnidas 20/06/2010 13:18:48

        Ante nte! Oloi ayton perimenoun.

  7. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 19/06/2010 21:24:47

    Ε, και τι έχω ν' ακούσω έτσι και κάτι πάει στραβά!
    Οι πληροφορίες λένε, (απο ανθρώπους που δύσκολα λένε τον καλό λόγο), επειδή προσωπικά δεν τον γνωρίζω τον άνθρωπο, ότι πρόκειται για εξαιρετική επιλογή.
    Ομως, "αρχή άνδρα δείκνυσι".

    • hotdog avatar
      hotdog @ Κώστας Ροδινός 19/06/2010 21:34:57

      :-) Δε θα ακούσεις τίποτα! Δεν τον επέλεξες εσύ άλλωστε. Απλά είναι τα νούμερα & τα μεγέθη τέτοια, τα βιώματα και οι εμπειρίες μας ως τώρα & όπως λέει ο Βράχος "This is the Balkans". Πέρα από οποιοδήποτε σχόλιο (καλοπροαίρετο πάντα) φαίνεται όντως αξιόλογη επιλογή.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ hotdog 19/06/2010 21:39:43

        Αστειεύομαι!
        Αλλά, επειδή στην Έλλάδα, ο καλός ο λόγο παραξηγιέται εύκολα και δύσκολα λέγεται, ήμουν σε μια παρέα σήμερα που τον εκθείαζαν, κυριολεκτικά τον συγκεκριμένο.
        Θα του έκανα κακό, άν τα έγραφα.
        Ελπίζω να έχουν δίκιο γιατί είναι του χώρου και ξέρουν.
        Οψόμεθα..

    • Wolf avatar
      Wolf @ Κώστας Ροδινός 21/06/2010 11:43:50

      Κώστα Ροδινέ, μην ανησυχείς.
      Ο Μηταράκης είναι πολυ αξιόλογο παιδί, χαμηλών τόνων με πολύ καλές σπουδές και ακόμη πιο επιτυχημένη επαγγαλματικη πορεία.
      Γνωρίζει όντως τις αγορές και τις απαιτήσεις τους, καθώς επίσης και τους τρόπους με τους οποίους κινούνται, επενδυουν, αναλύουν και ερευνούν.
      Απλά ο Νότης πρέπει να καταφέρει να "παντρέψει" τον τεχνοκράτη -που είναι-, με τις απαιτήσεις της άρωστης πολιτικής νοοτροπίας, στην Ελλάδα και να μη "νοσήσει" κι αυτός.
      Δεν είναι καθόλου εύκολο αυτό, αλλά εύχομαι να τα καταφέρει.
      Ο χρόνος θα δείξει.

  8. Ελληνας avatar
    Ελληνας 19/06/2010 21:31:03

    τον συγκεκριμένο τον έχω πετύχει στο mega στην εκπομπη του Χασαπόπουλου-Αναγνωστάκη και μου φάνηκε αξιόλογος. Μάλλον δεν θα τον ξανακαλέσουν στην συγκεκριμένη εκπομπή...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Ελληνας 19/06/2010 21:33:06

      Λές;
      Για πές τίποτα περισσότερο.

      • ΑΠ avatar
        ΑΠ @ Κώστας Ροδινός 19/06/2010 23:41:38

        Αν δεν κάνω λάθος, είχε εμφανιστεί και σε μια εκπομπή του Παπαχελά για το δημόσιο χρεός -- νομίζω μετά τον Βγενόπουλο -- κι είχε αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Ελληνας 19/06/2010 21:36:46

      Να ο σύνδεσμος

      h**p://www.youtube.com/user/notismitarachi#p/a/f/1/EEA3hEBzM0E

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Ελληνας 19/06/2010 22:30:17

      Aυτο ειναι το μονο που με ανησυχει.Δεν ηταν μια αλλα πολλες οι εκπομπες του MEGA τα πρωινα του Σαββατου που τον καλεσαν για την ελληνικη οικονομια.
      Φυσικα και ηταν καλος αλλα το να σε προβαλλει το MEGA και μαλιστα οι συγκεκριμενοι πρασινοφρουροι δεν ειναι και κατι καλο για τη ΝΔ.Ας μη βλεπουμε ομως φαντασματα.

  9. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 19/06/2010 21:33:12

    Είδηση με αρκετό πολιτικό ενδιαφέρον! μήπως πάμε για εκλογές;

    σύμφωνα με την ιστοσελίδα της η Fidelity International
    • παρέχει υπηρεσίες διαχείρισης περιουσιακών στοιχείων ↔ ακίνητη περιουσία του δημοσίου

    •παρέχει εύκολη πρόσβαση σε επενδυτικά κεφάλαια ↔ κρατικός δανεισμός, δημόσιες επενδύσεις κ.α.

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/06/2010 21:48:23

    H Fidelity ειχε μπει παντου επι Σημιτακοπαρεας. Μην κανω λιστες. μαυρα ασπρα , μπροστινοι και πισινοι. προσοχη.

    ΠΠ

  11. Mak avatar
    Mak 19/06/2010 22:00:06

    Το θετικό του είναι ότι είναι σοβαρός και ένα πρόσωπο που οι "αγορές" τον θεωρούν αξιόπιστο. Πρέπει ο Σαμαράς να χτίσει το προφίλ του και προς τα έξω αν θέλει να έχει τη δυνατότητα να αλλάξει την πορεία της χώρας κάποια στιγμή.

    Η σωστή επιλογή των συνεργατών είναι ένας τρόπος. Ο Καραμανλής καταστράφηκε από αυτή ακριβώς την αδυναμία του.

    Δε νομίζω να έχει μεγάλη σχέση με τον Αλογοσκούφη, αλλά για κανένα δεν μπορείς να είσαι σίγουρος...

    Το ότι είναι της αγοράς και όχι ακαδημαϊκός είναι προς τα υπέρ του. Βαρέθηκα τους ειδήμονες στη θεωρία και πάτους στην πραγματικότητα.

  12. Γιάννης Χριστόπουλος avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος 19/06/2010 22:35:09

    Καλός φαίνεται, αρκεί να μην λειτουργήσει ως πορτ-παρόλ των τραπεζών αλλά να συνηθίσει γρήγορα την νέα του ΠΟΛΙΤΙΚΗ θέση και να υπηρετήσει την ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ του κόμματος προς όφελος των εργαζομένων και της μεσαίας τάξης.

  13. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 19/06/2010 22:42:58

    Καλός θα είναι εαν οι περγμηνές του δεν είναι πέτσινες, σαν π.χ. του Δρούτσα, και εαν δεν έχει βγει κι'αυτός από παλιά από τα "αμφιθέατρα" και από τα "σπλαχνα" της ΝΔ.

  14. Και μή χειρότερα avatar
    Και μή χειρότερα 19/06/2010 23:10:02

    "πρώην Πρόεδρος και νυν Αντιπρόεδρος της Ένωσης Ελλήνων Τραπεζιτών Μεγάλης Βρετανίας"

    Τρελός υποστηρικτής του λαού δηλαδή!!!!

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Και μή χειρότερα 19/06/2010 23:16:54

      Είπα κι εγώ μήπως ο Σαμαράς "καθάρισε" με τους Ευρωσκεπτικιστές μέσα, αλλά που! Λερναία Ύδρα οι "αγγλοσάξωνες". Ελπιζω να μην ακούσω και την μυριόστομη κραυγή: "Ξαναγύρισε ο Αλογομούρης της MS".

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Και μή χειρότερα 19/06/2010 23:21:19

      Ενώ ο πρόεδρος της Σοσιαληστρικής Διεθνούς...Βλέπει τον λαό και υποκλίνεται...
      Το θέμα δεν είναι οι τίτλοι.Το θέμα είναι η πολιτική και το έργο.
      Όψόμεθα.

  15. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 19/06/2010 23:25:04

    Άν άκουγες και το βρισίδι που ρίχνει ο Τρισέ...άχ καημένε Αβραμόπουλε τι σού 'μελε να πάθεις, τί τό 'θελες το προξενειό, δεν ήξερες ότι αυτό πάει πακέτο με κακούργα πεθερά!

  16. petrosp avatar
    petrosp 20/06/2010 00:06:12

    Αγαπητέ κ.Ροδινέ, μακάρι. Διαβάζω αυτά που γράφετε όσο συχνά μπορώ και μετρώ τη γνώμη σας. Περίμενα όμως να τον ξέρετε αυτοπροσώπως για τα τόσο καλά λόγια που λέτε, να πάρουμε λίγο κουράγιο αν αξίζει, γιατί κι άλλα υπάρχουν που δεν τρελαθήκαμε να τα μάθουμε σαν νεοδημοκράτες (ρώτησα και χτες http://www.antinews.gr/?p=50449)
    Τελοσπάντων δεν τον ξέρουμε τον άνθρωπο ας τον δούμε. Αλλά έχουμε προσδοκίες από τις επιλογές Σαμαρά για να επιβιώσουμε σαν χώρα, όχι για να συγκρίνουμε βιογραφικά, οπότε ελπίζω να έχει κανένα όραμα και για εμάς, όχι μόνο για τον εαυτό του.

  17. πολίτης avatar
    πολίτης 20/06/2010 01:36:53

    Τον είδα κι εγώ λίγο το πρωί στους χασαπόπουλο αναγνωστάκη, συμπαθής φυσιογνωμία, αλλά όσο είδα δεν κατάφερε να μιλήσει, τον πήρε παραμάζωμα εκείνος ο ο Ροβέρτος Σπυρόπουλος, που σε άσχετη φάση άρχισε να του τη λέει για τα stage.Και καλά, φαντάζομαι πως ο κόσμος έχει αρχίσει να σιχαίνεται αυτήν την τακτική των πασοκανθρώπων, αλλά το αποτέλεσμα ήταν ότι ο άνθρωπος δεν μπόρεσε να πει κουβέντα. Εκτός αν είπε κάτι πιο νωρίς, δεν ξέρω.
    Αχ, γι'αυτό σας λέω, καλά τα βιογραφικά, αλλά η πολιτική θέλει πείρα, τσαγανό, ελιγμούς.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ πολίτης 20/06/2010 09:43:00

      Αγαπητέ Πολίτη,
      εσένα θα σου άρεσε να τσακώνεται δημοσίως με τον Σπυρόπουλο;
      Αλλοι άνθρωποι, άλλες εποχές, άλλες πρακτικές.
      Από τη εμφάνιση και τη σύγκριση κερδίζει.

      Εγω θα του έλεγα, να μην συμμετέχει κάν σε συζητήσεις με το παρελθόν.

      • πολίτης avatar
        πολίτης @ Κώστας Ροδινός 20/06/2010 14:02:25

        Ροδινέ, όχι να τσακώνεται, αλλά όταν δεν αντιδράει καθόλου δίνει την εντύπωση ότι αποδέχεται τη μομφή, καταλαβαίνεις. Βέβαια ο άνθρωπος δεν πήγε εκεί να μιλήσει για τα stage, αλλά φαίνεται ότι η γραμμή του ΠΑΣΟΚ είναι να τα αναφέρουν παντού, είναι το μοναδικό θέμα που μπορεί ακόμη να ενοχλεί, αφού όλα τα άλλα έχουν καταρρεύσει.
        Να σου εξηγήσω, σήμερα το πρωί είδα στην ίδια εκπομπή τον άθλιο το Σαχινίδη. Είχε μία απάντηση για όλα, χωρίς σοβαρο αντίλογο φυσικά, αλλά φαινόταν ότι είχε ενημερωθεί για όλες τις πιθανές ερωτήσεις. Μπορεί κάποιες απαντήσεις να μην κάλυπταν τους γνώστες του θέματος, αλλά τους άσχετους, που είναι η πλειοψηφία, τούς έπειθε.
        Συγκεκριμένα, στην ερώτηση για τις επιστροφές ΦΠΑ, μπορείς να φανταστείς τί απάντησε; Ότι το Μάιο οι επιστροφές διπλασιάστηκαν σε σχέση με τον Απρίλιο και ότι οι καθυστερήσεις οφείλονται στο ότι γίνονται λεπτομερείς έλεγχοι σε όλες τις περιπτώσεις επιστροφής ΦΠΑ, μην τυχόν υπάρχουν πλαστά τιμολόγια κλπ, προκειμένου να εξασφαλιστεί ότι δε θα χαθεί ούτε φράγκο. Βγήκε και από πάνω δηλαδή.

      • pikaia gracilens avatar
        pikaia gracilens @ Κώστας Ροδινός 20/06/2010 19:12:38

        Κυριε Ροδινε

        Τον γνωριζουμε και τον ξερουμε χρονια τον καινουρτγιο υπευθυνο στονοικονομικο τομεα της ΝΔ. Ευχομασται καλη τυχη αλλα παραλληλα θα ηθελα να γνωριζω τα κριτηρια επιλογης. Μημπως η συγγενεια και οχι η αξια επεαιξαν για αλλη μια φορα τον πρωτευοντα ρολο? Λεω μημπως? Και το λεω αυτο γιατι στο Σιτι του λονδινου υπαρχουν τοθλαχιστον 100 καλυτεροι και αξιολογοτεροι που ομως ποτε δεν ειχαν τις αναγκαιες κουμπαριες. Και ολοι τους θα ηθελαν να βοηθησουν την πατριδα σε αυτη την δυσκολη στιγμη.

  18. perastikos avatar
    perastikos 20/06/2010 04:05:59

    τα πραγματα ειναι ετσι οπως ακριβως τα περιγραφει το αρθρο. Ο Μηταράκης ειναι κορυφαία επιλογή στο αντικείμενό του, ευγενης και αφθαρτος. Το αν ο Σπυρόπουλος στους Χασαποποθλοαναγνωστακηδες τον "καπελωσε" και δεν τον αφηνε να μιλησει λεγοντας αλλα λογια να αγαπιομαστε, αυη ειναι η συνηθης πρακτικη των πασοκανθρώπων. Ετσι εκανε και η Ξενογιαννακοπουλου με τον Σαλμα στις ειδησεις με τον Χατζηλαλακη, ετσι κανει ο Ευθυμίου και όλο το κακο συναπάντεμα. Μένει να δούμε αν οι ελληνες οι κάφροι έχουν καταλάβει τιποτα ολα αυτα τα χρόνια και ιδιαίτερα τους τελευταίους 9 μήνες...

  19. Θεσσαλονικιός avatar
    Θεσσαλονικιός 20/06/2010 08:18:26

    Αυτή είναι η ιστοσελίδα του κ.Μυταράκη http://www.mitarachi.com/
    Αναφέρει μέσα στο βιογραφικό του τα παρακάτω :
    "Φοίτησε στο Αμερικανικό Κολλέγιο Ελλάδος (BSc in Business Administration) από το οποίο αποφοίτησε το 1995 με Βραβείο Προέδρου και Ακαδημαϊκή Διάκριση. Είναι κάτοχος μεταπτυχιακών τίτλων MSc Industrial Relations (1998) από το Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης και Master in Business Administration (MBA 2003) από το INSEAD."
    ... και επειδή είμαι από τη Θεσσαλονίκη και έτυχε να σπουδάσω στο Α.Π.Θ. μέσα από την διαδικάσία των πανελλαδικών εξετάσεων -έτσι όπως ορίζει ο νόμος για την εισαγωγη στην 3βάθμια εκπαίδευση-, εξηγήστε μου σας παρακαλώ, ποιο είναι το Αμερικάνικο κολλέγιο που να μπορεί ο φοιτών να λαμβάνει το "βραβείο προέδρου και ακαδημαική διάκριση" καθώς επίσης και σε ποια βαθμίδα εκπαίδευσης ανήκει που να παίρνεις μεταπτυχιακό τίτλο από το εξωτερικό σε 3 χρόνια.
    Υποθέτω ότι λειτουργεί ως ιδιωτικό πανεπιστήμιο, όταν κάποιοι κόπτονται για τον σημαντικό ρόλο της δημόσιας παιδείας (...είναι αυτοί που στέλνουν τα παιδιά τους στα ιδιωτικά).
    Μου είναι συμπαθής ο κ.Μυταράκης και έχει ωραίο λόγο, αλλά φτωχοί μου πληβείοι, φοβάμαι για εσας, ότι οι ευκαιρίες της κοινωνικής ανέλιξης είναι πολύ συγκεκριμένες και περιορισμένες, ενώ για κάποιους πατρίκιους οι ρόλοι που θα αναλάβουν είναι προδιαγεγραμμένοι από γεννήσεως τους.
    Επί της ευκαιρίας ο "αυτοδημιούργητος" Λεό Πατίτσας πότε θα κάνει το επόμενο παρτάκι του στο Αβέρωφ?

    • Hot dog avatar
      Hot dog @ Θεσσαλονικιός 20/06/2010 13:22:12

      Μόλις βρεί καμιά ντουζίνα καινούρια international call girls, για να μη πλήξουν οι καλεσμένοι του :-)

  20. anetos avatar
    anetos 20/06/2010 08:47:24

    τουλαχιστον απο τις συχνες εμφανησεις του στο mega στην εκπομπη Αναγνωστακη και του φανατικου πασοκου Ιορδανη εδειξε ρεαλιστης,πρακτικος και μεγνωσεις....

  21. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 20/06/2010 09:19:27

    Περιμένετε να διασταυρωθεί με τον Μανώλη !

    Διότι, και αυτός είναι κομάτι της ΝΔ άν δεν κάνω λάθος, κ. Ροδινέ και μάλιστα απ'ότι φαίνεται ώς τώρα, στο απυρόβλητο (και απο εσάς ακόμα )

  22. Τοm avatar
    Τοm 20/06/2010 10:12:21

    Η αγωνία του εν λόγω κυρίου δεν είναι η περιστολή εξόδων αλλά να μην μπεί η οικονομία σε ύφεση. Και να δωθούν λέει στην αγορά τα χρήματα που χρωστάει το κράτος. Πολύ ωραία αλλά απο που θα τα βρεί δεν μας το λέει... Και αν όχι απο την περιστολή εξόδων απο που αλλού...; Εμένα προσωπικά δεν με πείθει καθόλου.

  23. Nίκος Θ. avatar
    Nίκος Θ. 20/06/2010 10:20:54

    O Νότης Μηταράκης αποτελεί εξαιρετική επιλογή του Αντώνη Σαμαρά. Σαν συνάδελφός του, μπορώ να πώ πως είναι ο επαγγελματίας που θα δώσει στη Νέα Νέα Δημοκρατία το φρέσκο αέρα που χρειάζεται στη δύσκολη συγκυρία. Είναι ικανότατος, άφθαρτος, ηθικό στοιχείο, με ιδέες καιόρεξη για προσφορά. Συγχαρητήρια και πάντα επιτυχίες στο έργο σου Νότη.

    • τσώφλι πασατέμπου avatar
      τσώφλι πασατέμπου @ Nίκος Θ. 20/06/2010 11:47:09

      Αγαπητέ Νίκο, μιά και τον ξέρεις καλά, πιστεύεις οτι οι απόψεις γύρω απο τα οικονομικά του ταιριάζουν με την τρέχουσα ιδεολογία της ΝΔ ; Καί ώς προς το θεωρητικό αλλα και το πρακτικό σκέλος. Διοτι, ξέρεις, υπάρχει και ο Μανώλης...

      • tiramola avatar
        tiramola @ τσώφλι πασατέμπου 20/06/2010 14:01:06

        Ποιές απόψεις?
        Από τώρα και στο εξής ότι συμφέρει το κόμμα επικοινωνιακά.

      • socrates avatar
        socrates @ τσώφλι πασατέμπου 20/06/2010 18:46:46

        Tiramola, πάλι μελλοντολογείς και προδικάζεις προθέσεις.
        Καλά τα debates αλλά έχω αρχίσει να βαριέμαι τη μονότονη αφισσοκόλλησή σου.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ τσώφλι πασατέμπου 20/06/2010 19:03:03

        εδώ και 10 μήνες ό,τι συμφέρει το κόμμα επικοινωνιακά! Εχετε κλείσει μια χώρα με τα γκαιμπελικά σσς. Η αλήθεια είναι ότι οι Πασόκοι έχουν το "επικοινωνιακό" στο αίμα τους, από το "ΕΟΚ και ΝΑΤΟ κλπ"

      • tiramola avatar
        tiramola @ τσώφλι πασατέμπου 20/06/2010 19:56:39

        Καλά socrates..
        Εσύ δεν έχεις βαρεθεί το θέατρο?
        Η πολιτική δεν είναι ποδόσφαιρο, να κάνεις μεταγραφές να πάρεις το πρωτάθλημα.
        Αν δεν ήταν οικονομικός σύμβουλος στη ΝΔ, θα ήθελε να ήταν ο Γκάρι Παρ...
        Αυτοί όλοι οι MSc και LSE οικονομολόγοι δεν σου λύνουν προβλήματα, σου δημιουργούν.
        Άιντε ξυπνάτε, δεν τους πήρατε χαμπάρι ακόμα?

      • tiramola avatar
        tiramola @ τσώφλι πασατέμπου 20/06/2010 20:02:58

        Άσε αρχαιοπτέρυγα, εγώ με τους κουμπάρους του Παπανδρέου δεν ασχολούμαι, εσείς ασχολείστε...

  24. ΤΣΟΥΚΑΛΑ ΝΕΛΛΗ avatar
    ΤΣΟΥΚΑΛΑ ΝΕΛΛΗ 20/06/2010 13:53:06

    ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥ ΠΡΟΕΔΡΟΥ.
    Ο ΣΩΣΤΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΘΕΣΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ.ΑΡΙΣΤΟΣ ΓΝΩΣΤΗΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΜΕ ΜΕΣΤΟ ΛΟΓΟ.ΘΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΠΟΛΛΑ.ΣΙΔΕΡΟΚΕΦΑΛΟΣ κ.ΜΗΤΑΡΑΚΗ

  25. Nίκος Θ. avatar
    Nίκος Θ. 20/06/2010 16:07:44

    Αγαπητέ τσώφλι πασατέμπου: Ναι ταιριάζουν απόλυτα, γιατί ο Νότης έχει μέτρο. Πάνω απ' όλα, έχει χαρακτήρα και ήθος. Αυτές οι αξίες πού λείπουν από πολλούς που κληρονομεί ο Αντώνης Σαμαράς.

  26. Greco avatar
    Greco 20/06/2010 18:55:07

    πολυ καλη επιλογη...ναι μαλλον οι γενιτσαροι του μεγκα δεν θα τον ξανακαλεσουν

    αν συνεχισει με τετοιες επιλογες ο σαμαρας,ειναι ξεγραμμενοι οι τζεφριδες

  27. Dragon avatar
    Dragon 20/06/2010 23:25:55

    Άλλο ένα golden boy. Αυτοί οι τύποι μας έφεραν εδώ. Δεν έχουμε ανάγκη από έναν ακόμα που θεοποιεί τα νούμερα και τις αγορές. Θέλουμε ανθρώπους με νέες ιδέες που θα μας πάνε παρακάτω.

  28. Στέργιος avatar
    Στέργιος 21/06/2010 10:32:25

    Από Τσάρληδες, έπηξε ο τόπος.
    Εντάξει, καλός είναι ο κύριος στα τραπεζικά. Από πολιτική ιδεολογία τι λέει, όμως; Τι πρεσβεύει; Πιστεύει κι αυτός στην "αυτορρυθμιζόμενη αγορά" και στον ψυχοπαθητικό τουρμποκαπιταλισμό; Γιατί, αν ναι, ζήτω που καήκαμε.

  29. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 25/06/2010 10:53:46

    Το κυριότερο πρόβλημα είναι ότι αυτοί οι τύποι εκ Λονδίνου συνήθως φέρνουν μαζί τους μία τάση για αρρωστημένο πιθηκισμό του αγγλοσαξωνικού τρόπου δράσης και σκέψης, που δεν ταιριάζουν καθόλου σε εμάς.

    Έτσι την πάτησε και ο Αλογοσκούφης και πολλοί άλλοι.

    Τουλάχιστον ελπίζω να είναι έντιμος. Αν είναι, τότε υπάρχει ελπίδα.

    • undercover gpr avatar
      undercover gpr @ Επώνυμος 25/06/2010 10:58:26

      Δεν έχουν ιδέα για τις γραφειοκρατικές στρεβλώσεις στο μισθολογικό/συνταξιοδοτικό και στο κρατικοδίαιτο φορολογικό , όπως ακριβώς και οι νεοφιλελεύθεροι του ΔΝΤ , γι αυτό και πάντα αποτυγχάνουν.