03/11/2008 21:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μια και μόνο είναι η ερώτηση

 Αν είμαστε εμείς στην θέση του Πρετεντέρη (που δεν πρόκειται να γίνει στον αιώνα τον άπαντα) θα κάναμε απόψε στον κ. Ρουσόπουλο τις εξής ερωτήσεις:

- Από τότε που υποβάλατε την παραίτησή σας κ. Ρουσόπουλε, επικοινωνήσατε με τον Πρωθυπουργό;

- Ο Εφραίμ εξακολουθεί να είναι πνευματικός πατέρας σας;

- Πως θα βλέπατε ανάμιξη της συζύγου σας στην πολιτική;

- Ποιο υπουργείο θα επιθυμούσατε στον ανασχηματισμό;

- Με τα σπίτια πως βγαίνετε;

Φυσικά ο κ. Πρετεντέρης μπορεί να κάνει τις τέσσερις τελευταίες ερωτήσεις. Την πρώτη το βλέπω λίγο δύσκολο γιατί είναι όλα τα λεφτά. Τι θα απαντήσει ο κ. Ρουσόπουλος; «Δεν επικοινώνησα»; Ύστερα από οκτώ χρόνια καθημερινής συνεργασίας θα ήταν σαν να υπέγραφε ο ίδιος το πολιτικό τέλος του. «Επικοινώνησα.....τόσες φορές»; Θα γεμίσουν τίτλοι αύριο οι αντιπολιτευόμενες εφημερίδες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 03/11/2008 21:54:46

    Αχαχαχαχχα!

    Και μια ακόμα:

    "από την επαφή με τα παπαγαλάκια, πάθατε ψιττάκωση;; )

  2. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 03/11/2008 22:12:42

    Εγώ θα έκανα την παρακάτω ερώτηση:

    Πως βλέπετε το μέλλον της ΝΔ και πως βλέπετε το μέλλον σας στη ΝΔ.

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 03/11/2008 22:23:34

    Η ερώτηση που θα του έκανα εγώ είναι η εξής :
    Γιατί δεν στείλατε την ΥΠΕΕ για φορολογικό ελεγχο και το ΙΚΑ στα κανάλια και συνεχιζατε να τους παραχωρείτε οικονομικά προνόμια όταν σας έβριζαν;

  4. Τσε avatar
    Τσε 03/11/2008 22:23:35

    Ο πατέρας σας ο ταχυδρομικός τσοντάρει τώρα από τη σύνταξη για τις δόσεις των δανείων;

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/11/2008 22:50:51

    στο 5 ημουν εγω !

    ΠΠ ( Πρετεντερης - Παναγαθος )

  6. Le canard avatar
    Le canard 03/11/2008 23:01:05

    Μιας και χειριστήκατε (κ.Ρουσόπουλε) μαζί βέβαια με τον κ.Βουλγαράκη, το σκάνδαλο των υποκλοπών, τι πιτεύετε ότι συνέβη εκεί;

    Θεωρείτε ότι το αποτέλεσμα της έρευνας της ... Δικαιοσύνης (είπαμε είναι τυφλή), έβγαλε κάτι; Κι'αν ναι, γιατί δεν δημοσιοποιήθηκε; Αν όχι, θεωρείτε ότι έτσι πρέπει να χειρίζονται οι θεσμοί της Πολιτείας τόσο σοβαρά ζητήματα που βλάπουν την εθνική ασφάλεια;

  7. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 03/11/2008 23:02:42

    Ο άνθρωπος προσπαθεί να εξασφαλίσει τη βουλευτική του έδρα. Λίγο οίκτο...

  8. aionios avatar
    aionios 03/11/2008 23:07:42

    Να τον ρωτήσει και αν θα κατέβει με σταυρό στις επόμενες εκλογές.
    (Λέτε να το εκλάβει σαν ειρωνεία?)

  9. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 03/11/2008 23:15:42

    9

    Golgothas sto Kapandriti...

  10. MIG avatar
    MIG 03/11/2008 23:33:30

    Factor ποτε θα ασχοληθεις με αυτο το θεμα..?

    http://sibilla-gr-sibilla.blogspot.com/2008/11/blog-post_5292.html


    Αν δεν ειναι αυτο το μεγαλυτερο σκανδαλο της κυβερνησης του καταλληλοτερου, ποιο ειναι..?

  11. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 04/11/2008 00:01:42

    αρχιζει.... ανατριχιασα

  12. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 04/11/2008 00:02:14

    μπρρρρρ.......

  13. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 04/11/2008 00:03:57

    εχουνε κανει προβες ή μου φαινεται??

  14. Periergos avatar
    Periergos 04/11/2008 00:27:05

    Ο ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ ΝΕΠΟΤΙΣΜΟΣ, ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΡΑΤΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ


    Δεν φτάνει που έχουν καταλάβει τα Κρατικά Κανάλια οι αριστεροί δημοσιογράφοι, διορίζουν εκεί και τα παιδιά τους. Κάθε Πέμπτη στην ΕΤ-1 τρώμε στην μάπα τον γνωστό παχύσαρκο Γιάννη Τζαννετάκο, ο οποίος χρυσοπληρώνεται για την εκπομπή «Εξιστορείν και Ιστορείν», όπου φιλοξενούνται κάτι ξοφλημένοι γερο – αριστεροί, για να μας πουν την ιστορία της αμαρτωλής ζωής τους. Αρχισυντάκτης της εκπομπής είναι ο νεαρός γιος του Τζαννετάκου, Πιέρρος, ο οποίος ασφαλώς θα τσεπώνει χοντρό χαρτζιλίκι από τα λεφτά των Ελλήνων φορολογουμένων που πληρώνουν βλακωδώς την ΕΡΤ.
    Παρόμοια φαινόμενα αριστερού νεποτισμού παρατηρούμε και στην εκπομπή «Μαρτυρίες» του Γιώργου Πετρίτση, που μεταδίδεται κάθε δεύτερη Παρασκευή από την ΕΤ-1. Διευθυντής Φωτογραφίας και βοηθός σκηνοθέτης της εκπομπής είναι ο γιος του κ. Πετρίτση, Αδαμάντιος. Επίσης, στο «Αρχονταρίκι» του Μητροπολίτη Δημητριάδος Ιγνάτιου Γεωργακόπουλου που βλέπουμε κάθε Κυριακή πρωΐ από την ΕΤ-1, δύο τουλάχιστον από τους συντελεστές της εκπομπής ονομάζονται Γεωργακόπουλοι και είναι συγγενείς του 52χρονου Δεσπότη! Για τον οποίο δεν έχουμε μάθει μέχρι τώρα, αν αμείβεται τα τελευταία 20 χρόνια από την ΕΤ-1, που παρουσιάζει το «Αρχονταρίκι» του.
    Προφανώς πρόκειται για προσωπικό δεδομένο, αλλά μην εκπλαγείτε καθόλου, αν μάθετε ότι ο Αγιος Βόλου πήρε σύνταξη δημοσιογράφου, κολλώντας ένσημα στην Κρατική Τηλεόραση.

  15. Periergos avatar
    Periergos 04/11/2008 00:27:25

    Tι τελικά συνδέει όλες τις κρίσιμες κινήσεις της Ντόρας στο ζήτημα των Σκοπίων; Μα το ότι σε όλες τις επαφές που έκανε στις ΗΠΑ δεν είχε μαζί της τους προβλεπόμενους για κάτι τέτοιες αποστολές Έλληνες διπλωμάτες, αλλά την ακόλουθη ομάδα, την οποία αποτελούν: ο Διευθυντής του Διπλωματικού της Γραφείου, ο Πρέσβης, κ. Χαλαστάνης, ο γιος της και Σύμβουλός της, ο Κυριάκος Μπακογιάννης, ο Διευθυντής του πολιτικού της γραφείου- αλλά και πρώην γαμπρός της- ο κ. Δημήτρης Ζαφειριάδης, αλλά και ο γαμπρός του Γραμματέα του Υπουργικού Συμβουλίου, ο κ. Γ. Κουμουτσάκος. Επίσης, στην ίδια ομάδα συμμετέχουν κι άλλα επιφανή «στελέχη» της «Αγίας Οικογένειας»…

    Για τα θέματα σχέσεων με τις ΗΠΑ , ρόλο έχει αναλάβει ο Γ.Γ. Θ. Σκυλακάκης, ο οποίος είναι ένα «πιστό σκυλί» στην οικογένεια Μητσοτάκη, από την δεκαετία του 1990, όταν ο μπαμπάς της «Αυτοκράτειρας» ήταν Πρωθυπουργός. Επίσης, η εμπειρία του κ. Σκυλακάκη στο Σκοπιανό είναι η… συγγραφή βιβλίου, το οποίο τότε είχε αποτελέσει την απάντηση των ανθρώπων του Μητσοτάκη στην πατριωτική πολιτική του τότε Υπουργού Εξωτερικών, Αντώνη Σαμαρά.

    Άρα, η γνωστή «Αυτοκράτειρα» έχει μετατρέψει την εξωτερική πολιτική της πατρίδας μας σε μια απλή «οικογενειακή υπόθεση»!

  16. Le canard avatar
    Le canard 04/11/2008 00:30:07

    ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΡΟΥΣΟΠΟΥΛΟΥ ΣΤΟΝ ΝΤΕΡΜΠΕΝΤΕΡΗ

    ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΒΟΥΛΑ ΨΕΥΤΟΘΌΔΩΡΟΣ Ο ΡΟΥΣΟΠΟΥΛΟΣ

    Τι εέχιε πεί έως τώρα ο Ρουσόπουλος στον μέτριο -μέχρι στιγμής- Πρετεντέρη; Μεταξύ άλλων:

    1.Με πληροφόρησαν το 2204 φορείς και εκκλησία της Ξάνθης για μια έκταση χιλιάδων στρεμμάτων που με απόφαση του ΠΑΣΟΚ πέρασε στη Μονή Βατοπεδίου.

    2.Επειδή ήμουν αναρμόδιος παρέπεμψα το θέμα στον Μπασιάκο (Γεωργίας).

    3.Παρουσιάστηκε ως ευσεβής Ορθόδοξος Χριστιανός για να αγγίξει τα ανανκλαστικά των πιστών (ουαι ουαί γραμματείς και φαρισαίοι).

    4.Είπε ότι μια-δυό φορές τον επισκέφθηκε ο Εφραίμ και ο Αρσένιος στο γραφείο του και άλλες τόσες στο σπίτι του. Για πνευμαντικούς όμως, πάντα σκοπούς.

    5.Είπε ότι πληροφορήθηκε τι πραγματικά συνέβη εκεί (δηλαδή το σκάνδαλο των ανταλλαγών) όπως όλος ο λαός, πρόσφατα. Δηλαδή προ μηνών.



    Εντάξει, φαίνεται πεντακάθαρα η προσπάθειά του να καλύψει τα ακάλυπτα. Ομως, ΤΟ ΨΕΜΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΜΑΤΙ ήταν το εξής: Το ότι δήθεν έμαθε μόλις φέτος το σκάνδαλο. Ερώτημα: Μα καλά κ.Ρουσόπουλε και Ντερμπεντέρη, δεν ξέρετε ότι ΕΠΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ (ΙΟΥΛΙΟΣ 2007) ΠΈΡΥΣΙ Ο ΤΥΠΟΣ (τουλάχιστον η Ελευθεροτυπία) ΕΙΧΕ ΒΓΑΛΕΙ ΤΟ ΣΚΝΑΔΑΛΟ ΤΟΥ ΒΑΤΟΠΕΔΙΟΥ ΣΤΗ ΦΟΡΑ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΒΓΗΚΑΝ ΦΕΤΟΣ;

    Στους υπόλοιπους ισχυρισμούς του ούτε καν στέκομαι, διότι βγαζουν μάτι ότι είναι απλά ο φερετζές για να καλυφθεί η αλήθεια.

  17. Le canard avatar
    Le canard 04/11/2008 00:34:33

    Ο κ.Ρουσόπουλος, ενώ διέρρεε με τα παπαγαλάκια του προτού παραιτηθεί, ότι είχε πνευματική σχέση με τον Εφραίμ, τώρα στην εκπομπή του Ντερμπεντερη εμφανίζεται να "φτύνει" τον Εφραίμ και μιλάει για "πνευματική σχέση με την Ορθοδοξία". Κάτι, που όπως είπε, έχει παλαιές ρίζες, από την οικογένειά του. Ξέρετε... ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΟΡΘΟΔΟΞΟΥ ΤΑΧΥΔΡΟΜΟΥ....

  18. Le canard avatar
    Le canard 04/11/2008 00:46:27

    "Αυτή είναι η εκδοχή μου (δηλαδή δεν έχω καμμία σχέση με το σκάνδαλο Βατοπαιδίου), αλλά αυτή είναι και η πράγματικότητα", είπε ο κ.Ρουσόπουλος.

    Πράγματι, πειστικότατος και πέραν πάσης αμφιβολίας δημοκρατικότατου πνεύματος.

  19. Le canard avatar
    Le canard 04/11/2008 00:47:54

    "Υποχωρήσαμε (η κυβένρηση της ΝΔ και φέραμε το θέμα στη Βουλή, στην Εξεταστική) όταν παραιτήθηκαν οι δύο εισαγγελείς και δημιουργήθηκαν εντυπώσεις εις βάρος της κυβέρνησης".

    Το ξέραμε, αλλά αποτελεί για μια ακόμη φορά, ανοικτή ομολογία ότι σκόπευαν να θάψουν το σκάνδαλο.

  20. Le canard avatar
    Le canard 04/11/2008 00:50:46

    Για την παραίτησή του είπε: "Επι ένα μήνα είχα στοχοποιηθεί από ένα συγκεκριμένο ηλεκτρονικό Μέσο Ενημέρωσης..." καθώς και άλλα ...

    Δηλαδή, εννοεί τον τηλεοπτικό Αλφα, στον οποίον λίγο πρίν η σύζυγός του Μάρα Ζαχαρέα ήταν τηλεπαρουσιάστρια του δελτίου ειδήσεων. Γιατί ρε Ντερμπεντέρη δεν του το θύμισες;

  21. Le canard avatar
    Le canard 04/11/2008 00:54:15

    Και μια καλή ατάκα του Πρετεντέρη. Είπε στον Ρουσόπουλο ότι έκανε "συλλογή ακινήτων" (στιγμιότυπο που έπιασε η κάμερα:Σκυφτός ο Ρουσόπουλος).

    Απάντηση Ρουσόπουλου: "Με προσβάλει όταν μου λένε για συλλογή ακινήτων".

    Διόρθωση Πρετεντέρη: "...Αγορά ακινήτων".

  22. Le canard avatar
    Le canard 04/11/2008 01:02:07

    Αλλη φοβερή ατάκα Ρουσόπουλου: "Μου πρότεινε ο Καραμανλής να πάω στη ΝΔ και πήγα, διότι ιδεολογικά ανήκω σε αυτήν".

    Τώρα, θα γίνω Κύρτσος και θα του θυμίσω την "αρθρογραφία" του στην Ελευθεροτυπία που έσουρνε τα εξ'αμάξης στη ΝΔ. Καλά της έκανε, αλλά μην μας δουλεύει κι από πάνω.

  23. Στελιος avatar
    Στελιος 04/11/2008 01:18:37

    Ρωτα τον για το κρεμασμενο παληκαρι λογω υποκλοπων να δουμε αν ο χειρισμος του λογου και τα ψεμματα θα δωσουν εξηγηση στους δικους του.
    Ρωτα τον για την Πελεκη που εγκαλειται τωρα να δωσει εξηγησεις.
    Ρωτα τον αν η ειλικρινια του και ο αγωνας του θα τον σπρωξουν να κατεβει επιτελους εκτος επικρατειας για τη ψηφο του λαου.

    Σας δωσανε τα μεσα δυναμη και συμπεριφεροσαστε λες και μοιραζετε καθρεφτακια στους ιθαγενεις.
    ΟΞΩ!

  24. Le canard avatar
    Le canard 04/11/2008 01:19:09

    Καλό του Πρετεντέρη: "Πως συμβιβάζεται να λέει η σλυζυγος του υπουργού Επικρατείας, δηλαδή του δεξιού χεριού του πρωθυπουργού, τις ειδήσεις και να εκδίδει εφημερίδες και ο υπουργός Επικρατείας να έχει ποροωθήσει τον Βασικό Μέτοχο που απαγόρευε ακόμη και σε συγγενείς τρίτου τέταρτου βαθμού επιχειρηματιών που παίρνουν κρατικές δουλειές να είναι μέτοχοι σε ΜΜΕ;"

    Ρουσόπουλος: "Μα η σύζυγός μου δεν πήρε κρατική διαφήμιση".

    Αν ήταν αμερικάνικη σαπουνόπερα θα ακούγονταν γέλια από κάτω.

  25. ? avatar
    ? 04/11/2008 01:24:29

    Ποιός στοχοθετεί, λοιπόν;
    ...τον Ζαχόπουλο, το Ρουσόπουλο,
    όλους εν γένει, "τους ανθρώπους του Προέδρου";

    ...κι όχι τον Αλογοσκούφη!

  26. Στελιος avatar
    Στελιος 04/11/2008 01:26:07

    και το ηχογραφημενο χειροκροτημα.

    Αναφερει τον Κυρτσο λες και μιλησε για το Εθνος και κανει γαργαρα τον Τραγκα...αχ βρε Θοδωρε αχ.

  27. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 04/11/2008 01:28:06

    Δεν ξέρω ποιος στοχοθετεί ποιον, αλλά ο Αλογοσκούφης είναι η χαρά του ΠΑΣΟΚ, όπως θα είναι και ο Ρουσσόπουλος αν ξαναγυρίσει. Γι' αυτό ξεφυσά και ζορίζεται ο Θόδωρος απόψε.

  28. Κοινή λογική avatar
    Κοινή λογική 04/11/2008 01:30:28

    Το θυμόσαστε εκείνο του Αρκά που ο κόκκορας λέει στην κότα "Πάμε μια βόλτα", αυτή απαντάει εντε χάσου βρε και αυτός σκεφτεται "με πρόδωσε το ύφος μου".
    Ουτε το μυαλό του κόκκορα δεν έχει ο Θοδωράκης.!

  29. Ανωνυμος avatar
    Ανωνυμος 04/11/2008 01:33:21

    Εργαζότανε πολύ το παιδί να στήσει το κύκλωμά του! 18 ώρες την ημέρα!

  30. Στελιος avatar
    Στελιος 04/11/2008 01:34:28

    Τις σφουγγαριστρες βγαλτε για τα σιροπια...ειδατε τι διαμαντι ειναι ο Κωστας και εμεις οι αφελεις δεν το καταλαβαινουμε.

  31. μπουγατσα με κρεμα avatar
    μπουγατσα με κρεμα 04/11/2008 01:45:49

    Καλα ,που χαθηκαν αποψε ολοι οι υποστηρικτες του
    Θοδωρακη ,τοσο πια ανεπιθυμητος εγινε ξαφνικα στο κομμα.
    Δυστυχως παραμενει ανειλικρινης,ευθυνοφοβος και ακολουθει το γνωστο παραμυθι'' το Πασοκ φταιει΄΄.
    Αντε και καλα σαραντα.next.

  32. ακακιος avatar
    ακακιος 04/11/2008 01:55:27

    Και παρά την σκληρή εργασία του για 18 ώρες την ημέρα, κατάφερε "κληρώθηκε" στο ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΑΝΟΙΚΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ, Τμήμα Ελληνικού Πολιτισμού και διάβασε, έδωσε εξετάσεις και πήρε και πτυχίο. Αν τώρα εμείς είμαστε άχρηστοι και τεμπέληδες αυτός φταίει?

  33. anonymous avatar
    anonymous 04/11/2008 02:06:34

    @1.28 To ΠΑΣΟΚ μπορεί να λέει 'οτι θέλει, αλλα δεν στοχοθετεί στα ΜΜΕ.

    Τον Αλογοσκούφη, που έχει κάνει χειρότερη την καθημερινότητα μας δεν τον στοχοθετεί κανένα ΜΜΕ.

  34. thanos avatar
    thanos 04/11/2008 04:07:14

    θα του εκανα καναδυο ερωτησουλες χαβαλε να μου αποκτησει την εμπιστοσυνη και τοτε μεταχυ mohito kai cohiba θα τον ρωτουσα που εχει κρυμενο το DVD με το Ζαχοπουλο kai an to eidan mazi me th Mara..

  35. Poly Anonymos avatar
    Poly Anonymos 04/11/2008 09:06:32

    Καλά είναι όλα αυτά τα περί πολιτικής ευθύνης και αυτονόητα,αλλά μου φάνηκε ότι ποινική ευθύνη πολύ δύσκολα θα προκύψει (εκτός αν μιλήσει κάποιος υπουργός ή άλλο στέλεχος, πράγμα απίθανο).

    Αν λοιπόν "αθωωθεί" ποινικά, δεν θα έχει αποκομίσει πολιτικά κέρδη?

  36. sovokai avatar
    sovokai 04/11/2008 09:59:09

    Ο Ζαχόπουλος που είναι?

  37. CDr avatar
    CDr 04/11/2008 12:41:45

    Εκείνη η LANCIA το χρέπι που είχες και πήγαινες στον Παρνασσό (Σουβάλα), το έχεις ακόμα; Καίει ακόμα λάδια; Γιατί όταν πίναμε καφέ σε βρίζαμε...

  38. nas avatar