17/07/2008 13:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μια ιστορία περισσότερο επίκαιρη από ποτέ

Ενόψει της συγκέντρωσης των αυτοαποκαλούμενων Μακεδόνων στη Μελίτη της Φλώρινας κάποιος θα έπρεπε να αναρωτηθεί μήπως και η επίσημη Ελληνική πολιτεία έχει ευθύνη. Μήπως έχουν ευθύνη και οι δημοσιογράφοι. Επειδή, πώς είναι δυνατό να θεωρείται «εχθρική κίνηση» ή νομικά «διατάραξη κοινής ειρήνης» η αναφορά και η υποκίνηση σε ανύπαρκτες μειονότητες, και το ελληνικό κράτος να μην συλλαμβάνει όσους τις παρακινούν; Για παράδειγμα στα Σκόπια, ο Αρχιεπίσκοπος Αχρίδος βρίσκεται φυλακή εδώ και πολλά χρόνια διότι αρνείται να αναγνωρίσει την αποσχιστική «Μακεδονική Εκκλησία». Αλλά εδώ στη δήθεν χώρα της δημοκρατίας τι γίνεται; «Δημοσιογράφοι» συμμετέχουν σε προπαγανδιστική ημερίδα με θέμα τη «φιμωμένη μακεδονική μειονότητα» στην Ελλάδα, μαζί με τον καταδικασμένο Βοσκόπουλο του Ουράνιου Τόξου. Όμως κανείς δεν ασχολείται. Ούτε οι συνάδερφοί του, ούτε το μέσο που εργάζεται, ούτε η Δικαιοσύνη. Όλα για εμάς εδώ είναι καλά. Κανείς ποτέ δεν αναρωτήθηκε πως και γιατί και με ποίων την υποστήριξη κάποιοι προκαλούν εσωτερική αναστάτωση, προσφέροντας επιχειρήματα στους Σκοπιανούς και παρακινώντας αγανακτισμένους Μακεδόνες σε αυτοδικίες...

ΚΚ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. plagal avatar
    plagal 17/07/2008 13:42:40

    Τι λετε ρε? Ρε πατε καλα?! Δηλαδη να φερουμε την Ελληνικη Δημοκρατια στα μετρα του καθε Γκρουεφσκι? Μηπως να αρχισουμε να κανουμε και νοθειες οπως κανουν στα Σκοπια??

    Αν εχουμε κατι για να περηφανευομαστε σε σχεση με τους γειτονους ειναι οτι εχουμε την πιο στερεη δημοκρατια (τουλαχιστον σε σχεση με αυτους). Να τη θυσιασουμε τη δημοκρατια μας στο ονομα τινος?

    Συλληψεις αντιφρονουντων και λογοκρισια εφημεριδων...

    Ρε δεν πατε καθολου καλα...

  2. plagal avatar
    plagal 17/07/2008 13:48:27

    Και προσεξε: δε λεω οτι η εγχωρια δημοκρατια ειναι καμια Ελβετια, καμια σχεση. Αλλα τουλαχιστον δεν εχουμε νοθειες στις εκλογες και τουλαχιστον πεντε δικαιωματα που λεει μεσα το συνταγμα τα κραταμε και τουλαχιστον δεν εχουμε πολιτικους κρατουμενους. Αντι να παλεψουμε να το καλυτερεψουμε, να το κανουμε επι το φασιστικοτερον?

  3. george avatar
    george 17/07/2008 13:49:20

    ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΤΑΙ Η ΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΚΡΑΤΗΣΕ ΑΠΟ ΤΟ 1991 ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΟ ΤΟΤΕ ΥΠΑΡΧΟΝ ΡΕΥΜΑ ΤΟ ΚΚΕ ΓΙΑ ΤΑ ΣΚΟΠΙΑ...ΔΗΛΑΔΗ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΜΕ ΚΑΘΑΡΑ ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΠΟΥ ΝΑ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΡΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΜΕ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ ΑΠΟΥΣΙΑ ΕΘΝΙΚΙΣΜΩΝ ΚΑΙ ΑΛΥΤΡΩΤΙΣΜΩΝ...

    ΝΑ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΩ ΟΤΙ 5 ΚΑΙ 5 ΙΟΥΛΗ ΕΓΙΝΕ ΣΤΙΣ ΠΡΕΣΠΕΣ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΤΡΙΕΘΝΕΣ ΤΟ 17ο ΑΝΤΙΙΜΠΕΡΙΑΛΙΣΤΙΚΟ ΔΙΗΜΕΡΟ ΤΗΣ ΚΝΕ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ 1992 ΜΕ ΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΧΙΛΙΑΔΩΝ ΝΕΩΝ.ΤΟ ΣΥΝΘΗΜΑ ΗΤΑΝ ΕΝΑ "ΜΕ ΤΟΥΣ ΛΑΟΥΣ,ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟΝ ΙΜΠΕΡΙΑΛΙΣΜΟ,ΓΙΑ ΤΟ ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟ"... ΝΑ ΠΑΤΑΞΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΙΣΜΟ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΒΑΛΚΑΝΙΚΑ ΚΡΑΤΗ, ΝΑ ΔΙΩΞΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΙΜΠΕΡΙΑΛΙΣΤΕΣ ΗΠΑ-ΝΑΤΟ-ΕΕ ΠΟΥ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΨΕΙ ΤΟΥΣ ΒΑΛΚΑΝΙΚΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΑΣ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΛΑΟΙ ΤΩΝ ΒΑΛΚΑΝΙΩΝ ΜΕ ΕΙΡΗΝΗ ,ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ,ΑΣΦΑΛΕΙΑ ,ΑΛΛΗΛΟΣΕΒΑΣΜΟ ΚΑΙ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ...Ο ΜΟΝΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΟΥΜΑΝΤΟ ΟΙ ΛΑΟΙ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΤΟΥΣ...ΑΥΤΑ ΛΕΕΙ ΤΟ ΚΚΕ ΚΑΙ Η ΚΝΕ!

  4. Factorx avatar
    Factorx 17/07/2008 13:55:23

    @plagal: Ο αναγνώστης μας ΚΚ που μας έστειλε με e- mail το σχόλιο αυτό, έχει δικαίωμα να εκφράσει τις απόψεις του, όπως και κάθε άλλος. Θέτει κατά τη γνώμη μας ένα σοβαρό ζήτημα που τίθεται επίσης εκ των πραγμάτων και είναι η απειλή της εσωτερικής έννομης τάξης, από συγκεκριμένες ενέργειες. Κανείς, από εμάς τουλάχιστον, δεν πιστεύει ότι «συλλήψεις» και «λογοκρισίες» λύνουν το πρόβλημα. Η τήρηση όμως του Συντάγματος δεν επαφίεται σε τελευταία ανάλυση στις πλάτες όλων μας; Και δεν μπορεί κάθε φορά που κάποιος διαφωνεί με τους αριστερούληδες «παγκοσμιοποιητές» να κατηγορείται ως «αντιδημοκρατικός» κλπ;

  5. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 17/07/2008 13:59:36

    http://www.amra.gr/forum/index.php/topic,997.0.html

  6. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 17/07/2008 14:00:51

    Ασχετο....

    ΔΕΝ έχουμε νοθεία στις εκλογές??? Ποιός το λέει αυτό ρε παιδιά? Τότε ΔΕΝ ξέρει... Δεν μιλάω για το 61, για ΤΩΡΑ μιλάω...

  7. cornelsen avatar
    cornelsen 17/07/2008 14:12:46

    @Factorx
    Ένα ερώτημα, γιατί δεν κατανοώ την σκέψη σου.
    1. [Κανείς, από εμάς τουλάχιστον, δεν πιστεύει ότι «συλλήψεις» και «λογοκρισίες» λύνουν το πρόβλημα]
    Άρα έχουν δικαίωμα να συζητούν αυτοί που θεωρούν τον εαυτό τους μειονότητα.
    2. [Η τήρηση όμως του Συντάγματος δεν επαφίεται σε τελευταία ανάλυση στις πλάτες όλων μας;]
    Άρα κάποιοι πρέπει να τους μπουζουριάσουν(;)

  8. Φιδίας avatar
    Φιδίας 17/07/2008 14:19:47

    "...ΝΑ ΠΑΤΑΞΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΙΣΜΟ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΒΑΛΚΑΝΙΚΑ ΚΡΑΤΗ..."
    --------------
    Ρε george που ζεις; Και (χωρις διάθεση πατερναλισμού) πόσων χρονών είσαι; Αυτά όλα που λες είναι πολύ ωραία (κι εγώ τα έχω φωνάξει πρίν χρονια). Αλλά πες μου που εφαρμόστηκαν; Εφαρμόστηκαν ποτέ; Μήπως, δυστυχώς, ειναι τελικά ενάντια στη ανρώπινη φύση ή τις διαθέσεις των λαών; Πριν πατάξεις τον εθνικισμό εδώ (που είναι και λίγο της πλάκας, λίγο "βυζόγαλο" που λέει κι ο ΠΠ) μήπως μπορείς να μας πείς τι θα κάνεις με τον εθνικισμό της ΑΛΛΗΣ πλευράς, με τον Γκρούεβσκι και μιά ολόκληρη χώρα που τον πιστεύει και τον ψηφίσει; Τι θα κάνεις με αυτούς;

    (Αν ξεμπερδέψεις μ' αυτους, μετά δεν έχω αντίρρηση, θεράπευσε μας κι εμάς - εμένα πρώτο)

    Φιδιας

    ΥΓ δεν θα ηταν καλύτερα να σκέφτεσαι και να γράφεις, αντί να κάνεις copy-paste δελτία τύπου και συνθήματα;

  9. Σαος avatar
    Σαος 17/07/2008 14:26:11

    @cornelsen

    Δεν μπορούν 6000 άτομα ψηφοφόροι του Ουρανίου Τόξου σε ΟΛΗ την Ελλάδα να αυτοανακηρυχθούν "Μακεδονική" ή οτιδήποτε άλλο, μειονότητα. Αυτά ρυθμίζονται από συνθήκες και γι' αυτό και η επιστολή Γρουέφσκι και βέβαια οι πιέσεις από αμερικανούς (Ντάνιελ Φρίντ και ΣΙΑ). Βλέπεις ο AMBO πρέπει να προχωρήσει, το Bondsteel (ή όπως αλλιώς το λένε) πρέπει να έχει μια ουδέτερη ζώνη γύρω του, η Ρωσία να αποκοπεί και τα Βαλκάνια μαζί με τα Στενά του Βοσπόρου πρέπει να έρθουν κάτω από τον έλεγχο των ΗΠΑ. Η ανακαίνιση ως επί το πλείστον ανύπαρκτων μειονοτικών ζητημάτων από τρία γειτονικά κράτη την ίδια περίπου περίοδο, θα πρέπει να μας βάλει σε σκέψεις. Εν ολίγοις, καλά μας ξεμπερδέματα!

  10. cornelsen avatar
    cornelsen 17/07/2008 14:27:27

    @george
    Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω την θέση τού ΚΚΕ. Παλαιότερα έρριχνε το σύνθημα για ανεξάρτητη Μακεδονία και ύπαρξη σλαβομακεδονικής εθνότητας (και σλαβομακεδονικής μειονότητας στην Ελλάδα) -αν δεν κάνω λάθος. Η εθνότητα αυτή σήμερα υπάρχει; Και η μειονότητα; Άσε το σύνθημα για ιμπεριαλισμούς κ.λπ. Κατά το ΚΚΕ, σλαβομακεδονική μειονότητα στην Ελλάδα υπάρχει ή όχι;

  11. plagal avatar
    plagal 17/07/2008 14:27:39

    Φακτοριξ, δε σου ζητησα να το κατεβασεις, οποτε δεν αμφισβητησα πουθενα το δικαιωμα του ΚΚ να λεει οτι λεει. Ομοια εχω και γω τι δικαιωμα να πω "ρε πας καλα?".

    Και επιπλεον, το αν ειναι καποιος αντιδημοκρατικος δεν εξαρταται απο το αν διαφωνει με μενα τον "αριστερουλη", αλλα απο το τι λεει. Ε, και αν λεει "πώς είναι δυνατό το ελληνικό κράτος να μην συλλαμβάνει όσους τις παρακινούν", ε, αυτο αν δεν ειναι αντιδημοκρατικο, ε τι στο διαολο ειναι αντιδημοκρατικο? Αν καποιος ζηταει την συλληψη ατομων για αυτα που λενε, οσο και "αντεθνικα" και αν ειναι αυτα, ε σορι κιολας αλλα δεν διαφερει και πολυ απο τους διωκτες του Ορχαν Παμουκ.

    Κατα τα αλλα, οι ερωτησεις του cornelsen απο πανω με καλυπτουν.

  12. Ego avatar
    Ego 17/07/2008 14:52:57

    "Επειδή, πώς είναι δυνατό να θεωρείται «εχθρική κίνηση» ή νομικά «διατάραξη κοινής ειρήνης» η αναφορά και η υποκίνηση σε ανύπαρκτες μειονότητες, και το ελληνικό κράτος να μην συλλαμβάνει όσους τις παρακινούν;"

    Από ποιον θεωρείται αυτο; Εγώ τουλάχιστον μετά από ένα γρήγορο σκανάρισμα του ποινικού κώδικα δεν βρήκα κάτι σχετικό. Περαιτέρω, η συγκέντρωση προσώπων για να συζητήσουν για (έστω δήθεν) μειονοτικά δικαιώματα δεν βλέπω να αποτελεί αδίκημα, ΑΝ ΔΕΝ προκαλούν την ένοπλη σύγκρουση της Ελλάδας με άλλη χώρα, ΑΝ ΔΕΝ επιβουλεύονται την έννομη τάξη με τη συγκρότηση ένοπλου κινήματος, ΑΝ ΔΕΝ δίνουν στρατηγικές πληροφορίες σε άλλη χώρα (εχθρική ή και φίλη) κτλ.

    Πώς θα μπορούσαν να συλληφθούν (επαναλαμβάνω...αν δεν προκύπτουν οι παραπάνω προυποθέσεις) είτε οι "Μακεδόνες" είτε οι δημοσιογράφοι. Δεν βλέπω λοιπόν το λόγο για τον οποίο γίνεται αυτή η κουβέντα.

  13. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 17/07/2008 14:59:22

    Πώς βλέπετε εσείς φίλοι μου την εξέλιξη

    α.- στην περίπτωση που τους πούμε το "ορίστε περάστε στην Μελίτη και γιορτάστε την επέτειο του Ιλιντεν" με όλη σας την καρδιά.

    β.- στην περίπτωση που τους απαγορέψουμε την είσοδο στην χώρα μας και μάλιστα ύστερα απο τα αλυτρωτικά προστάγματα του Γκρούεφσκυ, που εύκολα μας δίνουν το δικαίωμα, να τους χαρακτηρίσουμε σαν ανεπιθύμητους.

    Πιστεύω ότι, είτε έτσι (α) είτε αλλιώς (β) τα παγκόσμια ΜΜΕ με τις ευρυγώνιες κάμερες, που θα έχουν προσκληθεί απο τον Γκρούεφσκυ και απο το State Department μαζί με κάποιους άσχετους απο οργανώσεις για την διαφύλαξη των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και άλλων τινών ασυναρτησιών, θα στηθούν απο την στιγμή που θα βγούν απο τις σακκούλες και τις κάσσες τους και θα αρχίσουν να δείχνουν την ζητούμενη Μακεδονία απο το αεροδρόμιο Μακεδονίας, την Θεσσαλονίκη, τον Λευκό Πύργο, την διαδρομή απο την Έδεσσα με τα αγάλματα των Μακεδονομάχων με τα κομμένα κεφάλια μέχρι και την σύναξη στην Μελίτη. Μέχρι και τους οπαδούς του Ουράνιου Τόξου, των οποίων η συμπεριφορά μπορεί και να εκτραχυνθεί με ανάλογη αντίδραση απο τους υπολοίπους.

    Ανάλογα δε με τις περιπτώσεις (α) και (β) θα πρέπει θεωρητικά να είναι και τα τηλεκατευθυνόμενα σχόλια.

    Και μόνο για τα σχόλια αυτά, που σε καμία περίπτωση δέν φαίνεται να είναι ευνοϊκά, καθώς ή όλη ιστορία δέν είναι παρά ένας άθλιος και ενορχηστρωμένος εκβιασμός, η προς αποφυγήν τετελεσμένων έγκαιρη αντιμετώπιση με την επιστροφή της επιστολής στον Γκρούεφσκυ ως απαράδεκτης - απ' ευθείας ή μέσω ΟΗΕ - και την υπόμνηση ότι, κάθε ενέργεια με αναβιώσεις αλυτρωτισμών με γιορτές και πανηγύρια στον εθνικό μας χώρο θα αποτελεί για εμάς τους Έλληνες casus belli, νομίζω ότι, είναι η πλέον αποτελεσματική αντιμετώπιση.

    Και με την υποσημείωση προς κάθε ενδιαφερόμενο ότι, η αρνητική θέση της χώρας μας στην είσοδο των Σκοπιων στο ΝΑΤΟ δικαιώνεται εκ των πραγμάτων για ακόμα μία φορά.

    Δέν μπορώ να πιστέψω ότι, ύστερα απο την επιστολή του Γκρούεφσκυ υπάρχει διαφορετική πρόβλεψη εξελίξεων. Όπως δέν μπορώ να πιστέψω ότι, ο Καραμανλής δέν έχει την ευχέρεια να προβλέψει, να σταθμίσει και να κατανοήσει τους κινδύνους, που θα προκύψουν, άν αφήσει την εξέλιξη των πραγμάτων στην τύχη τους με την γνωστή απραξία που τον διακρίνει.

    ΠΕΛΙΑΣ

  14. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 17/07/2008 15:03:50

    Τέτοιες ισοπεδωτικές ακυρότητες κάνουν διάφοροι δημοσιογράφοι και κάποια αλλοπαρμένη μερίδα του ΣΥΡΙΖΑ και αμαυρώνουν την "υγιώς αριστερή" πολιτική τοποθέτηση στο σύνολό της (ναι υπάρχει και τέτοια, τουλάχιστον υπήρχε κάποτε ως έννοια και στην πράξη). Σε λίγο καιρό ακόμα και ο μετριοπαθής αριστερίζον πολίτης θα ακουει «αριστερά» και θα στρίβει. Δεν υπάρχει όριο από καμία πλευρά, ο ένας τραβάει από τη μια, ο άλλος τραβάει από την άλλη και κερδισμένοι βγαίνουν τα Σκόπια. Ο ένας σκάβει από εδώ, ο άλλος από εκεί, και όλοι μας μαζί στο λάκκο μέσα με τα φίδια.
    Δεν είναι τυχαίο που στις δημοσκοπήσεις, μαζί με την πτώση του δικομματισμού έχει ανέβει εκθετικά και το ποσοστό «δεν ξέρω/δεν απαντώ». Και νομίζω (δεν λεω οτι έχω την βεβαιότητα, λεω οτι νομίζω) πως ακόμα και λίγο πριν της επόμενες εκλογές η μερίδα ψηφοφόρων αυτή δεν πρόκειται να συσπειρωθεί πολωμένη γύρω από κανένα κόμμα, θα παραμείνει μετέωρη με το μεγαλύτερο ποσοστό της να εξακολουθεί να ίπταται. Δηλαδή λευκό και άκυρο.
    Να θέλεις να ψηφίσεις, να θέλεις να μη γίνεις αμερικανάκι του καναπέ, μα να μη ξέρεις που στα κομμάτια να το ρίξεις.

  15. Helmut avatar
    Helmut 17/07/2008 16:06:38

    Ο george και ο κάθε οπαδός / μέλος του ΚΚΕ έχει το δικαίωμα στην άποψη του.

    Είναι όμως ανάγκη να μας πρήξει με τα κεφαλαία;

    Έχει χαλάσει το CAPS LOCK στον Περισσό;

  16. Νἰκος avatar
    Νἰκος 17/07/2008 17:03:42

    ΠαραγονταΧ,και λοιποι:

    Αλλο πραγμα το δικαιωμα να αυτοαποκαλειται κανεις ως ατομο οπως θελει και αλλο η συλλογικη οργανωση εστω 2-3000 ατομων η οργανωση των οποιων χρηματοδοτειται απο ασπονδους φιλους και ξυμμαχους που αμφισβητουν το ειναι μας και την ακεραιτοτητα τως πατριδας μας.

    Οταν απειλειται, με αδεια!!!! του κρατους(;) η εννομη ταξη τοτε τι να πει κανεις;
    Για φαναταστειτε, ποια χωρα θα επετρεπε σε ανθρωπους που αμφισβητουν μεγαλο τμημα της, την ιστορια του κλπ, να κανει συγκεντρωση στο εδαφος της; Ουτε στην Αφρικη δεν γινονται αυτα. Ποια δημοκρατικα δικαιωματα και τριχες; Τετοια εθνικη αλλοτριωση δεν εχω δει πουθενα. Αναλογια, εστω υπερβολικη: Φανταστειτε να επετρεπε η Αμερικη οσους την αμφισβητουν (διαλεξτε τον αντιπαλο) να κανει οργανωμενες συγκεντρωσεις με αξιωσεις εναντιον της. Μωραινει Κυριος ον βουλεται απωλεσαι.

    Το γεγονος οτι συζητουμε τα ...δενδρα και οχι το δασος λεει πολλα για την ιθαγενοποιηση μας ως πολιτων ικανων να αντισταθουν σε εξωτερικες επιβουκλες, οποιες κι΄αν ειναι. Ετσι εννοουνται και οι καθε αποχρωσεως διεθνιστικες βλακειες, π.χ. εχουν το δικαιωμα να αυτοαποκαλουνται, η δημοκρατια, κλπ, κλπ. Τριχες. Τι ειναι πιο σπουδαιο;το οτι θα δημιουργησουν βαθμηδον την αντιληψη οτι οντως υπαρχει καταπιεσμενη μειονοτητα ή η ικανοτητα τς Ελλαδας να εξουδετερωνει τους πασης φυσεως εχθρους της;

  17. nas avatar
    nas 17/07/2008 17:25:25

    Factor, ωραίος ο...αριστεροαριστερός πόλεμος που άνοιξε το σχόλιό σου, πλήν όμως ξεχνούμε πως υπάρχει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ με ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ πρωθυπουργό, με ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ(Η) υπουργό Εξωτερικών, που επέτρεψε την -όπως και να την κάνουμε αντεθνική- συγκέντρωση κάποιων αργυρώνητων πρακτόρων στα σύνορά μας...
    Δηλαδή, δεν έχει ευθύνη αυτός που σήμερα κυβερνάει; είναι ευθύνη των (όσων αισθάνονται) Ελλήνων, δηλαδή όλων μας, να προασπίσουμε την ενιαία κρατική μας -προσέξτε το- οντότητα; Κι αυτό πως γίνεται; Όπως στο... Κόσοβο, για παράδειγμα;

  18. Νἰκος avatar
    Νἰκος 17/07/2008 18:00:27

    Ανωνυμε,
    καποτε η Ελλαδα, αν δηλαδη ηταν σοβαρο κρατος, θαπρεπε να επιβαλλει το εθνικο της δικαιο διοτι πως να το κανουμε, ή υφισταται -ως ευνομουμενο κρατος- η θα αντικατασταθει, ετσι απλα. Διοτι δεν υπαρχουν μικρα ή μεγαλα θεματα που ελεγε ο μακαριτης ο Θουκυδιδης (Μηλιοι εναντιον Αθηναιων). Αναλογη κατασταση επικρατει στο Αιγαιο. ΕΙμαι βεβαιος οτι θυμασαι πως ξεκινησαν ολα, και τωρα εχουμε φαιες και αλλες ζωνες, ειμαστε κρατος μειωμενης κυριαρχιας.
    Λοιπον, μπορει οι ψευτομακεδονες να εχουν το (αθνρωπινο) δικαιωμα στις εθνοτικες τους ψευδαισθησεις, αλλα αν δεν εποβληθει, ναι επιβληθει ετσι απλα το δικαιωμα των Ελληνων και της Ελλαδας να ελεγχουν το χωρο ευθυνης τους, τοτε καποιος αλλος θα τους αντικαταστησει. ΚΑι αυτο για μενα ειναι ορισμος σθγχρονου κρατους. Ολα τα αλλα (ανθρωπινα δικαιωματα μη Ελληνων κλπ) εχουνς δευτερουσα σημασια μεασ στην Ελλαδα οταν απειλουμαστε με δημιουργια αντυοπωσεων διενθνων πολιτικων διαστασεων.

    Ενταξει, οι Κωστοπουλοι και οι αλλοι πρακτορες υπαρχουν τροποι να αντιμετωπιστουν, διχως να παραβιαστουν τα "ανθρωπινα τους"δικαιωματα. Μπορουν να αναπνεουν τον αερα της χωρας τους οσο δεν την απειλουν με συγκεκριμενες πραξεις.

  19. anitinikos avatar
    anitinikos 17/07/2008 18:04:32

    Νικο, φασιζεις. Και μετα απορειτε που οι "αριστερουληδες" σας λενε φασιστες.

  20. Νἰκος avatar
    Νἰκος 17/07/2008 18:37:49

    Αντινικε,

    Κανεις μεγα λαθος. Που θα το πληρωσουμε αργοτερα μπορει και με αιμα (μακαρι να κανω λαθος). Αλλα θα ειναι αργα. Η ψευτοδιεθνιστικη θολοκουλτουρα των "ανθρωπινων" διαιωματων"ειναι εργαλειο των νεοταξικων υμπεριαλιστων. Ετσι απλα.

    Η ιθαγενοποιηση σας εχει αδρανοποιησει τα εθνικα αντανακλαστικα σας. Τι θαλεγες να καναν οι "Τουρκοι"της Θρακης συγκεντρωση με αξιωσεις για αυτονομια και αποσπαση εδαφων και αλλα "ανθρωπινα τους" δικαιωματα; Νομιζω εισαι μπερδεμενος. Τα δυο ειναι διαφορετικα πραγματα.

  21. Νἰκος avatar
    Νἰκος 17/07/2008 18:42:44

    Ανωνυμε, ψυχραιμια, προκαλεις. Ουτε θελει κανεις να "εξοντωσει" καποιον ουτε τιποτα αλλο. Ηρεμησε λοιπον. Κατα φαντασιαν Μακεδονες ειναι, τιποτα αλλο.
    Λες, "Το μόνο θέμα είναι η ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ των υποστηρικτών ξένων δυνάμεων με το μανδύα της αριστεράς και του “αγώνα κατά του εθνικισμού”.Αυτό δεν μας το επιβάλλει κανείς.Μόνοι μας το κάνουμε για να μη θίξουμε τις ιερές αγελάδες της μεταπολίτευσης."
    Πες τα ντε, αλλα που να το αντιληφθουν οι ψυχουλες του Δουκατου των Αθηνων.

  22. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 17/07/2008 18:44:15

    "Το μόνο θέμα είναι η ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ των υποστηρικτών ξένων δυνάμεων με το μανδύα της αριστεράς και του “αγώνα κατά του εθνικισμού”. Αυτό δεν μας το επιβάλλει κανείς. Μόνοι μας το κάνουμε για να μη θίξουμε τις ιερές αγελάδες της μεταπολίτευσης."

    Αμήν. Ο «λαϊκίστικος αντι-λαϊκισμός», είναι ο πιο επιβλαβής από όλους. Για πολλούς λόγους. Δεν είμαι σίγουρος για το κατά πόσο αυτό συμβαίνει λόγο υποστήριξης σε ξένες δυνάμεις και κέντρα, χωρίς να σημαίνει ότι αποκλείω τίποτα βέβαια. Περισσότερο σε λαϊκίστικα αντι-λαϊκιστική χειραγώγηση μεγάλου μέρους της σύγχρονης νεολαίας μοιάζει. Ο κάλος στο μυαλό χτυπάει όλο το πολιτικό φάσμα και κάθε κομματικό χώρο.
    Δε λεω, να πούμε τα πράγματα με το όνομά τους και να απομυθοποιηθούν μερικά σημεία που αφορούν τη χώρα και το έθνος μας αλλά φαίνετε ότι εδώ και καιρό, είπανε της γριάς να χ*σει κι αυτή ξεκ***τηκε. Το μέτρο έχει χαθεί από παντού δίνοντας τροφή σε κάθε ακροσυντηρητικό απολίθωμα να λέει σήμερα «όταν εμείς λέγαμε να μείνει και κανένας μύθος όρθιος, κάτι ξέραμε όρνια». Πράγμα στο οποίο τελικά ίσως και να μην είχαν και πολύ άδικο καθ’ όπως φαίνετε.
    Δεν ξέρω τι είναι χειρότερο τελικά, ένα μεγάλο ψέμα το οποίο ξέρουμε και εμπιστευόμαστε ή μια μισή αλήθεια που την μεταχειριζόμαστε με μη-εποικοδομητικό και αυτοκαταστροφικό τρόπο.

  23. Νἰκος avatar
    Νἰκος 17/07/2008 18:54:43

    Δεν ξερω αν το εχετε ανιτιληφθει. Η Ελλαδα βαδιζει σε ολο και πιο μεγαλυτερη αναρχια και χαος. Απο τη μια οι "αριστεροι" που σπανε τα παντα (αυτο ειναι φασισμος Αντινικε) και οχι η απαγορευση συγκεντρωσης ξενοκινητων ταλαιπωρων για δημιουργια πολιτικου προηγουμενου και εντυπωσεων. Απο την αλλη οι ψυχουλες των "ανθρωπινων" δικαιωματων που ομως δεν αναγνωριζουν στους Ελληνες το δικο τους δικαιωμα να εφαρμοζουν τους νομους του κρατους τους (οταν καταλυθει το κρατος αυτο και σας κυβερνησουν ξενοι, μαλλον οι Τουρκοι, τοτε θα ξυπνησετε απο τον διεθνιστικο σας υπνο)εχουν θολωσει το πολιτικο τοπιο σε τετοιο σημειο που να μην μπορουμε να πουμε τιποτα για εννομη ταξη και Ελληνικο ελεγχο του χωρου που λεγεται Ελλαδα (βλεπεις το εθνικο μου φαντασιακο εδω Αντινικε)διχως να μας προσαψουν το τιτλο του φασιστα. Εκει εχετε καταντησει. Η διεθνοφασαστικη κουθλτουρα των ιμπεριαλιστων ως "αθνρωπινα"διακιωματα, εκτος των νομιμων, δηλαδη των Ελληνων.

  24. anitinikos avatar
    anitinikos 17/07/2008 19:04:28

    τρικυμια...

  25. Νἰκος avatar
    Νἰκος 17/07/2008 19:59:38

    Αγαπητε Ανωνυμε,

    Πρωτον,, δεν ειμαι εθνικιστης. Μαλλον πατριωτης. Αν τα συγχεεις, ξεδιαλυνε τα σε παρακαλω.
    Δευτερον δεν "βλεπω" Ελληνικες μειονοτητες (tit for tat)πουθενα. Οι εθνοκαθαρσεις των τουρκων (φανταζομαι για σενα δεν εγιναν ποτε αλλα τι να γινει βλεπεις και παλι το εθνικο μου φαντασιακο εν δρασει)τις εξαφανισαν. Οσο για την Νοτια Αλβανια (ή αλλιως Βορεια Ηπειρο) εφ΄οσον δεν παραβιαζονται τα δικαιωματα της (αρα'γε γιατι ανησυχεις μονο για ανυπαρκτες εδω στην Ελλαδα;)δεν εχουμε τιποτα να διεκδικισουμε.

    Τριτον, δεν υπαρχει "Μακεδονικη" μειονοτητα, παρτο χαμπαρι. Το θεωρεις αυτονοητο οτι υπαρχει. Που ηταν πριν το 1945; Στη φαντασια των Τιτων κλπ. τοτε και των Αθηναικων ψυχων τωρα(να σου στειλω ενα National Geographic) του 1932 για την τοτε Γιουγκοσλαβια. Κιχ για "Μακεδονες". Επομενως οι ανακριβιες σου αγγιζουν τα ορια του ανορθολογισμου.

    Και κατι απο την σημερινη Κ. Επι τελους, λιγη σοβαροτητα δεν βλαπτει.

    "Καμιά ανοχή σε προκλήσεις

    Περίπου 300 άτομα αναμένουν οι ελληνικές αρχές ότι θα φθάσουν την Κυριακή στα σύνορα της Ελλάδας με την ΠΓΔΜ και θα θελήσουν να εισέλθουν στη χώρα μας, με τελικό προορισμό τη Μελίτη Φλώρινας. Χθες, ο εκπρόσωπος του υπουργείου Εξωτερικών, κ. Γιώργος Κουμουτσάκος, μιλώντας στον ραδιοφωνικό σταθμό «Αθήνα 9,84», επισήμανε ότι όσοι πληρούν τις απαιτητές προϋποθέσεις, δηλαδή διαθέτουν τα νόμιμα ταξιδιωτικά έγγραφα, είναι ελεύθεροι να επισκεφθούν τη χώρα. Πρόσθεσε, όμως, ότι οι επισκέπτες πρέπει να σέβονται απολύτως τους ελληνικούς νόμους.

    Οι οδηγίες που έχουν δοθεί στις τοπικές αρχές είναι να επέμβουν άμεσα σε περίπτωση εκδήλωσης προκλήσεων, είτε με μορφή ανάρτησης πανό με προκλητικά συνθήματα, είτε σε περίπτωση προσβολής συμβόλων". Αυτα.

    Αν(ι)τινικε, μαλλον "Αντινικος" θα εννοεις.

    Υγειαινετε

  26. Φιδίας avatar
    Φιδίας 17/07/2008 20:02:47

    Δεν νομίζω "Άλλε Ανώνυμε" ότι το βασικό πρόβλημα είναι αν "ο Νίκος και οι εθνικιστές φίλοι του" δεν βλέπουν μειονότητες των γειτονικών κρατών στη χώρα μας. Νομίζω ότι όλοι βλέπουμε μειονότητες εκεί που υπάρχουν.

    Το πρόβλημα δημιουργείται όταν μία μειονότητα που ΔΕΝ αποδέχεται την πραγματική της ταυτότητα (Βούλγαροι), οικειοποιείται με δόλο μία φαντασιακή ταυτότητα ("Μακεδόνες") υποκινούμενη-υποστηριζόμενη στις επικίνδυνες και παράλογες απαιτήσεις της από μια ΜΕΓΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ. Σου φαίνεται τόσο ειλικρινές και αθώο αυτό; Οι αμερικάνοι ξαφνικά υποστηρίζουν με τρέλα κάποιον ανδιοτελώς απο την καλή τους καρδιά;

    Αυτά που συμβαίνουν τώρα στα Βαλκάνια δεν είναι αθώα και καμία σχέση δεν έχουν με ειλικίνεια και ανθρώπινα δικαιώματα. Πιστεύω ότι εσύ είσαι καλοπροαίρετος και ειλικρινά ευαίσθητος στο δικαίωμα αυτορποσδιορισμού αυτών των ανθρώπων (να λέγονται «Μακεδόνες») και στα αλλά δικαιώματα τους. Δεν σου κάνει ομως εντύπωση που εσύ ξαφνικά ταυτίζεσαι με την άποψη (μάλλον για πρώτη φορά) του State Department; Δεν σου κάνει εντύπωση που οι ΗΠΑ που κόπτονται για τον αυτοπροσδιορισμό και όλα τα δικαιώματα των «Μακεδόνων», παραβιάζουν κατάφορα τα δικαιώματα πλειάδας άλλων λαών; (Κούρδων, Ιρακινών, Αφγανών, Παλαιστινίων κλπ)

    Δεν σου κάνει εντύπωση που ένα μικρό έθνος στα εκρηκτικά Βαλκάνια, όπου όλοι έχουν κάποιους σκελετούς στα ντουλάπια τους και προσπαθούν σιωπηλά να ισορροπήσουν και να συμβιώσουν στο υπάρχον status quo με τους γείτονες τους για να μην ξεσπάσει κάτι που θα μας πάει όλους στο διάολο (ειδικά μετά την τραυματική εμπειρία της Γιουγκοσλαβίας), αυτό το μικρό έθνος συμπεριφέρεται σαν προβοκατόρικο κοκοράκι και κάνει ότι μπορεί για να δημιουργήσει επεισόδια με ΟΛΟΥΣ τους γείτονες του (με την Ελλάδα κυρίως, αλλά και με Βουλγαρία, Σερβία και τους Αλβανούς οι σχέσεις τους είναι από ψυχρές έως κακές).

    Δεν σου κάνει επίσης εντύπωση που αυτό το κακόμοιρο καταπιεσμένο και ταλαιπωρημένο έθνος έχει την αμέριστη συμπαράσταση, εκτός των ΗΠΑ και της Τουρκίας; Τόσο αφελής είσαι;

    Σου δίνουν την εντύπωση ότι τα αφεντικά που καταγγέλλεις τα καταγγέλλουν κι αυτοί όπως εσύ; Ή μάλλον λειτουργούν σαν τσιράκια-προβοκάτορες του πιο μεγάλου αφεντικού; Και χρησιμοποιούν την δική σου καλόπιστη συμπαράσταση για να κάνουν τη δουλειά τους;

    Φιδιας

  27. Σαος avatar
    Σαος 17/07/2008 20:23:08

    Μάγκες, μην συγχύζεστε από μερικούς προβοκάτορες. Εδώ δεν συγχύζομαι εγώ που είμαι Μακεδόνας και ακούω τους σφαγείς των προγόνων μου (τους βούλγαρους των Σκοπίων) να το παίζουν "Μακεδόνες". Όλα θα πάνε καλά! Το ότι έχουν λυσσάξει σημαίνει πως πνέουν τα λοίσθια! Δεν τους έχει μείνει τίποτε άλλο να κάνουν. Ας πάει να το παίξει μάγκας και απελευθερωτής ο Γρούγιος στο χωριό του παππού του, την Αχλάδα, για να φάει το ξύλο της αρκούδας από τους πρώην συντοπίτες του. Οι αυτόκλητοι μεσσίες που μπαίνουν στα διάφορα φόρα θα σωπάσουν και αυτοί σιγά-σιγά.

  28. Νἰκος avatar
    Νἰκος 17/07/2008 20:37:54

    Σαε,
    Λες "Οι αυτόκλητοι μεσσίες που μπαίνουν στα διάφορα φόρα θα σωπάσουν και αυτοί σιγά-σιγά".
    Ακριβως, οπως τελευταια εχουν σωπασει -κυτιολεκτικα το μουκωσαν τα δημοσιογρααφικα μελη του συλλογου "Της λογικης και του αντιεθνικισμου" στα ΝΕΑ, ΒΗΜΑ κλπ (Ηρακλειδηδες, Πρετεντερηδες, (ξ)σωμεριτηδες, Κουλουρηδες, Λιακοι, Καρκαγιαννηδες κ.α., ολοι τους πρωην αριστεροι και νυν ανακυκλωμενοι και ανανηψαντες το φως το αληθινον ειδοντες, καλοπληρωμενοι αντιπροσωποι των διεθνικων οργανισμων που εργαζονται για την "προοδο και την ειρηνη".

    Μουρχεται να κλαψω απο συγκινηση, Τετοιες ψυχουλες, ειναι δυνατον στο κοσμο της μιζας και των διαπλεκομενων να υπαρχει τοσος αλτρουισμος -εξαιρουνται οσοι εξ'αιταις του εθνικου τους φαντασιακου αισθανονται Ελληνες.
    Περαστικα μας.

  29. σορος avatar
    σορος 17/07/2008 20:44:55

    Ας πάει να το παίξει μάγκας και απελευθερωτής ο Γρούγιος στο χωριό του παππού του, την Αχλάδα, για να φάει το ξύλο της αρκούδας από τους πρώην συντοπίτες του.

    ποσοι ακομα "πρωην συντοπιτες" υπαρχουν?

    κιαυτοι "φανταστικοι και κατασκευασμενοι" ειναι?

    ρε ειναι γελοιο: απο τη μια λετε οτι δεν υπαρχει τετοιο πραγμα και απο την αλλη λετε για τους πρωην συντοπιτες που τους διωξατε...

  30. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 17/07/2008 20:57:43

    Μη σκίζουμε και πολύ τα ιμάτιά μας για το αν υπήρχε "σλαβο-μακεδονοκάτι" μειονότητα στην Ελλάδα προ 1935 γιατί το περίφημο ABECEDAR που σώζεται σήμερα στην Εθνική Βιβλιοθήκη, εκδόθηκε στην Αθήνα το 1925 (όταν Τίτο δεν υπήρχε) με σκοπό να διδαχθεί στα παιδιά που μιλούσαν την ονομαζόμενη "σλαβική διάλεκτο της Μακεδονικής" ή τούμπαλιν, στη Βόρεια Ελλάδα. Έλληνες ένιωθαν, Έλληνες ήταν και Έλληνες είναι οι απόγονοί τους σήμερα, απλά πάνω σε αυτά τα νεφελώδη σημεία πατούν σήμερα τα Σκόπια και δημιουργούν ζήτημα εκ του πονηρού.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Abecedar

  31. Νἰκος avatar
    Νἰκος 17/07/2008 20:59:58

    "Πειστικη" η λογικη σου Σορε.Επειδη ηταν συντοπιτες δεν τους κανει και...μειονοτητα (ασχετως τι λενε οι ιδιοι, μπορει αυριο να ανκαλυψουν αλλους..γενναιους προγονους). Ετσι;
    Πολυ, μα πολυ μπερδεμενοι ειστε.
    Περαστικα

  32. Σαος avatar
    Σαος 17/07/2008 21:06:21

    @σορος

    Δεν διώξαμε κανένα συντοπίτη μας! Όσοι έφυγαν, έφυγαν από μόνοι τους! Η Αχλάδα είναι ακόμα εκεί και δηλώνουν έλληνες! Σε καταλαβαίνω αγαπητέ σλάβε, ψάχνεις να βρεις αρχαιότατες ρίζες σε ένα τόπο που κατέκτησαν και κατέσφαξαν οι προγόνοι σου, χωρίς βέβαια να υπάρχουν τέτοιες, αλλά μην στερείς από τους Έλληνες Μακεδόνες (τους γηγενείς δηλαδή Μακεδόνες και όχι τους βούλγαρους Μακεδονιστές των Σκοπίων-Βουλγαρίας) τα Ιστορικά τους δικαιώματα και το δικαίωμά τους να υπερασπίζονται την ιδιαίτερη ταυτότητά τους αλλά και συνολικά όλη την πατρίδα τους, την Ελλάδα...
    Δες παρακάτω τους πρώην συντοπίτες του Γρούγιου και τι δηλώνουν οι ίδιοι και λέγε ότι θες εσύ ο θολωμένος σλάβος

    http://www.zougla.gr/news.php?id=4906

  33. σορος avatar
    σορος 17/07/2008 21:07:00

    τι θα τους εκανε μειονοτητα κατα τη γνωμη σου?

  34. Σαος avatar
    Σαος 17/07/2008 21:13:28

    @Νίκος

    Φίλε Νίκο,
    Όλοι αυτοί οι γελοίοι δημοσιογράφοι (της π..ας, μπαρδόν για την αθυροστομία) έγιναν επειδή τους προωθεί και τους καλύπτει το μιντιακό σύστημα και οι χρηματοδοτούμενοι (ακόμα και από ξένες κυβερνήσεις) καναλάρχες! Το θέμα είναι ο κόσμος να έχει την ανάλογη αντίληψη ώστε να γράφει όλους αυτούς στα παλαιότερα των υποδημάτων και να μην τους παίρνει στα σοβαρά. Πιστεύω ότι οι περισσότεροι είτε την έχουν είτε δεν έχουν καθόλου οπότε την γλυτώνουν την σαβούρα που σερβίρουν όλοι αυτοί! Βέβαια είναι και κάποιοι "καμμένοι" που κρέμονται από τα χείλη τέτοιων γλοιωδών μικροοργανισμών, αλλά αυτοί είναι ίσως λιγότεροι και από τα ποσοστά του ΣΥΡΙΖΑ!

  35. Σαος avatar
    Σαος 17/07/2008 21:15:03

    @σορος

    Σόρε, την απάντηση την δίνουν οι ίδιοι:

    http://www.zougla.gr/news.php?id=4906

  36. Νἰκος avatar
    Νἰκος 17/07/2008 21:42:08

    # σορος Says:
    " τι θα τους εκανε μειονοτητα κατα τη γνωμη σου?"

    Η γνωμη μου δεν ειναι σημαντικη.
    Αλλα μπορω να πω (α) η φαντασια τους (των Σκοπιανομακεδονων δηλαδη) και (β) τα αλλοτρια συμφεροντα. καλο παντρεμα, ε;, εναντιον της Ελλαδας εννοειται.

    Αν αυριο εμφανιστουν Ιωνες, ας πουμε, στη Μικρασια οι οποιοι θα λεν οτι οι Ιωνες δεν ηταν...Ελληνες, εσυ πως θα αντιδρουσες φιλε Σορε;
    Θα ηχαν το δικαιωμα αυτοπροσδιορισμου; Και αν εγειραν διεκδικησεις;
    μαλιστα το'χουν πει Τουρκοι, ακομα και ο μακαριτης ο Οζαλ σε βιβλιο του ειχε πει οτι οι Τουρκοι ειναι...παναρχαιος λαος.
    Πηγαινε στην Αμερικη και ...αυτοπροσδιορισου ως αντιαμερικανος, να δεις που οι επομενες διακοπες σου θα'ναι στο Γκουανταναμο.
    Περαστικα

  37. ΔΣΕ avatar
    ΔΣΕ 17/07/2008 21:51:15

    Να 'τος και ο αντικομμουνιστής, ο ανώνυμος 9:19. Πες μας και για τους ληστοσυμμορίτες.

  38. Φιδίας avatar
    Φιδίας 17/07/2008 22:02:46

    DFTT !!!!!!

  39. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 17/07/2008 22:05:13

    Μα Νίκο το "αντι-αμερικάνος" δεν συνιστά μειονότητα, αλλά πολιτική τοποθέτηση (και από τέτοιους υπάρχουν κάμποσοι εκεί). Δεν υπάρχουν Ισπανόφωνοι αμερικανοί πολίτες με Ισπανικές σημαίες στα αυτοκίνητα και στα σπίτια τους?
    Στο Γκουαντάναμο τους πάνε? Κι ακόμα κι αν τους πηγαίνανε, θα ήταν μια αξιοζήλευτη κίνηση για να την θαυμάσουμε και να παραδειγματιστούμε? Τελικά τα Γκουανταναμο της Αμερικής ανα την υφήλιο τα καταδικάζουμε ή όχι?
    Όχι οτι υπάρχει αντιστοιχία των Ισπανόφωνων της Αμερικής με την εδώ υποτιθέμενη «Μακεδονική μειονότητα», αλλά μη λέμε και πως στην αμερική κάτι τέτοιους τους σφάζουν στο γόνατο. Στην Κίνα και το Σουδάν ίσως.

  40. Dennyl avatar
    Dennyl 17/07/2008 22:05:47

    Από το Wikipedia:

    Loring M. Danforth, a professor of anthropology working at Bates College in the United States who has written many award winning books and articles on Republic of Macedonia, Greece, Australia and nationalism, reports:

    Extreme Macedonian nationalists, who are concerned with demonstrating the continuity between ancient and modern Macedonians, deny that they are Slavs and claim to be the direct descendants of Alexander the Great and the ancient Macedonians. The more moderate [ethnic] Macedonian position, generally adopted by better educated Macedonians and publicly endorsed by Kiro Gligorov, the first president of the newly independent Republic of Macedonia, is that modern Macedonians have no relation to Alexander the Great, but are a Slavic people whose ancestors arrived in Macedonia in the sixth century AD. Proponents of both the extreme and the moderate Macedonian positions stress that the ancient Macedonians were a distinct non-Greek people.

    In addition to affirming the existence of the Macedonian nation, Macedonians are concerned with affirming the existence of a unique Macedonian language as well. While acknowledging the similarities between Macedonian and other South Slavic languages, they point to the distinctions that set it apart as a separate language. They also emphasize that although standard literary Macedonian was only formally created and recognized in 1944, the Macedonian language has a history of over a thousand years dating back to the Old Church Slavonic used by Sts. Cyril and Methodius in the ninth century.

    Εδώ δεν έχουν αποφασίσει ακόμα αυτοί τι είναι και από που κατάγονται, τι τρωγώμαστε εμείς μεταξύ μας?
    Εγώ θα πρότεινα να διοργανωθεί ένα γκάλοπ στη FYROM για να μπορέσουμε να καταλάβουμε τελικά τι πιστεύει η πλειοψηφία των κατοίκων.

  41. Νἰκος avatar
    Νἰκος 17/07/2008 22:08:11

    Αγαπητε ΔΣΕ (δημοκρατικε στρατε ελλαδας), δυστυχως ο Ανωνυμος εχει δικιο. Η αληθεια ειναι αληθεια. Το τοτε ΚΚΕ μιλουσε, για δικους λογους στρατηγικης τοτε, περι ανεξαρτητης Μακεδονιας. Το ακουσε ο Τιτο και ειπε, τωρα θα σας δειξω: Με ενα κλεψιμαιικο ονομα καταφερε (α) να εξουδετερωσει τους Σερβους, (β) να φτιαξει νεο λαο εκ του μη οντος και με ιστορια κλεμμενη (αλλο αντιβαρο εναντιον των Ελληνων στα νοτια και πανεξυπο)και ετσι χειραγωγησε ολη την περιοχη. Οι φιλοι και ξυμμαχοι μας ευγνωμονουν το Τιτο τωρα (ασχετως τι ελεγε τοτε ο Στετινιους).
    Με ενα (Μακεδονικο) σμπαρο πιασαν πολλα τρυγωνια. Το χαψαν το τροπαρι πολλοι ανακυκλωμενοι Ελλαδικοι αριστεροι (ο Θεος να τους κανει αριστερους, με τετοιους τι τους θελουμε τους εθνικιστες)και απο τοτε το ψαλλουν στις "εκκλησιες τους" του προοδευτισμου και μας κανουν και κυρυγμα περι ανθρωπινων δικαιωματων. Αντε να δουμε ποτε θα καταλαβουν τη διαφορα αναμεσα στα ανθρωπινα δικαιωματα (που ειναι σεβαστα) και στα πολιτκα των πολιτων που πληρωνουν φορους για να μπορειτε να λετε τις διεθνιστικες αρλουμπες σε αρκουντως ελευθερη χωρα.
    Λοιπον, δεν εχουμε τιποτα με κανενα. Ουτε διεκδικουμε. Θελουμε να ζουμε ειρηνικα, αρκει να θελουν και οι γειτονες, ειτε ειναι αρχαιοι "Μακεδονες" ειτε νεοκοποι κεμαλοφασιστες.
    Αλλα οταν μας σερβιρουν τους ξενους εθνικισμους ως δικαιωματα ανθρωπινα και ως φιλια των λαων ε! τοτε σοβαρεβομαστε.

  42. Dennyl avatar
    Dennyl 17/07/2008 22:08:30

    sorry "τρωγόμαστε"

  43. Σπύρος avatar
    Σπύρος 17/07/2008 22:29:07

    Ελπίζω στην ΄στημένη΄εκδήλωση νά μή εμφανιστούν τίποτα ΄εξυπνάκηδες΄τής Χρυσής Αυγής ή τού Καρατζαφέρη γιατί θα αποδείξουν γιά άλλη μιά φορά ότι εξυπηρετούν, όπως πάντα, αλλότρια συμφέροντα..
    Ας τελειώσει η εκδήλωση τών γελοίων ψευτομακεδόνων χωρίς επεισόδια και ας τσακιστούν να γυρίσουν σπίτια τους..
    Βέβαια υπάρχει και μιά άλλη περίπτωση...Οι πράκτορες τού Ουράνιου Τόξου είναι ικανοί.. να αυτοτραυματιστούν γιά να έχουν μετά να λένε γιά την ΄Αντιδημοκρατική Ελλάδα΄και να σκούζουν μαζί με τον Δημητρά.
    Απο αυτούς τούς προβοκάτορες όλα μπορεί να τά περιμένει κανείς.

  44. Νἰκος avatar
    Νἰκος 17/07/2008 22:29:51

    Ξενε δακτυλε¨
    "Μα Νίκο το “αντι-αμερικάνος” δεν συνιστά μειονότητα, αλλά πολιτική τοποθέτηση (και από τέτοιους υπάρχουν κάμποσοι εκεί). Δεν υπάρχουν Ισπανόφωνοι αμερικανοί πολίτες με Ισπανικές σημαίες στα αυτοκίνητα και στα σπίτια τους?"

    Ναι, συμφωνοι υπαρχουν αλλο μονο ως Αμερικανοι πολιτες.Ατομικα και μονο. Η αναγνωριση δεν ειναι μειονοτικη με ιδιαιτερα πολιτικα προνομια ως Πορτο-Ρικανων κλπ. οπως το εννοουν οι Σκοπιανομακεδονες και οι συμπαπρομαρτουντες Ελλαδικοι. Βγες στην Αμερικη με Ισπανικη (ή Ελληνικη ή οποιαδηποτε αλλη) σημαια αλλα και με "αποσχιστικα" συνθηματα και θα δεις που θα πανε τα "ανθρωπινα" δικαιωματα σου. Θα ερθουν σε δεκατη μοιρα. Γι΄αυτο και οι Αμερικανοι κανουν τον διαχωρισμο σε εθνοτητες (ethnic groups but without any special political privileges)και σε Αμερικανους. Δηλαδη ο,τι ειναι ethnic δεν νοειται ως Αμερικανικο και αντιστροφως. Και αυτο εχει πολιτικες προεκτασεις.

  45. Σπύρος avatar
    Σπύρος 17/07/2008 22:36:19

    Οσο γιά την στάση τής ΚΝΕ είναι όντως περίεργη γιατί πρό μηνών η Αλέκα Παπαρήγα είχε κάνει μιά δήλωση πού είχε ξεσηκώσει τούς γνωστούς πράκτορες,στήν οποία κατήγγειλε πώς οι Ξένες Δυνάμεις απεργάζονται μέσω χρηματοδοτήσεων πρός ντόπιους ΄φιλέλληνες΄τήν δημιουργία ψεύτικων μειονοτήτων..
    Τότε όλοι οι γνωστοί τραμπούκοι τού εθνομηδενισμού άρχισαν πάλι να μιλούν γιά φαιοκόκκινη συμμαχία.Μακάρι η σταση τής Κ.Ν.Ε. ναναι παροδική.
    Υ.Γ.
    Στά περί ΄Μακεδονίας΄υπάρχει η δήλωση Πουλιόπουλου λίγο πρίν εκτελεστεί στην οποία αναγνώριζε τήν ύπαρξη Ανεξάρτητης Μακεδονίας...
    Υπάρχουν επίσης μαρτυρίες πολλών Μακρονησιωτών,πού ανέφεραν πώς μερικοί εκ τών ΄καθοδηγητών΄τους,μιλούσαν συχνά πώς δέν θα τούς πείραζε εάν τά σύνορα τής Ελλάδας έφταναν έως τήν Λάρισα ,αρκεί να επικρατούσε το ΄επαναστατικό κίνημα΄...
    Καμιά συσχέτιση,φυσικά τών χιλιάδων αριστερών και δημοκρατών πού βασανίστηκαν και στήθηκαν στον τοίχο απο μιά ξενόδουλη δεξιά τής εποχής μέ τούς ηγέτες τού τότε Κ.Κ.Ε πού ουδέποτε στάθηκαν στό ύψος τους.

  46. Φιδίας avatar
    Φιδίας 17/07/2008 22:36:59

    Ολόκληρος εμφύλιος έγινε γιατι οι μισοί (οι Νότιοι) ήθελαν να αποσχιστούν. Οι αμερικανοί αναγνωρίζουν οσα δικαιώματα (ανώδυνα) θες φτάνει να μην αγγίζουν το national secutity.

  47. Νἰκος avatar
    Νἰκος 17/07/2008 22:37:38

    Αντι για το: "Ναι, συμφωνοι υπαρχουν αλλο μονο ως Αμερικανοι πολιτες.Ατομικα και μονο".
    Ηθελα να πω οτι τους αναγωνριζουν ως Αμερικανους πολιτες. Και οχι ως Αμερικανους αλλα με"ἹΣπανικα"ή αλλα δικαιωματα, Δεν υπαρχουν τετοια. Σαν αυτα που θελουν οι Σκοπιανοι και ενας Θεος ξερει ποιοι αλλοι στο μελλον. Δεν υπαρχουν τετοια.

  48. Φιδίας avatar
    Φιδίας 17/07/2008 22:37:43

    σορυ, το προηγούμενο αναφερεται στο #46

  49. Νἰκος avatar
    Νἰκος 17/07/2008 22:43:43

    Σπυρο, Ολοι ελπιζουμε να μην τσιμπησουν το δολωμα να εμφανιστουν οι νεοναζιδες της χρυσης αυγης.


    Dennyl: Αν δεν απερριπταν -οντολογικα μιλωντας- την Ελληνικοτητα των Μακεδονων και ηθελαν να λεγονται ετσι, τοτε εγω ως Μακεδονας δεν θα ειχα κανενα προβλημα. Θα το δεχομουν. Αλλα οσο το κανουν αυτο, που ειναι πολιτικο οπλο με μειονοτητες κλπ, τοτε θα ειναι εχθρικοι και ως τετοιοι θα αντιμετοπιζονται.

  50. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 17/07/2008 22:46:22

    Καλά σε αυτό σηκώνει πολύ κουβέντα για το πως το βλέπουν αρκετοί εκεί περί "γνήσιων αμερικάνων" και "φιλοξενούμενων αμερικάνων πολιτών". Και σίγουρα αν κάποιοι με κόκκινο δέρμα, κεφάλι-τηγάνι και γαμψή μύτη εγείραν ζήτημα απόσχισης και ίδρυσης Ινδιάνικου κράτους, θα αντιμετωπίζονταν άμεσα και στο σιγανό.
    Προσωπικά πιστεύω χωρίς να τους εξαφανίσουν σε καμιά Νύχτα των Κρυστάλλων "a la americane", αλλά με αριστοτεχνικές κινήσεις και 2-3 χούφτες χιλιοδόλαρα. Έτσι γίνονται οι σωστές δουλειές, με το γάντι

  51. Σπύρος avatar
    Σπύρος 17/07/2008 22:50:36

    Το πόστ Νο 18 τού εκεί Ανώνυμου είναι λογικότατο..
    Ξεμπροστιάστε όλους αυτούς πού από την εποχή τής Σημιτοκρατίας έπιασαν τά πόστα σε εφημερίδες και Μ.Μ.Ε.
    Αυτοί είναι οι αληθινοί εχθροί...500 εθνομηδενιστές πού προβάλλονται σάν νάναι εκατομύρια...
    Εχουν υποστεί βέβαια δύο σοβαρές στρατηγικές ήττες,μέ το σχέδιο Ανάν και τό βιβλίο τής Ιστορίας τής Στ.Δημοτικού και τελευταία εμφανίζονται να φρυάζουν σάν τον τελευταίο σπασμό τών πεθαμένων..
    Επίσης η τρίτη σημαντική ήττα συνέβη πρόσφατα όταν 159 απο αυτούς υπέγραψαν κείμενο-οδυρμό γιά την αποπομπή Σημίτη απο το ΠΑΣΟΚ και 3 μέρες μετά πού εσκασε η Τσουκατειάδα έτρεχαν να κρυφτούν...
    Η Αγωνιώδης προσπάθεια τών Ιών ,τού Σωμερίτη,τής Ξενιας Κουναλάκη, τού Ηρακλείδη τού Ψυχογιού,τού Ιωακειμίδη,τής Τετας Παπαδοπούλου μερικών Συριζαίων,τού Γουσέτη ,τού Λιάκου, τής Ρεπούση,τού Μπουκάλα ,τού Καμβύλη και λοιπών εθνομηδενιστών αρχίζει και χάνει έδαφος σαφέστατα...
    Αυτός ειναι και ο λόγος πού διάφορα Σοράκια μπουκάρουν όπου μπορούν και στό Διαδίκτυο,μόλις εμφανίζεται θέμα πού αφορά ΄Μακεδόνες΄,Ταλάτ ,Κοσσοβάρους και λοιπές ΄δημοκρατικές δυνάμεις τών Βαλκανίων΄...

  52. Dennyl avatar
    Dennyl 17/07/2008 23:05:39

    Νίκο γι'αυτό ακριβώς μετέφερα το κειμενάκι αυτό από το wikipedia. Τι θέμα είναι ότι προφανώς οι γνώμες σχετικά με την καταγωγή τους, δηλ. αν κατάγονται από το Μ.Αλέξανδρο και τα σχετικά προφανώς διίστανται μεταξύ τους. Μερικοί πιστεύουν ότι είναι απόγονοι του Μ.Αλέξανδρου, πράγμα που σημαίνει ότι αμφισβητούν άμεσα όλη την ιστορία, και άλλοι πιστεύουν ότι δεν έχουν καμία σχέση με αυτόν.
    Λέω λοιπόν μήπως θα έπρεπε να μελετήσουμε τι τελικά πιστεύουν οι περισσότεροι. Γιατί π.χ. αν δεν πιστεύουν ότι είναι απόγονοι του Μ.Αλέξανδρου, αυτό σημαίνει ότι μιλάνε για μια άλλη Μακεδονία, προφανώς μόνο τη γεωγραφική περιοχή. Και αυτό θα άλλαζε πολύ τα πράγματα.

  53. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 17/07/2008 23:13:17

    Dennyl υπάρχει και ο αντίποδας σε αυτό, του παππού με τη μουστάκλα που φωνασκεί "Ιγώ ίμι Μακιδόνς, απ' τα κάτρα του Μιγάλ Αλιξάνδρ".
    Οπότε αν επιχειρήσεις να βάλεις τον απέναντι "στη θέση του" πάνω σε τέτοια επιχειρηματολογική γραμμή, αυτομάτως θα πρέπει να βάλεις και τον παππού στη δική του και να του εξηγήσεις από πια τρίχα, ποιανού σημείου του Μιγάλ Αλεξάνδρ είναι Μακεδόνς. Και εκεί θα γίνει όλεθρος.

  54. Dennyl avatar
    Dennyl 17/07/2008 23:19:19

    Όταν λέω 'απόγονος' δε μιλάω για βιολογική συνέχεια και DNA κλπ κλπ. Μιλάω για γλωσσική και πολιτισμική συνέχεια.
    Άλλωστε η ιστορία των πολιτισμών έτσι γράφεται. Δεν παίρνουνε το DNA των ανθρώπων ενός πολιτισμού για να δουν αν είναι όντως απόγονοι του παλιότερου πολιτισμού... Η ιστορική συνέχια φαίνεται από τα ήθη και έθιμα και κυρίως από τη γλώσσα όταν μιλάμε για τόσα χρόνια πριν.

  55. Dennyl avatar
    Dennyl 17/07/2008 23:22:24

    Διάβασα επίσης στο wikipedia παλιότερα ότι Σκοπιανοί ιστορικοί προσπάθησαν κάποτε να αποδείξουν ότι η γλώσσα του Μ.Αλεξάνδρου ήταν σλαβικής προέλευσης, παρόμοια με τα 'ΜΑκεδονικά', αλλά η συντριπτική πλειοψηφία της επιστημονικής κοινότητας τους έκραξε. Γιατί πιστεύεις ότι καίγονται τόσο να δείξουν ότι ο Μ.Αλέξανδρος μιλούσε 'Μακεδονικά'?

  56. Νἰκος avatar
    Νἰκος 17/07/2008 23:27:15

    Dennyl λες:
    "Νίκο γι’αυτό ακριβώς μετέφερα το κειμενάκι αυτό από το wikipedia. Τι θέμα είναι ότι προφανώς οι γνώμες σχετικά με την καταγωγή τους, δηλ. αν κατάγονται από το Μ.Αλέξανδρο και τα σχετικά προφανώς διίστανται μεταξύ τους".

    Κυτα, εκτος δυο-τριων "ἱστορικων" οπως π.χ. του Green, οι οποιοι εκμεταλλευονται την πολιτικη διασταση της διαφορας και το "παιζουν" ταχα ουδετεροι ἠ και με φιλοσκοπιανικη χροια, οι περισσοτεροι συμφωνουν ως προς το τι ηταν οι Αρχαιοι Μακεδονες.
    Εν σχεσει με τους Σκοπιανους, μου ειναι αδιαφορο διοτι δεν με ενδιαφερει η ζωολογια, που ελεγε ο μακαριτης ο Σβορωνος κι'ας ειμαι βιολογος. Διοτι αν οντως πολιτισμικα ηταν Μακεδονες, τουτεστιν Ελληνες, τα πραγματα θα ηταν διαφορετικα διοτι δεν νομιζω οτι θα αμφισβητουσαν την Ελληνικοτητα των Μακεδονων.
    Ο Ντανφορθ δεν ειναι και ο καταλληλοτερος πιστευω διοτι εξυπηρετει συγκεκριμενη πολιτικη. ΟΙ θεσεις του ειναι συνηθως αντιθετες των Ελληνικων.

    Αφ'ης στιγμης πιστευουν οτι ειναι "Μακεδονες", και γνωριζοντας οτι οι ριζες τους δεν ειναι Ελληνικες (πολιτισμικα εννοω) η μονη συνεπης σταση ειναι να αρνουνται τον ελληνισμο των Μακεδονων και να υφαρπασουν τον ορο με πολιτικες προεκτασεις. Το λεω διοτι πιστευω οτι η πολιτικη τους σταση εχει συνοχη.

    Αλλα, ακομη και αν μιλουν για αλλη Μακεδονια εν εχει σημασια αφου οι ξενοι δεν ξερουν και μπορει να χρησιμοποιηθει ως πολιτκο οπλο, οπως και γινεται. Γι'αυτο το ονομα μακεδονια δεν πρεπει να τους το δωσουμε ποτε. Διοτι η ιστορια θα επαναληφθει αλλα με αιμα στο μελλον. Και οσοι πιστευουν οτι η Ενωμενη Ευρωπη θα τους σωσει (μονο και μονο επειδη ειναι παθητικα μελη πλουσιου κλαμπ), οπως παραμυθιαζονταν με την Τουρκια, τοτε θα βρεθουν προ εκπληξεων, δηλωνοντας οτι τετοιες συμπεριφορες (των Σκοπιανων-αναγνωρισμενων Μακεδονων πλεον)δεν συναδουν με την Ευρωπη. Τριχες δηλαδη. Συγγνωμη για τα Γαλλικα μου.

  57. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 17/07/2008 23:33:26

    Καλά αν από DNAκής τον παππού δεν τον παίρνει μια φορά, από πολιτισμικής δεν τον παίρνει δύο.
    Η ουσία είναι πως για το δικό μας δημιούργημα δεν χρειάστηκε να κάνουμε τόσα ταχυδακτυλουργικά και τόσο εξόφθαλμες ιστορικές αυθαιρεσίες. Ψήγματα θεμελίων υπέφωσκαν και κουτσά στραβά το φέραμε από εδώ, το φέραμε από εκεί και κάπως έδεσε. Το δικό τους δεν δένει με τίποτα που να χτυπάνε κώλο στο τσιμέντο, άσχετα με το πως τους αποκαλούν διεθνώς, πίσω από την πλάτη τους γελάνε όλοι. Με εμάς δεν γελάνε τόσο, απλά μυδιάζουν ελαφρά στο πλάι.

  58. Dennyl avatar
    Dennyl 17/07/2008 23:34:07

    Δε διαφωνώ ότι οι σκοπιμότητες είναι πολιτικές, ούτε ότι τα Σκόπια αυτή τη στιγμή έχουν γερές 'πλάτες' και γι'αυτό κάνουν μαγκίτσες, κλπ κλπ.
    Αλλά αυτό ισχύει για τους ηγέτες, και κάποιους ψευδοεπιστήμονες που προσπαθούν να κάνουν το άσπρο μαύρο.
    Απλώς λέω ότι θα ήθελα πολύ να ξέρω τι πιστεύει ο λαός. Και έχει πολύ μεγάλη διαφορά κατά τη γνώμη μου να πιστεύουν ότι ναι μεν πρέπει να λέγονται 'Μακεδόνες', αλλά δεν είναι απόγονοι (πολιτισμικά και όχι μόνο) του Μ.Αλέξανδρου.

  59. Φιδίας avatar
    Φιδίας 17/07/2008 23:37:59

    Με το πανεπιστήμιο που αγόρασαν τώρα στην Αγγλία ισως βρεθούν διάφοροι βρετανοί "σοβαροι ιστορικοι" που να προσπαθήσουν να τεκμηριώσουν τις θέσεις τους. Ψαχνονται να χρηματοδοτήσουν και έδρα στην Οξφόρδη!

  60. Dennyl avatar
    Dennyl 17/07/2008 23:38:31

    "Καλά αν από DNAκής τον παππού δεν τον παίρνει μια φορά, από πολιτισμικής δεν τον παίρνει δύο."

    Μην το λες. Η γλώσσα που μιλούσε ο Μ.Αλέξανδρος πιστεύεται ότι ή ήταν κάποιο παρακλάδι της Αττικής διαλέκτου, ή γενικά πολύ κοντά. Αν κάποιος μπορεί να πει ότι είναι 'απόγονος του Μ.Αλεξάνδρου', αυτός είναι ο Έλληνας παππούκας. Δε σου λέω ότι είναι ντε και καλά, αλλά κανείς άλλος δεν έιναι πιο κοντά γλωσσικά από τον Έλληνα παππού.

  61. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 18/07/2008 00:06:21

    Dennyl, το τι γλώσσα μιλούσε ο πρό-πρό-προπάππους του πάππού μέχρι μόλις 5-6 γενιές πίσω, αν η μία γειτονιά έβγαζε σωστή συνεννόηση με την άλλη και το πως κατέληξε ο παππούς σήμερα να μιλάει την σύγχρονη Ελληνική έστω και σε τοπική διάλεκτο, δεν είναι καθόλου βέβαιο, ειδικά για την περιοχή.
    Συμφωνώ απόλυτα βέβαια, ανάμεσα στον Σκοπιανό και τον δικό μας παππού με τη μουστάκλα για Μακεδόνας, παππούς δαγκωτό και το μωρό να κλαιει, δεν τίθεται καν ερώτημα. Αν και αυτές οι συζητήσεις δεν έχουν να κάνουν με τις τρέχουσες εξελίξεις που καίνε

  62. Νἰκος avatar
    Νἰκος 18/07/2008 00:24:05

    Dennyl, εννοεις της Αιολικης. Αυτο πιστευε ο Χαμοντ.
    Οι μονες μαρτυριες που εχουμε σημερα για τη ΜΑκεδονικη διαλεκτο ειναι ενα κομματι με αναθεματισμους (καταρες) που εφερε στο φως ο Βουτυρας στην Αιανη Κοζανης και ειναι μαλλον στη Μακεδονικη διαλεκτο και το αλλο ειναι κομματι απο κωμωδια του Αθηναιου Στρατη οπου ενας Μακεδονας συνομιλει με Αθηναιο χρησιμοποιωντας την διαλεκτο του, που περιεχει αρχαικα στοιχεια. Ιστορικα υπαρχουν και αλλες πειστικες πρακτικες αποδειξεις. Το κυριωτερο ειναι οτι οι Μακεδονες και οι αλλοι Ελληνες δεν χρειαζονταν ποτε διερμηνεις μεταξυ τους. Ειδαλλως, οι αρχαιοι συγγραφεις θα μας το ελεγαν. Τωρα, ο Δημοσθενης ως Αθηναιος πατριωτης (τον συμπαθω πολυ, οι λογοι του ειναι ο,τι καλυτερο εχουμε στη ρητορικη) μιλουσε για βαρβαρους αλλα διοτι εκανε προπαγανδα εναντιον του Φιλιππου. Ακομη και τον Αισχινη και τους ΜΑγνησιους τους αποκαλουσε βαρβαρους. Ειχε λογο ομως: Μη ξεχναμε οτι οι Μακεδονες, οπως και οι Ηπειρωτες κ.α. δεν χρησιμοποιουσαν δουλους. Αυτο το στοιχειο το παραβλεπουν πολλοι στην αντιπαλοτητα Αθηναιων-Μακεδονων.

    Λες "Απλώς λέω ότι θα ήθελα πολύ να ξέρω τι πιστεύει ο λαός. Και έχει πολύ μεγάλη διαφορά κατά τη γνώμη μου να πιστεύουν ότι ναι μεν πρέπει να λέγονται ‘Μακεδόνες’, αλλά δεν είναι απόγονοι (πολιτισμικά και όχι μόνο) του Μ.Αλέξανδρου".

    Ειμαι σιγουρεος οτι πολλοι θα πιστευουν οτι εχουν προελθει γραμμικα απο τους Αρχαιους, αερογεφυρα δηλαδη. Ειναι και ρατσιστες αφου γραφουν σε οδηγους τουριστικους στις ΗΠΑ οτι "ακομα και οι μυτες μας μοιαζουν με αυτες των Αρχαιων Μακεδονων" Για γελια δηλαδη. Θαθελα αυτο να το τριψω, λογοτεχνικα μιλωντας, στις μουρες των Ελλαδικων ανησυχουντων για τις μειονοτητες, που μας κανουν μαθηματα απο το δουκατο των Αθηνων περι ρατσισμου.
    Αλλοι θα το αντιδιαστελλουν. Ναι μεν αλλα.

  63. Σπύρος avatar
    Σπύρος 18/07/2008 00:59:51

    Αυτή την Επιγραφή τήν έχουν έξω απο το κεντρικό κτίριο τής Κυβερνήσεώς τους οι Σκοπιανοί..
    Τοποθετηθηκε εκεί απο Κυβερνητικούς Παράγοντες ώστε να θυμούνται την ΄Αρχαία Καταγωγή΄τους.
    Γραμμένη φυσικά σέ άπταιστα ΄Αρχαία Μακεδονίτικα΄..
    Απαικτοι οι τύποι...
    Κάτι τέτοια βλέπου τά Σοράκια και μπερδεύονται.....
    Πηγή:Greece-Salonika.blogspot.com

  64. Σπύρος avatar
    Σπύρος 18/07/2008 01:03:45

    Aλήθεια μήπως γνωρίζει κανείς ποιοί αλητάμπουρες έσπασαν τίς προτομές τών Καπεταναίων Αγρα και Μίγκα στο χωριό Αγρας,μπάς και τσιμπήσουν τίποτα υπερπατριώτες???
    Γιά ψάξτε τον λιγάκι και θά δείτε οτι οι προβοκάτορες τών Σκοπιανών έπιασαν ήδη δουλειά,λίγο πρίν τήν συγκέντρωση τών δήθεν εκδιωγμένων ,στήν Μελίτη.

  65. Dennyl avatar
    Dennyl 18/07/2008 01:29:55

    Νίκο σ'ευχαριστώ που με διόρθωσες, δεν τα πάω και πολύ καλά μ'αυτά. Είχα διαβάσει πριν καιρό κάτι πραγματάκια για τις υποθέσεις που κάνουν για τη γλώσσα, αλλά η μνήμη μου δεν είναι και πολύ καλή.

    Τώρα για το τι γράφεται από την πλευρά των σκοπιανών είναι άλλη ιστορία. Διάβασα προχθές ένα κείμενο εδώ: http://www.unitedmacedonians.org/macedonia/stefov1.html
    και παραλίγο να μου πέσουν τα μαλλιά! Το πιο αστείο/εκνευριστικό ήταν αυτό το κομματάκι

    The Greek claim is that they are descendents of an ancient tribe of Helene people that came from the heartland of Europe, traveled through the Balkans and settled by the southern shores of Modern Greece. By observing behavioral patterns, it is more plausible to assume that the ancient inhabitants of the southern Balkan shoreline came from the south, most likely from the Nile River delta regions.

    Όλο το κείμενο βέβαια είναι καθαρά προπαγανδιστικό με αυθαίρετα συμπεράσματα του συγγραφέα. Αλλά απεικονίζουν αυτές οι απόψεις τα πραγματικά αισθήματα του λαού? Είχα δει ένα ντοκιμαντέρ, δε θυμάμαι ποιος το έκανε, και οι περισσότεροι σκοπιανοί είχαν γενικά θετική άποψη για τους έλληνες. Κάποιοι ήταν λίγο πικραμένοι, αλλά κανείς δεν έβγαζε μίσος. Εκτός βέβαια αν ο δημοσιογράφος επέλεξε συγκεκριμένα άτομα για να μιλήσει...

    Anyway, ξέφυγα από το θέμα, sorry.

  66. Νίκος avatar
    Νίκος 18/07/2008 02:25:43

    Ντενυλ λες:
    "τhe Greek claim is that they are descendents of an ancient tribe of Helene people that came from the heartland of Europe, traveled through the Balkans and settled by the southern shores of Modern Greecε".
    Οι Ελληνες (ποιοι Ελληνες ισχυριζονται; εννοεις οι νεοναζι;)δεν ισχυριζονται κατι τετοιο. Ο εκ'βορρα ερχομος των πρωτο-Ελληνων ηταν επικρατουσα θεωρια, κυριως προερχομενη απο Γερμανους Ελληνιστες και στηριγμενη σε αρχαιολογικα κυριως ευρηματα. Καμμια εκπληξη, ηθελαν μαλλον να συνδεθουν και αυτοι με τους ιδεατους Αρχαιους Ελληνες που τους νομιζαν για ξανθους γιγαντες. Κλασσικος ΓερμανοᾹγγλοσαξωνικος ρατσισμος.

    Η δευτερη αποψη στηριζεται σε γενετικα δεδομενα που τα μισουν βεβαιως-βεβαιως οι νεοταξιτες Αμερικανοτσολιαδες μας διοτι μας συνδεουν, προσοχη! ως πληθυσμο, με τους αρχαιους, και που δειχνουν βαθμιδωση κατανομης δεικτων με την πλεον σωστη ερμηνεια να λεει οτι αν εγιναν μετακινησεις, εγιναν απο τη Μικρασια προς την Ευρωπη με αρκετα κυμματα, και απο το 10000 π.Χ. Εν ολιγοις, οι Ελληνες ειμαστε απογονοι ως πληθυσμοι των αρχαιων και ετσι εξηγειται πως διατηρηθηκε η γλωσσα, τα ηθη και τα εθιμα και γενικα ο πολιτισμος μας, εξελισσομενος βεβαια και ενσωματονοντας ξενικα στοιχεια και αφομοιωνοντας τα στον κορμο του, οπως και τους κατα τοπους και χρονους εισβολεις.

    Δεν μπορω στο βημα αυτο να μιλησω για ολα τα δεδομενα αλλα μπορεις να διαβασεις εκλαικευμενα βιβλια των Steve Jοnes του City Univeristy του Λονδινου (αν δεν κανω λαθος, διοτι εχω πολλα χρονια να τα δω)και του Luca Cavalli-Sforza, που εχω την τιμη να γνωριζω και προσωπικα.

    Απο την αλλη, προσωπικα εμενα μ'ἀφηνει αδιαφορο η βιολογικη συνεχεια, μετρα μονο η πολιτισμικη. Και η ουσιαστικη συνεχεια μας βρισκεται στη λαικη κουλτουρα μας, και οχι στα ΑμερικαοΑγγλοΓαλλοπληκτλα σαλονια των Αθηνων.

  67. Νίκος avatar
    Νίκος 18/07/2008 02:51:45

    "Ναι, μην ψωνίσεις από Διαφωτισμό, αυτός δεν αποτελεί συνέχεια του ελληνικού πνεύματος, είναι των κουτόφραγκων ανοησίες και των σαλονάτων και των πρακτόρων προπαγάνδα"

    Ψυχραιμια ανωνυμε. Το βρισιμο δεν "συναδει" σε μας.
    Ειπαμε, το ενα δεν αποκλειει το αλλο, αλλα οι "κουτοφραγκοι"ειναι πιο εξυπνοι απο τους σαλονατους Αθηναιους που το παιζουν αριστεροδεξιοι προοδευτικοι.
    Και ειμαι πολυ μικρος για να ειμαι χουντικος. Δεν θυμαμαι τιποτα απο τοτε. ελληνας ειμαι, απλα.
    Καληνυχτα και καλη τυχη

  68. Νίκος avatar
    Νίκος 18/07/2008 02:53:56

    Αγαπητε ανωνυμε, δεν κανω φιγουρα ουτε χρησιμοποιω τους καθηγητες οπως εσυ, λεω ισως, τον ...ΜΑρξ, ως αυθεντια δηλαδη, ή οπως αλλοι το Χριστο.
    Και ξερεις γιατι; δεν τοχω αναγκη, Ειμαι καθηγητης.

  69. Νίκος avatar
    Νίκος 18/07/2008 03:09:45

    Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΚΑΚΩΣ ΑΦΗΝΕΙ ΤΟΥΣ ΣΚΟΠΙΑΝΟΥΣ ΝΑ ΔΙΑΔΗΛΩΣΟΥΝ ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΔΑΦΟΣ.

    ΜΑ γιατι;Δημοκρατια δεν εχουμε;Αμα εχουν τα χαρτια, που λεει και το υπουργειο εξωτερικων.Τι να μας κατηγοροησουν ξανα για ρατσισμο και αντι-δημοκρατικη συμπεριφιρα, Α, οχι, στην Στενωπη, συγγνωμη, ευρωπη αυτα δεν γινονται.

    ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΒΑΝΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΑΔΗΛΩΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΗΠΕΙΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΣΑΜΟΥΡΙΑ ΤΟΥΡΚΟΥΣ ΣΤΗ ΘΡΑΚΗ,ΚΑΙΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΒΟΥΛΓΑΡΟΥΣ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.

    Δικαιωμα τους, ετσι δεν ειναι; Αργησες, το πανηγυρι ξεκινησε.

    ΟΣΝ ΑΦΟΡΑ ΣΤΑ ΞΕΝΑ ΜΜΕ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΚΑΙΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΜΗΝ ΜΑΣ ΚΑΚΟΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΟΥΝ ΤΟΤΕ ΤΙ ΝΑ ΠΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ ΤΗΝ ΚΙΝΑ ΤΗΝ ΙΣΠΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΡΛΑΝΔΙΑ.

    Το αφηνω αναπαντατητο.

    ΠΑΤΕ ΝΑ ΔΙΑΔΗΛΩΣΕΤΕ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΒΑΣΚΩΝ ΣΤΗΝ ΙΣΠΑΝΙΑ Η ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΙΩΝ ΣΤΗΝ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ Η ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΚΟΥΡΔΩΝ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ ΚΑ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΤΑ ΜΜΕ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΛΕΜΟΝΙ.

    Αυτα γινονται μονο στην ελλαδα.

    ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ ΥΠΟΧΩΡΟΥΜΕ ΣΥΝΕΧΩΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΑΛΑΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΣΩΣΟΥΝ,ΙΔΕ ΙΜΙΑ.

    Μαλλον σφαλεις. απλα αναδιπλωθηκαμε τακτικα.

    ΟΙ ΥΠΟΧΩΡΗΣΕΙΣ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΝ ΟΤΙ ΣΑΝ ΛΑΟΣ ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΧΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΜΑΣ.

    Οι υποχωρησεις δειχνουν οτι η (α)ελιτ που κυβερναει, και που ενιοτε λεγεται ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ ή δεν ξερω τι αυριο, και που κλεβει ασυστολα το ιδιο το σπιτι της με μιζες, και ενας Θεος ξερει τι αλλο, απλα διαχειριζεται το χωρο που λεγεται Ελλαδα. Γι'αυτο χτυπουν τον πατριωτιμο και τον ταυτιζουν με τον εθνικισμο. Αλλα εχουν γνωσιν οι φυλακες.

  70. Νίκος avatar
    Νίκος 18/07/2008 04:25:14

    "Πάντως αυτή την ατάκα την έχω ξανακούσει νομίζω, από ποιον να δεις… από τον Πατακό! Δεν είμαστε δεξιοί, δεν είμαστε αριστεροί, είμαστε Έλληνες, μικρός ξεμικρός το ίδιο ποίημα λες"

    Εισαι κολλημενος σε ιδεοληψιες Ανωνυμε. Κριμα. Μην τα παιρνεις προσωπικα.
    Ειπαμε, ψυχραιμια.

  71. λιβανέζος avatar
    λιβανέζος 18/07/2008 07:04:05

    >Anonymous Says:
    July 17th, 2008 at 9:19 pm
    Η εξέγερση του Ίλιντεν δεν έγινε από Μακεδόνες αλλά από Βουλγάρους.Σε όλες τις στατιστικές της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας υπάρχουν Έλληνες,Βούλγαροι,Σέρβοι,Αλβανοί,Τούρκοι,Εβραίοι αλλά όχι Μακεδόνες.
    Στην έκθεση Κάρνεγκι για τις ωμότητες και παραβιάσεις ανθρωπίνων δικαιωμάτων κατά τους βαλκανικούς πολέμους 1912-13 υπάρχουν πάλι οι ίδιες εθνότητες και κανείς Μακεδόνας.

    ----
    και γιατι στα αρχεια της νήσου έλλις (1890-1915) υπάρχουν καΤΑΓΓΕΓΡΑΜΜΈΝΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 8.000 άτομα που δηλώνουν εθνικά ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ? ΕΝΩ ΣΥΓΧΩΡΘΑΝΟΊ ΤΟΥς, ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΟ ΧΩΡΙΟ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΕΛΛΗΝΕΣ Η ΒΟΥΛΓΑΡΟΙ...

  72. παναμέζος avatar
    παναμέζος 18/07/2008 07:23:55

    >Η Αγωνιώδης προσπάθεια τών Ιών ,τού .η,τής ., τού .δη τού Ψ.,τού Ι.ίδη,τής .μερικών Συριζαίων,τού .τη ,τού Λ.υ, τής Ρεπούση,τού Μπ/λα ,τού /λη και λοιπών εθνομηδενιστών αρχίζει και χάνει έδαφος σαφέστατα…

    XM XM XM
    EISAI POLY BA8IA NYXTWMENOS
    Πήγαινε στο Παιδαγωγικό Τμήμα του Πανεπιστημίου Αθήνας, να δεις πως ζουν και βασιλεύουν!

    οι τύποι τους έχουν διωξει από όλες τις παργωγικές πανεπιστημιακές σχολές και φώλιασαν στη σχολή των αυριανών κηφήνων, στο παιδαγωγικό. με λίγα προσόντα, με διδακτορικά μικρότερης εμβέλειας. με τη σπείρα σε όλη την έκταση της διαπλοκής σε διαπλοκή...

    δεξιός ή πασόος υποψήφιος δεν πρόκειται ποτέ να επιλεχθεί, εκτός κι αν υπογράψει δήλωση υποταγής στο καθεστώς.


    και η παραάνω σπείρα, μόλις ανέβει το πασοκ, πάλι θα ξαναπλασαριστεί στα πράγματα...

    δεδομένο αυτό
    είδατε καμιά σαφή δήλωση καταδίκης του βιβλίου απο το πασοκ;

  73. Ισραηλινός avatar
    Ισραηλινός 18/07/2008 09:29:46

    @λιβανέζος

    Τα έχεις ψάξει τα ονόματα αυτά; Για ψάξε πχ το http://macedonia-greece.blogspot.com/ για να βρεις μερικά...Θα εκπλαγείς και εσύ με το πόσα από αυτά τα ονόματα είναι ελληνικά (περί το 95%)! Τα υπόλοιπα είναι είτε βουλγάρικα είτε αλβανικά.

  74. Αντιεθνικιστής avatar
    Αντιεθνικιστής 18/07/2008 09:59:04

    ΒΟΜΒΑ!

    Δε βλέπω να επισημαίνει κανένας το γεγονός ότι το επονομαζόμενο "μακεδονικό" έθνος είναι δημιούργημα (έκτρωμα για την ακριβεια) του Ελληνικού εθνικισμού των τελών του 19ου αιώνα!

    Μάλλον δεν συμφέρει τους εθνικιστας, ε;

    Απλά θυμίζω ότι όταν το Ελληνικό κράτος προκειμένου να κατακτήσει τη Μακεδονία, χρειαζόταν το άλλοθι της πλειοψηφίας των Ελλήνων στην Οθωμανική Μακεδονία, τους βάφτισε με ένα ένδοξο ελληνικό όνομα! Στην πλειοψηφία του όμως ο κόσμος αυτός ήταν Σλαβόφωνος, χωρίς διαμορφωμένη εθνική συνείδηση. Οπότε αναλάβαμε εμείς να τους τη διαφορφώσουμε τότε και τους μπουκώναμε το μυαλό με Μεγαλέξαντρους για να τους διαχωρίσουμε από τους Βούλγαρους,και λέγαμε "πάμε να ελευθερώσουμε τους αδελφούς μας Μακεδόνες"!
    Γι αυτό και ο Παύλος Μελάς τους αποκαλεί Μακεδόνες και τη γλώσσα τους Μακεδονικα, γιατί υπήρχε η άποψη ότι αφού είναι Μακεδόνες έιναι Έλληνες. Ακόμη και λεξικό υπάρχει του 1907 (Τσιούλκας) που λέει ότι η μακεδονική (έτσι την αποκαλει) γλώσσα είναι σλαβοφανής αλλά κατα βάση ελληνική σαν τα τσακώνικα.

    Έτσι δημιουργήθηκε η "Μακεδονική" εθνότητα.
    Και τώρα προσπαθούμε να μαζέψουμε τα ασυμάζευτα!
    Αλλά πάρτε το απόφαση, η εθνότητα αυτή είναι μια πραγματικότητα πια, και είμαστε αναγκασμένοι να ζήσουμε μαζί τους.

    Δυστυχώς με την καταρευση της Γιουγκοσλαβίας είχαν φαει ήδη αρκετή προπαγάνδα, για να παίξουμε το χαρτί του "επιτέλους απελευθερώθηκαν οι αδελφοί μας" και να τους πάρουμε οικιοθέλώς. Ασε που είχαν ήδη διαφοροποιηθεί πολύ απο μας.

    Αυτά, για να καταλάβετε που οδηγούν οι εθνικισμοί!

  75. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 18/07/2008 10:29:29

    Το είχα γράψει και παλαιότερα, ας το πω κι εδώ.
    Ο σωστός χειρισμός, γνώμη είναι πως θα ήταν στο περίπου ο εξής:

    «Τί θέλεις φίλε Σκοπιανέ? Να λέγεσαι Μακεδόνας? Μάλιστα. Πολύ ευχαρίστως. Μας τιμά η προτίμηση σου αυτή. Καταλαβαίνουμε οτι είσαι ενα νεο-σύστατο κράτος που ψαχουλεύεσαι με την βοήθεια διαφόρων, πως τα σταθείς στα πόδια σου και κάνεις φυσικά λαμογιές με την ιστορία όπως όλος ο ντουνιάς σε τούτη την περιοχή.
    Να σου δώσουμε και τίποτα Αρχαία να βάλεις στα μουσεία σου? Μπάτσους ή στρατό για ενίσχυση χρειάζεσαι τίποτα? Εμείς είμαστε εδώ για ότι θελήσεις, απλά σφύρα»

    Να σου έλεγα εγώ μετά αν θα επέμεναν να λέγονται Μακεδονία. «Άσε ρε, αυτοί έτσι που το πάνε θα μας προσαρτήσουν στο τέλος». Κι αν δεν υποχωρούσαν, η προσάρτηση θα ήταν επί της ουσίας ήδη τελεσθείσα από τα πρώτα χρόνια με τους κατάλληλους χειρισμούς.
    Αλλά θέλει άντερα μια τέτοια μορφή εξωτερικής πολικής και ευρύτερη συναίνεση. Να συνεννοείται η κυβέρνηση με τον λαό «με τα μάτια» που λένε. Είναι μια τακτική που ούτε τώρα μπορεί να εφαρμοστεί, ούτε και όταν ήταν ο καιρός κατάλληλος αφού ο νεοελληνικός λαός ήταν ανέτοιμος γιατί ποτέ του δεν έμαθε να παίζει έτσι στην διπλωματική σκακιέρα.

  76. Αντιεθνικιστής avatar
    Αντιεθνικιστής 18/07/2008 10:59:40

    Ξένε Δάκτυλε,
    οι επιθέσεις φιλίας στη διπλωματία είναι σίγουρα πιο αποδοτικές από τις υστερικές.
    Η Ελλάδα το 1991 αντέδρασε υστερικά, και μας έβαλε όλους τους πολίτες της σ' αυτό (καμία χρήση του ονόματος Μακεδονία, συλλαλητηρια υποχρεωτικά για τα σχολεία κτλ.). Μετά από πολύ διάβασμα και αυτοσυγκράτηση κατέλληξα σ' αυτά που προανέφερα, και τα αναφέρουν όλοι οι Σοβαροί ιστορικοί της περιόδου του μακεδονικού αγώνα και των βαλκανικών πολέμων. Αλλά πρέπει να είσαι λίγο ψύχραιμος για να καταλάβεις ότι τη Μακεδονιά που ήταν τότε ξεφραγο αμπέλι, την κατακτήσαμε με όπλα και προπαγάνδα, γιατί έτσι γινόταν εκείνες τις εποχές. Και βέβαια καλά κάναμε γιατί άν δεν το κάναμε εμείς θα το κάνανε οι Βούλγαροι, και δε θα μπορούσαμε να μαζέψουμε τους ανα τη Μεσόγειο διάσπαρτους Έλληνες και να φτιάξουμε ένα κράτος της προκοπής. Αλλά δυστυχώς κάποιοι μας ξέφυγαν απο την προπαγάνδα, και τώρα να τα αποτελέσματα.

    Δυστυχώς είμασταν αποκλεισμένοι για 50 χρόνια λόγω σιδηρού παραπετάσματος,και ξεχάσαμε τις ομοιότητες μας, ωστε να τους πάρουμε υπό την προστασία μας σαν αδελφό έθνος, Σλαβόφωνο μεν αλλά όχι Βουλγάρικο. Κάτι σαν Εκλαβισθέντες Έλληνες δηλαδή. Γι αυτό διατηρώ και τις επιφυλλάξεις μου. Μπορεί και να απέδιδε.

    Βέβαια αν τα πεις αυτά στην Ελλάδα είσαι ανθέλλην και τα παίρνεις απ' το Σόρο. Πρέπει σώνει και καλά να φαντασιώνεσαι εθνικήν καθαρότηταν, αναλλοίωτο και ανάδελφο έθνος κλπ.
    Ευτυχώς οι τελευταίες κυβερνήσεις έχουν καταλάβει πια ότι και οι γείτονες δικαιούνται τη χρήση του όρου Μακεδονία (γιατί εμείς τους δώσαμε το δικαίωμα και δεν μπορούμε πια να το πάρουμε πίσω) και παλεύουν τουλάχιστον για μια διάκριση στο όνομα που θα κατευνάσει τον εθνικισμό των Σλαβομακεδόνων.

    Και αυτά αγαπητοί Ψευτοπατριώτες και Εθνικιστές τα λέει ένας Αριστερός.
    Περιμένω απάντηση για το σχόλιο-βόμβα Νο83

  77. Αντιεθνικιστής avatar
    Αντιεθνικιστής 18/07/2008 11:11:07

    @ Αντικομμουνιστή Ανώνυμο

    "Όταν η ελληνική προπαγάνδα την εποχήν του μακεδονικού αγώνα έλεγε στους Μακεδόνες ότι ήταν Έλληνες δεν τους έλεγε φυσικά ότι αποτελούν άλλο έθνος αλλά τμήμα του ελληνικού"

    Αυτό σου λέω κι εγώ!

    Φίλε, εγώ σου μιλάω για την εποχή μετά την απόσχιση της Βουλγαρικης εξαρχίας το 1870. Τότε που η Ελληνική, η Σερβική και η Βουλγαρική προπαγάνδα αλώνιζαν στη Μακεδονία. Τότε άρχισε να δημιουργείται η "μακεδονική " εθνική συνείδηση και εξαπλονώτανε εως τους Βαλκανικούς.

    Όταν η Κομμουνιστική Διεθνής προσπαθούσε για Ομοσπονδία Βαλκανικών Λαικών Δημοκρατιών είχε ήδη δημιουργηθεί η ξεχωριστή εθνική συνείδηση, και για αυτό προέβλεψαν και μια Μακεδονική Λαική Δημοκρατία. Δεν τη δημιούργησε ο Τιτο όπως μας λένε, αυτός απλώς τους έδωσε κρατική υπόσταση και τους μπούκωσε κι αυτός με τη σειρά του με (Νοτιο)Σλάβικη προπαγάνδα

  78. cornelsen avatar
    cornelsen 18/07/2008 11:49:48

    Αποκαλυπτικό -όσο και κυνικό- το παρακάτω απόσπασμα για τον τρόπο με τον οποίο μοιράστηκαν τα Βαλκάνια και γιατί "δεν θα πρέπει" να υπάρχουν μειονότητες:

    «Όταν έλθη ο μέγας πόλεμος, η Μακεδονία θα γίνει ελληνική ή βουλγαρική κατά τον νικήσαντα. Αν τη λάβωσιν οι Βούλγαροι θα εκσλαβίσωσι τον πληθυσμόν. Αν ημείς την λάβωμεν, θα τους κάνωμεν όλους Έλληνας μέχρι της Ανατολικής Ρωμυλίας» (Εκδοτική Αθηνών, Ιστορία του Ελληνικού Έθνους, τομ. ΙΔ, σ.18).

    Κουίζ: ποιός το είπε;

  79. Αντιεθνικιστής avatar
    Αντιεθνικιστής 18/07/2008 11:59:21

    Ακριβώ έτσι cornelsen!

    Δυστυχώς όμως κάποιοι μας ξέφυγαν και γίναν Μακεδόνες σκέτο αλλα όχι Έλληνες. Αυτό πληρώνουμε.

  80. ataktos avatar
    ataktos 18/07/2008 12:22:36

    Are ehi na plakosi to mawro hrima na dite pos tha gemisoun ta tamia tis Florinas

  81. www avatar
    www 18/07/2008 14:15:41

    Αυτό σου λέω κι εγώ!

    ---------

    Δε λες αυτό. Εσύ λες ότι η ελληνική προπαγάνδα "έφτιαξε μακεδονικό έθνος", αυτό που λέει ο Ιός της Κυριακής δηλαδή. Και το οποίο είναι ψέμα.

    Τις ιστορίες με τους Μεγαλέξανδρους τις χρησιμοποίησαν πρωτοι οι Βούλγαροι, διότι αυτοί προώθησαν την ιδέα "μακεδονικού" έθνους.

    Η ελληνική προπαγάνδα προσπαθούσε να ελληνοποιήσει μέσω της μακεδονικότητας, όχι να φτιάξει ξεχωριστό έθνος.
    Αυτό ήταν ο στόχος της βουλγαρικής προπαγάνδας.

    Και μάθετε και κάτι άλλο: Ζούσαν και έλληνες (ελληνόφωνοι ντε) στη Μακεδονία πριν το 1912.
    Και βλάχοι ζούσαν που στην πλειοψηφία είχαν ελληνική εθνική συνείδηση.
    Και σλαβόφωνοι που πολεμούσαν μαζί με το Μελά ενάντια στους κομιτατζήδες, ένα σωρό μακεδονομάχοι ήταν σλαβόφωνοι.

    Όπως λέει κι ο ανώνυμος παραπάνω, τον κύριο ρόλο έπαιζε το θρήσκευμα: Οι πατριαρχικοί συντάσσονταν με τους Έλληνες, οι εξαρχικοί με τους Βουλγάρους.
    Το φασούλι του "μακεδονισμού" μπήκε με απώτερο στόχο την ένωση με τη Βουλγαρία.
    Δες τι λένε οι ίδιοι οι πρωτεργάτες του "μακεδονικού κινήματος" ως προς τους στόχους τους:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Internal_Macedonian_Revolutionary_Organization#Origins_and_goals

  82. cornelsen avatar
    cornelsen 18/07/2008 14:52:29

    Απάντηση στο Κουίζ:
    Ο πρωθυπουργός Χ. Τρικούπης μέσα στην Βουλή και αρκετά πριν αρχίσουν οι Βαλκανικοί πόλεμοι.

  83. Φιδίας avatar
    Φιδίας 18/07/2008 16:32:13

    E, και; Μήπως θα ηταν καλύτερα να έχουν εκβουλγαριστεί; Κι όλοι εμείς που σίγουρα ολο και κάποιο "βάρβαρο" έχουμε στο γεναιαλογικό μας τι πρεπει να κάνουμε; Να δηλώνουμε μειονότητες;

  84. Φιδίας avatar
    Φιδίας 18/07/2008 16:59:23

    sorry!

    o dyslexikos

  85. Νἰκος avatar
    Νἰκος 18/07/2008 17:46:35

    Ελληνας μακεδονας απο αλλο ιστολογιο λεει:
    " Και στα μύδια μας για τους εθνικιστές, και τους κομμουνιστές και τους φασίστες. Εδώ μιλάμε για την τύχη της Μακεδονίας και αυτό ΔΕΝ είναι υπόθεση για ΚΟΠΑΔΟ-ΠΟΙΗΜΕΝΟΥΣ Έλληνες. Το έθνος με την έννοια που εννοούν οι εθνικιστές ΔΕΝ υπάρχει και ότι απέμεινε από αυτό είναι καταδικασμένο. Κανόνισε κανένα ταξιδάκι στη Μακεδονία να εντοπίσεις τους εξελληνισμένους Μακεδόνες που κατέκτησαν οι Έλληνες παρά τη θέλησή τους ...και μετά έλα να παραδώσεις μαθήματα πατριδογνωσίας".

    Πολλοι ανωνυμοι εχουν πεσει σ'αυτες τις σελιδες οι οποιοι δεν αντιλαμβανονται οτι οι κατοικοι περιοχων που γειτνιαζουν με αλλα εθνη διαφορετικης γλωσσας πολλες φορες μαθαινουν τη γλωσσα των γειτονων τους.

    Τα τσιτατα του κορνελσεν δεν εχουν αξια.

    Δηλαδη αν οι Βουλγαροι λεγαν οτι οσοι βουλγαροφωνοι στη Θρακη ειναι...απο καταγωγης αρχαιοι Θρακες, τι θα'πρεπε να κανουμε ανωνυμε και οι λοιποι; διεθνιστικες κολοτουμπες για το ποιος ειναι πιο "ἁδελφος"με τις μειονοτητες;
    Ειστε βαθεια συγχισμενοι και νυχτωμενοι.

  86. Νἰκος avatar
    Νἰκος 18/07/2008 18:06:24

    Ορισμενες αληθειες για τη Μακεδονια γιατι πολυ συγχυση εχει πεσει, και δεν υπαρχει χρονος επεξηγησης για ολα αυτα, ιδιως για εκπροσωπους του Αθηναικου δουλισταν.

    1. Υπηρχε ελληνοβουλγαρικη διαμαχη στις αρχες του 20ο αιωνα. Οι εκ παρθενογενεσεως "Μακεδονες"αποκαλεσαν την διάλεκτο ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΗ για να αποφύγουν να την αποκαλέσουν ΒΟΥΛΓΑΡΙΚΗ που είναι ο ΣΩΣΤΟΣ ΓΛΩΣΣΟΛΟΓΙΚΑ όρος δεδομένης της Ελληνοβουλγαρικής διαμάχης..

    2. Τα περί "εθνότητας" που πρέπει να αποδεχτούμε ειναι μπουρδες. Εμείς που ζούμε εδώ ... ΕΙΜΑΣΤΕ αυτή η "εθνότητα" έξυπνε και ΞΕΡΟΥΜΕ πολύ καλά για ΠΟΣΟ κόστισε σε αίμα να παραμείνουμε Έλληνες.

    3.Καποτε πρεπει να καταλαβουμε ότι 2.000 και 6000 ψήφοι από 2.000.000 Έλληνες ΔΕΝ ορίζουν ΕΘΝΟΤΗΤΑ!

    4. Το ότι βαλκανική, διαβαζε βουλγαρικη, διάλεκτος έχει δανειστεί στοιχεία ακόμα και αλλες γλώσσες...δεν είναι υπόθεση εθνικισμού. Έτσι είναι οι γλώσσες...είναι εξελισσόμενα εργαλεία επικοινωνίας και δεν γεννιούνται εκ του μηδενός.

    5.Από τους Σκοπιανούς ...μπορούμε να υιοθετησουμε τους χιλιάδες Έλληνες εκεί, οι Βούλγαροι τους δικούς τους και οι Αλβανοί τους δικούς τους.
    Η διάλυση της κατα φαντασιαν Μακεδονιας είναι ο πιο υγιης τρόπος επίλυσης του "Μακεδονικού" καθώς η ΗΛΙΘΙΑ ιδέα δημιουργία ενός ΝΕΟΥ ΕΘΝΟΥΣ, εκ του μηδενός, με δανεική ιστορία και πολιτισμό από ένα απολυταρχικό καθεστώς (Τίτο) ΔΕΝ στέκει και ΔΕΝ θα σταθεί ποτέ.

    6. Ακουστηκε οτι ονομάσαμε τους Μακεδόνες Μακεδόνες για να τους κάνουμε Έλληνες.
    Και ΠΟΙΟΣ είπε ότι ΔΕΝ ήταν Έλληνες;;; Και ποιοι από αυτούς ΔΕΝ ήταν;;;
    Ο φιλος Ισραηλινος παρεχει στοιχεια γι'αυτο.
    "Τα έχεις ψάξει τα ονόματα αυτά; Για ψάξε πχ το http://macedonia-greece.blogspot.com/ για να βρεις μερικά…Θα εκπλαγείς και εσύ με το πόσα από αυτά τα ονόματα είναι ελληνικά (περί το 95%)! Τα υπόλοιπα είναι είτε βουλγάρικα είτε αλβανικά..

    7. Στην περιοχή , αν εξαιρέσεις τους Τούρκους, οι περισσότεροι ήταν Έλληνες και δεύτερες σε πληθυσμό ερχόντουσαν οι άλλες εθνοτικές ομάδες.
    ΠΟΙΟΥΣ δηλαδή ΚΑΝΑΤΕ εσείς (!) ΕΛΛΗΝΕΣ;;;
    Για Μακεδόνες πολεμιστές του 1821 ΔΕΝ διάβασε κανεις ποτέ στο Δημοτικό;
    Έχετε υπόψη σας να υπήρχε στην Μακεδονία πριν το 1850 σχολείο ή εκκλησία που να ΜΗΝ ήταν Ελληνικο;

    8. Άκουσατε ΠΟΤΕ να πέσει μία σφαίρα μεταξύ ενός Νοτιοελλαδίτη κι ενός "ΜΗ ΕΞΕΛΛΗΝΙΣΜΕΝΟΥ" Μακεδόνα;;;

    Αρκετα με τις μπουρδες των νεοταξιτων.

  87. Αντιεθνικιστής avatar
    Αντιεθνικιστής 18/07/2008 18:09:32

    @ www (93)

    Φίλε δε διαφωνώ σε τίποτα απο τα ιστορικά απ'όσα λες.
    Και βέβαια τίποτα απο αυτά δεν αντικρούει την άποψη μου.

    Δε σου είπα ότι εμέις φτιάξαμε ένα διαφορετικό έθνος. Αλλά ότι προκειμένου να τους εντάξουμε στο δικό μας τους δώσαμε ένα ελληνικό όνομα.

  88. Νἰκος avatar
    Νἰκος 18/07/2008 18:53:26

    Φιλε αντιεθνικιστη,επιμενω, κανεις λαθος, ξανα.

    Δεν δωσαμε σε κανενα ονομα. Ηταν Ελληνες στη συντριπτικη τους πλειοψηφια ασχετως αν μερικοι δεν ηξεραν Ελληνικα και 'θελαν να ενταχθουν στον Ελληνικο κοσμο. Γι΄αυτο και ενταχθηκαν αυθορμητα. Ο καπεταν Κωττας π.χ. δεν ηξερε γρι Ελληνικα. Δηλαδη πως αλλιως να το πουμε;

    να το ξαναπουμε, δεν διεκδικουμε τιποτα, θελουμε ειρηνη με ολους αλλα δεν θα καταβασουμε και τα βρακια μας χαριν του νεοταξιτικου διεθνισμου που εξυπηρετει αλλοτρια συμφεροντα.

    Ας επαναλαβω το δεδομενο: 7. Στην περιοχή , αν εξαιρέσεις τους Τούρκους, οι περισσότεροι ήταν Έλληνες και δεύτερες σε πληθυσμό ερχόντουσαν οι άλλες εθνοτικές ομάδες.
    ΠΟΙΟΥΣ δηλαδή ΚΑΝΑΤΕ εσείς (!) ΕΛΛΗΝΕΣ;;;
    Για Μακεδόνες πολεμιστές του 1821 ΔΕΝ διάβασε κανεις ποτέ στο Δημοτικό;
    Έχετε υπόψη σας να υπήρχε στην Μακεδονία πριν το 1850 σχολείο ή εκκλησία που να ΜΗΝ ήταν Ελληνικο;

    Λοιπον, εχει ακουσει κανεις νοτιοελλαδιτης για τον Μακεδονα αγωνιστη Κασομουλη; για τον Καστοριανο ποιητη Χριστοπουλο; που ενεπνευσε τον Σολωμο πριν τον αγωνα; Φαινεται οτι η σκουρια του Σ(κ)ορου δεν αφηνει ωρα για τετοια. Ας οψεται το εθνικο μου φαντασιακο.

    Αυτα, διχως φοβο και παθος (προσωπικο)

  89. Αντιεθνικιστής avatar
    Αντιεθνικιστής 18/07/2008 19:24:27

    Αρα τι επρεπε να κανουμε αφου ειναι όπως λες Ελληνες;

  90. www avatar
    www 18/07/2008 19:28:44

    Δε σου είπα ότι εμέις φτιάξαμε ένα διαφορετικό έθνος. Αλλά ότι προκειμένου να τους εντάξουμε στο δικό μας τους δώσαμε ένα ελληνικό όνομα.

    -------------------------

    Δεν το "δώσαμε" σε όλους (εννοείς προφανώς τους σλαβόφωνους), αλλά σε αυτούς που ήδη δέχονταν την ελληνική εθνική ιδέα.

    Οι "άλλοι" το είχαν πάρει ήδη από τους Βούλγαρους με τους οποίους ταυτίζονταν ακόμα τότε και με το στόχο που ειπώθηκε παραπάνω.
    Το παράδειγμα με την Κύπρο και την Ελλάδα είναι κατατοπιστικό. Αυτοί δεν μπορούσαν τότε να μιλήσουν ανοιχτά για ένωση με τη Βουλγαρία, οπότε έλεγαν "αυτόνομη ή ανεξάρτητη Μακεδονία" και "πανάρχαιος μακεδονικός λαός" κοκ.

    Η ελληνική προπαγάνδα ήρθε δεύτερη στη Μακεδονία, γιατί μέχρι τότε το Πατριαρχείο τους κάλυπτε όλους θρησκευτικά (άρα και εθνικά).
    Από τη στιγμή όμως που οι Βούλγαροι έκαναν την Εξαρχία με βασικό στόχο την απόσπαση των σλαβόφωνων από την ελληνική επιρροή, και μάλιστα βίαια, ως απάντηση ξεκίνησε και ο τονισμός της ελληνικότητας των Μακεδόνων (όλων, άρα περιλάμβανε και τους σλαβόφωνους).

    Αυτοί που σήμερα διακρίνουν τη μακεδονικότητα από την ελληνικότητα, δεν είναι αυτοί που είχαν δεχτεί την ελληνική προπαγάνδα (ας το πούμε κι έτσι).
    Είναι αυτοί που είχαν δεχτεί τη βουλγαρική προπαγάνδα περί μακεδονικότητας και στην πορεία αφού τα τσούγκρησαν με τους Βούλγαρους, τους έμεινε μόνο αυτή, δηλαδή διακριτή από την ελληνικότητα.
    Δεν τους βάλαμε εμείς αυτή την συγκεκριμένη ιδέα, οι Βούλγαροι την έβαλαν αλλά σήμερα "ξεχνάνε" από πού ξεκίνησαν.

    Είναι λεπτό το ζήτημα των ταυτότητων, αλλά πρέπει να κατανοούμε και τι ρόλο έπαιξε ο καθένας σε αυτήν την ιστορία.

  91. Αντιεθνικιστής avatar
    Αντιεθνικιστής 18/07/2008 20:29:19

    Σε γενικές γραμμές συμφωνούμε Ανώνυμε και www,

    Απλά εγώ πιστεύω ότι έχουμε βάλει και εμείς το χεράκι μας στη δημιουργία της ιδιαζουσας αυτής εθνικής ταυτότητας. ολοι παίξαν το ρολο τους. Η βουλγαρία φυσικά προσπαθούσε να βαλει χερι στη Μακεδονία, αφού η απώλεια της συνθήκης του Αγιου Στεφανου της είχε στοιχισει.

    Φίλε www, αυτοι που διακρίνουν μακεδονικότητα και ελληνικότητα σήμερα, είχαν δεχθεί ΚΑΙ ελληνική ΚΑΙ βουλγαρική προπαγάνδα. Με τη δικιά μας προπαγάνδα γίναν Μακεδόνες και με τη Βουλγαρική ξεχωριστοί από τους Έλληνες. Αυτό πιστευω, χωρις να θελω να βγαλω την ουρα της χωρας μου απ' εξω.

    Φίλε Ανώνυμε, η κομμουνιστική διεθνής είχε άλλους σκοπούς, αλλά σίγουρα καποια κρατη προσπάθησαν να την εκμεταλευτούν για τους γεωστρατηγικούς τους σχεδιασμούς.

    Το ζήτημα που έθεσα πιο πριν λέγοντας όλα αυτά, παραμένει:
    Μηπως θα έπρεπε απ' την αρχή να τους δεχθούμε σαν χαμένους αδελφούς;

  92. www avatar
    www 18/07/2008 20:44:18

    Φίλε www, αυτοι που διακρίνουν μακεδονικότητα και ελληνικότητα σήμερα, είχαν δεχθεί ΚΑΙ ελληνική ΚΑΙ βουλγαρική προπαγάνδα. Με τη δικιά μας προπαγάνδα γίναν Μακεδόνες και με τη Βουλγαρική ξεχωριστοί από τους Έλληνες. Αυτό πιστευω, χωρις να θελω να βγαλω την ουρα της χωρας μου απ’ εξω.

    ------------------

    Μα δεν είναι θέμα να δικαιολογήσουμε κανέναν.

    Η βουλγαρική προπαγάνδα τα περιλάμβανε όλα, και μεγαλέξανδρους και απ'όλα. Εσύ μιλάς από την ελληνική σκοπιά όπου το μακεδόνες είναι ελληνικό όνομα και ιστορία.
    Δες το όμως από την πλευρά των Σλάβων, όπου αυτό ακριβώς δεν είναι καθόλου δεδομένο !
    Και οι Βούλγαροι για μακεδόνες μιλούσαν, αλλά δεν θεωρούσαν ότι έπρεπε να έχουν καμιά σχέση με τους Έλληνες αλλά με τους ίδιους.
    Αυτήν την αντίληψη μακεδονικότητας είναι που κράτησαν οι σημερινοί σλαβομακεδόνες και αφήνοντας κατά μέρος το ποιοι την ξεκίνησαν και τους την έδωσαν.