#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/08/2011 10:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μια ιστορία καθημερινής νεοελληνικής τρέλας




Παρακολουθώντας σήμερα το δελτίο ειδήσεων του Σκάι, άκουσα για ένα περιστατικό που απεικονίζει τέλεια το γενικό αλαλούμ στο οποίο έχουμε περιέλθει ως χώρα.

Είμαστε δυστυχώς μπανανία, που όμως δεν παράγει ούτε καν μπανάνες… και αυτό αποδεικνύεται καθημερινά.

Τι συνέβη λοιπόν; Διαβάστε και μη γελάτε, το θέμα είναι σοβαρό.

Αρρώστησε σοβαρά  ο ένας εκ των δύο υπαλλήλων του αεροδρομίου της Μήλου (νομίζω),  που ασκούν καθήκοντα οδηγού πυροσβέστη.

Αισθάνθηκε πόνους στο στήθος, πήγε στο γιατρό, και αυτός έκρινε ότι θα πρέπει να μεταφερθεί στην Αθήνα λόγω της σοβαρότητας της κατάστασης της υγείας του.

Μέχρις εδώ όλα καλά. Έλα όμως, που ο έτερος πυροσβέστης του αεροδρομίου απουσίαζε με κανονική άδεια στην Αθήνα…

Και τι σημαίνει αυτό; Ότι πολύ απλά δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί καμία πτήση από και προς τη Μήλο αν δεν υπάρχει η ανάλογη πυροσβεστική κάλυψη του αεροδρομίου. Έτσι ορίζουν οι διεθνείς κανονισμοί.

Έτσι, με τον έναν οδηγό πυροσβέστη στην Αθήνα, και τον άλλο άρρωστο, ουσιαστικά κλείνει το αεροδρόμιο, και απομονώνεται η Μήλος από αέρος.

Εκτός από τη σοβαρότητα του ζητήματος, που θέλει ένα αεροδρόμιο ενός τουριστικότατου νησιού να εξαρτάται από δυο μόνο άτομα, αλλιώς… πάπαλα  τα τσάρτερ, και άρα και οι τουρίστες, και άρα και το συνάλλαγμα που  θα έφερναν, υπάρχει και ένα φαιδρό στοιχείο στην όλη υπόθεση:

 Ότι ο ασθενής πυροσβέστης δεν μπορεί να μεταφερθεί αεροπορικώς για να σωθεί στην Αθήνα,  αφού δεν μπορεί να γίνει ούτε προσγείωση, ούτε απογείωση χωρίς τη παρουσία του ιδίου στο πυροσβεστικό όχημα του αεροδρομίου.

Έτσι κινδυνεύει να χάσει τη ζωή του, διότι απουσιάζει λόγω ασθένειας από τη δουλειά του. Ουσιαστικά αυτοκτονεί… Φαύλος κύκλος.

Και βέβαια, δεν μπορεί να έρθει ούτε ο συνάδελφός του (ή οποιοσδήποτε άλλος) αεροπορικώς από την Αθήνα για να τον αντικαταστήσει, αφού δεν μπορούν να γίνουν πτήσεις προς τη Μήλο!

Και θα μου πείτε, μα καλά, γιατί τόση λειψανδρία; Τι έγιναν τόσοι και τόσοι υπάλληλοι της πρώην ΟΑ, που μετατάχθηκαν στην ΥΠΑ, και στελεχώνουν τα αεροδρόμιά μας;

Δεν μπορούσαν κάποιους από αυτούς να τους χρίσουν οδηγούς πυροσβέστες ώστε να μην γινόμαστε ρεντίκολο των ξένων;

Μάλλον όχι, διότι αν οι πληροφορίες είναι σωστές,  οι περισσότεροι απ αυτούς αργομισθούν, αμειβόμενοι κανονικότατα, και βρίσκονται τοποθετημένοι στην ΥΠΑ μόνο στα χαρτιά. Τόσο καλά πήγε η περιβόητη ιδιωτικοποίηση της Ολυμπιακής.

Οι δε πιο άτυχοι απ αυτούς, αυτοί χωρίς κομματικά (πράσινα) κονέ, βαπτίσθηκαν κλητήρες κλπ., και στελεχώνουν τα ήδη καραγεμάτα γραφεία των κεντρικών υπηρεσιών της εν λόγω υπηρεσίας… στη πρωτεύουσα βεβαίως βεβαίως.

Είμαστε για γέλια και για κλάματα. Δυστυχώς.

 

Strange Attractor

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 31/08/2011 10:33:45

    Φαιδρότητα και τραγικότητα.

  2. Ignoramus avatar
    Ignoramus 31/08/2011 10:36:33

    δεν παιζομαστε παίδες. Ξερω πρωην εργατη της ολιμπιακης που επι 2 χρονια καθεται στο καφενειο ολη μερα και οπως μας λεει το μπακιρι πεφτει κανονικά καθε μήνα στη τσεπη του.

  3. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 31/08/2011 10:45:31

    Καλημέρα "Παράξενε".
    Η κατάσταση αυτή είναι η ηλιθιότητα θεσμοθετημένη πλέον...με Ελληνική ευρεσιτεχνία.

  4. danaos avatar
    danaos 31/08/2011 10:46:29

    Strange Καλημέρα! Άκου κι αυτό: Σε δημόσιο κτήριο πριν λίγα χρόνια (επί πασοκ), προσέλαβαν δυο συνοδούς ανελκυστήρα και το κτήριο δεν είχε ανελκυστήρα! Το τι δουλειά κάναν αυτοί το καταλαβαίνεις,για να μην το γράψω...

    • juliet avatar
      juliet @ danaos 31/08/2011 11:28:47

      Για να ολοκληρώσεις την μελέτη θα πρέπει να γνωρίζουμε αν τα επόμενα χρόνια μπήκε ασανσερ ,αν όχι,θυμάσαι την ταινία με τον Βέγγο; μπορεί να πηγαίναν τους πελάτες καλικούτσα,γιατί στα Υπουργεία πελάτες πάνε .......

  5. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 31/08/2011 10:48:02

    Πληρωστε εσεις λαλακες ελευθεροεπαγγελματιες τα πολυχρωμα σκοροσκουλικα να κααααθονται στις παχειες σκιες και να κοροιδευουν.

    • Εγώ avatar
      Εγώ @ NIK THE GR 31/08/2011 11:10:12

      Μην αγχώνεσαι...
      Οι ελευθεροεπαγγελματίες ή είναι τόσο χαμηλόμισθοι που δεν πληρώνουν φόρο, ή κρύβουν τόσα πολλά λεφτά που πάλι δεν πληρώνουν φόρο.

      • NIK THE GR avatar
        NIK THE GR @ Εγώ 31/08/2011 11:28:05

        Εσυ δεν μας ειπες που ανηκεις.

  6. elsoto avatar
    elsoto 31/08/2011 10:51:41

    CATCH 22

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ elsoto 31/08/2011 11:29:38

      Σωστός!

  7. Εγώ avatar
    Εγώ 31/08/2011 11:11:15

    "ώστε να μην γινόμαστε ρεντίκολο των ξένων";

    Αυτό μας μάρανε;
    Τι θα πουν οι "ξένοι" για μας;
    Για τους ξένους θέλουμε να φτιάξουμε μια καλύτερη Ελλάδα ή για μας;
    Τι ραγιαδισμός είναι αυτός;

    • Ignoramus avatar
      Ignoramus @ Εγώ 31/08/2011 11:14:23

      Απο τον τουρισμο ζουμε ρε ξυπνιε. τι νομιζες; οτι παραγουμε τιποτα; η Μηλος τους τουριστες και τα τσαρτερ περιμένει για να ζησει. ξύπνα, εκτος και αν εισαι πράσινος επιχηρηματίας που τα παιρνει από αλλού.

  8. φωνη avatar
    φωνη 31/08/2011 11:14:40

    Γιατί δεν πήγε να τον πάρει ο Παλαιοκώστας που απογειώνει και προσγειώνει ελικόπτερα σε ταράτσες όποτε θέλει;

    • juliet avatar
      juliet @ φωνη 31/08/2011 11:24:08

      Καλημέρα,
      περιμένει τον ΑΣΕΠ για τις πράσινες θέσεις, παράνομος θα είναι ;

      • φωνη avatar
        φωνη @ juliet 31/08/2011 11:38:30

        Καλημέρα :)

        • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
          Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ φωνη 31/08/2011 11:51:45

          Καλημέρα φωνή !
          Πως παν τα κέφια;
          Εγώ παιδιά έχω δει με τα μάτια μου τροχονόμο να ρυθμίζει την κυκλοφορία από μπουγατσατζίδικο,πίνοντας καφέ,καθήμενος εννοείται!
          Που και που σφύριζε κιόλας!(Με κανονική υπηρεσιακή σφυρίχτρα,όχι στα κλέφτικα,μην τον αδικήσουμε κιόλας!)
          Τι σου κάνει ο υπερβολικός φόρτος εργασίας.......

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ φωνη 31/08/2011 14:36:30

      Ούτε ελικόπτερα προσγειώνονται χωρίς παρουσία πυρασφάλειας. Άρα ούτε ο Παλαιοκώστας δεν θα μπορούσε να σώσει τη κατάσταση στη Μήλο.
      Μύλος δηλαδή η Μήλος!

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ φωνη 31/08/2011 15:31:16

      Ο Παλαιοκώστας είναι αρχηγός!!!!

  9. Costa avatar
    Costa 31/08/2011 12:26:06

    Σε μια φωτια στο Σχοινια ΜαραΘωνος, οι πρώτοι που εφτασαν ηταν εθελοντες πυροσβέστες που εσβησαν τη φωτια. Ο Αξιωματικος Πυροσβεστικης ΑΝΤΕΔΡΑΣΕ γιατι οι εθελοντες οτι δεν περιμεναν την ΠΥ να επιληφθεί πρώτη!!!!!!!!!!! Απο Εφημεριδα Ο ΔΗΜΟΤΗΣ!!!

  10. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 31/08/2011 12:49:46

    Κατάντια, αίσχος και ντροπή....

  11. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 31/08/2011 13:02:24

    Απίστευτο! Έχω δει κουφά και κουφά σ' αυτό τον τόπο αλλά τέτοιο πράγμα πρώτη φορά βλέπω! Είμαστε για τα μπάζα!

  12. SOTPAP avatar
    SOTPAP 31/08/2011 14:11:39

    μετά λέμε ότι φταίει η τρόικα και το ΔΝΤ.
    η τρόικα διόρισε δεκάδες χιλιάδες αρουραίους τεμπελχανάδες στο Δημόσιο;
    ήξερε τι έλεγε ο Πάγκαλος, αφού κι αυτός θα διόρισε αρκετές εκατοντάδες.
    όσο για τα ρεμάλια τις ΟΑ, ρωτήστε το φιλελεύθερο Χατζηδάκη πως βολεύτηκαν, κάθονται και εισπράττουν. Το πιο γενναιόδωρο πρόγραμμα εθελουσίας εξόδου που έγινε ποτέ στην Ελλάδα, έγινε στηνΟΑ.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ SOTPAP 31/08/2011 19:32:16

      Αν γνώριζε ο μέσος διαλυμένος οικονομικά Έλληνας τι παίζει με τη μαϊμού* ιδιωτικοποίηση της ΟΑ θα έκαιγε το σύμπαν.

      *Μαϊμού, με την έννοια ότι οι φορολογούμενοι πλήρωσαν και συνεχίζουν να πληρώνουν τις βαρβάτες αποζημιώσεις, και τους παχουλούς μισθούς (αργομισθίας) των πρώην της ΟΑ.

  13. AZ avatar
    AZ 31/08/2011 17:30:47

    Καλά κανουν και τα παιρνουν ρε παιδια και καθονται! Ξερετε τι κατουρημενες ποδιες φιλησαν για να μπουν στην Ολυμπιακή απο τοτε που κρατικοποιηθηκε???

    ΑΖ

  14. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 31/08/2011 19:19:38

    "Και θα μου πείτε, μα καλά, γιατί τόση λειψανδρία; Τι έγιναν τόσοι και τόσοι υπάλληλοι της πρώην ΟΑ, που μετατάχθηκαν στην ΥΠΑ, και στελεχώνουν τα αεροδρόμιά μας; ... Μάλλον όχι, διότι αν οι πληροφορίες είναι σωστές, οι περισσότεροι απ αυτούς αργομισθούν, αμειβόμενοι κανονικότατα, και βρίσκονται τοποθετημένοι στην ΥΠΑ μόνο στα χαρτιά. Τόσο καλά πήγε η περιβόητη ιδιωτικοποίηση της Ολυμπιακής."

    Έργα και ημέρες του γνωστού Χατζηδάκη. Του παιδιού με το μειλίχιο βλέμμα.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Αρματιστής 31/08/2011 19:29:23

      Γνωστού και ως βασικού μέλους του "τρίο Κονσένσους".

      • juliet avatar
        juliet @ Strange Attractor 31/08/2011 20:02:45

        Τραγουδίστρια η γνωστή ,νταρντανα με θανατηφόρο χαμόγελο και δεύτερη φωνή η γνωστή παιδική ''νταντά '' του άλλου μεγάλου τραγουδιστή ΓΑΠ.

  15. TA PRAGMATA STHN THESH TOYS avatar
    TA PRAGMATA STHN THESH TOYS 01/04/2012 11:43:55

    το δημοσιευμα δεν ξερω αν ειναι αληθινο αλλα οφειλετε στην εφεδρια κ την ελλειψη πορων εκπεδευσης των εργαζομενων που μεταφερθηκαν απο την ΟΑ ..η εκπεδευση πρεπει να ειναι η ιδια σαν του πυροσβεστη πολης εδω σε αεροπλανο κ ακομη καλυτερη γιατι αφορα εκατονταδες επιβατες...τωρα οσον αφορα το σχολιο καθοντε κ πληρωνοντε ειναι ψεμα γιατι εχουν τοποθετηθει ολοι κ μαλιστα μετα την πιεση των ιδιων...τελος οι εργαζομενοι της ΟΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΕΛΗΦΘΗΣΑΝ ΜΕ ΜΠΑΡΜΠΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΕΤΑΦΕΡΟΜΕΝΟΙ ΑΥΤΟΙ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΘΗΚΑΝ ΕΝΩ ΟΙ ΜΕΤΑΦΕΡΟΜΕΝΟΙ ΠΡΟΣΕΛΗΦΘΗΣΑΝ ΜΕΣΩ ΑΣΕΠ ΟΣΟ Κ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ