14/03/2009 16:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μια ημέρα της ελληνικής τηλεόρασης



(Ζήτω οι ΑΙΓΕΣ - Αίνωση Γυναικών Ελλάδας)

Ζούσα με την αγωνία. Θα καταφέρουν η σύζυγος του δολοφονηθέντος επιχειρηματία της νύχτας Μπάμπη Λαζαρίδη, αοιδός (έτσι τουλάχιστον δηλώνει) Πόπη Μαλλιωτάκη και η σύντροφός του, επίσης αοιδός Αγγελική Ηλιάδη, να τα βρουν; Θα φέρουν σε επαφή τα παιδιά τους που έχουν και τα δύο πατέρα τον Ηλιάδη; Η πεθερά θα καταφέρει να κρατήσει το ξενυχτάδικο «Μούσες»;  Το οποίο εκμεταλλευόταν ο γιος της, αλλά μετά τον θάνατό του το εποφθαλμιούσε έτερος επιχειρηματίας της νύχτας για λογαριασμό της καλής του, μούσας του Θέμου Αναστασιάδη και εσχάτως τραγουδίστριας (έτσι δηλώνει και αυτή) Σάσας Μπάστα;

Ευτυχώς βγήκε η Ελεονώρα Μελέτη, με καλεσμένη την μαμά Λαζαρίδη, η οποία μιλούσε και συμπεριφερόταν όπως ο Μάρλον Μπράντο στον «Νονό», και ξεκαθάρισε τα της περιουσίας Λαζαρίδη.  Το κουμάντο θα το κάνει η μανούλα, η Μπάστα να πάει να βρει άλλο καταγώγιο για να εκτονώσει τις (καλλιτεχνικές;) ανάγκες της.

Ακολούθως βγήκε η Άννα Δρούζα στο «Μπορώ» με καλεσμένες τη Μαλλιωτάκη και την πεθερά. Για να μας αποκαλύψει «έσπασε ο πάγος ανάμεσα στη Μαλλιωτάκη και στην Ηλιάδη». «Ήρθε η Ηλιάδη, μας πήρε μαζί με το παιδί μου και την πεθερά μου και μας πήγε σπίτι της» αποκάλυψε η Μαλλιωτάκη. Τότε παρενέβη η πάντα διακριτική Δρούζα για να επισημάνει: «Όπως είχαμε πει, κάμερες δεν θα υπήρχαν σε αυτή τη συνάντηση. Σεβαστήκαμε την επιθυμία σας και τα συναισθήματά σας!». Στη συνέχεια το μόνο που δεν ρώτησε τη Μαλλιωτάκη ήταν τι εσώρουχο φορούσε εκείνη την ημέρα.

«Με τις ερωτήσεις της η Άννα επηρέασε προς τη σωστή κατάσταση τις δύο γυναίκες» μας ανακοίνωσε ρεπόρτερ τού «Μπορώ». Δεν υφίσταται πια και η ΕΓΕ (Ένωση Γυναικών Ελλάδος) να τη βραβεύσει για την προσφορά της! Την ίδια όμως στιγμή στις (πρωινές, μεσημεριανές, απογευματινές, βραδινές) εκπομπές της ελληνικής τηλεόρασης κυκλοφορούν πάρα πολλές αίγες! Ονόματα δεν λέω...

Θλιβερό να κόβονται εκπομπές σαν τη «Μηχανή του χρόνου» (Αlpha) του Χρίστου Βασιλόπουλου. Ακόμη χειρότερο που τις περισσότερες φορές αντικαθίστανται από αφόρητες lifestyle σάχλες.

(Ποιοτική) απώλεια και στο Μega, όπου το σίριαλ «Άγρια παιδιά»- από τα ελάχιστα που έκαναν τη διαφορά μέσα στο πληκτικό σε γενικές γραμμές σκηνικό- ολοκληρώνεται νωρίτερα από ό,τι υπολογιζόταν. Είναι πλέον τόσο δύσκολο να αντέξει στον ανταγωνισμό με τα σκουπίδια μια καλή δουλειά;

Από την άλλη, το κανάλι έκοψε εγκαίρως το «Μπελάς ΤV» με τον Σάκη Μπουλά και τον Σωτήρη Καλυβάτση. Επρόκειτο για ό,τι πιο σαχλό πρόβαλε εφέτος η τηλεόραση- μαζί με τις σάτιρες(;) του Γιώργου Μητσικώστα και τον «Λάκη τον γλυκούλη». Καιρός να καταλάβουν οι κωμικοί μας ότι οι εποχές που μεταμφιέζονταν (όσο πιο ακραία και κακόγουστα μπορούσαν) σε γυναίκες εξαντλώντας όλες τις σάχλες του ρεπερτορίου τους και ο κόσμος γελούσε πέρασαν. Επιτέλους, αν ο Καλυβάτσης έχει τόσο μεγάλη ανάγκη να ντύνεται κάθε λίγο και λιγάκι Βίκυ Χατζηβασιλείου, ας το κάνει σπίτι του!  

Κοσμάς Βίδος

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=6&artid=259331

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Mithridatis avatar
    Mithridatis 14/03/2009 17:37:20

    ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΩ ΜΟΝΟ ΟΣΩΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΜΙΤΣΙΧΩΣΤΑ.. ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΤΗΝ ΣΑΤΙΡΑ (ΑΝ ΚΑΙ ΔΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΑΤΙΡΑ) ΜΕ ΒΡΙΣΚΕΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ Η ΕΚΠΟΜΠΗ ΜΟΥ ΧΑΡΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ... ΣΤΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΥΜΦΩΝΟ...
    Υ.Γ. ΟΣΟ ΜΕΛΑΧΡΙΝΟΜΑΝΗΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΗ Η ΜΕΛΕΤΗ ΓΑΜΩΤΟ... ΑΧ...

  2. alex1 avatar
    alex1 14/03/2009 17:53:16

    Ο Βίδος είναι κάπως ξινός. Και κάθεται και ασχολείται με τη σαβούρα της τηλεόρασης. Ο Μητσικώστας είναι πολύ καλός φέτος αλλά φαίνεται δεν ανήκει στις παρέες του Βίδου...

  3. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 14/03/2009 18:19:33

    Η τηλεοραση, που ασχολειται με ανακυκλωσεις της προσωπικης ζωης των διαφορων νυχτοκαματων αοιδων της λαικης πιστας, αντικατοπτριζει το χαμηλο πνευματικο επιπεδο του Ελληνικου λαου.
    Μιλαμε για επιπεδο δυο πατωματα Sous-sol

  4. nyfitsa avatar
    nyfitsa 14/03/2009 18:29:33

    ….για ρωτήστε την Κικίτσα, την Ευτέρπη, και την άλλη….θα σας λύσουν όλες τις απορίες…..

  5. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 14/03/2009 18:39:37

    Το ξερει η κυρια,οτι τους εχει ολους γυρω απο τη ...αρα της,και την καταβρισκει.
    Και αυτο απλως,φαινεται και στις φωτο.
    Οσον αφορα στο Λακη το γλυκουλη,απλως (ο Ελλην,ωραιο,ε;),βρηκε τη γενια του κι αναγαλιασε η καρδια του.
    Εξ ου και η μεγαλη παρακολουθηση,που γινεται,αν τα στοιχεια της εταιριας,ειναι ακριβη.
    Ο ομοιος τον ομοιο,και η κοπρια στα λαχανα.
    Επιτεους,ειχαμε και ενα τεστ IQ για τους Ελληνες.
    Το Λακη ντε.

  6. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 14/03/2009 18:40:02

    Εχουμε την ποιο αισχρη και ποιο αποπροσανατολιστικη τηλεοραση τουλαχιστον στην ευρωπη για να μην πω του κοσμου μη θεωρηθω υπερβολικος!!!Μες στο γενικο μπαχαλο που γινεται ειναι φαινεται η τηλεοραση που μας εκφραζει.Δυστυχως!!!!

  7. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 14/03/2009 18:57:04

    Η τηλεόραση είναι η φτηνότερη, είναι η τζάμπα διασκέδαση.

  8. amanda lear avatar
    amanda lear 14/03/2009 19:08:18

    ωραιες φωτογραφιες.λυπαμαι μονο αυτους που τις βλεπουν μετα το ξυπνημα.θα παιρνουν μεγαλη πικρα.

  9. Σαος avatar
    Σαος 14/03/2009 20:30:04

    Ο μόνος τηλεοπτικός δέκτης που έχω είναι μια κάρτα TV tuner για τον υπολογιστή. Ζήτημα να την έχω χρησιμοποιήσει μερικές δεκάδες φορές εδώ και 1,5 χρόνο. Υπάρχουν λίγες ποιοτικές εκπομπές αλλά οι περισσότερες από αυτές διαμοιράζονται και στο διαδίκτυο οπότε ο tv tuner σε γενικές γραμμές μου είναι περιττός. Πάντως από τότε που έπαψα να βλέπω τις ειδήσεις (ειδήσεις,λέμε τώρα...) έχω καλύτερη ψυχική υγεία :D

  10. kanis avatar
    kanis 14/03/2009 20:40:10

    Μητσικώστας ..κύριος.
    Σε κάνει και γελάς, σατυρίζει τα δρώμενα και δεν βγάζει τις κακίες της ψυχής του και του εκάστοτε αφεντικού του. Ούτε σε κότερα κάνει μετά τον τζουτζέ. Ούτε πολιτική άποψη δήθεν πουλάει, για να ανεβάσει το ωυχτοκάμματό του. Οπως ο Λαζόπουλος, δηλαδή, τι να το κρύψωμεν άλλωστε!

  11. BORDELLO avatar
    BORDELLO 14/03/2009 21:26:46

    Απλά η ιδιωτική τηλεόραση ολοκλήρωσε πλήρως τον βιοιστορικό της κύκλο.

    Όποιος επιχειρηματίας θέλει από τα κανάλια να βγάλει λεφτά ας κάνει κάτι άλλο, δεν φταίμε πλέον τίποτα.

    Όποιος επιχειρηματίας θέλει μέσω της πλύσης εγκεφάλου των δελτίων ειδήσεων και των "ενημερωτικών" του εκπομπών να εκβιάσει πολιτικούς και κόμματα και να προωθήσει τα συμφέροντά του ας προετοιμαστεί να επωμιστεί και το όποιο κόστος ενός ποιοτικού προγράμματος αλλιώς ας πάει σπίτι του.

    Φτάνει πια.

  12. kanis avatar
    kanis 14/03/2009 22:28:00

    Αν και BORDELLO σωστά ομιλείς!

    Φτάνει πιά η κιτσαρία πρωινάδικων, μεσημεριανάδικων, μονοθεματικών πορτοπαραθυρόφυλλικών δελτίων ειδήσεων, κλπ.

  13. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 14/03/2009 23:05:54

    Πες τε τα ρε γαμωτο.Ξεφυγαμε εντελως.Μα εντελως.

  14. Factorx avatar
    Factorx 14/03/2009 23:20:44

    @ Anonymous 14 και παραπάνω.

    1. Αν έχεις το θάρρος της γνώμης σου και είσαι τόσο μάγκας όσο φαίνεσαι, γιατί δεν γράφεις με το ονοματάκι σου;

    2 Αυτα τα περι "δημοκρατίας" μπορείς να τα κάνεις στο σπίτι σου ο,τι θέλεις. Εδω θα σέβεσαι το κοινό αίσθημα και θα τα αποφεύγεις.

  15. Αδέσποτη avatar
    Αδέσποτη 14/03/2009 23:50:55

    Πολύ ηθικολογία έχει πέσει. Όπως οι άντρες ασχολούνται με το ποδόσφαιρο έτσι και οι γυναίκες ασχολούνται με το κουτσομπολιό. Όταν έχει ποδόσφαιρο, που το θεωρώ ότι πιο ανούσιο και βαρετό υπάρχει, αλλάζω κανάλι. Κάντε και σεις το ίδιο. Απορώ γιατί ταυτίζεστε. Σπάστε λίγη πλάκα.

  16. Le canard avatar
    Le canard 15/03/2009 00:32:25

    @Αδέσποτη

    ...γιατί μας αρέσει ο στρογγυλός Θεός και όχι τα ανοργασμικά πλάσματα

  17. Αδέσποτη avatar
    Αδέσποτη 15/03/2009 10:09:22

    Ε, τώρα γιατί βάζουμε και ταμπέλες;

  18. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 15/03/2009 21:46:32

    Ο κάθε αεράτος κυρίαρχος των παραθύρων μπορεί να σηκώσει τη φωνή και το δάχτυλο και εν είδει πάνσοφου κριτή (με βοήθεια απ`το κοντρολ μέσω ακουστικών) να κατακεραυνώσει τον εκάστοτε ταλαίπωρο δικηγοράκο της επαρχίας που ελέω αφισοκόλλησης στα νιάτα του κατάφερε κι`αυτός να γίνει υφυπουργός ή διοικητής οργανισμού ή δεν ξέρω τι… Αποτέλεσμα είναι η άτυπη τέταρτη εξουσία να κυριαρχεί επί των άλλων τριών. Η κοινοβουλευτική μας δημοκρατία έγινε τηλεοπτική δημοκρατία. Πανίσχυροι Υπουργοί γίνονται αρνάκια μπροστά στο μαρκούτσι των ρεπόρτερ…Παρενέργεια των παραπάνω είναι ότι σε λίγα χρόνια οι περισσότεροι εκ των τριακοσίων της Βουλής θα προέρχονται από τον χώρο της τηλεόρασης, των σόου και του μόντελιγκ. Αυτοί θα είναι οι γνωστοί και άρα οι αναγνωρίσιμοι και άρα οι πιο δημοφιλείς στους τηλεοπτικά αποχαυνωμένους ψηφοφόρους. Έχουμε ήδη αρκετά παραδείγματα.

  19. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 16/03/2009 09:59:32

    Να πω οτι εχεις αδικο;Δεν εχεις.
    Δυστυχως.

  20. dr.thess avatar
    dr.thess 16/03/2009 10:18:45

    ΕΥΤΥΧΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΜΑΝΩΛΙΔΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΖΕΙ ΜΕ ΤΟ ΤΑΛΕΝΤΟ ΤΗΣ ΤΗΝ TV