25/11/2008 19:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μια ερώτηση προς το Λογιστή του Κράτους

Έστειλα το εξής Email στο γενικό λογιστήριο του κράτους:

Προς: proypologismos@mof-glk.grΘέμα: Έξοδα του υπουργείου πολιτισμού Καλημέρα Κυρίες και Κύριοι.

Επισκέφτηκα την ιστοσελίδα του γενικού λογιστηρίου του κράτους, με σκοπό να ενημερωθώ για τον προϋπολογισμό του 2009.

Στα έξοδα του υπουργείου πολιτισμού, είδα στον κωδικό 5200 το τεράστιο ποσό των 133.880.000 ευρώ, το οποίο ονομάζετε "διάφορες σύνθετες δαπάνες".

Προφανώς πρόκειται για το ποσό των ειδικών λογαριασμών που μεταφέρθηκε στον κεντρικό προϋπολογισμό. Παρότι όμως μεταφέρθηκε εκεί, δεν αναγράφετε περί τι είδους δαπανών πρόκειται.

Την ονομασία "διάφορες σύνθετες δαπάνες" την βρίσκω εκνευριστικά αδιαφανή, και γι' αυτό τον λόγο επιθυμώ να μου αναφέρετε με λεπτομέρεια όλες τις δαπάνες αυτού του κωδικού, ή να μου δείξετε σε ποιο μέρος της ιστοσελίδας σας αναφέρονται, αν αναφέρονται ήδη.

Βασιλόπουλος Σπύρος

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό θα αναρτηθεί στο Blog μου

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νἰκος avatar
    Νἰκος 25/11/2008 19:32:13

    Κ. Βασιλοπουλε και κ. ΠαραγονταΧ, που βαζεις τετοι θεμα,
    μαλλον αγνοειτε, ή προσποιειστε οτι αγνοειτε πως λειτουργουν τα κρατη. Να υποθεσουμε οτι θα θελατε π.χ.να ξερουμε οτι χ ή ψ χρηματα δοθηκαν για την ενισχυση των διαλυτικων τασεων στο Ιρακ;
    Δεν νομιζω, αεκτος και αν ειστε αφελεις, πραγμα τπου δεν το πιστευω.

    Ειλικρινα,

    Ελληνας του εξωτερικου

  2. Μακρης Κ. avatar
    Μακρης Κ. 25/11/2008 20:17:20

    και εισαι τοσο αφελης για να περιμενεις απαντηση;

  3. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 25/11/2008 20:48:08

    Μάθε φίλε μου ότι, πρόκειται για ις μίζες και μόνο

    ΠΕΛΙΑΣ

  4. Βασιλόπουλος avatar
    Βασιλόπουλος 25/11/2008 22:09:41

    ...είμαι τόοοσο αφελής ;)

  5. mesas avatar
    mesas 25/11/2008 23:06:27

    καλή συνέχεια και καλό κουράγιο Βασιλόπουλε!

  6. Νἰκος avatar
    Νἰκος 25/11/2008 23:23:19

    Εν ταξει ολα αυτα. Καλως εκανε ο κ. βασιλοπουλος και ρωτησε. Αλλα γιατι περιμενε να παρει -ειλικρινη-απαντηση; Και ποιο κρατος με αυτοσεβασμο θα απαντουσε ειλικρινα διχως να υποσκαψει την εθνικη του ασφαλεια; Δεν ζουμε σε διεθνιστικο παραδεισο ρε παιδες οπου ολα γινονται συμφωνως προς το "διεθνες δικιο".

    Επομενως, κ. Βασιλοπουλε στο "δια ταυτα", ποιος ηταν ο πραγματικος σκοπος της ερωτησης;

  7. ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ avatar
    ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ 25/11/2008 23:28:44

    που να δεις φιλε μου ...μια αλλη δαπανη και εναν αλλο κωδικο με την ονομασια ΜΑΕΔΥ στο ΥΠΕΘΑ!!!
    Πιστωση 40.000.000,00 ευρω για 20 ψεκαστικα δυπλανα του β παγκοσμιου πολεμου!!!!
    τι μου λες τωρα!!!

  8. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 26/11/2008 02:13:51

    Βασιλόπουλε ο Νίκος το έβγαλε το συμπέρασμα !!

    Μπράβο Νίκο , τον ξετρύπωσες κι αυτόν τον διεθνιστή

    Έλα Χριστέ και Παναγιά κάτι κολλημένες βελόνες .

    Εθνική ασφάλεια από το Υπουργείο Πολιτισμού...

    Έλα Χριστέ και Παναγιά !!!!!!

  9. Νίκος avatar
    Νίκος 26/11/2008 03:47:16

    Φιλε #8,
    Η δικη μου υποθεση δεν ειναι οτι ξερω, αλλα οτι δεν ξερω. Εσυ υπεθεσες απολυτα οτι ξερω. Ξαναδιαβασε τι εγραψα και θα δεις.
    Αν πιστευεις οτι η εθνικη ασφαλεια δεν εχει και πολιτιστικες πτυχες, εχεις μαυρα μεσανυχτα.
    Δεν εκπλησσομαι, η ιθαγενοποιηση σας ειναι προχωρημενη.

  10. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 26/11/2008 04:05:49

    Δεν βάζουμε όλοι το ονοματάκι μας στην θέση του "Σπύρος Βασιλόπουλος", (: ΕΥΓΕ! φίλε), και να στείλουμε το μέιλ κι εμείς;

  11. Βασιλόπουλος avatar
    Βασιλόπουλος 26/11/2008 11:12:41

    Νίκο, επειδή λες ότι δεν ξέρεις, κοίτα να δεις τι θα κάνεις:

    1. Μπες στην ιστοσελίδα του γενικού λογιστηρίου του κράτους (σε βοηθώ και σου δίνω και το link http://www.mof-glk.gr/proypologismos/2009/books/proyp/index.html)

    2. Μπες μετά στα έξοδα π.χ. της Βουλής

    3. Δες εκεί ένα μεγάλο έξοδο με ασαφή περιγραφή, όπως π.χ. κωδικός 0519 "Λοιπές πρόσθετες παροχές και αποζημιώσεις" 18.237.000,00 ευρώ

    4. Κάνε αυτό που προτείνει ο "νήπιος γέρων"

    ή, αν δεν θέλεις να μπεις σε αυτή τη διαδικασία, πάρε τηλέφωνο τον βουλευτή που ψηφίζεις, και ρώτησέ τον.

  12. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 26/11/2008 11:26:52

    Ο άνθρωπος ότι γράφει το γράφει επώνυμα Νίκο .

    Κιεσύ εκτός από τα δικά μου μεσάνυχτα βλέπεις ή υποθέτεις (ουσιαστικά το ίδιο είναι) για το δια ταύτα άλλους σκοπούς (να υποθέσω μέσα στα πλαίσια των διεθνιστικών συνομωσιών από τον κύριο??) .

    Προσωπικά , και επίτρεψέ μου , το ερμηνεύω στα όρια της εμμονής . Το να επικροτούμε την κατα συρροήν ύπαρξη μυστικών κονδυλίων με την πρόφαση της εθνικής ασφάλειας στην Ελλάδα των απατεώνων ε είναι παράνοια .

  13. Βασιλόπουλος avatar
    Βασιλόπουλος 28/11/2008 09:15:52

    Βρήκα έναν Blogger, ο οποίος απ' ό,τι φαίνεται γνωρίζει ανθρώπους μέσα στο λογιστήριο του κράτους. Γράφει στο Blog του:

    http://thelonapo.blogspot.com/2008/07/blog-post_22.html

    "Τι είναι το ΠΟΣΥΠΛ αγαπητέ σ. Κώστα Σκανδαλίδη? Και γιατί την ομιλία σου στο τελευταίο Εθνικό Συμβούλιο την πήρα από ένα μαιλ ενός β' τμηματάρχη της Δ53 Διεύθυνσης Πληροφορικών Συστημάτων της Γενικής Γραμματείας Δημοσιονομικής Πολιτικής του Υπουργείου Οικονομίας και Οικονομικών?

    Ρε μπας και είμαστε ακόμη κυβέρνηση και δεν το ξέρουμε?"

    Στο προφίλ του γράφει ότι είναι στον κλάδο των κατασκευών. Γράφει ότι είναι πολιτικός μηχανικός.

    Μπήκα στο Blog, στο πιο πρόσφατο post του, και τον ρώτησα...

  14. Βασιλόπουλος avatar
    Βασιλόπουλος 03/12/2008 23:14:34

    Έλαβα σήμερα απάντηση από το γενικό λογιστήριο του κράτους.