27/10/2008 18:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μια ενδιαφέρουσα γνωριμία από τα παλιά

Ο κ. Παπανδρέου και ο κ. Κοντομηνάς πρωταγωνιστούν σήμερα, από άλλη σκοπιά προφανώς ο καθένας, στην υπόθεση του Βατοπεδίου, η οποία όπως όλοι εκτιμούν πλέον οδηγεί προς το τέλος της την κυβέρνηση Καραμανλή. Πριν από 22 χρόνια και οι δυο πρωταγωνιστούσαν, από άλλες θέσεις και άλλου ρόλους, στις διαδικασίες που οδήγησαν στην πτώση μιας άλλης κυβέρνησης, εκείνης του Ανδρέα Παπανδρέου (!!!)

Για να μην ξεχνούν λοιπόν οι παλαιότεροι και να μαθαίνουν οι νεότεροι (très banale) διαβάστε τι γράφαμε στο «ο Γ. Παπανδρέου, το 1988 και τα «νέα τζάκια»» για την «Ένωση Νέων Επιχειρηματιών» που στήριζε επί εποχής Κοσκωτά, τις πολιτικές φιλοδοξίες του νεαρού τότε Γιωργάκη, με «κλειστές διαλέξεις» του Γ. Παπανδρέου στο κτίριο της «Ιντεραμέρικαν» του κ. Δ.  Κοντομηνά. Ποιος άλλος από τους σημερινούς επίκαιρους συμμετείχε; Πέτρος Γ. Δούκας

Επισημαίνουμε επίσης (επειδή γεμίσαμε κομιστές γλαύκας) ότι από τις 6 του περασμένου Δεκεμβρίου έχουμε αρχίσει να παρακολουθούμε προσεκτικά τις εξελίξεις στην σύγκρουση Κοντομηνά - Ρουσόπουλου. Υπενθυμίζουμε λοιπόν μερικά από τα δημοσιεύματα που ακολούθησαν και περιγράφουν για όποιον ενδιαφέρετε το κλίμα μέσα στο οποίο έγιναν όλα:

Ανοίγει πάλι το θέμα ΙΝΤΕΡΑΜΕΡΙΚΑΝ;

Ανασυντάσσεται ο πολιτικός και επιχειρηματικός χάρτης

Γιατί άλλαξε γραμμή ο ALPHA;

Ξανανοίγει ο «φάκελος INTERAMERICAN»

Οι σκελετοί της διαπλοκής ξαναβγήκαν από τα ντουλάπια

Δικαστικές εξελίξεις στην σύγκρουση Κοντομηνά - Μαξίμου

Στο ALTER του κ. Κουρή, η κ. Ζαχαρέα

Ο Δ. Κοντομηνάς ....απασφάλισε

Αντιμέτωπος με νέες διώξεις ο Κοντομηνάς

Και «δώρο» 360.000 ευρώ στη Μάρα

Φτάνει το τέλος;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ροδίτης avatar
    ροδίτης 27/10/2008 18:17:29

    επιτέλους μερικοί διασαφηνίζουν τη θέση τους - να ξέρουμε επιτελους ποια ειναι μπλογκ και ποια νταβατζηδομπλογκ.

    http://kourdistoportocali.blogspot.com/2008/10/blog-post_27.html

  2. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 27/10/2008 18:48:18

    @ ροδίτης
    Ατυχές το σχόλιο του κουρδιστού πορτοκαλιού.
    Η σύγκρουση ή η μη - σύγκρουση με τη διαπολοκή αφορά τα χρήματα των φορολογουμένων.Δεν είναι προσωπική βεντέτα.
    Ο Μπόμπολας είναι κατακριτέος εάν και εφ όσον παίρνει έργα με πλάγιους τρόπους στην Ελλάδα που πληρώνεται από δικά μας χρήματα.Για έργα στο Κατάρ όπου πληρώνεται από λεφτά του εμίρη η κυβέρνηση της Ελλάδος οφείλει να τον υποστηρίξει έστω και αν συγκρούεται μαζί του στο εσωτερικό καθώς τα χρηματα αυτά γίνονται μισθοί Ελλήνων τεχνικών και εργαζομένων.

  3. nas avatar
    nas 27/10/2008 18:55:32

    εάν το προηγούμενο σχόλιό μου λειτούργησε ως "κέντρισμα" για να θυμηθείτε τον Κοσκωτά, την εποχή που δεν υπήρχαν χώροι διαλόγου στο διαδίκτυο, δεν έχω κανένα απολύτως λόγο να μην παραδεχτώ πως πράγματι υπήρξατε πρωτοπόροι σε θέματα αποκαλύψεων τόσο στο Βατοπαίδι, όσο και σε όλη την διαπλεκόμενη αυτή ιστορία... μόνο που ο Κοσκωτάς -μαζί με τον κακόμοιρο τον Ντέταρι- μοιάζει μιά τρίχα απο τα αρχ... συγνώμην τα γένια του Εφραίμ, αν συγκριθούν τα δύο πρόσωπα που πρωταγωνίστησαν σε δύο σοβαρά πολιτικά σκάνδαλα... ελπίζω όμως να μην επιχειρηθεί απο οποιονδήποτε, ακόμη και από όσους διώχθηκαν απο την Δήμητρα, σύγκριση ανάμεσα στον Ανδρέα και τον ΘουΡου... ο ένας ήταν γιός πρωθυπουργού, σπουδαγμένος και λαϊκός ηγέτης... ο άλλος, ένας πτωχός γιός ταχυδρόμου και -εμπειροτέχνης π.Α.Π.-δημοσιογράφος... τον ένα τον κατηγόρησε ο Μαμανέας... τον άλλο η ελληνική κοινωνία... ο ένας μπορούσε να έχει και βίλες και κότερα χωρίς να εμπλακεί στην πολιτική... ο άλλος τα απόκτησε όταν ενεπλάκη... και επειδή βαριέμαι να βρώ κι άλλες διαφορές καλούνται οι δεξιοί παπαγάλοι που πρίν παραιτηθεί ο ΘουΡου είχαν ξεσαλώσει εδώ πέρα -κατι mareliδες- να βρούν κι άλλες διαφορές...

  4. jpar avatar
    jpar 27/10/2008 19:22:14

    Αρχίζεις να διακιώνεις τον Ρουσόπουλο και αυτό με βρίσκει σύμφωνο. Γιατί όμως τώρα???

  5. nas avatar
    nas 27/10/2008 19:35:15

    @4: μάλλον ανάποδα...μετράς...ή μάλλον διαβάζεις... ως εκ τούτου και επειδή βαριέμαι ανταπάντηση, σε παραπέμπω στην απάντηση Πρετεντέρη προς τηλεθεατή του ΜΕΓΚΑ με κάποια παραλλαγή...αν μπερδευτείς, πές να στην διευκρινίσω...

  6. George-γάλα-Βλάχος avatar
    George-γάλα-Βλάχος 27/10/2008 22:11:33

    @nas
    και κερατάς και δαρμένος δεν γίνεται...
    Γιατί απαντάς μέσω Πρετεντέρη και με παραπέμπεις εκεί δεν καταλαβαίνω.
    Επιπλέον το τι γράφεται και μάλιστα ανώνυμα δεν σημαίνει ότι είναι και αξιόπιστο. Ξέρετε εσείς οι δημοσιογράφοι

  7. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 27/10/2008 22:52:56

    σορρυ αλλα δεν επαιρνε σχόλια με τίποτα

  8. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 27/10/2008 23:13:10

    κανει αλματα λογικής και ενοχοποιει κοινωνικές και πολιτικές σχεσεις

  9. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 27/10/2008 23:13:37

    χωρίς στοιχεία, μονο με υπονοουμενα

  10. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 27/10/2008 23:13:54

    αλλα δεν το αιρνει σε μια παραγραφο

  11. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 27/10/2008 23:14:13

    κατάλαβες κάκιστε φίλε???

  12. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 27/10/2008 23:15:01

    ο δαιμων του διαδυκτίου