30/10/2011 15:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μια εικόνα που τα λέει όλα

Οι Ευέλπιδες αρνούνται να φύγουν από την παρέλαση



 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. υβονη avatar
    υβονη 30/10/2011 15:35:33

    σας ευχαριστουμε!!!

    • Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ avatar
      Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ @ υβονη 31/10/2011 00:26:22

      Όπως είχε πει και ο Μακαριστός Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος:

      '' Η ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΘΑ ΣΩΣΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΓΙΑΤΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΕΛΛΑΔΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΝΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΕΙ''

  2. ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ avatar
    ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ 30/10/2011 15:51:08

    Ευτυχώς που υπάρχουν κι αυτοί, το πραγματικό μέλλον της χώρας μας.

  3. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 30/10/2011 16:00:43

    ΕΛΛΗΝΕΣ!!!!!!!! Σας ευχαριστούμε................!!!!!!!!!!

  4. kastroHEL avatar
    kastroHEL 30/10/2011 16:06:48

    Δόξα το Θεό υπάρχει πάντα ελπίδα

  5. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 30/10/2011 16:06:49

    Εκπληκτικοί! ΕΥ-ελπίδες..!

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 30/10/2011 16:08:52

    Τους απείλησαν με αποπομπή από τη Σχολή Ευελπίδων και από το Στράτευμα και αυτοί έμειναν εκεί.
    Η ενότητα Λαού-Στρατού παραμένει άρρηκτη παρά ΤΟ ΑΒΥΣΣΑΛΕΟ ΜΙΣΟΣ ΤΟΥ ΕΘΝΟΜΗΔΕΝΙΣΤΙΚΟΥ ΦΙΛΟΓΕΡΜΑΝΙΚΟΥ ΕΘΕΛΟΔΟΥΛΟΥ ΠΑΣΟΚ ΚΑΤΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΘΝΟΣ.

    Τόσα χρόνια αισχρής μεταπολιτευτικής προπαγάνδας και ψεμάτων δεν κατόρθωσαν να διαρρήξουν αυτή την ενότητα.

    • johny avatar
      johny @ αλλενάκι 30/10/2011 16:56:24

      αλλενάκι, τόσα χρόνια και κυρίως επί σημίτη, άκουγαν τη λέξη έθνος και πατρίδα και έβγαζαν αφρούς από τα αυτιά. τώρα επικαλείται το έθνος ο ΓΑΠ, ποιός ο ΓΑΠ, ακόμα και η διαμαντοπούλου έβαλε στο λεξιλόγιό της το έθνος, τι υποκρισία Θεέ μου; εάν δω και το Σιφουνάκη να επικαλείται το έθνος τότε θα τρελαθώ....

      • Vassilis avatar
        Vassilis @ johny 30/10/2011 23:07:21

        Μάλλον τη Γιούλη θα επικαλεσθεί ο τελευταίος...

  7. Γεωργιος avatar
    Γεωργιος 30/10/2011 16:10:15

    Μπραβο ΛΕΒΕΝΤΕΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11

  8. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 30/10/2011 16:10:47

    Ζήτω οι Ευέλπιδες .!!!!!!

  9. danaos avatar
    danaos 30/10/2011 16:11:35

    Στείλτε το παντού! Το ελάχιστο που μπορούμε να κάνουμε! Μπράβο Φάκτορα!!!

  10. elena76 avatar
    elena76 30/10/2011 16:12:06

    Λεβέντες! Μας κάνετε υπερήφανους !!!

  11. Ατρεύς avatar
    Ατρεύς 30/10/2011 16:14:49

    Οτι καλλίτερο μέσα στον ορυμαγδό και τη μαυρίλα.
    Υπάρχει φώς από αυτά τα παιδιά....

  12. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 30/10/2011 16:17:09

    Μπραβο Παλληκαρια! Τραβηξτε λιγο τα λουρια μερικων...

  13. axis avatar
    axis 30/10/2011 16:19:41

    Είναι προφανές ότι υπάρχει ακόμα ελπίδα - μικρή ίσως αλλά υπαρκτή - για κάτι καλύτερο σ' αυτό τον τόπο.

  14. regeneration avatar
    regeneration 30/10/2011 16:24:38

    Αρνήθηκαν να αποχωρήσουν οι επίγονοι του Καραΐσκάκη και του Κολοκοτρώνη, αυτά τα παλικάρια της ΣΣΕ, και ο Πρόεδρος την έκανε Λούις αμέσως. Σκέφτομαι με ποια ηθική υπόσταση θα πάει να τους παραδώσει τα ξίφη κατά την ορκωμοσία τους; Μήπως δε θα πρέπει να τα παραλάβουν απ' αυτόν τον λαγοπόδαρο; Μήπως ήταν προσχεδιασμένο, σε περίπτωση που υπήρχαν αυτές οι αντιδράσεις από τον ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ, αυτός να φύγει αμέσως και να δημιουργηθεί αυτή η πόλωση που θέλουν τα γνωστά κέντρα προπαγάνδας; Λέω μήπως...;

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ regeneration 30/10/2011 17:25:14

      ΓΑΠ: «Όλα θα πάνε καλά, εκτός κι αν γίνει κάποιο μπαμ» !!!

      http://www.antinews.gr/2011/10/03/125489/

  15. Wolf avatar
    Wolf 30/10/2011 16:33:55

    Ο σημαιοφόρος, μάλιστα, τεταρτοετής Εύελπις ήταν σαφέστατος λέγοντας προς τον ανώτερό του: «Ήρθαμε εδώ για να παρελάσουμε, για να τιμήσουμε τους νεκρούς ήρωες. Δεν αποχωρούμε. Θα παρελάσουμε»… Ακόμη και όταν απειλήθηκε με αποπομπή από την Σχολή, επέμενε λέγοντας: «δεν με ενδιαφέρει, διώξτε με, εγώ θα παρελάσω»…

  16. Wolf avatar
    Wolf 30/10/2011 16:37:09

    Η Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων (Σ.Σ.Ε.) υπήρξε προσωπικό όραμα του πρώτου Κυβερνήτη της Ελλάδος Ιωάννη Καποδίστρια, ο οποίος είναι και ο ιδρυτής της Σχολής. Τον Ιούνιο του 1828 ανακοίνωσε τη σύσταση της Σχολής και μάλιστα ο ίδιος ονόμασε τους πέντε (5) πρώτους μαθητές «Ευέλπιδες».

    Η μακρόχρονη Ιστορία της Σχολής είναι συνυφασμένη με αυτήν του Ελληνικού Έθνους των νεότερων χρόνων μιας και αποτελεί το φυτώριο από το οποίο ξεπηδούν προσωπικότητες, οι οποίες διαδραμάτισαν σημαίνοντα ρόλο στα πεπραγμένα της Πατρίδος μας.

    Η Σχολή σε όλους τους αγώνες του Έθνους δηλώνει παρούσα συμμετέχοντας ενεργά, αφού αποτελεί τη δεξαμενή των στελεχών τα οποία αγωνίζονται και θυσιάζονται για τα «Ιερά και τα Ιδανικά της Φυλής».

    Η Πολιτεία αναγνωρίζοντας το τεράστιο έργο συνεισφοράς της Σχολής στην υπηρεσία του Έθνους το 1926 της απονέμει Πολεμική Σημαία και στη συνέχεια παρασημοφορεί αυτή με το Μετάλλιο Στρατιωτικής Αξίας Α΄ Τάξεως το 1931, τον Πολεμικό Σταυρό Α΄ Τάξεως το 1943, τον Ταξιάρχη του Αριστείου Ανδρείας το 1946 και τέλος τον Ανώτερο Ταξιάρχη του Τάγματος του Σωτήρα το 1978.

  17. sofia or8h avatar
    sofia or8h 30/10/2011 16:39:27

    Υποκλινομαστε στην λεβεντιά σας!
    Αξιοι!!!!!!!!!!!!!!!

  18. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 30/10/2011 16:42:44

    Το Σχολείο της Τιμής και του Αίματος.-

  19. loretta avatar
    loretta 30/10/2011 16:46:23

    ειναι πολυ συγκινητικό...σας ευχαριστουμε!!

  20. Johnnie avatar
    Johnnie 30/10/2011 16:54:29

    http://www.youtube.com/watch?v=sGwj_ZYy02k&feature=player_embedded

  21. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ 30/10/2011 16:57:01

    Υπάρχει ελπίδα. Υπάρχει αξιοπρέπει και Τιμή. Μπράβο στα παλικάρια που σε μία εποχή παρακμής επιμένουν με χαρακτήρα να κάνουν το σωστό.
    "Κάνε ό,τι πρέπει και ας γίνει ό,τι θέλει".

  22. Ρήγας Φερραιος avatar
    Ρήγας Φερραιος 30/10/2011 17:07:05

    Στρατιωτική Παρέλαση 28 Οκτωβρίου 2011 Θεσσαλονίκη ΣΣΑΣ
    NEA ΠΑΡΑΛΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
    ΔΕΙΤΕ ΤΟ--ΦΑΚΤΟΡΑ ΒΑΛΤΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ!!!!

    h**p://www.youtube.com/watch?v=sGwj_ZYy02k

  23. Lewnidas avatar
    Lewnidas 30/10/2011 17:19:22

    http://www.youtube.com/watch?v=IwGCv6X-jL4&feature=related

  24. akrovolistis avatar
    akrovolistis 30/10/2011 17:29:39

    Oι σύγχρονοι Ιερολοχίτες! Respect!

  25. Σπύρος avatar
    Σπύρος 30/10/2011 17:30:16

    Ο Καποδίστριας που ίδρυσε τη σχολή τούς ονόμασε έτσι, γιατί θεωρούσε ότι αποτελούν τις καλές ελπίδες του έθνους. Μπορεί κάποιος να αντιτείνει δικτατορίες, λάθη ηγετών κλπ. Να μην ξεχνά όμως ότι Στρατός χωρίς στελέχη δεν υφίσταται, σε όλες τις θέσεις μπορεί να υπάρξουν και επίορκοι και να μην ανάγεται η εξαίρεση σε κανόνα. Η Σχολή Ευελπίδων, καθώς και οι άλλες παραγωγικές σχολές των Ενόπλων μας Δυνάμεων είναι η ραχοκοκαλιά του Στρατού, αυτού του "σκληρού πυρήνα της εθνικής κυριαρχίας", όπως τον ονόμασε πολύ σωστά κάποιος σε δημοσίευση στο διαδίκτυο.

  26. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 30/10/2011 17:31:19

    ΜΡΑΒΟ ΠΑΙΔΙΑ!!!

  27. JOHN avatar
    JOHN 30/10/2011 17:31:53

    Παιδια λαικων οικογενειων ειναι και αυτοι.Αυτων των οικογενειων που στη πλειοψηφια τους υποφερουν,και ισοπεδωνονται απο τη βαρβαρη και εξοντοτικη πολιτικη της ξενοδουλης κυβερνησης του ΓΑΠ και της ληστοσυμοριας του.Γι αυτο και ο κοσμος τους χειροκροτησε,και καλα εκανε.Οσο για το πρωτο πολιτη της χωρας που επικαλεστικε αντιστασιακες περγαμηνες,θεσμους και αλλα ηχηρα πολυ γρηγορα τα ξεχασε υπογραφοντας αντισυνταγματικους νομους εξυπηρετοντας και αυτος τα σκοτεινα συμφεροντα του κοματος απο το οποιο και προερχεται αυτοανεροντας ετσι το θεσμο που υποτιθεται οτι υπηρετει.

  28. victoria (true) avatar
    victoria (true) 30/10/2011 17:32:32

    Τι κλάμα ήταν αυτό βρε παιδιά;
    Μπράβο τους.

    • Αιμιλια Σ. avatar
      Αιμιλια Σ. @ victoria (true) 30/10/2011 17:44:45

      και γω Βικτωρια συγκινηθηκα πολυ και εκλαψα περισσοτερο!!
      Ζητω οι τιμημενοι Ευελπιδες!
      Ζητω το Εθνος!

      • victoria (true) avatar
        victoria (true) @ Αιμιλια Σ. 31/10/2011 00:41:02

        Υπάρχει ελπίδα Αιμιλία...

  29. apis22 avatar
    apis22 30/10/2011 17:42:05

    ΖΗΤΩ στους Ευέλπιδες!
    ΕΥΓΕ Ευέλπιδες!

  30. Νικήτας avatar
    Νικήτας 30/10/2011 17:54:41

    !Τιμή της Ελλάδας!

    ΕΞΩ ΟΙ ΕΓΧΩΡΙΟΙ ΚΑΙ ΕΙΣΑΓΩΜΕΝΟΙ ΔΥΝΑΣΤΕΣ ΜΑΣ
    ΕΞΩ ΟΙ ΕΘΝΟΜΗΔΕΝΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΟΥΡΚΟ-ΜΠΑΡΟΚ ΤΟΥΣ!
    ΕΞΩ ΟΙ ΣΚΟΠΙΑΝΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ !

  31. Γεωργιάδης Ανέστης avatar
    Γεωργιάδης Ανέστης 30/10/2011 18:04:24

    Μπράβο στους λεβέντες και τις λεβέντισσες της ΣΣΑΣ.
    ΕΥΕΛΠΙΔΕΣ όνομα και πράγμα.
    ΕΥΓΕ , υποκλινόμαστε και συγκινημένοι .
    Ο θεός να σας φωτίζει και να σας δίνει κουράγιο .

  32. m.s avatar
    m.s 30/10/2011 18:05:34

    δε χορταίνω να το βλέπω.
    Ησύχασε λίγο η ταραγμένη μου ψυχή.

    • android.K. avatar
      android.K. @ m.s 30/10/2011 19:44:32

      βαλσαμο τα λογια σου!

  33. Νικήτας avatar
    Νικήτας 30/10/2011 18:07:22

    Εύγε.

  34. nikos0 avatar
    nikos0 30/10/2011 18:23:07

    ευτυχως υπαρχει ακομα ελπιδα
    ωστε να φυγουν οι προδοτες

  35. Δημήτρης Σκαμπαρδώνης avatar
    Δημήτρης Σκαμπαρδώνης 30/10/2011 18:25:41

    μπραβο παληκαρια μου με κανατε περηφανο. εαν ειχα παιδια θα ηθελα να ηταν σαν εσας. δειξατε οτι υπαρχει ελπιδα σ`αυτον τον τοπο.

  36. Από Θεσσαλονίκη Α.Λ avatar
    Από Θεσσαλονίκη Α.Λ 30/10/2011 18:27:36

    Συγκλονιστικό !!!! Και αν παρατηρήσετε οτι αγόρια κορίτσια βγάζουν την ψυχή τους.Και ο κόσμος χειροκροτεί. Μόνον ο "αντιστασιακός" δανειστής του ΑΓΠ την έκανε.......

  37. ΝΙΨΟΝΑΝΟΜΗΜΑΤΑΜΗΜΟΝΑΝΟΨΙΝ avatar
    ΝΙΨΟΝΑΝΟΜΗΜΑΤΑΜΗΜΟΝΑΝΟΨΙΝ 30/10/2011 18:31:24

    ΕΥΛΑΒΙΚΑ, κλίνω το γόνυ μπροστά στη δοξασμένη ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ της ΣΧΟΛΗΣ ΕΥΕΛΠΙΔΩΝ, υπό τη σκέπη της οποίας ορκίστηκα κάποτε και γώ και ΥΠΗΡΕΤΗΣΑ την ΠΑΤΡΙΔΑ. ΤΙΜΗ και ΔΟΞΑ στους ΑΞΙΟΥΣ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΣ. ΑΡΧΕΣΘΑΙ ΜΑΘΩΝ ΑΡΧΕΙΝ ΕΠΙΣΤΗΣΕΙ. Ε Υ Γ Ε.

  38. μαρικα avatar
    μαρικα 30/10/2011 18:35:41

    Αυτο θα πει ΕΛΛΗΝΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Μπραβο στα παιδια μας.

  39. ΔΩΡΙΕΑΣ avatar
    ΔΩΡΙΕΑΣ 30/10/2011 18:36:37

    ΕΛΛΗΝΑ ΕΥΕΛΠΗ
    Μιά φορεσιά φτιάχτηκε για σένα στούς αιωνες......
    ΘΩΡΑΣ καί ΟΠΛΟ χαλύβδινο θανατηφόρο ΔΟΡΥ
    μιά ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ἐχεις την Φ Α Λ Α Γ Γ Α
    μιά λέξει ξέρεις ΕΛΕΦΘΕΡΙΑ
    .....Ω δαιμὀνιοι μέχρι τίνος πρύμνην ανακροὐεσθε.........

  40. Mara avatar
    Mara 30/10/2011 18:37:03

    Zήτω οι ΛΕΒΕΝΤΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΛΕΒΕΝΤΙΣΣΕΣ!!!!

    Όταν βλέπουμε απειθαρχία στον στρατό, τα πράγματα είναι πολύ σοβαρά.

  41. ΓΙΑΝΝΑ avatar
    ΓΙΑΝΝΑ 30/10/2011 18:38:34

    Από την ώρα που το είδα κλαίω από περηφάνια και συγκίνηση.
    Σας ευχαριστούμε Ευέλπιδες.

  42. Armaggeddon avatar
    Armaggeddon 30/10/2011 19:34:09

    ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΑ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΜΑΣ , ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΑΞΙΟΙ ΕΥΕΛΠΙΔΕΣ .

  43. Γιώργος avatar
    Γιώργος 30/10/2011 19:34:54

    ρε παιδιά μη φωνάζετε πολύ! ενοχλείται ο ΓΑΠ και δεν μπορεί να συγκεντρωθεί στη γυμναστική του.

  44. anna avatar
    anna 30/10/2011 19:35:17

    Μπράβο σας, σας ευχαριστούμε

  45. Φειδίας avatar
    Φειδίας 30/10/2011 19:49:48

    Προσέξατε τὰ πρόσωπα τῶν παιδιῶν; Τὴν προσπάθεια νὰ συγκρατήσουν τὰ δάκρυά τους ὅταν τοὺς εἶπαν ὅτι ἡ παρέλασις ἀκυρώνεται; Τὸ πεῖσμα ποὺ φούσκωσε τὶς φλέβες στὰ μηλίγκια τους, τὸ πεῖσμα μὲ τὸ ὁποῖο νίκησαν τὴν ἀπογοήτευσι;

    Ναί κύριοι. Τὰ παιδιὰ αὐτὰ ἐκπαιδεύονται -τὸ ἔχουν ἤδη μέσα τους δηλαδή, καὶ τὸ καλλιεργοῦν- νὰ εἶναι πρόθυμα νὰ δώσουν καὶ τὸ αἷμά τους ἂν χρειαστῇ γιὰ τὴν Πατρίδα. Πόσο μᾶλλον πρόθυμα νὰ ὑποστοῦν τὶς ὅποιες πειθαρχικὲς κυρώσεις προκειμένου νὰ τιμήσουν τοὺς ἥρωές μας.

  46. Λαπίθης avatar
    Λαπίθης 30/10/2011 19:59:39

    Τώρα η καρδιά μου αλάφρωσε. Υπάρχει ελπίδα. Να μείνουμε ενωμένοι και τώρα και πάντα αδέλφια αλλοιώς θα μας αφανίσουν οι βάρβαροι ευρωπαίοι και οι ντόπιοι "εφιάλτες".

  47. Κακαβούλης avatar
    Κακαβούλης 30/10/2011 20:04:36

    Δεν είναι τίποτα περισσότερο από παιδιά μας.
    Από τα ίδια τα παιδιά που καίνε σημαίες ή ξημεροβραδιάζονται αδιάφορα στα κλαμπ.
    Με μια διαφορά.
    Ετούτα τα παιδιά, τα πήρε η Πατρίδα στην αγκαλιά της και τα ανέθρεψε με "ανόθευτο" γάλα.
    Και τα νανούρισε εκεί στην Ευελπίδων με κάτι "παραμύθια", που περιγράφουν ποταμούς αίματος για Ελευθερία και Αξιοπρέπεια.
    Η ΑΠΟΘΕΩΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΟΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

  48. Dimitrism avatar
    Dimitrism 30/10/2011 20:12:44

    Μπράβο στα παλικάρια, δυστυχώς όμως οι ηγήτορες τους αντί να παραιτηθούν που έχουν ως αρχηγό τους έναν τέτοιο Πρόεδρο της Δημοκρατίας κρατάνε ακόμα τις θεσούλες τους. Το ΠΑΣΟΚ από το 81 και μετά έδιωξε όλους όσους πίστευαν στη σημαία που ορκίστηκαν και άφησε μόνον εκείνους που υπηρετήσαν την πράσινη σημαία...

  49. Skantzoxoiros1970 avatar
    Skantzoxoiros1970 30/10/2011 20:18:55

    Kαι βέβαια πολλά μπράβο στα παιδιά για το σθένος που τους διακρίνει . Ετσι ήταν , είναι και θα είναι ο Ελληνας στρατιωτικός εξάλλου. Αλλα ο στρατός έχει κανονισμούς που δεν μπορούν να αγνοηθούν , διαφορετικά δεν θα ηταν στρατός. Παρέλαση του στρατού , απόντος της πολιτικής ηγεσίας , πως νομίζετε οτι θα ερμηνευόταν από κάποιους?

    • A.M. avatar
      A.M. @ Skantzoxoiros1970 30/10/2011 20:37:15

      Για ποιά «πολιτική ηγεσία» μας λές;
      Αυτή που δεν έχει ούτε κάν το σθένος να σταθεί στην θέση της για να τιμήσει τους εκατοντάδες χιλιάδες νεκρούς μας;
      Αυτή ΔΕΝ είναι πολιτική ηγεσία!


      Αν θέλουν να μάθουν τι σημαίνει ΗΓΕΣΊΑ ας πάρουν μαθήματα απ τον ΑΡΧΗΓΌ της Σχολής Ευελπίδων!

      Που παρά τις απειλές έμεινε εκεί και εκπλήρωσε στο ακέραιο και τον ΣΚΟΠΌ για τον οποίο βρέθηκε στην συγκεκριμένη θέση αλλά και την ΒΟΎΛΗΣΗ όλων των συμμαθητών του.

      Αυτό σημαίνει ΗΓΈΤΗΣ!
      Να κάνεις το σωστό μη κολώνοντας μπροστά σε καμμία απειλή, αποδεχόμενος και τις συνέπειες της απόφασής σου.

      Αν ο πρόεδρος παπούλιας είχε το σθένος του Αρχηγού της ΣΣΕ η παρέλαση θα είναι γίνει κανονικά.

  50. A.M. avatar
    A.M. 30/10/2011 20:24:33

    Υπάρχουν λόγια γι αυτούς τους ΆΝΤΡΕΣ και τις ΓΥΝΑΊΚΕΣ;;
    Υπάρχουν λόγια γι αυτούς τους ΈΛΛΗΝΕΣ και τις ΕΛΛΗΝΊΔΕΣ;;;;
    Δεν υπάρχουν!
    Ότι και να γράψει κάποιος και όσο ωραία να τα πεί θα τους μειώσει, θα είναι πολύ πολύ φτωχό, πολύ λίγο, πολύ μικρό.

    Όλοι οι Έλληνες είμαστε πολύ περήφανοι για σάς!
    Πολύ περήφανοι!
    Και σας ευχαριστούμε!
    Από καρδιάς σας ευχαριστούμε!

    Και ΜΗΝ τολμήσει καμμιά #&*#@@!@@ πολιτικός ή ανώτατος τσιράκι των πολιτικών, να σας αγγίξει γιατί θάχει άσχημα ξεμπερδέματα!

  51. ΣΑΓΝΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΣΑΓΝΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 30/10/2011 20:27:47

    Η Σχολή είναι τυχερή: Δ/κτης Συντάγματος Ευελπίδων ένας εξαίρετος αξ/κός υπό τις διαταγές του οποίου είχα την τιμή να υπηρετήσω μέρος της θητείας μου στις Ειδικές Δυνάμεις.Δεν ανέμενα τίποτε λιγότερο από αυτό που χρόνια τώρα μαθαίνουν:το ΑΡΙΣΤΟ. Να σημειωθεί τούτο:την απόφαση παραμονής στον χώρο παρελάσεως έλαβε ο Αρχηγός Τάξεως 2012 (ο Σημαιοφόρος) δηλαδή ένα παλληκάρι 22 (σκάρτα...) ετών ο οποίος σε λίγους μήνες θα είναι Ανθ/λγός. Σημειώσατε επίσης ότι ο έχων το γενικό πρόσταγμα της παρέλασης απείλησε τον Αρχηγό και το Αγημα παρελάσεως με παραπομπή σε Στρατοδικείο...

    Το ηθικό δίδαγμα=όσο κι αν προσπαθούν- χρόνια τώρα - να διαβρώσουν την ψυχή του Ελληνα, η φλόγα μέσα του καίει

    • Mara avatar
      Mara @ ΣΑΓΝΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 30/10/2011 20:59:05

      Δηλαδή υπάρχει περίπτωση ο σημαιοφόρος να έχει συνέπειες για την ανυπακοή του???

  52. vardarskian avatar
    vardarskian 30/10/2011 20:29:01

    Απούσης της πολιτικής ηγεσίας.
    Μη φοβάσαι και μη φοβούνται οι επίδοξοι ερμηνευτές.
    Ο κίνδυνος για δικτατορία στην Ελλάδα είναι ανύπαρκτος.

  53. Κακαβούλης avatar
    Κακαβούλης 30/10/2011 20:38:14

    Πέραν των άλλων έδωσαν και το μέτρο του διακυβεύματος της διάλυσης της παρέλασης.
    Όσοι ζωντανοί στη ψυχή ας αναλογιστούν την ευκολία με την οποία κάποιοι ενθάρρυναν και χειροκρότησαν το αληταριό που την εμπόδισε.
    Το αίμα των ηρώων δεν ανταλλάσεται με τίποτα.

  54. Δεξιός Ψάλτης avatar
    Δεξιός Ψάλτης 30/10/2011 20:43:35

    Εύγε Έλληνες...
    Υποκλίνομαι ευλαβικά μπροστά σας.Είμαι υπερήφανος που έχω φίλους πολλούς από εσάς και έχω παρελάσει δίπλα σας ως σπουδαστής μιας άλλης παραγωγικής Σχολής Αξιωματικών αυτού του Έθνους.Αλλίμονο σε όποιον τολμήσει να σας τιμωρήσει καθ΄οιονδήποτε τρόπο για την πράξη σας αυτή που δεικνύει ότι τα φυτώρια του Έθνους ακόμη παράγουν ΕΛΛΗΝΕΣ.
    Λυπάμαι μόνο γιατί περίμενα να δώ και τη δική μου Σχολή,τιμημένη με Πολεμικό Σταυρό για τους αγώνες της υπέρ της Πατρίδας και του Έθνους, να πράττει κάτι ανάλογο.Αλλά ,εκεί στους Θρακομακεδόνες οι διοικητές της φυτεύουν δέντρα αντί να αναθρέφουν Έλληνες.Τους είπαν ότι η Σχολή είναι φυτώριο και εκείνοι το πήραν τοις μετρητοίς.Πάρτε παράδειγμα από τη ΣΣΕ κύριοι Σταυρακο-μπαλήδες!!!Αφήστε το σοσιαλισμό να ανθίσει αλλού,εκτός Σχολής.

  55. ceftelos avatar
    ceftelos 30/10/2011 21:11:59

    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  56. Θεσσαλονικιά avatar
    Θεσσαλονικιά 30/10/2011 21:13:58

    Ήμουν και εγώ εκεί. Σας είδα , εγώ και τα παιδιά μου, σας καμάρωσα και βούρκωσα όπως και εσείς, τραγούδησα μαζί σας την ''ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΞΑΚΟΥΣΤΗ'' και θα σας θυμάμαι για πάντα. Όποιος τολμήσει να σας τιμωρήσει θα ανάψει το φυτήλι της λαική οργής. Ψηλά την σημαία. Ψηλά τα κεφάλια. Ο λαός σας στηρίζει, το είδατε. Συγχαρητήρια σε εσάς, τους γονείς σας και τους εκπαιδευτές σας. ΑΞΙΟΙ, ΑΞΙΟΙ, ΑΞΙΟΙ.

  57. johnnythespecs avatar
    johnnythespecs 30/10/2011 21:18:31

    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Και χίλια ευχαριστώ απ' την καρδιά μου μέσα!

  58. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 30/10/2011 21:23:59

    37 χρόνια αποδόμησης τζάμπα πήγαν κι ας έχουν οι μηδενιστές με το βρώμικο μάτι στα χέρια τους ΜΜΕ, Πανεπιστήμια κι όλη την Παιδεία. Πορδές στον άνεμο τα ιδεολογήματα τους, ίσα που γραντζούνισαν τις πρώτες στοιβάδες στο δέρμα του Έθνους. Ο πυρήνας είναι πάντα αλώβητος και πυρακτωμένο το μάγμα θα βρει πάλι διέξοδο...

    • μαρικα avatar
      μαρικα @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 31/10/2011 00:06:20

      Ειναι η φλογα που καιει στην καρδια των πραγματικων Ελληνων για την πατριδα Φαηλο.Ρωτα και μενα που ειμαι 50 χρονια στα ξενα.
      ΕΛΛΑΔΑ σαγαπω ΕΛΛΑΔΑ εισαι μια,η ΚΥΠΡΟΣ ειναι Ελληνικη και η ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ.Συγχαρητηρια και σε σενα για τον αγωνα που κανεις.

  59. A.M. avatar
    A.M. 30/10/2011 21:40:24

    +100000000

    Απέτυχαν παταγωδώς όλες οι προσπάθειες των ανθελλήνων.
    Κατάφεραν το αντίθετο αποτέλεσμα απ αυτό που ήθελαν.

    Προσπάθησαν να περιόρισουν την Ελλάδα στα έξω που ελέγχουν
    και Αυτή θέριεψε και αγρίεψε μέσα στις καρδιές των Ελλήνων!

    Τρανή απόδειξη η εικόνα των δακρυσμένων Ευέλπιδων!
    ...και όλα τα σχόλια στο παρόν άρθρο.

    Αυτή η εικόνα των Ευέλπιδων πότισε πολύ φαρμάκι όλο το σκυλολόι των εθνομηδενιστών ανθελλήνων.

    • A.M. avatar
      A.M. @ A.M. 30/10/2011 22:07:37

      «…και όλα τα σχόλια στο παρόν άρθρο.»

      ..με την εξαίρεση - πολύ δυστυχώς - του φτηνιάρη που λέρωσε το άρθρο.
      και που ο φάκτορας επέτρεψε να γίνει αυτό.
      και ο νοών νοείτω.

      ΔΕΝ ενδείκνυνται όλα τα άρθα για να πουλάμε εξυπνάδα φάκτορα και - σόρρυ για την υπόδειξη αλλά - κάποιες παραθέσεις δεν θάπρεπε να τις επιτρέπεις (είτε δικές μου ή είτε άλλων).

      Υπάρχουν Ιερά και Όσια που οφείλεις να προστατεύεις.
      Και ένα απ αυτά είναι η αγάπη για την πατρίδα.

      • factorx avatar
        factorx @ A.M. 30/10/2011 22:28:42

        που αναφέρεσαι;

  60. Poisonous avatar
    Poisonous 30/10/2011 21:41:02

    Αφού λοιπόν όλοι εκφράσαμε τον θαυμασμό μας και την ελπίδα που μας δίνουν αυτοί οι Ευέλπιδες, να ρωτήσω κάτι απλό: Ο πρώτος μισθός του ανθυπολοχαγού ως δημοσίου υπαλλήλου ανωτάτης εκπαίδευσης ξέρουμε πόσος είναι; Ο πρώτος μισθός του Πρωτοδίκη, ενός αντίστοιχου δημοσίου λειτουργού ανώτατης εκπαίδευσης; Οποις ξέρει ας μας πει να μάθουμε και οι υπόλοιποι για να βγάλουμε τα συμπεράσματά μας.

    • Poisonous avatar
      Poisonous @ Poisonous 31/10/2011 11:19:33

      Λοιπόν, να σας πω ένα ωραίο να το ξέρετε: Ο Αρχηγός Γενικού Επιτελίου Ναυτικού παίρνει μισθό 2,200 Ευρώ. Ο Πρωτοδίκης ξεκινά με 2,300.

    • ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
      ΔΗΜΗΤΡΗΣ @ Poisonous 31/10/2011 11:36:14

      ...ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΕΞΙΣΩΣΕΙΣ (ΕΝΣΤΟΛΟΣ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ)...ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ ΕΘΝΟΜΗΔΕΝΙΣΜΟΥ....
      ΘΑ ΠΡΕΠΕ ΝΑ ΝΤΡΕΠΕΣΤΕ.....

      • Poisonous avatar
        Poisonous @ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 31/10/2011 12:47:02

        Δεν γίνεσθε αντιληπτός αγαπητέ

        • ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
          ΔΗΜΗΤΡΗΣ @ Poisonous 01/11/2011 11:00:02

          ...Ο ΕΝΣΤΟΛΟΣ, ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΟΡΚΟ ΑΙΜΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ, ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΥΠΗΡΕΤΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟΘΥΣΙΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΘΥΒΡΙΖΟΥΝ...
          ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΝΣΤΟΛΗ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ ,ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΕΝΝΟΟΥΜΕΝΟΥ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΙΚΟΥ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΟΣ , ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΛΕΙΩΝΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΑΡΜΑΤΑ, ΠΟΥ ΣΑΠΙΖΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΥΠΟΒΡΥΧΙΑ, ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΣΑΚΑΤΗΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΤΩΣΕΙΣ ΜΕ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΑ,ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΑΦΗΝΕΙ ΤΑ ΚΛΕΙΔΙΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΙΜΑΤΙΟΘΗΚΗ ΟΤΑΝ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΠΤΗΣΗ, ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΤΙΣ ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΠΟΥ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΕΤΑΙ...ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΑΠΟ ΑΜΟΥΣΤΑΚΟ ΠΑΛΙΚΑΡΑΚΙ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΠΕΡΗΦΑΝΕΙΑ-ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ-ΤΙΜΙΟΤΗΤΑ-ΑΥΤΟΘΥΣΙΑ-ΗΡΩΕΣ-ΠΡΟΤΥΠΑ-ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ-ΜΕΘΟΔΙΚΟΤΗΤΑ
          ....ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΣΑΚΑΤΕΜΕΝΑ ΓΕΡΑΜΑΤΑ ΤΟΥ
          ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΤΥΧΟΝΤΑ ΟΛΙΓΙΣΤΟ -ΠΑΡΟΝΤΑ- ΥΕΘΑ Κ.ΜΠΕΓΛΙΤΗ ΤΗΝ ΕΛΕΗΜΟΣΥΝΗ ΤΟΥ.....
          Ε !!!!ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ...
          ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕ
          ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΜΝΗΜΟΝΕΥΜΑΤΑ ΤΟΥ

          • Poisonous avatar
            Poisonous @ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 01/11/2011 12:21:04

            Ελπίζω να έχεις ενεργοποιημένη την ενημέρωση για να πάρεις την απάντηση μου:

            Συμφωνώ σε όλα! Σε τι πρέπει να ντρέπομαι δεν καταλαβαίνω. Στο γεγονός ότι έγραψα για να μάθουν όλοι ότι ο μισθός ενός αξιωματικού στο τέλος της καριέρας του είναι μικρότερος από τον πρώτο μισθό του δικαστικού (ετών 25). Ναι λοιπόν, για το θέμα αυτό ντρέπομαι, αλλά όχι για άλλα.

          • ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
            ΔΗΜΗΤΡΗΣ @ Poisonous 02/11/2011 15:35:03

            ΑΓΑΠΗΤΕ.....ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΑΝΤΕΓΚΛΗΣΕΩΝ...
            ..ΣΤΗΝ ΑΕΡΟΜΑΧΙΑ ΛΕΓΕΤΕ "ΒΑΡΕΛΙ" 'Η "ΨΑΛΙΔΙΑ" ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΕΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΟΡΙΖΟΝΤΙΟ "Η ΣΤΟ ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΟ...
            ΤΕΛΙΚΑ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΙ ΚΑΙΜΕ ΤΖΑΜΠΑ ΚΑΥΣΙΜΟ....ΔΙΝΩ TERMINATE...
            A!!!! ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ¨ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ"...

  61. proteas avatar
    proteas 30/10/2011 21:41:10

    ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΑ ΠΑΛΗΚΑΡΙΑ! ΣΤΕΙΛΤΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΣΤΟ Γ.Α.Π. ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ!

    • Θετταλός avatar
      Θετταλός @ proteas 30/10/2011 22:24:38

      Σε ποιόν γαπ.
      Αυτός ήταν στην Κρήτη με τους σοσιαΛΗΣΤΕΣ της διεθνούς και ονειρεύεται παγκόσμιες κυβερνήσεις.

  62. A.M. avatar
    A.M. 30/10/2011 21:50:27

    Δεν το νομίζω να τολμήσουν.
    Πριν πάρα πολλά χρόνια (1982 ή 1983 αν θυμάμαι καλά) που είχε τεθεί θέμα τιμωρίας του Αρχηγού (για άλλο ζήτημα) είχε απειλήσει με παραίτηση όλη η 4η τάξη και οι πασόκοι πολιτικοί ανέκρουσαν πρύμναν.

    • Mara avatar
      Mara @ A.M. 30/10/2011 22:45:05

      Mακάρι το παιδί να μην έχει συνέπειες.
      Ωστόσο στην πράσινη χούντα , ο γνήσιος πατριωτισμός τιμωρείται.
      Θα δούμε...

  63. ΥΠΕΡ avatar
    ΥΠΕΡ 30/10/2011 21:55:13

    Συγχαρητήρια στα παλληκάρια. Αυτοί είναι ΄Ελληνες με όλη την σημασία τη λέξεως

  64. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 30/10/2011 22:08:50

    Η υποδοχή των ευέλπιδων από τον κόσμο είναι ένα πολύ καλό μάθημα στους εθνομηδενιστές όλου του φάσματος, ξεκινώντας από τους νεοφιλελεύθερους στυλ Πάσχου Μανδραβέλη και Μπάμπη του Γλόμπου, συνεχίζοντας με τους αριστεροφιλελεύθερους (Ψυχογιός, Σωμερίτης και λοιπά ξοφλημένα κολονακιώτικα γραϊδια) και φτάνοντας στους κατ' εξοχήν, κατ' επάγγελμα και καθ' έξιν εθνομηδενιστές Συριζαίους, που έχουν λυσσάξει με τις παρελάσεις.

  65. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 30/10/2011 22:16:04

    ΛΑΜΠΕΡΗ ΖΕΣΤΗ ΑΚΤΙΔΑ ΦΩΤΟΣ ΣΤΗ ΓΚΡΙΖΑ ΖΩΗ ΜΑΣ ΝΕΙΑΤΑ ΖΩΝΤΑΝΑ ΣΦΡΙΓΗΛΑ. ΕΛΠΙΔΟΦΟΡΑ ΙΣΧΥΡΗ ΒΡΟΝΤΕΡΗ ΜΕΙΟΨΗΦΙΑ ,ΔΥΣΤΥΧΩΣ.

  66. ierofantis avatar
    ierofantis 30/10/2011 22:26:07

    Καταπληκτικό!

    Τί είδα;

    Είδα φλογερούς Ευέλπιδες να τραγουδάνε μέσα από την ψυχή τους.

    Είδα λαό να τους χειροκροτεί και να τους αγκαλιάζει.

    Είδα Ενότητα πνεύματος και λόγου.

    Και σκέφτηκα κάτι πονηρά στο μυαλό μου. Μελλοντικό...!

    Ε, ρε και βρεθεί κανάς τρελός και ανοίξει το καπάκι της κατσαρόλας που λέγεται Ελλάς...

    Ε, ρε τι καυτό λάδι έχει να πέσει στα μούτρα ΔΝΤ, ΕΕ, Μπαρόζο, Μέρκελ, Γερμανών, Φινλανδών και των εγχώριων σαλτιμπάγκων τους...!

    Εύγε στους Ευέλπιδες. ΕΥΓΕ.

  67. romios avatar
    romios 30/10/2011 22:37:08

    Η νεανική ψυχή που δονείται από αγάπη σε ανώτερες αξίες είναι ό,τι ωραιότερο έχει απομείνει στους σκοτεινούς καιρούς που ζούμε. Προσπάθησαν να κάνουν τα παιδιά μας ζώα, αλλά δεν τους βγαίνει. Η "γενιά του PSP", όπως απαξιωτικά αναφέρονται κάποιοι στους νέους μας, θα δώσει την απάντησή της όταν έρθει η σωστή ώρα, και θα είναι εκκωφαντική. "Το αίμα νερό δε γίνεται" λένε στα μέρη μου, και οι Ευέλπιδες το απέδειξαν περίτρανα.

    Πάντως, για την ιστορία, Ευέλπιδες ήταν και τα παλληκάρια που έτρωγαν φυλακές και πήγαιναν πειθαρχείο επειδή, παρά την απαγόρευση, τραγούδησαν το "Μακεδονία ξακουστή" στις 28 Οκτωβρίου στη Θεσσαλονίκη. Δεν ήταν επί ΠΑΣΟΚ, επί ΝΔ ήταν (αμαρτίες που πληρώνονται ακόμη...). Ο εθνομηδενισμός τείνει να γίνει η κυρίαρχη ιδεολογία, αλλά ποτέ δεν είναι αργά για να ξυπνήσουμε. Ίσως μάλιστα να βοηθήσουν σ' αυτό και τα νεοταξιτόσκυλα: με τη λύσα και την ιταμότητά τους μας ξυπνάνε από το λήθαργο. "Η Ελλάς προώρισται να ζήση".

  68. Αίθρα avatar
    Αίθρα 30/10/2011 23:00:38

    Να είναι καλά...

  69. aurora3363 avatar
    aurora3363 30/10/2011 23:07:27

    Αυτό είναι ενότητα !!!Αληθηνή και πατριωτική!!! Γιαυτό το "σύστημα" χέστηκε επάνω του..

  70. Wolf avatar
    Wolf 31/10/2011 01:13:06

    Σε όλη την επικράτεια, όπου παρέλασαν στρατιώτες, έγινε πανηγύρι. Η αποδοχή του κόσμου στα πρόσωπα τους τεράστια.
    Στην Καλαμάτα, μετά το κατόπι που πήραν τους Πασόκους και άρχισε πάλι η παρέλαση, πέρασαν οι πρόσκοποι και η ένδοξη Σχολή Ικάρων -δηλαδή οι 4ετής της σχολής- και έγινε ο κακός χαμός από το χειροκρότημα και τις επευφημίες!!!

  71. rally monkey avatar
    rally monkey 31/10/2011 01:15:11

    ΑΞΙΟΙ - μας κανουν περήφανους - τους ευχαριστουμε!

  72. dimitris avatar
    dimitris 31/10/2011 01:52:20

    klaiw apo sigkinisi bravo leventopeda!!!!!

  73. ΣΑΓΝΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΣΑΓΝΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 31/10/2011 05:53:11

    Τόσο ο τότε Αρχηγός Τάξεως όσο και ο αδελφός του (μικρότερος) υπέφεραν στην σταδιοδρομία τους.
    Εσπασαν το απόλυτο ρεκόρ μεταθέσεων και απάλλειψης από διάφορα "Σχολεία" και καλές "θέσεις".Οι συγκεκριμένες Τάξεις της Σχολής έχουν ήδη αποψιλωθεί δοθέντος ότι συντριπτική πλειοψηφία των αποφοίτων δεν βρίσκεται πλέον εν υπηρεσία

  74. ΣΑΓΝΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΣΑΓΝΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 31/10/2011 05:58:37

    Ο πρώτος μισθός....Οι Ανθ/λγοί και κυρίως όσοι τοποθετηθούν σε μονάδες "επαρχίας" ζητούν την βοήθεια των σπιτιών τους...Μετά βίας ο μισθός αγγίζει τα 1.000,00 € μηνιαίως, άντε και με κάποιο "οδοιπορικό" ή "εκτός έδρας" να φτάσει τα 1.150,00 €.Πολύ λιγότερα από τον μισθό ενός Παρέδρου Πρωτοδικών, περίπου ίδια με τον μισθό ενός Δ.Υ./Α.Ε. ή αποφοίτου της Ε.Σ.Δ.Δ.Α.

  75. Κακαβούλης avatar
    Κακαβούλης 31/10/2011 06:49:05

    Το '41 διετάχθησαν οι ευέλπιδες να υπηρετήσουν ως αστυνομικό σώμα την κατοχική κυβέρνηση.
    Αλλά πήραν τα καίκια και τις βάρκες καιι πήγαν να πολεμήσουν στη Μάχη της Κρήτης.

  76. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 31/10/2011 07:53:26

    Ένα τεράστιο ΜΠΡΑΒΟ σ' αυτά τα παιδιά. Η ΣΣΕ απέδειξε άλλη μια φορά ότι είναι παρών στις επάλξεις του Έθνους όποτε χρειάζεται. Το 1940, με την έναρξη του Αγώνα κατά των Ιταλών, αμούστακα παιδιά, μόλις 2 και 3 μηνών Ευέλπιδες και τους έστειλαν στο μέτωπο!

    Όσο για τον κ. Παπούλια: να αφήσει τις κορώνες περί "αντίστασης" και λοιπών "προοδευτικών" κατορθωμάτων και αν έχει τσίπα να παραιτηθεί! Αν πάλι δεν θέλει να αφήσει την ζέστη της καρέκλας, ας κάνει δήλωση ότι καταθέτει τα χρήματα του μισθού του (έστω και τώρα) κι όλων των άλλων συναφών "επιδομάτων" που απολαμβάνει υπέρ Δημοσίου, όπως έκανε κάποτε ο μοναδικός ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ κυβερνήτης της Ελλάδος μας, ο Ι. Καποδίστριας! Ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα κε Παπούλια!

  77. CORMORAN avatar
    CORMORAN 31/10/2011 08:16:29

    "Τιμη σ΄εκεινους οπου στην ζωη των ωρισαν και φυλαγουν Θερμοπυλες. Ποτε απο το χρεος μη κινουντες..." Οι καλυτεροι ΕΛΛΗΝΕΣ ! Ειμαι υπερηφανος που καποτε ημουν κι΄εγω ενας απο αυτους! ΜΠΡΑΒΟ παιδια ! Εισαστε η "μαγια" που κραταει ζωντανη τη Πατριδα μας. Το καντηλι της Ελπιδας, που δεν σβηνει. Η Ελλαδα ποτε δεν πεθαινει !

  78. περήφανος δεξιός avatar
    περήφανος δεξιός 31/10/2011 09:29:18

    ανατριχίλα..

  79. extra muros avatar
    extra muros 31/10/2011 09:41:40

    +∞
    Ακριβώς!

  80. Siri avatar
    Siri 31/10/2011 10:00:45

    Μπραβο για το θαρος τους!!! Λεβεντες!!!
    Με τα υπολοιπα 9 εκατομ λαμογια (πολιτικους και μη ) τι θα γινει;;; Τι θα γινει με αυτους που ΠΟΥΛΑΝΕ κ ΦΤΥΝΟΥΝ την πατριδα μας καθημερινα, για μερικα ευρω παραπανω στη τσεπι τους ή για αλλο ενα ακινητο στο ονομα τους;; Πειτε μου!

  81. Silence t. avatar
    Silence t. 31/10/2011 11:30:31

    Αυτό θέλει ανάρτηση στην κορυφή .

  82. Lewnidas avatar
    Lewnidas 31/10/2011 11:34:05

    ΜΙΛΗΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΕΜΦΥΛΙΟ?
    http://www.youtube.com/watch?v=bI5pY10ItSI&feature=player_embedded
    ΕΔΩ Ο ΣΥΡΡΙΖΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ΣΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΦΕΔΡΟΥΣ ΝΑ ΠΑΡΕΛΑΣΟΥΝ

  83. athon avatar
    athon 31/10/2011 11:51:03

    Η αλήθεια για την παρέλαση της Θεσσαλονίκης.

    Δείτε ποιοι "άνοιξαν" την παρέλαση στη Θεσσαλονίκη. ΛΕΦΕΔ (Λέσχη Εφέδρων Ενόπλων Δυνάμεων).

    http://www.youtube.com/watch?v=-2g89BYTGTY

  84. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 31/10/2011 12:03:24

    ....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΓΕ....
    ΑΚΟΥΣΤΕ ...ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ (ΜΑΛΛΟΝ...) ΠΟΥ ΕΠΕΥΦΗΜΕΙ ΕΝΑΝ ΚΩΣΤΑ (ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΓΗΜΑ ΤΩΝ ΕΥΕΛΠΙΔΩΝ)....
    ...ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΑΤΗ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ,
    ΠΟΥ ΤΑΞΙΔΕΨΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΓΙΑ ΝΑΡΘΕΙ ΣΤΗΝ ΟΡΚΩΜΟΣΙΑ ΜΟΥ,
    ΣΤΟ ΤΑΤΟΪ ,ΟΤΑΝ ΠΡΩΤΟΕΤΗΣ ΕΚΑΝΑ ΠΑΡΕΛΑΣΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ....
    ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΠΑΡΕΛΑΣΗΣ ...ΟΤΑΝ ΑΝΤΑΜΩΣΑΜΕ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΤΑ ΒΟΥΡΚΩΜΕΝΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ...ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΗΤΑΝ Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ ΠΟΥ ΧΑΙΡΕΤΗΣΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΝΟΟΥΣΑ....ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ .....ΠΕΡΙ ΤΙΜΗΣ-ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑΣ-ΠΑΤΡΙΔΑΣ-ΕΘΝΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 29 ΧΡΟΝΙΑ .....
    ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΠΙΔΑ....
    ΤΩΡΑ,, ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΞΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΟΙ ΕΥΕΛΠΙΔΕΣ, ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΞΙΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ Η ΜΟΥΤΖΑ ΤΟΥ ΜΑΘΗΤΗ ΣΤΗΝ ΛΑΡΙΣΑ....ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟΥΣ "ΕΠΙΣΗΜΟΥΣ" ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΝΣΤΟΛΟ ΠΟΥ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΤΟΥ...

  85. Silence t. avatar
    Silence t. 31/10/2011 13:39:32

    Σε ευχαριστώ .

  86. Μιβήτας avatar
    Μιβήτας 31/10/2011 16:39:43

    Δυο χρόνια υποτέλειας, ψεύδους, εξαπάτησης, ανηθικότητας και προδοσίας από την ξενοκίνητη κυβέρνηση του παρόντος, δεν κατάφεραν να μας κάνουν να νοιώσουμε (όπως όλοι οι παραπάνω Έλληνες) τόσο υπερήφανοι, με τόση ψυχική εθνική ανάταση, όπως αυτά τα παιδιά της σχολής Ευελπίδων.
    Η παρουσία επίσης ανάμεσα τους μερικών κοριτσιών ΚΑΡΥΑΤΙΔΩΝ που λες και ξέφυγαν για λίγο από την Ακρόπολη, βάζοντας την στολή, και παίρνοντας το όπλο επ΄ώμου, μας θύμισαν ότι ακόμα δεν χάθηκε, ούτε θα χαθεί με τέτοια Ελληνόπουλα κάτι Ελληνικό.
    Ακριβώς έκαναν την ίδια υπογράμμιση που έκανε τον Ιούνιο με τα φοβερά επεισόδια των κουκουλοφόρων του γιωργάκη ο φρουρός τσολιάς της Εθνικής φρουράς με το αντρίκειο δάκρυ του.-

  87. thanasis avatar
    thanasis 31/10/2011 18:31:26

    TIMH KAI ΔΟΞΑ ΣΤΟΥΣ ΑΥΡΙΑΝΟΥΣ ΗΓΕΤΕΣ ΤΟΥ
    ΣΤΡΑΤΟΥ ΜΑΣ,ΑΥΤΑ ΛΕΕΙ ΕΝΑΣ ΓΥΙΟΣ ΑΝΤΙΠΑΡΑ
    ΓΩΓΙΚΟΥ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΥ ΜΕ 13 ΜΑΤΩΜΕΝΑ ΜΕΤΑΛΙΑ
    ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ

  88. Προμηθέας avatar
    Προμηθέας 31/10/2011 18:37:31

    ΑΞΙΟΙ!

  89. ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΑΛΟΝΙΚΑ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΑΛΟΝΙΚΑ 31/10/2011 19:49:53

    Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ.

    Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΚΑΙ Η ΜΑΝΑ ΣΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΧΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ.

    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΘΗ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΜΑΣ.

    ΔΕΝ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ.

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ.