#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/02/2012 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μια εβδομάδα για να αποχαιρετίσουμε την Ελλάδα που ξέραμε



Αφού έγιναν δεκτές όλες οι απαιτήσεις της τρόικας, ξεκλειδώνει το νέο δάνειο και το κούρεμα των ομολόγων στη συνάντηση των υπουργών Οικονομικών, παρουσία όμως και του Λ. Παπαδήμου ο οποίος φαίνεται ότι αναλαμβάνει τη δουλειά του Ευ.Βενιζέλου.

Όπως όλα δείχνουν, μετά την υπογραφή της συμφωνίας ο κ. Βενιζέλος θα παραιτηθεί και θα πάει να... σώσει το ΠΑΣΟΚ. Και δεν αποκλείεται να μην υπάρξει αντικατάσταση και ο κ. Παπαδήμος να αναλάβει τις υπόλοιπες διαπραγματεύσεις, οι οποίες δεν είναι και πολλές.

Ουσιαστικά αυτή την εβδομάδα θα έχουν τελειώσει τα πάντα, οι εφαρμοστικοί νόμοι για τις περικοπές σε μισθούς και συντάξεις, για τις δαπάνες στα φάρμακα και στην άμυνα και τα ειδικά μισθολόγια, θα ψηφιστούν τάχιστα από τη Βουλή. Για να εγκριθεί το πακέτο βοήθειας προς την Ελλάδα οι ευρωπαίοι εταίροι, μας ζητούν να υπογράψουμε μέσα σε 10 μέρες 79 υπουργικές αποφάσεις ενώ τη Δευτέρα με κατ' επείγον νομοσχέδιο που θα κατατεθεί στη βουλή, κόβονται μισθοί και συντάξεις.

Έτσι, ο πρωθυπουργός πέταξε το απόγευμα της Κυριακής για τις Βρυξέλλες προκειμένου, όπως πιστεύει, να καρπωθεί και ο ίδιος την «επιτυχία» της συμφωνίας. Διότι δεν υπάρχει άλλος λόγος παρά η επικοινωνιακή διαχείριση της συμφωνίας. Να βγει δηλαδή ο πρωθυπουργός και να πει ότι τα κατάφερε. Άσχετα αν θα γελάει όλος ο κόσμος με αυτά που θα ακούει.

Διότι σκεφτείτε να πει ο κ. Παπαδήμος με τον Βενιζέλο δίπλα του ότι με τη συμφωνία αυτή έσωσε την Ελλάδα από τη χρεοκοπία. Θα γίνει επιθεώρηση στα καλοκαιρινά θέατρα.

Στο Γιούρογκρουπ, πάντως, θα πρέπει να λυθούν ορισμένα θέματα τεχνικού χαρακτήρα αλλά πολύ σημαντικά. Όπως π.χ. τι και πώς θα γίνει με τον ειδικό λογαριασμό.

Επίσης, με ποιο τρόπο θα μας «φορέσει» η τρόικα τους επιτρόπους στα υπουργεία. Ψάχνουν να βρουν ένα τρόπο να ονομάσουν τους γκαουλάιτερ. Γι' αυτό σας λέμε παραπάνω ότι θα πέσει γέλιο με την «επιτυχία» που έσπευσε στις Βρυξέλλες να καρπωθεί ο πρωθυπουργός.

Η αντιστροφή του κλίματος άρχισε να φαίνεται από το Σάββατο όταν οι Γερμανοί έριξαν τους τόνους και ο Σόιμπλε φαίνεται ότι πήρε τα ηρεμιστικά του. Ακόμη και ο κέρβερος της Αυστρίας, η υπουργός Οικονομικών, Μ. Φέκτερ είπε ότι θα κλείσει η συμφωνία αλλά... « θα υπάρξουν σκληρές διαπραγματεύσεις για τους μηχανισμούς ελέγχου. Δεν νομίζω ότι υπάρχει πλειοψηφία για μια διαφορετική επιλογή γιατί μια διαφορετική επιλογή είναι υπερβολικά δύσκολη και κοστίζει πολλά, πάρα πολλά χρήματα», είπε η Φέκτερ.

«Η Ελλάδα θα πρέπει να σταματήσει να αναζητεί αποδιοπομπαίους τράγους στο εξωτερικό για τα προβλήματά της και να εργάζεται σκληρότερα ώστε να μπορέσει να εξέλθει από την κατάσταση της οικονομικής καταστροφής στην οποία έχει περιέλθει, δήλωσε σήμερα σε συνέντευξή της η Ευρωπαία επίτροπος Δικαιοσύνης, Βιβιάν Ρέντινγκ. «Εύχομαι οι Έλληνες να επικεντρωθούν στο να ξαναχτίσουν το κράτος τους από το να κατηγορούν αποδιοπομπαίους τράγους εκτός Ελλάδος για τη δεινή τους κατάσταση", είπε η Ρέντινγκ, και κατέληξε: «Η αλληλεγγύη δεν είναι δωρεάν. Η Ελλάδα θα πρέπει να κερδίσει αυτήν τη βοήθεια».

Το συμπέρασμα είναι ότι η Μεγάλη Εβδομάδα ξεκινά από σήμερα. Υπογράφουμε, παίρνουν το πακέτο αλλά ξεχνάμε την έννοια του κοινωνικού κράτους. Στο ίδιο τσουβάλι όλοι θα πληρώνουμε για την υπόλοιπη ζωή μας ενώ θα κληροδοτήσουμε στα παιδιά και τα εγγόνια μας απίστευτα χρέη. Και ίσως, δεν έχουμε καθαρίσει ακόμη. Η χρεοκοπία θα υπάρχει πάντα κάπου στην άκρη και θα έχει τη μορφή της εσωτερικής στάσης πληρωμών. Οι ξένοι δηλαδή θα παίρνουν τις δόσεις τους κανονικά και οι μισθωτοί και συνταξιούχοι μπορούν και να πεινάσουν.

Ξεχνάμε ακόμη και την ανεξαρτησία μας ως χώρα. Οι επίτροποι έρχονται κι επισήμως με τον Ράιχενμπαχ να παίζει το ρόλο του υπερυπουργού.

Αποχαιρέτα την λοιπόν την Ελλάδα που ήξερες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 20/02/2012 09:30:27

    "Αποχαιρέτα την λοιπόν την Ελλάδα που ήξερες."

    Απειλή είναι αυτό, φίλε μου ; Κι εγώ ο χαμένος ακούγοντάς το γιατί ψιλοχαμογελάω ;

  2. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 20/02/2012 10:00:33

    Τώρα ειλικρινώς.
    Τι σχόλιο μπορείς να κάνεις και να μπορεί να αναρτηθεί?

    • ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
      ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ @ ΣΟΝ ΠΕΝ 20/02/2012 11:39:07

      Eνας κόμπος στο λαιμο, δεν μπορει να αναρτηθει ....

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 21/02/2012 23:44:15

        Έτσι Ελένη.
        Χαιρετισμούς στο φίλο μου.

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ ΣΟΝ ΠΕΝ 20/02/2012 11:45:22

      +1000000

  3. η Dimi avatar
    η Dimi 20/02/2012 10:30:16

    "Eτσι, ο πρωθυπουργός πέταξε το απόγευμα της Κυριακής για τις Βρυξέλλες προκειμένου, όπως πιστεύει, να καρπωθεί και ο ίδιος την «επιτυχία» της συμφωνίας."

    Και Ποιος ήταν ο Διοικητής της Τραπέζης Ελλάδος το 1997 ο οποίος ταξίδεψε στη Λωζάννη για την επίσημη παρουσίαση της Ελληνικής υποψηφιότητας για την Ολυμπιάδα 2004;

    Και η οποία Ολυμπιάδα 2004 «Το Ελληνικό Θαύμα!», πέρα από εφήμερα όνειρα νίκες, μετάλλια και φρούδες ελπίδες ότι «κάτι άλλαξε», ήταν ουσιαστικά το φυτίλι το οποίο πυροδότησε τη σημερινή κρίση η οποία ήδη σιγόκαιγε από το 1981;

    O Kύριος Λουκάς Παπαδήμος, ήταν.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ η Dimi 20/02/2012 13:45:40

      Άρα, δικαίως να πιστωθεί και την κατάληξη. Η ιστορία θα μας κρίνει όλους.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ δρόμος 20/02/2012 16:09:40

        Eτσι ακριβώς! Αγαπητή φίλη.

  4. Kst avatar
    Kst 20/02/2012 10:38:15

    Καιρος ειναι να ξανακτιστει με σωστα θεμελια το κρατος που δημιουργησαν η διαφθορα, η λαμογια και οι ελλιπεις πολιτικοι. Προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα να μπουν επιτροποι στα υπουργεια απο την στιγμη που επι 28 χρονια η πολιτεια απεδειξε οτι δεν μπορει. Θεωρησαν το πολιτικο κοστος πολυ μεγαλο για να το κουβαλησουν στις πλατες τους και κατεφυγαν στην ευκολη λυση του δανεισμου. Ας μπουν επιτροποι στις εφοριες, στα νοσοκομεια, και οπου αλλου υπαρχει ανεπαρκεια και διαφθορα για να μπουν τα πραγματα σε ταξη επιτελους.

    • Ύβρις και Νέμεσις avatar
      Ύβρις και Νέμεσις @ Kst 20/02/2012 11:09:34

      Είσαι μακριά νυχτωμένος!!!

      • Kst avatar
        Kst @ Ύβρις και Νέμεσις 20/02/2012 12:52:55

        Δηλαδη; Ποιος ειναι ο αντιλογος;

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ Kst 20/02/2012 13:38:44

      Όπως θα μπουν τώρα γκαουλάτερς στα Υπουργεία φίλε μου, αύριο θα μπουν και στο σπίτι σου να σου κάνουν κουμάντο. Και δεν θα χτυπήσουν το κουδούνι: θα δώσουν κλωτσιά στην πόρτα με την μπότα όπως έκαναν οι πρόγονοί τους πριν 71 χρόνια! Τότε να σε δω τι άποψη θα έχεις...

      • Kst avatar
        Kst @ Χαλκιδέος 20/02/2012 16:13:56

        Οι πολιτικοι και η πολιτεια εχουν αποδειξει οτι δεν μπορουν μονοι τους. Θελουν να εχουν συνεχεια καποιον πανω απο το κεφαλι τους (οπως αποδεικνυεται τον τελευταιο καιρο) για να τους υποδεικνυει τι πρεπει να κανουν και τι οχι. Δεν τα λεω εγω, τα αποδεικνυουν οι πραξεις των πολιτικων μας. Που κοιτουν συνεχεια προς το εξωτερικο και περιμενουν λυσεις. Δεν ομιλω για ξεπουλημα και κατοχη, οπως βιαζονται πολλοι να σκεφτουν. Ομιλω για εξορθολογισμο των παντων. Φοβουνται να τα βαλουν με τους φοροφυγαδες, τους συνδικαλιστες, τους εργατοπατερες, την διαπλοκη και τα συμφεροντα, και προτιμουν οι ιδιοι την ευκολη λυση του δανεισμου. Εκεινοι εχουν παραδωσει το κλειδι πολυ καιρο τωρα. Ας βρεθει καποιος που δεν φοβαται να το κανει και να τελειωνουμε με ολη αυτην υποκρισια.

        • Anastasis avatar
          Anastasis @ Kst 20/02/2012 19:06:44

          Ενώ η διάλυση μισθών και συντάξεων δεν είναι εύκολη λύση? Ή μήπως νομίζεις ότι η Βέρμαχτ έρχεται εδώ και λένε μεταξύ τους "πάμε στη ελλάδα να τους κάνουμε κράτος?" όχι "πάμε να πάρουμε ότι μπορούμε σαν τοκογλύφοι και να βρούμε τους δοσιλόγους που θα βοηθήσουν" λένε και επειδή όλα αυτά γίνονται για λάθος λόγο και με υπέρμετρη θυσία του λαού εύκολα μπορεί να διαλυθεί με την πρώτη ευκαιρία ο εξορθολογισμός σου.

          • Kst avatar
            Kst @ Anastasis 20/02/2012 20:12:25

            Και εγω συνεχιζω αυτο που πιστευεις και λεω το εξης: γιατι οι πολιτικοι δεν εισπραττουν τα χρηματα απο την φοροδιαφυγη και την παραοικονομια και δεν αξιοποιουν τα χρηματα του ΕΣΠΑ; Τρια παραδειγματα ειναι αυτα απο τα οποια θα μπορουσαμε να οδηγηθουμε σε πλεονασμα. Γιατι πρεπει να μειωνονται οι μισθοι και οι συνταξεις ως αντιβαρο σε αυτο; Επειδη ειναι η πιο ευκολη πρακτικη; Επειδη δεν υπαρχει η πολιτικη βουληση; Γιατι οταν ηταν να απολυσουν απο το δημοσιο 150.000 υπαλληλους πριν 2 χρονια τοτε που ειχε ακομη λιγο την δυνατοτητα ο ιδιωτικος τομεας να τους απορροφησει, αποφασισαν να μην κανουν τιποτα και προεβησαν παλι στην ευκολη λυση της συνταξιοδοτησης-εφεδρειας και των περικοπων;

        • victoria (true) avatar
          victoria (true) @ Kst 20/02/2012 20:45:13

          Το πρόβλημα -για μένα- με το συλλογισμό σου είναι πως αυτό που περιγράφεις δεν παύει να είναι κατάντια. Το να μην μπορούμε να λύσουμε τα προβλήματά μας μόνοι μας και να θέλουμε έξωθεν 'βούρδουλα', ώστε αυτός ο βούρδουλας να αποτελεί μεγαλύτερο φόβητρο/κίνητρο από το όποιο πολιτικό κόστος και μόνο τότε να πράττει κανείς αντίθετα προς αυτό (ό,τι "αναγκάστηκε" να κάνει το ΠΑΣΟΚ από το 2010 και μετά).

          Αν όμως συμφωνούμε ότι είναι κατάντια το φαινόμενο, τότε αυτός που σου ρίχνει το βούρδουλα, εφόσον σε έχει για κατάντια/ξεφτίλα δεν πρόκειται να σε σεβαστεί και το πιθανότερο είναι να σε απαξιώσει, για να μην πούμε να σε εκμεταλλευτεί. Γιαυτό η σκέψη οδηγείται αναπόφευκτα στα περί γκαουλάιτερ.

          Κι οι δύο πλευρές έχουν τα δίκια τους. Όμως πρέπει να ξεφύγουμε από τον ένα δράκο, χωρίς να πέσουμε πάνω σε άλλο... Πέσαμε, αλλά λέμε. Κάπως να το εντοπίσουμε μπας και το σώσουμε.

  5. ΜΠ avatar
    ΜΠ 20/02/2012 11:42:19

    Λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να αποχαιρετίσω την Ελλάδα που ήξερα, για τον απλό λόγο πως αν το κάνω, δεν θα έχω λόγο τότε να εμπιστευτώ τον Α.Σ που μου το ζήτησε. Αντιθέτως, να αφήσουμε πίσω μας τις κομματικές μανιέρες και να ψάξουμε για τον Ηγέτη που θα μας τραβήξει από τη λάσπη, και προσωπικά δεν μπορώ να εμπιστευτώ άλλον από τον Α.Σ. για να φέρει τη Χώρα στα ίσα της με ευήμερους πολίτες.

  6. Berlousconication avatar
    Berlousconication 20/02/2012 13:11:18

    Το η «η αλληλεγγύη δεν είναι δωρεάν» της φράου Φέκτερ, τα λέει όλα!

    Αυτός ο αλληλέγγυος φιλανθρωπικος συνασπισμός Αυστρίας - Φινλανδίας - Γερμανίας κάτι μου θυμίζει, κάτι μου θυμίζει...
    h++p://en.wikipedia.org/wiki/Axis_powers

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ Berlousconication 20/02/2012 20:30:19

      Αν πηγή των ιστορικών σου γνώσεων είναι αυτό το λινκ...Περιττή η συζήτηση

  7. akenaton avatar
    akenaton 20/02/2012 14:02:38

    Πολύ ευχαρίστως την αποχαιρετώ την Ελλάδα που ξέρω! Της κουνώ και μαντήλι αν χρειαστεί! Πολύ φοβάμαι όμως οτι τελικά θα ζήσουμε τη μέρα της Ελληνικής Μαρμότας τελικά!!!

  8. stolouki avatar
    stolouki 20/02/2012 14:38:45

    Μεχρι να την αποχαιρετησουμε την Ελλάδα που ξεραμε ,ας την λουστούμε και αυριο που θα είμαστε χωρίς λεωφορεία λόγω συμμετοχής των εργαζομένων στην εκλογο-απολογιστική συνέλευση εν όψει των αρχαιρεσιών του συνδικάτου .

    http://www.tovima.gr/society/article/?aid=444606&h1=true

  9. oneoff avatar
    oneoff 20/02/2012 16:24:49

    Υπογράφουμε, παίρνουν το πακέτο αλλά ξεχνάμε την έννοια του κοινωνικού κράτους. Στο ίδιο τσουβάλι όλοι θα πληρώνουμε για την υπόλοιπη ζωή μας ενώ θα κληροδοτήσουμε στα παιδιά και τα εγγόνια μας απίστευτα χρέη. Και ίσως, δεν έχουμε καθαρίσει ακόμη. Η χρεοκοπία θα υπάρχει πάντα κάπου στην άκρη και θα έχει τη μορφή της εσωτερικής στάσης πληρωμών. Οι ξένοι δηλαδή θα παίρνουν τις δόσεις τους κανονικά και οι μισθωτοί και συνταξιούχοι μπορούν και να πεινάσουν.

    Τέτοια γράφεις factorx και πικραίνεις τον "Αρχηγό" και τον Φαήλο του..
    Αφού σας το'πε ο άνθρωπος ξεκάθαρα: "Εμπιστευθείτε με"! Γιατί είστε τόσο κακόπιστοι;

  10. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 20/02/2012 16:26:48

    Άχ, νομίζαμε ότι την ξέραμε !! Aλλά ούτε ξέραμε, ούτε καταλαβαίναμε τι έκανε αυτή η Ελλάδα των ομοτράπεζων του παχέος αμπελουργού.
    Μέχρι που μας έπεσε στα κεφάλια, όπως ο ουρανός στα κεφάλια των Γαλατών.

  11. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 20/02/2012 19:30:02

    Μετά χαράς αποχαιρετών την Ελλάδα που ήξερα!
    Την Ελλάδα του πασοκιστάν και της Αγίας Οικογένειας.

  12. φερετζες της Μαργιωρης avatar
    φερετζες της Μαργιωρης 20/02/2012 20:04:37

    Την εχω αποχαιρετισει προ πολλου...με εδιωξε μεταναστη με την διαπλοκη, τα φακελλακια, τις μαγκιες, τις μπαροκ/ροκοκο γυφτιες και την αναξιοκρατια που επικρατει παντου (ακομα και σημερα μετα απο τοσα χρονια που εφυγα...)

  13. Kst avatar
    Kst 20/02/2012 22:36:48

    Μα συμφωνω το οτι ειναι καταντια και μονο καταντια. Καμια πολιτικη βουληση, καμια αναληψη ευθυνων.

  14. Τοξοτης avatar
    Τοξοτης 21/02/2012 20:10:30

    Μα...ακομη..και στην φωτογραφια ...δειχνει μια νεαρη κοπελα εστω και με προσθητικο...ποδι! Η Ελλας εχει ακομη ζωη, ολα θα ανατραπουν σε εγγυς μελλον
    ερχεται τριτος παγκοσμιος πολεμος, θα κατεβει η Ρωσια, κτλ κτλ....τουλαχιστον ετσι λενε οι προφητειες εκεινων που γνωριζουν. Μη απελπιζεστε. " Μη στεναχωριεσαι Ασκληπιε, διοτι τα δυσκολα δεν ηλθαν ακομη. Οι δοκιμασιες των ανθρωπων ως τωρα ηταν δοκιμασιες του σωματος. Οι δοκιμασιες του πνευματος ειναι οι δυσκολες. " Ερμης Τρισμεγιστος

    Οι αρχαιοι Ελληνες αντιμετωπισαν ορδες βαρβαρων, ακομη και ο Μεγας Αλεξανδρος ειχε λιγες δυναμεις εν σχεσει με τις ορδες των εχθρων του Ελληνισμου, το Ελληνικο Βυζαντιο κρατησε χιλια χρονια, η προσπαθεια αφανισης του Ελλήνικου εθνους απετυχε οι Ελληνες ειναι και στην Ελλαδα γεωγραφικα αλλα και ανα την υφηλιο, πρωτος και δευτερος παγκοσμιος πολεμος χτυπησαν τον Ελληνισμο, αλλα ηλθε και η αναγεννηση. Οπως τοτε ετσι και τωρα γινεται μια τεραστια προσπαθεια αποσβησις του Ελληνισμου απο την 'Ρωμαικη Αυτοκρατορια' αλλα δεν θα περασει. Αλλωστε, μεταξυ 2012-2024 λενε οι προφητειες πολλα θα γινουν. Θαρσειτε. Εχετε εμπιστοσυνη στον Χριστο και την Παναγια