#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/08/2010 16:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μια γυναίκα με ανδρικό …όνομα στο τιμόνι της «Ελευθεροτυπίας»



Με νέα ταυτότητα κυκλοφορεί από σήμερα η εφημερίδα «Ελευθεροτυπία» μετά και την ανάληψη των καθηκόντων της νέας διευθύντριας,  Κύρας Αδάμ: Ιδιοκτησία : Χ. Κ. Τεγόπουλος, Ιδρυτής: : Χρήστος Τεγόπουλος, Εκδότης: Μάνια Τεγοπούλου, Διευθύντρια : Κύρα Αδάμ, Διευθυντής Έκδοσης: Γιώργος Παπαδόπουλος- Τετράδης, Αρχισυντάκτες: Ν. Γκολέμης-Κ. Ξηροκώστας-Γ. Παντελάκης και Σύμβουλος έκδοσης: Βίκτωρ Νέτας.

Η Κύρα Αδάμ, γνωστή διπλωματική συντάκτρια που βρίσκεται σε διαδικασία σύνταξης, είχε μόλις δύο μέρες για να σκεφτεί την πρόταση της εκδότριας Μάνιας Τεγοπούλου που έχει αποδείξει ότι δεν τόχει σε τίποτα να τα βάλει με τον υπουργό Προστασίας του Πολίτη Μιχάλη Χρυσοχοίδη, να τοποθετήσει … νύχτα και να δημοσιεύσει τα σχόλιά της στη σελίδα των παραπολιτικών εν αγνοία των διευθυντικών στελεχών, να αποκεφαλίσει μέσα σε λίγα χρόνια τον Σεραφείμ Φυντανίδη, να εκπορθήσει τον Γιάννη Βλαστάρη, να θέσει εκτός εφημερίδας πρόσφατα τον διευθυντή σύνταξης Σήφη Πολυμήλη και βεβαίως να τον ίδιο τον θείο της Θανάση Τεγόπουλο, εξάδελφο του αείμνηστου Κίτσου Τεγόπουλου και πατέρα της.

Η Κύρα Αδάμ αν και συνταξιούχος ακούστηκε ιδιαίτερα όταν συγκρούστηκε με τον Γιάννη Βλαστάρη όταν ο διευθυντής της λογόκρινε ανταπόκρισή της από τις ΗΠΑ, όπου συνόδευε την τότε υπουργό Εξωτερικών Ντόρα Μπακογιάννη. Δεν είναι τυχαίο ότι σχολιάζοντας στην Ελευθεροτυπία τον χαρακτήρα της νέας διευθύντριας αναφέρουν «μόνο γυναίκα διευθύντρια με ανδρικό όνομα θα μπορούσε να τοποθετήσει η Μάνια στο τιμόνι της εφημερίδας».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. KΠ avatar
    31/08/2010 17:00:06

    Ελπίζω υπό την κα Αδάμ που μόνο ως... ανθελληνίδα δεν μπορεί να κατηγορηθεί, να θεραπευτεί η παλαιά εφημερίδα από τις... ιώσεις που την ταλαιπωρούν χρόνια τώρα._Κ.Π.

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ KΠ 31/08/2010 17:58:21

      ….Ναι, πολύ καλό παράδειγμα: τί θα γίνει με αυτές τις ιώσεις τέλος πάντων;

  2. ένας Άμλετ avatar
    ένας Άμλετ 31/08/2010 17:23:54

    Φοβούμαι ότι η κα Αδάμ χρησιμοποιείται ακριβώς για το άλλοθι που προσφέρει, σε μια πολύ ευαίσθητη συγκυρία.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ ένας Άμλετ 31/08/2010 17:30:28

      Κι εγώ, το ίδιο υποψιάζομαι.

  3. Κικη avatar
    Κικη 31/08/2010 17:37:11

    @ Αμλετ,
    Οχι καθολου,μονο οι μικροψυχοι μπορουν να το πουν αυτο,η Κυρα δεν ειναι αλλοθι,κανενας δεν ειναι αλλοθι.Να μαθετε να ακουτε τους αλλους να μην ειστε στενομυαλοι,να μαθενετε τα παντα και μετα να κρινετε.
    Η πορεια της Κυρας ειναι εξαιρετικη,μπραβο της,την ωρα που οι νεοδημοκρατες υπο την Μπακογιαννη ξεπουλαγαν τον τοπο,την ωρα που οι Γιωργακηδες Παγκαλοβενιζελοι,ξεπουλαγαν την χωρα ,ελαχιστοι σαν την Κυρα ειχαν το θαρρος να τα βαλουν μαζι τους.Αλλους τους φαγανε ,χασανε τις δουλειες τους,τους διωξανε,η Κυρα ευτυχως επεζησε.Σιδηροκεφαλη λοιπον,και κουραγιο .

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ Κικη 31/08/2010 17:54:19

      @κικη

      «Φοβούμαι ότι η κα Αδάμ χρησιμοποιείται ακριβώς για το άλλοθι που προσφέρει». Δεν λέω ότι ΕΙΝΑΙ άλλοθι –και προσωπικά την εκτιμώ πολύ. Το αν θα ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ (ή θα επιχειρηθεί να χρησιμοποιηθεί) ως άλλοθι θα φανεί σε κάποιο βάθος χρόνου. Η επιφύλαξή μου («ΦΟΒΟΥΜΑΙ ΟΤΙ…») σχετίζεται με την εφημερίδα, το (όχι τυχαίο, φαντάζομαι) παρελθόν της και όχι με το πρόσωπο. Οι ρόλοι στις εφημερίδες έχουν ανατεθεί εδώ και δεκαετίες. Να αλλάξουν τώρα επειδή ανέλαβε η αξιοπρεπέστατη κα Αδάμ; Μακάρι. Αλλά δεν το βλέπω. Μιλάμε για τεράστια παιχνίδια και μηχανισμούς, τα οποία δεν μπορεί να αναιρεθούν από την παρουσία κάποιων εντίμων… Σιδηροκέφαλη λοιπόν, αλλά το μέλλον θα δείξει.

  4. Ολντ Τραφορντ avatar
    Ολντ Τραφορντ 31/08/2010 19:08:07

    Έλεος πια με αυτό το όργανο της Αμερικανικής Πρεσβείας που παριστάνει την εφημερίδα.
    Ας ξεπεράσουμε τα συμπλέγματα μας όλοι. Αγαπητοί, η βάση της στρατηγικής αυτής της εφημερίδας ήταν εξ αρχής καλά μελετημένη για τον λαό στον οποίο θα απευθυνόταν. Τον Ελληνικό. Σε έφτυσε πολλές φορές και συνεχίζει να σε φτύνει Ελληνικέ λαέ για να αποκτά αξία καθώς γνωρίζουν οτι εσυ όντας συμπλεγματικός καθώς είσαι, θα συνεχίσεις να τρέχεις ξωπίσω απο τα λαμόγια της ενημέρωσης.

    Τώρα σειρά σου Ελληνικέ λαέ να τους φτύσεις εσύ! Όλους κανάλια, φερέφωνα κτλπ.
    Ξεκίνα με την Ελευθεροτυπία!

  5. Κικη avatar
    Κικη 31/08/2010 19:38:04

    @ Αμλετ,
    Επειδη ξερω πολυ καλα τον χωρο,επειδη η εκπληξη ειναι η Μανια και οχι η Κυρα,το θεμα ειναι οτι η Μανια,αποφασισε να ξαναβαλει την εφημεριδα σε τροχια εφημεριδας χωρις εξαρτησεις,χωρις διασυνδεσεις,χωρις πολλες γνωριμιες και φιλιες των συντακτων με δημοσια προσωπα,και με οικονομικα συμφεροντα.Κοινως τα πηρε στο κρανιο.Η θεση μου ειναι οτι η Κυρα ειναι αυτη που ειναι και μπραβο της που εχει το κουραγιο να τα βαλει με το συστημα,το συστημα ειναι μεσα στην εφημεριδα ,ελαχιστοι ειναι αυτοι που θα την στηριξουν απο μεσα,γιαυτο λοιπον να την στηριξουμε οι εξω.
    Χαιρομαι που ανελαβε μια γυναικα με τσαγανο,να κανει την Ελεθεροτυπια την εφημεριδα των συντακτων.
    Των ελευθερων συντακτων.Εχοντας υποστει τους περιοριστικους φασιστικους νομους της σιωπης της περιοδου Σημιτη,χανοντας την δουλεια ,ξεροντας τι εχει περασει ο Σταθης στην προηγουμενη εφημεριδα,ο εκλιπων Διακογιαννης,απο τα σημιτοκοπροσκυλα,διευθυντες και συντακτες,και φιλους και κολλητους,καταλαβαινα τι περναγε η Κυρα με τους αλλους σε αλλη εφημεριδα,και τα καταφερε να επιβιωσει των Σημιτη,Μπακογιαννη,Παγκαλου και Βενιζελου,γιατι ολοι εχουν την ιδια νοοτροπια ,παιρνουν τηλεφωνο διαμαρτυρονται,στελνουν απεσταλμενους και απειλουν,απαιτουν την απολυση των ανενταχθων και ελευθερων συντακτων.Αυτο βεβαια ειναι δημοσιογραφια αλλα λιγοι το ξερουν τι γινεται μεσα στις εφημεριδες,βλεπουν τις τηλεορασεις τους διασημους και σου λεει ετσι ειναι ολοι,διασημοι πλουσιοι και ανεγκεφαλοι μιζολυπτες.
    Γιαυτο ζηταω απο τον Αντωνη,ποιοι τα πηραν απο τα μυστικα κονδυλια του ΥΠΕΞ,και βγαινουν τωρα και κανουν τους τιμητες.Ποιοι τα πηραν απο το σχεδιο Αναν,για να υπερασπιστουν τους βομβαρδισμους στην Γιουγκοσλαβια,για τον Οτσαλαν,εχουν τις λιστες,εχουν και τα ποσα,βγαλτε τους γιατι αυτοι ειναι οι τιμητες και διαμορφωτες της κοινης γνωμης.ποιοι εχουν ΜΚΟ,και απο που χρηματοδοτουνται.
    Η Ενωση μας κοιμαται,ποιοι εχουν θεσεις στο δημοσιο,και μια και δυο,σε ποια υπουργεια ειναι γραφεια τυπου σε ποιες ΔΕΚΟ,απο που πληρωνονται ακριβως.Θα μεινεις καταπληκτος Αμλετ.
    Αν η Μανια την κανει εφημεριδα του 75,τοτε θα ησυχασει και η ψυχουλα μου,σε αυτον τον τομεα,γιατι σε αλλους συνεχιζω να αγωνιζομαι για την ελευθερια της εκφρασης,της γνωμης,την ανεξαρτησια της πατριδας μου,ναμαι περηφανη που λεγομαι ελληνιδα,και οχι ενας αριθμος παγκοσμιοποιημενου ανθρωπου.
    Επισης ενα ακομα ειναι φιλοζωη πολυ η Κυρα,καλο.

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ Κικη 31/08/2010 22:20:46

      Προφανώς ξέρεις το χώρο καλύτερα από μένα. Εγώ λέω αυτά που έχω παρατηρήσει στην εφημερίδα από το ξεκίνημά της. Καταλαβαίνω ότι είσαι συναισθηματικά φορτισμένη και δεν έχω κανένα λόγο να θέλω να σε εκνευρίσω. Προσωπικά, όμως, η κ. εκδότρια που «τα παίρνει στο κρανίο» δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη –ούτε και με αφορούν οι καυγάδες της με τον ΠΡΟ-ΠΟ…

      Για την κ. Αδάμ θα έπρεπε πραγματικά να είναι μικρόψυχος κανείς για να πει κάτι κακό.
      Ασφαλώς, εύχομαι να έχεις δίκιο εσύ. Για μένα, μακάρι και να πάψει να στηρίζει PASOK.
      Αλλά οι ρόλοι των εφημερίδων δεν αλλάζουν τόσο εύκολα…
      Μακάρι!

    • alexis avatar
      alexis @ Κικη 31/08/2010 23:14:52

      Γεια σου Κική,
      Ζητω τα λεπεδα

    • Τάκης avatar
      Τάκης @ Κικη 01/09/2010 12:43:06

      Έχεις δίκιο Κική. Διάβασε το σχόλιό μου παρακάτω. Καλό μήνα.

  6. Κικη avatar
    Κικη 31/08/2010 19:46:57

    @ Ολντ Τραφορντ Μωρε πουλακι μου μου θυμιζεις κατι παλαιοκομματικους δεξιους της δεκαετιας του 50,τι ξεφωνιζεις ετσι,ολοι οι υπολοιποι πρεπει να χαθουμε,ετσι θα μαζεψεις ψηφοφορους.Τι ειναι αυτο.Ρεπουμπικα φορας.
    Και δεν μας λες τι να διαβαζουμε γιατι εχουμε αυτο το κουσουρι απο τα παιδικα μας χρονια;

  7. thespieys avatar
    thespieys 31/08/2010 20:56:49

    Η Κυρα Αδάμ είναι η μόνη αξιόλογη, έγκριτη και σοβαρή δημοσιογράφος με άριστη πένα και μαχητικό πνεύμα της συγκεκριμένης εφημερίδας, ας ελπίσουμε οτι θα καθαρισει τη σφηκοφωλια του ανθελληνισμού, των ιών και λοιπών κωλοβακτηριδίων...

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ thespieys 31/08/2010 22:22:41

      Προσυπογράφω.

  8. Κικη avatar
    Κικη 31/08/2010 23:29:28

    @ Αμλετ, οχι δεν με εκνευριζεις προ Θεου,δεν ειμαι φανατικη σε τιποτα μονο μια εμμονη εχω για το καλο ολων μας,το δικο σας των παιδιων μας,της χωρας μου.Οσο για την εκδοτρια που τα παιρνει ,καλυτερα απο εκδοτες που τα παιρνουν,αντε καλο βραδυ,αυριο ξημερωνει μια αλλη μερα.

  9. Ανέστης avatar
    Ανέστης 31/08/2010 23:43:34

    Η Κύρα Αδάμ αποτελεί πανάκριβο κόσμημα της ελληνικής δημοσιογραφίας. Διαθέτει διεισδυτική πολιτική σκέψη, γνώση εις βάθος των θεμάτων της εξωτερικής πολιτικής, άριστη κατάρτιση επί της Διεθνούς Νομοθεσίας και αναπτυγμένη αίσθηση της υψηλής σημασίας του εθνικού συμφέροντος.Κι ας μην υποτιμηθεί η σημασία του ποιος τίθεται στο πλευρό της ως Διευθυντής Έκδοσης: ο Γιώργος Παπαδόπουλος- Τετράδης (ο μέγας σαρκαστής "Καιρός"). Οι δυο τους, συνεπικουρούμενοι από τους άλλους σπουδαίους της δημοσιογραφίας, Στάθη Σταυρόπουλο και Γιάννη Τριάντη αποτελούν τους πραγματικούς πυλώνες μιας χειμαζόμενης από τον καιροσκοπισμό πλείστων όσων άλλων εφημερίδας. Ευχηθείτε τους ολόψυχα καλή επιτυχία και στηρίξτε τους. Η ενίσχυσή τους αποτελεί παράθυρο ελπίδας.

  10. Maya avatar
    Maya 01/09/2010 01:40:13

    Ξέρει κανείς να μας πει τι είχε γράψει για την πρώην υπΕξ μας και δεν άρεσε στον πρώην δ/ντή της "Ε"?

  11. Τάκης avatar
    Τάκης 01/09/2010 12:41:38

    Για όποιον ξέρει πέντε πράγματα το να συζητάμε για γραμμή της εφημερίδας είναι πραγματικά ψύλλοι στα άχυρα! Ένα έχει σημασία: Η κ. Κύρα Αδάμ είναι ένας ΕΝΤΙΜΟΤΑΤΟΣ άνθρωπος, με υψηλό φρόνημα και σοβαρότητα. Όχι, δεν τη γνωρίζω προσωπικά τη γυναίκα, ούτε συνεργαστήκαμε ποτέ (είμαι δημοσιογράφος), αλλά τη παρακολουθώ και δεν μπορώ -φυσικά!- να τη συγκρίνω με άτομα που τα έπαιρναν κάτω από το τραπέζι, που τους προστάτευαν πολιτικοί φίλοι τους (των οποίων τα συμφέροντα προωθούσαν), που ήταν σε pay-lists επιχειρηματιών όταν ο Κίτσος Τεγόπουλος είχε πόλεμο με αυτούς (όχι, δεν αξιολογώ αν είχε δίκιο, ή άδικο, αλλά το γεγονός να πληρώνει ανθρώπους που τον είχαν ήδη πουλήσει είναι από μόνο του ενδιαφέρον!), το να κάνουν... γκρίζα διαφήμιση προϊόντων (ναι, υπήρξε κι αυτό!), το να παίρνουν υψηλές θέσεις χαμηλότατου ήθους «κολλητοί» συγκεκριμένων στελεχών (θα ξεκαθαρίσει κι εκεί το τοπίο οσονούπω!), το να προωθούνται επιχειρήσεις συζύγων μέσα από τις σελίδες της εφημερίδας, το να επιτίθενται σε φίλους τους επιχειρηματίες επειδή δεν ανέλαβαν κάποια δουλειά (!), το να μοιράζουν σε κολλητούς τους επιμίσθια ΠΟΛΥ μεγαλύτερα και από μισθούς (!) και την ίδια στιγμή να πολεμούν ανθρώπους που θα μπορούσαν να προσφέρουν στην εφημερίδα, το να αποκαλεί κάποιος σχολιογράφος τα τραγικά θύματα του Ολοκαυτώματος... «ψητά φούρνου» (!!!) και να μη μπορεί να τον ελέγξει ο... πολύς Φυντανίδης που έλεγε ότι... πιστεύει στην ελευθερία του λόγου, αν και ο λόγος της αδυναμίας ελέγχου του δράστη ήταν όλως διαφορετικός, το να φέρνει ο πρώην (ευτυχώς) διευθυντής της ΚΕ Γ. Βλαστάρης τη σάρα και τη μάρα και όλα τα κολλητήρια του, ακόμα και εντελώς ανεπαρκή... συμμαθήτριά του (!) και να τους πληρώνει με δέκα φορές περισσότερα λεφτά από αυτά που έδινε στους ανθρώπους που απομάκρυνε μόλις ανέλαβε, το να δίνει (ο ίδιος αυτός) αρχισυνταξίες σε άτομα που είχαν μπεί στη σειρά απόλυσης λόγω απόλυτης ανικανότητας για να τα γλυτώσει από την απόλυση που σκόπευε να κάνει ο προϊστάμενός του κ.ά.
    Εύχομαι να ξανακάνει την «Ε» εφημερίδα, για το καλό των αναγνωστών και της πλειονότητας των συντακτών που είναι έντιμοι και ικανοί.

  12. Τάκης avatar
    Τάκης 01/09/2010 12:46:00

    Επιπλέον: Φίλοι, σας παρακαλώ ότι θέλετε να πείτε πείτε το ψιθυριστά γιατί μπορεί να ξυπνήσει η ΕΣΗΕΑ από τον πολυετή λήθαργό της!