#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/02/2010 00:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μια από τις κρισιμότερες εβδομάδες στη μεταπολιτευτική ιστορία



Οι απανωτές συσκέψεις που έγιναν το απόγευμα της Κυριακής στο Μαξίμου υποδηλώνουν την αγωνία της κυβέρνησης να βρει τρόπο να περάσει τα σκληρά αντιλαϊκά μέτρα που καλείται να πάρει. Την Τρίτη το Συμβούλιο των Κολεγίων θα εγκρίνει το Πρόγραμμα Σταθερότητας και την Τετάρτη θα δημοσιοποιηθεί η έκθεση της Κομισιόν η οποία θα δίνει το «πράσινο φως» στην Ελλάδα να προχωρήσει, με πολλούς – πολλούς αστερίσκους. Από την Τετάρτη που θα εγκριθεί το ΠΣΑ θα αρχίσει ουσιαστικά και το... ξήλωμά του αφού οι Ευρωπαίοι το χαρακτηρίζουν πολύ... λάιτ και ζητούν να χυθεί αίμα στην κοινωνία.

Ίσως μέχρι την Παρασκευή (μπορεί και στις αρχές της επόμενης εβδομάδας) να ανακοινωθεί το περίγραμμα του νέου φορολογικού νομοσχεδίου που θα κατατεθεί στο τέλος του Φεβρουαρίου. Υψηλότεροι φόροι στα εισοδήματα, σοκ στα ακίνητα, περικοπές επιδομάτων και πάγωμα μισθών, απολύσεις και πάγωμα προσλήψεων θα έχει το μενού όπως επίσης και τον οριστικό ενταφιασμό του κοινωνικού κράτους που υποσχέθηκε προεκλογικά το ΠΑΣΟΚ.

Τέλος, την Τρίτη το μεσημέρι Λοβέρδος και Παπακωνσταντίνου θα ανακοινώσουν τις αλλαγές στο ασφαλιστικό με κυρίως πιάτο το νέο φόρο υπέρ των Ταμείων.

Οπότε η εβδομάδα αναμένεται καυτή. Ετοιμαστείτε για απανωτά ηλεκτροσόκ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 01/02/2010 00:40:38

    Ας ετοιμαστεί να παραδεχθεί πως είπε ψέμματα για να υφαρπάξει την ψήφο των Ελλήνων. Ίσως τον σώσει η ομολογία. Μετά μπορεί να παραιτηθεί.
    Όμως στο γενικό κλίμα της μακάριας αδιαφορίας ίσως να έχουμε διθυράμβους ενώ ταυτόχρονα ο "καπετάνιος του κρουαζιερόπλοιου" θα αναγγέλει το "ο σώζων εαυτόν σωθήτω".

    • ΜιχΜιχ avatar
      ΜιχΜιχ @ Orestios 01/02/2010 02:25:33

      Το θέμα δεν είναι ποδοσφαιρικό, δηλαδή αν νικήσει ο ένας ή ο άλλος. Είναι αδιάφορο πλέον αν έταξε ο Χ το Α ή το Β. Όποιος και να είναι στην κυβέρνηση, θα αναγκαστεί να πάρει τα ίδια ακριβώς μέτρα. Και για την ιστορία, δεν ψήφισα τον Παπανδρέου.

    • ΜιχΜιχ avatar
      ΜιχΜιχ @ Orestios 01/02/2010 02:26:20

      Το θέμα δεν είναι ποδοσφαιρικό, δηλαδή αν νικήσει ο ένας ή ο άλλος. Είναι αδιάφορο πλέον αν έταξε ο Χ το Α ή το Β. Όποιος και να είναι στην κυβέρνηση, θα αναγκαστεί να πάρει τα ίδια ακριβώς μέτρα. Και για την ιστορία, δεν ψήφισα τον Παπανδρέου.

    • s.i. avatar
      s.i. @ Orestios 01/02/2010 12:12:21

      πολυ σωστα...να παραδεχτει πως υφαρπασε την ψηφο μας,ενω ημασταν ετοιμοι να ξαναστηριξουμε τον...καταλληλοτερο!!!!!!τι ωραιο ταξιδι μας εκοψε στη μεση....τι χασαμε ρε γαμωτο...θαχαμε πνιγει ομορφα ομορφα...χωρις να καταλαβουμε τιποτα...αυτος ειναι θανατος!!!!!! υγ.αληθεια ο πρωην καπετανιος τι κανει;;;ακουσα οτι εχει μπει σε αλλο καραβι(συγνωμη ψησταρια) και μας βλεπει...

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 01/02/2010 16:11:29

      Ο καταλληλότερος "καπετανιος του κρουαζιερόπλοιου" είναι ήδη στο τιμόνι 4 μήνες και το έχει κατατσακήσει πανω σε ξέρες, υφάλους και ότι μπορεί να φανταστεί κανείς. Ειδικά τώρα που βλέπει τις "πόρτες" (έξω από την Πάρο) να έρχονται κατά πάνω μας, προτιμά να βιώσει τον κόσμο της εικονικής πραγματικότητας του Avatar. Άριστο το GAP και άξιο πάνω απ' όλα.

  2. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 01/02/2010 00:46:51

    ένα τα καλά τα τσίγκινα σωβρακάκια... πάρε πάρε

    Απορία αφελούς όλα αυτά τα σκληρά μέτρα γιατί δεν τα ανακοίνωνε 2 μήνες νωρίτερα, να γλιτώσουμε και την ξεφτίλα και τα κερατιάτικα;

    είναι αυτό που λένε και κερατάς και δαρμένος!

  3. Γ Καισάριος avatar
    Γ Καισάριος 01/02/2010 01:10:49

    Τώρα είναι πλέον αργά, το πουλάκι πέταξε. Αλλά και αργά να μην ήταν, με τι πολιτικές θα αναστρέψουν την κατάσταση;;

    Με αυτές τι χαζομάρες;

    http://www.market-talk.net/index.php/id/8018

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Γ Καισάριος 01/02/2010 01:33:26

      Δηλαδή, με τη "μείωση των πόρων που πάνε για συντάξεις" θα αναστραφεί η κατάσταση;

      Απορώ: από το "κανόνι" της "Ασπίς Πρόνοια", ουδείς νεοφιλελεύθερος εδιδάχθη ότι στην Ελλάδα του παρασιτικού ασφαλιστικού κεφαλαίου ΔΕΝ μπορεί να αναπληρωθεί η κρατικά εγγυημένη σύνταξη;

  4. JOHN avatar
    JOHN 01/02/2010 01:32:09

    Καλα θα κανουν να συνηδητοποιησουν οτι πισω απο τους αριθμους και την απροσωπη λογικη των αγορων και των Βρυξελων κρυβονται και συνθλιβονται ανθρωποι.Τα κοινωνικα στρωματα που εξαθλιωνονται ολο και ποιο μαζικα δεν θα μεινουν απαθη και μοιραια θ αντιδρασουν οπως μπορουν. Με τα ψευτοδηληματα που καθε μερα μας βομβαρδιζουν μονο χρονο κερδιζουν.Τη λυση μπορουν να δωσουν ολοι αυτοι που μας εφεραν σ αυτη τη κατασταση?Ολα αυτα τα¨μεγαλα κεφαλια¨που περασαν απο το υπουργειο οικονομικων πρεπει να δικαστουν και να καταδικαστουν για εθνικη μειοδοσια και εσχατη προδωσια.Αυτη που ζουμε ειναι η λαικη κυριαρχια,εθνικη ανεξαρτισια και κοινωνικη απελευθερωση που μας λεγανε?Που το πανε τελως παντων τι στοχους εχουν και ποιους εξυπηρετουν?Αμειλικτα ερωτηματα που θελουν απαντηση εδω και τωρα.Ας τολμησουν ισως βελτιωσουν τη τρισαθλια εικονα τους!!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ JOHN 01/02/2010 02:00:55

      Σιγά, η Πατρίδα κοιμάται...

      Για τα "κοινωνικά στρώματα που εξαθλιώνονται", βρέθηκε το όπιο των ημερών. Ασχολούνται ήδη με το διαζύγιο της Μενεγάκη. Και ούτε γάτα, ούτε ζημιά...

    • man8os avatar
      man8os @ JOHN 01/02/2010 04:29:28

      Ο κοσσμος καιγεται και ο καθενας κοιταει το πρωσοπικο του συμφερον...
      Μην ανυσηχεις , Τζον. Με αυξηση του ωραριου σε 12ωρο, ισως να μην μειωθουν οι αποδοχες. Επισης αν υπαρξει αναγκη το κρατος θα μεριμνησει. Μελετατε, να ξερεις, το κουπονι του φτωχου.
      Δεν θα υπαρξει προβλημα για τις λαικες μαζες. Μονο για την μεσαια ταξη. Επισης, ισως εχει ερθει η ωρα να πληρωσουν και οι πλουσιοι.

  5. Vachus avatar
    Vachus 01/02/2010 01:38:20

    Αυτή η κυβέρνηση θα φύγει νύχτα...Να το θυμαστε.

  6. Τίμιος avatar
    Τίμιος 01/02/2010 02:16:53

    -Άρση μονιμότητος δημοσίων υπαλλήλων
    -Μείωση των δημοσίων υπαλλήλων κατα 50%
    - Εξομοίωση των μισθών Δημοσίου και Ιδιωτικού τομέα
    -15.000 αφορολόγητο και απο εκει και πέρα ενιαια φορολογική κλίμακα ΜΕΙΟΥΜΕΝΗΣ και όχι αυξητικής κλιμάκωσης

    Αυτά τα λίγα και 10.000.000 από τα ένδεκα της Ελλάδας θα περνούν καλά ,θα είναι Εθνικά κυρίαρχοι και θα τους σέβονται οι ξένοι

  7. Γ Καισάριος avatar
    Γ Καισάριος 01/02/2010 02:28:23

    @Αυριανιστής

    «Δηλαδή, με τη “μείωση των πόρων που πάνε για συντάξεις” θα αναστραφεί η κατάσταση;»

    Ναι, διότι ο κρατικός προϋπολογισμός πλήρωσε 17 δις (ΔΙΣ) για συντάξεις με συνολικά έσοδα 49 δις.

    Αν δεν μειωθούν οι συντάξεις φίλε μου, η χώρα θα βουλιάξει.

    Επίσης, δεν δέχομαι εγώ να πληρώνω την σύνταξη κάποιου άλλου. Ας πάνε να τα πάρουν από εκεί που έδωσα, αλλά όχι από εμένα.

    Όσο αναφορά τις ταμπέλες (φιλελεύθερος, δεξιός, αριστερός κτλ), νομίζω ότι δεν περνάει πλέον η μπογιά τους

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Γ Καισάριος 01/02/2010 12:29:08

      Ίσως θα πρέπει να επανεξεταστούν κυρίως κάποιες "αναπηρικές" (μαϊμού) συντάξεις, που έχουν χορηγηθεί αφειδώς. Εκεί έχει στηθεί το μεγάλο πατιρντί, κι όμως κανείς δε βλέπω να έχει αναφερθεί στο θέμα. Όχι όμως να μιλάμε και για γενική μείωση των συντάξεων, δεν είναι κομματάκι ισοπεδωτικό αυτό;

      Επίσης, εξακολουθώ να μην έχω λάβει απάντηση στο ερώτημα που έθεσα, αν δηλαδή το "κανόνι" της "Ασπίς Πρόνοια" έδωσε τα κατάλληλα μαθήματα στους θιασώτες του μοντέλου της (υποχρεωτικής) ιδιωτικής συνταξιοδοτικής συμμετοχής για την εξασφάλιση αξιοπρεπούς σύνταξης. Αν ίσχυε το μοντέλο αυτό, σκέφτεσαι πόσοι συνταξιούχοι θα έμεναν ξαφνικά με 300 ευρώ σύνταξη μετά τη χρεωκοπία της εν λόγω ασφαλιστικής εταιρείας;

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ Γ Καισάριος 01/02/2010 14:49:41

      Ας είναι καλά οι αλλοδαποί που θα σώσουν το ασφαλιστικό.

  8. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 01/02/2010 04:47:08

    Πιστεύετε οτι ο Έλληνας θα ενδιαφερθεί ή νοιάζεται ή ακόμα χειρότερα έχει καταλάβει τι διαδραματίζεται με την οικονομία;Αυτός ο λαός ενδιαφέρεται για το διαζύγιο της Μενεγάκη,τα μπούτια της Σάσα Μπάστα,τις περιπέτειες της Τζούλιας,αν θα πάρει προπονητή ο Κόκκαλης.Δώστε σανό στο λαό και πάρτου την ψυχή.Πιστεύει,οτι βλακεία ακούσει το βράδυ στις ειδήσεις απο τους ταγούς της δημοσιογραφίας Τρέμη,Πρετεντέρη,Χατζηνικολάου κ.λ.π. πού να βρεί χρόνο να σκεφτεί;Ξέρετε τι νομίζει ο κόσμος;Οτι υπεύθυνοι για το χάλι μας,είναι οι Ευρωπαίοι που μας μισούν και θέλουν το κακό μας!Κουβέντα για τα δις ευρώ που έχουν φαγωθεί,τη διαφθορά,την αναξιοκρατία,την έλλειψη πολιτικών με πυγμή που θα χτυπήσουν το χέρι στο τραπέζι και θα πραγματοποιήσουν μεταρρυθμίσεις ίσως σώσουν το ακυβέρνητο καράβι.....Και φυσικά αυτός ο λαός ψήφισε έναν άνθρωπο ο οποίος έλεγε οτι θα δώσει 100,200,300,400 εκατομμύρια ευρώ(το ποσό άλλαζε ανάλογα με το πόσο κοντά ήταν η ημερομηνία των εκλογών),οτι λεφτά υπάρχουν και το κορυφαίο οτι θα διαγράψει όλα τα χρέη των Ελλήνων!Και όμως τον πίστεψαν.Θαυμάστε στη φωτογραφία αυτούς που θα σώσουν την Ελλάδα και σε τρία χρόνια ξαναψηφίστε τους(τότε μάλλον δεν θα σας έχουν ανάγκη,θα ψηφίζονται απο τους φρεσκοέλληνες πακιστανικής κ αλβανικής καταγωγής)

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ Μαύρος Ιάκωβος 02/02/2010 01:41:10

      Πολύ σωστό. Η κατάσταση είναι ακριβώς τέτοια που την περιγράφεις. Εμείς δεν φταίμε σε τίποτα, μόνο οι κακοί ξένοι μας φταίνε...

  9. M.Marianou avatar
    M.Marianou 01/02/2010 06:37:44

    Timios got it right.
    The only way to recovery.

  10. FAKOS avatar
    FAKOS 01/02/2010 07:14:18

    MAN8OS

    απο που αντιγραφεις τα σχολια? θα μας πεις?

  11. ataktos avatar
    ataktos 01/02/2010 09:28:38

    Ποιος είναι ο λόγος που μέχρι σήμερα δεν έχουν εντάξει στο ΑΕΠ το ΜΑΥΡΟ ΧΡΗΜΑ

  12. πρασινάλογα avatar
    πρασινάλογα 01/02/2010 10:08:07

    Όταν ο Γιωργάκης έλεγε "λεφτά υπάρχουν" εννοούσε "δανεικά υπάρχουν".
    Τώρα που ο εθνικός μας Πινόκιο συνειδητοποίησε ότι τα "δανεικά υπάρχουν υπό αίρεση" είναι καταδικασμένος να κάνει αυτά που θα έκανε και ο Κώστας Καραμανλής.
    Με λίγα λόγια, είναι καταδικασμένος να ΔΙΚΑΙΩΣΕΙ τον Κώστα Καραμανλή.
    Τελικά ο Σερραίος ήταν πιό μάγκας από όσο φανταζόντουσαν.
    Κατάφερε να "ξεκουρασθεί" πρόωρα αλλά και να δικαιωθεί ιστορικά από προσωπικό πολιτικό κόστος που δεν του χρεώθηκε.
    Τέλιο.
    Ο χαμένος της υπόθεσης;
    Όλοι τον ξέρουμε, μόνο ο ίδιος δεν έχει καταλάβει τίποτε ακόμη, αργόστροφος όπως συνήθως δηλαδή.
    Όπως με τη Ντόρα τελείωσε η Αγία Οικογένεια, έτσι με το Γιωργάκη τελειώνουν και οι Παπανδρέου από την πολιτική ζωή.
    Οσονούπω.

  13. Νίκος avatar
    Νίκος 01/02/2010 10:11:12

    Λοιπον, το0 ξερατε εσεις οτι ως σημερα τα θεματα των Ελληνων μουσουλμανων υπηγοντο στο -κρατηθειτε!- ΥΠΕΞ παρακαλω!!!
    Μαλιστα, και μετα μου λετε οτι η ΑΛΗΤ δεν εχει φαντασια. Τωρα ομως και συμφωνα με τον Ινφογνωμονα "Την υπαγωγή των θεμάτων της μειονότητας της Θράκης από το υπουργείο Εξωτερικών στο Εσωτερικών περιλαμβάνει πρόταση που έχει ήδη κατατεθεί στον πρωθυπουργό, με την οποία συμφωνούν όσοι πιστεύουν ότι «δεν μπορεί η μειονότητα να παραμένει για πάντα όμηρος των ελληνοτουρκικών σχέσεων».

    Παντως, και οφειλω να του το αναγνωρισω συμφωνα παντα με τον ινφογνωμνονα, Στην απαντητική επιστολή στον Τ. Ερντογάν ο Γ. Παπανδρέου δήλωνε ότι «δεν συζητάμε με την Τουρκία θέματα που αφορούν έλληνες πολίτες». Θέση του ΠΑΣΟΚ και του προέδρου του είναι ότι «τα προβλήματα των μουσουλμάνων συμπολιτών μας δεν είναι θέματα εξωτερικής πολιτικής, αλλά ζήτημα εσωτερικής έννομης τάξης, που πρέπει να διασφαλίζει την ισοτιμία δικαιωμάτων και υποχρεώσεων όλων των ελλήνων πολιτών, ανεξαρτήτως θρησκείας ή εθνικής ταυτότητας».

    Ε, καιρος δεν ειναι; εγω παντως ελπιζω να διαψευστω για τους μεχρι τωρα μυδρους εναντιον σας Κε Παπανδρεου. Ειδωμεν...

  14. exomatiakaivlepo avatar
    exomatiakaivlepo 01/02/2010 10:12:45

    Την Τετάρτη Έρχονται οδηγίες απο την Ε.Ε ;;

    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2010/01/blog-post_4790.html

  15. ataktos avatar
    ataktos 01/02/2010 11:12:52

    http://www.youtube.com/watch?v=CfRSnPFO87M&feature=player_embedded

  16. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 01/02/2010 11:22:54

    Κυκλάμινο,φρόντισες να κρατήσεις καμιά φωτογραφία σου, από τις ατραξιόν σου και τα happenings στην Εσπερία; Ν'άχεις να θυμάσαι και ν'αναπολείς ότι sic transit gloria?Διεπόμενος από ειλικρινή συμπόνια γιά σένα,θα σου συνιστούσα να ζητήσεις από τους φωτορεπόρτερς,δυό μοναδικά στιγμιότυπα:Αυτό που σαν καλό λυκόπουλο, φοράς το σακιδιάκι σου στην πλάτη και το άλλο,που σταυρoφολιέσαι με την ξανθιά ξερακιανή κομισσάρια.Επειτα,κορνιζάρισέ τες και κρέμασέ τες κοντά στο σύνθετο με την τηλεόραση και τα στερεοφωνικά.Ναί,ναί ακριβώς:πλάι στο σεμέν της θειάς σου της Αννέζως.Μην ξεχάσω να σου πώ,ότι το μπίρμπιλο λέει δεξόζερβα,πως του αντιγράφεις το styling.Σε φιλώ στους αγκώνες.