09/11/2009 07:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μια από τα ίδια...



Η κ. Μαρία Καλτσά (αμερικανοσπουδαγμένη σοσιαλίστρια, κάτοικος Ψυχικού), ήταν από τα πρώτα ονόματα γενικών γραμματέων, που επελέγησαν μέσω της διαδικασίας του opengov.gr. Η κυβέρνηση την τοποθέτησε ως νέα γενική γραμματέα Χωροταξίας.

Η κυρία Καλτσά είναι μέλος του Δ.Σ. της ΓΕΚ-ΤΕΡΝΑ, μιας από τις μεγαλύτερες κατασκευαστικές της Ελλάδας, μέχρι την 26.6.2011 (ΦΕΚ 7540/11-7-2007).

 ΤΟ ΜΕΛΟΣ Δ.Σ. ΜΙΑΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΕΡΓΟΛΑΒΩΝ, Γραμματέας στο Υπουργείο, που τους αναθέτει τα έργα !

 Υπάρχει πρόβλημα;

 Για μας, κανένα.

 Απλά κάποιοι έγραφαν πριν μερικούς μήνες:

 «Προνομιακός εργολάβος του Καραμανλή η ΓΕΚ»

 Η ουσία είναι πάντως, ότι από εκείνη την εποχή, η μεγάλη κατασκευαστική εταιρία ΓΕΚ-ΤΕΡΝΑ, συμφερόντων των κ.κ. Καμπά και Περιστέρη, στενών προσωπικών φίλων των βασικών μετόχων του ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΚΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ ΛΑΜΠΡΑΚΗ, έγινε ένας εκ των δυο προνομιακών εργολάβων της κυβέρνησης Καραμανλή.

http://taxalia.blogspot.com/2009/11/blog-post_5441.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. zorro avatar
    zorro 09/11/2009 09:06:21

    έλα, δεν το πιστεύω...

  2. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 09/11/2009 09:23:25

    Να θυμίζω ότι οι Τέρνα ασχολείται με την πράσινη ανάπτυξη αιολικών πάρκων.

    http://www.terna.gr/index.php?option=com_content&view=article&layout=news&id=345&Itemid=216&lang=el

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/11/2009 09:57:55

    Πράσινα Τρωκτικά, μεταπράτες σαβούρας, γλύφτες επιδοτήσεων, ζήτουλες υστερήματος

  4. ελεύθερος avatar
    ελεύθερος 09/11/2009 10:10:04

    Το θέμα έχει πιό πολλή ουρά από όσο νομίζουμε και καλό θα είναι να θυμηθούμε και κάποια άλλα δεδομένα, που όσο καλοπροαίρετος και να είσαι δεν μπορείς παρά να τα συνδυάσεις.
    Την Τετάρτη 30 Σεπτεμβρίου 2009 (4 μόλις ημέρες ΠΡΙΝ από τις εκλογες) έγινε μία ωραία συνάντηση στην πολυτελέστατη βίλα της κυρίας Καλτσά στο Παλαιό Ψυχικό.
    Η πρωτοβουλία της πρόσκλησης των συμμετεχόντων ανήκε στον Νίκο Παπανδρέου, αδελφό του Γιώργου Παπανδρέου και καλεσμένοι ήταν κάμποσοι εκπρόσωποι της διαπλοκής (οι επονομαζόμενοι νταβατζήδες, μπομπολο-δόλιοι κλπ) και πάμπολλα στελέχη του πασόκ.
    Και ερχόμαστε τώρα στο Γιωργάκη, που πρίν από λίγες ημέρες ανακοίνωσε τους Γενικούς Γραμματείς.
    Ο Γιωργάκης ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ διόρισε Γενικό Γραμματέα Χωροταξίας και Αστικής Ανάπλασης την Καλτσά, προφανώς μέσω των «αξιοκρατικών» κριτηρίων των βιογραφικών που εστάλησαν από 23.000 συμπατριώτες μας με την ελπίδα ότι θα ξεφύγουν από την ανεργία.
    Προφανώς ο Γιωργάκης που ήθελε να πατάξει την αναξιοκρατία και τη διαφθορά ξέρει ότι:
    1. H Καλτσά ήταν υποψήφια ευρωβουλευτής του πασόκ με τον Παπακωνσταντίνου τον Ιούνιο.
    2. Μέχρι και πριν της ευρωεκλογές του Ιουνίου η Καλτσά ήταν στο Δ.Σ. δύο γνωστών πολύ μεγάλων εταιριών του χώρου των κατασκευών και της ενέργειας.
    3. Τον Ιούλιο του 2007 οι ανωτέρω εταιρίες ίδρυσαν μεγάλο επενδυτικό fund ύψους 140.000.000 ευρώ για επενδύσεις σε τουριστικά ακίνητα στην Ελλάδα.
    4. Τις επαγγελματικές δραστηριότητες του γερμανού συζύγου της στην ανάπτυξη μεγάλων τουριστικών συγκροτημάτων στη Δυτική Ελλάδα.
    5. Ότι η θέση του γενικού Γραμματέα Χωροταξίας σχετίζεται ΑΜΕΣΑ με τον καθορισμό των χρήσεων γής σε ότι αφορά τoν τουρισμό.
    6. Τις προσωπικές σχέσεις με άλλους αμερικανο-θρεμένους υπουργούς και αξιωματούχους που σχετίζονται με τις τουριστικές επενδύσεις.
    Και ένα τελευταίο, έτσι για να ευθυμήσουμε και να θυημηθούμε ΤΟ ΒΑΘΟΣ ΤΗΣ ΔΙΑΠΛΟΚΗΣ:
    Ποιάς νεαράς Υφυπουργού της Νέας Δημοκρατίας και φανατικής υποστηρίκτριας της Θεοδώρας Μητσοτάκη η εν λόγω κυρία βάφτισε το κοριτσάκι στις 4/7/08 και έκανε μάλιστα και τη δεξίωση στην ίδια βίλα;
    ΥΓ. Κάτι μου λέει ότι δεν θα πούν ΤΙΠΟΤΕ ούτε τα ιδιωτικά κανάλια, ούτε οι εφημερίδες.
    ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ, φαίνεται.
    Τι χρώμα βρακί φορούσε καθημερινά ο Καραμανλής το ήξεραν αλλά αυτά δεν τα δεν ξέρουν οι Ευαγγελάτοι, οι Τσίμηδες, οι Τρέμηδες, οι Χατζηνικολάηδες, οι Θέμηδες και οι Ζούγκληδες.
    Γιωργάκη, Θεοδώρα και καναλάρχες, σας ευχαριστούμε ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ που μας κοροϊδεύετε.
    Ελπίζω, κάποια στιγμή, να βρούμε ένα τρόπο να σας το ανταποδώσουμε.

    • Ichtyosaurus avatar
      Ichtyosaurus @ ελεύθερος 09/11/2009 11:53:43

      Ελεύθερε σκίζεις, αν και ενοχλείς πολύ….
      ΑΝΤΑΠΟΔΩΣΗ οπωσδήποτε…

  5. Lavazza avatar
    Lavazza 09/11/2009 10:55:38

    Ελεύθερε,

    μην συγχίζεσαι.



    Και δεν είναι μόνο managing director της ΕΛΛΑΣ Α.Ε (με Ιδιοκτήτες τους εγχώριους Νταβατζήδες) αλλά προωθεί και την πώληση σεβαστού ποσοστού μετοχών σε αλλοδαπούς Επενδυτές (βλέπε Αμερικάνους)...

    Τα 11.000.000 Εργαζομένων στην ΕΛΛΑΣ Α.Ε θα πάρουν τελικά τον πούλο όπως γίνεται πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις συγχωνεύσεων...

    Υ.Γ.: Βρε μήπως πρέπει να το γυρίσω σε Κομμουνιστής τελικά...:;;

    • Ichtyosaurus avatar
      Ichtyosaurus @ Lavazza 09/11/2009 11:51:20

      Εμ;;

    • ελεύθερος avatar
      ελεύθερος @ Lavazza 09/11/2009 11:54:58

      Ξέρω, αλλά άμα αρχίσουν οι λεπτομέρειες θα γίνει χαμός.
      Δεν θέλω να μπλέξω φίλε.

  6. tiramola avatar
    tiramola 09/11/2009 11:04:22

    @Lavazza
    "...ο Γιωργάκης είναι καθαρά υπάλληλός τους!"

    Σε πήρανε τηλέφωνο ή τα "συμπεράσματά" σου είναι λόγω των πρόσφατων "θετικών" δημοσιευμάτων για Σιούτη και Μπιρμπίλη?
    .....
    Αν θέλεις απλά να κουτσομπολεύεις με φανταστικά σενάρια τύπου κυρά Κατίνας υπάρχει και το facebook...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ tiramola 09/11/2009 11:33:18

      tiramola, σε καιρό ύφεσης θα ψάξουν για λεφτά όπου μπορούν, και λογικό είναι. Ωστόσο, εγώ τουλάχιστον τρέμω ότι για χάντρες και καθρεφτάκια θα δώσουμε κάθε γωνιά Ελλάδας που έχει απομείνει, και δεν αναφέρομαι σε σαπάκια τύπου Λάρκο, αλλά σε παραλίες, βουνοκορφές, οροπέδια... γη που πολλοί θεωρούν άχρηστη ή άσχετη, αλλά αυτή είναι η Ελλάδα που θα βρούν οι επόμενοι. Μετά θα μείνει μόνο η Κυψέλη, η Εκάλη και του Γκύζη. Θλιβερό.

      Η "πράσινη ανάπτυξη" είναι ίσως παρεξηγημένη, αλλά εγώ βλέπω πολλές ανεμογεννήτριες μέσω Τέρνα και αντίστοιχων. Υποθήκευση του μέλλοντος σε εισαγωγείς πετρελαίου, και όσοι μπορούν να φύγουν για αλλού, να το κάνουν...

      • tiramola avatar
        tiramola @ archaeopteryx 09/11/2009 12:00:16

        Αρχαίε οι βραχονησίδες είναι δεδομένο ότι θα πήξουν στους ανεμιστήρες.
        Prysmian , ABB , Siemens κλπ κάνουν το ίδιο σε όλο τον πλανήτη.
        Η διασύνδεση Βορείου Αφρικής με νότια Ιταλία προχωρά ήδη με γρήγορους ρυθμούς.
        Έχουν την τεχνολογία και κόβουν και ράβουν σύμφωνα με τα συμφέροντά τους.
        Υποβρύχια καλώδια συνεχους ρεύματος με μηδενικές απώλειες και πόντιση μέχρι και 1200 μέτρα βάθος.
        Εγώ σε αυτόν τον τομέα τους παραδέχομαι!

        Έτσι απεφάσισε η υπερεθνική οικονομική ελίτ κατά την αναζήτηση μελλοντικού αναπτυξιακού μοντέλου.

        Αν βρισκόμασταν ποτέ για κανένα τσιπουράκι μπορεί και να μιλάγαμε για "οικονομία χωρίς χρήμα"....
        Αλλά εκεί θέλει μεγάλη υπέρβαση πρωτίστως ατομική , ελαφρώς θολώμένο μυαλό και άλλη αντίληψη για την ίδια τη ζωή....

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ tiramola 09/11/2009 12:18:58

          όσα λες (για βραχονησίδες) δεν με ενοχλούν (θα ενοχλήσουν την τσέπη μου γιατί θα ακριβύνει το ρεύμα). Όπως το λες.... θα είναι καλό μόνο για τους καλωδιάδες. Μηδενικές απώλειες δεν υπάρχουν, απλά οι απώλειες δεν είναι θηριώδεις.

          Δεν μου καίγεται καρφάκι αν η Ζημενς γεμίσει την Σαχάρα με φ/β με λεφτά Γερμανών και γή Λίβυων. Μου καίγεται αν γεμίσει το χωριό μου με Α/Γ. Αλλά αν του ΚΚΕ κόπτεται για την Μακρόνησο και την Γυάρο, εγώ, που ζω ακόμα, γαιτί να μην ενοχλούμαι για το χωριό μου;

          To τσίπουρο δεν το βλέπω... αλλά πάντα πέφτω για σουβλακια και παγωτό :-)

    • trellakias avatar
      trellakias @ tiramola 09/11/2009 14:44:16

      Το πασοκ είναι εδώ ενωμένο δυνατό. Πάμε όλοι μαζί για την νέα μάσσα που το Παιντί είναι ο πρωθυπουργός και ο γνωστός κατασκευαστής υπουργός υπεχωδε. Ά ρε Κ.Κ. κακό που έκανες στην Χώρα και έφερες τα φαντάσματα πίσω.

  7. rs avatar
    rs 09/11/2009 12:11:50

    Κρατάω γενικά επιφυλακτική στάση σχετικά με τα πεπραγμένα της κυβέρνησης.
    Εχω πήξει χρόνια ολόκληρα ακούοντας, απ' όλους, ένα "πολιτικό λόγο" άκρατου βερμπαλισμού, απαξιωτικό και μαξιμαλιστικό λές και απευθύνονται πράγματι σε "ιθαγενείς".
    Για αυτήν όμως την κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ, αν και δεν είμαι ψηφοφόρος και γενικά για το ΠΑΣΟΚ έχω τελείως αρνητική άποψη, είπα ας περιμένουμε λίγο. Τουλάχιστον μέχρι αρχές του χρόνου, μέχρι ν΄αρχίσουμε την κριτική.
    Τελικά όμως δεν αλλάζει τίποτε. "Ο δρόμος προς την κόλαση είναι στρωμένος με καλές προθέσεις".
    Δεν νομίζω οτι ανήκω σ΄αυτούς που κριτικάρουν σαν τους "ευσεβιστές" και κριτικάρουν πάντα, "οτι πετάει και ότι κινείται". Αλλά, τέτοια ....βιογραφικά θα έπρεπε εκ των πραγμάτων να αποκλείονται.
    Απλά η κ. Καλτσά δεν έχει την "έξωθεν καλή μαρτυρία". Τόσο απλά. Κάποιοι έχουν καεί πριν η φωτιά τους πλησιάσει.

  8. HELLOO avatar
    HELLOO 09/11/2009 12:15:11

    Η Καλτσά είναι σπουδαία επιστήμων. Το ότι δούλεψε γι ανα ζήσει και αναδείχθηκε σε μεγάλη επιχείρηση είναι απολύτως νόμιμο. Άλλοι, υπουργοί της ΝΔ και πρώην υπουργοί του ΠΑΣΟΚ -δεν τους ξαναέκανε υπουργούς ο ΓΠ- όχι μόνο ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΨΑΝ ποτέ τους, αλλά αναδείχθηκαν παγκόσμιοι πρωταθλητές στις καταδύσεις στην πισίνα με τις μίζες.
    Καλή η συνωμοτικότητα, αλλά να υπάρχουν και τίποτε αποδείξεις...

    • οξεία γωνία avatar
      οξεία γωνία @ HELLOO 09/11/2009 12:49:22

      Είμαι μηχανικός με διδακτορικό και δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα επί 25 χρόνια.
      Μπορώ να γίνω Γενικός Γραμματέας του Υπουργείου σήμερα ή να στείλω πρώτα βιογραφικό;

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ HELLOO 09/11/2009 13:10:47

      H Καλτσά μπορεί να είναι σπουδαία επιστήμων. Όταν δεις την Τέρνα ή την ΓΕΚ ή τον ΔΟΛ να παίρνει καποια δουλειά , η επιστήμη θα κοιμάται, στα μάτια τα δικά μου.

      Το πρόβλημα δεν είναι η επιστήμη της κάθε Καλτσά. Το πρόβλημα είναι οι κρατικοδίαιτοι που πιέζουν. Η κάθε Καλτσά και η κάθε Μπιρμπίλη απλά θα τα ακούνε. Και όταν βρωμάει, θα τα ακούνε ΔΥ-ΝΑ-ΤΑ.

      • tiramola avatar
        tiramola @ archaeopteryx 09/11/2009 13:19:34

        Αρχαίε μαζί σου...
        Ξεκινάμε μιά εταιρεία λαικής βάσης όπου το επιστημονικό προσωπικό αλλά και οι εργάτες θα δουλεύουν για την ψυχή της μάνας τους?

        ΥΓ. προς συνομωσιολόγους...
        Πράγματι ήταν ελλειπής η διακύρηξη...
        Έπρεπε σε μία υποσημείωση να αναφέρεται ότι οι υποψήφιοι δεν πρέπει να έχουν δουλέψει ποτέ για καμία μεγάλη εταιρεία που έχει πάρει έστω και μία φορά δουλειά από το Δημόσιο......

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ tiramola 09/11/2009 13:25:51

          παληκάρι μου, ανήκω στην κατηγορία αυτών που όταν είναι να πάρουν μια θέση ξεφοτώνονται δημόσια και πανηγυρικά κάθε τι που δημιουργεί σύγκρουση συμφερόντων. Το είπα: Δεν είναι η Καλτσά το πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι ότι η γυναίκα του Καίσαρα πρέπει και να είναι και να φαίνεται τίμια. Με αντισυμβαλλόμενους Τέρνες, Μέρνες και Φέρνες, καλή τύχη. Ένα μας σώζει: ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΛΕΦΤΑ, Αμήν.

          ΥΓ. Δεν έχω πρόβλημα με την διακήρυξη... ούτε με το γεγονός ότι ένα σωρό αργόσχολοι επιστήμονες παρκαρονται μέχρι να καθίσουν σε καρέκλα. Τι να τους κάνει η Φέρνα τους επιστήμονες; Γρασσαδόρους θέλει και μήντια για σαπόρτ.

  9. socrates avatar
    socrates 09/11/2009 12:40:07

    Και ΝΟΜΙΜΟ και ΗΘΙΚΟ είναι, όπως έλεγε μια άλλη ψυχή που πρόσφατα τακλίμιασε με τη Θεοδώρα.
    Hello, σίγουρα το ξέρεις καλά το θέμα; Αν όχι άστο γιατί μπορεί να μάθουμε και τίποτε άλλο σήμερα που μπορεί να μην το ήξερες.
    Απειλή, υπόσχεση, ποιός ξέρει;

  10. bazoukas avatar
    bazoukas 09/11/2009 12:52:02

    ΓΙΑ ΤΟ ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟ ΜΕΛΕΤΗΤΗ - ΕΡΓΟΛΗΠΤΗ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΡΓΩΝ, ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ;

    • loretta avatar
      loretta @ bazoukas 09/11/2009 14:42:38

      χμ..να ρωτησουμε την ΔΑΜΑΝΑΚΗ η τον ΠΡΩΗΝ ΠΡΩΗΝ..(εχασα το μετρημα) αντρα της?

  11. tiramola avatar
    tiramola 09/11/2009 13:00:12

    @οξεία γωνία..
    Γιατί , επειδή θα παίρνεις περισσότερα ή επειδή είσαι εκ φύσεως άνθρωπος της κοινωνικής προσφοράς?

  12. Skeptikos avatar
    Skeptikos 09/11/2009 13:54:24

    Tiramola,

    το να ειναι η λεγαμενη στο Δ.Σ. της ΤΕΡΝΑ η οποια διεκδικει κρατικα Εργα ειναι ηθικο?

    Το να ειναι στο Δ.Σ της κατασκευαστικης του Γερμανου Συζυγου της ο οποιος διεκδικει Εργα (η θα διεκδικησει) του Δημοσιου ειναι ηθικο?

    Νομιμο ειναι αλλα ηθικο πιστευω πως οχι. Εκτος εαν υιοθετησε και το ΠΑΣΟΚ το "Βουλγαρακειον Δογμα".

    Δηλαδη η ΤΕΡΝΑ οταν συναλλασονταν με την Κυβερνηση του Κ.Κ ηταν διαπλεκομενη και τωρα που οχι μονο συναλλασεται αλλα ΕΒΑΛΕ ΠΟΔΙ στην Κυβερνηση του ΓΑΠ ειναι καθαρη?

    Θα μας τρελλανεται ολους εσεις οι Πασοκοι?

    Κανονικα τετοια λυπηρα φαινομενα θα επρεπε να προβληματιζουν περισσοτερο εσας τους Πασοκους (με τις τοσες προσδοκιες) παρα εμας τους υπολοιπους.

    P.S.:
    Ηθελα να ήξερα απο περιεργεια, εαν η λεγαμενη καθοταν στο ιντερνετ στο opengov.gr και συμπληρωνε κουτακια κι εστειλε βιογραφικο οπως εβαλαν να κανει 100.000 κοσμος.

    • tiramola avatar
      tiramola @ Skeptikos 09/11/2009 14:18:50

      @Skeptikos
      Θέλεις να επιβεβαιωθεί το nick name σου?
      Μάλλον όχι...
      Διότι όπως ίσως θα έχει πάρει το αυτί σου όλες οι αποφάσεις ανάθεσης έργου , οι όροι των διαγωνισμών αλλά και οι προσφορές θα αναρτώνται στο διαδύκτιο.
      Δεν μπορείς να περιμένεις λιγουλάκι όπως και εγώ?
      Δεν σε προβληματίζει καθόλου το γεγονός ότι οι αποκαλούμενοι νταβατζήδες που υποτίθεται έρριξαν τον Καραμανλή τώρα επιτίθενται στην μόλις ενός μηνός νέα κυβέρνηση?
      Δεν προβληματίζεσαι καν σκεπτόμενος ότι αν θέλουν να ξεπληρώσουν γραμμάτια δεν θα το έκαναν τόσο εξώφθαλμα?
      Έπρεπε δηλαδή να βάλουν "άνθρωπο" του Μυτιλινέου στο υπουργείο για ευνοική μεταχείρηση?
      Δεν μπορούσαν να βάλουν έναν αποτυχημένο βουλευτή πχ ο οποίος θα ήθελε να ρεφάρει όσα ξόδεψε για να εκλεγεί?
      Για ηρεμήστε λίγο που πέσατε στην αντιπολίτευση προτού ακόμα παρθεί μιά απόφαση...

      • οξεία γωνία avatar
        οξεία γωνία @ tiramola 09/11/2009 15:19:18

        Πάνω που πάς να πείς κάτι σωστό το ρίχνεις ΠΑΛΙ στο τσάμικο.
        Τις κάνεις τις αλήθειες λάστιχο σαν το τιραμόλα.
        Να το κοιτάξεις.

    • xdx avatar
      xdx @ Skeptikos 09/11/2009 14:38:52

      Το βιογραφικο ασφαλως το εστειλε.Στη δεξαμενη των δικων μας παιδιων.Οι αλλοι στην αλλη δεξαμενη.Οπως γινεται στους διαγωνισμους του δημοσιου.Προκηρυσσουν προσφορα τυποις και εχουν προεπιλεξει τον αναδοχο.Ολα νομοτυπα.

  13. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 09/11/2009 14:36:57

    Oι θεσεις των Γ.Γ. των υπουργειων ειναι πολιτικες και επομενως η κυβερνηση μπορει να διορισει οποιους θελει και δεν με απασχολει ο τροπος που θα τους βρει.
    Εκεινο που εχει σημασια ειναι οτι οι δηθεν ριζικες αποφασεις αναβολης των αυτοκινητοδρομων στην Αττικη ειναι λαθος που θυμιζει την αναβολη του μετρο και του αεροδρομιου των Σπατων το 1981.Ας δωσουν το εργο σε αλλο απο το Μπομπολα αλλα οι αυτοκινητοδρομοι χρειαζονται.Φυσικα δεν περιμενω απο τη ΝΔ να το πει αφου εχουν τρομοκρατηθει απο τη διαπλοκολογια.ΟΙ δρομοι αυτοι μαλιστα γινονται ευκολα με αυτοχρηματοδοτηση αφου τοσος κοσμος θελει να τους χρησιμοποιησει.

    • οξεία γωνία avatar
      οξεία γωνία @ ψυχραιμια 09/11/2009 15:27:05

      Ψυχραιμία την έχασες πάλι την ψυχραιμία σου.
      Πρώτο, καλά τα λές για τις πολιτικές θέσεις αλλά επιτρέπεται η Γενική Γραμματέας να είναι στη διοίκηση μεγάλης ιδιωτικής εταιρίας που σχετίζεται άμεσα με το αντικείμενο της δουλειάς της;
      Τρελλά πράγματα μας ζητάς να καταπιούμε.
      Δεύτερο, το πασόκ έχει χιλιάδες επίσημα στελέχη που είναι επιστήμονες και που έχουν δώσει αγώνες για το κόμμα, ενώ η ιδιότητα της κυρίας είναι απλά ότι είναι φίλη του Νίκου Παπανδρέου.
      Μήν προσπαθείς να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα.
      Η ΚΟΠΕΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΛΗΤΗ ΤΟΥ ΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΗ ΤΟΥ ΛΑΜΠΡΑΚΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΑΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ.
      Πέτα τις παρωπίδες.

  14. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 09/11/2009 16:23:57

    Καταρχήν είναι ακόμα στο ΔΣ της Τέρνα; Έχει μετοχές;
    Αν απαντηθούν τα παραπάνω θα προχωρήσω και παρακάτω... τέλος ότι είναι νόμιμο δεν είναι και ηθικό εκτός και αν τα αλλάξαμε τώρα λόγω επειδή τα πράσινα παιδιά είναι πιο αρεστά στους νταβάδες.

  15. ΙΑΝΟΣ avatar
    ΙΑΝΟΣ 09/11/2009 22:21:35

    Αλαλούμ ! Αλαλούμ ! Αλλη γλώσσα μιλάνε ας τά μαζέψουνε ολοι τους νά πάνε πιό καλά .... στό Χαρτούμ !!!