#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/12/2009 08:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μια από τα ίδια και χειρότερα

 

Όταν στις 4 Οκτωβρίου περισσότεροι από 3.000.000 Έλληνες ψήφισαν το ΠΑΣΟΚ το έπραξαν αφενός γιατί βαρέθηκαν την κατάσταση με τη Νέα Δημοκρατία και αφετέρου διότι πίστεψαν ότι μπορεί να αλλάξει κάτι. Ψήφισαν εν πάση περιπτώσει κάτι διαφορετικό και απαιτούν να το δουν άμεσα. Όσο κι αν το ΠΑΣΟΚ κυβερνά μόλις 60 ημέρες δεν μπορούμε να μην επισημάνουμε τα έντονα προβλήματα κυβερνητισμού, έλλειψης σχεδίου, αλαλούμ στις αποφάσεις, διαφωνιών μεταξύ υπουργών κ.λπ. Ότι δηλαδή συνέβαινε και επί Νέας Δημοκρατίας. Σα  να μην πέρασε μια μέρα συνεχίζει το ΠΑΣΟΚ. Και φυσικά δεν πρέπει κανείς να ξεγελιέται με ανακοινώσεις του τύπου όλα στο φως, οι αποφάσεις στο διαδίκτυο και άλλα τέτοια που τα media των διαπλεκόμενων δίνουν με στόμφο για να επηρεάσουν την κοινή γνώμη.

Στην οικονομία τα πάντα δόθηκαν βορά στις ορέξεις των κοινοτικών. Σχέδιο ουδέν αφού δεν ξέρουν ακόμη τι προϋπολογισμό θα κάνουν, αν θα παγώσουν τους μισθούς, τι θα κάνουν με το ασφαλιστικό, πως θα ανοίξουν τα κλειστά επαγγέλματα, τι θα γίνει με τη φορολογία εισοδημάτων και ακινήτων.

Στον τομέα της δημόσιας τάξης, πέρα από τις πομπώδεις εξαγγελίες Χρυσοχοϊδη για αλλαγές στην Αστυνομία, σεβασμό των δικαιωμάτων κ.λπ. βλέπουμε καθημερινά να γίνεται χαμός. Ειδικά στον θέμα των προσαγωγών, το πράγμα έχει παραγίνει με αστυνομικούς (με εντολή φυσικά) να βάζουν στις κλούβες ακόμη και περαστικούς, ταλαιπωρώντας τους επί ώρες στη ΓΑΔΑ.

Η Τίνα Μπιρμπίλη έχει χάσει και τ΄ αυγά και τα πασχάλια. Οι δήθεν οικολόγοι κάνουν κουμάντο και στο υπουργείο δεν κινείται τίποτε. Αναβολή για τους αυτοκινητόδρομους, για τους ημιυπαίθριους, για τα χωροταξικά και μέχρι στιγμής κάτι γενικόλογες εξαγγελίες για Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας, για Κοπεγχάγη κ.λπ.

Ο Γ. Ραγκούσης αφού ανακοίνωσε ότι θα αλλάξει το σύστημα προσλήψεων στο δημόσιο άφησε και τα παραθυράκια τους φοβούμενος να συγκρουστεί με τους δημάρχους, ενόψει μάλιστα και του Καποδίστρια 2. Για δύο χρόνια ακόμη οι δήμαρχοι θα κάνουν τα ρουσφέτια τους προσλαμβάνοντας με συμβάσεις έργου.

Στο υπουργείο Παιδείας η κ. Διαμαντοπούλου ανακοινώνει διετή υποχρεωτική προσχολική εκπαίδευση λες και δεν γνωρίζει το χάλι των δημόσιων παιδικών σταθμών και νηπιαγωγείων. Χιλιάδες παιδιά βρίσκονται καθημερινά σε υπόγεια, τρώγλες, δίπλα σε βενζινάδικα. Παρ' όλα αυτά ανακοινώνει υποχρεωτική διετία ενώ το Δημόσιο χρειάζεται πάνω από 600 νηπιαγωγεία για να γίνει σοβαρή δουλειά. Εξαγγελία δηλαδή που ουσιαστικά πριμοδοτεί τους ιδιοκτήτες ιδιωτικών σταθμών. Από την άλλη εξαγγέλλει πριμ σε φοιτητές για αγορά λάπτοπ, ότι έκανε δηλαδή η προηγούμενη κυβέρνηση και το ΠΑΣΟΚ την κατηγορούσε για ψηφοθηρία.

Στην υγεία δεν υπάρχει κανένα σχέδιο για να σταματήσει το χάλι στα νοσοκομεία. Η υπουργός απορροφημένη με τη γρίπη και με τις εμφανίσεις την τηλεόραση δεν έχει κάνει καμιά ουσιαστική εξαγγελία για το πολύπαθο ΕΣΥ.

Στην εξωτερική πολιτική ακολουθείται η ίδια μυστική διπλωματία που μόνο λίγοι γνωρίζουν τι συμβαίνει, με ποιους και γιατί διαπραγματευόμαστε και ποιο είναι το τίμημα.

Τα τέλη κυκλοφορίας είναι τα ίδια με του Σουφλιά, με την απόσυρση έχει γίνει χαμός.

Μια κυβέρνηση δηλαδή που ακολουθεί κατά πόδας της προηγούμενη σα να πρόκειται για παρατεταμένη νιρβάνα. Σαν μην έχουν καταλάβει ότι κυβερνούν...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Swell avatar
    Swell 04/12/2009 08:43:07

    Αυτά γράφεις Φάκτορα και περισσότεροι από 3 εκατομμύρια Ελληνες αισθάνονται μακάκες. Περαστικά τους.

  2. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 04/12/2009 08:48:34

    Σωστά τα γράφεις Φάκτορα. Οπως λέει σήμερα και ο politis, ήδη η απόφαση για ανάρτηση στο Διαδίκτυο κάθε απόφασης της Κυβερνήσεως, ισχύει από τον Απρίλιο!
    Και το οικειοποιούνται οι άχρηστοι.....Αυτοί με τα παχιά λόγια.

    Εγώ είμαι συνταξιούχος Δ.Υ. Πέρυσι με τα μέτρα Καραμανλή πήρα το επίδομα αλληλεγγύης, φέτος επειδή κατέβηκε το ύψος της συνταξης ως κριτήριο, δεν το παίρνω.....

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 04/12/2009 08:59:37

    Eγω πραγματικα δεν ξερω τι θα μπορουσαν να κανουν.Οποιοσδηποτε δει τα χαλια που υπαρχουν θα σας ελεγε οτι η Ελλαδα χρειαζεται αμεση ανασυγκροτηση με μεθοδους που στη χωρα μας αλλα και αλλου θεωρουνται "δεξιες".Δεν μπορει ομως το ΠΑΣΟΚ ερχομενο μετα απο τη ΝΔ να παει προς τα εκει.

    • Ένας Τυχαίος avatar
      Ένας Τυχαίος @ ψυχραιμια 04/12/2009 17:35:24

      Γιατί δεν τα έλεγε προεκλογικά; Αν δε ξέρουν, να πάνε σπίτι τους!
      Να μην κάνουν τους πολιτικούς!

      "Δεξιές" μέθοδοι λέγονται από τους "αριστερούς"!
      Από τους "δεξιούς" λέγονται δωστές και δίκαιες μέθοδοι.....
      Μπορεί το ΠΑΣΟΚ να πάει προς τα εκεί, προετοιμάζοντας το έδαφος για την ΝΕΑ ΝΔ!

      Λογοτεχνία = Σοσιαλισμός = Τα όμορφα τα λόγια τα μεγάλα...
      Συμφωνείς με τις ισότητες;

      Ποιά είναι τα χάλια;
      Ποιός τα δημιούργησε;
      Ποιός τα υποστήριξε;

  4. tiramola avatar
    tiramola 04/12/2009 09:18:05

    Kαλημέρα και περαστικά σε όλους σας....
    Έχει κτυπήσει η νέα γρίπη πολύ κόσμο...
    Δεν ξέρω αν μπορεί να βοηθήσει και το εμβόλιο.

    Γιαδικιάρογλου για ρώτα τον "πολίτη" αν είχαν αναρτηθεί και οι αποφάσεις ανταλλαγών νερού με οικόπεδα...
    Τα στοιχεία του διαγωνισμού των άγονων γραμμών του Παυλίδη επίσης...

    • loretta avatar
      loretta @ tiramola 04/12/2009 14:47:49

      δηλ ρε συ ΤΙΡΑΜΟΛΑ θες να μας πεις τωρα οτι το πασοκ εξομολογηθηκε και πηρε και αφεση αμαρτιων και ξανα προς τη δοξα τραβα???

      πολυ αφελης εισαι μωρε αδερφε μου...οι κακες πασοκικες συνηθειες δεν κοβονται...δυστηχως για ολους.

  5. tiramola avatar
    tiramola 04/12/2009 09:18:06

    Kαλημέρα και περαστικά σε όλους σας....
    Έχει κτυπήσει η νέα γρίπη πολύ κόσμο...
    Δεν ξέρω αν μπορεί να βοηθήσει και το εμβόλιο.

    Γιαδικιάρογλου για ρώτα τον "πολίτη" αν είχαν αναρτηθεί και οι αποφάσεις ανταλλαγών νερού με οικόπεδα...
    Τα στοιχεία του διαγωνισμού των άγονων γραμμών του Παυλίδη επίσης...

  6. El Gekko avatar
    El Gekko 04/12/2009 09:33:44

    Η κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ κάνει ό,τι και της ΝΔ, συνεπώς;
    Τα κάνει όλα καλά ή όλα λάθος;
    Παραδέχομαι πως τώρα τελευταία έχω χάσει τον προσανατολισμό μου αναφορικά με την κατεύθυνση των αναρτήσεων.

  7. JOHN avatar
    JOHN 04/12/2009 09:41:11

    Το ΠΑΣΟΚ ειναι η αλλη οψη του ιδιου νομισματος.Εχει τα ιδια αφεντικα(Αλμουνια,Τρισε,Μπαροζο....)και απο αυτους παιρνει εντολες.Τα μετρα που θα παρει το ΠΑΣΟΚ δεν μπορουσε να τα παρει η ΝΔ,διοτι ειχε φθαρει.Ενω τωρα με νωπη εντολη η κυβερνηση,ανετη πλειοψηφια και ελεγχο των συνδικατων θα περασει σχετικα ευκολα τις ντιρεκτιβες των Βρυξελων.Ο Καραμαλης πασα εκανε την εξουσια στον Ανδρεα.Οι προηγουμενοι εβαλαν φορους και η σημερινη κυβερνηση τους εισπρετει.Ο κοσμος ευκολα χειροκροτει,αλλα τωρα καταλαβαινει τι ειναι τα νεα τελη κυκλοφοριας,που σε πολλες περιπτωσεις υπερβαινουν την αξια του οχηματος,νεοι φοροι στα ακινητα,και στη αγορα νεων κατοικιων,και παει λεγοντας.Και μετα σςου λεει ν αποκτησεις φορολογικη συνειδηση.Πως μπορει να γινει αυτο οταν αλλοι κλεβουν και απολαμβανουν ατιμωριτοι,και ο καθε νοικοκοιρης καλειται να πληρωσει τα σπασμενα οπως ακριβως και παλια.

  8. Matina avatar
    Matina 04/12/2009 10:39:09

    Το 2004, στις πρωτες 60 μέρες της ΝΔ, μπορείς να μας θυμήσεις λιγάκι την κατάσταση?...Πολύ δε βιάζεσαι να τα αποδομήσεις όλα? Ολοι εσείς που κρίνετε και επικρίνετε, τί ακριβώς έχετε κάνει για τον δημόσιο βίο? Πληρώνετε τους φόρους σας? Πληρώνετε τις κλήσεις σας? Για όλα φταίει το Κράτος? Ποιοί το απαρτίζουν αυτο το περίφημο Κράτος? Μονίμως οι άλλοι, οι κακοί???
    Κι εμείς οι μάγκες που είμαστε απ' έξω, τα ξέρουμε όλα και θα τα κάναμε όλα τέλεια αν μας δίνανε την εξουσία???

    • lypon avatar
      lypon @ Matina 04/12/2009 12:20:59

      Το πρόβλημα του Νεοέλληνα, αγαπητή μου, είναι πως μονίμως ξεχνάει να κοιτάξει στον καθρέφτη. Και τις ελάχιστες φορές που το κάνει, συνήθως πάσχει από ναρκισσισμό.

      Γι΄αυτό φταίνει μονίμως οι άλλοι, γι' αυτό φταίει πάντα το κράτος, γι' αυτό οι Έλληνες είμαστε κατατρεγμενος λαός, από όλους κατατρεγμένος.

      Και αυτό έχει την αντανάκλασή του στα Κόμματα, φυσικά.

      Ειλικρινά, δεν ξέρω αν έχουμε ελπίδα. Προσπαθώ να ελπίζω πως έχουμε.

    • Α.Κ. avatar
      Α.Κ. @ Matina 04/12/2009 12:56:04

      Δεν ξέρω για τους άλλους, προσωπικά πληρώνω τους φόρους μου, κλήσεις δεν έχω, είμαι μισθωτός με μισό τριάρι στο όνομά μου και περιμένω από το ΠΑΣΟΚ να τσακίσει τη φοροδιαφυγή, την εισφοροδιαφυγή, κλοπές γιατρών, δικηγόρων, νυχτερινών κέντρων, ελεύθερων επαγγελματιών γενικά, φπα, οφ σορ εταιρειών κ.τ.λ. μήπως ανασάνω καιεγώ.
      Ζητάω πολλά;
      Και ναι. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑ !! Πειραματίστηκε για 8 χρόνια στην αρχή και από σοσιαλιστικό κατήντησε κόμμα των ημετέρων. Επανήλθε πιο "εκσυγχρονιστικό", πέτυχε κάποια πράγματα και απέτυχε σε άλλα χίλια ! Μετά από την αποτυχημένη περίοδο του ΚΚ β' επανέκαμψε. Τόσα χρόνια στην αντιπολίτευση δεν έβαλε μυαλό ; Τόσα χρόνια οι σκειώδεις υπουργοί του δεν ήξεραν τι έπρεπε να κάνουν όταν θα έπαιρναν την εξουσία ;
      Θα δούμε τι θα γίνει αλλά έχω βαρεθεί να περιμένω καλύτερες μέρες για τους μισθωτούς. Δεν πάει άλλο ! Δεν αντέχω άλλο μαθητευόμενους μάγους. Είχαν χρόνο να ετοιμαστούν και σε ιδέες κια σε πράξεις και σε πολιτικές και σε νομοσχέδια και για διάλογο και για τουε τρόπους να αντιμετωπίσουν τις κλοπές που αναφέρω στην αρχή.

    • Α.Κ. avatar
      Α.Κ. @ Matina 04/12/2009 12:57:01

      Δεν ξέρω για τους άλλους, προσωπικά πληρώνω τους φόρους μου, κλήσεις δεν έχω, είμαι μισθωτός με μισό τριάρι στο όνομά μου και περιμένω από το ΠΑΣΟΚ να τσακίσει τη φοροδιαφυγή, την εισφοροδιαφυγή, κλοπές γιατρών, δικηγόρων, νυχτερινών κέντρων, ελεύθερων επαγγελματιών γενικά, φπα, οφ σορ εταιρειών κ.τ.λ. μήπως ανασάνω καιεγώ.
      Ζητάω πολλά;
      Και ναι. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑ !! Πειραματίστηκε για 8 χρόνια στην αρχή και από σοσιαλιστικό κατήντησε κόμμα των ημετέρων. Επανήλθε πιο "εκσυγχρονιστικό", πέτυχε κάποια πράγματα και απέτυχε σε άλλα χίλια ! Μετά από την αποτυχημένη περίοδο του ΚΚ β' επανέκαμψε. Τόσα χρόνια στην αντιπολίτευση δεν έβαλε μυαλό ; Τόσα χρόνια οι σκειώδεις υπουργοί του δεν ήξεραν τι έπρεπε να κάνουν όταν θα έπαιρναν την εξουσία ;
      Θα δούμε τι θα γίνει αλλά έχω βαρεθεί να περιμένω καλύτερες μέρες για τους μισθωτούς. Δεν πάει άλλο ! Δεν αντέχω άλλο μαθητευόμενους μάγους. Είχαν χρόνο να ετοιμαστούν και σε ιδέες και σε πράξεις και σε πολιτικές και σε νομοσχέδια και για διάλογο και για τους τρόπους να αντιμετωπίσουν τις κλοπές που αναφέρω στην αρχή.

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/12/2009 11:31:21

    Ούτε θα καταλάβουν ότι κυβερνούν, ούτε θα κυβερνήσουν. Λεφτά για παιδικούς σταθμούς και τέτοια, στην άλλη ζωή. Φορολογική αναμόρφωση, τα ελάχιστα να μην φωνάζουν οι Γερμανοί. Οι οικολόγοι δεν έχουν καμία σχέση με το υπουργέιο Μπιρμπίλη, να' ναι καλά η κοπέλα... Στο υπουργείο έχει την ΠρομηΘεους Γκας, την Πετρόλα, και τον κυρ Μήτσο με την μπουλντόζα και το γκρέηντερ. Και μπογιατζήδες με μπουγιέλα πράσινης μπογιάς. Ίσως και μια φωτό του Ομπάμα και του Gore, για ιδεολογία.

    Πριμ για αγορά λαπτοπ... Πριμ για φασολάδα χρειάζεται (για βιοαέρια)

  10. aris53m avatar
    aris53m 04/12/2009 11:37:50

    χιχιχι καλό. και στις 30 μέρες έτσι ήτανε

  11. Νίκος avatar
    Νίκος 04/12/2009 11:53:01

    Αρχαιε, καλοοοο! Πριμ για λιγο μυαλο υπαρχει;
    Αλλα, ειναι μονο 50 μερες + 150 μερες απο τοτε που ηξεραν οτι θα εκλεγουν. Και εμειναν διχως σχεδιο, αυτοι οι ξενοσπουδαγμενοι και Αγγλοαμερικανοποιμενοι δεν εμαθαν τιποτα απο ετοιμοτητα και προτετοιμασια; Εκπλησσομαι, αν ειναι δυνατον! Εδω δεν εμαθαν ελληνικα στα 40+ χρονια που ζουν στον τοπο αυτο...

  12. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/12/2009 12:21:10

    Μην αγχώνεστε, θα τα λύσει όλα οσονούπω, το πουλέν του κινήματος, η "διανοούμενη" Καϊλή. Προς το παρόν βολευτείτε με τον Τσιόκα και την άλλη την ημίγυμνη Αφροδίτη.

    • AMAN avatar
      AMAN @ Strange Attractor 04/12/2009 13:23:12

      Το σχόλειό σου αντικατοπτρίζει την ποιότητά σου.
      Φακτωρα σβύνε εσύ.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ AMAN 04/12/2009 13:26:10

        Και κήνσορας και και λογοκριτής; Τσου...

      • Λέλος avatar
        Λέλος @ AMAN 04/12/2009 13:29:26

        Μπορεί να επανέλθει και η Μαίρη Ματσούκα. Ποιός ξέρει; Ή να επιστρατευτεί και η Φαίη Σκορδά.

  13. George avatar
    George 04/12/2009 12:30:21

    '...Και φυσικά δεν πρέπει κανείς να ξεγελιέται με ανακοινώσεις του τύπου όλα στο φως, οι αποφάσεις στο διαδίκτυο και άλλα τέτοια που τα media των διαπλεκόμενων δίνουν με στόμφο για να επηρεάσουν την κοινή γνώμη..."

    http://politis-gr.blogspot.com/2009/12/blog-post_04.html

    Kαινοτόμες πρωτοβουλίες της κυβέρνησης του Κώστα Καραμανλή παρουσιάζονται ως .....ιδέες των εγκεφάλων του ΠαΣοΚ.

  14. Επόλος avatar
    Επόλος 04/12/2009 13:39:34

    Ο...Θεός να βάλει το...χέρι του.

  15. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 04/12/2009 15:08:04

    Μεγαλυτερη κοροιδια απο το ΟΛΑ ΣΤΟ ΦΩΣ δεν υπαρχει.Λες και ολες οι αποφασεις δεν ειναι νομοτυπες,λες και καποιος αδαης θα μπορεσει να καταλαβει κατι.Ξερετε κ Παπανδρεου τι θα προτεινα εγω.Να κανετε μια χαρτα των ΜΜΕ που να αναγραφει τους ιδιοκτητες των μεσων και τι αλλες συμμετοχες και σε τι εταιρεις εχουν. Και να υποχρεωσετε εναν ιδιοκτητη εφημεριδας για παραδειγμα,εκει που υπαρχει η ταυτοτητα της εφημεριδας να αναγραφονται και οι αλλες του δραστηριοτητες.Μονο τοτε ο κοσμος θα μπορει να αξιολογησει γιατι ενα μεσο εχει τη συγκεκριμενη σταση σε καποιο θεμα.Το ιδιο βεβαια θα μπορουσε να γινει και στα αλλα μεσα.

  16. demasame avatar
    demasame 04/12/2009 15:37:42

    Ενας πρωθυπουργός πού στίς προγραμματικές δηλώσεις τής κυβέρνησής του προβοκάρει από τό βήμα τής βουλής τήν άστυνομία τού κράτους πού κυβερνάει, ένας πρωθυπουργός πού λέει ξεκάθαρα, προτεραιότητα στά πάντα έχουν οί λαθρομετανάστες, ένας πρωθυπουργός πού συνομιλεί μέ τρόπο πού ένθαρρύνει τούς γείτονες έχθρούς, άμέσως μόλις έκλέχτηκε,ένας πρωθυπουργός πού συνεχίζει καί χειροτερεύει τήν άφαίμαξη τού είσοδήματος τών Ελλήνων, πού ήρθε νά διορθώσει, πού κάθε τί πού λέει ή κάνει είναι αποδόμηση τού έθνικού κράτους, ένας πρωθυπουργός τέτοιος είναι άνθέλληνας είναι ό χειρότερος πρωθυπουργός πού έχει περάσει από τό 1821 καί μετά, καί πρόκειται νά φύγει κακήν κακώς. Μιά μαύρη σελίδα στήν πολιτική ζωή τού τόπου, σύμβολο τής παρακμής πού ζούμε σάν λαός.

  17. Orestios avatar
    Orestios 04/12/2009 15:47:56

    Διαφωνώ πλήρως με τον τίτλο του άρθρου. Η αριστοκρατική κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ, είναι πιο χειρότερη ακόμη και από την χειρότερη κυβέρνηση της ΝΔ. Πλησιάζει το ορόσημο των 100 ημερών (όχι εργάσιμων) και τα πράγματα επιδεινώνονται. Η απραξία, η αναποφασιστικότητα και η κρυψίνια κυριαρχούν. Η επίπτωση τους στην ελλινική κοινωνία άμεση.
    Το περίφημο ΣΧΕΔΙΟ που είναι? Υπήρξε ποτέ?

    • ΑΥΝΑΝ avatar
      ΑΥΝΑΝ @ Orestios 04/12/2009 16:01:16

      Όλοι είμαστε εδώ να κάνουμε κριτική καλόπιστη με διάθεση να βοηθηθεί οτιδήποτε θετικό υπάρξει σε κυβέρνηση και αντιπολίτευση. Όλοι μας γνωρίζουμε πως λειτουργεί το Ελληνικό κράτος και τις δυσκολίες εφαρμογής νέων πρακτικών και ιδεων. Ο χρόνος θα δείξει αν υπάρχει θέληση και αποφασιστικότητα για αλλαγές. Αυτό είναι σε γνώση των πολιτών και των επισκεπτών του antinews.
      Αρκετές φορές γράφονται κείμενα μόνο για την τέρψη μερικών θερμοκέφαλων κοματικών. Οι αναρτήσεις αυτού του τύπου θα μπορούσαν κάλλιστα να χαρακτηριστουν αυνανιστικές.

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΑΥΝΑΝ 04/12/2009 16:12:52

        Φαίνεται ότι σε μερικούς υπάρχει η ικανότητα να χαρακτηρίζουν μονολεκτικά τα κείμενά τους αυτοϊκανοποιούμενοι από τις τρομερές επιτυχίες μιας αριστοκρατικής κυβέρνησης, που μόνο καλόπιστα δεν αντιμετωπίζει τους Έλληνες παρά εκφράζει την αντιπάθειά της με κάθε ευκαιρία προς αυτούς. Προσεχώς η λεκτική αντιπάθεια θα γίνει φυσική με την ανάλγητη φοροεπιδρομή καταδρομικού τύπου. Αν νέες ιδέες είναι τα επικοινωνιακά πυροτεχνήματα του opengov ή η υποβάθμιση εθνικών θεμάτων με υποχωρητική διάθεση τότε οφείλουμε να αναρρωτηθούμε για την ικανότητά μας να είμαστε καλοπιστοι κριτές. Το φτύσιμο στα μούτρα δεν συμαίνει ότι βρέχει.

        • AMAN avatar
          AMAN @ Orestios 04/12/2009 17:22:11

          Χαλαρά, δεν έναι κάθε βροχή φτύσιμο στα μούτρα.

        • Orestios avatar
          Orestios @ Orestios 04/12/2009 17:40:07

          Γι'αυτό δεν κρατούμε ομπρέλα πάντα για προστασία. Σε αντίθεση με την αριστοκρατική κυβέρνηση που επιχειρεί πάντα κρατώντας "ομπρέλα".

  18. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 04/12/2009 15:51:11

    Αδελφια, κοτζαμπασηδες κι αγαδες εστειλαν στο ραγια γραφη.
    Επειδη εκανα το αμαρτημα να ειμαι φτωχος ραγιας και να διαθετω παλαιο αυτοκινητο ( καλοδιατηρημενο ειναι η αληθεια ) τιμωρουμαι να πληρωσω εκτος των τελων κυκλοφοριας που ανερχονται στα 202 ευρω,και 150 ευρω για "περιβαλλοντικα τελη".
    Ζητω το περιβαλλον !

  19. F avatar
    F 04/12/2009 16:03:30

    Ἀφοῦ οἱ ἄνθρωποι (καὶ οἱ μὲν καὶ οἱ δέ) μόνο νὰ κλέβουν εἶχαν μάθει, τώρα ποὺ δὲν ὑπάρχουν ἄλλα χρήματα κάνουν αὐτὸ ποὺ ξέρουν καλύτερα: Μένουν ἄπραγοι.

  20. Trifonas avatar
    Trifonas 04/12/2009 16:05:31

    Εμπρος λοιπον αγανακτησμενοι απο το ΠΑΣΟΚ , νεοδημοκρατες. Σας καλεσε ο Καρατζαφερης να ριξετε την ανικανη κυβερνηση του ΠΑΣΟΚ , τι περιμενετε??
    Ισως μπορουμε να πεσουμε ακομη πιο κατω στην παγκοσμια λιστα διαφθορας, αλλα και να αυξησουμε λιγο ακομη το ελλειμα! Ιδιαιτερα τωρα που αναλαμβανουν τα εντιμα στελεχη σας , σαν τον Κυριακο!

  21. Καππαδόκης avatar
    Καππαδόκης 04/12/2009 16:07:38

    Ποτέ στην Ελληνική Πολιτική Ιστορία ένα κόμμα δεν ήταν τόσο σίγουρο ότι στις επόμενες εκλογές θα κυβερνήσει γιατί ποτέ στην Ελληνική Πολιτική Ιστορία ένας πρωθυπουργός δεν πήγε σε εκλογές με τις δημοσκοπήσεις στο -6% και με υποσχέσεις για πάγωμα μισθών και σκληρή φορολόγηση σαν προεκλογικό "μενού".
    Δεν υπάρχει ούτε ένας σόφρων Ελληνας που να μην γνώριζε ότι το ΠΑΣΟΚ έρχεται στην εξουσία.Το ΠΑΣΟΚ δεν το γνώριζε; Το έμαθε ξαφνικά το βράδυ της 4ης Οκωβρίου;

    Αυτή είναι λοιπόν η αιτία που η προχειρότητα και η ανετοιμότητα των πρώτων 60 ημερών με τίποτα δεν δικαιολογείται ειδικά για αυτή την συγκεκριμένη κυβέρνηση.

  22. Paraxenos avatar
    Paraxenos 04/12/2009 16:20:03

    Και έχουμε και ολική επιστροφή του εκσυγχρονισμού, Γιαννίτσης, Πασπακωνσταντίνου, Θεός, Παντελο/ΛατσόΤαμβακάκηδες, Χριστοδουλάκης, κ ένα σωρό άλλοι, κ έπεται ο τίμιος κος Γιάνος με τον εντιμότατο κύριο Στουρνάρη και στη μέση ο ψυχοπαθής uberfuhrher γνωστή νομική ιδοφύια της κομπίνας, της μίζας, της συναλλαγής κ των offshore εταιριών να ορέγεται τις μίζες που μπορεί να εξασφαλίσει πουλώντας ότι απέμεινε από την κακόμοιρη χώρα. Μπράβο κε Παπανδρέου όταν θα σε στείλουν εξευτελεσιμένο στο χρονοτούλαπο τησ ιστορίας οι Χάρηδες και οι Δημήτρηδες όπως έστειλαν τον Καραμανλή μόνον τον εαυτό σου θα έχεις να μέμφεσαι.

  23. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 04/12/2009 16:35:53

    Ως προς τις προθέσεις διακρίνω δύο θετικά: πρώτον ότι οι πασόκοι (αντίθετα από τους προηγούμενους) δουλεύουν! Και δεύτερον , ότι αυτό το κάνουν με κάποιο στυλ που δεν έχει σχέση ούτε με το λαϊκίστικο ανδρεοπαπανδρεϊκό στυλάκι ούτε με την εκσυγχρονιστική μπλοκολογία. Είναι προφανές ότι αποτελέσματα δεν υπάρχουν για να κρίνουμε από αυτά. Ούτε αν το νέο ηλεκτρονικό ύφος είναι για τα μάτια.

    Όμως επιτρέψτε μου τον αναχρονισμό: η ελληνική κοινωνία νομίζω ότι δε βιάζεται κι ότι είχε τοποθετημένο τούτη τη φορά τον πήχυ πολύ – πολύ χαμηλά. Απογοητευμένη από την ανικανότητα και τη σήψη έχει ελάχιστες απαιτήσεις. Για την κοινωνία ως όλον ομιλώ κι όχι για εξαιρέσεις. Αυτό σε συνδυασμό με τη βραδύτητα με την οποία προβλέπουν ότι θα ανασυνταχθεί η (όποια) δεξιά δε βιάζονται κι αυτοί. Μπορεί αυτό να αποβεί μοιραίο, μπορεί να ζητήσουν τη συνδρομή κι άλλου Γιαννίτση, μπορεί το στυλάκι να θολώσει, αλλά αυτό δεν αλλάζει την εντύπωσή μου ότι παίζοντας μόνοι τους σ΄ένα γήπεδο που δε τους γιουχάρει θα το κάνουν με άνεση και με παράλληλο βαρετό ποδόσφαιρο. Πάνε κατ΄αρχήν για την ισοπαλία, να μη φάνε γκολ. Σύστημα Ρεχάγκελ – που ως γνωστον δε θα βγαίνει πάντα, αλλά το Euro το επήρε ...

    • Orestios avatar
      Orestios @ antiathlitikos 04/12/2009 17:50:28

      Εντόπισες ακριβώς τα θετικά. Δούλεμα με στυλ.
      Ήταν περισσότερη από εμφανής η ελλειματική φιγούρα ενός, στα όρια του αμφιθυμικού, Προ. Το ίδιο ανεπαρκές το επιτελείο του, που αναζητά τη βοήθεια "πεπειραμένων" στελεχών του Κινέζου.
      Όμως σε καμιά περίπτωση δεν φταίει ο λαός (ή η κοινωνία) που τους έφερε στην εξουσία για να μας "δουλεύουν με στύλ". Εκμεταλεύτηκαν την αυτοφυή ανάγκη της κοινωνίας για βέλτιστο και όχι το χειρον. Συνεπώς δεν φταίει η "ριμάδα η κενωνία", που έλεγαν παλιά, αλλά η κουτοπονηριά, η φιλαρχία, η παραδοξολογία και η ικανότητα να δουλεύουν (με στυλ πάντα) μιας πράσινης ομαδούλας με περισσή ανευθυνότητα και επιθετικότητα.

      • Paraxenos avatar
        Paraxenos @ Orestios 04/12/2009 19:11:02

        Πολύ σωστά τα λές, όμως όσοι εδώ ξέρουν πρόσωπα και πράγματα κ φαινεται πως και εσυ και οι άλλοι ξέρουν κ για αμφίθυμους αναπ. υπουργούς και πρωθυπουργου΄ς και για υπουργοδικηγόρους με πιστοποιητικά στην συναλλαγή κ για την παλινόρθωση των Ηρακλειδών της ληστοκρατίας του Εκσυγχρονισμού πρεπει να μιλήσουν, επιτέλους μιλήστε, εάν οχι εδώ σε άλλα μπλογκ, σε ανεξάρτητες ιστοσελίδες, σε φορουμ, σε μπλογκ, σε ιδιωτικές συζητησεις, προκειται για κόπρο χειρότερη των Ρουσσόπουλου και σία, δια της σιωπής δεν εξυπηρετείται τίποτε, η ΝΔ είναι ανύπαρκτη, κ θα είναι για πολύ καιρό. ΑΥΤΟΟΡΓΑΝΩΘΕΙΤΕ, ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΕ, επιστήμονες, επιχειρηματίες, σκεπτόμενοι άνθρωποι όλοι σας εδώ μέσα, μιλήστε, όπου μπορείτε ΜΙΛΗΣΤΕ. ΟΚ παρακολουθούν τα πάντα κ ειδικώς αυτήν την ιστοσελίδα, αλλά τι θα κάνουν θα σας σκοτώσουν? Όλους?

        Μέχρι να πάρει χαμπάρι το πλήθος τι πάρτυ ετοιμάζεται κ' τι γίνεται με τα 'νέα' π΄ροσωπα θα είναι αργά για την πατρίδα πολύ αργά.
        Μην έχετε αμφιβολία γνωρίζουν τι έρχεται κ πως θα φύγουν πολύ νωρίς και έχουν πέσει με τα μούτρα στα ντηλσ. Κάθε ώρα που συνεχίζετε να σιωπάτε είναι κ ένα καινούριο έμβασμα στους λογαριασμούς των κατοικούντων στις γειτονίες του Μάξιμου. Εξαργυρώνετε την σιωπή σας και τη βολή σας με τον θάνατο, οικονομικό, ηθικό, ψυχολογικό τησ χώρας, σιωπώντας απλώς τους παραδίδεται γεμισμένο το όπλο που θα χρησιμοποιήσουν για να σασ αφανίσουν. Ελεος, οσοι απο εδώ γνωρίζουν οφέίλουν να μιλήσουν κ για τουσ αμφιθυμους, και για τους νομικούς, κ για τους ντηλαδορους κ ντηλαρχες και για ολα τ'αλλα της νέας σαπίλας που έχει κυριεύσει την οδό του Ηρώδη.

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ antiathlitikos 04/12/2009 19:40:07

      Στις παρατηρήσεις σου Αντιαθλητικέ συμφωνώ σε πολλά. Από την άλλη, δεν μπορώ να καταπιώ ότι ένας πρωθυπουργός από το βήμα της Βουλής υιοθέτησε με περισσή ευκολία τις καταγγελίες επαγγελματιών "αντιρατσιστών" κατά της Ελληνικής Αστυνομίας που αφορούσαν στα αίτια θανάτου ενός Πακιστανού κατηγορούμενου για βιασμό ανήλικου αγοριού, ομοεθνούς του! Απίστευτη ανευθυνότητα, πολλώ μάλλον που ο φερόμενος ως βιαστής πέθανε μέρες μετά την προσαγωγή του. Δεν μπορεί να βγαίνει πρωθυπουργός και να το παίζει Θανάσης Κούρκουλας. Στο κάτω-κάτω, ο Θανάσης Κούρκουλας από αυτό ζει ο άνθρωπος, από τον "αντιρατσισμό", οπότε δικαιολογείται. Επαγγελματική δεοντολογία.
      Δεύτερον: Βγαίνει μπροστά στον ΓΓ του ΟΗΕ και ανακοινώνει αιφνιδίως την απόκτηση ιθαγένειας σε όποιο παιδί γεννιέται στο ελληνικό έδαφος. Δηλαδή, ακόμα και το παιδί του σομαλού λαθραίου πρεζέμπορα που πριν από 1 μήνα ήρθε στην Ελλάδα. Αυτό ίσχυε στη Γαλλία μέχρι τις αρχές της δεκαετίας του 90 και καταργήθηκε - σπούδαζα εκεί τότε - γιατί είχε καταντήσει η χώρα μαιευτήριο "Το ωραίον Τιμποκτού". Μετά φυσικά σιωπηρώς τη μάζεψαν την κοτσάνα.
      Δεν έχω πεισθεί ότι ο ΓΑΠ έχει αντιληφθεί τη διαφορά μεταξύ Πρωθυπουργού και Προέδρου ΜΚΟ ή και γω δεν ξέρω ποιανού Δικτύου Υπεράσπισης Δικαιωμάτων Αναξιοπαθούντων και Πικραμένων.

      Κατά τα άλλα, με μέτρα όπως 1. η δημοσίευση των αποφάσεων της διοίκησης στο Διαδίκτυο, 2. το νομοσχέδιο για τα καμμένα της Αττικής, 3. η επανεξέταση της ηλίθιας - κατ'εμέ - εκτροπής του Αχελώου, με βρίσκουν απολύτως σύμφωνο. Πιστεύω ότι η Τίνα Μπιρμπίλη έχει γνώσεις και, αν την αφήσουν και δουλέψει σωστά, ρεαλιστικά και μεθοδικά, θα υπάρξουν καλά αποτελέσματα στον τομέα αυτό, όπου είμαστε τραγικά πίσω ως χώρα.

      Είμαι δεξιός, αλλά δεν μου αρέσει να μηδενίζω τα πάντα, άλλωστε με την πολιτική Σουφλιά στο περιβάλλον ποτέ μου δεν συμφώνησα, τη θεώρησα καταστροφική πολιτική δεκαετίας '60 (δείτε και τις αντιδράσεις του Δήμα, ενός παραδοσιακού δεξιού, αλλά ανθρώπου άλλης παιδείας σε σχέση με τον Σουφλιά).

  24. AMAN avatar
    AMAN 04/12/2009 21:17:33

    Το "Αριστοκρατική κυβέρνηση" μάλλον αποτελεί το αντίπαλο δέος της "λαικής δεξιάς του Αντώνη".
    Ορέστιε είναι δική σου σκέψη ή έχει πέσει νέα αντιπολιτευτική γραμμή;