20/02/2009 15:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μια απλή ερώτηση για τον κ. Παπανδρέου

Έξι μήνες τώρα ο κ. Γ. Παπανδρέου μας λέει ότι είναι σίγουρος ότι θα νικήσει στις επόμενες εκλογές.

ΟΚ. Αφού ο νόμος Παυλόπουλου ευνοεί το πρώτο κόμμα γιατί τότε δεν τον δέχεται ο κ. Παπανδρέου αφού λέει ότι θα είναι το «πρώτο κόμμα»;

Μια είναι η πιθανή εξήγηση: Κάθε σαββατοκύριακο δημοσκοπήσεις υπέρ του ΠΑΣΟΚ και το ΠΑΣΟΚ να μη θέλει τον εκλογικό νόμο που ευνοεί το πρώτο κόμμα, ένα πράγμα σημαίνει: Ο ΓΑΠ ξέρει ότι οι δημοσκοπήσεις είναι αέρα-πατέρα.

Πράσινα Άλογα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Siopilos avatar
    Siopilos 20/02/2009 16:11:46

    Προς πράσινα Αλογα

    Ισχύει και το αντίστροφο !!!Εάν οι δημοσκοπήσεις είναι για το ΠΑΣΟΚ αέρα-πατέρα τότε γιατί δεν διενεργεί τις εκλογές οι ΝΔ για να τις κερδίσει.
    Το ερώτημα μοιάζει με την σοφιστεία << ο Αστυνομικός είναι όργανο , το μπουζούκι είναι όργανο άρα ο ατυνομικός είναι μπουζούκι !!!
    Απ ότι φαίνεται οι τσίκνες της πέμπτης εμποδίζουν το μυαλό να εκφραστεί καθαρά και δημιουργικά!!!!

  2. daris avatar
    daris 20/02/2009 16:12:58

    ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ!!!

  3. τρια πουλακια προεκλογικα avatar
    τρια πουλακια προεκλογικα 20/02/2009 16:14:32

    Πολύ «εύκολο» αυτό ότι οι δημοσκοπήσεις είναι αέρα πατέρα.. Αν όλες οι εταιρίες δημοσκοπήσεων συνωμότησαν να βγάλουν τον Γιωργάκη, τότε σημαίνει πως τους ελέγχει… άρα ...την αξίζει την εξουσία!!
    το θέμα είναι πιο απλό:
    1) δεν θέλει να δείξει ότι σέρνεται από τις μικροπολιτικές κουτοπονηριές της ΝΔ, και χάνει την πρωτοβουλία -μικρή μεν αλλά την έχει τώρα- των κινήσεων .
    2) Αυξάνει την εγκυρότητα του αφού εμφανίζεται θεσμικός, και ακυρώνει οποιαδήποτε εν δυνάμει κατηγορία ότι απιστεί σε ένα νόμο που το ίδιο το κόμμα του θέσπισε.
    3) Δεν θα αφήσει τον ΣΥΡΙΖΑ να ωρύεται "να τα δυο κόμματα είναι ίδια και τα βρίσκουν κάτω από το τραπέζι"
    4) Εχει στον χέρι του στον ΣΥΡΙΖΑ να τον ξεπουπουλιάσει στην περίπτωση που χρειαστεί επαναληπτική εκλογή

  4. krogias avatar
    krogias 20/02/2009 16:14:56

    Σωστός ο Siopilos :)

  5. τρια πουλακια προεκλογικα avatar
    τρια πουλακια προεκλογικα 20/02/2009 16:22:14

    ΥΓ: και το βασικό:
    όσο περνάει ο καιρός τόσο θα καταβαραθρώνεται η ΝΔ, άρα εδραιώνεται η δυνατότητα αυτοδυναμίας.

    Και κάτι που συνήθως εκλαμβάνεται ως αρνητικό αλλά είναι θετικό: Το ΠΑΣΟΚ δεν έχει ρεύμα. Ο κόσμος θα ψηφίσει κατά της κυβέρνησης και όχι υπέρ του ΠΑΣΟΚ. Αυτό για το ΠΑΣΟΚ είναι …θείο δώρο, αφού δεν θα έχει δημιουργήσει υπερβολικές ελπίδες, άρα και δεν θα απογοητεύσει γρήγορα….

  6. aionios avatar
    aionios 20/02/2009 17:20:27

    πράσινα άλογα ή πράττειν άλογα ?

  7. μπουγατσα με κρεμα avatar
    μπουγατσα με κρεμα 20/02/2009 17:29:01

    ΦΑΚΤΟΡΑ,
    Ωραιο τροπο βρηκες για να κανεις το σαιτ ...βιετναμ.
    Δωσε χωρο στο χωριατη ,να ανεβει στο κρεββατι και να τα κανει ολα ΄΄ της Ρηγιλλης''.

  8. YiannisM avatar
    YiannisM 20/02/2009 17:49:51

    @Πράσινα άλογα

    Αέρα ξεαέρα ο χοντρούλης θα πάρει τον "πούλο"..

    Γαλάζια Φύκια για μεταξωτές κορδέλλες (Για την αντιγραφή YiannisM)

  9. ariel avatar
    ariel 20/02/2009 17:58:26

    Εχουμε απαντήσει στο ίδιο ερώτημα παλαιότερα, γιατί το ξαναφέρνεις τώρα? Ψάξε σε προηγούμενες αναρτήσεις

  10. daris avatar
    daris 20/02/2009 18:00:02

    ΝΟΜΙΖΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΧΕ ΕΞΑΝΤΛΗΘΕΙ ΣΕ ΠΡΟΥΓΟΥΜΕΝΗ ΑΝΑΦΟΡΑ.
    ΟΤΙ ΣΤΕΛΝΕΙ Η ΦΕΒΡΩΝΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΜΑΣΑΜΕ???
    ΝΑ ΝΑΙ ΚΑΛΑ ΟΙ ΤΑΧΥΔΡΟΜΟΙ ΚΑΙ ΤΑ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΑ ΚΥΤΙΑ!!!

  11. ariel avatar
    ariel 20/02/2009 18:00:49

    @9 έχεις δίκηο, πράττειν άλογα είναι, ενεργείς παράλογα και το έχουν παραφράσσει. Οπως το και στην κορφή κανέλα, που το σωστό είναι και στην κορφή καν έλα

  12. τρια πουλακια προεκλογικα avatar
    τρια πουλακια προεκλογικα 20/02/2009 18:12:07

    @ daris
    αν είναι για τη φεβρωνια χαλαλι. Είναι ....Η θεα

  13. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 20/02/2009 18:16:59

    Facktor εκεινο που αγνοεις και πρεπει να το μαθεις ειναι οτι το Πασοκ εχει και αρχες και.....!!!Αληθεια γιατι επαναφερεις το ιδιο θεμα για πολλοστη φορα??Ενα πραγμα πρεπει να χωνεψεις το συντομοτερο δυνατο -για το καλο σου για να μη προσγειωθεις ασχημα-οτι το Πασοκ θα ειναι η επομενη αυτοδυναμη κυβερνηση.Ολα τα αλλα ειναι εκ του πονηρου......και μη νομιζεις οτι ειμαστε ανυποψιαστοι.Αυτα και περιμενω την απαντηση σου!!!

  14. daris avatar
    daris 20/02/2009 18:20:13

    τρια πουλακια προεκλογικα Says:
    Ολοι που μας κυβερναναι θεοι ειναι και αυτος ειναι ο λογος που ο Ελληνικος λαος θελει να ανανηφθουν...εις το εξώτερον!!!

  15. τρια πουλακια προεκλογικα avatar
    τρια πουλακια προεκλογικα 20/02/2009 18:23:28

    χαχαχα

  16. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 20/02/2009 18:27:05

    @16. SKorpios
    ''Facktor εκεινο που αγνοεις και πρεπει να το μαθεις ειναι οτι το Πασοκ εχει και αρχες και…..!!!''
    Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;

  17. ΧΑΖΟΠΟΥΛΙ avatar
    ΧΑΖΟΠΟΥΛΙ 20/02/2009 18:52:12

    Η.. Φεβρωνία δεν ηταν αυτή που αλλαζε τις ψηφους των βουλευτών πανω απ την καλπη (νοθεια λεγεται αν δεν κανω λαθος) κατα την ψηφιση της συνταγματικής αναθεώρησης; Αν το ερωτημα που απευθυνεται στον Παπανδρεου προερχεται απ' αυτην... λογικο το βλεπω... η γυναικα δεν εχει καμια σχεση με... διαφυλαξη του κυρουςτων θεσμων κλπ... γιατι τους θεσμους - αυτοι και οι ομοιοι της - τους εχει ΓΑΜΗΣΕΙ ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ!

  18. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 20/02/2009 19:30:42

    ΑΠΛΑ Ο ΓΑΠ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΤΗ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΤΟΥ. ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΑΤΗΣΕΙ ΤΗ ΜΠΑΝΑΝΟΦΛΟΥΔΑ ΠΟΥ ΡΙΧΝΕΙ Ο ΠΑΚΗΣ? ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΧΑΣΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΥΣ ΨΗΦΟΦΟΡΟΥΣ? ΑΛΛΩΣΤΕ Η ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑ ΕΡΧΕΤΑΙ!

  19. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 20/02/2009 19:32:23

    Αδικούμε τη Φεβρωνία Πατριανάκου, αδελφοί. Και εκφραζόμαστε φαλλοκρατικά. Θα έλεγα, ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλέτω.
    Το σημαντικότερο (και μιλάω σοβαρά): Μπροστά σε κάτι τετραπέρατα αγόρια εκεί μέσα, μια χαρά είναι. Ασφαλώς από εμφάνιση, αλλά και το μυαλό δεν της λείπει. Έχει τουλάχιστον απλή λογική. Και αυτό που της καταλογίζουν για τα ψηφοδέλτια, δεν έχει αποδειχθεί.

  20. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 20/02/2009 19:39:42

    Το κακο ειναι,οτι τον ακολουθουν, δειλοι και μοιραιοι,δεκαδες αλλοι κομματικοι,που πολλοι απ αυτους,τουλαχιστον δεν ειναι ηλιθιοι.
    Απλως νομιζουν,οτι με οχημα αυτον,θα καταλαβουν το κουραδοκαστρο.
    Την εξουσια ντε.

  21. Factorx avatar
    Factorx 20/02/2009 19:52:04

    @daris: είναι προσβολή για εμάς και μόνο η αναφορά του ονόματος που λες. Αυτα που έχεις μάθει στο ΠΑΣΟΚ αλλού γιατι δεν μασάμε. Αν μέχρι τώρα έχεις καταλάβει οτι μας ποδηγετέί κάποιος είναι μειωμένης αντίληψης και δεν κάνει να κυκλοφορείς σε αυτό το σαιτ

  22. Προφήτης avatar
    Προφήτης 20/02/2009 19:54:34

    Μια ομάδα πιτσιρικάδες, στο πάρκο, λογοφέρνουν έντονα.
    Ένας περαστικός μεσήλικας σταματά και τους ρωτά γιατί τσακώνονται.

    "Κανουμε διαγωνισμό κύριε", πετάγεται ένας μικρός, "ποιος θα πει το μεγαλύτερο ψέμα, και όποιος κερδίσει θα πάρει βραβείο".
    "Αλλά δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε ποιος κερδίζει".

    Ο περαστικός γίνεται έξαλλος : "Δεν ντρέπεστε ;;!! Εγώ στην ηλικία σας δεν έλεγα ποτέ ψέμματα !!"

    Οπότε πετάγεται ένας άλλος μικρός : "παιδιά, δώστε το βραβείο στον κύριο".

    Προτείνω το σημερινό Μεγάλο Βραβείο να δοθεί στον @16 "Σκορπιος !!!" για τη δήλωση
    ".. το Πασοκ εχει και αρχες και…..!!!

  23. Factorx avatar
    Factorx 20/02/2009 19:55:32

    @Skorpios says: "Facktor εκεινο που αγνοεις και πρεπει να το μαθεις ειναι οτι το Πασοκ εχει και αρχες και…..!!!Ενα πραγμα πρεπει να χωνεψεις το συντομοτερο δυνατο -για το καλο σου για να μη προσγειωθεις ασχημα-οτι το Πασοκ θα ειναι η επομενη αυτοδυναμη κυβερνηση".

    Δηλαδή μας απειλείς μεγάλε; Για το "καλό" μας; Μια απο τα ίδια επαγγέλεται το ΠΑΣΟΚ; Δεν σε κόβω για να καταλάβουν όλοι πόσο ποστεύετε αυτα που λέτε

  24. daris avatar
    daris 20/02/2009 19:57:02

    @16 Skorpios!!! Says:
    Το ΠΑΣΟΚ ειχε αρχες τις οποιες στην πορεια "Ξ"έχασε!!!
    Σήμερα όμως αυτός που σιγουρα ειναι ο μονος πολιτικος αρχηγος με αρχες και με αρχ.... ειναι ο ΓΑΠ και στην πορεια θα επαναφερει και το συνολο του ΠΑΣΟΚ σε αυτη την πορεια.
    Οσοι δεν θελουν ή δεν μπορουν να ακολουθησουν ας πανε καπου αλλου να βολευτουν!!!
    Το ΠΑΣΟΚ πλεον δεν βολευεται αλλα χαρασει πορεια!!!

  25. μπλε μπουρμπουλήθρες avatar
    μπλε μπουρμπουλήθρες 20/02/2009 20:00:24

    Τα 'Πράσινα άλογα' του μπλε ράντζου που μπορεί να τρώνε κουτόχορτο(εμείς πάντως όχι) και οι αυτομαστιγωμένοι αναβάτες τους με τις μπλε μπουρμπουλήθρες .... αποφάσισαν να φορέσουν δημοσκοπικές παρωπίδες ώστε να ολοκληρώσουν τον κατήφορο που τους οδηγεί... στην περιδίνηση του εξουσιαστικού βαθύ μπλε ...με την ανακουφιστική προτροπή μας ..άι πνιγείτε..να γλιτώσουμε.

  26. daris avatar
    daris 20/02/2009 20:01:15

    @25 Factorx Says:
    Ειναι τιμη μου να συνομιλω σ'αυτο το μπλογκ γιατι βρισκω και σοβαρα θεματα να ασχοληθω...
    Αυτο δεν σημαινει οτι ειμαι βλακας και δεν καταλαβαινω τι γινεται.
    Αρχη του διαλογου η ΑΝΟΧΗ σε καθε αποψη και γνωμη.
    Αντι να με προσβαλλεις μπορεις αν θελεις απλα να με κοψεις...

  27. daris avatar
    daris 20/02/2009 20:05:33

    ***και να συμπληρωσω οτι δεν ηρθα στο μπλογκ αυτο για να περπατησω αλλα για να ανταλαξω αποψεις και να προσλαβω διαφορετικες.

  28. Factorx avatar
    Factorx 20/02/2009 20:10:48

    @daris. Αυτα τα παραμυθάκια αλλού . Μας απείλησες ή οχι; Σχολιαστές του επιπέδου που μιλάνε για τα α.... του ΠΑΣΟΚ και του αρχηγού του δεν χρειαζόμαστερ.Και αφήνω αυτα τα περι ανοχής να τα διαπιστώσουν οι νοήμονες α;ναγνώστες μας.

  29. Factorx avatar
    Factorx 20/02/2009 20:12:35

    @daris. κανονικά πρέπει να σε κόψω αλλα σε αφηνω για να γίνεις ρεζίλι. Γιατι ασιαθάνεσαι αραγε την αναγκη να μας μιλάς για τα "α..." του αρχηγού σας; Αυτού του επιπέδου οπαδούς καλλιεργεί ακόμα το ΠΑΣΟΚ;

  30. daris avatar
    daris 20/02/2009 20:13:31

    Anonymous Says:
    Πολυ πετυχημενο και καλο αλλα δεν υπαρχουν "αφεντικα" και "αλογα" παρα μονο στα δελτια των 8 που φανταζομαι πολλοι απο εμας τωρα παρακολουθουμε!!!
    Ευελπιστουμε αλλη αντιληψη για τα μπλογκς απο τα ''αφεντικα'' τους!!!

  31. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 20/02/2009 20:14:36

    @28. Daris
    ''ο μονος πολιτικος αρχηγος με αρχες και με αρχ…. ειναι ο ΓΑΠ''
    Κέρδισες επάξια το Βραβείο του Καλύτερου Ανεκδότου για σήμερα. Εξ ημισείας, βέβαια, με τον Skorpios

  32. daris avatar
    daris 20/02/2009 20:17:00

    @34 Factorx Says:
    Παρ'οτι με μπερδευεις (ποτε απειλησα?) και εχεις μπερδευτει...εγω αν δεν με κοψεις θα συνεχισω να γραφω για καποιες σοβαρες φωνες που υπαρχουν εδω μεσα.

  33. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 20/02/2009 20:18:25

    Είμαστε Μεθυσμένη Πολιτεία και πάμε ζίγκ ζάγκ.
    Συγγνώμη, δικό μου ήταν αυτό με το άλογο (ή μάλλον, το είχα ακούσει από τη γιαγιά μου). Πάτησα πρόωρα το enter.
    Παναγιώτης

  34. daris avatar
    daris 20/02/2009 20:18:48

    *** και για τους σεμνοτυφους αποσειρω την ακαταλληλη λεξη και ζηταω συγνωμη!!!

  35. Factorx avatar
    Factorx 20/02/2009 20:22:45

    Μας δουλεύεις daris; Όταν λες οτι ο αρχηγός σας έχει "α..." τι είναι; Επίπεδο πολιτικού διαλόγου για σοβαρές φωνές;

  36. daris avatar
    daris 20/02/2009 20:26:36

    @40 Factorx Says:
    Ο.Κ Ολα καλα...παρασυρθηκα απο προυγουμενο σχολιο και το ειδα καπως ελαφρια...Το πηρα πισω ως εκφραση!

  37. βαγγελης avatar
    βαγγελης 20/02/2009 20:32:35

    Για οποιο λογο και να μην δεχεται ο ΓΑΠ η ουσια ειναι μια. Καλα κανει! ... Ισα ισα πρεπει να ειναι πιο δημοκρατικες και πιο αναλογικες οι εκλογες και οχι με 30-40% να ειναι καποιος κυβερνηση, με μειοψηφια δλδ.....

  38. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 20/02/2009 20:34:27

    @37, Daris
    ''θα συνεχισω να γραφω για καποιες σοβαρες φωνες που υπαρχουν εδω μεσα''
    Φτάνει πια η τόση σοβαρότητα, πες και κανένα αστειάκι να χαλαρώσουμε λίγο...

  39. μπλε μπουρμπουλήθρες avatar
    μπλε μπουρμπουλήθρες 20/02/2009 20:39:40

    @43 τα αστειάκια μας τα παρουσιάζουν τα 'πράσινα άλογα' στο πρόγραμμα του μπλε 'δημοσκοπικού' τσίρκου.

  40. Factorx avatar
    Factorx 20/02/2009 20:42:21

    και να θυμήσω σε όσους μιλάνε για Φαιβρωνίες οτι το ποστ είναι σχόλιο του Πράσινα Αλογαν σε προηγούμενο ποστ που μας άρεσε και λόγω φόρτου δεν το σηκωσαμε νωρίτερα

  41. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 20/02/2009 20:47:10

    Οι Γερμανοί θα βάλουν όρο εκλογές με απλή αναλογική με φράγμα 3% (όπως έχουν αυτοί), αλλοιώς δεν έχει οικονομική βοήθεια.
    Οπότε αντίο η πρόταση Πάκη (είπαμε, είναι πρώτος "πεναλτάκιας", τώρα θα γίνει και γκαντέμης, αρχίζει να μου θυμίζει Μητσοτάκη).
    (Πλάκα κάνω, αλλά που ξέρεις, ζούμε σε διαολοκαιρούς!)

  42. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 20/02/2009 21:09:07

    Ρε παιδια λυπαμαι εαν προκαλεσα μερικους οσον αφορα τις αρχες ΤΟΥ Πασοκ,ομως προκληθηκα και ας μην το παραδεχοντε.Ετσι δεν ειναι Factor???Kαι πως συνεπερανες εσυ οτιοι.....σημαινουν αυτο που εσυ υπονοεις???Γιατι μονον εσυ διεκδικεις το αλαθητον???

  43. τρια πουλακια καθονταν..προεκλογικα avatar
    τρια πουλακια καθονταν..προεκλογικα 20/02/2009 21:14:34

    Skorpios!!!
    Τα παντα κρίνονται δια της συγκρίσεως όταν αναφερομαστε σε κυβέρνηση και αξιωματική αντιπολίτευση.
    ΚΑι εκεί ο χαλαρός της ραφήνας και η οπισθοδρομική κομπανία της κυβέρνησης, μάλλον υπολείπονται του Γιωργακη και του στενου του επιτελείου (Παπακωνσταντίνου, ραγκουσης, κατσελη, Αθανασακης, Ρέππας κλπ κλπ)
    Αμ μη τι άλλο, είναι και πιο σοβαροι..

  44. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 20/02/2009 21:17:53

    Και τι θα βγει φιλε μου,αμα μπει η απλη αναλογικη;Θαρθει ο Τσιπρας να κυβερνησει για να μας σωσει;Η ο Καρατζαφερης;
    Ισα ισα,θα μπερδευουν τα μπουτια τους συνεχεια,γιατι ο καθενας θα κανει τον καλο, και θα δειχνει με το δαχτυλο τους αλλους για κακους.
    Δεν το ειδατε το 89;

  45. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 20/02/2009 21:22:38

    @27Factor δεν ειναι στις αρχες μου να απειλω ουτε στις αρχες του Πασοκ ,αυτα να τα αναζητησεις αλλου.Εξεφρασα την πιστη μου και την πεποιθηση μου σε αυτα που εγραψες,πειραζει??Θελω να πιστευω οτι σε εκφραζουν οι αρχες της Δημοκρατιας και δεν εισαι υποστηρικτης φασιστικων καθεστωτων Αυτα και νην ενοχλεισαι!!!

  46. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 20/02/2009 22:06:41

    Δε χρειαζεται να εχουμε μονοκομματικη κυβερνηση.
    Εξαλλου η ως τωρα εμπειρια μας υπαγορευει στο εγγυς μελλον μια κυβερνητικη πολυκομματικη μπαντα, που θα κυβερνησει τον τοπο αξιοκρατικα
    με πολιτικα προσωπα, τα οποια δε θα επιδιδονται στην ευλογεια της γενειαδας με εφαρμογη ορων αρπαχτης και μακροχειρης δεξιοτεχνιας.
    Απο τωρα και στο εξης οσοι πιστευουν, πως με την εισοδο τους στη Βουλη θα αποκομισουν κερδη να γνωριζουν οτι θα φροντιζουμε εμεις οι Νεοελληνες για την αποπομπη και περαιτερω τιμωρια τους au bientot.
    Τα ασυλα και oποιο μπερνε επινοησαν με λησμονανθι ας τα λησμονησουν.
    Δημοκρατια σημαινει λαος
    Αυτος ειναι κυριαρχος και αποφασιζει για το ποιος
    πσσο και πως θα τον κυβερνησει.
    Αντε, και ξυπνατε γιατι σας πηρανε το παπλωμα.

  47. Decay avatar
    Decay 20/02/2009 23:16:22

    @ Πράσινα Άλογα,

    Αντίθετα, το ΠΑΣΟΚ γνωρίζει οτι οι δημοσκοπήσεις δεν είναι αέρα πατέρα αλλά ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, τη ΣΗΜΕΡΙΝΗ όμως.

    Μόλις έρθει ο χρόνος των εκλογών, τον Μάη του 2011, άλλο θα είναι το πρώτο κόμμα, και όχι μόνο στις δημοσκοπήσεις...
    Ιδού λοιπόν η εξήγηση, για την ιδιαίτερη προτίμηση του ΠΑΣΟΚ στον χειρότερο για το πρώτο κόμμα εκλογικό νόμο...

    Όπως το έχω ξαναπεί,

    Ο ΗΓΕΤΗΣ της Νέας Δημοκρατίας, δεν αντιμετωπίζει προβλήματα - άλλωστε κρατά και το καρπούζι και το μαχαίρι- θα κάνει τις εκλογές όποτε κρίνει πως είναι καλύτερα για τον ίδιο, το κόμμα του, και βέβαια για τη χώρα.
    Το πιθανότερο σενάριο είναι, εκλογές τον Μάη του 2011 - τέσσερις μήνες νωρίτερα δηλαδή - και βέβαια θα έχει προηγηθεί ενα πλουσιοπάροχο πακέτο της τάξης των 5 ΔΙΣ και άνω, με την συνοδεία υποσχέσεων της τάξης των 10 με 15 ΔΙΣ.
    Έτσι πιστεύω πως και η τρίτη τετραετία μας, είναι ΕΓΓΥΗΜΕΝΗ.

  48. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 21/02/2009 01:59:56

    @ 53
    Η Μέρκελ (και ο Αλμούνια) τα δανεικά που θα μας δώσουν θα τα προσέχουν καλά. Ο Καραμανλής δεν είναι χαζός, ξέρει από τώρα ότι δεν μπορεί να τα δώσει αύριο για "παροχές" (τι απαίσια, τριτοκοσμική λέξη). Όσο για υποσχέσεις, ο ευκολόπιστοι του χθές είναι οι πιό καχύποπτοι του σήμερα και οι πιό κακόπιστοι του αύριο.
    Άρα, ή εκλογές γρήγορα θα κάνει (για περιορισμό των ζημιών) ή θα επαφίεται στην εύνοια της τύχης και του καλού Θεού. Ο καλός Θεός όμως, έχει και άλλους να φροντίσει και δεν συνηθίζει να παραμελεί κανέναν.

  49. thanos avatar
    thanos 21/02/2009 04:29:22

    Προφήτης Says:
    February 20th, 2009 at 7:54 pm

    Φιλε προφητη ευτυχως, πως να εχει το ΠΑΣΟΚ αρχες σαν και αυτες που εσεις εχετε κανει κτημα σας?


    1. Υπόθεση Βασικού Μετόχου ( Ιανουάριος 2005)

    2. Προσλήψεις στο ΤΤ εκτός ΑΣΕΠ (Μάιος 2005)

    3. Απαγωγές Πακιστανών (Ιούνιος 2005)

    4. Πτώση Σινούκ ( Σεπτέμβριος 2005)

    5. Υπόθεση Ρεγκούζας και κρατικές διαφημίσεις (Οκτώβριος 2005)

    6. Υπόθεση ΔΕΗ με Παλαιωκρασσά ( έφτασε τη ΔΕΗ σε όρια πτώχευσης) (Δεκέμβριος 2005)
    7. Μαρκογιαννάκης (για εισαγγελέα Αρείου Πάγου)(Ιανουάριος 2006
    8. Υποκλοπές ( Φεβρουάριος 2006)
    9. Ξυλοδαρμοί φοιτητών από την Αστυνομία στα πλαίσια καταλήψεων ( Ιούνιος 2006)
    10. Υπόθεση Ζαρντινιέρα – Θεσσαλονίκη ( Σεπτέμβριος 2006)

    11. Υπόθεση εξαγοράς Γερμανού από ΟΤΕ ( Δεκέμβριος 2006)
    12. Ομόλογα (Μάρτιος 2007)
    13. Πυρκαγιά της Πάρνηθας (Ιούνιος 2007)
    14. Ολοκαύτωμα της Πελοποννήσου και της Πάρνηθας ( Αύγουστος 2007)

    15. Υπόθεση Αλογοσκούφη – Προεκλογικά χρέη προς τον επιχειρηματία Βασίλη Μπρέκου.
    16. Υπόθεση Μαγγίνα ( Δεκέμβριος 2007)

    17. Υπόθεση Ζαχόπουλου ( Ιανουάριος 2008)

    18. Υπόθεση Κουκοδήμου ( Φεβρουάριος 2008)

    19. Αυθαίρετο Σουφλιά ( Απρίλιος 2008)

    20. Ηλιέλαιο ( Απρίλιος 2008)

    21. Εξαγορά ΟΤΕ από DT

    22. Ελληνικά λιμάνια στα χέρια κινέζων.

    23. Νοθεία στη ψηφοφορία της Βουλής ( Μάιος 2008)

    24. Κυριάκος Μητσοτάκης και Σκάνδαλο Siemens ( Ιούνιος 2008)

    25. Αποπομπή Ζορμπά ( Ιούλιος 2008)

    26. Σκάνδαλο ΟΣΕ ( Ιούλιος 2008)

    27 Υπόθεση Παυλίδη ( άγονες γραμμές ) (Αύγουστος 2008)

    28. Αναγνώριση των ιδιωτικών Κολεγίων ( Συνταγματικό σκάνδαλο) (Αύγουστος 2008)

    Και το ΜΕΓΑ ΣΚΑΝΔΑΛΟ του
    29. ΒΑΤΟΠΕΔΙΟΥ ( ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ – ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ 2008)

    30. H νηπιαγωγος που πηρε PhD πριν παρει πτυχιο Ιατρικης.Για αυτο ο μπουλης αισθανεται Ισχυρος.

  50. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 21/02/2009 08:39:58

    55.

    Τα εργα και Ημεραι της ΝουΔου

  51. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 21/02/2009 08:53:40

    @55 thanosΚταπληκτικη περιγραφη αφιερωμενη αποκλειστικα στον Factora για το αρχειο του!!!Για να μαθαινουν οι νεοι και να θυμουντε οι παλαιοι!!!

  52. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 21/02/2009 09:24:24

    anonymous@58.θα μου επιτρεψεις να σου πω οτι κανεις σοβαρη προσπαθεια να κανεις το ασπρο - μαυρο και οτι αυτα που γραφεις δενειναι συμφωνα με την πραγματικοτητα.Για ποιο θετικο προφιλ του Καραμανλη μιλας???Μπορεις να μου εξηγησεις γιατι δεν προηγειται στις δημοσκοπησεις ο...καταλληλοτερος???Τοσο απλα και αφησε τις περισπουδαστες αναλυσεις σου..Καταλαβαινω βεβαια την δυσκολια τησ απαντησης σου!!

  53. DIN avatar
    DIN 21/02/2009 09:44:37

    Για να τελειώνει το παραμύθι : στο iReporter δημοσιεύτηκε στις 2 (!) Φεβρουαρίου το κάτωθι σχόλιο ανώνυμου :
    "...Βρε πρασινοφρουροί χαζόπαιδα, για προσπαθείστε να μας εξηγήσετε γιατί δεν δέχθηκε ο απόφοιτος του πίκπα την πρόταση να γίνουν οι επόμενες εκλογές με το νόμο Παυλόπουλου που ευνοεί ιδιαίτερα το πρώτο κόμμα;
    6 μήνες τώρα λέτε ότι είσαστε σίγουροι ότι θα είστε πρώτο κόμμα στις επόμενες εκλογές.
    Αφού ο νόμος Παυλόπουλου ευνοεί το πρώτο κόμμα γιατί δεν τον δέχεστε λοιπόν;
    Δύο είναι τα συμπεράσματα:
    Πρώτο, με το βλακογιώργο στην ηγεσία σας δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να κερδίσετε (όσο και να σας βοηθούν ο Μπόμπολας, ο Λαμπράκης, ο Αλαφούζος, ο Κοντομηνάς, ο Κυριακού και ο Βρυώνης).
    Δεύτερο, οι δημοσκοπήσεις που βλέπουμε να παίζουν κάθε Σαββατοκύριακο είναι μαιμού, πάντα ήτανε.
    Περαστικά στους φανατικούς πράσινους μουτζαχεντίν.
    Πηγαίνετε για κάνα καφέ τώρα, να σκεφτείτε τί θα κάνετε στη μίζερη υπόλοιπη ζωή σας, τί θέλετε να γίνετε όταν μεγαλώσετε, και άλλα τέτοια..."

    ΄Οπως βλέπετε, αυτός είχε πάρει νωρίς το "δελτίο τεκμηρίωσης" της (κούκλας κατά τάλλα, Φεβρωνίας),
    και το μπουμπούνισε...
    Ο FactorX το πήρε χαμπάρι, πολύ αργά...
    Και η ουσία : 1.΄Εχει ξεκαθαριστεί, σε νομικό, επίπεδο, αν η πρόταση του Πάκη, είναι συνταγματικώς επιτρεπτή ;
    2. Και ποιος σας είπε πως συμφέρει το ΠΑΣΟΚ να πάει στις εκλογές, με φαινομενικά εξασφαλισμένη την αυτοδυναμία ; Για να ενταθούν, η χαλαρή ψήφος οι διαρροές προς τ΄ αριστερά ;

  54. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 21/02/2009 10:11:57

    Το άσχημο για κάποιους από εμάς δεν είναι το ότι θα έρθει το ΠΑΣΟΚ.
    Το άσχημο θα είναι το συνοθύλευμα που θα τον ακολουθεί και οι φωνές και οι πράξεις τους που θα λένε...τώρα δικαιονώμαστε.
    Το άσχημο για κάποιους από εμάς δεν είναι ότι μας κυβερνάει η ΝΔ.
    Το άσχημο είναι το συνοθύλευμα που ακολούθησε την εκλογή της και που ο λόγος και οι πράξεις τους λένε...ακόμα δεν δικαιοθήκαμε.
    Το άσχημο για κάποιους από εμάς δεν είναι που υφίστανται το ΚΚΕ, ο ΣΥΝ και το ΛΑΟΣ.
    Το άσχημο είναι που το συνοθύλευμα που τους ακολουθεί με λόγο και έργα ρωτάνε....εμείς πότε θα δικαιοθούμε;
    Τέλος, το άσχημο για μερικούς από εμάς είναι ότι χωρίς να είμαστε συνοθύλευμα με λόγιο και έργα...δεν θα δικαιοθούμε ποτέ.-

  55. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 21/02/2009 10:34:42

    @ thanos 55
    Ξέχασες τους κουμπάρους με τα τυριά και τα γάλατα.
    Βασικώτατο!

  56. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 21/02/2009 11:04:35

    @61 γιατι βλακογιωργος???

  57. Decay avatar
    Decay 21/02/2009 12:45:42

    @ thanos,
    @ Skorpios!!!,

    Στις 7 του Μάρτη, σας πάω ταβέρνα... να θυμηθούμε τις παλιές δόξες... να πιείτε να πάνε κάτω τα φαρμάκια!
    Ίσως μες την κρασοκατάνυξη, μπορέσετε να μας εξηγήσετε γιατί δεν σας αρέσει ο νόμος Παυλόπουλου...

    ΥΓ
    Μία πενταετία εκτός μάσας είναι αυτή, να μή σας κεράσουμε κατι?

    Χα χα χαααα!

    ΜΑΖΙ ΓΙΑ ΤΗ ΝΕΑ ΝΙΚΗ
    ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΑΛΙ ΠΑΣΟΚ!
    ΓΙΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΜΕΡΕΣ!!!

  58. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 21/02/2009 13:43:54

    @65desay..Πποσωπικα αποδεχομαι την προσκληση-προκληση σου και θα περιμενω.Ομως θα μιλησουμε σε σοβαρη βαση εαν συμφωνεις!!!οκ??

  59. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 21/02/2009 13:55:53

    @65 ΣΥμπληρωματικα δεν μας αρεσει ο νομος Παυλοπουλου γιατι θελουμε να χασουμε τις εκλογες !!!Ικανοποιηθηκες????

  60. Βαθύ Πασοκικό Λαρύγγι avatar
    Βαθύ Πασοκικό Λαρύγγι 21/02/2009 14:00:38

    @ 65 Decay
    Κατά βάθος μας αρέσει ο παυλόπουλος, μια χαρά είναι. Αλλά ως προς τα εκλογικοτεχνικά, τώρα έχετε να κάνετε με Μέρκελ και Στάινμάγιερ, όχι με μάς. Κι αυτοί γουστάρουν απλή αναλογική. Αλλοιώς δεν έχει δανεικό κοκό.
    Τ' ακούς Αλέκο;

  61. stendoras avatar
    stendoras 21/02/2009 14:39:46

    Απλά ο Παπανδρέου γνωρίζει καλά ότι πρόκειται απλά για μια μπλόφα της κυβέρνησης, πολύ καλά κάνει που δεν δέχεται τον νόμο Παυλόπουλου, ο Παπανδρέου δεν είναι χαιβάνι όπως πολλοί νομίζουν.

  62. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 21/02/2009 16:06:17

    @69
    Υπάρχουν άνθρωποι που θεωρούν τον Παπανδρέου χαϊβάνι;;; Αν είναι ποτέ δυνατόν...

  63. ianos avatar
    ianos 22/02/2009 01:33:59

    Για τον 62(νοών..νοείτω).Το άσχημο για μας είναι,ότι ενώ ξέρουμε ποιό είναι το άσχημο για μας,δεν κάνομε τίποτα για να πάψει το άσχημο για μας να έιναι άσχημο.