#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/02/2010 07:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μια απάντηση στο εξώφυλλο του Focus

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 23/02/2010 07:46:34

    Η Μέρκελ και οι Γερμανοί κάνουν την δουλειά τους. Η Siemens, εμπλεκόμενη σε δωροδοκίες στην Ελλάδα, γιατί έχει άδεια λειτουργίας ακόμα; Αν ήμουν εγώ, θα με είχε κλείσει η Νομαρχία, η πολεοδομία, και δεν ξέρω ποιός άλλος. Εμείς είμαστε οι Γραικύλοι. Διώξετε την Siemens. Παρανόμησε, διώξτε την. Δεν τολμάτε...

    • SEN avatar
      SEN @ archaeopteryx 23/02/2010 08:24:51

      Για τα 1000+ ατομα που δουλευουν στη Siemens...να υποθεσω δεν σε νοιάζει...απλα ετσι να κλεισει!Ετσι απλα!

      Στα λογια εισαι πολυ καλος...με τολμη και θαρρος...θελω ομως να σε εβλεπα στη θεση εκεινου που θα τους ανακοινωνε οτι απολυεστε...γιατι καποιοι λαδωσαν και καποιοι τα πηραν...ή ακομα καλυτερα πως θα σου φαινοταν να ησουν εργαζομενος σε αυτη την εταιρεια???Αραγε...???

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ archaeopteryx 23/02/2010 08:37:52

      να ήξερες πόσο καιρό οι εργαζόμενοι στην ΟΑ ήταν ο άλλοθι για να φτάσουμε σήμερα στο λαοπρόβλητο ντηλ με την Ετζήαν... Ρώτα τον Πατέστο, ξέρει αυτό.

    • tiramola avatar
      tiramola @ archaeopteryx 23/02/2010 08:49:51

      Καλημέρα.
      Καλά , τους εργαζόμενους δεν τους σκέφτεσαι...
      Ανταλλακτικά και παρελκόμενα από που θα αγοράζουμε?
      Από τη Ζιμπάμπουε?

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ archaeopteryx 23/02/2010 10:00:20

      μιλάς σοβαρά; ή είναι ρητορικό το ερώτημα σου; Όταν έφυγαν οι Τούρκοι από την Πελοπόννησο ή την Μακεδονία ετέθησαν τέτοια θέματα αναταλλακτικών; 100 θα βρεθούν να σου προμηθεύουν... πες ότι λαδωνεστε ακόμα, και οι "εργαζόμενοι" είναι ιδιανικό προπέτασμα καπνού..

    • donaE avatar
      donaE @ archaeopteryx 23/02/2010 10:00:48

      Αν μεσα στην δουλεια τους ειναι και να μας απαξιωνουν,στο συνολο, τοτε εχουμε συγκρουση συμφεροντων.Πως να το κανουμε;

    • tiramola avatar
      tiramola @ archaeopteryx 23/02/2010 11:19:11

      Φίλε Αρχαίε δεν τα ξέρεις όλα ρε παίδαρε..
      Ένα δυναμόμετρο από την Lloyd έχω αγοράσει εδώ και 8 χρόνια και τις μνήμες του προγράμματος δεν μπορώ να τις βρω από πουθενά αλλού παρά μόνο μέσω αυτών...
      Και το λουρί του μοτέρ δεν μπορώ να βρω να το αντικαταστήσω...
      Έχεις καταλάβει ότι όταν υπογράφεις μιά σύμβαση έργου και μάλιστα με τέτοιες εταιρείες δεν μπορείς να χρησιμοποιείς ότι ανταλακτικό βρεις στο εμπόριο γιατί θα έχεις προβλήματα συμβατότητας?
      Για ηλίθιους τους έχεις?
      Έλεος...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ archaeopteryx 23/02/2010 12:13:38

      μιά εταιρία που σε έχει ταπεινώσει και έχει ταυτιστεί με την ελληνίκή διαφθορά... Ο,τι πεις. Εγώ αποφάσισα να είμαι με τον Κολοκοτρώνη από εδώ και πέρα. Φωτιά και τσεκούρι... ξέρεις... Σκέφτομαι να βρω επέτειο και να διαδηλώνω στην Γερμανική πρεσβεία.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ archaeopteryx 23/02/2010 12:26:57

      Όχι Τiramola δεν είναι έτσι. Σκόπιμα σχεδιάζουν τα εξαρτήματα και τα μηχανήματα με δικές τους διαστάσεις εκτός τυποποίησης εμπορίου, για να σε ΥΠΟΧΡΕΩΝΟΥΝ μετά νταβατζίδικα να αγοράζεις και τα δικής τους παραγωγής εργαλεία επισκευής, ρύθμισης και τα ανταλλακτικά εξαρτήματα.

    • tiramola avatar
      tiramola @ archaeopteryx 23/02/2010 12:35:44

      Ναι αλλενάκι μου αυτό λέω!
      Αλλά αυτό δεν το κάνει μόνο η siemens , το κάνουν όλοι , είναι το know how όπως θα ξέρεις.
      Δεν δικαιολογώ κανέναν , πολύ περισσότερο τη siemens , αλλά δεν μπορεί το αποτέλεσμα μιάς έρευνας που έχεις κάνει σαν εταιρεία να κυκλοφορεί ελεύθερα στο εμπόριο και να γίνεται αντιγραφή από τον οποιονδήποτε...
      Όταν λοιπόν ακούω κραυγές "διώξτε τους" κλπ του επισημαίνω τα προβλήματα.
      Ας ξηλώσουμε λοιπόν σταδιακά όλο το σύστημα τηλεπικοινωνιών που έχει βασιστεί πάνω στην τεχνολογία siemens και ας το αντικαταστήσουμε με άλλο...

    • tiramola avatar
      tiramola @ archaeopteryx 23/02/2010 12:50:47

      Αρχαίε μου κάνουν εντύπωση τα λεγόμενά σου γιατί δεν σε έχω για κουτό , το αντίθετο μάλιστα.
      Τι πάει να πει σε έχει ταπεινώσει?
      Αφού ξέρεις πως λειτουργεί το μοντέλο , οπαδός του οποίου είσαι...
      Και δεν σε κατηγορώ αλλά όλοι μα όλοι είτε είναι Γερμανοί η Ζιμπαμπουανοί ή Έλληνες κάνουν την ίδια δουλειά κάτω από το τραπέζι με δωράκια.
      Στην Γερμανία που δήθεν λειτουργεί η δικαιοσύνη και η αξιοκρατία τις είδες τις γαργάρες της κυβέρνησής τους αφού δεν τιμωρήθηκε κανείς για τις σκαστές περιπτώσεις δωροδοκίας.
      Το παιχνίδι παίζεται πάντα από τους οικονομικά δρώντες.
      Γιατί δεν την έκλεισαν την siemens στη Γερμανία?
      Ταπεινωμένος προσωπικά αισθάνομαι όταν ο Μαντέλης , ο Τσουκάτος , ο Βουλγαράκης και η Ντόρα τρώνε και πίνουν σε βάρος των κορόιδων.
      Αυτοί πρέπει να τιμωρηθούν και όχι μιά εταιρεία που έκανε ότι ακριβώς κάνουν όλες μέσα στα όρια όπως αυτά καθορίζονται από τον "υγιή" ανταγωνισμό....

  2. popolaros avatar
    popolaros 23/02/2010 07:57:52

    Το focus δεν πήρε από μόνο του τέτοια απόφαση, που αφορά εξωτερικές σχέσεις της χώρας τους.
    Υπάρχει πολιτική βούληση.
    Εάν είχαμε κυβερνήσεις με παντελόνια, θα έδειχναν λίγο από Καλάβρυτα,από καμμένα χωριά της Βιάννου,λίγο από την εμπλοκή τους στις θηριωδίες των νεότουρκων.
    ΑΜΕΣΟ ΜΠΟΥΚΟΤΑΖ στα ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΠΟΛΥΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ και προιόντα, για να σφίξουν λίγο οι ...

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ popolaros 23/02/2010 09:32:58

      Φυσικα και δεν πηρε μονο του την αποφαση.Σιγονταρει στη στηριξη του Συμφωνου Σταθεροτητας που ειναι εθνικος στοχος της Γερμανιας.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ popolaros 23/02/2010 11:50:47

      Για το μποϋκοτάζ πάντως, θυμάστε τι είχε γίνει με την ανακήρυξη της ΠΓΔΜ ως ανεξάρτητης με το όνομα "Μακεδονία"; Θυμάστε που έβγαιναν πολλοί και διαπρυσίως κήρυτταν μποϋκοτάζ στα ιταλικά και στα ολλανδικά προϊόντα; Τώρα, τουμπεκί. Φύλλο δεν κουνιέται, κι ας είναι (κατά τη γνώμη μου) μεγαλύτερη η ταπείνωση και η ξεφτίλα που υφίσταται η χώρα μας.

      Αλλά μάλλον τώρα έχουμε εθιστεί στις "χαμηλές" τιμές του LIDL και του ALDI, ούτε μπορούμε να αποχωριστούμε τις Mercedes και BMW που μας "προσσδίδουν κύρος"...

  3. Κεραυνός avatar
    Κεραυνός 23/02/2010 08:00:48

    Mιλάνε όλοι μιλάνε τώρα και οι μεγαλύτεροι αρχιμιζαδόροι που υπάρχουν στον κόσμο.

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 23/02/2010 08:01:37

    Αυτό; Ή άλλη μια καλοστημένη φιέστα για εσωτερική κατανάλωση; «Φταίνε οι ξένοι». Το πασόκ ξέρει καλά τη γκαιμπελική δουλειά του... Δεν φταίει ο Σημίτης, φταίνει οι Γερμανοί. Δεν φταίει ο ΓΑΠ, φταίνε οι Γερμανοί... Δεν θυμάμαι ποιός εφταιγε επί ΚΚ του β'...

  5. Κεραυνός avatar
    Κεραυνός 23/02/2010 08:25:25

    Δηλαδή το εξώφυλλο του focus γκαιμπελίστικη δουλειά του ΠΑΣΟΚ είναι, έντυπο του ΠΑΣΟΚ είναι το focus!!!!!!

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Κεραυνός 23/02/2010 08:34:18

      Δαιφορετικές ομάδες εκμεταλλεύονταοι κατά το δοκούν διεθνείς «ειδήσεις». Εγώ έχω πιστέψει ότι ο ΓΑΠ είναι ένας βαθειά σκεπτόμενος πατριώτης, που προσπαθεί να σωσει την Ελλάδα από τις κακές επιβουλές των κερδοσκόπων ξένων (μήπως είναι και εβραίοι; ... για να το δω και αυτό...)

      Ποιός βολεύεται που μας βρίζουν οι Γερμανοί; Σίγουρα όχι εσύ και εγώ.

    • Κεραυνός avatar
      Κεραυνός @ Κεραυνός 23/02/2010 08:36:45

      Eντάξει έστω οτι οφελείται ο ΓΑΠ αυτοί γιατί μας βρίζουν? μήπως γιατί δέν αγοράζει ο ΓΑΠ με τόση ευκολία τα άχρηστα αεροσκάφη τους όπως τα αγόραζε ο ΚΚ?

    • popolaros avatar
      popolaros @ Κεραυνός 23/02/2010 08:41:08

      Θα έλεγα ότι μας κτυπάνε μπας και αλλάξει ρότα ο καπετάνιος.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Κεραυνός 23/02/2010 10:29:00

      Το οδήγησες και καίει λάδια το άχρηστο αεροσκάφος τους? Αλλά το ότι θα αγοράσουμε τις άχρηστες ανεμογεννήτριές τους είναι πράσινη ανάπτυξη κατά τα άλλα...

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ Κεραυνός 23/02/2010 10:42:27

      Κεραυνέ, καλύτερα μην μιλάς για τον GAP. Ναι, ο παμμέγιστος κάνει "αντίσταση" στους Γερμανούς (wow!) και από την άλλη μας πακιστανοποιεί με τα λαθρονομοσχέδιά του! Πρόκειται για άτομο μειωμένης αντιλήψεως και απόλυτα ιδεοληπτικό, δύο σε ένα, τουτέστιν καταστροφή.
      Εκτός και αν προτιμάς τους Πάκηδες από τους Γερμανούς; Ή μήπως σου αρέσουν οι Μπαγκλαντέζοι;

  6. popolaros avatar
    popolaros 23/02/2010 08:33:17

    Δεν μπορώ να αγνοήσω όμως το γεγονός, ότι τα διαπλεκόμενα ΜΜΕ, έχουν μια ευκολία στο να εμφανίζουν αρνητικά άρθρα από ΕΥΡΩΠΗ, αλλά μια δυσκολία να εμφανίζουν αντίστοιχα από Αγγλία-Αμερική.
    Δεν ακούγετε σχεδόν τίποτα για τους φίλους από την εσπερία, ενώ με τους γερμανούς έχουν αρχίσει οι 'εχθροπραξίες'.
    Ποιός επωφελείται πάλι??

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ popolaros 23/02/2010 10:37:14

      Αυτό είναι σωστό. Δηλαδή, τα δημοσιεύματα του αγγλοσαξωνικού τύπου είναι καλύτερα;

      Σχετικά με τη Siemens: Για ποιό λόγο η Siemens επέλεξε να έχει μία επαίσχυντη συμπεριφορά ειδικά στην Ελλάδα και όχι στην Ολλανδία, π.χ.; Επειδή εδώ είναι το σύστημα ΑΠΟΛΥΤΑ ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΟ.
      Αν μία ελληνική εταιρεία που δραστηριοποιείται σε μία διεφθαρμένη χώρα λαδώνει για να μπορέσει να "μπει" στο παιχνίδι, θα την κατηγορήσουμε; Προσωπικά, όχι. Βρίσκει τις συγκεκριμένες συνθήκες και παίζει ανάλογα.
      Αν η Siemens βρήκε μία Ελλάδα Μπανανία, με άπληστους δημόσιους λειτουργούς και πολιτικούς, τα αισχρά λαμόγια με τις Cayenne και τα 3 εξοχικά 300 τ.μ. έκαστος, φταίει η γερμανική εταιρεία; Τη δουλειά της έκανε και λάδωνε τους απατεώνες που μας κυβερνούν. Δεν μας φταίνε οι Γερμανοί αν υπάρχει απίστευτη νεοπλουτίστικη λαιμαργία στην Ελλάδα.

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ popolaros 23/02/2010 10:38:51

      Ή μήπως νομίζετε ότι οι ελληνικές εταιρείες που δραστηριοποιούνται στα Βαλκάνια και τη Μέση Ανατολή ΔΕΝ λαδώνουν; Και αν θέλετε τη γνώμη μου, αφού εκεί λαδώνουν οι πάντες, καλά κάνουν και αυτοί. Το ζήτημα είναι το σύστημα να μην παίρνει το λαδάκι...

    • popolaros avatar
      popolaros @ popolaros 23/02/2010 10:54:41

      Λάδωμα = Επίτευξη του στόχου με άλλα μέσα.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ popolaros 23/02/2010 11:18:12

      Λάδωμα = ο σκοπός που αγιάζει τα μέσα

      η σερσέ λα μιζ

  7. Keraynos avatar
    Keraynos 23/02/2010 11:22:00

    Μάρκο Τ για τους Πακιστανούς δέν συμφωνώ βέβαια για τα σχέδια που ακούγονται περί Ελληνικής ιθαγένειας όταν έρθει η ώρα θα τα πούμε αλλά την μεγαλύτερη ευθύνη την έχει ο Καραμανλής που 6 χρόνια πέρναγαν συνέχεια παράνομα τα σύνορα χωρίς καμιά αντίσταση.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Keraynos 23/02/2010 11:36:14

      Για το Δουβλινο ΙΙ εχεις ακουσει που το υπεγραψε ως ΥΠΕΞ ο ΓΑΠ το Δεκεμβριο του 2003 λιγο πριν παραδωσει βασει του οποιου καθε μεταναστης στην ΕΕ επιστρεφει στη χωρα που πρωτομπηκε και επειδη υπαρχει μια ορισμενη γεωγραφια και δε μπορουν να μπουν απο τη Σουηδια η Ελλαδα εγινε αποθηκη τους.
      Ο Καραμανλης αγωνισθηκε για να ελθει η FRONTEX στο Αιγαιο,πραγμα στο οποιο ηταν αντιθετη ολη η αριστερη διανοηση και οργανωσεις απο τους Ιους που φωναζαν για την "εμμονη" της ΝΔ στην Ευρωπαικη Ακτοφυλακη,διαφορους αλλους περιεργους no border,ΣΥΝ και λοιπους.Μεχρι και το ΚΚΕ ειχε προκηρυξεις του ΠΑΜΕ στα αγγλικα κατα της FRONTEX.
      Aν θελετε να κατηγορησετε τη ΝΔ οτι δεν επνιγε τους μεταναστες κατηγορηστε την.

    • Κεραυνός avatar
      Κεραυνός @ Keraynos 23/02/2010 12:03:19

      Άν είναι ολόκληρος πρωθυπουργός, ολόκληρη κυβέρνηση να φοβηθεί να κάνει πίσω επειδή φοβήθηκε τον Ιό και μερικές προκυρήξεις του ΠΑΜΕ ... έλεος.

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ Keraynos 23/02/2010 12:09:39

      Δηλαδή, για την Ιθαγένεια πότε θα τα πούμε; Το λαθρονομοσχέδιο είναι κατατεθειμένο στη Βουλή, η Αφρα Αλ Σάλεχ, υποκινήτρια των μουσουλμάνων λαθραίων πέρυσι τον Μάιο, έμμισθη "Ειδική Σύμβουλος" και οιονεί προϊσταμένη του Βούγια, ο ΓΑΠ αποκάλεσε από βήματος Βουλής κατ' ουσίαν ακροδεξιούς όσους αντιδρούν στο να γίνουμε το Πακιστανομπαγκλαντές της ΝΑ Ευρώπης...
      Μήπως η πιο μεγάλη ώρα είναι τώρα;
      Πειράζει που δεν γουστάρω να γίνει η Αθήνα Καράτσι; Θα πρέπει να τους λουστώ για να γίνω "πολυπολιτισμικός" και να αρέσω σε συμπλεγματικούς διανοούμενους με λήξη διαρκείας παστεριωμένου γάλακτος, δικούς μας και ξένους, τύπου Καπλλάνι, Αγκό και Αλ Σάλεχ, που επιδή είναι συμπλεγματικοί με την καταγωγή τους και τη θρησκεία των γονιών τους, θέλουν να μας φορέσουν το Ισλάμ καπέλλο;

      Γιατί δηλαδή θα πρέπει να γίνουμε πειραματόζωα για να ικανοποιηθεί η ιδεοληψία πολιτικών επιπέδου GAP και θαμώνων των μπαρ του Κολωνακίου;

    • Κεραυνός avatar
      Κεραυνός @ Keraynos 23/02/2010 12:20:56

      Δέν είναι επι του θέματος σε κανένα θέμα που αναφέρεται στους μετανάστες θα τα πούμε.
      Επιμένεις πάντως να μήν δίνεις ευθύνες στον Καραμανλή που όταν την κοπάνησε παρέδωσε μιά Αθήνα με 2.000.000 λαθρομετανάστες να ζούν δίπλα μας έστω και χωρίς την Ελληνική ιθαγένεια.

  8. Νίκος avatar
    Νίκος 23/02/2010 11:51:59

    Καλημερα σας,
    ΝΑΖΙΕΜΕΝS

  9. περαστικός avatar
    περαστικός 23/02/2010 12:12:24

    Συμφωνώ (ακόμη μία φορά) με τον Μάρκο Τ

    Τη δική μας καφρίλα ας μην τη χρεώνουμε σε όσους την εκμεταλλεύονται και κάνουν τη δουλειά τους.

    Για περισσότερα δείτε ένα ακόμη έξοχο άρθρο του Γιανναρά. Προχθεσινό.

    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_2_21/02/2010_391653

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ περαστικός 23/02/2010 12:30:32

      Δεν μου αρέσει το αυτομαστίγωμα, αλλά δεν μου αρέσει να επιρρίπτω σε άλλους τις ευθύνες. Αν η ανομία είναι ο κανόνας στην Ελλάδα - η διαφθορά είναι μέρος της κουλτούρας της ανομίας -, δεν φταίει καμία Siemens, καμία Γερμανία και καμία Αμερική. Το ότι στις πόλεις μας μπορώ να παρκάρω ανενόχλητος πάνω στη ράμπα των αναπήρων, να απειλήσω όσους μου κάνουν παρατήρηση και ο παριστάμενος αστυνομικός να μην μου πει τίποτα, είναι ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, δεν οφείλεται σε κανένα "κακό" ξένο. Δίνουμε την εντύπωση μπανανίας και από τέτοιες συμπεριφορές και πολλές άλλες. Και μας φέρονται ανάλογα.

      Αν θέλω να κάνω επιχειρήσεις στην α΄ χώρα της Ευρώπης, της Ασίας ή της Αφρικής, θα ενεργήσω ανάλογα με την εκεί επιχειρηματική κουλτούρα, και αυτό κάνουν και οι ελληνικές επιχειρήσεις διεθνώς. Αυτό έκανε και η Siemens: Οι άπληστοι νεοέλληνες της μαιζονέτας ήθελαν χρήματα για να μπορέσει να πάρει ένα καλό μερίδιο στην αγορά η εταιρεία και αυτή τους το έδωσε.

      Προσέξτε τώρα διαφορά: Η γερμανική δικαιοσύνη δίωξε τη γερμανική εταιρεία για τη συμπεριφορά της σε τρίτες χώρες, εκτός Γερμανίας.
      Εμείς θα θεωρούσαμε ηλίθιους τους Γερμανούς, σωστά; Σύμφωνα με την ελληνική κουλτούρα, δεν θα έπρεπε να το κάνει.
      Καλό είναι να κάνουμε και λίγη αυτοκριτική για την παρακμιακή συμπεριφορά μας.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ περαστικός 23/02/2010 21:56:21

      το συγκεκριμένο άρθρο για όσους διαβάζουν τον Γιανναρά χρόνια είναι εξαιρετικά "σκοτεινό"....
      (και κατά τα συνήθη σε τέτοιους αφορισμούς: ο νοών νοείτω....)

  10. Νίκος avatar
    Νίκος 23/02/2010 13:02:28

    @Μάρκο Τ. Το θεμα δεν ειναι αυτο φιλε, αν και συμφωνουμε οι περισσοτεροι με τις διαπιστωσεις σου.
    Το θεμα ειναι η ρατσιστικη και απαξιωτικη αναφορα στην Ελλαδα και στο λαο της απο ποιους; απο τους απογονους εγκληματιων, αν ειναι δυνατον. Για φανταστειτε να το εκαναν αυτο στους τουρκους ή στους ισραηλινους, ε;
    "εμεις" ομως που πλεον δεν εχουμε ουτε εθνικη συνειδηση, γιατι διαμαρτυρομαστε; δλδ, τι θα πει η ΓΚΑΠ και η παρεα του; οτι θιχτηκε το "εθνικο" μας φιλοτιμο;
    ουτε εθνικο εχουν ουτε φιλοτιμο. απλα πραγματα.

    • tiramola avatar
      tiramola @ Νίκος 23/02/2010 13:18:14

      Να μην ξεχνάς και τις αντιδράσεις του Γερμανικού λαού...
      Όπως εσύ διαμαρτύρεσαι ρίχνοντας σκοπίμως το ανάθεμα στον Παπανδρέου , γράφοντας και τη σχετική σάλτσα περί απογόνους εγκηματιών κλπ , το ίδιο δικαίωμα έχουν και οι Γερμανοί πολίτες.
      Εσύ τι θα έλεγες δηλαδή αν ήσουν Γερμανός και ένα δικό σου σπίτι που είναι όνειρο ζωής για αυτούς , έβλεπες τους πολίτες της χρεωκοπημένης κατά τα άλλα Ελλάδας να διαθέτουν 2 και 3 σπίτια , εξοχικά και κάθε βράδυ γεμάτα τα κέντρα διασκέδασης με το μπουκάλια και τα λουλούδια να κάνουν βόλτες μέχρι τις πρώτες πρωινές ώρες?
      Δεν θα σου γύρναγε το κεφάλι?
      Δεν είμαστε το κέντρο του κόσμου , ξυπνάτε...

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ Νίκος 23/02/2010 21:07:17

      Στη γερμανική κουλτούρα έχει μπει, από τον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο και εδώ, τόσο ενοχοποιητικό στοιχείο λόγω του ναζισμού, που δεν τολμούσαν μέχρι πρόσφατα καν να θίξουν εγκληματικές ενέργειες των συμμάχων, όπως ο αναίτιος βομβαρδισμός της ιστορικής Δρέσδης ή ο βιασμός πολλών Γερμανίδων από άνδρες του Κόκκινου Στρατού.
      Γνωρίζοντας πολύ καλά τη διάσταση των εγκλημάτων του ναζισμού, δεν θα τολμούσα ωστόσο ποτέ να αποκαλέσω τον γερμανικό λαό συλλήβδην "απογόνους εγκληματιών". Είναι ένας λαός που έχει δώσει πολλά στον ευρωπαϊκό πολιτισμό και καλό είναι να έχουμε μία εποπτεία των πραγμάτων και όχι μία μονομερή άποψη.
      Σας προκαλώ να ακούσετε τα Κατά Ματθαίον Πάθη του Μπαχ και μετά να αποκαλέσετε τους Γερμανούς "απογόνους εγκληματιών".

  11. man8os avatar
    man8os 23/02/2010 13:15:50

    Μπας και ο ΓΑπ να ειπε στους Γερμανους τυπωστε υβριστικα εξωφυλλα για εσωτερικη καταναλωση εδω, ωστε να μην δουν τα μετρα που ερχονται?

  12. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 23/02/2010 14:47:04

    Περί της σημερινής «αυτοεικόνας» των Ελλήνων και άλλων ωραίων εν εξελίξει διαδικασιών.

    Το τί νομίζει κάποιος για τον εαυτό του είναι πάντα ένας συνδυασμός της επεξεργασίας του δικού του ασυνείδητου και της εικόνας που προσλαμβάνει από τους «άλλους».

    ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ: μια σύνθετη διαδικασία που συνίσταται από ολίγην απώθηση (εξώθηση στη λήθη) ανεπιθύμητων στοιχείων, ολίγην φαντασίωση (θετική ανάδειξη) επιθυμητών χαρακτηριστικών και ολίγην προσπάθεια απελευθέρωσης από εσωτερικευμένους καταναγασμούς που αφορούν την «επιθυμία».

    ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΕΙΚΟΝΑΣ: Πρόκειται και εδώ για μια διαρκή διελκυστίνδα μεταξύ της εικόνας που εμφανίζει ο άλλος για μας και της εικόνας που νομίζουμε εμείς ότι ο «άλλος» έχει για μας.

    Όταν πρόκειται βέβαια για τη «συλλογική» αυτοεικόνα μιας ομάδας ανθρώπων εκτός από τα παραπάνω στοιχεία στη διαμόρφωσή της υπεισέρχεται και ο «εσωτερικός» διάλογος μεταξύ των μελών της ομάδας.

    Ας προσπαθήσουμε να τα δούμε όλα αυτά σε σχέση με την «αυτοεικόνα» που διαμορφώνουν οι Έλληνες στη σημερινή ζόρικη συγκυρία.

    Τί απωθούμε; Την διαφθορά, την πονηρία ή την ανικανότητα της ασχετοσύνης; Τις χαμένες ευκαιρίες ή την τσαπατσούλικη καπατσοσύνη της φυλής; Τα δικάμας λάθη, ώστε να αναδειχθούν τα λάθη των «άλλων»; Το χρέος, τα ελλείματα και τους τόκους ή το άχθος να απαλλαγούμε απ΄αυτά;

    Τί φαντασιώνουμε; Την αποκατάσταση οραμάτων ή (μήπως;) μια νέα μεγάλη ιδέα; Τη θέση σε χρηστική κίνηση της «ελληνικής ευφυϊας» που μεγαλουργεί αλλού, αλλά όχι εντός; Την ανωτερότητά μας που συνδέεται λιγο με την πολιτισμική και ιστορική μας παλαιότητα, λίγο με την ηρωϊκότητα και την ανθεκτικότητά μας στο χρόνο και λίγο με την ψευδαίσθηση ότι το «μέλλον» μας ως «συνέχεια»θα εξακολουθήσει να είναι εθνικά «καθαρό»; Ή την ανάγκη ξεκαβαλήματος;

    Από τί θέλουμε να απελευθερωθούμε; Από τα δεσμά των πολιτικών προδοσιών ή του Μάαστριχτ; Από τη λαμογιά, από τα λαμόγια ή τη SIEMENS; Το Μητσοτακέϊκο, τον ΓΑΠ ή την ανίκανη διεθνιστική αριστερά; Τους διαπλεκόμενους ή/και τους φοροδιαφεύγοντες; Την «έξη» της βολής των επιδοτήσεων ή τις επιδοτήσεις εν γένει; Από τη μαλθακότητα και την οκνηρία ή από το σκιάχτρο της προτεσταντικής ηθικής;

    Τί εικόνα μας εμφανίζουν οι «άλλοι» για τον εαυτό μας; Είναι το εξώφυλλο του FOCUS ή η βοήθεια που αναμένουμε ως «τιμωρία»; Είμαστε τα άτακτα παιδιά ή τα πειραματόζωα; Είμαστε οι άχρηστοι πονηροί ή τα κορόϊδα που σερβίρουν στις γαλάζιες παραλίες; Είμαστε οι ακαμάτηδες του φραπέ ή οι πολυσθενώς και ολίγον μαύρα εργαζόμενοι επί 16ωρον;

    Πώς νομίζουμε «εμείς» ότι μας βλέπουν; Μας ζηλεύουν ή (θα) μας τη φέρνουν; Ως Ανατολή της Δύσης ως Βαλκάνιους ή ως Ακρίτες στα Ευρω – ισλαμικά σύνορα; Ως πτωχεύοντες ή ως πελάτες των ακριβών και υπερκοστολογημένων εξοπλιστικών τους συστημάτων; Ως υπερήφανα θύματα ή ως παγαπόντηδες ζητιάνους;

    Και πάνω σ΄όλα αυτά (και πολλά άλλα) πώς εκτυλίσσεται ο "εσωτερικός" μας διάλογος; Με ορίζοντα κάποια συμφωνία ή τη ματαιόδοξη δικαίωση; Με βάση κάποιον πραγματισμό ή προσανατολισμένος στα ιδεώδη της φυλής; Με τη συνείδηση ότι τα παίγνια ετελείωσαν ή τη «βεβαιότητα» ότι έχουμε άπειρα περιθώρια καθυστέρησης επειδή όλα είναι ένα «ακόμη» καλοστημένο παίγνιο;

    Ο «σημερινός» ελληνικός συνδυασμός απώθησης, φαντασίωσης και απελευθέρωσης πάσχει εκτός από τη διαρκή σύγχυση ως προς τις προτεραιότητες και από την έλλειψη σαφούς στοχοθεσίας: θέλουμε την ησυχία μας και να συνεχίσουμε στη νιρβάνα μας ή θέλουμε κάποια «αναγέννηση» που απαιτεί προσπάθεια.; Θέλουμε να ζούμε όμορφα στις θάλασσες και τις καφετέριες ή σκοπεύουμε να ανοίξουμε φτερά και για άλλες παραγωγικές πολιτείες – ή να επιστρέψουμε σε παλιές; Θέλουμε μια ανοικτή κοινωνία με κανόνες ή έναν φοβικό εγκλεισμό στο μικρόκοσμό μας και να μη μας «ενοχλεί» κανένας; Εξακολουθούμε να νομίζουμε με κάθε «ευκαιρία» ακόμη και την πιο αρνητική ότι είμαστε ο ομφαλός της γης ή θα απελευθερωθούμε από τη ρομαντική κι ως εκ τούτου αντιδραστική μεγαλομανία μας και θα εξορθολογίσουμε την εικόνα μας στα «πραγματικά» της μέτρα;

    Και το κυριότερο: είναι η ώρα για «φυγή» προς το γνωστό – άγνωστο μιας εσωτερικής και μυστικιστικής αυτογνωσίας που αναπαράγει διαρκώς ιδεολογικά φορτισμένες διαχωριστικές γραμμές ή για τροχιοδρόμηση σε έναν ρεαλιστικό διάδρομο προσγείωσης σε ένα αεροδρόμιο με συνεργείο αποκατάστασης βλαβών και πύργο ελέγχου των πραγματικών μας δυνατοτήτων, όπου (και) η πολιτική σύγκρουση θα αποκτήσει (επιτέλους) νόημα;

    • tiramola avatar
      tiramola @ antiathlitikos 23/02/2010 15:36:03

      Φοβερός!

  13. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/02/2010 14:47:08

    αναδημοσίευση:΄
    ...
    γ) Η τευτονική απειλή: Ο τρίτος και τελευταίος φόβος μας «πηγάζει» από την απίστευτη επίθεση που δεχόμαστε από την ηγέτιδα δύναμη της Ευρωζώνης, τη Γερμανία («επιστρατεύονται» ακόμη και «κίτρινες δημοσκοπήσεις» εναντίον της Ελλάδας), στα πλαίσια της δημιουργίας εκείνων των προϋποθέσεων, οι οποίες θα διευκόλυναν τα όποια σχέδια της (ευτυχώς, ο «εφιάλτης της Ρωσίας» παραμένει ισχυρότατος «σύμμαχος» μας). Στο σημείο αυτό έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον η πρόσφατη στάση της Ελβετίας (πηγή: MM 17.02.10), η οποία κατηγορεί δημόσια τη Γερμανία (μέσω του προέδρου της ομοσπονδίας των φορολογουμένων και βουλευτή κ. Alfred Heer), για ασέβεια απέναντι στο Ελβετικό Κράτος Δικαίου, καθώς επίσης για «τρομοκρατία» των Ελβετών πολιτών, από τη Γερμανική Μυστική Υπηρεσία.

    Ο Ελβετός έχει προτείνει την ψήφιση ενός νόμου, ο οποίος προβλέπει την άρση του τραπεζικού απορρήτου για όλους τους πολιτικούς, καθώς επίσης για τους πάσης φύσεως δημοσίους λειτουργούς. Το γεγονός αυτό φαίνεται ότι θορύβησε σε πολύ μεγάλο βαθμό όλους τους γερμανούς κρατικούς υπαλλήλους, όπως και τα στελέχη των κομμάτων εξουσίας της χώρας. Ο κ. Heer, σε πρόσφατη συνέντευξη του σε γερμανικό περιοδικό, αναφέρει χαρακτηριστικά τα παρακάτω:

    «Η Γερμανία διέπεται από μία διπλή ηθική – άλλη για τους Πολιτικούς και άλλη για τους Πολίτες. Υπάρχουν πολλές τεκμηριωμένες περιπτώσεις, κατά τις οποίες αρκετοί γερμανοί υπηρεσιακοί παράγοντες έχουν δωροδοκηθεί ή έχουν εισπράξει «μαύρα» χρήματα για τα κόμματα τους, τα οποία κυκλοφόρησαν μέσα από ιδρύματα στο Λιχτενστάιν ή από κρυφούς ελβετικούς λογαριασμούς, χωρίς να ελεγχθούν ποτέ….Η εμπιστοσύνη των Γερμανών πολιτών στις κυβερνήσεις τους δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλη….Οι Γερμανοί πολιτικοί δεν σέβονται τη χώρα μας και μας απειλούν ακόμη και με στρατιωτικά μέσα. «Παίζουν» το ρόλο του καθαρού, αφού δεν είναι σε καμία περίπτωση….Όταν το γερμανικό κράτος ελέγχει φορολογικά τους πολίτες του, αλλά όχι τους δημοσίους λειτουργούς του, κάτι δεν πάει καλά με τη δημοκρατία». από το ιστολόγιο του Β.Βιλιάρδου

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ αλλενάκι 23/02/2010 14:58:47

      Ναι αλλα δε γραφει απο που προηλθε αυτη η επιθεση.Ξαφνικα οι Γερμανοι τσαντιστηκαν με την Ελλαδα;
      Νομιζω οτι σε αλλα ποστ εχω γραψει το λογο.Καμμια σχεση δεν εχει με Ρωσιες και Ελβετιες αλλα με τη διαφυλαξη αυτου που θεωρουν ζωτικο συμφερον,του Μααστριχτ και του Συμφωνου Σταθεροτητας που παει πισω στο μεταπολεμικο συνταγμα και την ανεξαρτησια της Μπουντεσμπανκ που εγινε ως φαρμακο στο μεσοπολεμικο υπερπληθωρισμο που κατεστρεψε τη Δημοκρατια της Βαιμαρης κλπ.
      Ειναι παντως καταπληκτικο οτι μιλανε για φοβο της Ρωσιας λες και ειναι παντσερ στα ελληνικα συνορα ετοιμα να εισβαλουν ενω το μονο που ειπαν ειναι ΑΝ ΔΕ ΠΑΡΕΤΕ ΜΕΤΡΑ ΔΕ ΣΑΣ ΔΙΝΟΥΜΕ ΛΕΦΤΑ.Και αυτο ενω ξερουν οτι στο τελος κατι θα αναγκασθουν να δωσουν και βριζουν για να μη ξεψαρωσουν και οι αλλοι Μεσογειοι και πληρωνουν και αυτους.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 23/02/2010 15:21:34

      Όχι, δίνει ένα παράδειγμα της διπλής ηθικής των Γερμανών, βάσει μιας διαμάχης που ξέσπασε στην Ελβετία για την ψήφιση αυτου του νόμου, όπου οι Γερμανοί αντέδρασαν προφανώς γιατί φοβούνται ότι θα αποκαλυφθούν δωροδοκίες σε Ελβετούς πολιτικούς.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 23/02/2010 15:25:20

      διορθώνω, φοβούνται αποκάλυψη διακινησης αφανών ποσών μέσω ελβετικών τραπεζών

  14. ggtop avatar
    ggtop 23/02/2010 15:34:52

    Όλοι εμέις οι απατεώνες πρέπει να τιμωρηθούμε παραδειγματικά με αντίποινα από το νεοσυσταθεν τμήμα "Finanz-SS" της γερμανικής διοίκησης με αναλογία 30 προς κάθε γερμανικό ευρώ

    Mit herzlichen Grusse
    Komandatur

  15. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 23/02/2010 17:09:37

    Ακόμα να ξυπνήσουμε για αυτό είμαστε εδώ που έχουμε φτάσει.Όλα αυτά είναι επικοινωνιακά κολπάκια της κυβέρνησης των σοσιαληστών του Τζέφρυ.Χτές βγήκε ο Χοντρός και έλεγε για άρση μονιμότητας των Δημοσίων Υπαλλήλων με σκοπό να μαλώνουμε μεταξύ μας για τους ΔΥ οτι δεν δουλεύουν,λες και αυτοί φταίνε για τη κατάσταση.Εδώ και 3 μήνες μέσω των Μέσων Μαζικής Εξαπάτησης μεταφέρουν στον λαό οτι έχουμε φτάσει στο χείλος της κατάρρευσης,ο ''πρωθυπουργός'' είπε οτι χάνουμε την εθνική μας κυριαρχία έτσι(Τζόρτζ μάλλον όταν συμφωνείς μυστικά με τον Ερντογάν για διάλογο και ξεπούλημα του Αιγαίου τότε χάνεται η εθνική κυριαρχία),τρόμος,φόβος,ανασφάλεια θα έρθει όμως ο σούπερμαν Γιωργάκης να μας σώσει.Φυσικά τα αντιλαικά μέτρα που κάθε μέρα παίρνουν κ έχουν γονατίσει τον κοσμάκη θέλουν να τα παρουσιάσουν ώς αναγκαία,ώς μέτρα στήριξης της οικονομίας.Στημένες δημοσκοπήσεις που δεν τις πιστεύουν ούτε παιδάκια του νηπιαγωγείου,κανάλια που θυμίζουν κυβερνητικούς εκπροσώπους,δημοσιογράφοι καλοταισμένοι που γράφουν και μιλάνε με τα καλύτερα λόγια για τους αποτυχημένους υπουργούς που κάνουν τη μια γκάφα πίσω απο την άλλη.....Και τώρα κάνουμε μείζων θέμα ένα εξώφυλλο περιοδικού και τα πρωτοσέλιδα κάποιων γερμανικών και αγγλικών φυλλάδων!Σιγά χεστήκαμε τι θα πούν οι ξένοι,μεγάλη έννοια θα βάλω τη γάτα μου να κλαίει!Μας κυνηγάνε οι Γερμανοί(δώστου κλάμα),οι Άγγλοι μας ζηλεύουν(κ δώςτου οι οδυρμοί).Του κουστουμάκι κύριοι είναι εδώ και καιρό ραμμένο,τα μέτρα έχουν παρθεί και δεν το ξέρουμε,τέλος οι 13,14 μισθοί,ΦΠΑ 21-23%,ξέσκισμα μισθωτών-συνταξιούχων,απολύσεις εργαζομένων,πάγωμα προσλήψεων.....Αλλά είπαμε δεν φταίει η κυβέρνηση,οι ξένοι μας έχουν βάλει στο μάτι.Ξυπνάτε ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

    • πολίτης avatar
      πολίτης @ Μαύρος Ιάκωβος 23/02/2010 17:33:11

      Συμφωνώ μαζί σου,αν και πιστεύω ότι το εξώφυλλο είναι θέμα και πρέπει να ζητήσουν συγγνώμη.

    • Μαύρος Ιάκωβος avatar
      Μαύρος Ιάκωβος @ Μαύρος Ιάκωβος 23/02/2010 17:49:17

      Να δώ πότε θα ζητήσουν συγγνώμη αυτοί οι πρωθυπουργοί,υπουργοί,βουλευτές που εξευτελίζουν καθημερινά τον ελληνικό λαό και τον κοροιδεύουν μες τα μούτρα του(τέτοιος που είναι βέβαια καλά να πάθει)

  16. Νίκος avatar
    Νίκος 23/02/2010 18:18:31

    Τιραμόλα,
    μαλλον περασες απο το νεοταξικο σχολειο της Κας Δραγωνας και Μπιλντερμπεργκ, επισης γωνστης ως Διαμαντοπουλου για να μην αντιλαμβανεσαι οτι το "απογονοι εγκληματιων" αναφερεται στους Γερμανους (uber alles) και οχι στην οικογενεια Παπανδρεου, με την οποια ο ΓΚΑΠ μονο αιματολογικη σχεση εχει.
    Δευτερον, πιστευεις οτι η οικονομικη σχεση Ελλαδας-Γερμανιας ειναι ισοβαρης;
    Τι μπουρδες ειναι αυτες που αραδιαζεις;

    Μηπως να τα γραψω στην επισημη γλωσσα των νεοταξικων μας γκαουλαϊτερ για με αντιληφθεις;

  17. Anatolios avatar
    Anatolios 23/02/2010 18:32:06

    Dont push it brothers, η επομενη φωτογραφια θα ειναι με την Μερκελ χωρις ρουχισμου, θα ειναι ενα "επαναστατικο και σοσιαλιστικο" χτυπημα στο διεθνες κατεστημενο, να βαλουμε και κανα δεντρακι για να μη λεμε οτι δεν ακολουθουμε τους ρυθμους της πρασινης αναπτυξης. Αυτα απο μενα. Χαιρομαι που σας αρεσε.
    Cheers

  18. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 23/02/2010 21:11:29

    Πάντως, είμαστε όντως μία πολύ ωραία ατμόσφαιρα εδώ μέσα.
    Η Αθήνα έχει καταληφθεί από τους Πακιστανομπαγκλαντέζους - χτες τα ρετάλια ήταν απλωμένα μέρα-μεσημέρι από τα σκαλιά της Εθνικής Βιβλιοθήκης μέχρι κάτω στην Πανεπιστημίου, η Ομόνοια έχει γίνει παζάρι τις Κυριακές, ελέω του λαθροδήμαρχου της λινάτσας Νικήτα Κακλαμάνη. Ο GAP ετοιμάζεται να τους δώσει ιθαγένεια και να φέρουν και τις γυναίκες τους εδώ να γεννήσουν "ελληνόπουλα".
    Εποικιζόμαστε από τα πλέον καθυστερημένα μέρη της Ασίας.
    Και εσείς κάθεστε και βρίζετε τους Γερμανούς...Όπως δηλαδή θα ήθελε ο GAP, για να προκαλέσει δήθεν εθνική συσπείρωση, ο εθνομηδενιστής και διχαστής!
    Τελικά, ώρες-ώρες εμείς οι Έλληνες δεν βλέπουμε πέρα από τη μύτη μας.

  19. KNWD avatar
    KNWD 24/02/2010 20:39:37

    Νέο δημοσίευμα από το περιοδικό FOCUS ακόμα πιο εξοργιστικό

    http://www.makthes.gr/index.php?name=News&file=article&sid=51621

  20. nakos alexis avatar
    nakos alexis 27/02/2010 17:25:19

    ΜΙΑ ΑΤΑΙΡΙΑΣΤΗ ΣΤΑΣΗ – ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ ΑΥΘΟΡΜΗΤΙΣΜΟΣ ΑΠΕΡΙΣΚΕΨΙΑ -ΜΕ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΑΣ ΠΑΤΡΙΔΑ

    Aγαπητοί Συνέλληνες, Ασφαλώς καταδικάζω τα προκλητικά δημοσιεύματα του Γερμανικού Τύπου, όμως η ελεύθερη έκφραση καθιερώνεται από το Σύνταγμα και στην Ελλάδα και τη Γερμανία. ΥΠΕΎΘΥΝΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΑ- Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΥΡΓΟΙ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΚΑΙ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΛΑΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΗΣ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ.

    Τώρα καυτηριάζομε και τις υπερβολικές παρουσιάσεις και των Γερμανών και των Ελλήνων δημοσιογράφων.

    Αρμόδιοι να κρίνουν, ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΘΟΥΝ - ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΣΩΣΤΗ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ να επικρίνουν να κάνουν αντιπαράθεση και μομφή στη Γερμανία είναι
    το Συμβούλιο Τύπου http://www.presserat.info/beschwerde, όπου εκεί θα πρέπει να απευθυνθούμε με το γραφείο τύπου της πρεσβείας και όχι σε πολιτικούς.
    ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ ΜΑΣ
    Τώρα βέβαιΑ το μποϋκοτάζ προωθεί τους κερδοΣκόπους και από εκεί έρχονται τα περισσότερα χειροκροτήματα….ΝΑ ΑΔΥΝΑΤΙΣΕΙ ΤΟ ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΤΑ ΚΕΡΔΗ ΤΟΥΣ -

    ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΟΥΚΟΤΑΡΙΣΜΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ομως και εκεί ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΕΛΛΗΝΕΣ

    Το μποϋκοτάζ δεν λύνει ταπολλαπλά και πολύπλοκα
    προβλήματα, διότι
    στις γερμανικές επιχειρήσεις στην Ελλάδα εργάζονται Έλληνες ΚΑΙ ΑΥΤΟΊ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΑΝΕΡΓΟΙ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ
    οι ξένες επιχειρήσεις στις συνεχείς γενικές απεργίες προτιμούν να πάνε σε άλλες χώρες, όπως οι ελληνικές στα Σκόπια, στη Βουλγαρία, Ρουμανία και Αλβανία,αλλά πάντα υποφέρει το ελληνικό εργατικό δυναμικό.
    και επίσης σε γερμανικές επιχειρήσεις στη Γερμανία εργάζονται ΚΑΙ ΕΚΕΙ Έλληνες, όπου από εκεί έχει περάσει ένα εκατομμύριο Έλληνες.

    Και πώς αγαπητοί μου είσθε σαν Έλληνες περήφανοι ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ, ΟΤΑΝ ΣΤΕΛΝΕ ΤΑ ΤΑ ΑΓΝΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΜΑΣ - ΤΑ ΚΡΑΣΙΑ ΜΑΣ - ΤΑ ΣΤΑΦΥΛΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΛΑΔΙ ΝΑ ΤΑ ΦΑΝΕ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΑΡΑΔΕΣ ΚΑΙ όταν ΑΝΕΧΕΣΤΕ, ΧΩΡΊς ΝΤΡΟΠΉ ΝΑ στέλνετε ένα εκατομμύριο Έλληνες

    στα σκλαβοπάζαρα της Γερμανίας, στους πρώην Ναζί κατακτητές μας, αντί να τους επαναφέρετε σήμερα κιόλας στη πατρώα γη;

    Μην ξεχνάτε, ότι στους Έλληνες της Γερμανίας, σε αυτό στο γνήσιο κομμάτι του Ελληνισμού οφείλΟΥΜΕ την προκοπή ΜΑΣ την κοινωνική και πολιτική ΜΑΣ αναβίβαση
    στα πόστα ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΟΣΤΑ ΣΑΣ .
    ΣΚΕΦΤΕΊΤΕ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝΕ 400 ΧΙΛ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΩΑ ΓΗ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝΕ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΤΟΥΣ ΟΡΓΑΝΩΤΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΥΚΟΤΑΡΑΤΕ ΚΑΙ ΒΛΑΠΤΕΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΤΗΝ ΠΛΟΥΣΙΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑ -

    Μην ξεχνάτε, ότι 400. 000 Έλληνες στη Γερμανία προωθούν τα γεωργικά μας προϊόντα, ΤΑ ΚΡΑΣΙΑ ΜΑΣ - ΤΟ ΔΑΔΙ ΜΑΣ- ΤΑ ΣΤΑΦΥΛΙΑ ΜΑΣ και τον ΤΟΥΡΙΣΜΟ ΜΑΣ με τις Ταβέρνες και τις ενδιάμεσες ανθρώπινες σχέσεις μας.