22/11/2009 11:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μια ακόμα περίπτωση "Ελευθεροτυπίας"

Γράφει το http://taxalia.blogspot.com
Είναι γνωστή η τακτική ορισμένων κύκλων να διχάζουν την ελληνική κοινωνία, με κηρύγματα μίσους, κολλώντας ταμπέλες "ακροδεξιού", "φασίστα" και τα λοιπά βαρετά πλέον. Έγραφε προχθές η Ελευθεροτυπία, (τουλάχιστον εκεί το είδα εγώ) "Χρυσαυγίτες έσκισαν βιβλία .." και άλλα φαιδρά. Η υπόθεση συζητήθηκε πολύ στο internet, εμείς...
 
-μη γνωρίζοντας τι ακριβώς έγινε- παρουσιάσαμε και τις δύο "απόψεις" για τα γεγονότα, μέχρι που ήρθε το βιντεο. Το οποίο δεν δείχνει κανένα "χρυσαυγίτη", δείχνει μόνο βετεράνους της ΕΛΔΥΚ και χαροκαμένες μανάδες αγνοούμενων, που διαμαρτύρονται στον συγγραφέα. Απόλυτα κίτρινο το δημοσίευμα της Ελευθεροτυπίας. Ντροπή. Ξεφτιλίσατε την έννοια "αντικειμενικότητα", στην μανιοκαταθλιπτική ψύχωσή σας, να ετεροπροσδιορίζεστε ως "δημοκρατικοί", αποκαλώντας όλους τους άλλους "φασίστες".
Αυτά δεν περνάνε όμως σήμερα, στην κοινωνία της πληροφορίας, που δεν στηρίζεται μόνο στις δικές σας ΨΕΥΤΙΚΕΣ και ΣΤΗΜΕΝΕΣ ειδήσεις. Ντροπή και όνειδος για τη δημοσιογραφία!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 22/11/2009 11:42:48

    Καθε επιχειρηση απο εφημεριδα μεχρι περιπτερο εχει ορισει ενα ταργκετ γκρουπ στο οποιο απευθευνεται.Ετσι και η "ελε" προσπαθει να ικανοποιησει το κοινο της.Το οποιο προφανως αρεσκεται να διαβαζει τετοιου ειδους δημοσιευματα για καψιμο βιβλιων,χουντογλεντια και να ανακαλυπτει δαιμονες εκει που δεν υπαρχουν ή αν υπαρχουν δεν μπορουν να τρομαξουν ουτε ενα μωρο.

  2. kanis avatar
    kanis 22/11/2009 11:50:29

    Πρόσφατα, είδαμε δημοσιεύματα να φέρουν την κυρία Τεγοπούλου να προβληματίζεται για τη διαχείρηση της Ε. Αλλοτε διαβάζαμε, ότι απειλούσε να κλείσει το ημερήσιο ή Κυριακάτικο φύλλο. Αλλοτε, διαβάζαμε για τις "κόντρες" της με τον κ.Βλαστάρη, Διευθ. του Κυριακάτικου φύλλου! Λέγεται μάλιστα, ότι αφορμή για την κόντρα, είναι η υποστήριξη στους δύο διεκδικητές για την αρχηγίας της ΝΔ
    Προφανή τα power games......
    Η συνέχεια στα πρωτοσέλιδα της εφημερίδας μέχρι να βγει αρχηγός στη ΝΔ!

    • leon avatar
      leon @ kanis 22/11/2009 12:20:25

      Eυτυχώς και η θεματολογία του blog τον τελευταίο μήνα δεν υποστηρίζει "φανατικά" τον Σαμαρά όποτε να πάψουμε να αγοράζουμε Εφημερίδες και να διαβάζουμε τα "ανωνυμα" blog.
      Στο βίντεο που βλέπω δεν αποδενύεται καμία ¨"αλήθεια" του παγκοσμίως "αγνωστου"!!! blogspot taxalia.
      Βετεράνοι του ΕΛΔΗΚ???? ...μα βλέπω 30-40 ετών άτομα.Χαροκαμένες μανάδες???...που τις ξέρουν-ξερουμε τις ρώτησαν????
      Ντροπή στο blog και για την φωτογραφία που πέρνει από το VETO to οποίο καταλαβαίνω ότι θέλει να χτυπήσει τις κυκλοφορίες της "E".. το blog τι ακριβώς θέλει να χτυπήσει με την δημοσίευση της φωτογραφίας η οποία είναι απο άσχετο γεγονός!!!!
      Η blog σφαιρα έχει πολύ παρα πολύ ....μα παρα παρα πολυ δρόμο να διάνυσει για να κερδίσει μια αξιοπιστία !!!!

      Το κειμενο που ακολουθεί είναι απο το

      http://lamianews.blogspot.com/2009/11/blog-post_367.html

      "στην όμορφη, αγγελικά πλασμένη ελληνική κοινωνία που ζούμε, ένα αφόρητο στερεότυπο λέει ότι κανείς δεν είναι υπεράνω του νόμου. Ούτε προφανώς η ιδιοκτήτρια της "Ελευθεροτυπίας" Μάνια Τεγοπούλου, για την οποία λένε τα "ρεπορτάζ" (τρομάρα τους) ότι της ασκήθηκε ποινική δίωξη για οδήγηση υπό την επήρεια αλκοόλ. Σύμφωνα με το διαβιβαστικό της αστυνομίας, η κ.Τεγοπούλου πέρασε με κόκκινο τα φανάρια της Πανόρμου και όταν την σταμάτησαν, αρνήθηκε να κατέβει από το αυτοκίνητό της για να υποβληθεί σε έλεγχο, όπως επίσης αρνήθηκε να περάσει έλεγχο αλκοτέστ.Απολύτως φυσιολογικά λοιπόν υπάρχουν νομικές συνέπειες για αυτή την συμπεριφορά. Γιατί τα είπαμε, μην τα ξαναλέμε, κανένας δεν είναι υπεράνω του νόμου...

      Την είδηση αναπαρήγαγαν, όπως ήταν φυσικό, αρκετά ΜΜΕ και πάρα πολλά μπλογκ.H είδηση από μόνη της έχει ενδιαφέρον, καθώς αφορά ένα δημόσιο πρόσωπο, την ιδιοκτήτρια μιας ιστορικής εφημερίδας, που θεωρείται και είναι εκ των "ναυαρχίδων" του ελληνικού τύπου. Η κακεντρέχεια και "άγρια χαρά" όμως που κατέλαβε ορισμένους με την σύλληψη της Μάνιας, είναι ενδεικτική του αρρωστημένου τρόπου σκέψης και συμπεριφοράς που διακατέχει ένα τμήμα της ελληνικής μπλογκόσφαιρας. Και άντε να καταλάβουμε τους άμεσους ανταγωνιστές της στο επιχειρηματικό πεδίο. Συμφέροντα έχουν, λογικό είναι να επιχαίρουν.
      Aλλά να εμφανίζονται Μπλογκ που γράφουν ότι "καλά της κάνανε της καργιόλας που μας κάνει την αριστερή" ή "τώρα θα δει τι σημαίνει κράτος" κλπ, αυτό σίγουρα ξεπερνάει τα όρια της κλασσικής αφέλειας πολλών μουρλοκακομοίρηδων που νομίζουν ότι παρέχουν εναλλακτική πληροφόρηση(!). Πολύ απλά αυτό που κάνουν είναι να μεταμορφωθούν για λίγο σε μικρούς "Μάκηδες". Γιατί αυτή τη "σχολή" γνωρίζουν και αυτή καταλαβαίνουν. Ο Μάκης ούτως ή άλλως δεν θα τους απογοητεύσει. Στο αυριανό "VΕΤΟ" ασχολείται στο κεντρικό του θέμα με την σύλληψη της Μάνιας. Και πολύ καλά κάνει.Στην Ελλάδα εξάλλου, δεν υπάρχει σχεδόν κανένα σοβαρό θέμα επικαιρότητας. Ούτε οικονομική κρίση, ούτε προυπολογισμός, ούτε γρίππη Α, ούτε καν συνέδριο της ΝΔ..."

      • Factorx avatar
        Factorx @ leon 22/11/2009 12:25:08

        σοβαρά ε; Οταν η΄'Ε" λοιδωρεί και εξευτελίζει ανθρώπους χάρις στην κληρονομία που άφησε ο Κίτσος είναι καλά ε;

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ leon 22/11/2009 12:34:34

        Αυτη η περιεργη προτιμηση στη Λαμια του επαναστατικου χωρου που οφειλεται;
        Νομιζω οτι και ο Γιωτοπουλος εκει εδινε συνεντευξη.

      • Eastrader avatar
        Eastrader @ leon 22/11/2009 16:22:11

        Αγαπητε Λεον,μου εμειναν καποιες αποριες σχετικα με την τελευταια επισκεψη του Ερντογαν στην Ελλαδα,και μια και σε βρηκα θα ηθελα να τις συζηταγαμε.Εαν εχεις καιρο μου λες σε παρακαλω.

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ leon 22/11/2009 18:23:58

        Φίλε leon:
        Μια χαρά αναγνωρισιμότητα έχει το taxalia, μην ανησυχείς.

        Όσο για το βίντεο, αυτό αποδεικνύει ότι δεν έγινε ντου τής "Χρυσής Αυγής", όπως έγραψε η "έγκριτη" Ελευθεροτυπία.

        Ίσως οι Χρυσαυγίτες να είχαν να παν στη συνάντηση Καραμανλή-Ερντογάν στο Μουσείο Ακρόπολης... αυτή τη συνάντηση για την οποία έγραψε με τρελλή αξιοπιστία η "Ε".

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 22/11/2009 12:16:31

    Το 1995 που η Ε κατακεραύνωνε τους γνωστούς άγνωστους κουκουλοφόρους που τα σπάνε στο πολυτεχνείο... όταν έγινε το ντου της αστυνομίας και τους παράταξαν όλους σαν προβατάκια (καμιά 500 από αυτούς σαν κλαμμένα μ...ά) αποδείχθηκε πως από τους αρχηγούς τους ήταν και μια συντάκτρια της Ε. Καθοδηγήτρια των μπαχαλάκηδων, την ίδια ώρα που ξιφουλκούσε εναντίον της πολιτείας μέσω της Ε για την αδυναμία να τους εντοπίσουν! Άραγε τι να απέγινε; Σίγουρα θα την κάναν και αρχισυντάκτρια.

    • yiannis00 avatar
      yiannis00 @ Strange Attractor 22/11/2009 14:59:29

      +1

  4. Orestios avatar
    Orestios 22/11/2009 12:34:12

    Καλή σφηκοφολιά η πατσαβουροτυπία. Ειδικά όταν επικεφαλής είναι μια μόλα μην περιμένετε πολλά. Καιρός να κλείσει το χαυτείο.

  5. nasos avatar
    nasos 22/11/2009 12:50:26

    Πριν από κάμποσες ημέρες κυκλοφορούσαν φήμες πως μεγάλη εφημερίδα πάει για λουκέτο εάν η ιδιοκτησία πληρώσει τελικά την έκτακτη εισφορά για τα χρήματα που εισέπραξε από την πώληση άλλου τίτλου.
    Ήταν φως-φανάρι πως η υποψήφια για κλείσιμο εφημερίδα ήταν η Ελευθεροτυπία και ο πωληθείς τίτλος η Χρυσή Ευκαιρία.
    Και ''ξαφνικά'' η Κυβέρνηση φέρνει
    (φωτογραφική) τροπολογία στη Βουλή,βάση της οποίας τα μη επαναλαμβανόμενα κέρδη δεν θα φορολογηθούν.
    Δηλαδή η κ Μάνια δεν θα πληρώσει ούτε ένα ευρώ φόρο για τα 50 εκ. ευρώ που εισέπραξε από την πώληση της Χρυσής Ευκαιρίας.
    Και σε αντάλάγμα η ''Ε'' υποστηρίζει την Κυβέρνηση κάνοντας πρωτοσέλιδα γοα τους γιατρούς του Κολωνακίου που φοροδιαφεύγουν!
    Αυτό στο χωριό μου το λένε διαπλοκή.

    • Orestios avatar
      Orestios @ nasos 22/11/2009 13:00:13

      O PRO δεν χρωστά σε κανέναν. ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

    • leon avatar
      leon @ nasos 22/11/2009 13:04:17

      Eνώ οι ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ εφημερίδες στο ύψος τους!!!!

      "κυκλοφορούσαν φήμες¨" ...ακριβώς φήμες!!!

      • nasos avatar
        nasos @ leon 22/11/2009 13:45:48

        Να και οι φήμες-τι κανει νιάου νιάου στα κεραμύδια-η τροπολογία για τα μη επαναλαμβανόμενα κέρδη ήρθε μερικές μέρες μετά.
        Σατανικές συμπτώσεις.

        13.11.09
        Kουίζ...

        Έντονα κυκλοφορεί τα τελευταία 24ωρα η πληροφορία ότι η ιδιοκτησία μεγάλης εφημερίδας σκέφτεται σοβαρά την αναστολή της έκδοσης της. Το ενδιαφέρον είναι ότι αυτό που κυκλοφορεί είναι ότι η σκέψη είναι να κλείσει το Κυριακάτικο φύλλο και μάλιστα άμεσα και όχι το καθημερινό όπως θα ήταν πιο λογικό. Η εξήγηση είναι ότι το Κυριακάτικο φύλλο έχει αυξημένα έσοδα αλλά και πολλά έξοδα και φαντάζει στα μάτια της ιδιοκτησίας καλύτερη λύση.
        Κάνοντας ρεπορτάζ μαθαίνουμε ότι πέρα από τα σοβαρά οικονομικά προβλήματα που υπάρχουν στην εφημερίδα τα τελευταία χρόνια ο...

        παράγοντας που έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην σκέψη για αναστολή έκδοσης είναι η πρόσφατη απόφαση της κυβέρνησης για την έκτακτη εισφορά σε επιχειρήσεις που την προηγούμενη χρονιά παρουσίασαν αυξημένα κέρδη για να χρηματοδοτηθεί το επίδομα στις ασθενέστερες τάξεις.
        Ο εκδοτικός όμιλος που ανήκει η εφημερίδα πραγματοποίησε πέρυσι μια εξαιρετικά επικερδή πώληση ενός τίτλου που κατείχε με αποτέλεσμα ο ισολογισμός να είναι τέτοιος που τοποθετεί την εταιρία στην λίστα με αυτές που πρέπει να καταβάλουν σημαντικά ποσά για την αποπληρωμή του επιδόματος στους ασθενέστερους πολίτες.
        Στελέχη του ομίλου διαρρέουν προς πάσα κατεύθυνση ότι αν δεν βρεθεί τρόπος να αποφευχθεί η καταβολή της εισφοράς η αναστολή έκδοσης είναι εξαιρετικά πιθανή εξέλιξη. Από την άλλη πλευρά δεν είναι λίγοι εκείνοι που λένε ότι το όλο θέμα που έχει προκύψει δεν αποκλείεται να έχει να κάνει με την «ιδιαίτερη» ψυχοσύνθεση της ιδιοκτησίας που συχνά πυκνά κάνει εν θερμώ εκδήλωση προθέσεων ή παίρνει εν θερμώ αποφάσεις οι οποίες προκαλούν αρχικά αναταραχή αλλά στην συνέχεια η κατάσταση ομαλοποιείται.
        enimerosi24

    • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
      ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ nasos 22/11/2009 15:58:28

      Μα ο κος Παπανδρεου ειχε πει στην πρωτη συνεδριαση του υπουργικου συμβουλιου οτι δεν θα δεχτει πια να γινονται δεκτες τροπολογιες μετα την καταθεση ενος νομοσχεδιου.Αλλη μια αυτοαναιρεση λοιπον.

  6. ΑΚΗΣ avatar
    ΑΚΗΣ 22/11/2009 13:14:57

    ΦΙΛΕ ΛΕΟΝ , ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΤΙΣ ΠΡΟΚΥΡΗΞΕΙΣ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΝ ΛΟΓΩ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ , ΕΤΣΙ ΤΥΧΑΙΑ ??. ΟΤΑΝ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΚΟΣΜΟΥ ΕΒΓΑΙΝΕ ΝΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΘΕΙ ΓΙΑ ΤΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ή ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΕΣ ΟΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΥΛΗΔΕΣ ΑΡΘΡΟΓΡΑΦΟΙ ΤΗΣ 'Ε' ΤΟΥΣ ΑΝΕΒΑΖΑΝ ΑΚΡΑΙΟΥΣ ΥΠΟΚΙΝΟΥΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΑΚΡΟΔΕΞΙΟΥΣ. ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΒΡΙΣ , ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΙΡΑΞΕ ΤΟ 'ΚΑΡΓΙΟΛΑ' ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΥΤΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΣΟΥ , ΕΙΝΑΙ ΧΟΝΤΡΟΠΕΤΣΟΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ ΜΟΝΟ ΚΑΗΜΕΝΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ. ΠΑΡΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΑΣΟΚ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΧΡΥΣΟΧΟΙΔΗ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΥΓΜΗ ΚΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΡΥΔΙΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΝ ΔΕ ΤΟΝ ΦΑΝΕ ΚΙ ΑΥΤΟΝ ΟΠΩΣ ΠΑΛΙΑ ΤΟΝ ΠΑΠΑΘΕΜΕΛΗ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΑΠΟΡΗΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΠΡΟΒΑΤΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΙΝΗΜΑ.

    • kanis avatar
      kanis @ ΑΚΗΣ 22/11/2009 13:38:16

      Αλλο Παπαθεμελής
      άλλο Χρυσοχοείδης
      'οπως
      άλλο Λωζάνη, άλλο Κοζάνη

  7. mpaxalo avatar
    mpaxalo 22/11/2009 13:17:07

    Προς leon:

    1. Μπορείς να μας πεις ποιος, ή ποια, από την "Ε" γνώριζε καλά έναν απο τους Ξηρούς κι αυτό έκρινε την αντικειμενικότατη στάση της εφημερίδας στην τρομοκρατία;

    2. Μπορείς να μας πεις ποιος, ή ποια έδινε γραμμή στους συντάκτες της Ε να διαστρεβλώνουν τα πάντα στις δίκες που έγιναν χάριν της αντικειμενικότητα;

    3. Ο Κοκκαλίνος είχε δανείσει λεφτά στον Κίτσο ή οχι - και πόσα;

    4. Δανείστηκε μετά ο Κίτσος απο τους Βαρδινογιάννηδες για να ξεπληρώσει τον Κοκκαλίνο ή οχι ;

    5. Η Ε είναι καπιταλιστική επιχείρηση η αντικαθεστωτικό εγχείρημα;

    6. Υπάρχουν τίποτα ροζ γραμμές;

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 22/11/2009 13:32:25

    Η Ε θα κλείσει διότι νομοτελειακά έκλεισε το κύκλο της. (Το λέω εγώ που τη διάβαζα συστηματικά επί 25 χρόνια). Όπως κλείνει το κύκλο της και η παραδοσιακή εφημεριδογραφία, όπως την ξέραμε. Πόσα φύλλα πουλάει μια καθημερινή Ε; Το ΑΝΤΙΝΙΟΥΖ για παράδειγμα, δεν διαβάζεται περισσότερο; Συνεπώς, ποια είναι η ανάγκη ύπαρξης της όποιας εφημερίδας; Για να μοιράζει σι ντι του Πάνου Κιάμου; Για να το παίζουν μεγαλοεκδότες κάποιοι ή κάποιες; (Και να τη γλιτώνουν άν τους πιάσει η τροχαία στουπί;)
    Το διαδίκτυο άλλαξε τα πάντα και αλλάζει και τα ΜΜΕ. Έτσι απλά. Ας ασχοληθεί η κα εκδότρια με το κουμ καν. Λεφτά και θράσος έχει.
    Απλώς λυπάμαι τους αθώους εργαζόμενους στις επιχειρήσεις της. Αυτή δεν έχει ανάγκη. Πάντως βαδίζει στα ίδια βήματα με την άλλη τη κληρονόμο εφημερίδας στη Θεσσαλονίκη που κυκλοφορούσε με Ρολς Ρόις και που τα έκανε μαντάρα ρίχνοντας στους δρόμους δεκάδες εργαζόμενους. Και οι δυο περιπτώσεις δείχνουν την ανεπάρκεια της κληρονομικότητας ως μεθόδου συνέχισης επιχειρηματικής δραστηριότητας.

    • leon avatar
      leon @ Strange Attractor 22/11/2009 14:09:03

      Σωστά η "Ε" μοιράζει πάνο Κιάμο !!! Σωστά το ΘΕΜΑ του μπομπολα και του ¨κομιστή" χτυπάει 200.000 φύλα λόγω spiderman και νταλάρα και εσείς εδώ ανακαλύψατε ότι ο κόσμος καταλάβε τα παιγνίδια της Ελευθεροτυπίας!!!
      Aνακάλυψες χαροκαμένες μάνες στο videaki του youtube.????
      Eίναι σαφές ότι τι απεριγραπτο χάλι στο οποίο καντάσησε η χώρα οφείλεται στην "E"!!! O Σαμαράς που ήταν μέλος της χειρότερης κυβέρνησης όλων των εποχών γιατί θα π΄ρεπει να εξυμνείται απο κάποια blog ???

  9. kanis avatar
    kanis 22/11/2009 13:33:46

    Από το 1981 μέχρι σήμερα, η κρίση στο δεξιό τύπο είχε, κυρίως εσωκομματικό" χαρακτήρα. Κοινό χαρακτηριστικό, η απορρόφηση εφημερίδων Καραμανλικής επιρροής και η ένταξη τους στο μηχανισμό Μητσοτάκη. Μία προς μία...

    • Υ. avatar
      Υ. @ kanis 22/11/2009 18:23:51

      Πρώτα τους “καθαρίσανε”, μετά τους εξαγοράσανε (απορροφήσανε).

      • kanis avatar
        kanis @ Υ. 22/11/2009 20:13:10

        αει γειά σου ! δεν ξεχνάμε φαίνεται!

  10. nasos avatar
    nasos 22/11/2009 13:47:08

    Και να κλείσει,το πνεύμα της θα επιζήσει μέσω των free-press.

  11. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 22/11/2009 14:05:21

    ο «ΙΟΣ» είναι μεταδοτικός

  12. Νίκος avatar
    Νίκος 22/11/2009 14:06:55

    Αν, λεμε τωρα, αν κλεισει προτεινω στα ΑΝΤΙνεα να προσλαβουν τον Σταθη και τον Γιαννη Τριαντη. Ειναι κριμα να χαθουν τετοιες φωνες.

  13. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 22/11/2009 14:22:41

    Η "Ελευθεροτυπία" τον περασμένο Μάιο, με το υποτιθέμενο σχίσιμο των φύλλων από το Κοράνι και τα επεισόδια, συντηρούσε πρωτοσέλιδο διαρκώς το θέμα για μέρες, έριχνε λάδι στη φωτιά και ουσιαστικά σιγοντάριζε το αίτημα της μουσουλμανικής κοινότητας να μάθει το όνομα του αστυνομικού. Προφανώς για να τον περάσουν από μαχαίρι, σύμφωνα με τον "φιλάνθρωπο" ισλαμικό νόμο. Και κάποιοι από την Αστυνομία του Πάκη τους είχαν αφήσει να εννοηθεί ότι θα τους το έδιναν! Η "Ε" έχει εξελιχθεί σε ναυαρχίδα των "χρήσιμων ηλίθιων" που αβαντάρουν τους ισλαμιστές.
    Είχα γράψει σχετικά στο ιστολόγιό μου: http://a-ergodes.blogspot.com/2009/05/blog-post_6870.html

  14. leon avatar
    leon 22/11/2009 15:16:50

    Kανείς "ουτε ένας λέξη" για την ταμπακέρα !!!
    Από που καλοί μου ανθρωποι (βλέποντας το video του youtube) προκύπτει ότι η Ελευθεροτυπία "προβοκάρει" χαροκαμένες μάνες και βετεράνους EΛΔΥΚ ???
    Γιατί ένα video που κάποιος "καλοθελητής" τράβηξε πρέπει να αποδινύει άραγε τί???
    Ποιο είανι αυτο το blog "taxalia" που πρέπει να θεωρηθεί οπωσδήποτε αξιοπιστο απέναντι στην εφημερίδα??Απο μια ματιά που έριξα ο μόνος λόγος ύπαρξης είναι οι ειδήσεις του ποιοί παγκοσμίως άγνωστοι στηρίζουν το ΣΑΜΑΡΑ και ποιοί την ΝΤΟΡΑ ( ΧΈΣΤΗΚΕ Η ΦΟΡΑΔΑ ΣΤΟ ΑΛΩΝΙ!!!)
    Προς όψιμους Ελληναράδες !!!!
    Γιατί κανένας δεν διαμαρτυρήθηκε όταν κερδοφόρες(επαναλαμβάνω κερδοφόρες!!!)επιχειρήσεις οπως ΟΤΕ ,λιμάνια ,ΕΥΔΑΠ κλ.λπ. παραδόθηκαν σε Γερμανούς κινέζους και άλλους βαρβάρους αλλά διαμαρτυρονται άλλοτε για τα της ρολς ροις της Τεγοπούλου (Strange Attractor ) ή για “χρήσιμων ηλίθιων” που αβαντάρουν τους ισλαμιστές.(Μάρκο Τ)
    Θα πρέπει να αποφασίσετε για το ρόλο που πρέπει να παίξει η εφημερίδα !!!
    Και εμ πάσει περιπτώση εάν μια κυβέρνηση είναι ανίκανη ή διεφθαρμένη να διοικήσει στρατιγικής σημασίας επιχειρήσεις (οτε)οπότε τις εκποεί- γιατί θα πρέπει να Θεωρείται ικανή να διοικήσει τις επιθυμίες μιας ολοκληρης κοινωνίας ????
    Τι δουλειά έχει εδώ η αναδημοσιευση της VETO (που έχει ανάγκη τα κυριακάτικα φύλα της ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑΣ για να χτυπήσει το ΘΕΜΑ!!!) της φωτογραφίας της εκδότριας απο άσχετο γεγονός (προσοχή με πίσω φόντο αστυνομικούς) που συνιρμικά οδηγεί σε σκέψεις επειδή περασε με κοκκινο αργά χθές το βράδυ κάποιο φανάρι.
    Πόσο αξιοπιστη είναι η αστυνομία ενός απο τα ποιο διεφθαρμένα κράτη της Ευρώπης???
    Ελα ντε εδώ σε θέλω !!!

    • Eastrader avatar
      Eastrader @ leon 22/11/2009 18:05:41

      Αγαπητε Leon.Κατ'αρχας θα πρεπει να σου εκφρασω την ειλικρινη εκπληξη μου για ορισμενα απο αυτα που ειπες.Απο που και ως που,εσεις οι πολυπολιτισμικοι εκφραζεστε κατ αυτον τον τροπο για ξενους λαους?Ειναι Αγριοι οι Γερμανοι και οι Κινεζοι?Εαν οχι τοτε ντροπη σου.Εαν ναι,που να δεις ποσο αγριοι ειναι οι Αφγανοι,Πακιστανοι,Μπαγκλαντεζιανοι,Σομαλοι κτλ που εσυ και οι ομοιοι σου μαζεψατε εδω.Επισης αγαπητε Leon,γιατι προσβαλεις αυτους που σχολιαζουν εδω?Δηλαδη μονο οποιος ειναι παγκοσμιως γνωστος μπορει να εχει λογο?Με την δικη σου λογικη οταν εσυ περνας τα συνορα δεν θα πρεπει να σου κλεινουν ουτε τραπεζι σε εστιατοριο.Και μην ξεχνας οτι παγκοσμιως αγνωστοι ειναι και οι αναγνωστες της Ελευθεροτυπιας.Παγκοσμιως αγνωστοι στηριξαν τον μακαριτη Κιτσο πληρωνωντας την Ελευθεροτυπια και τον εκαναν δυνατο ωστε καποιες τωρα νο κουνιουνται ενω εαν ηταν κορες καποιου αλλου τωρα θα διαδηλωναν με τους stagiers.Θα προσπερασω το επιχειρημα του γιατι πωλουνται κερδοφορες επιχειρησεις.Αλλωστε σαν πολυπολιτισμικα φυντανια θα επρεπε να γνωριζεται καποια βασικα οικονομικα.Ερχεται ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ καλε μου Λεον.Ο κοσμος ανοιγει οπως αλλωστε το θελατε και εσεις.Επειτα αγαπητε Λεον απαντησε μου σε παρακαλω.Οι κυριοι στο video αν υποθεσουμε οτι δεν ειναι βετερανοι και χαροκαμμενες μανες,ειναι πραγματικα Χρυσαυγιτες?Τους ξερεις?Εχεις αποδειξεις η απλα κολλας ταμπελες οπως χρονια τωρα?Και εαν αυτα δεν σου αρεσουν τοτε γιατι υποστηριζεις αλλα χειροτερα που συμβαινουν σε πανεπιστημια,βιβλιοπωλεια κτλ?
      Καταλαβαινω την αγωνια σου.Η εφημεριδα αργα η γρηγορα θα παει εκει που πρεπει.Αλλα στο μεταξυ καλο θα ηταν να υπαρχει και λιγο αξιοπρεπεια.

      Ενας Παγκοσμιως Αγνωστος

      • leon avatar
        leon @ Eastrader 22/11/2009 18:57:43

        "Οι κυριοι στο video αν υποθεσουμε οτι δεν ειναι βετερανοι και χαροκαμμενες μανες,ειναι πραγματικα Χρυσαυγιτες?Τους ξερεις?Εχεις αποδειξεις η απλα κολλας ταμπελες οπως χρονια τωρα?"
        Aυτό αναρωτιέμαι και εγώ τους ξέρεις εσύ???

        "Αλλα στο μεταξυ καλο θα ηταν να υπαρχει και λιγο αξιοπρεπεια."

        Συμφωνώ και επαυξάνω!!!

        • Eastrader avatar
          Eastrader @ leon 23/11/2009 11:25:14

          Οχι δεν τους ξερω,γι'αυτο αλλωστε δεν τους κολλαω και ταμπελες.Αυτο ειναι δικη σας ειδικοτητα.Ουαι κι αλλοιμονο σε οποιον τολμησει να διαμαρτυρηθει και να φωναξει.Ειναι αυτοματα χρυσαυγιτης,φασιστας,κτλ κτλ.Αντιθετα καποιοι αλλοι ειναι απλως δημοκρατικοι πολιτες που ασκουν το δημοκρατικο τους δικαιωμα.Παρ ολα αυτα εγω θα επιμεινω στις ερωτησεις που εκανα.Πως ειναι δυνατον εσυ που θποστηριζεις μια τοσο δημοκρατικη και πολυπολιτισμικη κοινωνια να αποκαλεις καποιους λαους ως βαρβαρους?Τι ειδους ελιτιστικες αποψεις που κατατασουν τους σχολιαστες ενος blog σε παγκοσμιους αγνωστους που προφανως κατ εσας δεν εχουν το δικαιωμα σχολιου?Ειναι δημοκρατικη αποψη αυτο?Ξερω αγαπητε/η οτι το παιχνιδι φευγει απο τα χερια σας.Ξερω οτι δεν μπορειτε να αντιληφθειτε την εποχη που ερχεται και το κοσμο που αλλαζει.Δεν μπορειτε να χωνεψετε το γεγονος οτι καθημερινα αυτα τα blogs εχουν αναγνωσιμοτητα υπερπολλαπλασια των εφημεριδων σας.Δεν μπορειτε να χωνεψετε οτι πλεον δεν διαμορφωνουν γνωμη και αποψη οι φυλλαδες σας,αλλα καποιοι παγκοσμιως αγνωστοι εχουν παρει πλεον την κατασταση στα χερια τους .Εχετε αληθεια αναρωτηθει γιατι δεν μπορεις πλεον να δεις νεο ανθρωπο με εφημεριδα στα χερια?Εχετε ψαξει τις ηλιακες ομαδες των αναγνωστων σας?Εχετε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ καταλαβει που πηγαινετε?Μαλλον οχι,και αυτο φαινεται και απο το ποσο bad losers εισαστε.Παρτε το χαμπαρι Κυριες και Κυριοι.Σας αρεσει η οχι οι παγκοσμιως αγνωστοι σας ξεπερνανε.Ειναι στο χερι σας να τελειωσετε με αξιοπρεπεια.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ leon 22/11/2009 19:00:21

      Αν διάβαζες πιο προσεκτικά το σχόλιό μου θα έβλεπες πως η Ρόλς Ρόϊς αφορά σε μια άλλη εκδότρια - λαμόγιο της Θεσσαλονίκης, η οποία διέλυσε μια εκδοτική αυτοκρατορία που κληρονόμησε, σε χρόνο ρεκόρ. Και που την έψαχνε η αστυνομία να τη συλλάβει λόγω ενταλμάτων, αλλά δεν μπορούσε να τη βρει. Την ίδια ώρα βέβαια, απασχολούσε 2 αστυνομικούς αποσπασμένους σε αυτήν για να τη προστατεύουν από τη 17Ν!!! Χα χα χα.

      • Υ. avatar
        Υ. @ Strange Attractor 22/11/2009 19:16:33

        Όταν φτάνετε στα ονόματα, στρίβετε δια του αρραβώνος. Όπως και οι πολιτικοί. Πέστο. Η Βελίδαινα.

      • loretta avatar
        loretta @ Strange Attractor 22/11/2009 19:27:28

        αν μιλας για την βελλιδου θα επρεπε να ξερεις οτι την κατεστρε3ψε η εθνικη τραπεζα και το πασοκ !! ειναι μεγαληιστορια και παει πισω πολλα χρονια...μην ακους το ραδιο αρβυλα αγαπητε ΑΤΡΑΚΤΟΡΑ...

        ασοψονται καποιοι επιχειρηματιες της θεσσαλονικης..

        • loretta avatar
          loretta @ loretta 22/11/2009 19:32:17

          Ειναι γνωστη η τακτικη πως εν μια νυκτι ανακαλουσαν δανεια..επι ανδρεα παπανδρεου..τα ιδια ειχαν υποστει και μεγαλες επιχειρησεις εκεινης της εποχης στην βορει α ελλαδα και αλλου.

          ΜΗΝ ΓΥΡΙΖΕΙΣ ΠΙΣΩ..ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΛΥ ΒΡΩΜΙΑ.

    • Υ. avatar
      Υ. @ leon 22/11/2009 19:12:46

      “..το ρόλο που πρέπει να παίξει η εφημερίδα..”.
      Αν δεν βγαίνει από τις εκδοτικές της εργασίες, κανένα ρόλο να μη παίξει. Να κλείσει. Όχι να τα παίρνουμε από παράσιτες εργασίες, μόνο και μόνο για να διατηρήσουν οι ιδιοκτήτες και τα μεγαλοστελέχη της, τα εισοδηματικά τους προνόμια.

  15. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 22/11/2009 18:44:35

    Οι «προοδευτικές» εφημερίδες είναι καλό προπέτασμα καπνού.

  16. leon avatar
    leon 22/11/2009 19:06:24

    http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=104463

    Καταγγέλλει ο ΣΥΝ την εισβολή ακροδεξιών σε παρουσίαση βιβλίου
    «Την εισβολή οργανωμένης ομάδας ακροδεξιών στοιχείων στη Στοά του Βιβλίου, όπου έσκισαν βιβλία και διέκοψαν με βίαιο τρόπο την παρουσίαση του μυθιστορήματος «Κόκκινο στην Πράσινη Γραμμή» του συγγραφέα Βασίλη Γκουρογιάννη, στην οποία συμμετείχαν ως ομιλητές και βετεράνοι του Πανελληνίου Συνδέσμου Πολεμιστών ΕΛΔΥΚ '74», καταγγέλλει με ανακοίνωσή του το τμήμα Δικαιωμάτων του ΣΥΝ.
    Όπως τονίζει ο ΣΥΝ "τέτοιες αντιδημοκρατικές πρακτικές δεν θα καταφέρουν να φιμώσουν την ελευθερία του λόγου και να παρεμποδίσουν την ελληνική κοινωνία να ασκεί το δικαίωμα της να πληροφορείται όλες τις απόψεις για όλα τα ζητήματα".

    Καλεί δε, "όλους τους πολίτες να συγκροτήσουν ένα μέτωπο υπεράσπισης της ελευθερίας της έκφρασης και διακίνησης ιδεών, ιδιαίτερα αυτών που θεωρούνται προκλητικές, αιρετικές και επικίνδυνες".

    Προτείνω εκτός απο την ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ να κλείσουμε απαξ δια παντός τον ΣΥΝ ο οποίος (σα δε ντρέπεται !!!) κουβάλισε δυο εκατομμύρια μετανάστες ως φτηνό ανασφάλιστο εργατικό δυναμικό!!!

    Χμμμμμ...γιατί όχι !!!

    Εμπρός την επόμενη κυριακή στα Περίπτερα να αγοράσουμε τον Ζουγκλα Μάκη (VETO) και τον Κομιστή (με τα εκατομύρια που έκανε βόλτα στα σύνορα!!!)

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ leon 23/11/2009 13:05:15

      Την ελυθεροτυπια πολυ περισσοτερο την απειλουν οι αναρχομπαχαλοι που καινε συστηματικα βιβλιοπωλεια ολοκληρα.
      Τωρα βρηκε το αντιδημοκρατικο και αλητικο κομμα του ΣΥΝ να διαμαρτυρηθει για διαταραξη της παρουσιασης ενος βιβλιου.Τοσο καιρο που οι αλητες αριστεροι και αναρχικοι καινε συστηματικα βιβλιοπωλεια που δεν του αρεσουν δε βγαζει κιχ παρα απλως στελνει του δικηγορους του να υπερασπιζονται τους δραστες.

      όλους τους πολίτες να συγκροτήσουν ένα μέτωπο υπεράσπισης της ελευθερίας της έκφρασης και διακίνησης ιδεών, ιδιαίτερα αυτών που θεωρούνται προκλητικές, αιρετικές και επικίνδυνες”.

      Μεσα στις ιδεες που ειναι προκλητικες και επικινδυνες και χρηζουν υπερασπισης ειναι και αυτες των βιβλιοπωλειων που καινε οι αναρχικοι και πως τις υπερασπιζεται ο ΣΥΝ;Ή ειναι ακινδυνες;Απατεωνες που παριστανετε τους δημοκρατες φυσικα και θα σχηματισουμε μετωπο εναντιον σας.

  17. Υ. avatar
    Υ. 22/11/2009 19:45:51

    Για σου συντρόφισσα Λορέττα.
    Αυτά που λες για τα δάνεια, ισχύουν εν μέρει. Το υπόλοιπο είναι ότι δεν είχε ιδέα για το πως κουμαντάρουνε μεγαλοεπιχειρήσεις, και ειδικά αυτές του Τύπου. Μετά τον μπαμπά Βελίδη και τον Δημάδη (40 χρόνια κουμανταδόρο στην έκδοση όλης της εφημερίδας), το χάος. Και ήρθε το χάος.

  18. me-ponaei avatar
    me-ponaei 22/11/2009 21:03:19

    Πονεμένε leon,
    1. το taxalia είναι το δεύτερο σε δημοσφιλία blog της Ελλάδας και το ξέρεις καλά. (wwww.sync.gr)
    2. το taxalia δεν έχει τη φωτογραφία, όπως πολύ καλά είδες και συνεπώς δεν έχει να αποδείξει τίποτε.
    3. το βιντεο πράγματι δεν αποδεικνύει. Δεν αποδεικνύει τις μαλακίες που έγραψε η Ελευθεροτυπία, η οποία έχει και το βάρος της απόδειξης! Η Ελευθεροτυπία πρέπει να αποδείξει ότι ήταν Χρυσαυγίτες, όχι όλοι οι υπόλοιποι ότι δεν ήταν !
    4. Η ομιλούσα στο βιντεο είναι ο πρόεδρος του συλλόγου αγνοουμένων 74. Ούτε αυτό το διάβασες;
    .......άστα

  19. Κώστας Οικονόμου avatar
    Κώστας Οικονόμου 23/11/2009 00:41:40

    Η Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία στηρίζει εδώ και καιρό ολοφάνερα Ντόρα. Το καθημερινό φύλλο είναι πιο ισορροπημένο.

  20. ΕΓΕΡΣΙΣ avatar
    ΕΓΕΡΣΙΣ 23/11/2009 03:24:36

    Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ''ΓΙΑ ΤΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΩΝ ΑΓΝΟΟΥΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΠΕΣΟΝΤΩΝ ΚΥΠΡΙΑΚΗΣ ΤΡΑΓΩΔΙΑΣ 1974'' ΑΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΓΚΟΥΡΟΓΙΑΝΝΗ

    ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΗΘΕΝ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΕΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ;

    Ξέχασα...
    Αυτοί νοιάζονται μόνο για τα δικαιώματα των λαθρομεταναστών, των κίναιδων, των μπαχαλάκηδων και των πρεζέμπορων, των ψευτομακεδόνων και των πρακτορίσκων της Τουρκίας στη Θράκη.
    Για τους Έλληνες Βορειοηπειρώτες, τους Έλληνες Πομάκους, τους Έλληνες των Σκοπίων και τους Έλληνες αγνοούμενους που πολέμησαν στη Κύπρο κάνουν τουμπεκί ψιλοκομμένο.

    Ακολουθεί το δελτίο τύπου:

    Την ώρα που ο Πρόεδρος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής Ζοζέ Μανουέλ Μπαρόζο καλεί την Τουρκία να δώσει στοιχεία για το πώς εξαφανίστηκαν αιχμάλωτοι και αγνοούμενοι που βρίσκονταν στα χέρια του τουρκικού στρατού, και επισημαίνει ότι η Τουρκία πρέπει να συμμορφωθεί επειγόντως με την απόφαση του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων του Συμβουλίου της Ευρώπη για να μη βρεθεί ένοχη.

    Έρχεται ο κος Β. Γκουρογιάννης να δώσει πανυγηρικά άλλοθι στους Τούρκους εγκληματίες αιχμαλώτων πολέμου αλλά και αμάχων, παιδιών γυναικών και γερόντων, σπιλώνοντας τους άνδρες της ΕΛΔΥΚ με τα όσα γράφει στο κατευθυνόμενο μυθιστόρημα του.

    Ο Σύλλογος μας μετά την τροπή που πήρε η ακύρωση της παρουσίασης του λιβελογραφήματος και οι βολές που δέχτηκε η Πρόεδρος μας κα Μαίρη Κουρούπη, λέμε ότι είμαστε εδώ για να περιφρουρήσουμε την τιμή των παλικαριών μας που συνειδητά αντιμετώπισαν τον Τούρκο εισβολέα και έδωσαν την ζωή τους για την ελευθερία της Κύπρου το καλοκαίρι του 1974.

    Επισημαίνουμε ότι το βιβλίο παρουσιάστηκε στην Λευκωσία και την Λεμεσσό χωρίς την παραμικρή αντίδραση…

    Όπως αποδεικνύεται γι άλλη μια φορά, είναι στη μοίρα των Ελλήνων όλες οι μεγάλες σελίδες της Ιστορίας μας να έχουν έναν Εφιάλτη, έναν Πήλιο Γούση …, έναν Γκουρογιάννη.


    To

    Δ.Σ

    Επισυνάπτουμε επιστολή που στείλαμε στον Πρόεδρο της Κυπριακής Δημοκρατίας κ. Δ. Χριστόφια και κοινοποιήσαμε στους: Πρόεδρο Βουλής των Αντιπροσώπων κ. Μάριον Καρογιάν, τον Υπουργό Εξωτερικών Κύπρου κ. Μάρκο Κυπριανού και τον πρόσφατα αναλαμβάνοντα χρέη Πρέσβη στην Αθήνα κ. Ιωσήφ Ιωσήφ.

    Αρ.Πρωτ: 130 Αθήνα, 8 Νοεμβρίου 2009

    ΠΡΟΣ: Εξοχώτατο Πρόεδρο της Κυπριακής Δημοκρατίας

    κ. Δημήτριο Χριστόφια

    Λευκωσία

    Εξοχώτατε

    Σας απευθύνω αυτή την έκκληση που αφορά το απαράδεκτο βιβλίο του κ. Β. Γκουρογιάννη «Κόκκινο στη Πράσινη Γραμμή», όχι μόνο σαν Πρόεδρος του Συλλόγου «Για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα Οικογενειών Αγνοουμένων και Πεσόντων Κυπριακής Τραγωδίας 1974» αλλά και σαν μια από τις χιλιάδες γυναίκες που ζήσαμε την τούρκικη εισβολή το 1974, που είδα ελληνόπουλα να πεθαίνουν για την ελευθερία της Κύπρου, σαν γνήσιοι απόγονοι του Λεωνίδα και του Κολοκοτρώνη.

    Τους είδα σε στιγμές φόβου να προσεύχονται και σε στιγμές απόγνωσης να σφίγγουν τα δόντια και να ζητούν την παρηγοριά στη σκέψη της μητέρας τους, αλλά και σε στιγμές ανάπαυλας να αντλούν δύναμη από οικογενειακές αναμνήσεις και τα όνειρά τους .

    Δεν είναι δυνατόν η Κυπριακή Πρεσβεία της Ελλάδος και κατά επέκταση το Υπουργείο Εξωτερικών της Κυπριακής Δημοκρατίας να αποδέχεται ένα τέτοιο λιβελογράφημα από άτομο που θέλει να αποκαλείται συγγραφέας, που δεν έζησε τον συγκεκριμένο προδομένο πόλεμο, να διασύρει τα παλικάρια της Ελλάδας σε ένα δήθεν ψυχολογικό μυθιστόρημα , χρησιμοποιώντας ονόματα όπου ανταποκρίνονται και σε ήρωες, παράλληλα να προφυλάσσει με ανωνυμία επίορκο Αξκο λόγω οικογενειακών του αξιωμάτων, υποθέτω.

    Υποψιάζομαι τι σκοπούς εξυπηρετεί το βιβλίο και τα όσα γράφει.

    Σαν Ελληνίδα που έζησα την εισβολή στην Κυρήνεια που είδα τα νιάτα της Κύπρου και της Ελλάδος να σκοτώνονται, που ακόμα ακούω στα αυτιά μου τα τελευταία λόγια παλικαριού της ΕΛΔΥΚ, θεωρώ ιερή υποχρέωσή μου να διαφυλάξω την τιμή τους.

    Θα πολεμήσω με όσες δυνάμεις διαθέτω αυτό το λιβελογράφημα για την μνήμη όσων χάθηκαν για τη Ελευθερία της Κύπρου, έστω κι αν η Ιστορία αρνείται να τους καταγράψει σε κεφάλαιο δόξας, που τους ανήκει.

    Θα το πολεμήσω σε πείσμα όσων θέλουν να αποποινικοποιήσουν τις φρικαλεότητες των Τούρκων εισβολέων εις βάρος των αιχμαλώτων, του άμαχου πληθυσμού αλλά και των εγκλωβισμένων.

    Σας παρακαλώ αποστασιοποιηθείτε από την προβολή του βιβλίου που διασύρει μνήμες ηρώων και έντιμων ανδρών του Ελληνικού Στρατού, που πολέμησαν σε ένα προδομένο πόλεμο με καθαρή συνείδηση και πλήρη επίγνωση της προδοσίας και της εγκατάλειψης.

    Αν μη τι άλλο, ας σεβαστούμε τη Θυσία τους.

    Μετά τιμής

    Μαίρη Κουρούπη Συζ. αγνοούμενου

    Ανχη(ΠΖ) Παύλου Κουρούπη

    http://egersis.blogspot.com/2009/11/1974.html

  21. παύλος avatar
    παύλος 23/11/2009 12:52:26

    Όποιος τολμά και εκφράσει άποψη που να υπερασπίζεται και στο κατ' ελάχιστον την έννοια της πατρίδας , πορνοφυλλάδες τύπου Eλευθεροτυπίας και λοιποί επαγγελματίες αντιρατσιστές κλπ τον αποκαλούν ακροδεξιό, φασίστα, χρυσαυγίτη κλπ. Tι αγνή δημοκρατικότητα από "προοδευτικούς" πολίτες. Έλεος πια !!!!

    Πάρτε χαμπάρι ότι με την επανάσταση του διαδικτύου και την πρόσβαση στην ελεύθερη πληροφόρηση, οι εφημερίδες και τα τηλεοπτικά δελτία ειδήσεων θα βγουν σε πρόωρη σύνταξη. Άντε να τους μείνει κανα παράθυρο ίσα για να γελάει ο κόσμος με τις κοκκορομαχίες. Oι μέρες της αφθονίας σας είναι μετρημένες. O καιρός που επιλέγατε τι ειδήσεις θα παρουσιάσετε και με ποιον τρόπο θα τις παρουσιάσετε και το πως θα χαλκεύσετε την ελληνική ιστορία προκειμένου να περάσετε πιο ανώδυνα την "θαυματουργή" πολυπολιτισμική κοινωνία" η οποία θα μας σώσει και η οποία μας προσφέρει απλόχερα τα "αγαθά μιας νέας κουλτούρας" ("είναι αλήθεια ότι όλοι αυτοί οι σομαλοί πρεζέμποροι, αφγανοί κλπ ανεβάζουν το πολιτιστικό επίπεδο της χώρας μας") , έλαβε τέλος. Όσο και να κουκουλώνετε γεγονότα και να διαστρεβλώνετε ειδήσεις κατά το δοκούν, ουδείς ασχολείται μαζί σας. Eίστε πλέον οι γραφικοί νοσταλγοί της αριστεροκρατικής στρατευμένης δημοσιογραφίας που ξεθωριάζει με το πέρασμα του χρόνου μπροστά στο χείμαρο της ελεύθερης πληροφόρησης του διαδικτύου. Όσο και να ψάχνετε για μάγισσες και χρυσαυγίτες ανάμεσα στις φωνές που ανθίστανται, μόνο αν βγάλετε τα παραμορφωτικά σας γυαλιά θα καταλάβετε ότι πρόκειται για την πλειοψηφία του ελληνικού πληθυσμού, την οποία είστε ικανοί να βαφτίσετε συλλήβδην ακροδεξιούς μόνο και μόνο επειδή τολμούν και διαφωνούν μαζί σας. Tι κατάντια.....!

    leon said : Πόσο αξιοπιστη είναι η αστυνομία ενός απο τα ποιο διεφθαρμένα κράτη της Ευρώπης???
    Ελα ντε εδώ σε θέλω !!!

    Eγώ θα ρωτήσω κάτι άλλο. Πόσο αξιόπιστη είναι η politically correct δημοσιογραφία των μεγαλοεκδοτών σε ένα από τα πιο διεφθαρμένα κράτη της Eυρώπης ???
    Έλα ντε εδώ σε θέλω !!!

    • leon avatar
      leon @ παύλος 23/11/2009 21:47:01

      Aκριβώς αυτό αναρωτιέμαι και εγώ !!!!

      Φυσικά αυτό ισχύει και με το xalia blog αλλά και με την VETO!!!!

      Πάντως αναμεσα στον ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗ και την Ελευθεροτυπία εγώ θα πάρω
      οπωσδήποτε την ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ !!!
      http://www.mediablog.gr/archives/8341

  22. παύλος avatar
    παύλος 24/11/2009 11:06:46

    Mεγαλοεκδότες το blog ta xalia ? Πες μας κιόλας ότι τα πολιτικά λαμόγια του τόπου έχουν ανάγκη την υποστήριξη του blog ta xalia όπως συμβαίνει με την "ανεξάρτητη και έγκριτη" ελευθεροτυπία (και το υπόλοιπο βρώμικο συνάφι των μεγαλοεκδοτών).

    Eυτυχώς που υπάρχει η πραγματικά ελεύθερη πληροφόρηση του διαδικτύου.

    Όσο για τους δήθεν "χρυσαυγίτες" που εισέβαλλν στη Στοά του Bιβλίου και "έσκιζαν βιβλία" , νομίζω ότι το video είναι ιδιαίτερα αποκαλυπτικό. Πέραν της "κιτρινίλας" που διέπει το εν λόγω άρθρο της "έγκριτης" Eλευθεροτυπίας, αποκαλύπτει και διατρανώνει το πόσο χαμηλά έχει πέσει το επίπεδο της δημοσιογραφίας στη χώρα μας. H όποια δεοντολογία καταβαραθρώνεται μπροστά στη μίζερη χάλκευση ,προκειμένου να εξυπηρετηθούν μικροπολιτικά συμφέροντα. Aκόμη κι αν χρειαστεί να προσβληθούν οι νεκροί της εισβολής στην Kύπρο.

    Όσο για το δίλημμα στο οποίο έχεις περιέλθει (Kαρατζαφέρης ή Eλευθεροτυπία) δεν μπορώ να κατανοήσω που κολλάει με τη συζήτηση που γίνεται για την ελεύθερη πληροφόρηση και την ποιότητα του τύπου στην Eλλάδα. Eκτός κι αν η Eλευθεροτυπία έγινε τελικά ανεξάρτητο κόμμα κι έπαυσε την υποστήριξη της στην σοσιαλοαριστερά της Eλλάδος και δεν το πήρα ακόμη χαμπάρι. Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου !!!