24/03/2012 16:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μια ακόμα μεγάλη επιτυχία του Βενιζέλου

Ο Ευ. Βενιζέλος εμφανίζεται στις δημοσκοπήσεις έτοιμος να κυβερνήσει διότι, λένε οι γνωστοί παπαγάλοι, πέτυχε να κλείσει το PSI και να υπογραφεί η νέα δανειακή σύμβαση.

Για να δούμε πόση μεγάλη είναι η επιτυχία του Μπένυ, ας διαβάσουμε αυτά που μεταδίδει το Dow Jones Newswires το οποίο λέει ότι διαθέτει έγγραφο του ΔΝΤ. Σύμφωνα λοιπόν με τις πληροφορίες τους, ο δείκτης χρέους προς ΑΕΠ θα φτάσει το 171% το 2014 αντί του 160% ενώ το 2020 θα φτάσει το 146% αντί το 117% το οποίο προβλέπεται στην πρόσφατη συμφωνία.

Είπατε τίποτε; Παίρνουμε τόσα φράγκα με τόσες πολλές θυσίες για να λέει το ΔΝΤ ότι το χρέος δε θα πέσει αλλά αντίθετα θα φτάσει το 146% σε 8 χρόνια;

Επίσης, σύμφωνα με το ΔΝΤ, μόλις ολοκληρωθεί η χρηματοδότηση από το δεύτερο δάνειο, στην Ελλάδα θα λείψουν 32 έως 67 δις ευρώ τα οποία φυσικά θα πρέπει να αναζητήσει από τρίτο δάνειο. Το οποίο όμως πρέπει να έρθει έπειτα από νέο PSI. Κι αυτό γιατί οι αγορές θα είναι ιδιαίτερα επιφυλακτικές προς την Ελλάδα με αποτέλεσμα να μην μπορούν να γίνουν μακροχρόνιες εκδόσεις και η χώρα να αναγκαστεί να πάει σε έκδοση ομολόγων μικρής διάρκειας και υψηλού φυσικά επιτοκίου.

Τι σημαίνουν όλα αυτά; Ότι η Ελλάδα και στις αγορές να βγει θα αναγκάζεται να πληρώνει πολύ ακριβά το κόστος χρήματος, επομένως, θα αυξάνεται συνεχώς το χρέος της.

Μήπως να μας το εξηγήσει καλύτερα ο κ. Βενιζέλος που γνωρίζει και από οικονομικά; Μήπως να μας πει πώς η χώρα θα μειώσει το χρέος της κάτω από 120% που έλεγε ότι θα συμβεί μόνο με το νέο Μνημόνιο;

Ή καλύτερα να μην το εξηγήσει στην προεκλογική περίοδο ώστε να καταλάβουμε κι εμείς γιατί είναι καταλληλότερος για πρωθυπουργός.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 24/03/2012 16:55:57

    Τον λόγο έχει η ΝΔ που τον καλύπτει πολλές φορές.
    Ο άνθρωπος είναι αδίστακτος ,άσχετος και ψεύτης.
    Απαιτείται τεκμηριωμένα να γίνει αποκάλυψη, ενημέρωση ώστε να καταλάβουν και να κατανοήσουν τα μπουρδολογήματα του Βενιζέλου όλοι οι πολίτες πριν πάνε στις κάλπες.
    Είναι λαοπλάνος υποστηριζόμενος από τα ΜΜΕ.

    • madprof avatar
      madprof @ ΠΕΛΙΑΣ 25/03/2012 12:03:32

      Δυστυχώς για τους πολίτες δεν υπάρχει ελπίδα, όποιος κι αν είναι ο συνδυασμός του "πολιτικού" παζλ μετά τις εκλογές.
      Γιατί δεν υπάρχει θέληση να πληρώσουν οι υπεύθυνοι της διαρκούς και προμελετημένης εσχάτης προδοσίας!
      Άλλωστε είναι οι ίδιοι που ελέγχουν το σύστημα εξουσίας και τους φορείς του!
      Στα ψηφοδέλτια βρίσκονται π.χ. οι τιποτούληδες και οι τιποτούλες που διέλυσαν την υγεία και τα ασφαλιστικά ταμεία, οι δομημένοι των παρεών του Λονδίνου και του I4SENSE, ενώ οι βαλτοπεδινοί απολαμβάνουν τα κεκτηθέντα μετά "κόπων" και "βασάνων"!

  2. spiros avatar
    spiros 24/03/2012 17:12:08

    Διαμαρτύρομαι: Μεγαλύτερη επιτυχία η υπογραφείσα συμφωνία με την ΦΙΛΑΝΔΙΑ. Πράγματι λόγω μεγέθους δεν τολμάτε να το περιγράψεται. Μόνο αυτό το ελαφριντικό σας δίνω.

  3. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 24/03/2012 17:19:00

    ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΣΕ ΑΦΗΣΕΙ Η ΤΡΟΪΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΣΕΙΣ ΚΕΦΑΛΙ???

    • tak avatar
      tak @ ΝΕΚΚ 24/03/2012 18:34:07

      Την προσπάθεια θα την κάνουμε... Αν δεν πιάσει ή μας εμποδίσουν (κυρίως), τότε γαία πυρί μειχθήτω! Χωρίς την προσπάθεια που πρέπει να κάνει ο Αντώνης Σαμαράς, θα ήταν λάθος το ολοκαύτωμα! Ούτε μετά την Κιάφα ούτε μετά το Αρκάδι είχαμε δράση, πέρα από την ηρωική ανάμνηση.

  4. ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! avatar
    ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 24/03/2012 18:46:16

    Aύτό πού δέν αναφέρει ό μπένυ είναι,ότι στίς αρχικές διαπραγματεύσεις,πού εμπλέκοντο εκτός τού Νταλάρα,προσωπικά αυτός καί ό τραπεζίτης παπαδήμος, είχαν συμφωνηθεί επιτόκια 5,2% καί μέ όρους εξόφλησης δυσμενέστατους.
    Όταν δέ ενημερώθη σχετικά ή Μέρκελ κι ό Σαρκοζύ,γιά αυτές τίς συμφωνίες/όρους,αφού πήραν τά ηρεμιστικά τους,ανέλαβαν προσωπικά τίς διαπραγματεύσεις καί τελικά επέτυχαν επιτόκια λιγότερα από τό 4% κι επιμήκυνση τού χρόνου εξοφλήσεως.
    Άλλωστε κι ό λόγος τής προσωπικής συνάντησης τού Νταλάρα μέ τούς Σαρκοζύ καί Μέρκελ,αυτός ήταν.
    Αυτά τουλάχιστον εδήλωσε ή ίδια ή Μέρκελ,σέ συνέντευξή της,μετά τήν συνάντησή της, μέ τόν Νταλάρα,
    Τά ίδια εδήλωσε κι ή Ντόρα πρίν λίγες ημέρες στήν βουλή,λέγοντας απευθυνόμενη πρός τόν μπένυ,ότι ## ή Μέρκελ καί ό Σαρκοζύ ,στραγγάλισαν τούς κατόχους ομολόγων,όσον αφορά τά επιτόκια καί τούς όρους καί έμφανίζετε εσείς σήμερα αυτήν τήν επιτυχήν διαπραγμάτευση,ώς δική σας επιτυχία##.
    Ό πράσινος σκοταδισμός κι ή παραπληροφόρηση, είναι γνωστό σέ όλους πλέον,ότι είναι συστατικά τού dna,τών μελών τής χειρότερης κοινωνικο-πολιτικής καμόρα,από ιδρύσεως Ελληνικού Κράτους.
    Εχουν μάθει νά λιβανίζουν μέ ξένα @@@@@@@@!!!!!!!!!

  5. NIKOS avatar
    NIKOS 24/03/2012 22:58:06

    Ρε το άτομο έχει θράσος είναι φαιδρός , ξυπνάτε ρε εσείς , γιατί κολλήσατε τόσο πολύ με τα μεγάλα κόμματα ; αφού μας δουλεύουν !!!! ! Παντός αν πάρει το ΠΑΣΟΚ και ΝΔ ποσοστά μεγάλα έ να πάτε να γ……… όλοι , ε , εγώ και χωράφια έχω και οικόπεδα έχω και λεφτά βγάζω .

  6. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 25/03/2012 01:26:36

    Αυτό είναι το παραμύθι! Ποιά είναι τα μικρά κόμματα;Το Σταλινικό ΚΚΕ-Ο σύριζα(ΚΚΕ εσωτ)-Δημ.Αρ.(χωματερή πασοκ)-Καρατζαφέρ-Ντόρα-Καμμένος-Τζούλια κλπ..... Ξυπνήστε!!! Εμποδίζοντας με διάφορα άλλοθι την αυτοδυναμία Σαμαρά, θα κάνετε τον Μπένυ(Αρχιφορομπήχτη) σημαντικό παίχτη μετεκλογικά!