17/12/2008 23:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μια άλλη πλευρά των γεγονότων της 6ης Δεκεμβρίου

Το Σάββατο, 6 Δεκεμβρίου, οργανωμένοι οπαδοί του Παναθηναϊκού μετέτρεπαν σε ρινγκ το κολυμβητήριο του Χαλανδρίου, επιτιθέμενοι στον πάγκο του Ολυμπιακού. Μετά το τέλος του αγώνα Παναθηναϊκού-Ολυμπιακού το κολυμβητήριο θύμιζε πεδίο μάχης. Ο προπονητής του Ολυμπιακού κτυπήθηκε, παίκτες δέχτηκαν κτυπήματα με λοστούς, ενώ κινδύνευσαν και αστυνομικοί που ήταν στο κολυμβητήριο. Τα επεισόδια συνεχίστηκαν έξω από το γήπεδο, ενώ ακολούθησε και ρίψη δακρυγόνων. Σύμφωνα με την κατάθεση του φίλου του Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου, 15χρονου Νίκου Ρ., εκεί του είχε πει ότι θα πήγαινε ο Αλέξης. Λίγο μετά, στα Εξάρχεια ο Αλέξης έβρισκε το θάνατο από τις σφαίρες του ειδικού φρουρού, Ε. Κορκονέα. Δεν θα τοποθετηθούμε ούτε επί των εμπρηστικών δηλώσεων Κούγια, ούτε για το εάν ο θάνατος προήλθε από εξοστρακισμό ή το παιδί πυροβολήθηκε εν ψυχρώ στο στήθος. Όπως και να' χει πρόκειται για δολοφονία ενός 15χρονου, και δεν υπάρχει κανένα ελαφρυντικό για τον καουμπόη ειδικό φρουρό.

Σύμφωνα, όμως, με απολύτως ασφαλείς πληροφορίες, η ΕΛΑΣ εκείνη τη νύκτα γνώριζε ότι, μετά τα επεισόδια στο πόλο, ομάδες χουλιγκάνων θα κατέβαιναν στα Εξάρχεια ή σε άλλες περιοχές του κέντρου της Αθήνας για να επιτεθούν σε μονάδες των ΜΑΤ. Τι μέτρα λοιπόν και τι οδηγίες είχε δώσει η ηγεσία της ΕΛΑΣ και η ΓΑΔΑ προς τις μονάδες στο κέντρο της Αθήνας; Τι οδηγίες είχε δώσει η διοίκηση του 5ου αστυνομικού τμήματος Εξαρχείων στους αστυνομικούς; Πως δικαιολογείται, τη στιγμή που ανέμεναν οι αστυνομικοί επιθέσεις, και άρα έπρεπε να είναι ιδιαίτερα ψύχραιμοι αλλά και προσεκτικοί στις κινήσεις τους, δύο κουμπουροφόροι να κυνηγούν παιδάκια στο κέντρο των Εξαρχείων; Σε μια περιοχή δηλαδή, που από μια σπίθα, ανά πάσα στιγμή μπορεί να προκληθεί πυρκαγιά;

Είναι προφανές ότι η ΕΛΑΣ δεν χειρίστηκε καθόλου καλά τις πληροφορίες της εκείνη τη νύκτα. Ποιος ευθύνεται γι' αυτό; Διότι, επιτέλους κάποιος από την ΓΑΔΑ πρέπει να αναλάβει τις ευθύνες του για όλα όσα συνέβησαν εκείνη τη νύκτα και όσα ακολούθησαν τις επόμενες ημέρες.

Στο μεταξύ, ο αρχηγός της ΕΛΑΣ Τσιατούρας έχει ήδη υποβάλει την παραίτησή του στην πολιτική ηγεσία του υπουργείου, που δεν αποκλείεται να την κάνει δεκτή ακόμη και στη διάρκεια των Χριστουγέννων. Ο Χηνοφώτης φέρεται αποφασισμένος να επιμείνει στη δική του παραίτηση, όταν παρέλθει η κρίση, αλλά δεν είναι βέβαιο ότι θα γίνει δεκτή, καθώς δεν υπάρχει στον πάγκο κανείς στον οποίο θα μπορούσε ο πρωθυπουργός να εμπιστευθεί αυτό ευαίσθητο και εκρηκτικό χαρτοφυλάκιο της δημόσιας τάξης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. laros avatar
    laros 17/12/2008 23:24:20

    Φάκτορα άλλαξε ! το ξαναζεσταμένο φαί είναι και θα είναι πάντα μπαγιάτικο!
    Μην χαλάς και συ ! Μην γίνεσε φερέφωνο των ΜΜετζήδων.
    Σύνελθε!!!

  2. hlektra avatar
    hlektra 17/12/2008 23:33:39

    distixos symfono, ntropi sou!!!

  3. ataktos avatar
    ataktos 17/12/2008 23:34:31

    Factorx – με το συμπάθιο αλλά ο Θανάσης Τ. από το χωριό μου είναι και καλό παιδί ,τώρα που δεν πείρε προαγωγή για τα «κατορθώματα του» μια χαρά είναι παίζει πρέφα με τον Κώστα μου και άλλους εκεί, τον κήπο του καλλιεργεί, μιλαμε οποτε συναντηθούμε μην τον βάζεις σε παρακαλώ σε νέους μπελάδες .Η φωτ. εχει μπει για καλά στο ΚΑΠΗ του χωριού μου .

  4. mediaspotgr avatar
    mediaspotgr 17/12/2008 23:40:09

    Άξιος ο χαφιεδικος μισθός σου από τα ταμεία της Ελληνικής αστυνομίας, εδώ μπορείς να ζητήσεις και φράγκα για την αβάντα και από τον Κουγια.
    Την επόμενη φορά ζήτα και πρόσληψη στο δημόσιο, όπως είχε κάνει ο ξάδερφος του Παναγούλη που τον κάρφωσε στην χούντα, μαζί με τα τάλιρα ζήτησε και πρόσληψη στον ΟΤΕ. Μην σε πιάσουν για κοροΐδο εσένα ,εξασφάλισε το μέλλον σου από τους ασφαλίτες για να μπορείς να γράφεις μέχρι θανάτου τα εμετικά άρθρα τους. Δακτυλογράφε

  5. aris53m avatar
    aris53m 17/12/2008 23:41:08

    Έχει δίκιο o factorx. Δεν έχει καμμία σημασία, τουλάχιστον στα δικά μου τα μάτια αν τον σημάδεψε στο στήθος ή έριξε στον αέρα. Σημασία έχει οτι ο κάφρος πρέπει να πάει μέσα για πολλά χρόνια. Δεν έφταιγε ο Αλέξης αν ο μπάτσος δεν μπορόυσε να μπουζουριάσει κουκουλοφόρους και αποφάσισε να δείξει τη μαγκιά του και το νταηλίκι του σε ένα παιδί.

    Όμως η δικαιοσύνη μας η οποία και έδωσε 3 χρόνια ποινή στον μπατσο της ζαρντινιέρας, εξαγορασταία με 5 ευρώ την ημέρα μάλιστα, θα δικάσει και τουτον εδώ.

    Νομίζετε οτι θα αποδωθεί πραγματική δικαιοσύνη? Και βγαίνει κι εκείνο το σαχανάκι με γυαλια στην τηλεόραση να μας πει οτι είναι σπουδαία ΤΩΡΑ επί των ημερών του η δικαιοσύνη.

    Εκείνο το καυμένο τπ τυφλό άγαλμα που παριστάνει την δικαιοσύνη ΜΟΝΟ ΤΥΦΛΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ στην Ελλάδα.

    και ο νοών νοείτο.

  6. ataktos avatar
    ataktos 17/12/2008 23:47:26

    mediaspotgr- πες το καλύτερα σε έναν ΝΕΟ!!!! συνταξιούχος είμαι δυστυχώς !!!

  7. AnonymOs avatar
    AnonymOs 17/12/2008 23:48:12

    Η δικαιοσύνη σας ρίχνει ποινές εξαγοράσιμες προς 5 ευρώ ακόμα και σ'αυτούς που πουλάνε πρέζα...απλά τώρα το μάθατε! Wellcome to the real world! Αντε σπάστε καμμιά βιτρίνα τώρα...5 ευρώ κάνει...

  8. Suhoi avatar
    Suhoi 17/12/2008 23:52:36

    @laros
    @hlektra
    @mediaspotgr

    Ας μιλήσουμε λίγο για κουρτινάκια. Κουρτινάκια στα μάτια. Για καθίστε ρε μάγκες, θεωρείτε ότι κατέχετε την απόλυτη αλήθεια; Βγάλτε τα κουρτινάκια από τα μάτια σας για να δείτε τι γράφει η ανάρτηση. Τι λέει; Οτι εκείνη τη νύχτα του Αγίου Νικολάου που γιορτάζει η μισή Ελλάδα, η ηγεσία των μπάτσων ήταν σε γιορτές. Και κάτι ακόμα: Εμφανίζεστε σχεδόν σίγουροι -διότι μόνον αυτό δεν μας λέτε- ότι οι μπάτσοι είχαν εντολή να εκτελέσουν τον Αλέξη. Καλά ξέρετε πολλούς μαλάκες δημοσίους υπαλλήλους, όπως οι αξιωματικοί της ΕΛΑΣ να μην θέλουν να ... "ευδοκίμήσουν" στην σταδιοδρομία τους και να βγούν με τον υψηλότερο βαθμό και τη μεγαλύτερη σύνταξη; Εάν θέλετε επίσης, να σας δώσω και μερικά σημεία από τις επικοινωνίες των μπάτσων εκείνη τη νύχτα που έλεγαν στα ΜΑΤ ακόμα και όταν είχαν αρχίσει τα επεισόδια, μετά τη δολοφονία του Γρηγορόπουλου, να μην τολμήσουν ούτε καν να ρίξουν δακρυγόνα σε εκείνους που επετίθεντο στο ΠΑΣΟΚ. Τώρα, εάν θέλετε να το πάμε στα βαθύτερα αίτια της βαντέτας μπάτσων-Εξαρχείων, και ότι επανειλημμένως, παρά τα επεισόδια που είχαν σημειωθεί στα Εξάρχεια, τους είχαν αφήσει το λουρί και ότι αυτοί είναι κάποιοι από τους λόγους που ξεσάλωσε ο Κορκονέας και το έπαιξε "Ρίγκο", αυτό είναι άλλη υπόθεση. Αλλο όμως, να λέμε ότι η ηγεσία της ΕΛΑΣ, και κυρίως η ΓΑΔΑ, εκείνη τη νύχτα κοιμόταν τον ύπνο του δικαίου, και άλλο αυτό που εσείς γουστάρετε. Ε, και εν πάση περιπτώσει, ας μάθουμε να μαθαίνουμε τα γεγονότα, αφού ολοκληρωθεί η εικόνα τους κομμάτι-κομμάτι.

  9. ataktos avatar
    ataktos 17/12/2008 23:52:36

    mediaspotgr-και το συγγνώμη μην το πεις σε μένα σε Παρακαλώ!!!

  10. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 17/12/2008 23:53:10

    Φάκτορ, στην προηγούμενη ανάρτηση παρεμβαίνεις στα σχόλια και γράφεις: "Πρέπει όμως να προσγειωθούμε κατά τη διάρκεια της επαναστατικής ανάπαυλας και να ασχοληθούμε με τα κοινά". Τώρα ξαναγυρίζεις στο "ξαναζεσταμένο φαΐ"...

  11. Factorx avatar
    Factorx 17/12/2008 23:58:46

    @Διοτίμα. Ποια είναι η ένστασή ακριβώς;

  12. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 18/12/2008 00:00:17

    Ότι αίμα, φωτιά, σπασίματα μιάς εβδομάδας απαιτούν δικαίωση (πολιτική).

  13. mediaspotgr avatar
    mediaspotgr 18/12/2008 00:00:31

    ΠΡΟΣ ΤΟΝ FACTOR X

    Άξιος ο χαφιεδικος μισθός σου από τα ταμεία της Ελληνικής αστυνομίας, εδώ μπορείς να ζητήσεις και φράγκα για την αβάντα και από τον Κουγια.
    Την επόμενη φορά ζήτα και πρόσληψη στο δημόσιο, όπως είχε κάνει ο ξάδερφος του Παναγούλη που τον κάρφωσε στην χούντα, μαζί με τα τάλιρα ζήτησε και πρόσληψη στον ΟΤΕ. Μην σε πιάσουν για κοροΐδο εσένα ,εξασφάλισε το μέλλον σου από τους ασφαλίτες για να μπορείς να γράφεις μέχρι θανάτου τα εμετικά άρθρα τους. Δακτυλογράφε

    Ανάρτησε στο site σου την χορηγία της ΕΛ.ΑΣ

  14. ataktos avatar
    ataktos 18/12/2008 00:05:53

    mediaspotgr- και εσει τεκνω μου Βρουτε!!!! Τι κριμα !!!!

  15. Factorx avatar
    Factorx 18/12/2008 00:09:00

    @mediaspotgr. Αυτό μπορεί να το πείς επώνυμα; Για να δούμε κι αν μπορείς να το αποδείξεις. Είσαι μεγάλο νούμερο φίλε. Αλλά φταίω εγώ που σε άφηνα τόσον καιρό να διαφημίζεις εδω το μπλογκάκι σου μπας και βγάλεις κανέναν πελάτη.

  16. Simakos avatar
    Simakos 18/12/2008 00:10:12

    Ρε Φάκτορα, έλεος…

    Μετά από όσα έγιναν και από όσα γράφτηκαν για την συγκεκριμένη ιστορία, είναι δυνατόν να «ζυμώνεσαι» με αυτήν την αστειότητα; Εντάξει, ο καθένας είναι ελεύθερος να πειστεί με όποια ιστορία γουστάρει αλλά αυτή η ανάρτηση είναι εντελώς εκτός πραγματικότητας.

    Δηλαδή μπορεί κανείς να πιστέψει ότι οι κάφροι που τα έσπασαν στο κολυμβητήριο (χωράει λίγους έτσι κι αλλιώς και προφανώς δεν έκαναν όλοι οι θεατές επεισόδια) θα κατέβαιναν μετά να τα σπάσουν στα Εξάρχεια; Για ποιο λόγο; Έχει ξαναγίνει; Έχει ξαναγίνει έστω και μετά από ποδοσφαιρικό ντέρμπι που αφορά σαφώς περισσότερο κόσμο; (και δεν εννοώ επεισόδια μεταξύ αντιπάλων συμμοριών οπαδών αλλά μονομερείς ενέργειες, όπως αυτές στο κολυμβητήριο) Αν ναι, τότε πάσο. Αν όχι, τι να πω…

  17. Factorx avatar
    Factorx 18/12/2008 00:11:50

    Και για να δείτε πόσο βλάκας είναι ο άνθρωπος, σημειώνω οτι το κομμάτι το έγραψε ένας απο τους καλύτερους ρεπόρτερ της Αριστεράς.

  18. Factorx avatar
    Factorx 18/12/2008 00:12:43

    @Simakos. Θέλουμε την αλήθεια ή οχι;

  19. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 18/12/2008 00:14:59

    Αφού μπήκαμε που μπήκαμε σ' αυτή τη συζήτηση:

    @ Simakos
    Ναί, εγώ το πιστεύω, και λοιπόν, τί θα άλλαζε στην εξέλιξη των γεγονότων;

  20. Simakos avatar
    Simakos 18/12/2008 00:15:05

    Εγώ δεν νομίζω ότι κατέχω την απόλυτη αλήθεια. Εσύ;

  21. άσχετος avatar
    άσχετος 18/12/2008 00:17:18

    Για όσους δεν κατάλαβε η είδηση λέει οτι οι αστυνομικοί ήταν "φταιγμένοι".

  22. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 18/12/2008 00:20:06

    @ Simakos

    Ούτ' εγώ. Έχεις κατέβη ποτέ να σπάσεις και γιατί (αιτία και σκοπό);

  23. Simakos avatar
    Simakos 18/12/2008 00:21:02

    @ Διοτίμα
    Σε τίποτα απολύτως, διότι δεν έχει σημασία τι έκανε πριν ένα παιδί που χάνει τη ζωή του. Εγώ γράφω ότι το στόρι μου φαίνεται εξωφρενικό και εκτός πραγματικότητας. Δεν αμφισβητώ ότι αυτό μπορεί να προκύπτει ως πληροφορία από την Αστυνομία, απλά λέω ότι με βάση τη δική μου λογική δεν στέκει και το μόνο που καταφέρνει είναι να θολώνει την εικόνα. Άλλωστε θα μπορούσαν να μας πληροφορήσουν οι δημοσιογράφοι αν πριν σκοτωθεί το παιδί έγιναν άλλα επεισόδια που να επιβεβαιώνουν τις πληροφορίες στις οποίες αναφερόμαστε.

  24. Simakos avatar
    Simakos 18/12/2008 00:21:50

    @ Διοτίμα
    Το 20 αφορούσε τον Φάκτορα, όχι εσένα.

  25. neoinileias avatar
    neoinileias 18/12/2008 00:22:28

    Οι κοινοποιήσεις των νέων ανεξάρτητα από τα θετικά ή αν θέλετε, όπως λένε αρκετοί και τα αρνητικά στοιχεία που είχαν – έχουν, ορισμένες πτυχές τους θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν επικοινωνιακές. Οι εικόνες όλων όσων έγιναν έκαναν το γύρω του κόσμου και μέσω της τηλεόρασης έφτασαν σε κάθε σπίτι, έτσι χιλιάδες τηλεθεατές έγιναν παθητικοί δέκτες μεγάλου όγκου πληροφοριών, εικόνων κτλ, ορισμένα από όσα έγιναν θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν εκδηλώσεις που ως σκοπό είχαν να προσελκύσουν το ενδιαφέρον των τηλεθεατών.
    Μέσα όμως σε αυτή την κατάσταση που οι εικόνες «τρέχουν και χάνονται» ο πολίτης δεν μπορεί να ξεχωρίσει το ουσιώδες από το επουσιώδες, δεν μπορεί να ξεχωρίσει το πραγματικό πρόβλημα από το μη πρόβλημα κτλ
    Επειδή όμως στην εποχή μας ο τακτισμός και η ευκαιριακή εκμετάλλευση των συγκυριών για ιδιοτελής σκοπούς έχει υπερισχύσει της ουσίας, αρκετοί με την έναρξη των γεγονότων θεώρησαν ότι έπρεπε να λειτουργήσουν μέσα σε αυτό το πλαίσιο με μοναδικό στόχο να αποκομίσουν κομματικά ή άλλα οφέλη.
    Από την άλλη μεριά η πορεία της ελληνικής οικονομίας και κοινωνίας είναι τέτοια που δεν επιτρέπει σε κανέναν να προσπαθεί να διαμορφώσει μια θετική ή αρνητική εικόνα μόνο και μόνο για το φαίνεσθε, τι στιγμή μάλιστα που η μεγάλη πλειοψηφία του πληθυσμού χρεώνεται συνεχώς στις πιστωτικές κάρτες, στο μπακάλη, στον κρεωπολη, στον περιπτερά κτλ. Η όποια αλλαγή οπτικής ή προβληματικής ή εκμετάλλευσης επιχειρείται θα μπορούσε να χαρακτηριστεί (Hacking Democracy) και δεν συμβαδίζει με την κοινωνική πραγματικότητα, κανείς δεν πείθεται, όποιος δε το επιχειρεί στα μάτια της κοινωνίας γίνεται, έλλειψη αντανακλαστικών, γραφικός και δεν εκφράζει τους πολίτες κύρια επειδή στις μέρες μας λίγοι είναι όσοι στη βάση της κοινωνίας δεν έχουν προβλήματα.
    Για αυτούς και άλλους λόγους μια εβδομάδα μετά την έναρξη των γεγονότων ελάχιστοι είναι πλέον όσοι δεν συμμερίζονται τα παιδιά που βγήκαν στους δρόμους, στο πρόσωπό τους είδαν τα δικά τους προβλήματα. Η περίπτωση δείχνει ότι οι εποχές, σε σχέση με το πρόσφατο παρελθόν έχουν αλλάξει. Δεν υπάρχει πλέον η μεσαία τάξη που πάντα αποτελούσε στήριγμα των κυβερνήσεων. Κατά συνέπεια όσο θα απομακρύνεται το πολιτικό σύστημα από την κοινωνία, τόσο θα αυξάνονται κύρια λόγω αβεβαιότητας, οι δυνατότητες για κοινωνική δυσαρέσκεια.

  26. tiramola avatar
    tiramola 18/12/2008 00:28:50

    Οταν λες της Αριστερας Φακτορα εννοεις ΚΚΕ?

  27. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 18/12/2008 00:31:34

    @ Simakos

    Καλώς.

    @ neoinileias
    Νομίζω ότι η τελευταία παράγραφος έρχεται σε αντίφαση με όσα προηγούνται. Δεν νομίζω ότι το πρόσφατο παρελθόν μπορεί ν' αλλάξει από τη μια μέρα στην άλλη. Ιδιαίτερα η μεσαία τάξ δεν αλλάζει... Στην περιοχή μου τα ξενοδοχεία για τα Χριστούγεννα έχουν πληρότητα 90% και καθώς διάβαζα σήμερα στα ΝΕΑ, σε άλλες τουριστικές περιοχές από 85 έως και 100%!

  28. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 18/12/2008 00:32:53

    Η εβδομάδα που πέρασε για τους πολλούς ήταν μια εβδομάδα σαν τις άλλες!

  29. Σπύρος avatar
    Σπύρος 18/12/2008 00:33:39

    Τι έγινε??
    Πάλι Μακρονήσια ετοιμάζουν οι ΄προοδευτικάριοι΄γιά τήν Αλέκα??
    Ομπρός μαζί μέ την Μάνια και τον Χρήστο πού έχουν πάρει εργολαβία τόν ΄Χώρο΄..
    Καλά η Μανια είχε και αγάπες μέ τον Γιωτόπουλο.........
    Πάντα τέτοια...

  30. τιμωρός avatar
    τιμωρός 18/12/2008 00:36:13

    Τι θα πει ρεπόρτερε της αριστεράς;
    Υπάρχουν δεξιά και αριστερά γεγονότα;

  31. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 18/12/2008 00:40:34

    @ τιμωρός

    Πώς δεν υπάρχουν! Και δεν θέλουν να γίνουν αριστερά, τόσο χειρότερο για τα γεγονότα...

  32. neoinileias avatar
    neoinileias 18/12/2008 00:49:51

    Διοτιμα@
    Αυτοί που λες εσύ είναι η λεγόμενη κοινωνική μειοψηφία των βολεμένων, που και αυτοί επηρεάζονται από τα γεγονότα, είναι μέρος της κοινωνίας. Όταν πχ ένας επιχειρηματίας έχει πτώση του τζίρου 60% τι θα κάνει δεν θα επηρεαστεί;

    Όταν λέω «πρόσφατο παρελθόν» εννοώ τα κοινωνικά γεγονότα που έγιναν στην Ευρώπη από το 65 και μετά και επηρέασαν τις πολιτικές και κοινωνικές εξελίξεις, σήμερα υπάρχει μια νέα κατάσταση εντελώς άγνωστη, είναι διαφορετικά τα δεδομένα στις μέρες μας σε σχέση με το παρελθόν. Παλιότερα η κοινωνική διαμόρφωση ήταν πιο εύκολη.

  33. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 18/12/2008 00:52:54

    Gια να σας "φτιάξω", ξέρετε τί θυμήθηκα τώρα; Το '74, όταν έπεσε η Χούντα, ο καθοδηγητής μου μού έλεγε πως το 2010 θα έχουμε σοσιαλισμό!

  34. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 18/12/2008 00:56:53

    @ neoinileias
    Δεν μίλησα για την οικονομική τους δυνατότητα, αλλά για την κοινωνική αδιαφορία τους.

  35. tiramola avatar
    tiramola 18/12/2008 00:58:25

    Σοσιαλισμος?
    Απαγορευμενη λεξη...
    Οποιος την εκστομισει θεωρειται επικινδυνος ή κατι σαν εξωγηινος...

  36. Suhoi avatar
    Suhoi 18/12/2008 01:04:31

    Simakos Says:"δεν έχει σημασία τι έκανε πριν ένα παιδί που χάνει τη ζωή του".

    Προφανώς. Ακόμα και χουλιγκάνος να ήταν -που από πουθενά δεν προκύπτει συμμετοχή σε οργανωμένη ομάδα ή σε επεισόδια, πέραν λεκτικών αντεκλήσεων- ουδείς δικαιούται να εκτελέσει ένα παιδί εν ψυχρώ. Το ερώτημα που βάζει όμως, το κομμάτι αυτό είναι; Οχι, διότι κάτι τέτοιο το θεωρούμε δεδομένο και ανεπίτρεπτο. Ο συντάκτης (ρια) στέκεται αντίθετα στο πως είναι οργανωμένη και λειτουργεί η ελληνική Αστυνομία. Απλά λέει ότι, ενώ είχε ειδοποιηθεί (από το Χαλάνδρι κιόλας) η ΓΑΔΑ για ενδεχόμενες επιθέσεις όχι κατ'ανάγκην στα Εξάρχεια, αλλά σε κάποια κλούβα στη γύρω ζώνη, αντί οι αξιωματικοί που ήταν εκείνη τη νύκτα εποπτεύοντες την Αθήνα, να βάλουν χέρι στον κάθε λογής επίδοξο καουμπόϋ,όπως οι δύο ειδικοί φρουροί, ώστε να μην υπάρξουν προκλήσεις, αυτοί λειτούργησαν δημοσιοϋπαλληλικά, με τα γνωστά απποτελέσματα. Το κομμάτι απλά, θα μπορούσε να τιτλοφορείτο: "Μαζέψτε το λουρί, γιατί μπορεί να έχουμε και άλλα θύματα".

  37. neoinileias avatar
    neoinileias 18/12/2008 01:05:02

    Διοτίμα@
    Για σοσιαλισμό δύσκολο φαίνεται, στόχος όλων πρέπει να είναι η εξασφάλιση της δημοκρατικής σταθερότητας για να γίνει όμως αυτό προϋποθέτει ενδυνάμωση των κοινωνικών δικαιωμάτων, μεγάλο ζήτημα όμως αυτό, όσο για την κοινωνική αδιαφορία μάλλον θα το έλεγα κοινωνική δυσφορία και σήμερα έχει γίνει "βουβό κύμα"

  38. Le canard avatar
    Le canard 18/12/2008 01:05:55

    # Διοτίμα Says:Gια να σας “φτιάξω”, ξέρετε τί θυμήθηκα τώρα; Το ‘74, όταν έπεσε η Χούντα, ο καθοδηγητής μου μού έλεγε πως το 2010 θα έχουμε σοσιαλισμό!

    Διοτίμα, τον έκανε το "σοσιαλισμό" το ΠΑΣΟΚ πολύ νωρίτερα (στις 18 σοσιαλισμό)

  39. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 18/12/2008 01:11:06

    Μή κολώνετε! Η επανάσταση είναι μια γριαπορνοσεξολάγνα νιά...

  40. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 18/12/2008 01:12:31

    Και μη μου μιλάς για ΠΑΣΟΚ ούτε για πλάκα. Μου σηκώνονται οι τρίχες. Με την ΝΔ τις έχασα!

  41. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 18/12/2008 01:23:09

    Η επανάσταση είναι διαχρονική, φίλε μου. Την κάνεις κι όταν κατεβαίνεις στον τάφο. Νά, λ.χ. διώχνεις του παπάδες πάνω από το κιβούρι σου. Κάτι ανάλογο δεν έκαναν οι προχτεσινοί "επαναστάτες". Να σπάσουν μια εκκλησία, ρε παιδιά.

  42. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 18/12/2008 01:24:53

    @ Και μια ιστορία Le canard, έχω ρέντα απόψε...

    Κάθησα κάποτε (Αύγουστος του '74) μαζί με άλλους στο Καστρί, απέναντι στον Αντρέα Παπαντρέου, στο γραφείο του Γέρου. Με παρασύρανε κάτι συναγωνιστές, να 'δούμε τί λέει κι αυτός. Αφού είπε, τον ερώτησα, ποιό είναι το ιδεολογικό στίγμα αυτουνού που πάει να κάνει (δεν ήξερα ακόμα ότι θα το 'πεί "κίνημα"). "Θα το βρούμε στην πορεία μου απάντησε". Εγώ λάκισα, αυτοί του ΠΑΣΟΚ ακόμα ψάχνουν...

  43. Le canard avatar
    Le canard 18/12/2008 01:26:45

    Διοτίμα Says: Να σπάσουν μια εκκλησία, ρε παιδιά.

    Μπα, το έκαναν οι ίδιοι οι παπάδες το 93 αν θυμάμαι καλά που πλακώνονταν μέσα στις εκκλησίες μεταξύ τους (με αφορμή τον Ιερονυμικό στην Κηφισιά, αν θυμάστε). Εμείς τι χειρότερο θα μπορούσαμε να κάνουμε από αυτού(ε)ς;

  44. Le canard avatar
    Le canard 18/12/2008 01:29:20

    Εσύ λάκισες Διοτίμα μου, άλλους (την αριστερή πτέρυγα) τους λάκισε ο Παπανδρέου, έμεινε ομως ο Λαλιώτης (κουλοχέρη τον Καράγιωργα) και τώρα δεν ξέρω αν λακίσει και το ίδιο το ΠΑΣΟΚ ως "κινημα", αν δεν πάρει την κυβέρνηση.

  45. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 18/12/2008 01:35:21

    @ Le canard

    Καμμιά επανάσταση, εξέγερση, ούτε κάν πολιτική μεταβολή κτλ. δεν πέτυχε χωρίς συμβολισμούς. Προχτές κανένα σύμβολο του κράτους, αν εξαιρέσεις την Αστυνομία, που μάλλον κρατική δεν είναι (και την ΕΡΤ, αλλά γιατί δεν την πέφτουν και στο MEGA;), δεν υπέστη καμμιά επίθεση. Ας βάζουμε, λοιπόν, τα πράγματα στη θέση τους. Και στα μέτρα τους. Και να πάμε παρακάτω.

    Όσο για το ΠΑΣΟΚ, το σχολίασα προχθές. Αυτό που έγινε ήταν μια απόπειρα …δημοκρατικού πραξικοπήματος. Ως γνωστόν, στην Ελλάδα τετοιου είδους πραξικοπήματα δεν έχουν επικεφαλής, περιμένουν ή φέρνουν έναν “μεσία” (Βενιζέλος, 1909). Στην περίπτωσή μας υπήρχε “μεσίας”, αλλά και Ιωάννης ο Πρόδρομος. Ωστόσο, ο μέν “μεσίας” (Παπανδρέου) δεν αντελήφθη το πραξικόπημα, ο δέ Πρόδρομός του (Αλαβάνος) το υπερεκτίμησε.

  46. αιμίλιος avatar
    αιμίλιος 18/12/2008 01:42:19

    Εμένα η καφετζού μου το 1990 μου είπε ότι το 2010 θα έχουμε Aναρχία και βγήκε αληθινή.

    2008, this is the greek anarchy with KK as prime minister, welcome to the future.

  47. Le canard avatar
    Le canard 18/12/2008 01:44:10

    Διοτίμα Says:αλλά γιατί δεν την πέφτουν και στο MEGA;

    Πράγματι ρε παιδιά, εκεί ήταν πιο εύκολο να μπούν. δεν έχει δα, και τόσο μεγάλα (χοχοχο) μέτρα ασφαλείας και ελέγχου όπως η ΕΡΤ. Ασε που όχι μόνο δεν θα τα έκοβαν, αλλά θα τους άνοιγαν διάπλατα την πόρτα και θα έκαναν ολόκληρη εκπομπή μαζί τους.

  48. Suhoi avatar
    Suhoi 18/12/2008 01:49:23

    Σωστός ο Αιμίλιος. Αναρχία στο Ελλαδιστάν. Ενώ πρίν, επί Σημίτη, ο κ.Γκόλντεν (όπως έλεγε η 17Ν τον Χρυσοχοΐδη) είχε επιβάλλει τάξιν ενώ εξάρθρωσε τα τρομοκρατικά στοιχεία, αλλά δεν πήρε το ΟΚ από τις ΗΠΑ για να γίνει δελφίνος, αν και ήθελε να αλλάξει ακόμα και τον ήλιο του ΠΑΣΟΚ. Ο δε προοδευτικότατος, κ.Σταθόπουλος, μας έφτιαξε τον αντιτρομοκρατικό γύψο (συγγνώμη, νόμο). Ξεχνάμε εύκολα φαίνεται, το αντιτρομοκρατικό λούκι που μας είχαν βάλει τότε ως χώρα, στο όνομα των χρυσοπληρωμένων Ολυμπιακών της Γιάννας, και την αποθέωση του αστυνομικού, ως "οργάνου" της τάξεως (μετά διερωτάστε γιατί ένας Κορκονέας πυροβόλησε τον Αλέξανδρο).

  49. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 18/12/2008 02:01:18

    Επι του προκειμένου:τι σημαίνει οι δύο αστυνομικοί ήταν "φταιγμένοι";Λάθος στην σειρά των γραμμάτων; Πήραν τον νόμο στα χέρια τους γιατί θεώρησαν την ηγεσία απούσα και ειπαν να χορέψουν;Οτι το οτι δεν υπάκουσαν στην εντολή "απεμπλακείτε", και δεν ανέφεραν τον πυροβολισμό, σημαίνει επικίνδυνη "αμφισβήτηση" της ηγεσίας και του ρόλου της; Η απλώς καουμποϋλίκι;

  50. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 18/12/2008 02:05:26

    Ανοργασμικοί ήσαν, Αλεξάνδρα μου! Γι' αυτό, προτού, σας καληνυχτίσω, επιτρέψτε μου. Μακάρι να επρόκειτο για Αναρχία, Αιμίλιε. Εδώ έχουμε παρεξηγήσει και το εξής. Ότι δεν γεννηθήκαμε να βρισκόμαστε κάθε μέρα στους δρόμους! Γεννηθήκαμε, κοντά στα άλλα, για να ερωτευθούμε, να χαρούμε (πραγματικά), να ψυχαγωγηθούμε (όπως ακριβώς το εννοεί η λέξη), εν πάση περιπτώσει να καταλάβουμε γιατί γεννηθήκαμε και γιατί υπάρχουμε. Βέβαια, ακριβώς αυτά, δηλαδή το έλλειμμά τους, είναι εν πολλοίς η αιτία της ιδιότυπης αυτής εξέγερσης που ζήσαμε αυτές τις ημέρες στον τόπο μας (με πιθανότητα να εξαχθεί και σε άλλους τόπους).
    Και αν, τέλος πάντων, δεν συμφωνούμε σε μια θετική όψη της όποιας ζωής μάς έλαχε, και κυριαρχήσει η "κρυστάλλινη βία" (στους δρόμους ή η λεκτική βία εδώ μέσα), ας το κάνουμε με ένα κάποιο στύλ. Η λαγνεία της καταστροφής (όπως και η καθ' αυτό λαγνεία) είναι δρόμος προς την ελευθερία. Αρκεί να επιζήσεις. Αν θυμόμαστε κάτι από τον πάλαι ποτέ Σαββόπουλο, ένας στίχος του αξίζει: Κρατούσε μιαν απόσταση απ' την τρέλα, όχι για να σωθεί, αλλά (προχοχή!) για να την σώσει...

  51. Suhoi avatar
    Suhoi 18/12/2008 02:08:07

    Καουμποϋλίκι, σίγουρα. Και δεν είναι το μοναδικό περιστατικό στα Εξέρχεια που έχουν βγεί κουμπούρια. Εχει γίνει, και μάλιστα έτσι για τον ... "χαβαλέ". Επίδειξη δύναμης κάποιων αστυνομικών. Και πολλές φορές. Είναι βεντέτα. Και για τους μπάτσους και για τους μπαχαλάκηδες. Ο ένας αλοίφει βούτυρο στο ψωμί του άλλου στα Εξάρχεια. Ηταν ζήτημα χρόνου να γίνει ακριβώς εκεί, επειδή εκεί έβγαιναν και από τη μια μεριά και από την άλλη, ακραίες συμπεριφορές. Ηθέλα να'ξερα, τι θα έκαναν οι μπάτσοι αν εξαφανίζονταν οι μπαχαλάκηδες. Θα έπαυαν να έχουν εχθρό. Και χωρίς εχθρό, τι παθαίνει ένα τέτοιο Σώμα; Τρώει τις σάρκες του. 'Η ψάχνει να εφεύρει άλλον εχθρό. Αλλά και τους μπαχαλάκηδες, τι κακό θα τους έβρισκε αν έφευγαν οι αστυνομικοί από τα Εξάρχεια. Θα έχαναν και αυτοί τον εχθρό τους. Το θέμα είναι να μην υπάρξει και άλλος θάνατος έτσι όπως έγινε με τον πιτσιρικά. Και στην προκειμένη της δολοφονίας του Αλέξη, η ηγεσία της ΕΛΑΣ φταίει. Διότι αφενός μεν συντηρούσε αυτό το κλίμα της βεντέτας στα Εξάρχεια (δεν τους τραβούσε το λουρί), αφετέρου εκείνη τη νύκτα κοινόταν τον ύπνο του δικαίου.

  52. Suhoi avatar
    Suhoi 18/12/2008 02:14:48

    Υπάρχει επίσης και μια πληροφορία που εάν ισχύει είναι πολύ σοβαρή. Οτι τα ΜΑΤ (και τα κεντρικά τους) έμαθαν με δέκα λεπτά καθυστέρηση για τους πυροβολισμούς και ενδεχομένως για νεκρό. Το ερώτημα είναι γιατί τόσο αργά τη στιγμή που κάτω και σε απόσταση μερικών δεκάδων μέτρων (πάρκινγκ Χαριλάου Τρικούπη, κάτω- Ναβαρίνου προς Ζωοδόχου Πηγής) από τους πυροβολισμούς και το επεισόδιο; Δεν είδε η μονάδα των ΜΑΤ το επεισόδιο; Μα, φαίνεται ότι υπήρχε οπτική επαφή από εκεί που ήταν η διμοιρία. Αν το είδε όμως, γιατί ειδοποίησε το κέντρο των ΜΑΤ με καθυστέρηση;

  53. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 18/12/2008 02:18:16

    Καληνύχτα. Ονειρα γλυκά.

  54. Le canard avatar
    Le canard 18/12/2008 02:20:08

    Good night and good luck a tout le monde.

  55. Θανασης Λ. avatar
    Θανασης Λ. 18/12/2008 04:35:44

    Η ασκηση εξουσιας δεν είναι απολαυση ,είναι καθηκον οδυνηρο .Αυτοι που ασκουν εξουσια δεν πρεπει να επιδιωκουν ικανοποιηση προσωπικων φιλοδοξιων ,αλαζονοιας η πλεονεξιας αλλα μονο ευκαιρια να θυσιαστουν για χαρη της ευτηχιας ολου του λαου .Διεπονται από το ανθρωπινο φως ,το μονο φως που μπορει να φωτισει ,να ζεστανει να χειραφετυσει να δωσει αξιοπρεπεια ελευθερια και ευτυχια ,αυτά παντα θεωρητικα.
    Το ερωτιμα είναι .Αυτο το φως υπαρχει στους υγετες .Και αν υπαρει ,είναι στην αρχη ,η στο τελος ,η και καθολου στη σκεψη τους.
    Αν υπαρχει,είναι σε θεση να ενεργοποιησει τη δημιουργικη διαθεση του λαου ,η δεν μπορει ,ακριβως τους εκμεταλλευεται ασυστολα. ....

  56. thanos avatar
    thanos 18/12/2008 05:21:54

    @1 laros Says:
    December 17th, 2008 at 11:24 pm
    "Μην γίνεσε φερέφωνο των ΜΜετζήδων.
    Σύνελθε!!!"

    Aμαν Factorx φυλαξου.
    Εχομε και φοβερες

  57. thanos avatar
    thanos 18/12/2008 05:40:36

    45-Le canard Says:
    December 18th, 2008 at 1:29 am

    Εχεις καθε δικαιωμα να λες για το ΠΑΣΟΚ οτι θελεις, αλλα ειναι ντροπη σου να αποκαλεις κουλοχερι καποιον που εδωσε μερος του σωματος του για να μπορεις εσυ ελευθερα να γραφεις τις αμπελοφιλοσοφιε σου ελευθερα.Εσυ,ο αδερφο σου,ο πατερα σου, τι κανατε την εποχη εκεινη?

  58. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 18/12/2008 06:19:38

    http://www.spiegel.de/international/business/0,1518,556939,00.html

  59. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 18/12/2008 06:21:15

    αυτο βεβαια δεν αφορα τον "δικο μας ΟΤΕ" ΟΧΙ ΟΧΙ

  60. Lmpg avatar
    Lmpg 18/12/2008 09:12:57

    Μια άλλη πλευρά των γεγονότων της 6ης Δεκεμβρίου είναι ότι παράτησαν στον έλεος των κακοποιών το κέντρο της Αθήνας ΞΑΝΑ. Αν περάσετε από το Δημαρχείο - Ομόνοια - Κουμουνδούρου θα διαπιστώσετε ότι τα πράγματα είναι χειρότερα από πριν. Όσοι ήταν στα Εξάρχεια μετεγκαταστάθηκαν στην εκεί περιοχή. Οι πρεζέμποροι, οι λαθρέμποροι, οι τσιγγάνοι, οι προαγωγοί, οι μαστρωποί, όλοι οι παράνομοι οπλοφορούντες μετανάστες και τέλος οι εξαρτημένοι σε κατάσταση ντάγκλας ή επιθετικοί από τα στερητικά κυκλοφορούν άνετοι.

    Και οι εργαζόμενοι; Τα καταστήματα; Ο απλός κόσμος; Για άλλη μια φορά αφημένος, παρατημένος.

    Τελικά, το πρόβλημα της προστασίας της περιουσίας και της ζωής των ανθρώπων ενός κράτους δεν εξαρτάται από τις διαθέσεις ή την καταστροφή που προξενούν μερικοί κουκουλοφόροι (;) αλλά από την ανικανότητα προάσπισης των στοιχειωδων δικαιωμάτων των πολιτών μιας δημοκρατίας αλλά και την έγκαιρη και αποτελεσματική διαχείριση των κρίσεων και των ζητημάτων που προκύπτουν από αυτές.

    Αλλά τα ώτα των αρμοδίων δεν είναι ευήκοα. Χρειάζονται απευθείας ακουστικά και αυτά μπορούν να τα προμηθευτούν με μία απευθειας ανάθεση για να επωφεληθούν και της μίζας.

    Μέχρι τότε, υπομονή, έρχονται εκλογές εν ευθέτω χρόνω, αλλιώς όποιος μπορεί μετανάστης.

    Καλημέρα

  61. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 18/12/2008 09:34:34

    Για σταθειτε ρε πανηλιθιοι.Χουντα εχουμε σημερα και λετε ολες αυτες τις ανεκδιηγητες μαλακιες;
    Ο κοσμος δεν ψηφισε τη σημερινη κυβερνηση, οπως ειχε ψηφισει και την προηγουμενη;
    Τι ασφαλιτες και αλλες μαλακιες λετε λοιπον; Υπαλληλοι του Ελληνικου κρατους δεν ειναι οι χωροφυλακες;
    Αμα δεν ειναι, τοτε να παψουμε να τους πληρωνουμε και να τους απολυσουμε αφου δεν τους εχουμε αναγκη.
    Και αν δε σας αρεσει η κυβερνηση, να μην την ξαναψηφισετε.
    Αμα ομως το παρατραβηξετε το πραμα, δυο τινα μπορει να συμβουν.
    Ειτε θα κατεβουν παλι τα τανκς,και θα σας χωσουν τα κανονια στον κωλο, και μετα θα σκουζετε παλι, οτι σας καταπατανε τα δικαιωματα,λες και εσεις δεν καταπατατε τα δικαιωματα των αλλων σημερα,ειτε θα παμε ολοι απατοι, κατεστραμενοι, απο τις συνεχεις απεργιες και πορειες και καταληψεις και καταστροφες.
    Και μετα θα βγαινετε στη γωνια με πιατακι, για να μαζευετε μονολεπτα.
    Γι αυτο, κλειστε το το στοματακι σας, και κοιταξτε να κανετε καμια δουλεια γιατι δε μας βλεπω καλα.
    (Και οσο για το κρατος, δεν σας εχει υπογραψει κανα συμβολαιο, οτι θα σας βρει δουλεια.Αμα αξιζετε, θα βρειτε,αλλοιως,στο συσσιτιο του δημαρχου).
    Μπορει να ειναι σκληρα αυτα που γραφω, αλλα δυστυχως αυτη ειναι η αληθεια.

  62. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 18/12/2008 09:38:09

    Ρε συ Διοτιμα,αμα ανοιξεις κανα βιβλιο Ψυχολογιας, θα δεις, οτι οι ανθρωποι που ειναι μονιμως επαναστατημενοι, εχουν προβλημα με τον πατερα τους, απο τα παιδικα τους χρονια και τα βαζουν με ο,τι τους τον θυμιζει, δηλαδη με καθε μορφη εξουσιας.
    Εμεις δηλαδη, πληρωνουμε τα ψυχολογικα προβληματα καποιων.

  63. t avatar
    t 18/12/2008 11:42:56

    Συμπαράσταση από Νέα Υόρκη

    New York City: New School University OCCUPIED
    από NYC 8:27πμ, Πέμπτη 18 Δεκεμβρίου 2008

    We have just occupied New School University .

    We liberate this space for ourselves, and all those who want to join us, for our general autonomous use. We take the university in explicit solidarity with those occupying the universities and streets in Greece, Italy, France and Spain .
    …………..
    ……………

    With solidarity and love from New York to Greece, To Italy, France and Spain,
    To the coming insurrection.

    -The occupied New School
    athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=949333

  64. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 18/12/2008 11:44:32

    @ Προβοκάτωρ

    Αυτό δεν είπα με τον τρόπο μου, ρε (φιλικά) Προβοκατορ;

  65. leon avatar
    leon 18/12/2008 11:48:30

    @ Προβοκατωρ 63...

    Πιπερι...δεν μιλανε ετσι.
    Οσο για δουλεια που λες...δουλεψε εσυ και για τους αλλους τι θα κανουν μην νοιαζεσαι. Μπορει και να γουσταρουν την γωνια, το πιατακι και το μονολεπτακι. Δουλεια τους και δουλεια σου.

  66. popolaros avatar
    popolaros 18/12/2008 12:48:58

    Υπάρχουν βλέπω αρκετά καλόπαιδα, που επιθυμούν να κάνουν το antinews, indymedia.

    Όταν κάτι δεν τους αρέσει επιδίδονται σε 'κουκουλοφορικές επιθέσεις'.

    Οδηγός πρέπει να είναι μόνο η ΑΛΗΘΕΙΑ.

  67. Le canard avatar
    Le canard 18/12/2008 13:57:16

    @thanos

    Ρε συ τα χεις χάσει εντελώς; Εχεις ξεχάσει ποιος έλεγε τον Καραγιωργα κουλό; Οτι ήταν ο Λαλιώτης.

  68. alone avatar
    alone 18/12/2008 15:04:16

    !...οτι οι ανθρωποι που ειναι μονιμως επαναστατημενοι, εχουν προβλημα με τον πατερα τους, απο τα παιδικα τους χρονια και τα βαζουν με ο,τι τους τον θυμιζει, δηλαδη με καθε μορφη εξουσιας....!

    Η εξέλιξη και η πρόοδος επιτυγχάνεται με την συνεχή αμφισβήτηση(όχι απαραίτητα απόρριψη)κάθε κατεστημένης ideas και την προώθηση νέων μορφών.Ο πατέρας συμβολίζει
    την παραδομένη τάξη του κόσμου.Η σύγκρουση μαζί του
    είναι η πράξη απελευθέρωσης από το πατρικό πρότυπο-δεσμό,
    πράξη ωρίμανσης προς την ατομική αυτονομία.
    Όσοι δεν έχουν ολοκληρώσει επιτυχώς αυτή τη διαδικασία
    είναι μετέωροι και τρέφουν ένα έμφυτο μισος και ζήλια
    προς τους επαναστατημένους.


    Προβοκατωρ 63…
    Δεν πρόκειται περί ψυχολογία αλλα για ψυχανάλυση

  69. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 18/12/2008 15:15:39

    Le canard - το παιδι εχει μ... για για 1 μερα(??) ασε το.
    ηρεμια παρακαλω .Η Ε.Ε. ειναι με τα παιδια μας !!!!

  70. oktapus avatar
    oktapus 18/12/2008 15:42:10

    δημοσθενης
    και φυσικα ειναι η ΕΕ με τα παιδια, αφου αυτα ειναι οι αυριανοι ενοικοι της βιλας της.
    Εκεινο ομως,που αναμενει εναγωνιως,
    ειναι η τροπη σε φυγη της αποτυχημενης κυβερνησης με εκλογικη αναμετρηση.
    Ο χρονος ειναι χρημα και κατα τα φαινομενα υπαρχει περισιος.

  71. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 19/12/2008 00:43:33

    @προβοκάτορα "για σταθείτε ρε πανηλίθιοι.."

    Σταθήκαμε, και σε ακούμε προσεκτικά Αρχηγέ. Την άλλη φορά να μας βγάλεις και στην αναφορά, με το βιβλίο της ψυχολογίας στο χέρι, να μας πείς ποιό ειναι το παιδικό τραύμα του καθενός.

  72. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 19/12/2008 10:17:19

    Μα Αλεξανδρα μου, αυτο το ειπα οπως βλεπεις αν ξαναδιαβασεις το "πονημα" μου,για το οτι απλως, δεν εχουμε σημερα Χουντα.Τιποτ αλλο.
    Αμα δε σας αρεσει η κυβερνηση,(κι εμενα παρομοιως), δεν την ξαναψηφιζουμε.
    Δεν τιναζουμε τη χωρα στον αερα,επειδη καποιος χαζος,τρελλος,υποπτος,η ο,τι αλλο θελετε,χωροφυλακας,σκοτωσε, ειτε το ηθελε, ειτε οχι, ενα μικρο.
    Εχουμε την κριση ante portas,και ολοι οι αλλοι, προσπαθουν με νυχια και με δοντια να την αντιμετωπισουν, κι εμεις βαζουμε φωτια στην κυριολεξια και τα καιμε ολα.
    Τι να πω αλλο, εκτος απο το οτι ο αταβισμος, μας εχει καταδικασει να ειμαστε Ηροστρατοι;