11/08/2008 17:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μια άλλη άποψη για τα «μαύρα δολάρια»

Επειδή η αλήθεια είναι το μεγάλο όπλο μας, εμείς πρώτοι από όλους πρέπει να την σεβόμαστε. Και να ψάχνουμε διεξοδικά πριν στηλιτεύσουμε κάποιον. Επειδή λοιπόν το θέμα των μαύρων δολαρίων που έρευσαν για το σχέδιο Ανάν είναι τεράστιο και δεν  θα το κλείσουν εύκολα δημοσιεύουμε άρθρο αναγνώστη μας που δίνει μια άλλη διάσταση στο θέμα. Το άρθρο αναφέρεται στο post « Πήρε «μαύρα δολάρια» και ο ΟΠΕΚ του Σημίτη;»

Στην Ελλάδα ανακαλύπτουμε τον τροχό και το παρουσιάζουμε ως μέγιστη δημοσιογραφική επιτυχία. Όλο το σχετικό έγγραφο βρίσκεται σε site του ΟΗΕ: http://mirror.undp.org/cyprus/
Ιδού όλο το έγγραφο (η σχετική "κρίσιμη" πληροφορία στην σελ.14): http://mirror.undp.org/cyprus/projects/sectorsubsector.pdf

Τι περιέχει; « The following information provides details of grants allocated under the Bi-communal Development Programme, which was funded by the United States Αgency for International Development (USAID) and the United Nations Development Programme (UNDP), and administered by UNDP. The Programme was executed in Cyprus by the United Nations Office for Project Services (UNOPS)».

Το ποιος διεύθυνε και οργάνωσε το πρόγραμμα είναι σαφές. Τι απίστευτες ιστορίες είναι αυτές για μυστικά έγγραφα που αναγκάστηκαν να δώσουν οι αμερικανοί στον ΟΗΕ; Και βέβαια πρόκειται για δεκάδες αν όχι εκατοντάδες επιχορηγήσεις σε διάφορους φορείς και πρόσωπα, προφανώς επίσημες και όχι για μαύρο χρήμα.  

Σχετικά με τον ΟΠΕΚ τώρα. Πρόκειται για τον ΟΠΕΚ Κύπρου:
http://www.opek.org.cy/greek/index.php?parent=18
Χρηματοδοτήθηκαν ή συγχρηματοδοτήθηκαν δύο δραστηριότητες του. Η κυριότερη, που κράτησε ένα περίπου χρόνο, είναι η πιο κάτω:
http://mirror.undp.org/cyprus/projects/project_details.asp?ProjectID=160

Τι ήταν ακριβώς αυτή;Open Public Panel Discussions on Cyprus
Association for Social Reform (OPEK) with a range of civil society organisations
Start Date, 12/1/2003. End Date, 9/30/2004
Background
The Association for Social Reform (OPEK) is a Greek Cypriot organisation. Its goal is to encourage public debate and open dialogue with speakers from Cyprus or abroad on issues relevant to Cyprus. Main Aims
The project organised a series of panel discussions throughout the island with the goal of engaging the audience in an open dialogue on all aspects of the future of Cyprus.
Details
This project involved organising and promoting panel discussions throughout the island to encourage open dialogue on issues common to all Cypriots, particularly those related to the future of Cyprus. The sessions involved speakers' panels of Greek Cypriot, Turkish Cypriot experts, politicians and journalists, all participating on a voluntary basis, followed by a debate and questions from the public…..



Με λίγη υπομονή μπορεί κάποιος να βρει ποιες ακριβώς ήταν αυτές οι ανοιχτές συζητήσεις και ποιοι έλαβαν μέρος στο αρχείο των εκδηλώσεων του ΟΠΕΚ: http://www.opek.org.cy/greek/index.php?parent=3Προσωπικά ήμουν και είμαι εναντίον του Σχεδίου Ανάν, και βέβαια διαφωνώ σε πάρα πολλές -αν όχι σε όλες- από  τις θέσεις που προβάλει ο ΟΠΕΚ (οι γνωστές θέσεις του Σημίτη και του επιτελείου του) για τον εκσυγχρονισμό της κοινωνίας.  Αλλά να αρχίσουμε να δίνουμε μυστηριώδεις και πρακτορικές πλευρές στην όλη ιστορία (μαύρα δολάρια κλπ.) πάει λίγο μακριά -με επιπόλαιο τρόπο- την βαλίτσα και χάνουμε την ουσία που είναι καθαρά πολιτική.Πιθανότατα λοιπόν κάλυψαν τα έξοδα ταξιδιών και παραμονής των ομιλητών. Υπάρχει βεβαίως ένα σκοτεινό σημείο (εύκολα ερμηνεύσιμο). Ενώ οι USAID και UNDP λένε ότι χρηματοδότησαν ή συγχρηματοδότησαν επισήμως μεταξύ άλλων και την σχετική δραστηριότητα, ο ΟΠΕΚ Κύπρου εξ όσων γνωρίζω τηρεί αιδήμονα σιωπή. Προφανώς όχι γιατί τα χρήματα πήγαν σε μαύρα ταμεία αλλά γιατί φοβούνται τον πολιτικό αντίκτυπο. Ένα θέμα δεν έχει ενδιαφέρον μόνο γιατί ανακαλύπτει σκάνδαλα και μαύρα ταμεία (να ψάξουμε λοιπόν σώνει και καλά να τα εφεύρουμε) αλλά γιατί πολλές φορές αποκαλύπτει τον βαθύ πύρινα πολιτικών θέσεων.

ΤΑΚΤΙΚΟΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ
 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 11/08/2008 17:47:06

    Δεν χρειάζομαι τα δολλάρια του ΟΠΕΚ, μου φτάνουν αυτά που έχω. Το εισιτήριο των τραίνων, το ποδήλατο, και η μορφή του Τάσου στην καρδιά μου.

  2. σασκα avatar
    σασκα 11/08/2008 18:13:13

    Αγαπητέ τακτικέ αναγνώστη
    Όλα που μας αναφέρεις και δικαιολογείς μπορεί να είναι σωστά και γι αυτό το λόγο υπάρχει και το ερωτηματικό μετά τα “μαύρα δολάρια” στο μητρικό άρθρο, που κακά τα ψέματα πρωτοπαρουσιάστηκε 3-8 σε πολλά μπλοκ, όμως επειδή έχω μια περιέργεια αν ο ΟΠΕΚ Κύπρου έχει καμιά σχέση με τον ΟΠΕΚ.GR έτρεξα στην σελίδα του κυπριακού ομίλου προβληματισμού και στην πρώτη σελίδα είδα σε γκρο πλανέ τον Κινεζάκια. Φυσικά υπέθεσα ότι είναι απλά φωτοφιλοξενούμενος, όμως ιδιαίτερα ενδιαφέροντα είναι στο φωτογραφικά αρχεία του σαιτ που ξεκινάει την περιήγηση του με σπάνιες φωτογραφίες ελληνικού ενδιαφέροντος ιδιαίτερα οι τρεις πρώτες. Άρα όποιος έχει την μύγα είναι φυσιολογικότατο να μυγιάζετε.

  3. Τακτικός Αναγνώστης avatar
    Τακτικός Αναγνώστης 11/08/2008 18:31:26

    σασκα@ Παρά το ότι δεν καταλαβαίνω τι τελικά θέλεις να μας πεις ας επανέλθω διευκρινιστικά. Δεν δικαιολογώ τίποτα, προφανώς κάπου χάνεις το νόημα, απλώς ερμηνεύω. Αν εσύ για να είναι σοβαρό ένα ολίσθημα θέλεις να εμπεριέχει και μαύρο χρήμα μάλλον την έχεις πατήσει με την ιδεολογία που πουλάει η κυβέρνηση Καραμανλή ή πούλαγε η κυβέρνηση Σημίτη. Πρέπει να κατανοήσεις ότι τα πιο σοβαρά και μη επιδιορθώσιμα ολισθήματα είναι τα πολιτικά. Για όλα τα άλλα νομίζω ότι ερμηνείες για την λειτουργία του κόσμου και της ιστορίας βρίσκονται και στην Espresso… Μην καταπονείσαι αδίκως και άνευ λόγου.

  4. σασκα avatar
    σασκα 11/08/2008 18:43:21

    http://www.simerini.com.cy/nqcontent.cfm?a_id=167667
    και
    http://www.simerini.com.cy/nqcontent.cfm?a_id=167926

    Για να δείτε απο πότε το ήξεραν στην Κύπρο.

  5. Τακτικός Αναγνώστης avatar
    Τακτικός Αναγνώστης 11/08/2008 18:53:37

    @Μποτίλια στο πέλαγος: Εγώ τελικά ζηλεύω τον Τάσο. Τελείωσα πια με σχόλια για το συγκεκριμένο ποστ μετά το σχόλιο "σάσκα". Μην χάνω τον χρόνο μου για να κάνω επιτέλους κανένα μπάνιο. Ο Φάκτορας νομίζω κατάλαβε ότι άνοιγα ένα πολύ μεγαλύτερο κεφάλαιο από το μαύρο χρήμα που είναι "η πολιτική" και τον ευχαριστώ. Επιπλέον δυστυχώς δεν διαθέτω και ποδήλατο (ακόμη) αγαπητή Μποτίλια, σε ζηλεύω λοιπόν και γιαυτό. Ας πάω επιτέλους τις διακοπές μου... Θα επανέλθω όμως να τα πούμε σε πιο δύσκολα θέματα. Εύχομαι καλό υπόλοιπο καλοκαιριού σε όλους.

  6. σασκα avatar
    σασκα 11/08/2008 21:22:18

    Φυσικά και να κάνεις τα μπάνια σου. Κάνει και μια ζέστη. Αλλά αν δεν θές σχόλια τότε γιατί γράφεις;
    Όσο για το οτι τα μαύρα ντόλαρς "Πιθανότατα κάλυψαν τα έξοδα ταξιδιών και παραμονής των ομιλητών." συμπληρώνω και γω και για να μας πείσουν όσο το δυνατόν καλύτερα οτι το σχέδιο ΑΝΑΝ ήταν η ΛΥΣΗ
    Εκεί λένε και οι ομιλητές την στενή σχέση του ΟΠΕΚ Ελλάδος με τον ΟΠΕΚ Κύπρου.

  7. Τακτικός Αναγνώστης avatar
    Τακτικός Αναγνώστης 11/08/2008 21:48:24

    σασκα@ Φαίνεται ότι δεν γίνονται κατανοητά όσα γράφω. Δεν υπάρχει απλώς στενή σχέση ΟΠΕΚ Ελλάδας και ΟΠΕΚ Κύπρου. Είναι ένα και το αυτό. ΤΑΥΤΙΖΟΝΤΑΙ. Μην αποδεικνύουμε τα αυτονόητα. Αυτό ήταν το πρόβλημα τελικά; Το επιλύσαμε επιτέλους;

  8. σασκα avatar
    σασκα 11/08/2008 23:24:54

    Περίπου Φίλτατε Φίλε ! Φυσικά κάνει ακόμα ζέστη αλλά τα δολάρια ήταν μαύρα και αυτό αποδεικνύετε περίτρανα αν διαβάσεις λίγο τις σελίδες από την Κύπρο (παραπάνω)!
    Το μαυρα προσπαθούμε να διακιολογήσουμε τον χρηματισμό τον ξέρουμε !

    Ακόμα τακτικέ Αναγνώστα υποθέσεις κάνουμε συχνά άλλες φορές πεφτουμε έξω άλλες φορές βγάζουμε πολύ ζουμί.

  9. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 12/08/2008 00:08:55

    @Τακτικός Αναγνώστης
    Αγαπητέ λυπάμαι αν σου έκανα ένα γρήγορο προσπέρασμα με το ποδηλατάκι. Αυτό δεν έχει να κάνη με τη βαρύτητα των όσων αναφέρεσαι, ούτε με την αξία της παράθεσης σου. Αν κάποιοι καμιά φορά δεν κατανοούμε τα γραφόμενα, δεν σημαίνει ότι προσπερνάμε ετσιθελικά και φιλάρεσκα μόνο και μόνο για να καταγράψουμε την αφέλεια μας, με αποτέλεσμα να δημιουργείται νοητική μοναξιά. Διαβάζω τα σχόλια σου πάντοτε και είναι πολύ αξιόλογα. Όσο για το ποδήλατο πάει με ορθοπεταλιά, με αποτέλεσμα να μη σταματάη πάντοτε εκεί που πρέπει.

  10. babis avatar
    babis 12/08/2008 01:04:10

    και για όλα αυτά τα συκοφαντικά και σπίλωτικά για το πρόσωπο του κ. Σημίτη, ούτε συγγνώμη;

  11. Τακτικός Αναγνώστης avatar
    Τακτικός Αναγνώστης 12/08/2008 06:19:47

    @σάσκα:Προφανώς οι διαφωνίες μας προκύπτουν από την διαφορετική σημασία που δίνουμε στον όρο «μαύρα δολάρια». Συνήθως «μαύρο» λέγεται το χρήμα που δίδεται με υπόγειες διαδρομές και για το οποίο δεν έχουμε παραστατικά, αποδείξεις που χρησιμοποιήθηκε κλπ. Συνήθως επίσης το «μαύρο χρήμα» δίδεται για να γίνει κάτι το παράνομο. Τουλάχιστον εγώ με αυτή την έννοια κατανοώ τον όρο. Επιμένω λοιπόν ότι βάσει των στοιχείων που έχουμε δεν επρόκειτο για «μαύρο» χρήμα. Ήταν χρηματοδοτήσεις που δόθηκαν επισήμως και με τυμπανοκρουσίες κατόπιν αιτήσεων των ενδιαφερομένων που περιέγραφαν αναλυτικά πως θα τις χρησιμοποιήσουν. Ελέγχθηκαν μάλιστα αν τελικώς πραγματοποίησαν αυτό για το οποίο χρηματοδοτήθηκαν π.χ. ο ΟΠΕΚ οργάνωσε 29 δημόσιες συζητήσεις υπέρ του σχεδίου Ανάν, υπέρ μια συγκεκριμένης πολιτικής για το κυπριακό κλπ. Ο σκοπός του συγκεκριμένου προγράμματος (project) ήταν γνωστός σε όλους: να στηριχτεί μια συγκεκριμένη πολιτική με την οποία μπορούμε να συμφωνούμε ή να διαφωνούμε η οποία όμως δεν ήταν παράνομη. Ήταν η πολιτική που στήριξε και μεγάλο μέρος πολιτικών φορέων στην Ελλάδα. Προφανώς το Κυπριακό Κράτος γνώριζε τη συγκεκριμένη δραστηριότητα του ΟΗΕ (για να ακριβολογούμε των αμερικανών με την κάλυψη του ΟΗΕ). Για ευνόητους λόγους την ανέχθηκε. Γι αυτό και επιμένω ότι η υπόθεση είναι πολιτική και οι ευθύνες είναι πολιτικές. Δεν πρόκειται για υπόθεση «μαύρου χρήματος».

  12. Τακτικός Αναγνώστης avatar
    Τακτικός Αναγνώστης 12/08/2008 06:55:51

    @Μποτίλια: Μάλλον με παρανόησες ή σε παρανόησα αρχικά εγώ χωρίς βέβαια να το θέλω. Ακριβολογούσα και το εννοούσα ότι ζηλεύω για το ποδήλατο, δεν ειπώθηκε μεταφορικά . Μου θύμησες καλοκαιρινές βόλτες με ποδήλατα σε νησί του αργοσαρωνικού στα εφηβικά μου χρόνια. Μια εικόνα που με συγκίνησε. Για τον Τάσο πάλι αν κατάλαβα καλά για ποιόν Τάσο μίλαγες (πιστεύω να μην πέφτω εντελώς έξω) πάλι το εννοούσα. Εμένα δεν μου ήταν ποτέ ιδιαιτέρως συμπαθής παρά το ότι άντεξε στις πιέσεις. Τον ζηλεύω λοιπόν που ενώ δεν κατάφερε τελικά να είναι αποτελεσματικός άνθρωποι που εκτιμώ ιδιαιτέρως (λόγω των σχολίων τους) εξακολουθούν να τον έχουν στην καρδιά τους. Αν παρανόησα εντελώς το νόημα των λόγων σου με συγχωρείς. Τέλος για τις περιβόητες διακοπές, όλο προγραμματίζω σε δύο μέρες να φύγω και όλο κάτι τυχαίνει και με κρατά καρφωμένο στην Αθήνα. Τώρα φτάσαμε τον Δεκαπενταύγουστο και βέβαια υποχρεωτικά θα περιμένω να ηρεμήσουν τα πράγματα. Άντε πάλι μια βδομάδα πίσω.
    Η απόγνωση ήταν λοιπόν επίσης αληθινή.

  13. Τακτικός Αναγνώστης avatar
    Τακτικός Αναγνώστης 12/08/2008 15:26:48

    Μόλις πήρα χαμπάρι τις καταλυτικές κριτικές που μου αφιέρωσε το blog i-reporter, παρά το ότι κατά δήλωση τους δεν είμαι σοβαρός. Τελικώς είναι μάλλον δύσκολο να κατανοήσω επακριβώς ποιό είναι το πρόβλημα. Πρώτα ήταν μαύρα τα χρήματα, τώρα τα χρήματα μάλλον άσπρισαν αλλά το κέντρο βάρους μεταφέρεται στην αμφισβήτηση του πατριωτισμού όσων εργάστηκαν για να προβάλουν το σχέδιο Ανάν. Εξ ου και το εκπληκτικής δημοσιογραφικής έμπνευσης ερώτημα «Πως λέγεται η χρηματοδότηση από ξένες κυβερνήσεις;» (δηλαδή τον ΟΗΕ). Αχ ! αυτές οι ξένες κυβερνήσεις που ανακατεύονται συνέχεια στα πόδια μας για το κυπριακό (και για τη FYROM τελευταίως ) χωρίς εμείς να το επιθυμούμε. Aχ αυτός ο ΟΗΕ που ήλθε από μόνος του χωρίς κανείς να το επιζητεί να μας προσφέρει ένα σχέδιο επίλυσης του κυπριακού για το οποίο μάλιστα κάναμε και δημοψήφισμα. Αχ αυτοί οι προδότες που έχουν διαφορετική αντίληψη από εμάς για την επίλυση του Κυπριακού (ως γνωστόν πας μη ταυτιζόμενος με τις δικές μας απόψεις είναι εξ ορισμού προδότης). Που τα πήραν χοντρά για να παίξουν το αμερικανικό παιχνίδι (δηλαδή το σχέδιο Ανάν!). Βέβαια εγώ δεν είμαι σοβαρός. Είναι όμως αναμφισβητήτως σοβαροί εκείνοι που δημοσίευσαν αυτούσιο κομμάτι από την οικονομική έκθεση του ΟΗΕ για το συγκεκριμένο πρόγραμμα (που βρίσκεται στο internet και μπορεί να την δει ο καθένας) ως το φοβερό ντοκουμέντο για το μαύρο χρήμα!!! Και αναρωτιόντουσαν μάλιστα που πήγαν αυτά τα χρήματα από τον ΟΠΕΚ. Δυο κλικ παραπάνω με το ποντίκι να έκαναν θα έβλεπαν που πήγαν. Και αν έμπαιναν στο site του ΟΠΕΚ θα έβλεπαν ποιοι ακριβώς πήραν μέρος ως ομιλητές στις συγκεκριμένες ανοιχτές συζητήσεις. Μας άφησαν μάλιστα σε αγωνία λέγοντας ότι υπάρχουν άλλες 16 σελίδες με φοβερά στοιχεία. Μπείτε στο δίκτυο να τα δείτε τα φοβερά στοιχεία. Μένω τελικά με μια απορία. Γιατί δεν μας τα δίνουν επιτέλους τα στοιχεία, ονόματα, ποσά κλπ ; πιθανότατα θα τους δικαιώσουμε όταν δούμε αυτές τις φοβερές αποκαλύψεις. Αλλά να τις δούμε επιτέλους γιατί προς το παρόν την οικονομική έκθεση του ΟΗΕ βλέπουμε ακόμη και διαβάζουμε κορώνες περί του δικού τους πατριωτισμού που θυμίζουν αλήστου μνήμης εποχές όπου οι μισοί έλληνες κατηγορούσαν τους άλλους μισούς ως μίσθαρνα όργανα του εχθρού. Μήπως όλα αυτά αποβλέπουν στο να δημιουργήσουν κλίμα που θα δυσχεράνει πρωτοβουλίες Χριστόφια, λέω μήπως; Με πλήρη και συνειδητή αυτή τη φορά έλλειψη σοβαρότητας βεβαίως.

  14. σασκα avatar
    σασκα 12/08/2008 16:11:57

    Μακάριος Δρουσιώτης
    Πολίτης .......αλλά και δημοσιογράφος και πολύ ΑΚΕΛ.
    Ενδιαφέρον παρουσιάζει πάντα η δεύτερη άποψη φίλε αδελφέ Κυπριε, αλλά αλήθεια γιατί δεν γράφετε οτι είσαστε δημοσιογράφος και "κυνηγός" του Παπαδόπουλου και κατασκευαστής του ντοκυμαντερ με τίτλο το "δηλητήριο".Έτσι θα καταλαβαίναμε πολλά απο το άρθρο σας.
    Φυσικά τα 424.892,47 ντόλαρς πήγαν σε τρία ιδρυματα, όμως και στα τρία ήταν τα ίδια άτομα
    στα συμβούλια. Ολίγον ύποπτο.

  15. Τακτικός Αναγνώστης avatar
    Τακτικός Αναγνώστης 12/08/2008 16:20:59

    Όση ώρα έγραφα το δικό μου σχόλιο (μπαινοβγαίνοντας σε άλλο παράθυρο στον i-reporter) αναδημοσιεύτηκε από τον Anonymous το άρθρο του Δρουσιώτη που μου έλυσε πολλές απορίες, γιατί δυστυχώς δεν παρακολουθώ από κοντά τις εξελίξεις στο Κυπριακό και έπεσα ως αμνός στον λάκκο των λεόντων. Κακώς βεβαίως γιατί λόγω δικών μου προβλημάτων δεν είχα την πρόνοια να ψάξω τις πιθανές προεκτάσεις της είδησης περί ΟΠΕΚ και αντέδρασα ενστικτωδώς γιατί απεχθάνομαι την συνομωσιολογία ως μεθοδολογία δημιουργίας εξηγητικών μοντέλων για την ιστορία. Άρχισα να καταλαβαίνω (ως μη σοβαρός) ότι έκανα μακροβούτι σε βαθειά και τυρβώδη νερά, όταν είδα την αντίδραση του i-reporter. Ευχαριστώ Anonymous για την αναδημοσίευση ενός εξαιρετικού άρθρου που μας δίνει ερμηνευτικά εργαλεία. @ Μποτίλια στο Πέλαγος: Βλέπεις που διαισθητικά είχα δίκιο ότι πρέπει επιτέλους να φύγω για διακοπές και με είχε πιάσει αγωνία όσο καθυστερούσα;

  16. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 12/08/2008 18:27:25

    @Σε ευχαριστώ που μου αφιέρωσες τόσο πολύ χώρο, αλλά δεν ήταν και σώνει και καλά απαραίτητο, αφού έτσι κι αλλιώς αγαπιόμαστε, εφόσον οι κοινοί πόθοι μας ενώνουν. Λυπάμαι που δεν στήριξα συγκεκριμένα αυτή εδώ την προσπάθειά σου, για να γίνεται λιγάκι "καταμερισμός", εκτιμώντας ότι το άρτιο κείμενο σου δεν χρειάζεται τα δικά μου δεκανίκια.
    Οι κυβερνήσεις πέφτουνε μα η αγάπη μένει. Ο Θεός να προστατεύη τα παιδιά που πονάνε την Κύπρο. Και να τους δίνη την ξεκούραση που αξίζουν.

  17. Τακτικός Αναγνώστης avatar
    Τακτικός Αναγνώστης 12/08/2008 19:04:46

    @Μποτίλια στο Πέλαγος: Ευχαριστώ. Κάνω τις ίδιες ευχές που κάνεις και εσύ.

  18. σασκα avatar
    σασκα 13/08/2008 07:31:33

    http://216.239.59.104/search?q=cache:TdrEyWB-7aMJ:www.cmcc.org.cy/Decisions/index_2005_files/34_2005.html+%CE%9C%CE%B1%CE%BA%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%82+%CE%94%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%B9%CF%8E%CF%84%CE%B7%CF%82&hl=el&ct=clnk&cd=31&gl=gr&lr=lang_en|lang_el|lang_ru
    Στο φίλο που αφού δεν συμφωνούμε μαζί του πρέπει να είμαστε βαλτοί ή ηλίθιοι.
    Στο κατω -κάτω της γραφής πως να το κάνουμε έχω ακόμα απορίες!

  19. σασκα avatar
    σασκα 14/08/2008 02:45:17

    Μάλλον εσύ δεν θέλεις να καταλάβεις ; Εγώ σαν ατίθασος χαρακτήρας έχω απορίες, εσύ βέβαια οχι μόνο δεν προσπαθείς να μου τις λύσεις αλλά όλο και περισσότερο με μπερδεύεις !
    Φυσικά αν διαβάσω πολίτη θα σε πιστέψω, αλλά αν διαβάσω Φιλελεύθερο θα λέω πως λες ψέμματα!
    Θα σου κανω μια ερώτηση λοιπόν αφού όλα τα γνωρίζεις απο την καλή όπως λές!
    Όταν το ντοκιμαντέρ προβλήθηκε στην Ελλάδα ο κ. Σιμήτης το είδε; Αν ναι γιατί άραγε δεν έκανε καμιά δήλωση ή έκανε και γω δεν την έχω πάρει χαμπάρι;