21/02/2010 11:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μια Εξεταστική που μόνο ο ΓΑΠ την θέλει

Αυτή η ιστορία με την Εξεταστική Επιτροπή για την οικονομία έχει καταντήσει γελοία και κάποιοι στο ΠΑΣΟΚ προσπαθούν την ύστατη στιγμή να την μαζέψουν. Οι αντιδράσεις είναι πάρα πολλές και στο εσωτερικό της κυβέρνησης καθώς πολλοί πιστεύουν ότι η κίνηση αυτή δεν θα αποδώσει τίποτε, αντίθετα θα δυσκολέψει τα πράγματα για τη χώρα στην παρούσα φάση.

Η τιμωρία όσων εγκληματούν κατά καιρούς κατά της χώρας πρέπει να είναι αυτονόητη. Τα σκάνδαλα που έχουν δει το φως της δημοσιότητας τα τελευταία 20 χρόνια, είναι τόσα πολλά που μόνο ντροπή προκαλούν σε όλη την ελληνική κοινωνία.

Είδατε να πάει κανείς φυλακή, έστω να τον αγγίξει η Δικαιοσύνη; Οχι, μόνο κάτι Αθανασόπουλοι για το καλαμπόκι που είχαν βαφτίσει ελληνικό, κι αυτό για να γλιτώσει ο Ανδρέας Παπανδρέου την εποχή της μεγάλης ρεμούλας.

Αν βρισκόμασταν σε άλλη χώρα, πιο σοβαρή όπου όσοι πολιτικοί εμπλέκονται σε σκάνδαλα κάθονται στο εδώλιο, τότε η Εξεταστική θα είχε κάποιο νόημα. Στη χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας δεν έχει κανένα.

Το ΠΑΣΟΚ το γνωρίζει καλά αυτό, γι΄ αυτό και αποφάσισε να προχωρήσει στη σύσταση σειράς εξεταστικών επιτροπών για διάφορα θέματα. Ομως, αυτή για την οικονομία έφτασε τον κόσμο στα όριά του. Ναι, να αποδοθούν ευθύνες στο Σημίτη, το Γιάννο, τον Αλογοσκούφη για τη δημιουργική λογιστική τους, αλλά είπαμε αυτά συμβαίνουν σε σοβαρότερα κράτη.

Οι εξεταστικές επιτροπές αποτελούν ένα ξεπερασμένο τέχνασμα μιας κυβέρνησης που ευαγγελίστηκε την αλλαγή, αλλά που κάνει ακριβώς τα ίδια. Προσπαθεί να αποπροσανατολίσει την κοινή γνώμη, να φύγει η επικαιρότητα από τα μέτρα – φωτιά και να μεταφερθεί στο επίπεδο της παραπολιτικής. Θα δώσει, βεβαίως, και την πρόσκαιρη χαρά στο λαό που ενθουσιάζεται με την ιδέα να δει κάποιον πολιτικό με χειροπέδες, αλλά που στο τέλος συμβιβάζεται με τα ειωθότα.

Τι θα πει ο Πρωθυπουργός; «Ναι, σας ξεζουμίζουμε, θα έχουμε 3 χρόνια τουλάχιστον σκληρής λιτότητας, παίρνουμε πίσω τις εξαγγελίες μας, όμως για όλα φταίνε οι προηγούμενοι».

Αυτό όμως, δεν είναι πολιτική. Η τακτική της «καμένης γης» ανήκει στη δεκαετία του ’80, όχι τώρα όπου κρίνεται ακόμη και η επιβίωση της χώρας.

Αν θέλουν να κρύψουν τα πραγματικά προβλήματα κάτω από το χαλάκι της εκάστοτε εξεταστικής είναι εύκολο. Το δύσκολο είναι να κυβερνήσουν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. neotera avatar
    neotera 21/02/2010 11:51:21

    Εχει τεράστια διαλυτική επίδραση μιά εξεταστική για το ποιοί κλέψαν, εν γένει. Γι αυτο τη θέλει ο αμερικάνος...

  2. yangoolas avatar
    yangoolas 21/02/2010 12:03:53

    Να η εξεταστική του ΓΑΠ:

    http://www.youtube.com/watch?v=TEXtKTGXvvA&feature=player_embedded

    Το φινάλε είναι το σημαντικό.

  3. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 21/02/2010 13:39:08

    Αφού το παιντί δεν...

  4. TASSOS avatar
    TASSOS 21/02/2010 14:34:41

    Οι σοβαρές εξεταστικές που αποφέρουν σοβαρά αποτελέσματα χρειάζονται σοβαρούς ανθρώπους. Στην χώρα μας, τα δύο πρώτα είναι ζητούμενα το δε τρίτο μύθος.

  5. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 21/02/2010 16:11:49

    το ανήρτησε κι ένας φίλος στο μπλογκ του:
    http://www2.rizospastis.gr/story.do?id=5512852&publDate=21/2/2010
    (για όποιον αντέχει να τα διαβάσει....)

    • man8os avatar
      man8os @ B.K.Σ. 21/02/2010 21:07:38

      Πυροβολιστε τους επειχηρηματιες μας λεει ο ριζοσπαστης.Να δουμε ποιος θα παραγει υστερα, και τι...

    • man8os avatar
      man8os @ B.K.Σ. 21/02/2010 21:10:13

      Πυροβολήστε τους επιχειρηματίες μας λέει ο ριζοσπάστης. Να δούμε ποιος θα παράγει υστέρα, και τι…
      Διαπιστωσα πολλα ορθογραφικα οποτε ειπα να το ξαναστειλω διορθωμενο.

  6. ΜΗΤΣΟΣ avatar
    ΜΗΤΣΟΣ 21/02/2010 19:20:16

    Η μόνη περίπτωση να αποδίδουν οι εξεταστικές είναι η αλλαγή του νόμου περί ευθύνης υπουργών και ταυτοχρονα κατάργηση της βουλευτικής ασυλίας.Δυο μέτρα και δυο σταθμά δεν μπορούν να υπάρχουν στη δικαιοσύνη.Όλοι οι πολίτες ίσοι απέναντι στο νόμο.
    Αν δεν αρχίσουν να σέβονται το Σύνταγμα δεν πρόκειται να προχωρήσει τίποτα στη χώρα.

  7. socrates avatar
    socrates 21/02/2010 19:35:39

    Πιστεύω ακράδαντα ότι από την εξεταστική για την οικονομία τα προηγούμενα 10 χρόνια ο ΓΑΠ θα χάσει και ο Αντώνης Σαμαράς θα κερδίσει.
    Ο ΓΑΠ θα χάσει γιατί ο κόσμος θα συνειδητοποιήσει ότι η ποθανή δημιουργική λογιστική της Ν.Δ. βάδισε στα χνάρια των σοσιαλιστών δασκάλων του Σημίτη, Παπαντωνίου και Χριστοδουλάκη και ο Αντώνης Σαμαράς θα κερδίσει γιατί έτσι θα ξεφορτωθεί τους δορυφόρους του Μητσοτακέικου, που είχαν το πάνω χέρι στις κυβερνήσεις του Κ.Κ.
    Οι "γάτες" του πασόκ το έχουν καταλάβει αυτό. γι' αυτό δεν την θέλουν την εξεταστική, έτσι και αλλιώς τη λάσπη εναντίον του Κ.Κ. την έχουν ήδη ρίξει.
    Ευτυχώς, ο μόνος που δεν το καταλαβαίνει αυτό είναι ο εθνικός μας Αϊνστάιν.
    Τώρα διστάζει και στέλνει την υπόθεση για αργότερα αλλά το κέρδος είναι ότι τώρα πιά ο Σαμαράς κατάλαβε την πονηρή περπατησιά του ΓΑΠ και έκοψε τα περί συναίνεσης.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ socrates 21/02/2010 19:46:52

      Kανετε το εξης λαθος : το ΠΑΣΟΚ δεν θα κανει εξεταστικη για τη δικη του περιοδο αλλα μονο για αυτη της ΝΔ.
      Τα περι συναινεσης επρεπε να εχουν ληξει προ πολλου ή μαλλον δεν επρεπε να εχουν αρχισει.

    • socrates avatar
      socrates @ socrates 22/02/2010 07:26:57

      ψυχραιμία, δεν θα μείνουν μόνο σε αυτό το χρονικό διάστημα.
      Εκ των πραγμάτων!

  8. fantomas avatar
    fantomas 21/02/2010 20:22:59

    Συγχαρητήρια…… στον ΓΑΠ.
    Πήρε απόφαση ότι η εξεταστική επιτροπή θα απασχοληθεί για την περίοδο 2004-2009.
    Δηλαδή ……. 1974 έως 2004 όλα ήταν τέλεια !!!

    Χαχαχαχαααααα!!!!!!
    Το άλλο με την ξανθιά το ξέρετε ?

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/02/2010 20:30:47

    Εξεταστικη για το Δαχτυλιδι τωρα!! χαχαχαααααααααα ειναι ικανος να το ζητησει..

    ΠΠ

  10. Orestios avatar
    Orestios 21/02/2010 20:36:35

    χο!

  11. man8os avatar
    man8os 21/02/2010 21:12:12

    Που πηρε απο τον Σημιτη? Ο αχαριστος περα απο ολα τα αλλα...

  12. Κεραυνός avatar
    Κεραυνός 22/02/2010 07:28:42

    Η εξεταστική πρέπει να γίνει, άν χρειαστεί να ασχοληθεί όχι μόνο απο το 1981 ακόμα και απο το 1974. Συμφωνώ με αυτά που γράφει ο φάκτορας οτι πάντοτε η ατιμωρησία θριαμβεύει και πάλι δέν πρόκειται να πάει κανένας φυλακή αλλά πρέπει να γίνει μόνο για λόγους ηθικής. Για να μήν βγαίνουν οι Καραμανλοπαπαγάλοι να λένε οτι η οικονομική οφείλεται αποκλειστικά στον ΓΑΠ τους 3 μήνες που έχει αναλάβει.