#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/12/2008 21:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μη μας ρίχνετε άλλα δακρυγόνα

Η ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΟΥ ΜΟΙΡΑΖΟΤΑΝ ΣΤΗΝ ΚΗΔΕΙΑ ΤΟΥ ΑΛΕΞΗ

ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΟΣΜΟ!
ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΑΣ
Δεν είμαστε τρομοκράτες, "κουκουλοφόροι", "γνωστοί-άγνωστοι"
ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ!
Αυτοί, οι γνωστοί-άγνωστοι....
Κάνουμε όνειρα -μη σκοτώνετε τα όνειρά μας!
Έχουμε ορμή - μη σταματάτε την ορμή μας.
ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ!
Κάποτε ήσασταν νέοι κι εσείς.
Τώρα κυνηγάτε το χρήμα, νοιάζεστε μόνο
για τη "βιτρίνα", παχύνατε, καραφλιάσατε,


___________________________________ 

ΞΕΧΑΣΑΤΕ!
Περιμέναμε να μας υποστηρίξετε,
Περιμέναμε να ενδιαφερθείτε,
να μας κάνετε μια φορά κι εσείς περήφανους.
ΜΑΤΑΙΑ!
Ζείτε ψεύτικες ζωές, έχετε σκύψει το κεφάλι,
έχετε κατεβάσει τα παντελόνια και περιμένετε
τη μέρα που θα πεθάνετε.
Δε φαντάζεστε, δεν ερωτεύεστε
δεν δημιουργείτε!
Μόνο πουλάτε κι αγοράζετε.
ΥΛΗ ΠΑΝΤΟΥ
ΑΓΑΠΗ ΠΟΥΘΕΝΑ - ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥΘΕΝΑ
Που είναι οι γονείς; Που είναι οι καλλιτέχνες;
Γιατί δε βγαίνουν έξω να μας προστατέψουν;
ΜΑΣ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ!
ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΑΣ

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ

Υ.Γ.: Μη μας ρίχνετε άλλα δακρυγόνα, ΕΜΕΙΣ κλαίμε κι από μόνοι μα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/12/2008 21:38:28

    Κι άντε πες τους ότι και εμείς το ίδιο πρόβλημα έχουμε

    Koyaanisqatsi

    τα ίδια δεν λέγαμε και εμείς;

  2. τιμωρός avatar
    τιμωρός 09/12/2008 21:42:01

    "Πού είναι οι καλλιτέχνες;"
    Καλά, έχει και η ειρωνεία τα όριά της...

  3. joohan avatar
    joohan 09/12/2008 21:43:02

    kalo tha htan na afairethei auth h foto
    fainetai kathara h mana na kleei kai olh h oikogeneia

  4. Νἰκος avatar
    Νἰκος 09/12/2008 21:47:02

    ΠαραγοντεςΧ, τι θα πει αυτο εδω;

    "An appropriate representation of the requested resource /wp-comments-post.php could not be found on this server".

    Γιατι λογοκρινετε σχολια;

  5. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 09/12/2008 21:49:39

    Έχετε υπ' όψη σας από ελληνικό σχολείο; Είστε σίγουροι ότι οι μαθητές του μπορούν να γράψουν περισσότερες από τρείς αράδες και σωστά, πέρα απ' όσα "μαθαίνουν" στα φροντιστήρια; Σταματήστε, επιτέλους, την παιδολαγνεία!

  6. aris avatar
    aris 09/12/2008 21:51:06

    κι όμως αυτά τα παιδιά κατάφεραν να δημιουργήσουν πολιτικό γεγονός, να κάνουν την εξουσία να τα φοβηθεί
    η εξουσία που δεν χαμπάριαζε τίποτα απο σκάναδαλα, αποκαλύψεις, γκάλοπ, απεργίες να χαμε να λέγαμε
    σαν να τρέμουν λίγο τα ποδαρακια της σήμερα
    σαν κάτι τέτοιο να έπιασα στα δελτία ειδήσεων
    η Πιπιλή εκλιπαρούσε την ΑΔΕΔΥ και τη ΓΣΕΕ να μην γίνει αύριο η συγκέντρωση για να βγει ο κόσμος να ψωνίσει βρε αδερφέ,
    ο άλλος έλεγε πως εμένα δεν με νοιάζει η νέα δημοκρατία πια, ελάτε όλοι έλεγε στον νεολαίο του συριζα να βρούμε μια λύση (λες και ένα ολόκληρο χρόνο δεν ξυλοφορτώναν τους μαθητές και τους φοιτητές)
    Ο Γιώργος λεει να ανάψουμε ένα κεράκι(τι να πει?)
    η Παπαρήγα λέει πως είναι αδύνατον να γίνει οτιδήποτε στους δρόμους χωρίς να το έχει προγραμματίσει αυτή, ίσως αύριο να αναλάβουν να ξεκουράσουν και λίγο τους ματατζήδες
    ο ΣΥΡΙΖΑ χέστηκε επάνω του όταν αφήσαν υπονοούμενα ότι κλείνει το ματάκι στους κουκουλοφόρους
    Δεν ξέρω εσείς αλλά εμένα μου αρέσει αυτό το ξεβράκωμα τους
    Απολαμβάνω τον πανικό και την αμηχανία τους
    Χαίρομαι που δείχνουν πως τους έχει ξεφύγει το παιχνίδι από τον έλεγχό τους
    Δεν έχουν να πουν τίποτα επί της ουσίας σε αυτά τα παιδιά- ΥΛΗ ΠΑΝΤΟΥ λένε, αυτό τα λέει όλα
    Δεν μπορούν να φανταστούν ότι έχουν τόσο δυναμισμό

  7. t avatar
    t 09/12/2008 21:52:51

    Ταξιδιωτικές συστάσεις για την Ελλάδα...
    ...από ξένα υπουργεία Εξωτερικών!

  8. KaryID avatar
    KaryID 09/12/2008 21:53:34

    Επιδρομή με βόμβες μλτφ στις τράπεζες και στην Α ΔΟΥ εφορία Ηρακλείου - πλατεία Λιβαδιών - ενισχυμένη παρουσία της αστυνομίας και 4 συλλήψεις

  9. Orestios avatar
    Orestios 09/12/2008 21:58:13

    Χειρόγραφη επιστολή? Ποιός ο συντάκτης?

  10. 14/09/1814 avatar
    14/09/1814 09/12/2008 21:59:48

    Καποδίστριας
    Δολοφονήθει το 1831 για να έρθει η Βαυαροκρατία

    Τρικούπης
    Εξοντώθει πολιτικά το 1895 για να πάμε σε διεθνή οικονομικό έλεγχο και ήττα απο Τουρκία

    Βενιζέλος
    Εξοντώθει πολιτικά το 1935 για να έθει πίσω ο Γεώργιος ΙΙ και η δικτατορία του Μεταξά

    Μαρκεζίνης
    Εκπαραθυρώθηκε απο την εξουσία το 1955 για να ανοίξει ο δρόμος στο Καραμανλή

    Καραμανλής
    Εξορίστηκε το 1963 γιατί “κορόιδεψε” και δεν υπάκουσε αυτούς που τον ανέβασαν

    Παπανδρέου
    Τον έριξαν οι αποστάτες το 1965 για να έρθει η χούντα

    Παπαδόπουλος
    Τον έριξαν το 1973 γιατί διαφώνησε με τα σχέδια στην Ανατολική Μεσόγειο

    Παπανδρέου
    Τον έριξαν το 1989 γιατί αντιδρούσε στη φιλελευθεροποίηση της οικονομία εν όψει της παγκοσμιοποίησης -τέλος ψυχρού πολέμου

    Μητσοτάκης
    Τον έριξαν το 1993 γιατί έκανε κινήσεις για την επέκταση της Ελληνικής επιρροής στα βαλκάνια

    Σημίτης
    Τον έριξαν το 2003-04 για να φέρουν τον Παπανδρέου ΣΧΕΔΙΟ ΑΠΕΤΥΧΕ!!!

    Καραμανλής
    Προσπαθούν να τον ρίξουν αλλά δεν τα έχουν καταφέρει ακόμα!!!

    όλοι όσοι προαναφέρθηκαν έπεσαν θύματα με τον έναν ή τον άλλον τρόπο των Αγγλοσαξώνων που διαφεντεύον την Ανατολική Μεσόγειο τα τελευταία 200 χρόνια. Έχει ήδη αρχίσει όμως η παρακμή τους.

    Αποφασίστε συμπατριώτες και σύντροφοι τι θέλετε
    Ελευθερία για μια φορά τα τελευταία 200 χρόνια ή υποταγή;

    Εάν αποφασίσετε το πρώτο μετά μπορούμε να κανονίσουμε και τα του οίκου μας και να φέρουμε πραγματική “αλλαγή”. Αλλιώς…μια ζωή σκλάβοι, άμοιροι και άβουλοι.

    Μια φορά ζούμε και πρέπει να ζούμε ως άνθρωποι-ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΑΣ

  11. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 09/12/2008 21:59:57

    Έλα τώρα!

  12. donaE avatar
    donaE 09/12/2008 22:03:05

    Φθανει το μελο.εχει δικοι για την φωτογραφια.

  13. neoinileias avatar
    neoinileias 09/12/2008 22:03:13

    Για να μπορέσουμε να καταλάβουμε καλύτερα τα όσα δραματικά ακολούθησαν το θάνατο του 15χρονου πρέπει καταρχήν να προσπαθήσουμε να δούμε από πού αυτή η κατάσταση έρχεται και που πηγαίνει…
    Είναι γεγονός ότι όλο και περισσότεροι νέοι φαίνεται να απορρίπτουν την πολιτική. Έτσι, θα μπορούσαμε να πούμε ότι μεταξύ πολιτικής και νέων υπάρχει μεγάλο χάσμα που την τελευταία δεκαετία έχει διευρυνθεί περισσότερο από ποτέ, οι νέοι σήμερα στο σύνολο τους αποστασιοποιούνται από την πολιτική.
    Ένα άλλο εξίσου σημαντικό αίτιο είναι το γεγονός ότι η πολιτική και τα μμε (ως γνωστό πολιτικοί και μμε, λειτουργούν ως συγκοινωνούντα δοχεία για την αναπαραγωγή μόνο των προβλημάτων και υπάρχει άμεση αλληλεξάρτηση) θεωρούνται από το σύνολο των νέων ανθρώπων και όχι μόνο ως οι βασικοί υπαίτιοι για την «παρακμή» της εποχής. Αρκετές πολιτικές, ειδικά στην εκπαίδευση και σε αλλά ζητήματα που αφορούν τους νέους, βασίζονται στον αυτοσχεδιασμό της στιγμής. Παράλληλα, αρκετά κόμματα στην χώρα μας λειτουργούν σε μεγάλο βαθμό ακόμη με τα παλιά πρότυπα της «εποχής του χαλκού» και από ότι φαίνεται είναι και χωρίς σαφείς στόχους. Νέα μοντέλα κομματικής πολιτικής που θα έδιναν πειστικές απαντήσεις στα νέα δεδομένα και ερωτήματα, φαίνεται ότι δεν έχουν ακόμη δημιουργηθεί. Μάλλον όμως απουσιάζουν και τα άτομα που θα μπορέσουν να δημιουργήσουν μέσα από τις ανησυχίες τους και τα ενδιαφέροντα τους μια νέα κατάσταση και όσοι υπάρχουν και είναι σε αυτή την κατεύθυνση, μάλλον, έχουν αρχίσει να αποχωρούν από την πολιτική. Από την άλλη πλευρά, οι γενικότερες πολιτικές εξελίξεις και δεδομένα δείχνουν ότι φτάσαμε στο τέλος της εποχής που ακολούθησε τη μεταπολίτευση. Για μια ακόμη φορά όμως τόσο η ελληνική κοινωνία όσο και το πολιτικό σύστημα δείχνουν αδυναμία να κατανοήσουν τις διαφορετικές εκφράσεις της κοινωνίας και των παιδιών, που στην πλειοψηφεία τους αγωνίζονται για το μέλλον τους, στην προκειμένη περίπτωση καταστρέφοντας την ίδια την πόλη τους. Βέβαια, οι μεγαλύτεροι θα πουν, κανένας και για κανένα λογο δεν έχει το δικαίωμα, να στρέφεται εναντίων αθώων πολιτών και περιουσιών και έχουν δίκιο, στην αντίπερα όχθη τα παιδιά λένε δεν έχουμε επιλογές. Σε ένα σύγχρονο κράτος δικαίου όμως βασικό μέλημα πρέπει να είναι η κοινωνική συνοχή και η τήρηση της νομιμότητας τόσο από την πλευρά της διοίκησης, όσο και από την πλευρά των πολιτών. Αν όμως δούμε τα πράγματα ρεαλιστικά θα καταλήξουμε στο συμπέρασμα να πούμε ότι οι εκφράσεις των νέων βρήκαν τη «λύση» που δεν μπορούσε να βρει εδώ και χρόνια το "εγκλωβισμένο" πολιτικό σύστημα της χώρας. Τα επεισόδια είναι σίγουρο, όπως άλλωστε συμβαίνει πάντα, ότι σε βάθος χρόνου θα δημιουργήσουν λύσεις, το ζητούμενο είναι προς πια κατεύθυνση!.
    Στη πραγματικότητα αυτό που εδώ διακυβεύεται είναι πολύ βαθύτερο, μπορεί όμως αυτή τη στιγμή ο ανώνυμος που ήταν χθες στο δρόμο να ελέγξει τις πολιτικές εξελίξεις, φυσικά και όχι! Εκ των πραγμάτων το πολιτικό σύστημα πρέπει να αναλάβει τις ευθύνες του και να οδηγήσει τη χώρα σε μια ουσιαστική νέα αστική ανανέωση. Όπως όμως κι αν έχουν τα πράγματα, σήμερα "ζητείται ελπίς"

  14. KaryID avatar
    KaryID 09/12/2008 22:03:19

    @#5: Το σχόλιο #5 δεν το καταλαβαίνω ακριβώς.
    Θα θυμίσω εδώ μόνο την πιο γλυκειά περιγραφή που διάβασα εδώ, του σχολιαστή Le Canard χτές, την οποία θυμάμαι σήμερα όλη τη μέρα:
    έγραψε ο Le Canard: ... και αυτά τα μικρούλικα πλησίαζαν και έχωναν τη μούρη τους στην ασπίδα του αστυνομικού ...

    Τίποτα άλλο.

  15. donaE avatar
    donaE 09/12/2008 22:04:01

    δικιο,συγνωμη

  16. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 09/12/2008 22:05:06

    @ KaryID
    Μήπως γλυκερή;

  17. aris avatar
    aris 09/12/2008 22:06:24

    @14/09/1814
    καλά αφού οι Αγγλοσάξωνες τους βάζουν γιατί τους ρίχνουν πάλι μόνοι τους?

    ωπ σόρυ τώρα είδα στον κατάλογο την φωτεινή εξαίρεση τον Καραμανλή τον νεώτερο που ανέβηκε στην εξουσία μόνος του (ή μήπως αυτόν τον έβαλε ο Πούτιν?)

  18. KaryID avatar
    KaryID 09/12/2008 22:07:56

    @Διοτίμα: μήπως παράταιρη;

  19. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 09/12/2008 22:10:26

    @ KaryID
    Έχουμε αλλάξει ρόλους με τα παιδιά μας. Εμείς έπρεπε να χώναμε "τη μούρη μας στην ασπίδα του αστυνομικού".

  20. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 09/12/2008 22:11:29

    @ KaryID
    Κι εκείνα να γράφουν για 'μας ό,τι γράφουμε εμείς για 'κείνα.

  21. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 09/12/2008 22:11:43

    Νίκο δεν σου λογοκρίνουν τίποτα, με firefox είσαι? Το κάνει αυτό και σε εμένα. Απλά ξαναπροσπάθησε και ανεβαίνει. Αν οχι με την πρώτη, ίσως με την τρίτη ανέβει. Αλλιώς περίμενε λίγα λεπτά. Από Internet Explorer όταν δοκιμάζω τα παίρνει αμέσως, κάποια ασυμβατότητα υπάρχει.

  22. KaryID avatar
    KaryID 09/12/2008 22:16:42

    Τα παιδιά είναι πανέξυπνα, ούτε χαρίζονται.
    Εγώ τουλάχιστον δεν κατανοώ που χωρούν ειρωνείες και αποστασιοποιημένα σχόλια στο συγκεκριμένο post.

  23. kanis avatar
    kanis 09/12/2008 22:17:51

    Μα όλοι μας, είμαστε δίπλα στα παιδιά.
    Δυστυχώς δεν προλάβαμε, να μπούμε μπροστά στον Αλέξανδρο και να τον σώσουμε!
    Ενας θερμοκέφαλος μπάτσος όμως, δεν θα στιγματίσει μια ολόκληρη ομάδα ανθρώπων!
    Ο ΕΧΘΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΟΡΟΙ!

  24. Factorx avatar
    Factorx 09/12/2008 22:19:09

    @Νίκος: κανένας δεν κόβει τίποτα. το διαδκικυτο ειναι υπερφορτωμενο. σταματά το παραμυθακι γιατι θα σε κόψω πραγματικα

  25. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 09/12/2008 22:21:04

    Διοτίμα, δουλεύω με παιδιά,πολλά απο αυτά ειναι δύσκολα, αφόρητα, άλλα παραβατικά. Οταν κάποιες φορές μιλάς μαζί τους, κλαίνε, θέλουν να μιλήσουν για ο,τι τους συμβαίνει και δεν βρίσκουν κανέναν. Σκέψου τις ελλληνικές πόλεις πως ειναι, πόσο εχθρικές,μια τρέλλα υποχρεώσεων η καθημερινότητά τους,μια αγωνία το μέλλον τους, και πολλών η "οικογενειακή ζωή" διαλυμένη, μπερδεμένη, εχθρική. Ποιός ειπε οτι δεν ξέρουν να γράφουν τρείς και πέντε αράδες; Πάντα με εκπλησσει το πόσο πιο έξυπνα και προβληματισμένα ειναι. Εστω και με αρνητικό τρόπο. Μην τα υποτιμάς. Αλλα ειναι παιδιά. Δεν μπορεί να τα βγάζουμε στον δρόμο και να διαδηλώνουν αυτά αντί για μας. Δεν μπορεί να τα σπρώχνουν σε ιστορίες κατλήψεων και βίαιης έκφρασης. Ειναι εφηβοι.Δεν ειναι ωριμοι άνθρωποι. Και δεν θέλω να χρησιμοποιούνται για να λυνονται προβλήματα άλλων.

  26. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 09/12/2008 22:23:25

    @ KaryID
    Αυτό σε πείραξε σ' "αυτό" το μπλόγκ; Δεν διάβασες τί γράφτηκε εδώ μέσα τούτες τις τρείς ημέρες; Πού την είδες την ειρωνεία και πόσο αποστασιοποιημένο είναι ένα σχόλιο που σ' ενοχλεί;

    @ Αλεξάνδρα
    Εγώ που λές να δουλεύω τριάντα χρόνια τώρα; Δεν υποτίμησα τα παιδιά, εμάς υποτίμησα.

  27. Ρωξάνη avatar
    Ρωξάνη 09/12/2008 22:26:03

    ....μανάδες δίχως γιους...

    γι αυτό δεν έγιναν όλα?

    Δεν θα ήταν καλύτερα να προσπαθήσουμε να μην ξαναδούμε άσπρα φέρετρα?

    Άστην Factorx την φωτογραφία να την εμπεδώσουν μερικοί μεγάλοι.

  28. KaryID avatar
    KaryID 09/12/2008 22:27:36

    Τα παιδιά πρέπει να έχουμε τη στοιχειώδη νοημοσύνη να τα διαχωρίζουμε από αυτό που συμβαίνει.
    Να θυμόμαστε τι μπορεί να κάναμε εμείς όταν είμασταν 16 και 18 και 20 και 22. Μετά η αθωότητα χάθηκε, ας μην προβάλλουμε όμως την πώρωση του ενήλικα πάνω τους.

  29. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 09/12/2008 22:28:13

    "Πάντα με εκπλησσει το πόσο πιο έξυπνα και προβληματισμένα ειναι". Μεγάλα παιδιά, σοβαρευτείτε. Εκείνο που πρέπει να μας ενδιαφέρει είναι: πόσο πιό έξυπνα και προβληματισμένα από εμάς θα γίνουν. Όταν γίνουν εφοριακοί, αστυνομικοί, δημόσιοι υπάλληλοι.

  30. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 09/12/2008 22:33:26

    @ KaryID
    Ο ενήλικας #29 σου φαίνεται για πορωμένος;
    Και σε διαβεβαιώνω: η αθωότητα, αν την είχες κάποτε, ποτέ δεν χάνεται.

  31. KaryID avatar
    KaryID 09/12/2008 22:36:13

    @Διοτίμα: δεν έχει σχέση με τα χιλιάδες σχόλια, η κατάσταση ούτως ή άλλως είναι πολύ σκοτεινή.
    Για το συγκεκριμένο post μίλησα, της κηδείας, νομίζω είναι άστοχο μπροστά σε ένα λευκό μικρό φέρετρο να παρασυρόμαστε ΛΕΚΤΙΚΑ. Όλοι μας.
    Αυτό είπα.

    Δώστους περιθώρια, έχουν καιρό να γίνουν εφοριακοί, αστυνομικοί, δημόσιοι υπάλληλοι.
    Αν προλάβουν φυσικά!!
    Γιατί υπάρχει και αυτή η παράμετρος ξέρεις.

  32. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 09/12/2008 22:36:24

    Οκ Διοτίμα, τόχει αυτό το στύλ το συνάφι,θα μας βγάλεις και εξω απο την τάξη;

  33. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 09/12/2008 22:38:22

    @ KaryID & Αλεξάνδρα
    ΟΚ (όπως λέτε), παιδιά.

  34. KaryID avatar
    KaryID 09/12/2008 22:40:47

    @Εντάξει Διοτίμα, απλά έχω διαβάσει σχόλιά σου και παραξενεύτηκα λίγο με το ύφος εδώ. Δεν ταίριαζε απόλυτα, γι' αυτό.

  35. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 09/12/2008 22:42:49

    @ KaryID
    Δεν μ' αρέσει να κλαίγομαι, ρε γ@μ@τ@!

  36. Orestios avatar
    Orestios 09/12/2008 22:44:13

    Αν σας θυμίζει κάτι
    http://en.wikipedia.org/wiki/Propaganda#Techniques

  37. KaryID avatar
    KaryID 09/12/2008 22:47:02

    Δεν είναι ντροπή τα δάκρυα Διοτίμα. Σε ανακουφίζουν κιόλας, γιατί εκλύονται οι τοξίνες του άγχους.

  38. donaE avatar
    donaE 09/12/2008 22:48:20

    παντως κυριες μου θα συμφωνεισετε πως απο αισθητικης αποψης,δεν πρεπει να εκθετουμε την κορυφαια στιγμη μιας μανας σε κοινη θεα.Και πως το κειμενο αδικει τα παιδια,καπελωμα μου μυριζει.

  39. KaryID avatar
    KaryID 09/12/2008 22:50:41

    Κάνε μας τη χάρη Ορέστιε τώρα. Ξέρουμε πολύ καλά τις μας γίνεται. Κανείς δεν γουστάρει εμφύλιους.

  40. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 09/12/2008 22:50:58

    (Τι ωραία χορογραφία που έχετε όταν υπάρχουν αντεγκλήσεις μεταξύ σας εσείς οι γυναίκες στα blogs όμως. Ώρες-ώρες η πολύ τεστοστερόνη βλάπτει και μας το δείχνει ο πολιτισμένος τρόπος και το μέτρο που μπορείτε και τηρείτε σε τέτοιες στιγμές.
    Εμείς όλο ειρωνείες, χυδαιότητες, ψευτο-μαγκιές, αμετροέπεια και καραγκιοζισμούς. Χωρίς να βγάζω την ουρά μου απ’ έξω φυσικά. Η δυστυχία της υπερβάλλουσας τεστοστερόνης.)

  41. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 09/12/2008 22:53:03

    Μας χρειάζεται λίγος ένος δάχτυλος!

  42. KaryID avatar
    KaryID 09/12/2008 22:56:21

    @donaE:επειδή δεν βλέπω καλά ούτε που ξεχώρισα φυσιογνωμίες, εγώ είδα μόνο το φέρετρο και αυτό μου φτάνει. Ούτε θα έκανα σχόλια επ' αυτού.
    Δεν είναι εικονική πραγματικότητα όμως, ούτε τεχνικές προπαγάνδας.

  43. Orestios avatar
    Orestios 09/12/2008 22:59:24

    Το φέρετρο όχι, το φυλλάδιο ναι #42.

  44. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 09/12/2008 22:59:45

    Διοτίμα μη λες τέτοια, μας διαβάζουν και μικρά παιδιά ;p

  45. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 09/12/2008 23:04:10

    Διοτίμα, τώρα ξαναμπήκα στα σχόλια, πάντα οκ

  46. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 09/12/2008 23:07:33

    @ Αλεξάνδρα
    Δουλεύω σε νυχτερινό κι είπαμε σήμερα που δεν είχαμε μάθημα να πάμε για κρασί (λέμε τώρα) με τα παιδιά. Σας αγαπώ και σας αφήνω.

  47. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 09/12/2008 23:28:23

    Να περάσεις καλά, πιές και ενα ποτηράκι και για μένα που δεν βγαίνω σήμερα. Ξέρω, τα σχολειά σας ειναι πολύ δύσκολα.

  48. Greco avatar
    Greco 09/12/2008 23:44:37

    τρελοκομειο η ελλας...

  49. ααααα avatar
    ααααα 10/12/2008 02:19:58

    Βγάλτε τα σαπούνια από τα μάτια σας. Και η σαπουνόπερα έχει τα όριά της.

  50. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 10/12/2008 02:54:29

    Άρη,

    δίκιο έχεις! Προσωπικά, είμαι πολύ χαρούμενος και συγκινημένος από την διαπίστωση ότι, έχει περάσει το περιώνυμο νεο- ελληνικό ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΦΡΟΝΗΜΑ -"οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες"- και στην άλλη γενιά. Ομολογώ ότι είχα απογοητευθεί και δεν το περίμενα. Εξ ού και η εκπληκτική χαρά. Τώρα, αν τρελαίνομαι που καίνε την σημαία, παριγοριέμαι, φίλε, με το ότι αυτό αλλάζει. Το "αγωνιστικό φρόνημα", ΟΜΩΣ, ή το έχεις ή δεν το έχεις.

    Ξένος Δάκτυλος: ωραίο το περί "χορογραφίας"! Εύστοχο. Μάλιστα, νομίζω ότι πρέπει να προσεχθεί όλως ιδιαιτέρως η θηλυκή αύρα του μπλογκ, αλλιώς μου φέρνει προς ...ΚΨΜ!

    @Αλεξάνδρα: πάντα ήθελα να ρωτήσω πώς αισθάνεται μια "Αλεξάνδρα", όταν ανακαλύπτει τι σημαίνει το όνομά της. Είναι σαν να λένε έναν άνδρα ..."γυναικοδιώχτη", -ε; Πλάκα έχει! Κι αν η "Αλεξάνδρα" είναι και ..."αρρενοελκύστρια", καλά, άσε!

  51. ΙΩΑΝΝΗΣ ΜΠΑΜΠΑΛΗΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΜΠΑΜΠΑΛΗΣ 17/12/2008 09:56:04

    ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΘΥΜΗΘΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΠΩΣ ΞΕΧΑΣΑΜΕ ΤΑ ΔΑΚΡΥΑ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΜΑΣ....
    ΕΙΔΙΚΑ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΓΡΑΨΑΝ ΟΤΑΝ ΜΠΟΥΝ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΟΥΝ....