#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/11/2011 19:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Μητσοτακινούμενοι» εναντίον Αντώνη Σαμαρά

[caption id="attachment_134491" align="alignnone" width="600" caption="Graffiti στους δρόμους της Αθήνας (από το ΤΙΜΕ)"][/caption]

Οι διαδικασίες διαδοχής στο ΠΑΣΟΚ  θα ξεκινήσουν αφού δοθεί η 6η δόση, μας διαβεβαιώνουν βασικά στελέχη του Κινήματος.  Για να δοθούν οι επιχορηγήσεις στα κόμματα ή για να «κομματιαστούν» και ανασυνταχθούν οι τάσεις;

Οι αντίπαλοι του κ. Παπανδρέου δείχνουν συγκαταβατικοί , ούτως ώστε να μην πολώσουν το κλίμα. Την πάτησαν μια φορά στον χυλό του 2007 , τώρα φυσάνε και το γιαούρτι. Έτσι θα παρουσιασθεί το ΠΑΣΟΚ στις επόμενες εκλογές: λευκό, αμόλυντο, ομογενοποιημένο, με λίγα λιπαρά και Μνημόνια.

Ένας άλλος ακήρυχτος πόλεμος μαίνεται στη ΝΔ. Μάταια προσπαθούν να μας πείσουν ότι πρόκειται για ιδεολογικό πόλεμο: «δεξιολαϊκοί» εναντίον νεοφιλελεύθερων, πατριώτες εναντίον «ελαφρολαϊκών», πριγκηπόπουλα εναντίον αστών.

Ημιαστικοί μύθοι. Σενάρια για σαπουνόπερες. Ο πόλεμος είναι προσωπικός και «Προεδρικός»: Επίτιμος εναντίον αρχηγού της ΝΔ. Με τακτ ή χωρίς,  οι «μητσοτακινούμενοι» εγείρουν διαρκώς θέματα, από δεξιά και αριστερά, προσπαθώντας να φθείρουν τον Αντώνη Σαμαρά, να ακυρώσουν μέρος της αξιοπιστίας του, να θολώσουν τα μηνύματα του κόμματος.

Αντικειμενικός σκοπός η μη αυτοδυναμία της ΝΔ στις επερχόμενες εκλογές.  Τέτοια ίντριγκα και μεθόδευση απαιτεί δεκαετίες εμπειρίας δεν γίνεται από όποιον κι όποιον.



Η στήριξη που παρέχει ο Πρόεδρος της ΝΔ  στην Κυβέρνηση Παπαδήμου, αντί να «ηρεμήσει» τους «συναινετικούς» τους κάνει αδιάλλακτους. Οι υποψίες  επιβεβαιώθηκαν μετά και το στενό μαρκάρισμα της ΔΗΣΥ στον Ροδινό χθες στο Καραϊσκάκη.  Ευτυχώς που ο Κώστας είναι αίλουρος και διέφυγε. Υπήρξαν φόβοι ότι ήθελαν να τον απαγάγουν, ζητώντας ως λύτρα τον Κυριάκο.

Καθώς κερδίζει ο Σαμαράς τη μάχη των υπογραφών με την τρόικα, η οικογένεια φοβάται τώρα ότι θα υπογράψει ο Κυριάκος. Αυτός θέλει, αλλά δεν του το ζητούν οι τροϊκανοί.

Η τρόικα συναντάται με τον Καρατζα-ferries.  Θα τους πει για τη ΜΟΜΑ, την Αμφιθέα του 1950, τις βιντεοκασέτες της δεκαετίας του ’80, τον κομμουνιστικό κίνδυνο και το όραμα του Άδωνι.

Πληροφορίες αναφέρουν ότι οι τροϊκανοί ζήτησαν έξτρα μπόνους και την άμεση ένταξη του κλάδου στα βαρέα και ανθυγιεινά επαγγέλματα…

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 20/11/2011 19:23:44

    Βολή - στόχος! Έτσι λέγαμε οι ολμιστές όταν το βλήμα χτυπούσε το βαμμένο άσπρο βαρέλι στο κέντρο του στόχου. Ε, λοιπόν Μικρέ, το ξέσκισες το βαρέλι!

  2. Τhomas avatar
    Τhomas 20/11/2011 19:27:30

    Οσο και να χτυπούν τον πρόεδρο δεν θα καταφέρουν τίποτα. Αλλωστε τέτοιον βρώμικο πόλεμο μόνον η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ θα μπορούσε να κάνει αλλά ο ψηλός δεν καταλαναίνει απο τέτοια και το έχει αποδείξει.

  3. SM avatar
    SM 20/11/2011 19:37:04

    Ανεξάρτητα αν κανείς συμφωνεί με όσα λες ή όχι, σε παραπέμπω στο άρθρο του επώνυμου εδώ στο antinews: Εκλογικοί και πολιτικοί κίνδυνοι για τη ΝΔ από την κυβέρνηση Παπαδήμου (http://www.antinews.gr/2011/11/19/134150/). Η Κυβέρνηση Παπαδήμου έδωσε το χώρο και το χρόνο που ήθελε ένα καταρρέον πολιτικό σύστημα να διασωθεί, να τραβήξει τον Παπανδρέου και τη φθορά του από το πρώτο πλάνο...Πάντα οφείλεις να γνωρίζεις ποιοι σε υποστηρίζουν και κάποτε να πιστεύεις κιόλας...Και πάντα να ζητάς τη λαϊκή στήριξη. Ψυχή βαθειά...

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/11/2011 19:38:12

    Η Οικογένεια αυτή κάνει άνω-κάτω την Ελλάδα από πριν το 1971. Φτάνει. Ουτε φιλελεύθεροι είναι ούτε νεο-φιλελεύθεροι. Αrchaeoπαλαιολιθικοί είναι. Φτάνει πιά. Δεν θα πάρουμε.

  5. Y. avatar
    Y. 20/11/2011 19:43:48

    Έτσι είναι ΜΟ. Ο μπαμπάς σχεδιάζει τη στρατηγική, η κόρη βάζει τα σύγχρονα μιντιακά κονέ, και ο Κούλης εκτελεί (..μαζί με τα κολλητάρια του)

  6. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 20/11/2011 19:44:55

    Μπράβο Μ.Ο.! Ο τίτλος του άρθρου , τα λέει όλα! Προσωπικός είναι ο πόλεμος, από τα βαμπίρ.....!

  7. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 20/11/2011 19:46:38

    Ναι ετσι ειναι ακριβως ειναι στην ουσια μπηκε ο μικρος Ο.μακαρι να ηταν και χτες τοσο ευστοχος και ο Μιραλας

  8. Bloody_Ophelia avatar
    Bloody_Ophelia 20/11/2011 19:58:58

    Δεν αμφιβάλλω για το Μητσοτακικό ταλέντο στην ίντριγκα. Αλλά κάτι δεν κολλάει. Ένα κομμάτι στο παζλ που μου χαλάει όλη την εικόνα για να συμφωνήσω με τον Μ.Ο. Η ύπαρξη του Β. Αντώναρου στους πέντε. Μητσοτακινούμενος κι αυτός; Λύστε μου αυτή την απορία- όποιος δύναται-

    • sertis avatar
      sertis @ Bloody_Ophelia 20/11/2011 20:11:45

      ο ΑΝΤΩΝΑΡΟΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΕΙ ΨΗΦΟΥΣ;ΕΣΥ ΘΑ ΤΟΝ ΨΗΦΙΖΕΣ;ΝΑ ΣΟΥ ΘΥΜΙΣΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΚΑΠΟΤΕ ΣΤΟΥΣ ΣΗΜΙΤΑΔΕΣ.......Ο,ΤΙ ΑΝΤΙΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΣΤΗΝ ΚΛΥΚΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ

    • Aφροδίτη avatar
      Aφροδίτη @ Bloody_Ophelia 21/11/2011 00:19:44

      Από εμάς περιμένεις να σου λύσουμε την απορία; Είναι σαφέστατα και δική μου και εκτιμώ και πολλών άλλων!
      Προσωπικά θέλω να πιστεύω πως κινήθηκε αυτοβούλως, ή πως είδε φως και μπήκε, ή πως τον κάλεσαν για καφέ «εξεπίτηδες», γιατί αν υποψιαστώ οτιδήποτε άλλο... μάλλον πρέπει να ψαχνόμαστε για τα καλά!

  9. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 20/11/2011 20:13:12

    Είναι ανύπαρκτη η διαίρεση μεταξύ λαϊκής δεξιάς και φιλελευθερισμού. Ο λαϊκός δεξιός είναι και αληθινά φιλελεύθερος. Και μάλιστα κοινωνικά φιλελεύθερος όπως το έχει ορίσει πρόσφατα ο Αντώνης Σαμαράς από τότε που αναδείχθηκε άξια Αρχηγός της κεντροδεξιάς παράταξης επικαιροποιώντας τον ριζοσπαστικό φιλελευθερισμό του πρώτου Αρχηγού Κωνσταντίνου Καραμανλή.

    Οι πέντε φωνασκούντες φατριαστές (Κυριάκος Μητσοτάκης, Άρης Σπηλιωτόπουλος, Μιλτιάδης Βαρβιτσιώτης , Ευάγγελος Αντώναρος και Κωστής Χατζηδάκης) έχουν μπερδευτεί...

    Επομένως η ιδεολογική ομοούσια τριάδα της παράταξης είναι:

    Λαϊκή δεξιά = ριζοσπαστικός φιλελευθερισμός = κοινωνικός φιλελευθερισμός.

    Αυτή η Τριάδα είναι αντίθετη με:

    1) Τον πολιτικό λαϊκίστικο οπορτουνισμό (π.χ. αυτόν που συνθέτει μεγάλο μέρος του συστήματος ΠΑΣΟΚ),
    2) Τον κομμουνισμό και τον αριστερισμό
    3) Τον φασισμό, της ακροαριστεράς και της ακροδεξιάς (το ίδιο κάνει) και
    4) Τον Νεοφιλελευθερισμό με την αδηφάγα υπερίσχυση των αγορών έναντι των ανθρώπων.

    Αν οι διαφωνούντες κατατάσσουν οι ίδιοι τον εαυτό τους σε ένα από τα παραπάνω τέσσερα αντίθετα ιδεολογικά ρεύματα, τότε μπορούν να αποχωρήσουν ησύχως. Αν όχι ... αχνιά κι ανάσα! Αλλιώς θα διαγραφούν με την πρώτη στραβοτιμονία όπως λέει η λογική και όχι η οποιαδήποτε υποτιθέμενη εμπάθεια της "λαϊκής δεξιάς" έναντι των "πορφυρογέννητων" που λέει και ο εύστοχος Φάηλος.

    Υ.Γ. Προς Κ. Χατζηδάκη: Ενώ έχεις πολιτική αξία αποδεδειγμένη, αδικείς τον εαυτό σου που ταυτίζεσαι έστω και εμμέσως με τον Μητσοτάκη.
    Προς Μ. Βαρβιτσιώτη: Είσαι και συ γόνος, αλλά όχι πορφυρογέννητος. Γιατί κόπτεσαι που ο Μητσοτάκης ενοχλείται από τους λαϊκάντζες δεξιούρες;
    Προς κ. Σπηλιωτόπουλο, Αντώναρο: Μήπως εκμεταλλεύεστε την γενναιοδωρία του ΚΚ; Μαζευτείτε.

    • Στρυμών avatar
      Στρυμών @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 20/11/2011 23:27:27

      Συμφωνώ απόλυτα!!!

  10. Orestios avatar
    Orestios 20/11/2011 20:25:52

    Υπάρχει ακόμη επίτιμος πρόεδρος????
    Για ποιον λόγο????

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Orestios 20/11/2011 20:48:27

      Για λόγους μεγαλοψυχίας.

      • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
        Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 20/11/2011 21:20:47

        Για ανεξήγητους λόγους .

        • Diamond Angel avatar
          Diamond Angel @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 20/11/2011 21:56:33

          !!!!!!!!!!!

    • Aφροδίτη avatar
      Aφροδίτη @ Orestios 21/11/2011 00:50:15

      Μα για το γούρι! Γιατί άλλο;

      • φωνη avatar
        φωνη @ Aφροδίτη 21/11/2011 00:57:16

        χαχαχαχχαχαχα καλό!!!!!:)

  11. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 20/11/2011 20:33:16

    Στη ''νέα συσκευασία Πασόκ'' ξέχασες την παστερίωση, αποτελεί σαφή κοινοτική οδηγία. Προσωπική μου γνώμη είναι να προβούν σε κατοχύρωση ΠΟΠ, της επιτυχημένης πατέντας...
    Διακρίνω, μετά λύπης μου, μια εμπάθεια να το πω...μια ζήλια να το πω...μια απαξίωση,ίσως, προς τους όμορφους και γυμνασμένους της Συγγρού...κι ερωτώ γιατί...
    Το ενθαρρυντικό της ανάρτησης είναι ότι ένα ακόμη στοιχείο της προσωπικότητας του κ. Ροδινού είδε το φως της αλήθειας...

    • danaos avatar
      danaos @ ΕΥΑ 20/11/2011 21:14:20

      Η φωτογραφία που έχω στα χέρια μου (Ροδινός vs ΔΗΣΥ) μιλάει από μόνη της!

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ danaos 20/11/2011 21:43:46

        Διαγράφεται το ''αιλουροειδές'' του παραστήματος;

  12. agitatoras avatar
    agitatoras 20/11/2011 20:35:11

    ΕΛΕΥΘΕΡΟΣΚΟΠΕΥΤΗΣ. ΕΦΑΓΕ ΠΟΡΤΑ ΑΠΟ Κ.Κ. ΚΑΙ ΤΡΙΓΥΡΝΑΕΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΡΟΥΓΕΣ

  13. dimokritos_1 avatar
    dimokritos_1 20/11/2011 20:36:13

    Η ακροαριστερά μιλάει για ένα κράτος όπου ΤΑ ΠΑΝΤΑ θα ναι δημοσια... Συνεπώς η ακροδεξια λέει το αντίθετο...Και αυτό το αντίθετο ουσιαστικά η ιδεολογία των νεοφιλελεύθερων. Και επειδή στη ΝΔ θέση όπως ξέρουμε δεν έχουν ακραία στοιχεία καλο θα ταν να γίνει ένα ξεκαθάρισμα επιτέλους... Γιατί λένε και ψέματα οι νεοφιλελεύθεροι ότι είναι του μεσαίου χώρου και καλά.

  14. σίγουρος avatar
    σίγουρος 20/11/2011 20:37:34

    Ο Σόιμπλε επιμένει για υπογραφές. Έφτασε η ώρα του μεγάλου Ο Χ Ι που θα γυρίσει την Ελληνική πολιτική ζωή αλλά και κοινωνία ανάποδα. Αφήστε του Μητσοτάκηδες να σκούζουν, ήδη ασφυκτιούν, δε χωρούν στην επόμενη μέρα και το ξέρουν.

  15. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 20/11/2011 20:42:09

    O Λέτο θες να πεις...

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 20/11/2011 20:56:08

      Σωστή!!! σε γαυροφωλιά πέσαμε και πρέπει να κάνουμε αισθητή την παρουσία μας....

      • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
        Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ ΕΥΑ 20/11/2011 21:12:33

        Σας παρακολουθώ με αμείωτο ενδιαφέρον!
        Έτσι να μπει και κανάς αρειανός μέσα,να πάρετε και λίγο χρωματάκι,διότι χλωμές σας βλέπω!

        • danaos avatar
          danaos @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 20/11/2011 21:19:48

          Παρών!Αλλά δεν ασχολούμαι με βάζελους και γαύρους!Αλήθεια τι σημαίνει βάζελος; Απ' το βαζελίνη βγαίνει;

          • ΕΥΑ avatar
            ΕΥΑ @ danaos 20/11/2011 21:40:40

            Μέχρι και η Γκερέκου τη διαφήμιζε Δαναέ...

          • juliet avatar
            juliet @ danaos 20/11/2011 21:57:35

            Ναι!!!!!!!!Από την βαζελίνη ,ήτανε πράσινη μετά άσπρισε .

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 20/11/2011 21:27:52

          Μην ξαναπάρετε Καρδιτσιώτη προπονητή...

      • Διηνεκης avatar
        Διηνεκης @ ΕΥΑ 20/11/2011 21:18:24

        23 προς 6 τελικες τα λεει ολα αγαπητη ΕYA

      • Κατ.Κατ. avatar
        Κατ.Κατ. @ ΕΥΑ 20/11/2011 21:22:38

        Γαβροφωλια δε λες τίποτα ......Απο ότι έχω καταλάβει γαβρακια είναι όλοι του πρωινού καφέ.......

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ Κατ.Κατ. 20/11/2011 21:42:39

          Δεν είναι εξαιρετικά επιτυχημένη η έκφραση ''πρασίνησαν από το κακό τους;''

      • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
        ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ ΕΥΑ 21/11/2011 07:26:04

        Γιάσου συντρόφισσα!

  16. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 20/11/2011 20:47:25

    Ο Αντώναρος υπήρξε ξένος ανταποκριτής γερμανικών μέσων .

    • Factorx avatar
      Factorx @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 20/11/2011 20:58:00

      Γερμανικών, γιατί δεν το λες;

      • Bloody_Ophelia avatar
        Bloody_Ophelia @ Factorx 20/11/2011 21:35:23

        Μωρέ δε διαφωνώ στο γιατί το κάνει. Αλλά αν ήθελε ο ΚΚ θα τον είχε μαζέψει. ή θα τον είχε ξοβελήσει από τον κύκλο του. Δε βλέπω τίποτα απ τα δύο να συμβαίνει.

      • Κωνσταντῖνος Λ. Μαστακουνᾶς avatar
        Κωνσταντῖνος Λ. Μαστακουνᾶς @ Factorx 20/11/2011 23:00:34

        Ἐδῶ στὸ Μπερλὶν πάντως, μαθαίνω ὅτι ὅσο ὁ Ἀντώναρος ἦταν ἐκπρόσωπος τύπου ὅλα τὰ κομμουνιστικὰ γκρουπούσκουλα παίρνανε ἐξαίρετη ἐπιδότηση... Μεσαῖος χῶρος+παλιὲς ἀγάπες=φῆλε Ὤηγος (viele Euros)...

  17. nickname@taleftaiparhoun.gap avatar
    nickname@taleftaiparhoun.gap 20/11/2011 20:48:01

    ...εμείς οι παλαιότεροι Ν.Δημοκράτες , έχουμε περισσότερες εμπειρίες και γνωρίζουμε καλύτερα τις μεθόδους του πάτερ φαμίλια.
    Όταν ο Κωνσταντίνος Καραμανλής δέχτηκε τον Μητσοτάκη στην Ν.Δ. 25ντάχρονος ΟΝΕΔίτης τότε και με την ραγδαία αυξηση και ενδυνάμωση που παρουσίαζε το ΠαΣοΚ μου άρεσε σαν ιδέα ,σαν αντίπαλο δέος στον Α.Π.
    Θυμαμαι τότε ο Πατέρας μου ,αγράμματος άνθρωπος μου είχε πεί: μην χαίρεσαι ο Μητσοτάκης δεν αλλάζει ,"θα διαλύσει την Ν.Δ.ότι καιρός και να περάσει" ! πόσο δίκιο είχες γέρο μου!
    Ο πατέρας μου ήταν συνομίλικος του Μητσοτάκη ... έχει πεθάνει εδώ και 8 χρόνια
    ο αλλος (ΚΜ) ζεί ακόμη για να εκτελέσει την..προφητεία .Ελπίζω και ευχομαι να μην του..κάτσει!!

  18. Aris. A avatar
    Aris. A 20/11/2011 21:11:14

    Η οικογένεια Μητσοτάκη έχει τεράστιο πρόβλημα στρατηγικής και προσαρμογής στα νέα δεδομένα.

    Γυρίζει σιγά σιγά στα ποσοστά του 77.

    Ο μικρός Μητσοτάκης με εντυπωσιακή ευλάβεια ακολουθεί τα βήματα της αδερφής του που αρχίζει να θυμίζει την Λουκά του ελληνικού πολιτικού συτήματος με τις εμμονές της.



    Στην Β Αθηνών όλοι όσοι φωνάζουν για λίγα λεπτά δημοσιότητας έχουν τεράστιο πρόβλημα να ξαναβγούν στις θέσεις που είχαν πετύχει την προηγούμενη φορά.

  19. giorgos avatar
    giorgos 20/11/2011 21:11:40

    εγώ διαφωνώ πλήρως ... θεωρώ ότι ο Σαμαράς το έχασε το παιχνίδι και μας απογοήτευσε ! αυτά εμένα δεν με αρέσουν, δεν με κάθονται ρε !
    θεωρώ ότι ο αρχηγός έδειξε ότι είναι λίγος με το τρόπο που χειρίζεται το θέμα και ειδικά που κρύβεται τις τελευταίες μέρες σχετικά με τους 5
    επίσης σοβαρά τώρα ... εκφράζει κανέναν μας ο μανώλης ; μόνο όποιος έχει να "λαμβάνει" σε ρουσφέτι πιθανόν.
    τι είμαστε ... αριστερά ; τον ακούω και φλίβομαι για το που πάει η παράταξη.
    αν συνεχίσει με διαγραφές για τέτοιους λόγους και κρατάει μανώλη που είπε χειρότερα , θα αποχωρήσω και εγώ (ξέρω, δεν θα λείψω σε ψήφο άμα φύγω)

    το θέμα είναι που πας όμως ... με βλέπω στο Μάνο ... δώρο θα με κάνει ο Σαμαράς !

    • Y. avatar
      Y. @ giorgos 20/11/2011 22:10:43

      Άσε τα σάπια! Δεν πας πουθενά-πουθενά, εδώ θα μείνεις (..Καρράς)

    • Ελλην avatar
      Ελλην @ giorgos 21/11/2011 05:45:29

      ΑΣΤΑ κανονισμενα ολα. επομενος ο Αντωνης. υποχρεωμενο το συστημα. το στηριξε τον ανταμοιβουν

  20. ΠαναγιώτηςΖΜεσ avatar
    ΠαναγιώτηςΖΜεσ 20/11/2011 21:17:38

    Διηνεκή +1000000000!!!!

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΠαναγιώτηςΖΜεσ 20/11/2011 21:35:58

      Είναι όπως η ΔΗΣΥ...με όλα το ΜΜΕ κοντά της και παραμένει στον πόντο...

  21. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 20/11/2011 21:25:26

    Τώρα το πάτε καλά το γράμμα , αλλά και εσείς και η ΟΜΆΔΑ ΣΑΜΑΡΆ ΈΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΕΊΧΑΤΕ ΑΡΧΊΣΕΙ ΠΡΙΝ 6 ΜΉΝΕΣ και ακόμα ποιο σκληρά . Δεν καταλαβαίνουν αλλιώς ,γιατί πάνω απ' όλα είναι θρασύδειλοι, όπως όλοι οι πουλημένοι. Ποτέ δεν είναι αργά αλλά να μπει και ο Πρόεδρος πολύ ποιο δυναμικά.

  22. Δικερως avatar
    Δικερως 20/11/2011 22:04:33

    Χαχαχα,
    ''Η τρόικα συναντάται με τον Καρατζα-ferries. Θα τους πει για τη ΜΟΜΑ, την Αμφιθέα του 1950, τις βιντεοκασέτες της δεκαετίας του ’80, τον κομμουνιστικό κίνδυνο και το όραμα του Άδωνι.''
    Απλα,τα'σπασες.

  23. Νάτσης Σκουρτανιώτης avatar
    Νάτσης Σκουρτανιώτης 20/11/2011 22:11:19

    O Αντώναρος έχει εκλεγεί στο Επικρατείας, δηλαδή διορισμένος. Στην βάση έχει λιγότερη απήχηση κι απ' τις μαγουλάδες. Αν κάνει το λάθος - ψυχικό ο Αντώνης και του επιτρέψει να κατέβει στο σφαγείο της Β' Αθηνών, έχει πρόβλημα. Τί έγινε λοιπόν; Έγινε "πεκινουά" του ... αγοριού που φωτογραφιζόταν με το φανελάκι επί του καναπέως κι εσχάτως σκαρφαλωμένος στα παλαμάρια! Διότι προφανώς το πατρινό σολάριουμ του υποσχέθηκε ότι θα τον πριμοδοτήσει, θα παίξουν δίδυμο ή κάτι τέτοιο κι αυτός ακολουθεί στις πρωτοβουλίες και στις βίζιτες στον Βρεττό κλπ. Τώρα δεν ακούγεται. Ίσως ο Κ.Κ. που ορισμένοι πήγαιναν κακεντρεχώς να του "χρεώσουν " τα νταραβέρια της ομαδούλας, να του τράβηξε τα λουριά. Ε, ρε, τί έχουν τα έρμα και ψοφάνε;

  24. ageliki avatar
    ageliki 20/11/2011 22:21:53

    σοστος ο μικρος Οδυσσεας.Το μικρομητσοτακεικο το εχει καταλαβει οτι εμεις τους εχουμε καταλαβει?

  25. Kostaz avatar
    Kostaz 20/11/2011 23:26:03

    Εχουμε πήξει στους ημίτασιον, ημιδεξιούς, ημιλαϊκούς, ημί....
    Πολύ καλή ανάλυση κι όπως πάντα με σκωπτικό ύφος, Μικρέ Αδόλφε!

  26. ΝΙΚΟΣ ΚΟΥΤΡΙΚΑΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ΕΣΗΕΑ avatar
    ΝΙΚΟΣ ΚΟΥΤΡΙΚΑΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ΕΣΗΕΑ 21/11/2011 00:00:48

    Αγαπητέ Φαήλο Κρανιδιώτη,
    Καλά τα γράφεις...εάν και νομίζω ότι οι 5 -στελέχη της Ν.Δ" εχουν προσωπικούς στόχους χωρίς να δίνουν και τόση σημασία στην Ενώτητα της παράταξης...Χρειάζεται ενότητα πάντως ίσως δίνεις την ευκαιρία για ξεκαθάρισμα...Ευχαριστώ πολύ εάν και δέν γωριζόμαστε. ΝΚ

  27. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 21/11/2011 00:05:51

    Το ζήτημα της ενεργοποίησης των πασίγνωστων ντορακίων δεν είναι δα και προς έκπληξη! Η ατυχήσασα κόρη ασφαλώς και δεν θέλει εκλογές, γιατί θα πάει σπίτι της, εκτός κι αν μέχρι τότε ανοίξει καμιά «αδελφική» αγκαλιά, για να την προστατέψει.
    Από την προκληθείσα από την ίδια διαγραφή της, πολλοί φωνάζαμε εδώ μέσα, στο φιλόξενο antinews, πως έχει αφήσει πίσω σαράκια για να τροχίζουν τον Αντώνη από μέσα και να τους αποσύρει σταδιακά κάνοντας ντόρο!
    Ανέκαθεν η οικογένεια ήταν θερμότατη οπαδός της αρχαιότατης στρατηγικής μεθόδου του δούρειου ίππου. Το ζήτημα είναι από πού κινήθηκε ο κ. Αντώναρος και συμμετείχε στο κονκλάβιο των συνομιλητών νεοφιλελεύθερων σταγονιδίων.

  28. TITOS avatar
    TITOS 21/11/2011 00:42:53

    ΠΡΟΧΩΡΑ ΦΑΗΛΟ...

  29. Mara avatar
    Mara 21/11/2011 07:14:18

    Το πρόβλημα με τα ρετάλια του Μητσοτάκη είναι δευτερευούσης σημασίας.
    Οι κύριοι... αυτοί, απενεργοποιούνται σε χρόνο ρεκόρ, εάν ο Σαμαράς τελειώσει επιτέλους με τους εκβιασμούς των Ευρωπαίων και σταθεί αμετακίνητος πλέον στις θέσεις του.
    Όσο υποχωρεί στις πιέσεις, τόσο δυναμώνει η Μητσοτακοπλευρά... και φυσικά χάνει ο ίδιος.
    Δεν μπορεί κάθε εβδομάδα να έχουμε και από έναν εκβιασμό.
    Η αυτοδυναμία εξαρτάται αποκλειστικά από τον ίδιο.

  30. nektarios avatar
    nektarios 21/11/2011 12:48:35

    θα ειχε πολυ ενδιαφερον να μαθαιναμε που υπηρετησαν αυτοι οι της ΝΔ,μητσοτακης και βαρβιτσιωτης.Εγω πονταρω ναυτικο (15 μερες στον πορο και μετα στο υπουργειο).εβγαλε και η μυγα κ... και εχε... τον κοσμο ολο...

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ nektarios 21/11/2011 18:06:20

      Στην Αεροπορία,μήπως; (ακόμα πιο λούφα).

  31. Νικηφoρος Φωκας avatar
    Νικηφoρος Φωκας 21/11/2011 18:54:58

    Bρε οτι και να λετε σε 10 χρονια (ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΠΙΑ) κανεις δεν θα τον θυμαται τον 'επιτιμο' ... κανεις αλλωστε δεν θελει να θυμαται κατι αποκρουστικο που προκαλουσε μονο κακο και οργη ολουθε...