20/11/2009 12:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μητσοτάκης: «η ΝΔ είναι δυο κομμάτια, το μεγαλύτερο οι Δεξιοί και το μικρότερο εμείς οι Φιλελεύθεροι»



 Στις 30 Οκτωβρίου 2007, μεσούσης της προεκλογικής εκστρατείας για την ανάδειξη αρχηγού στο ΠΑΣΟΚ ο Κ. Μητσοτάκης εμφανίσθηκε στο Mega και αφού προέβλεψε ότι το σημερινό κυβερνητικό κόμμα θα διαλυόταν είπε τα εξής για τη ΝΔ:

 ΤΡΕΜΗ: Πιστεύετε ότι μπορεί να υπάρξουν φυγόκεντρες δυνάμεις και στο γειτονικό χώρο, δηλαδή και στο άλλο μεγάλο Κόμμα εξουσίας τη Νέα Δημοκρατία, εάν αρχίσουν να επικρατούν τέτοιου είδους τάσεις στο ΠΑΣΟΚ; Γιατί ο δικομματισμός κλονίζεται με πολλούς και διαφορετικούς τρόπους.

Κ. ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ: Αυτό που μπορώ να σας πω με βεβαιότητα είναι ότι η ενότητα της Νέας Δημοκρατίας δεν κινδυνεύει σε τίποτε. Ποτέ δεν ήταν πιο ενωμένη η Νέα Δημοκρατία, σας το έχω εξηγήσει κι άλλοτε. Η Νέα Δημοκρατία είναι ουσιαστικά δυο κομμάτια: το μεγάλο κομμάτι της παλιάς Δεξιάς και το μικρότερο κομμάτι ημών των φιλελευθέρων, των παλιών Κεντρώων που ενωθήκαμε μαζί τους. Από την ώρα που εμείς είμαστε αμετακίνητα σταθεροί στη στήριξη της Νέας Δημοκρατίας.

Γ. ΠΡΕΤΕΝΤΕΡΗΣ: «Καραμανλήδες» - «Μητσοτάκηδες» το λένε ορισμένοι εν πάση περιπτώσει.

Κ. ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ: Καταλαβαίνετε ότι δεν υπάρχει θέμα. Ποιος θα κινηθεί δηλαδή; Δεν καταλαβαίνω.

 ΤΡΕΜΗ: Γιάννη δεν θα ρωτήσουμε για το αν πιστεύει πάντα, αυτό που είχατε πει πριν από 15 μέρες, ότι ο σημερινός Πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ δεν είναι ο καταλληλότερος για την αρχηγία του Κόμματος και για την πρωθυπουργία.

Κ. ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ: Δεν μπορώ να σας απαντήσω.

 ΤΡΕΜΗ: Έχετε αλλάξει γνώμη επ’ αυτού;

Κ. ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ: Δεν θα σας απαντήσω καθόλου. Δεν είναι ευπρεπές εκ μέρους μου αυτή την ώρα που υπάρχει εσωτερική αντιδικία στο ΠΑΣΟΚ, να ανακατευτώ. Δεν είναι δουλειά μου. Οι παρατηρήσεις που έκανα ήταν γενικότερες. …

 Διαβάστε την όλη εδώ http://www.ikm.gr/files/9566.pdf να δείτε και τι λέει για τα Σκόπια, για τον Ευ. Βενιζέλο κλπ

Σχολίασε τότε το  i-reporter:

 Ο Μητσοτάκης "κάρφωσε το...φέρετρο" στον Κωστάκη από το Mega

 Ο Κ. Μητσοτάκης - αειθαλής πάντα... - ήταν ωμά ειλικρινής, όταν είπε ότι ο Κ. Καραμανλής δεν κινδυνεύει να πέσει γιατί η Ν.Δ. είναι δύο «μέρη». Η πλειοψηφία των «Καραμανλικών» και η «μειοψηφία» των «Φιλελεύθερων» (επανέφερε στο προσκήνιο την συγκεκριμένη λέξη...τυχαία άραγε;).

Για πρώτη φορά (εδώ και πολλά χρόνια) ο Κ. Μητσοτάκης ...θύμισε ότι δεν είναι ΝΔ αλλά....προέρχεται από άλλο κόμμα και για πρώτη φορά τόσο ωμά είπε ότι αυτός και η κόρη του κλπ αποτελούν την καθοριστική μειοψηφία στην ΝΔ που χωρίς αυτήν, ο Καραμανλής δεν υπάρχει ..

Βγήκε στο Mega (ο γερόλυκος) για να...στηρίξει υποτίθεται την κόρη του (ως υπουργού των Εξωτερικών) και να διαβεβαιώσει τον Κωστάκη (δημόσια) να μην φοβάται ότι θα πέσει (όπως του λένε όλοι), αλλά στην ουσία έκανε το ακριβώς αντίθετο. Είπε ότι η ΝΔ είναι "σαν το κρασί με το λάδι" (Καραμανλικοί - Μητσοτακικοί) και αυτοί (οι Φιλελεύθεροι) προέρχονται από...αλλού (άρα....όπερ έδει, δείξαι), και επομένως ο Κωστάκης (Καραμανλής) θα είναι πρωθυπουργός όσο θα το θέλει αυτός και η παρέα του κλπ κλπ

 http://www.i-reportergr.com/2007/10/mega.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 20/11/2009 12:14:30

    ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΘΗΝΑΙΟΙ ΑΠΟΨΕ στην ομιλία Σαμαρά. Στις 7.30 στο ξενοδχ METROPOLITAN στη Συγγρού, δίπλα στο Πλανητάριο (Φάληρο).

  2. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 20/11/2009 13:45:49

    Παραμύθια! Εννοεί από την μιά οι δεξιοί και από την άλλη οι Μητσοτακικοί. Οχι οι φιλελεύθεροι. Και εγώ φιλελεύθερος είμαι αλλά όχι μητσοτακικός. Είμαι δεξιός-φιλελεύθερος. Όπως και οι περισσότεροι νεοδημοκράτες.
    Απλώς έτσι τους βολεύει να παρουσιάζονται. Προσπαθούσαν πάντοτε να οικοιοποιηθούν ένα χώρο πολύ ευρύτερο από την επιρροή της οικογένειας.

  3. Υ. avatar
    Υ. 20/11/2009 14:02:26

    Ανδρεουλάκος και Καραγκούνης (ποιός είναι?), δήλωση υπέρ ψηλής.
    Τα δύο “ηχηρά” ονόματα, που είχαν ανακοινώσει.

    • loretta avatar
      loretta @ Υ. 20/11/2009 15:05:42

      ειναι τοσο ηχηρα ....που ....κουφαθηκα!! χαχαχαχα

      • kanis avatar
        kanis @ loretta 20/11/2009 15:08:36

        Μην γελάς, μπορεί να είναι ο Καραγκούνης ο ποδοσφαιριστής!

        • kanis avatar
          kanis @ kanis 20/11/2009 15:11:43

          Τώρα αναμένεται τοποθέτηση Σάσας Μπάστα

        • Υ. avatar
          Υ. @ kanis 20/11/2009 15:32:09

          ...και της Τζούλιας Αλεξανδράτου.

    • Roulis avatar
      Roulis @ Υ. 21/11/2009 16:01:09

      Θα σου πω εγω.Ο Καραγκουνης ειναι βουλευτης Αιτωλοακαρνανιας. Εξελεγη τωρα πρωτη φορα,ηταν πρωτη φορα υποψηφιος, καταλαμβανοντας την τριτη θεση σε σταυρους.Υιος του πατερα του,βουλευτης επι σειρα ετων,ερχεται και αυτος,σαν ενας ακομη κληρονομος,να κληρονομησει τη θεση του πατερα του,για να εχει να πορευεται το παιδι... Κ το ασχημο της υποθεσεως ειναι οτι περασε τον Λιβανο,που στηριζει Σαμαρα για 300 σταυρους,και ηταν και πολυ καλος βουλευτης...Βεβαια να σου πω,οτι το Μπλοκ των Ευρυτανων στο νομο,απο οσο ειμαι εις θεση να γνωριζω στηριξε φανατικα τον Καραγκουνη,και για λογους παλαιης φιλιας του πατερα με τους Μπακογιαννηδες,και γιατι η ψηλη τους εδωσε γραμμη...

  4. ελεύθερος avatar
    ελεύθερος 20/11/2009 14:06:41

    Ωραία η φωτό της Ντόρας, πρόσθεσε μόνο μπόλικο μαλλί κατράμι και τριμάρισε λιγάκι τα φρύδια.
    Κούκλα, κούκλα, και τί ωραία που τα λέει μπροστά στο οτοκιού!

  5. kanis avatar
    kanis 20/11/2009 14:21:38

    Ανδρεουλάκος...Ανδρεουλάκος....τι μου θυμίζει, να δεις;

    • Υ. avatar
      Υ. @ kanis 20/11/2009 14:44:15

      Πρέπει να είναι κάποιος, που ο αδελφός του είναι εισαγγελέας.

      • kanis avatar
        kanis @ Υ. 20/11/2009 14:46:44

        αει γεια σου!

  6. Λάκωνας avatar
    Λάκωνας 20/11/2009 14:26:35

    υπήκοοι ή πολίτες

    αυτό είναι το ερώτημα για πολλούς κ διάφορους λόγους

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/11/2009 14:46:03

    Ο Μητσοτάκης είναι Φιλελεύθερος, όσο εγώ είμαι μκρή παρθένα γκέϊσα.

    Είναι Φιλομητσοτακικός, Φιλοντορικός, Φιλοδικαμασπαιδιά, Φιλοαποστασίας και πολλά άλλα "Φιλο-".

    Και ο Παντσαβόλτα Φιλελεύθερος πρέπει να είναι

  8. οξεία γωνία avatar
    οξεία γωνία 20/11/2009 14:46:07

    Μη μας στενοχωριέσαι κύριε Κώστα για τις 29 Νοεμβρίου.
    ΣΕ ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΞΕΧΑΣΕΙ!

    • Σαος avatar
      Σαος @ οξεία γωνία 20/11/2009 15:15:11

      ΧΑΧΑ, σε δέκα χρόνια άλλωστε θα τον έχουμε ξεχάσει και εμείς :)

  9. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 20/11/2009 14:50:34

    Eδώ ο Φάκτορας μας έχει βάλει γιγαντοαφίσα Μητσοτάκη και ορισμένοι παραδοσιακοί σχολιαστές «ιδιαιτέρως συμπαθούντες» τον απεικονιζόμενο τηρούν σιγή ιχθύος. Εκπλήσσομαι..

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Kώστας Θ. 20/11/2009 14:52:01

      φοβούνται το κακό μάτι, Παρασκευιάτικα... φτου φτου

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ Kώστας Θ. 20/11/2009 14:52:08

      Το παίρνω πίσω

    • loretta avatar
      loretta @ Kώστας Θ. 20/11/2009 15:04:13

      Δεν εχει καλυτερη φωτο απο αυτη....εντελως ξυνισμενος στην εκφραση...λες και εχει παρει μεγαλη πικρα..!!

  10. Α.Κ. avatar
    Α.Κ. 20/11/2009 15:06:27

    Παρακολουθώ καιρό τώρα τις συζητήσεις σε αυτό το blogosite και στην τηλεόραση σχετικά με τις εσωκομματικές εκλογές της ΝΔ, τα αίτια που έχασε τις εκλογές κ.τ.λ. ΠΟΥΘΕΝΑ δεν έχω δει να αναφέρεται κάποιος στους λόγους που έγιναν οι εκλογές του Σεπτ. 2007! Ο ΚΚ είχε μια ισχυρή κυβέρνηση, δεν είχε απολέσει το ηθικό πλεονέκτημα ακόμα (σε σχέση με το ΠΑΣΟΚ), μπορούσε να στηρίζεται ακόμα στα πεπραγμένα του ΠΑΣΟΚ και να θυμίζει τα λάθη του κ.ά.
    Γιατί πήγε σε εκλογές που του έδωσαν μόνο 152 βουλευτές και δεν έμεινε να ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙ παρά αρκέστηκε στην επικοινωνία ;; Γιατί πήγε σε εκλογές με την Πελοπόννησο να "καπνίζει" ακόμα από τις στάχτες ;
    Δεν έχω βρει απάντηση. Για μένα ήταν το μεγαλύτερο λάθος της πολιτικής του πορείας.

    • loretta avatar
      loretta @ Α.Κ. 20/11/2009 17:00:08

      Α.Κ...ρωτα τον ρουσοπουλο ΚΑΙ τον ΛΟΥΛΗ

  11. sauraki avatar
    sauraki 20/11/2009 15:33:47

    Πολύ λυπάμε για την παρουσία της φιλελεύθερης κ. Γιαννάκου δίπλα στην κ. Ντόρα. Προφανώς η κ. Μπακογιάννη που στήριξε το Σχέδιο Ανάν συμφωνεί σε σχέση με τον «συνωστισμό» του ηρωικού Μικρασιατικού Ελληνισμού στην προκυμαία της μαρτυρικής Ελληνικής (τότε) Σμύρνης. Μερικοί πολιτικοί κάνουν ότι μπορούν για να μας πείσουν να μην τους στηρίξουμε...

  12. πρασινάλογα avatar
    πρασινάλογα 20/11/2009 16:53:04

    Χάνεται η Θοδωρούλα, χάθηκε και ο γουρλωμάτης ο Κυριάκος, τον τελευταίο καιρό.
    Πόσες πίκρες μπορώ να αντέξω σαν πατέρας;
    Μία κόρη πρωθυπουργό και ένα γιό Υπουργό Εξωτερικών.
    Πολλά ζητάω;
    Πρετεντέρη, Χατζηνικολάου, Τρέμη, Εισαγγελάτο, κάντε κάτι επιτέλους.
    Χανόμαστε . . .

  13. nagia avatar
    nagia 20/11/2009 16:53:39

    Φιλοι Νεοδημοκρατες,κανω μια εκληση σε οσους μενουν Θεσινικη η γυρω απο αυτην να βοηθησουν την ημερα της εκλογης στη ηλεκτρονικη υποστηρηξη,γιατι υπαρχει μεγαλη ελειψη προσφορας,σε αυτον τον τομεα.Μου ζητησαν σημερα απο Ν.Δ.Αθηνας να βρω ατομα.Σκεφτειτε ποση αναγκη εχουν,που εβαλαν εμενα [65 ετων],παρ'οτι δεν ηθελα και τους ελεγα να με βαλουν σε καποιο αλλο ποστο. Οσοι λοιπον θελετε να πανε ολα καλα ,ανεξαρτητως ποιον η ποι στηριζει ο καθενας,μπειτε στο Σαιτ, www.nd,gr και δεξια κατω που λεει Εγγραφη,κλικ, και συμπληρωνετε την φορμα. Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

  14. nagia avatar
    nagia 20/11/2009 16:54:12

    Φιλοι Νεοδημοκρατες,κανω μια εκληση σε οσους μενουν Θεσ/νικη η γυρω απο αυτην να βοηθησουν την ημερα της εκλογης στη ηλεκτρονικη υποστηρηξη,γιατι υπαρχει μεγαλη ελειψη προσφορας,σε αυτον τον τομεα.Μου ζητησαν σημερα απο Ν.Δ.Αθηνας να βρω ατομα.Σκεφτειτε ποση αναγκη εχουν,που εβαλαν εμενα [65 ετων],παρ'οτι δεν ηθελα και τους ελεγα να με βαλουν σε καποιο αλλο ποστο. Οσοι λοιπον θελετε να πανε ολα καλα ,ανεξαρτητως ποιον η ποι στηριζει ο καθενας,μπειτε στο Σαιτ, www.nd,gr και δεξια κατω που λεει Εγγραφη,κλικ, και συμπληρωνετε την φορμα. Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

  15. sakellopoulos avatar
    sakellopoulos 20/11/2009 17:07:08

    Ο Ανδρεουλάκος είναι ο διανομέας πίτσας;;

  16. Varvara avatar
    Varvara 20/11/2009 17:27:57

    Ο,τι και να πει ο Μητσοτάκης στρέφεται τελικά εναντίον του εδώ μέσα...μήπως πρέπει να εξετάσετε λίγο την αντικειμενικότητα σας? κρίμα είναι να είστε τόσο προκατειλημμένοι...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Varvara 20/11/2009 18:28:12

      τον αγαπάμε γιατί είναι ηθικός, φωτισμένος, απαστράπτων, και Δημοκράτης -- τι παράπονο έχεις;

  17. kanis avatar
    kanis 20/11/2009 17:52:52

    <>

    <>

    Αυτές τις δηλώσεις κάνει στον αυριανό κ.τ.Επενδυτή, ο Μιχάλης Λιάπης !
    Ο Μιχάλης ξέρει πολλά, αλλά μιλάει λίγο και ξεκάθαρα!
    Τι καλύτερο;

    • kanis avatar
      kanis @ kanis 20/11/2009 18:17:25

      σβήστε το παρακαλώ

  18. kanis avatar
    kanis 20/11/2009 17:53:19

    «αν εκλεγεί η Ντόρα, ο Καρατζαφέρης θα κάνει πάρτι»! "Το κόμμα δεν μπορεί να έχει στην ηγεσία προσωπικότητα που να εκφράζει έναν υπέρμετρο ατλαντισμό και έναν ανεπίκαιρο πια νεοφιλελευθερισμό, που να διατηρεί στενές διαπροσωπικές σχέσεις με τα συμφέροντα και προνομιακές σχέσεις με τα διαπλεκόμενα ΜΜΕ».

    • kanis avatar
      kanis @ kanis 20/11/2009 17:53:48

      Αυτές τις δηλώσεις κάνει στον αυριανό κ.τ.Επενδυτή, ο Μιχάλης Λιάπης !
      Ο Μιχάλης ξέρει πολλά, αλλά μιλάει λίγο και ξεκάθαρα!
      Τι καλύτερο;

      • loretta avatar
        loretta @ kanis 20/11/2009 18:03:38

        ...ο μιχαλης Κανις μου ξερει πολλα...και αν διαβασεις in between the lines δειχνει την ΝΤΟΡΑ ως αρχη ολων των κακων στο κομμα...Εσυ τι λες..δηλ ο Καρατζαφυρερ θα της χαρισει την ziemens αν το πιασει ο ΓΑΠ? Φυσικα θα την τσεκουρωσει για να αρπαξει ψηφοφορους.

        Ο ΚΑΡΑΤΖΑΦΥΡ ειναι γνωστη πονηρη αλεπου και γλιστραει οπως τα φιδια...!!

        δεν θα αφησει να χασει το λαος για χαρη καμιας θεοδωρας και ειδικα εξαιτιας της SIEMENS που την ειχε σηκωσει σημαια.

        • loretta avatar
          loretta @ loretta 20/11/2009 18:04:31

          και ο μιχαλης δεν εχει να χασει τιποτα απολυτως!!

        • kanis avatar
          kanis @ loretta 20/11/2009 18:16:11

          Eπιτέλους μιλάει ο Μιχάλης. Θα τον ήθελα ακόμη πιο περιγραφικό στην παρούσα συγκυρία. Αλλά ξέρω, η Καραμανλική του παιδεία, του επιβάλλει λίγες αλλά περιεκτικές κουβέντες.

          Ο Καρατζαφύρερ εκτός από πυροτεχνήματα, δεν θα τολμήσει ποτέ, να στραφεί επί της ουσίας κατά του Μητσοτακέικου. Οχι για την τιμή του ΛΑΟΣ, αλλά επειδή τον "κρατάνε" από εκατό πλευρές!

      • tiramola avatar
        tiramola @ kanis 20/11/2009 18:20:58

        O Μιχάλης το φιλαράκι του Χριστοφοράκου τα λέει αυτά?

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ tiramola 20/11/2009 18:32:44

          Tιραμόλα πόσους φίλους είχε στο πασοκ ο Χριστοφοράκος; και γιατί τα μμε έχουν κάνει λογοκρισία στις σχετικές φωτογραφίες;

        • kanis avatar
          kanis @ tiramola 20/11/2009 20:20:59

          Tiramola
          Ο Μιχάλης , πριν κάνει "φιλίες", έπρεπε να κρίνει με βάση το "πες, μου τον φίλο σου, να σου πω, ποιός είσαι"! Εκτός κι αν πιστεύεις, ότι τυχαία ο Χριστοφοράκος επεδίωξε συσφιξη σχέσεων!
          Δεν του άξιζε του Μιχάλη, να πληρώσει τόσο ακριβά τον πηγαίο αυθορμητισμό και την κοινωνικότητα του!
          Δεν είναι και Τσουκάτος!!!!!

        • tiramola avatar
          tiramola @ tiramola 20/11/2009 20:28:17

          kanis...
          Έχει τόσο πηγαίο αυθορμητισμό και κοινωνικότητα που δέχτηκε να του πληρώσει όλα τα έξοδα ένας που δεν γνώριζε καλά...
          Για κοίτα στη γωνία , έρχομαι?

        • kanis avatar
          kanis @ tiramola 20/11/2009 20:38:09

          Αλλα έχει απαντήσει ο Μιχάλης... Αλλά, ότι και να σου πούνε, εσύ για ένα μιζεροτάξιδο τελικά, θα συνεχίσεις το παιχνίδι των εντυπώσεων!

          Αφού αξιολογείς ώς σημαντικότερο το μιζεροτάξιδο του Μιχάλη, από τα τηλεφωνικά κέντρα, τις οικοσκευές και τα οικοπεδάκια του Μητσοτακέικου και τα "ληφθέντα" του Τσουκάτου, αρχίζω να αναρωτιέμαι για τα κριτήριά σου!

          Κρίμα φίλε να χάνεις την αίσθηση των αναλογιών!

        • tiramola avatar
          tiramola @ tiramola 20/11/2009 20:47:49

          Άσε μας ρε Kanis με τον κάθε Μιχάλη...
          Και πολύ ασχολήθηκα...

        • kanis avatar
          kanis @ tiramola 20/11/2009 20:51:12

          Τιραμολα

          ..μην γίνεσαι Σεραφίνο!

        • yangoolas avatar
          yangoolas @ tiramola 20/11/2009 20:53:50

          για τα πάμπερς τουμπεκί. Ξεπλύθηκαν

        • Orestios avatar
          Orestios @ tiramola 20/11/2009 20:56:33

          Μεγάλωσαν τα παιδιά. Δεν φορούν πάμπερς πια!

        • tiramola avatar
          tiramola @ tiramola 20/11/2009 21:11:58

          Εγώ kanis σου έκανα μιά ερώτηση...
          Θα δεχόσουν να σου πληρώσει τα έξοδα και τα εισητήρια ένας που δεν γνωρίζεις καλά για να πας να δεις τον Παναθηναικό στο εξωτερικό?
          Και ας μην είσαι υπουργός που περνάν από το χέρι σου αποφάσεις για προμήθειες...
          Άστο αυτό...δεν το λαμβάνουμε καθόλου υπόψιν....
          Θα δεχόσουν?

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ tiramola 20/11/2009 21:19:42

          Τιραμόλα, εγώ έφερα το κυρίως πιάτο, τις φωτογραφίες κέρνα τες εσύ.
          Παρεμβολή ΥΕΘΑ στο διαγωνισμό για Σκαραμαγκά

          Του ΜΙΧ. ΚΑΪΤΑΤΖΙΔΗ

          Αναβολή στην ανακήρυξη του πλειοδότη για την εξαγορά του ναυπηγείου Σκαραμαγκά κυοφορούνταν χθες το βράδυ, με πρωτοβουλία του συμβούλου πώλησης του ναυπηγείου.

          Διαβουλεύσεις με τους υποψήφιους αγοραστές, Ναυπηγεία Ελευσίνας και HDW, που υπέβαλαν τις μοναδικές προσφορές είχε ο σύμβουλος πώλησης. Υψηλά ιστάμενες πηγές του υπουργείου Ανάπτυξης που ερωτήθηκαν επέρριπταν την ευθύνη για την καθυστέρηση στο σύμβουλο πώλησης, καθώς το υπουργείο, όπως δήλωνε χθες στη Βουλή ο υφυπουργός Ανάπτυξης Αλέξανδρος Καλαφάτης, προχωρά το διαγωνισμό με διαφάνεια και ταχύτητα. Από την πλευρά του, ο σύμβουλος έφερε ως επιχείρημα ότι αντιμετωπίζει δυσκολίες στη βαθμολόγηση των προσφορών λόγω των όρων που περιέχουν αυτές, ενώ σύμφωνα με πληροφορίες ως πιθανότερη ημερομηνία ανακήρυξης του πλειοδότη θεωρείται η 3η Αυγούστου.

          Ωστόσο, η πραγματική αιτία θα πρέπει να αναζητηθεί στις απόψεις που έχουν οι πωλητές (ΕΤΒΑ 51%, συνεταιρισμός των εργαζομένων 49%) για τον τρόπο αποδοχής των όρων των υποψήφιων αγοραστών, οι περισσότεροι από τους οποίους σχετίζονται με τα οικονομικά ανοίγματα που θα προκύψουν από τη μέχρι στιγμής εκτέλεση των παραγγελιών του Πολεμικού Ναυτικού και του ΟΣΕ, συνολικού προϋπολογισμού περίπου 600 δισ. δραχμών.

          Εν τω μεταξύ και ενώ ο διαγωνισμός βρίσκεται στην τελική του φάση, τρεις υπουργοί -Αμυνας Ακης Τσοχατζόπουλος, Ανάπτυξης Νίκος Χριστοδουλάκης και Μεταφορών Χρίστος Βερελής σε σύσκεψη που έγινε χθες- συζητούσαν το ενδιαφέρον που εκδήλωσε για το βιομηχανικό τμήμα του Σκαραμαγκά (κατασκευάζει τα βαγόνια του ΟΣΕ και των ΗΣΑΠ) η εταιρεία ΕΤΕΜ του ομίλου Στασινόπουλου και η Ζήμενς.

          Από υψηλά ιστάμενη πηγή του υπουργείου Ανάπτυξης έγινε γνωστό ότι οι επικεφαλής των δύο εταιρειών, κ. Καλλέργης και Χριστοφοράκος, συναντήθηκαν προχθές με μέλος της πολιτικής ηγεσίας του υπουργείου, προς το οποίο εξέφρασαν εναδιαφέρον να συμμετάσχουν επιχειρηματικά στην εξαγορά του συγκεκριμένου τμήματος του Σκαραμαγκά. Το ενδιαφέρον τους, όπως είπαν, προέρχεται από το γεγονός ότι η υλοποίηση των συμβάσεων για τροχαίο υλικό, στις οποίες οι δύο εταιρείες συμμετέχουν μέσω κοινοπρακτικού σχήματος, μέχρι στιγμής παρουσιάζει καθυστέρηση 9 μηνών (ο Σκαραμαγκάς υπολογίζει την καθυστέρηση σε 4 μήνες) και ως εκ τούτου θα πρέπει να αναλάβουν οι ίδιες οι εταιρείες εξ ολοκλήρου την ευθύνη του προγράμματος, προκειμένου αυτό να μην κινδυνεύσει.

          Η απάντηση από το υπουργείο ήταν ότι κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίνει από τη στιγμή που βρίσκεται σε εξέλιξη ο διαγωνισμός, ενώ το περίεργο είναι ότι για την προώθηση του αιτήματος των δύο εταιρειών ενδιαφέρθηκε ιδιαίτερα σύμβουλος του υπουργού Εθνικής Αμυνας.

          ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 25/07/2001

        • kanis avatar
          kanis @ tiramola 20/11/2009 21:24:48

          Tiramola

          Δεν ξέρω αν εσύ είσαι ανακριτής, εγω πάντως δεν είμαι πολιτικό πρόσωπο κι ούτε ξεχνάω, να πληρώσω τις οικοσκευές μου, ούτε έχει το σόι μου συνιδιόκτητα οικόπεδα με υπόδικους!

  19. kanis avatar
    kanis 20/11/2009 17:53:20

    «αν εκλεγεί η Ντόρα, ο Καρατζαφέρης θα κάνει πάρτι»! "Το κόμμα δεν μπορεί να έχει στην ηγεσία προσωπικότητα που να εκφράζει έναν υπέρμετρο ατλαντισμό και έναν ανεπίκαιρο πια νεοφιλελευθερισμό, που να διατηρεί στενές διαπροσωπικές σχέσεις με τα συμφέροντα και προνομιακές σχέσεις με τα διαπλεκόμενα ΜΜΕ».

  20. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 20/11/2009 17:56:02

    Φάκρορα μιας και μιλάμε για μηχανισμούς προς το παρόν μονο από το περιβάλλον της Ντόρας έχουν δεχθεί τηλέφωνα πολύ γνωστοί μου... και καλα για να υπενθυμίσουν ότι «η εκλογή είναι στις 29 και ότι η Ντόρα έχει κάνει αγώνες για το κόμμα» και με πληροφόρησαν ότι το τηλέφωνο είναι και με απόκρυψη.

    Κατα τα άλλα πολλά έχει πει το Δρακουλέικο κατα καιρούς ακόμα και ότι η Ντόρα δεν θα είναι υποψήφια πριν -50 μέρες- προεκλογικά, δυστυχώς για αυτούς πολλοί έχουν μνήμη και κρίση.

    Τώρα για το πόσο καθαρή είναι ας μας πει ποιος ροκανίζει καρέκλες όλα αυτά τα χρόνια, που ήταν τα πρωτοπαλίκαρα της Νικήταρας (ΠΟΝΑΝ), Σκυλακάκης(Ταύρους Μάνου), Αρούλης (ΔΗΑΝΑ) και μετά ξαναμιλάει.

  21. KAISER avatar
    KAISER 20/11/2009 18:01:53

    Δώστε λίγο κλίμα και ρεπορτάζ από Αιτωλοακαρνανανία και Αχαία γιατί υπάρχει βομβαρδισμός στο internet απ΄ το παρακράτος, ότι οι συγκεντρώσεις του Αντώνη ήταν πολύμικρότερες σε παλμό και όγκο απ της Ακατονόμαστης.
    Πάντως ΠΣΚ στη Θεσσαλία θα γίνει χαμός.

    • Roulis avatar
      Roulis @ KAISER 21/11/2009 23:23:21

      Επειδη πηγα και στη συγκεντρωση του Σαμαρα στο Μεσολογγι,γινοταν χαμος στο THEOXENIA, και στο Παπαστρατειο στο Αγρινιο ηταν ασφυκτικα γεματο,δεν υπηρχε να καθισεις ουτε για αστειο και εξω γινοταν χαμος πραγματκα,και στην Πατρα ο Σαμαρας πρεπει να κυμαινοταν στις 2000 ενω η Ντορα στις 700.Απο οτι εμαθα κιολας,στη συγκεντρωση της στην Πατρα ειχε βαλει τον κοσμο μονο στα πλαινα καθισματα και λιγους μπροστα για να δειχνει στην τηλεοραση οτι ηταν γεματο.

  22. περαστικός avatar
    περαστικός 20/11/2009 18:14:48

    Ντορικό blog γράφει ότι τη Δευτέρα θα τοποθετηθεί ο Πολύδωρας. Έχετε καμία πληροφορία; Προσωπικά τον έχω σε εκτίμηση παρά τον πόλεμο που δέχτηκε για τις φωτιές.

    • kanis avatar
      kanis @ περαστικός 20/11/2009 18:29:41

      Οταν ο Πρωθυπουργός της χώρας, μέσα στις φωτιές, μέσα στη νύχτα, υποσχόταν ε ζωντανή μετάδοση από τις τηλεοράσεις, ότι με το πρώτο φως του ήλιου, θα πετάξουν ελικόπτερα για να σβύσουν οι φωτιές, δεν επιτρέπεται σε κανέναν Πολύδωρα να παρακούει!
      Από λατινικές παρόλες καλά τα πάει. Κατά τα άλλα, όλο για κάτι "ζαρντινιέρες" και κάτι "στρατηγούς ανέμους" ως Μητσοτακικός ρωμαίος "πραιτοριανός" ομιλούσε. Ουδέποποτε έπραξε ως μακεδόνας στρατηλάτης!

    • Swell avatar
      Swell @ περαστικός 21/11/2009 09:37:31

      Να τον έχεις σε εκτίμηση γιατί διαφορετικά θα τον αδικήσεις.

      http://swell-swell.blogspot.com/2007/08/updated.html

  23. KAISER avatar
    KAISER 20/11/2009 18:20:25

    ΕΙΔΗΣΑΡΑ στο NewsIt. Η Όλγα Κεφαλογιάννη (έχει άραγε καμια σχέση με κάποιον που καταδικάστηκε στο Ρέθυμνο για κάτι βρωμοδουλιες και παρεμβάσεις υπέρ εμπόρων ναρκωτικών ή είναι απλή συνωνυμία) στηρίζει τη Ντόρα. Πέσαμε κυριολεκτικά απ τα σύννεφα !!!!!!!!!!

    ΝΙΚ. ΕΥΑΓΓΕΛΑΤΟ ΣΟΒΑΡΕΨΟΥ ΚΑΙ ΓΡΑΨΕ ΚΑΜΙΑ ΣΟΒΑΡΗ ΕΙΔΗΣΗ ΑΛΛΙΩΣ ΚΛΕΙΣΤΟ .

  24. kanis avatar
    kanis 20/11/2009 18:39:32

    Το γειτονάκι του Κυριάκου, ο Χριστοφοράκος, ως οικογενειακός τους προμηθευτής σε τηλεφωνικά κέντρα κλπ, για να ρίξει στάχτη στα μάτια, φρόντισε να μπλέξει και το Μιχάλη με δόλωμα έναν ποδοσφαιρικό αγώνα στο εξωτερικό, ώστε να βγούνε κι οι κατάλληλες φωτογραφίες.
    Αφέλεια του Μιχάλη, να συναγελάζεται με διαπλεκόμενους του Μητσοτακέικου. Επρεπε, να καταλάβει την παγίδα....

  25. Orestios avatar
    Orestios 20/11/2009 18:52:13

    Νάτος ο Ψηλοβροντάσαυρος του Ψηλορείτη. ΤΥρέφεται αποκλειστικά με ξύλο. Συγκεκριμένα ροκανίζοντας την καρέκλα όλων των υποψηφίων, πλην της θυγατέρας, της Ψηλοβροντοσαυρίνας της διασπαστικής.

  26. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 20/11/2009 18:53:48

    O Βύρωνας λένε ότι θα πάει με Ντόρα. Μη το συζητάτε παιδιά, παλεύουμε μόνοι μας. Αλλά θα νικήσουμε!

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ Κώστας Θ. 20/11/2009 19:23:54

      Είπαμε. Στη Β Αθηνών, 10 στους 11 βουλευτές στηρίζουν Δρακουλιάρα. Μόνο ο Π.Παναγιωτόπουλος ειναι με Αντώνη. Χρειάζεται πολυς αγώνας στο Λεκανοπέδιο Αττικής και ειδικά Β ΑΘΗΝΩΝ. Στην Α Αθηνας μόνο ο Πάκης ειναι με Ντόρα. Πιπιλή και Βόζεμπεργκ ειναι με Αντώνη. Η Μητσοτακαινα εχει πολλους δημαρχους και κομματάρχες με το μέρος της στο Λεκανοπέδιο και πρέπει να ρίξει πολλή βαρύτητα ο Αντώνης στους δήμους της Β ΑΘΗΝΩΝ.

      • kanis avatar
        kanis @ ΓΙΑΝΝΗΣ 20/11/2009 20:32:19

        Να ρίξει ιδιαίτερη βαρύτητα στη Β' Αθηνών σε δήμους με υψηλά ποσοστά ΝΔ και ΛΑΟΣ 'οπως


        ΠΑΠΑΓΟΣ
        ΝΔ....περίπου 5.000 (49%)
        ΛΑΟΣ.. " 1.000 (10%)

        ΧΟΛΑΡΓΟΣ
        ΝΔ.....5.500 (32%)
        ΛΑΟΣ...1.200 (7%)

        Ν.ΨΥΧΙΚΟ
        ΝΔ.....2.700 (36%)
        ΛΑΟΣ... 600 (8%)

        Λόγω Κούλη, σε αυτές τις περιοχές υπάρχει πλήρης καταγραφή των ψηφοφόρων, εδώ και πολλά χρόνια. Αρα, συνεπάγεται, τώρα με συνεχή τηλεφωνήματα, επιστολές,κλπ

  27. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 20/11/2009 18:58:33

    Ηταν γνωστό. Όλη η οικογένεια μονοκούκι. Δεν έχω καταλάβει πως..
    Ειδικά όμως την Όλγα την συγχωρώ για προφανείς λόγους..

    • πρασινάλογα avatar
      πρασινάλογα @ Κώστας Θ. 20/11/2009 19:47:14

      Πνευματικής ισορροπίας;

      • Κώστας Θ. avatar
        Κώστας Θ. @ πρασινάλογα 20/11/2009 19:51:13

        ..εμφάνισης. Τις ωραίες γυναίκες τις συγχωρούμε.

  28. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 20/11/2009 19:00:47

    Σιχάθηκα και μόνο που το διάβασα. Επιτελους λιγος καθαρος αερας μπορει να μπει σε αυτην την παράταξη? Ή να το κλεισουμε το μπου...? Τετοια βρώμα και δυσωδια γυρω απο μια υποψηφιοτητα δεν ξαναγινε ποτέ.

  29. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 20/11/2009 19:00:47

    Σιχάθηκα και μόνο που το διάβασα. Επιτελους λιγος καθαρος αερας μπορει να μπει σε αυτην την παράταξη? Ή να το κλεισουμε το μπου...? Τετοια βρώμα και δυσωδια γυρω απο μια υποψηφιοτητα δεν ξαναγινε ποτέ.

  30. tiramola avatar
    tiramola 20/11/2009 19:02:29

    Στην Β.Κ.Σ δεν απαντώ μέχρι να βρει τις φωτογραφίες..

    Ποιά παγίδα να καταλάβει Kanis , αφού είναι (ήταν τώρα πιά) φίλοι...
    Εγώ πχ θα δεχόμουν να μου πληρώσει τα εισητήρια και τα ξενοδοχεία ένας που γνωρίζω και πάλι θα ντρεπόμουνα , εσύ?

  31. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 20/11/2009 19:04:01

    Ο Κ. ΣΧοινάς στο Ρέθυμνο, που το 2007 εχασε την εδρα απο την Όλγα για 20 σταυρούς και τον διεγραψαν μετα για να μην ενοχλει την κυρια, στηριζει ΣΑΜΑΡΑ με τα μπούνια. Το ίδιο και ο Μανούσος Βολουδάκης απο Χανιά. Απο Δευτέρα ο Αντώνης θα κατέβει Κρήτη κ θα πάει και Ρέθυμνο. Μαυρο στους υποδικους Κεφαλογιαννηδες, βαρωνους, γονους και αλλους κηφήνες που βρωμιζουν την παράταξή μας. ΜΑΥΡΟ ΣΤΗ ΜΑΥΡΟΓΥΑΛΟΥΡΑ ΜΗΤΣΟΤΑΚΑΙΝΑ

  32. yangoolas avatar
    yangoolas 20/11/2009 19:09:22

    Οι αποδέκτες πάμπερς δεν δικαιούνται δια να ομιλούν τιραμόλα

  33. Nikos captain avatar
    Nikos captain 20/11/2009 19:16:55

    Ναι αλλά όλοι περισσότεροι συνεργάρες του Ανδρεουλάκου είναι με τον Σαμαρά. Οσο με τον κ.Καραγκούνη αν είναι αυτός που ξέρω είναι άτομο με ειδικές πνευματικές αναγκες,κρίμα που είναι και .....βολευτής.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ Nikos captain 20/11/2009 19:20:31

      Πηρε την εδρα απο τον πατερουλη του στην Αιτωλοακαρνανία ο Καραγκούνης. Άλλος ένας αχρηστος γόνος δηλαδή. ΡΕ ΟΥΣΤ

  34. panos avatar
    panos 20/11/2009 19:38:47

    ΌΛΟΙ οι συνεργάτες του Ανδρεουλάκου είναι με το Σαμαρά. Έχουν εκδηλωθεί- από την αρχή της διαδικασίας- υπέρ Σαμαρά οι σύμβουλοι, διευθυντές του κλπ. Ακόμη και ο αδελφός του Αθαν. Ανδρεουλάκος, τέως ΓΓ Υπ. Δικαιοσύνης, Σαμαρά υποστηρίζει.
    Ο Ανδρεουλάκος κατάλαβε ότι θα θεωρηθεί και ο ίδιος Σαμαρικός, πλην όμως δεν είχε καμία, μα καμία, πρόσβαση στο Σαμαρά.
    Αντίθετα, είχε καλή φιλική σχέση με τη Ντόρα.
    Γι' αυτο προτίμησε να κάνει δήλωση υπέρ της Ντόρας, ώστε τουλάχιστον να έχει την εύνοιά της αν εκλεγεί.

    • Κώστας Θ. avatar
      Κώστας Θ. @ panos 20/11/2009 19:47:03

      Πολιτική ωριμότης ! Να τους χαιρόμαστε.

    • πρασινάλογα avatar
      πρασινάλογα @ panos 20/11/2009 19:49:07

      Θα εκλεγεί η Θοδώρα, βεβαίως, όταν παγώσει η κόλαση!

      • panos avatar
        panos @ πρασινάλογα 20/11/2009 19:51:38

        Ακόμη και ο Μπούγας, πολιτικό τέκνο του Ανδρεουλάκου στη Φωκίδα, (τ. Υφυπουργός), Σαμαρά ψηφίζει!

  35. πρασινάλογα avatar
    πρασινάλογα 20/11/2009 19:43:04

    Σου τρέχουν τα σάλια, γενικός γραμματέας θέλεις να γίνεις;

  36. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 20/11/2009 20:07:02

    Δεν έπρεπε να πει 'εμείς οι φιλελεύθεροι', στους οποίους συγκαταλέγονται και οι κοινωνικοί φιλελεύθεροι, αλλά 'εμείς οι νεοφιλελεύθεροι'. Γιατί άραγε δεν το διευκρίνισε; Δε μας εξηγεί και ποιες είναι οι τεράστιες διαφορές των δύο ρευμάτων του φιλελευθερισμού;

  37. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 20/11/2009 21:22:01

    Την ακούσατε την Ντόρα που μίλησε στην ομιλία της για "καμαρίλες" ?!!
    Την αθεόφοβη!

  38. chris avatar
    chris 20/11/2009 21:31:25

    έπρεπε να πει εμείς οι τυχοδιώκτες.

  39. palios avatar
    palios 20/11/2009 21:57:12

    Ο Μητσοτάκης κέρδισε το ΠΑΣΟΚ της δεκαετίας του 80 και έφτασε το 47%, το μεγαλύτερο ποσοστό που έχειπετύχει αρχηγός της ΝΔ μετά τις εκλογές του 74. Η πορεία του είχε πολλά σκαμπανεβάσματα και προφανώς έχει και τρωτά, όμως μόνο ανόητοι μπορούν να τον θεωρούν μη σημαντικό πολιτικο στη σύγχρονη ελληνική πολιτική ιστορία. Και μόνο φανατικοί Ανδρεοπαπανδρεϊκοί μπορεί να τον αντιμετωπίζουν με αυτό τον χυδαίο τρόπο. Φαίνεται ότι στο μεταλλαγμένο κόμμα της εποχής μας (όχι της δικής μου), υπάρχουν πολύ τέτοιοι στη ΝΔ. Για αυτό και τα κάναμε όπως τα κάναμε ως κυβέρνηση. Είχαμε υπερβολικό αριθμό ΠΑΣΟΚων (για να είμαστε ακριβείς επίδοξων Πασοκων μια που ήταν και ανίκανοι να κάνουν τη "δουλειά" καλά).
    Πάντως όσοι φαντάζονται ένα κόμμα το οποιο θα διώχνει τη φιλελεύθερη πτέρυγα (που είναι μικρότερη στη μικρή ΝΔ του 33% και πολύ μεγαλύτερη στη ΝΔ του 45%), δεν καταλαβαίνουν τίποτα. Το ακατάσχετο υβρολόγιο που υπάρχει στο site αυτό είναι μια ένδειξη των όσων θα συμβούν αν εκλεγεί ο εκλεκτός του κ. Σαμαράς. Τόσο μίσος και τόση επιπολαιότητα δεν έχω ξαναδεί.
    Ελπίζω και πιστεύω ότι το μεγάλο αυτό κόμμα δεν θα αυτοκτονήσει.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ palios 21/11/2009 07:55:37

      Ο Μητσοτάκης κέρδισε το ΠΑΣΟΚ με ποσοστό 44,3% τον Ιούνιο του 1989, ποσοστό εξωφρενικά χαμηλό αν σκεφτεί κανείς τι είχει προηγηθεί. Χρειάστηκαν άλλες δύο εκλογές προκειμένου να ανεβεί στο 46,89% τον Απρίλιο του 1989, όπου το εκλογικό σώμα, απηυδισμένο από τη δεκάμηνη ακυβερνησία, έδωσε τελικά κυβερνητική λύση. Όμως το πραγματικό ποσοστό του Μητσοτάκη έναντι ΕΚΕΙΝΟΥ του Ανδρέα ήταν 44,3%. Να τον χαίρεστε λοιπόν τον ικανό ηγέτη. Σωστά ειπώθηκε ότι αν ήταν ο συμπαθής Στεφανόπουλος στη θέση του η ΝΔ δεν θα είχε κάτω από 55%.

      Δεν έχει να φύγει το φιλελεύθερο κομμάτι της ΝΔ αν εκλεγεί ο Σαμαράς, εκτός αν αποφασίσει να φύγει η Ντόρα, οπότε θα πάρει μαζί της λίγους. Ο ίδιος ο Σαμαράς είναι μια χαρά φιλελεύθερος και πολιτικά έχει όλα τα εχέγγυα να τους κρατήσει.

      Η ΝΔ του 33% έχασε κυρίως δεξιούς που κάθησαν σπίτια τους και δεξιούς που πήγαν στο ΛΑΟΣ. Οι φιλελεύθεροι αναλογικά είναι πολύ περισσότεροι στη ΝΔ του 33%.

      Με το Μητσοτάκη ανδρώθηκε πολιτικά μια γενιά Νεοδημοκρατών σε περίοδο έντονο αντιπασοκικού μένους. Λογικό είναι η ανάμνηση εκείνων των πολιτικών αγώνων της περιόδου 1984-1990 να προκαλεί συγκίνηση σε όσους μεγάλωσαν πολιτικά τότε. Κανένας δεν παραγνωρίζει επίσης και την κοινοβουλευτική ρητορική του δεινότητα. Έχει επίσης κυβερνητική ικανότητα, με την έννοια ότι έχει την προσωπικότητα εκείνη που μπορεί να κατευθύνει. Έχει όμως ένα πάρα πολύ μεγάλο στραβό: Το ήθος του. Το 1965 μπορεί να μη στρεφόταν κατά της δεξιάς - κεντροδεξιάς παράταξης, όμως φανέρωσε ένα τέτοιο ήθος για τον πολιτικό αυτόν, ώστε να σε κάνει να τον σιχαίνεσαι ανεξαρτήτως ένταξης.

      Πολλοί κομματικοί Νεοδημοκράτες του 1984 έλεγαν "χρειαζόμαστε έναν αλήτη να χτυπήσει τον Ανδρέα" και διάλεξαν Μητσοτάκη. Σε ρωτάω εσένα τώρα "παλιέ". Υπήρχε ή δεν υπήρχε αυτό το επιχείρημα; Και σε ξαναρωτάω: Σήμερα πια, που δεν υπάρχει ο "αντίπαλος κακός", πόση αξία μπορεί να έχει να διαλέξεις τον ίδιο εκείνον "αλήτη" ή, έστω, την κόρη του "αλήτη", που επίσης δεν πάει πίσω σε πολιτικό ήθος;

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Επώνυμος 21/11/2009 09:10:44

        Μα για «ήθος» είναι όλη η κουβέντα. Αν δεις σκοπιμότητες, υπήρχε σκοπιμότητα το '65, ο υποτιθέμενος ΑΣΠΙΔΑ. Και το «ηθος» του Πασόκ του Αντρέα με Κοσκωτά, πάμπερς, Μιμή, πεντχάους ήταν να ντρέπεσαι να κυκλοφορεις. Ωσ πότε θα μοας κυβερνούν κληρονομικοί αήθεις; Φταίει η κόρη για τον μπαμπά; Όχι. Αλλά τα δείγματα γραφής δεν δείχνουν οποιαδήποτε ποιότητα και μάλλον είναι κληρονομικό το «αήθες»

  40. αρχισαμε avatar
    αρχισαμε 20/11/2009 22:08:19

    Βρες ρε φακτορα καποιο βιντεακι απο τις συγκεντρωσεις του '65, τοτε στα Ιουλιανα, με 1.500.000 Λαου να φωναζει " ΜΗ-ΤΣΟ-ΤΑ-ΚΗ ΚΑ-ΘΑΡ-ΜΑ".

  41. bigfish avatar
    bigfish 20/11/2009 22:53:27

    Ο ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ ΗΤΑΝ Ο ΚΑΤΑΠΑΤΗΤΗΣ ΤΗΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΞΙΩΝ ΤΗΣ ΝΔ
    ΠΟΥ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΗΚΕ ΚΑΙ ΠΟΥ ΜΕΤΕΤΡΕΨΕ ΣΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ
    ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙΣ ΚΟΜΠΙΝΕΣ ΤΟΥ.
    ΤΟΥΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ ΤΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΜΑΣ ΔΗΛΑΔΗ ΤΙΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΟΤΑΝΕ Ο ΙΔΙΟΣ "ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ"

  42. kanis avatar
    kanis 20/11/2009 23:37:04

    Φανταστείτε την Ελλάδα με...
    Πρωθυπουργό την Ντόρα,
    Υπουργό Εθνικής Οικονομίας τον Κυριάκο
    Υπουργό Εξωτερικών τον υιό Ντόρας (ήταν άλλωστε σύμβουλος της στο ΥΠΕΞ)...
    Τα υπόλοιπα Υπουργεία στους λοιπούς συμπαρατασόμενους γόνους Βαρβιτσιώτη, Κεφαλογιάννη, Εβερτ, Καλατζάκου, Πάλη κλπ!

    Φανταστείτε την Ελλάδα έτσι και ΜΕΤΑ αποφασίστε, αν θα ψηφίσετε Σαμαρά ή Ντόρα!

  43. bigfish avatar
    bigfish 21/11/2009 00:22:19

    τα χρήματα από τις εισφορές αγαπητέ πηγαίνανε στην τσέπη του Μητσοτάκη.
    το είχανε καταγγείλει στελέχοι και πρώην βουλευτές παλιότερα σε εκπομπή του μάκη.
    τι έξοδα βουλευτών μας λες τώρα...λογαριασμοί του ψηλού ήτανε
    και το τονίζω επί μητσοτάκη

    • kanis avatar
      kanis @ bigfish 21/11/2009 00:23:46

      Κι ο κύριος Αριστείδης Αλαφούζος δεν είχε κάνει σχετική καταγγελία για κάποια κουπόνια της ΝΔ, που είχε πληρώσει;

  44. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 21/11/2009 01:25:40

    Είναι ανεπιτρεπτο για βγαινουν οπαδοι της Οσιας κορης και να μιλανε για ενότητα που ταχα ο Σαμαρας θετει σε κινδυνο. Η Μητσοτακαινα καλλιεργει το φθόνο, τον διχασμό, τα βρώμικα κόλπα των μηχανισμων 8 ημέρες πριν τις εκλογές. Δεν υπάρχουν ευγένειες έχουμε να κάνουμε με βρωμια. Πρόκειται για αναμετριση του φωτός με την παρακμή. Η οικογένεια ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΞΗ. Αυτό θα σημαίνει ΕΞΥΓΙΑΝΣΗ. Αρκετά δειξαμε ανοχη 30 χρόνια στους Μητσοτακηδες που δεν υπηρξαν ΠΟΤΕ ΝΔ. Ξεμπαζωσαν την παράταξη, εφεραν το σπερμα της διαφθοράς, εφεραν τον διχασμό και την ίντριγκα. ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ. Αηδιάσαμε πια...

    • Κεραυνός avatar
      Κεραυνός @ ΓΙΑΝΝΗΣ 21/11/2009 06:41:12

      Καλά εσύ και οι περισσότεροι απο τους απο πάνω ή είστε παλιοί βαμμένοι Ανδρεοπαπανδρεικοί ή αναγνωρίζετε ετεροχρονισμένα την αξία του Ανδρέα Παπανδρέου.

  45. bigfish avatar
    bigfish 21/11/2009 19:51:57

    και εσύ είσαι ο γιος του μόγγολου

  46. Ελεος avatar
    Ελεος 30/04/2010 13:02:41

    Ok τωρα που βγηκε προεδρος ο Σαμαρας και το 33% των εκλογων εχει γινει 22% τι λετε βρε ειδημονες της πολιτικης? Οταν ο μητσοτακης ελεγε εδω και 20 χρονια οτι ζουμε με δανεικα και οτι βαδιζουμε στην χρεοκοπια ολοι τον λοιδωρουσαν τωρα τι λενε ολοι αυτοι αλλα και εσεις μαζι? Ντρεπομαι πια που υπηρξα για 30 συναπτα ετη οπαδος αυτο του κομματος της ΝΔ ζωντας μεσα στην 10ετια του 80 την απολυτη καταδιωξη οπως και ολοι οι Νεοδημοκρατες της εποχης εκεινης απο τους "δημοκρατες"-Πρασινοφρουρους. Και δεν ντρεπομαι για το κομμα της ΝΔ ουτε για τους αγωνες που εχω κανει για την ΝΔ αλλα ντρεπομαι που αυτοι που σημερα υποτιθεται οτι ειναι η βαση της ΝΔ ειναι απλα κατευθυναμενα προβατα απο ενα συστημα που το καθοδηγει η εμπαθεια για τον μοναδικο πολιτικο που επι 20 χρονια ελεγε την αληθεα στον ελληνικο λαο. Δυστυχως η διαλυση της ΝΔ ειναι κοντα γιατι πλεον το κομμα εχει γινει ανδρο καιροσκοσπων με ηγετες τα 2 συναιτερακια Σαμαρα και Αβραμοπουλο. Να το χαιρεσται το κομμα ετσι οπως το καταντησατε!!!

    • bigfish avatar
      bigfish @ Ελεος 01/05/2010 00:19:53

      ναι ναι πρόβατα είναι,ενώ εσείς που ψηφίσατε την ντόρα είστε οι έξυπνοι.
      όσο για τον μητσοτάκουλα που μιλούσε για χρεωκοπία του κράτους
      για ρώτα πόσα έφαγε την τριετία αυτός και οι κουμπάροι του??

  47. Ελεος avatar
    Ελεος 01/05/2010 11:11:39

    "BigFish says:
    01/05/2010 at 00:19ναι ναι πρόβατα είναι,ενώ εσείς που ψηφίσατε την ντόρα είστε οι έξυπνοι.
    όσο για τον μητσοτάκουλα που μιλούσε για χρεωκοπία του κράτους
    για ρώτα πόσα έφαγε την τριετία αυτός και οι κουμπάροι του??"

    Πρωτον δεν ειμαι Μητσοτακικος ή μαλλον ειμαι τοσο Μητσοτακικος οσο Μητσοτακικος ειναι και ο Σαμαρας.
    Δευτερον η ερωτηση ειναι αν ο Μητσοτακης ειναι ο μονος πολιτικος που μας ελεγε επι 20 χρονια οτι ζουμε με δανεικα και οτι οδευουμε σε χρεωκοπια σαν χωρα (και εγω δεν ειμαι φαν του Μητσοτακη αλλα το οτι ηταν ο μονος που εκρουε τον κωδωνα του κινδυνου του το αναγνωριζω ετσω και εκ των υστερων) και απαντηση στο ερωτημα αυτο σιγουρα δεν ειναι ο ας τον χαρακτηρισω συμψιφισμος οτι και οι δικοι του εφαγαν, αυτες οι απαντησεις με τετοιου ειδους επιχειρηματολογια ειναι επιχειρηματολογια καφενειου που εγω δεν την λαμβανω υπ οψιν μου καν αλλωστε με επιχειρηματολογια καφενειου εκτρεφονται τα καλυτερα προβατα στην Ελλαδα.
    Τριτον πως ειναι δυνατον να πιστευετε οτι ο ιδιος ανθρωπος (Σαμαρας) που ιδρυσε δικο του κομμα και απετυχε (ας μην ξεχναμε και την συνεργασια με το ΠΑΣΟΚ του Ανδρεα Παπανδρεου που για εμας τοτε ηταν το λιγοτερο προδωσια) και οδηγησε το κομμα του στην καταστροφη με τις λαθος κατευθυνσεις που τραβηξε θα πετυχει τωρα σε ενα κομμα που αν το δειτε και πιο αντικειμενικα αυτη την στιγμη βρισκεται με την βαση του σχεδον διχασμενη (οχι για το διλλημα Σαμαρας ή Ντορα αλλα για το γεγονος οτι προεδρος στο κομμα εινια καποιος ο οποιος εχει στο παρελθον φυγει απο το κομμα (δεν θα μιλησω για τις φημες περι χρηματισμου του τοτε γιατι θα ακουσω πολα απο εσας που οι περισσοτεροι τοτε μπορει να εισασταν και μικρα παιδια) εχει ριξει μια κυβερνηση του κομματος που υποστηριζεται και βρεθηκε απεναντι στο κομμα αυτο και η δηθεν δικαιολογια οτι δεν πηγε εναντια στο κομμα αλλα εναντια στον Μητσοτακη δεν ευσταθει γιατι ο Μητσοτακης μετα τις εκλογες του 1993 εφυγε και ανελαβε ο Εβερτ που δεν πιστευω να μπορει καποιος απο εσας να τον χαρακτηρισει Μητσοτακικο και μετα οταν συνεργαστηκε με το ΠΑΣΟΚ παλι επι Εβερτ εγινε και οχι επι Μητσοτακη.
    Και ομως αυτος ο ανθρωπος βγηκε και ειπε αρκετες φορες ως τωρα οτι οποιος εχει πληγωσει και εχει κανει κακο στο κομμα να φυγει και αναρρωτιεμαι γιατι δεν εχει ηδη τοτε φυγει αφου λεει οτι κρατα τον λογο του αφου ειναι ενας απο αυτους που εχουν κανει οχι απλα κακο στο κομμα αλλα εκ των εσω αλλα ειχε βρεθει και απεναντι στο κομμα στο παρελθον.
    Τα ιδια ισχυουν και για τον εταιρο καππαδοκη του κομματος αυτη την στιγμη τον Αβραμοπουλο που ειναι πια γνωστο το αλισβερισι του με το συναιτερακι του που εφεραν τον εναν στην προεδρια και τον αλλο στην θεση Νουμερο 2 στο κομμα. Και αυτος ειχε φυγει απο το κομμα και μαλιστα επι Καραμανλη (εδω δηλαδη δεν εμπλεκεται καν ο Μητσοτακης) εφτιαξε κομμα και το δοελυσε πριν καν παρει μερος σε εκλογικη αναμετρηση πανω σε αυτους ειναι στηριγμενη αυτη τη στιγμη η ΝΔ στην προσπαθεια που γινεται για να ορθοποδησει και να προχωρησει μπροστα το κομμα. Αυτοι που ουτε τον καθαροαιμο απο κουνια ΝεοΔημακρατη δεν μπορουν να εμπνευσουν ποσο μαλλον τους απολιτικ "κεντρωους" που πρεπει να προσελκυσει το καθε κομμα που θελει να ανεβει στην εξουσια. Το διλλημα λοιπον δεν ειναι Σαμαρας ή Ντορα αλλα "ΟΧΙ ΣΑΜΑΡΑΣ-ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟΣ ΑΛΛΑ Ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΣ"
    Παντως παραμεινετε στην γραμμη εκτροφης σας ετσι οπως το συστημα Σαμαρα σας κατευθυνει και οταν τα ποσοστα της ΝΔ θα πεσουν κατω απο το 25% σε επιπεδο εκλογικης αναμετρησης και οχι Δημοσκοπησεων οπως τωρα ειναι τοτε ισως να ανοιξετε τα ματια σας αν ειστε πραγματικα ΝεοΔημοκρατες γιατι αν ειστε απλα Σαμαρικοι δεν θα σας ενδιαφερει και πολυ το μονο που θα θελετε ειναι τον Σαμαρα στην προεδρια και την λαϊκη δεξια στο 20% αυτο θα σας φτανει ε λοιπον σε εμενα που σιχαινομαι το ΠΑΣΟΚ δεν μου φτανει αλλα ουτε και στον δρομο του κομματος με τον Σαμαρα οδηγο θα προχωρησω, αλλωστε βλεπω οτι ενδιαφερεσται για τον καρατζαφερη και τους ακραιους του γιατι αυτο σας ενδιαφερει οχι να ειστε η μεγαλη κεντροδεξια παραταξη αλλα απλα η Λαϊκη Δεξια ε εμενα αυτο δεν μου κανει και μην τυχον βγει κανενας απο εσας και με χαρακτηρισει μη πατριωτη γιατι δεν ξερει εμενα ουτε την ιστορια της οικογενειας μου. ξερω οτι το blog ειναι φιλοΣαμαρικο δεν ειμαι ηλιθιος αλλα την γνωμη μου θα την γραφω οσο θα την δημοσιευει το blog αν και ειμαι σιγουρος οτι καποια στιγμη θα λογοκριθουν τα σχολια μου μολις χαρακτηριστω απο εσας και τους υπευθυνους αλλα δεν με νοιαζει.

    • bigfish avatar
      bigfish @ Ελεος 01/05/2010 19:17:22

      Καταρχήν προτιμώ τον Στυλιανίδη για πρόεδρο της ΝΔ παρά τον Σαμαρά,
      αλλά από την στιγμή που είχα να διαλέξω μεταξύ Μπακογιάννης -Σαμαρά διάλεξα τον Σαμαρά.

      Όσο για τον μητσοτάκη μπορεί να μιλούσε για χρεωκοπία της χώρας στο μέλλον, αλλά αυτό τι σημαίνει?Εντάξει Άξιος που το έλεγε, αλλά αυτό δεν τον καθιστούσε τον κατάλληλο πρωθυπουργό όπως άλλωστε φάνηκε.Υπήρχαν και άλλα προβλήματα εκείνη την εποχή εκτός του οικονομικού,όπως επίσης υπήρχαν και σκάνδαλα και αμή τι άλλο ο κόσμος "τα πρόβατα όπως τους λες" επηρεάζονταν περισσότερο από αυτά,
      άλλωστε ούτε και κανένας πολιτικός είχε συγκινήθηκε από την δήλωση του Μητσοτάκη περί χρεοκωπίας μέχρι σήμερα.
      Μεγάλο ρόλο έπαιξε και ο βίος του όσο και ο χαρακτήρας του που μόνο αξιοπιστία δεν έμπνεαν όσο και αν εσύ το θεωρείς επιχειρηματολογια καφενειου,άλλωστε και εσύ αναφέρεις για φημες περι χρηματισμου του Σαμαρά,αυτό δηλαδή τι είναι?
      Βλέπεις όλα παίζουν ρόλο είτε, είναι αλήθειες ή ψέμματα, είτε προπαγάνδες ή κουτσομπολιά.
      Η κοινωνία μας σήμερα επηρεάζεται πολύ εύκολα,και γι αυτό δεν φταίει μόνο ένας.

      Λες ο ανθρωπος (Σαμαρας) που ιδρυσε δικο του κομμα απετυχε,προσθέτω και εγώ ότι και ο μητσοτάκης με το έτοιμο κόμμα της ΝΔ απέτυχε γιατί δεν ξαναεκλέχθηκε.
      Εντωμεταξύ ο Έβερτ (ο οποίος υποστήριξε την ντόρα)όταν εκλέχθηκε πρόεδρος δεν θυμάμαι να έκανε πρόταση στον Σαμαρά η σε κάποιον άλλον να γυρίσουν πίσω,τι έπρεπε δηλαδή να κάνει ο Σαμαράς να πει εντάξει έφυγε ο Μητσοτάκης κλείνουμε τώρα το μαγαζί?Ποια θα ήταν τότε η αντίδραση των ψηφοφόρων του?
      Αντιθέτως όμως όταν ο Καραμανλής ζήτησε ανοιχτά να επιστρέψουν όλοι, τότε δέχτηκαν και γύρισαν αξιοπρεπώς και πανηγυρικά.
      Αλλά ρωτώ ,γιατί δεν βγήκε τότε κανείς να εκφράσει την δυσφορία του???που ήταν τότε η ντόρα???που ήταν ο μειμαράκης???
      που ήταν όλοι αυτοί που βρίζουν σήμερα τον Σαμαρά??
      Γιατί δεν "γιουχάραν" κατά τον ίδιο τρόπο και τον Καραμανλή που ζήτησε να γυρίσει πίσω ο Σαμαράς ,που όπως λες κι εσύ είχε βλάψει μέχρι τότε το κόμμα της ΝΔ?
      Αντιθέτως κράτησαν το μεγάλο τους στόμα κλειστό γιατί διψούσαν για εξουσία και έτσι η ΝΔ ξανάγινε κυβέρνηση.(και άρχισε το φαγοπότι στο οποίο πρωτοστάτησαν τα μεγάλα στόματα)

      Σ ένα κόμμα όπως η ΝΔ που είναι εκφραστής της δημοκρατίας, όλοι έχουν ίσα δικαίωματα άσχετα άν κάποιοι θέλαν τον Σαμαρά να απέχει από υποψήφιος για την προεδρία.Αυτοί λοιπόν δεν θα έπρεπε να υπάρχουν σήμερα σ αυτό το κόμμα αλλά ούτε και σ αυτό το κράτος.
      Ο Σαμαράς ΈΚΛΕΧΤΗΚΕ πρόεδρος από την βάση.Ξέρω ότι πονάει σε κάποιους που θα πολεμήσουν με τον τρόπο τους για να τον κρατήσουν χαμηλά, αλλά δεν θα τα καταφέρουν.