03/07/2008 19:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μητσοτάκηδες, Παπανδρέου και τώρα Καραμανλήδες.

Είναι φανερό ότι η δημοκρατία μας αντιμετωπίζει τη σοβαρότερη απειλή από το 1974.

Πλήττονται οι πυλώνες της: οι τρεις γνωστές οικογένειες που, κατά παράδοση τα τελευταία 50-60 χρόνια, ειδικεύονται στην παραγωγή ηγετών.

Ποιοι βρίσκονται πίσω από το φρικτό σχέδιο υπονόμευσης της δημοκρατίας μας;

Οι παπικοί, οι εβραίοι, οι Τούρκοι, οι Νεφελίμ; Κανείς δεν ξέρει. …

Ας ελπίσουμε να ξέρει τίποτε και να μας το πει την Κυριακή στο κήρυγμά του ο παππούλης ο Άνθιμος. (Ειδάλλως κάτι θα σκεφθεί ο Λιακόπουλος...)

(«Πανδώρα», στο «Βήμα», σήμερα...)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nick avatar
    Nick 03/07/2008 19:15:10

    Δεν νομίζω ότι είναι φρικτό σχέδιο υπονόμευσης, μιας και οι ίδιες "δημοκρατικές δυνάμεις" (χαχαχα) την υπονόμευσαν. Από τα 2CV και τα ζιβάγκο στα μεταξωτά πουκάμισα και τις Mercedes.

    Για τα μάυρα και αριστερά ρε γμτ!

  2. jay.z avatar
    jay.z 03/07/2008 19:38:41

    Anonymous
    July 3rd, 2008 at 7:28 pm

    Μήν χαίρεσαι ανώνυμε δεν κλείνει το σκάνδαλο της siemens. λάθος σε πληροφορήσαν. εσύ εντωμεταξύ συνέχισε να το παίζεις ρομπέν των δασών στα σουπερμάρκετ. τι σε κόφτει;

  3. teddy avatar
    teddy 03/07/2008 20:26:32

    Το "σύνδρομο του Ελληναρά" οι ψυχαναλυτές (μεταξύ αυτών και ο αξέχαστος ο Κορνήλιος)το έλεγαν δικαίως αρρωστημένο φαντασιακό. Ο μηχανισμός είναι: Απώθηση - τραυματική στέρηση - ψευδής αναπλήρωση. Ο παππούς Κάρολος το έλεγε ψευδή συνείδηση. Και τα δύο δόκιμα είναι.
    Να μου το θυμηθείτε όμως, την επόμενη φορά που θα βγεί ο "Ζορρό" εκεί πάνω, στη "νέα πατρίδα" του ζουρλιάρη, μπορεί να πέσει γιαούρτι. Πραγματικό αυτή τη φορά, όχι σικέ.

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/07/2008 20:39:47

    η δημοκρατία πλήττεται

    πρώτον, γιατί οι τσιφλικάδες δεν συμφωνούν στην μοιρασιά (επειδή ο αρχιερέας της διαπλοκής τα βρόντηξε ύπο την πίεση «αγνώστων» εκβιασμών, και ο αντικαταστάτης του, πιό ανίκανος και τεμπέλης, εκβιάζεται για προσωπικά). Επείσης η μοιρασιά είναι δυσκολότερη όταν έχει μικρύνει η πίττα.

    δεύτερον, γιατί μάθανε ότι απαυτονόμαστε και πλάκωσαν κτλ. είτε είναι οι μεν για την δικιά τους δουλειά είτε οι δε για την δικιά τους...Εδώ την πέφτουν οι μεν στους δε στο NYSE, με αντικείμενα την ...Ζήμενς και τον ΟΤΕ. Στην κόντρα των μεγάλων, είμαστε σαν αυτόν που είναι ανάμεσα στον σκύλο που κάνει πιπί και την κολώνα της ΔΕΗ.

    τρίτον, σε καιρό ύφεσης, έλλειψης ρεύματος κλπ., η διαχείρηση είναι ακόμα δυσκολότερη

    Το μόνο που λείπει είναι οι προστάτες μας από τον εξ ανατολών κίνδυνο, οι Τούρκοι.

    Σίγουρα πλήττεται η Δημοκρατία. Και η αντίδρασή μας;

  5. Bauer avatar
    Bauer 03/07/2008 20:54:20

    archaeopteryx (July 3rd, 2008 at 8:39 pm),
    το ότι οι τσιφλικάδες σκοτώνονται είναι καλό για μας τους αγρότες, το ότι η πίτα θα μικρύνει πολύ, πάλι καλό γιατί θα χρεωκοπήσουν μερικοί χλιδάμπουρες που τρώνε μόνο χαβιάρι και όχι τις πατάτες μας.
    Το ότι η πολιτική θα γίνει άνω κάτω και θα γλυτώσουμε από μερικούς αρχοντορεμπέτες, πάλι καλό είναι, η οικονομική επιτήρηση εμάς τους αγρότες κακό δεν μας κάνει. Θα σταματήσουμε το βαμβάκι (ο Sir Thomas Lanaras πάει...), θα βάλουμε σπαράγγια. Στο Μόναχο οι τιμές λιανικής είναι πολύ πιο χαμηλές από την Αθήνα, αλλά ο έμπορας μας πληρώνει πολύ καλύτερα από της λαχαναγοράς Ρέντη..
    Έσταξε η ουρά του γαιδάρου, κι άν χαθεί το Καρ..νλέικο!

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/07/2008 21:04:53

    Ναι σε όλα, αλλά η ανεργία θα πονέσει, θα υπάρξουν δυσκολίες...

    δεν λυπάμαι αυτούς που θα χάσουν τις Porsche,

    λυπάμαι αυτούς που θα κόψουν την σάλτσα απο τα μακαρόνια για οικονομία. Λυπάμαι για αυτούς που σήμερα είναι υπάλληλοι και θα σερβίρουν φραπέδες (αν είναι τυχεροί), λυπάμαι για αυτούς που δεν θα μπορούν να μεταναστεύσουν,

    λυπάμαι για αυτές που στην απελπισία τους θα «ερωτεύονται» τον Γενικό Γραμματέα τους

    Και θυμώνω...

  7. Basil avatar
    Basil 03/07/2008 21:08:01

    Καλώς τους, καλώς τους

    Πως πάει ρε μάγκες; Πάνε τώρα τα παλιά τα μεγαλεία, και το βιβλίο πάει, και ο αρχιερέας που σας στήριζε. Τώρα πως θα τροφοδοτηθούν τα νησία με τουρκική ηλεκτρική ισχύ;
    Κλάφτε με μαύρο δάκρυ, και κάντε και καμμιά βαθυστόχαστη ανάλυση για τη ψευδή συνείδηση, για τον δημοκρατικό δρόμο της Τουρκίας, διαδηλώστε μαζί με τους απόγονους του Κρούμου, και πείτε μας πόσο καλό κάνει το χασισάκι...

    Ενας ροκαμπίλης και ο Σόρος θα μας σώσει...

    Μια απορία έχω, πόσα σας έδωσε η καλή SIEMENS;

  8. oldfashioned avatar
    oldfashioned 03/07/2008 21:15:56

    To χασισάκι; Κάτι άκουσα για κάποιους εκεί κάτω στο Ρέθυμνο που έχουν ένα επίθετο σαν ...γιάννης, κάτι τέτοιο. Κι αυτοί του Σόρος, έ; Και χορεύουν ροκαμπίλι και ζειμπέκικο; Μήπως φοράνε και μάσκες και γίνονται και οι Ρομπέν του Βασιλόπουλου (κάτι σαν Little John να πούμε, ταιριάζει και τ' όνομα;
    Πάει ο κόσμος χάλασε!

  9. Basil avatar
    Basil 03/07/2008 21:58:17

    @ oldfashioned

    Robin Hood, Little John and father Tak, οι υπεραπιστές του Λεοντόκαρδου;
    Ενάντια στο Σερίφη του Nottinham; και τον Ιωάννη τον ακτήμονα; Αυτό δεν ήταν μύθος και μάλιστα χοντρός. Τελικά έχουν δίκιο: live your myth in Greece. Μόνο μην μου λες μπούρδες για ψευδή συνείδηση.

    Και κάτι άλλο, αυτοί οι Γιαννηδες και οι παρατρεχάμενοι, ναι δουλεύουν για τον μπάρμπα Σόρος.
    και ας χορεύουν πεντοζάλι

  10. Theodore avatar
    Theodore 03/07/2008 22:14:04

    Οι οικογενειες, δε φταινε κι αν δεν υπηρχαν θα τις εφευρισκε ο Ελληνας, για να κανει χρηση,γιατι σ αυτο, ειναι μανουλα.
    Να κολλαει σαν τη βεντουζα διπλα, για να βολευεται.

  11. Σπύρος avatar
    Σπύρος 03/07/2008 22:15:56

    Οι ψυχαναλυτές όμως μιλούν και γιά την χαμηλή αυτοεκτίμηση πού νοιώθουν ορισμένοι πού μισούν τον εαυτό τους και εμφανίζουν βαθύτατα πλέγματα κατωτερότητας και γιά λόγους μετουσίωσης αναπτύσσουν παραλήρημα μεγαλείου θεωρώντας οτι κατοικούν στο Λουξεμβούργο...
    Αυτά δεν τα θυμούνται οι ψυχαναλυταράδες πού μιλάνε γιά φαντασιακό??
    Αυτα δεν τά ξέρουν τά Σοράκια..??

  12. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 03/07/2008 23:06:19

    Η υποθεση της 17 Νοεμβρη δεν εθετε σε κινδυνο τα τζακια, οπως σημερα η Σημενς...Ceci explique celà που λενε και οι πουρκουαδες

  13. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/07/2008 23:44:30

    νόμιζα ότι η 17Ν ήταν ο καυγάς μεταξύ των τζακιών, άντε και καμιά προσωπική διαφορά, άντε και η δολοφονία λίγων ξένων για να αποκτήσει «πολιτική» επίφαση, τρομάρα μας. Λάθος το ερμηνέυω;

    Βέβαια με την 17Ν πέθαιναν άνθρωποι, ενώ το εκπολιτισμένο Δ' Ράϊχ «αγοράζει» δεν δολοφονεί πλέον.

  14. Helmut avatar
    Helmut 04/07/2008 10:39:40

    Η Πανδώρα καταφέρεται ενάντια στις 3 οικογένειες;

    You don't bite the hand that feeds you...

  15. ataktos avatar
    ataktos 04/07/2008 10:56:24

    mou kani entiposi pos sto Eladistan mehri tora den askithike dioksi kata Siemens gia paragogi MAVROU XRIMATOS .Nomothesia iparhi evropaika nomothesia .

  16. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/07/2008 12:29:40

    atakte, το έκανε αντι για μας η Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς στις ΗΠΑ, κάναμε και οικονομία!

  17. ataktos avatar
    ataktos 04/07/2008 14:11:47

    stin Igia sou!!!