Μητρόπουλος: Αφού δεν καταργούμε το ψηφισμένο, το μνημόνιο δεν τελείωσε
28/02/2015 20:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μητρόπουλος: Αφού δεν καταργούμε το ψηφισμένο, το μνημόνιο δεν τελείωσε

Ευθεία αμφισβήτηση και του Αλέξη Μητρόπουλου στο πρόσωπο του Αλέξη Τσίπρα.

Κριτική στην ηγεσία και στην συμφωνία του Eurogroup άσκησε ο κ. Αλέξης Μητρόπουλος κατά την ομιλία του στην Κεντρική Επιτροπή του ΣΥΡΙΖΑ λέγοντας: «να πάψετε να θεωρείτε ότι τελείωσε το μνημόνιο γιατί μας απαγορεύουν να καταργήσουμε το ψηφισμένο, καθώς στην συμφωνία υπάρχει η ρήτρα ανάδοχής της ιδιοκτησίας του ψηφισμένου μνημονίου». Συνεχίζοντας ανέφερε ότι πρέπει να δώσουμε μάχη για να απαντήσουμε σε ότι είναι σε βάρος της χώρας και υποστήριξε ότι «βεβαίως δεν πρέπει η συμφωνία να ψηφιστεί από την Βουλή».

Είναι μια πολύ σημαντική παρέμβαση από τον εκπρόσωπο των «πασοκογενών» στον ΣΥΡΙΖΑ, που οξύνει ακόμη περισσότερο την εσωκομματική ρήξη.

Εκτίμησε ότι «ο Σόιμπλε με το δίλημμα χρεωκοπία ή μνημόνιο θα το πάει μέχρι τέλος, πρέπει να περιμένουμε πιο σκληρή γραμμή γιατί σκέφτεται πως θα τρομοκρατήσει τον ευρωπαϊκό νότο και την άνοδο της αριστεράς». Επίσης ανέφερε ότι το κείμενο της συμφωνίας του Eurogroup έχει ασάφειες ως προς τις δεσμεύσεις που είναι σε βάρος της χώρας, ενώ ακόμη και η διατύπωση για το πλεόνασμα δεν οδηγεί σε χαμηλότερο πλεόνασμα. Κλείνοντας, τόνισε ότι οι ρήτρες που φορτώνουν όλο το ψηφισμένο μνημόνιο θα πρέπει να ακυρωθούν με μονομερείς ενέργειες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. η Dimi avatar
    η Dimi 28/02/2015 23:31:09

    ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ - ΣΤΡΑΤΟΥΛΗΣ: “ΔΕΝ ΘΑ ΦΕΡΟΥΜΕ ΓΙΑ ΨΗΦΙΣΗ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ ΤΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ!!!” Άλλη μια δικαίωση του ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ που από την πρώτη στιγμή της Μνημονιακής Επέκτασης, έγραψε πως υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να αποφύγουν την Ψήφισή της στη Βουλή για να μην γίνουν καταγέλαστοι, αυτοί οι ΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ του γλυκού νερού που ωρύονταν με τη ΝΔ! Ο Στρατούλης λοιπόν σήμερα, αναφέρει στο Μέγκα ότι ΔΕΝ ΘΑ ΦΕΡΟΥΝ ΓΙΑ ΨΗΦΙΣΗ ΤΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ, αλλά ίσως τη φέρουν μόνο για ... ενημέρωση.... Ως τετελεσμένο δηλαδή, παραβιάζοντας τη Δημοκρατία και τις ίδιες τις Αρχές που υποτίθεται ότι έχουν! Η ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΝΗΜΟΝΙΟ Ο Στρατούλης λέει πως δήθεν δεν είναι Μνημονιακή η Συμφωνία και δεν χρειάζεται να έρθει στη Βουλή! Η τρανή απόδειξη του εναντίου είναι, ότι επειδή ακριβώς η Συμφωνία Eίναι Μνημόνιο που προϋποθέτει Μέτρα έναντι Δόσεων, χρειάστηκε να περάσει από την ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΒΟΥΛΗ! Και η Ελληνική δεν θα ψηφίσει!!! ΝΤΡΟΠΗ! ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ/ 8 ώρες πριν enikos.gr-Στρατούλης για συμφωνία/28-02-2015 http://youtu.be/pya-9POLYs8

  2. η Dimi avatar
    η Dimi 01/03/2015 00:53:06

    ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΑ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΣΕ ΑΜΕΣΗ ΠΡΑΞΗ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ παρακάμπτοντας τη Βουλή, για την κατεπείγουσα αντιμετώπιση της μεγάλης ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΗΣ ΚΡΙΣΗΣ που μαστίζει τη χώρα; Δίνοντας δωρεάν σίτιση, ρεύμα και διαμονή σε όσους Έλληνες πολίτες το στερούνται; Αλλά και απαγόρευση κατάσχεσης κάθε οικίας η οποία κατοικείται ή αποτελεί το μοναδικό ακίνητο πολίτη Και ενώ τη Συμφωνία Επέκτασης του Μνημονίου δεν θα την φέρει η Κυβέρνηση για Ψήφιση στη Βουλή, για την Ανθρωπιστική Κρίση θέλει να φέρει Νομοσχέδιο που καθυστερεί, ενώ πέρασε ήδη πάνω από ένας μήνας που κέρδισε τις Εκλογές και οι αυτοκτονίες συνεχίζονται... http://on.fb.me/1DEmGJj ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ; Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου μπορεί να δώσει άμεση ανακούφιση σε χιλιάδες Έλληνες που αδυνατούν να πληρώσουν φαγητό, ρεύμα, διαμονή. Με μια ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥΣ σε ΚΕΠ, Δήμους ή απευθείας στο Διαδίκτυο μπορεί να γίνει άμεση επανασύνδεση ρεύματος, ενοικίαση οικίας ή, χορήγηση ηλεκτρονικής εντολής τροφίμων, συμπληρώνοντας μία και μόνο Ειδική Φόρμα. Ο έλεγχος μπορεί να γίνει κατόπιν της άμεσης καταρχήν απόδοσης των παροχών, από μικτά Κλιμάκια υπαλλήλων Υπουργείων, Περιφέρειας, Δήμων, ΔΕΗ και Ενορίας, που θα εισηγηθούν τη συνέχιση, μείωση, τροποποίηση ή, τη διακοπή της παροχής. ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΚΑΤΑΣΧΕΣΗΣ ΣΠΙΤΙΟΥ ΠΟΥ ΚΑΤΟΙΚΕΙΤΑΙ ή, αποτελεί το μοναδικό ακίνητο πολίτη. NOIAZOMAI/ 9 ώρες πριν

  3. Ο μικρός Νικόλας avatar
    Ο μικρός Νικόλας 01/03/2015 09:13:28

    Αυτός πάντως ο φλογερός επαναστάτης έτσι και δεν λάβει καρέκλα, και στο ΚΚΕ-μλ θα προσχωρήσει! Φαρμακερές γλώσσες λένε πως δεν ''αξιοποιήθηκε'', γιατί εκκρεμούν φοροϋποθέσεις, που πιθανότατα βαρύνουν τις δραστηριότητες του γραφείου του.

  4. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 01/03/2015 16:08:58

    Αν είχε σκοτεινά σημεία θα το βούλωνε.Εγώ πιστεύω πως ξεκίνησε ο διαχωρισμός του κόμματος και κάποιοι εκπέμπουν αρχηγικά σήματα.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Μεγάλες στιγμές 01/03/2015 17:49:08

      Σωστό σε βρίσκω. Ο μισός σύριζα σήμερα καταψήφισε τη συμφωνία παράτασης του Βαρουφάκη...

      • foros1 avatar