#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/12/2013 17:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μητροπολίτες... χορηγοί της Χρυσής Αυγής



Το μακρύ χέρι της Χρυσής Αυγής και των νεοναζί στους κόλπους της Εκκλησίας, αποκαλύπτει ο ίδιος ο Ν. Μιχαλολιάκος σε βίντεο που έχουν στα χέρια τους οι ανακρίτριες.

Ο αρχηγός της οργάνωσης δίνει στοιχεία για τους μητροπολίτες που βοήθησαν τη Χρυσή Αυγή και είναι κοντά, εννοώντας βοήθεια με ψήφους και πιθανότατα και χρηματοδότηση. Αναφέρει χαρακτηριστικά ο Μιχαλολιάκος:

«Έχουμε μητροπολίτες που αξίζουν. Ο Πειραιώς Σεραφείμ, που δεν καταλαβαίνει τίποτε. Ο Άνθιμος: Μεγάλος πολιτικάντης. Αυτός ο σκατιάρης αν δεν ήτανε, δεν θα ήταν αρχιεπίσκοπος ο Ιερώνυμος, θα ήταν ο Ευστάθιος που είναι καθαρός... Το έπαιξε δίπορτο ο Άνθιμος. Ο Σπάρτης: Είναι πολύ καλός, δέχτηκε τα παιδιά από την τοπική οργάνωση, έβαλε ένα ολόκληρο γηροκομείο και μας ψήφισε στις εκλογές ο Σπάρτης. Καλός, αλλά επίσης πολιτικάντης, παρά τα πύρινα λόγια του, είναι ο Καλαβρύτων... Αυτοί που είναι διαμάντια στην εκκλησία, τους έχω μετρήσει και ζυγίσει, να ξέρετε είναι: Ο Ανδρέας ο Κονίτσης, ο λεβέντης. Πλήρωνε και το γραφείο μας, όποτε είμαστε... Ο Πειραιώς Σεραφείμ και ο αρχιεπίσκοπος Κύπρου, ο οποίος βοήθησε τώρα στις εκλογές με όλες του τις δυνάμεις και παρά λίγες χιλιάδες ψήφους, θα έβγαινε για πρώτη φορά στην ιστορία της Κύπρου εθνικιστής βουλευτής».

Σε άλλο βίντεο ο κ. Μιχαλολιάκος κατηγορούμενος ως αρχηγός εγκληματικής οργάνωσης εμφανίζεται αναφερόμενος «στους Εβραίους» να επισημαίνει «δεν τα βάζω με τους φτωχούς, με τον φτωχό Εβραίο... φροντίσανε άλλοι και τους καθαρίσανε και τελειώσαμε να πούμε... Από εδώ τουλάχιστον, από την Ελλάδα».

Ο κ. Μιχαλολιάκος εμφανίζεται επίσης σε άλλο βίντεο με ομιλία του να τονίζει στο κοινό του ότι δεν πιστεύει σε εκλογές και συμπληρώνει ότι «αυτό τον τρόπο έχουμε να πολεμήσουμε...».

Όπως φέρεται να αναφέρει ο γενικός γραμματέας της Χρυσής Αυγής:

«...Όχι πως πιστεύω σε εκλογές, για να το ξεκαθαρίσω, να μην παριστάνω και τον δημοκράτη, γιατί υποκριτής δεν είμαι. Αλλά αυτόν τον τρόπο έχουμε τώρα να πολεμήσουμε κι αυτόν χρησιμοποιούμε... Τι το καλύτερο θα ήταν γι αυτούς; Μια προβοκάτσια: Να τρελαθεί κάποιος, να σκοτώσει πέντε-έξι, να τον χρεώσουν στη Χρυσή Αυγή, να τελειώσουν με τη Χρυσή Αυγή. Ε, λοιπόν όχι. Θα έχουμε υπομονή, θα πολεμήσουμε, θα κρατήσουμε τα νεύρα μας γερά και θα νικήσουμε».

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 13/12/2013 18:23:48

    Οποία ευαισθησία ψυχής...

  2. Γιαδικιάρογλου avatar
    Γιαδικιάρογλου 13/12/2013 19:09:29

    Aμφιβάλλω για τον Σπάρτης. Προκειται για έναν σπουδαίο ποιμενάρχη ο οποίος ποτέ του δεν έδειξε πολιτικές προτιμήσεις ή ασχολήθηκε με πολιτικά. Γνωρίζω το πνευματικό ύψος του ανδρός απ΄όταν ήτο καθηγητής στη Μεγαλόπολη και τον μισθό του τον διέθετε ολόκληρο στα φτωχά παιδιά του σχολείου. Ουδέποτε είχε λάβει τον μισθό του. Παραξενεύομαι είναι αλήθεια.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Γιαδικιάρογλου 13/12/2013 19:26:36

      Εἰδικά γιά τόν Σπάρτης εἶναι ὅλα ψέματα!
      Νά εἶσαι σίγουρη γι' αὐτό.

    • Cynthia avatar
      Cynthia @ Γιαδικιάρογλου 14/12/2013 07:18:42

      Επικρατώντας σθεναρά την αμφιβολία σας γιατι θεωρώ πραγματικά τον Ευστάθιο ανώτερη μορφή .

  3. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 13/12/2013 19:29:54

    Ἀπό ἕναν δικτατορίσκο τῆς κακιᾶς ὥρας,τί νά περιμένει κανείς!
    Θά πεῖ ὅτιδήποτε,θά μπλέξει ὅποιους νά 'ναι,ἀπλά γιά νά φανεῖ ὅτι κάποιος εἶναι καί χωρίς νά νοιάζεται γιά τίς συνέπειες τῶν λόγων του...

    • AkriAkri avatar
      AkriAkri @ Κυθήριος 13/12/2013 21:07:52

      Ακριβώς. Ο κ. Μιχαλολιάκος δεν είναι φερέγγυο πρόσωπο, ώστε να λάβουμε στα σοβαρά υπ΄όψη μας τις υστερόβουλες σαχλαμαρολογίες του.
      Προσπαθεί επικαλούμενος τα ονόματα των Ιεραρχών, να προσεταιριστεί κάτι απ΄την σοβαρότητα και το κύρος που έχουνε στην κοινωνία. Ο Σπάρτης ήδη δημοσίως, αρνήθηκε την οποιανδήποτε σχέση με την πολιτική και τη Χ.Α ειδικά.
      Ο ελεεινός καραγκιοζάκος Πρετεντέρης, του ζήταγε πιεστικά πριν από λίγο απ΄το δελτίο των 8:00 με την απύθμενη αναίδεια και την ξεχειλίζουσα χυδαιότητα που τον διακρίνει, να αποδείξει οτι δεν είναι ελέφαντας! Τι ξεπεσμός που ακόμα τους ανεχόμαστε αδιαμαρτύρητα, όλους ετούτους τους αχρείους και καλοπληρωμένους εκμαυλιστές....... Θα υπάρξει τιμωρία και Θεία Δίκη σύντομα; Αβάσταχτη είναι πια η κατάντια.

  4. ΑΠΟΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ avatar
    ΑΠΟΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ 13/12/2013 20:12:18

    Άρα προφανώς η Ν.Δ. θα πρέπει να συλλάβει μητροπολίτες ώς συνεργάτες εγκληματικής οργάνωσης.....

  5. Χαρίδημος avatar
    Χαρίδημος 13/12/2013 21:04:47

    Η Εκκλησία πρέπει να καθαρήσει από αυτούς που υπονομεύουν την Δημοκρατία από ανθέλληνες οπαδούς του Χίτλερ

  6. δημης avatar
    δημης 13/12/2013 21:52:29

    Δυστυχώς ...και η ΝΔ καί το..ΠΑΣΟΚ έχουν ή είχαν τους δικούς τους "ΔΟΝ ΚΑΜΙΛΟ"...

  7. sender avatar
    sender 13/12/2013 22:05:30

    Με ποιό δικαίωμα,αυτοί,ανακατεύονται με την θρησκεία της αγάπης,την οποία καταδιώκουν,διότι αντιτίθεται στις ιδεοληψίες τους.

  8. Νικήτας avatar
    Νικήτας 14/12/2013 00:12:44

    Εχθές 13/12 ήταν ημέρα μνήμης της σφαγής και καταστροφής των ηρωικών Καλαβρύτων απο τους ναζιστές και αυτήν την μέρα α π α γ ο ρ ε ύ ε τ α ι οποιαδήποτε αναφορά σε έλληνα ναζιστή όπως περήφανα δηλώνει αυτός.

  9. Katia avatar
    Katia 14/12/2013 00:34:31

    Άμεσο ξήλωμα σε όποιον Ιεράρχη αποδειχθεί πως σιγοντάριζε τους δολοφόνους της Χρυσής Αυγής.

  10. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 14/12/2013 00:36:29

    Απο τα εκατονταδες βιντεο που κυκλοφορουν για αυτους,ελαχιστα μπορεις να τα λαβεις σοβαρα υπ'οψιν.
    Δυστυχως βρηκαν χωρο στα Δεξια και γεμιζουν τα κενα,ετσι γινεται στη φυση και στην πολιτικη.Τιποτα δεν μενει κενο...
    Μια σοβαρη ανανεωση στην ΝΔ θα ελυνε το προβλημα

  11. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 14/12/2013 03:56:24

    Βρήκαν να κατασυκοφαντήσουν τον αγιότερο ίσως ιεράρχη που έχει η Εκκλησία της Ελλάδος. Με τόσες συκοφαντίες που έχει υποστεί ο Σπάρτης Ευστάθιος, τότε με τις αρχιεπισκοπικές εκλογές από τον Μεσσηνίας Χρυσόστομο Σαββάτο (τον οποίο συγχώρεσε με ανεξικακία, χωρίς ο Σαββάτος να ζητήσει δημόσια συγγνώμη για τη λάσπη) και τώρα από όλες τις μεριές, προβλέπω να έχει μετά θάνατον τη δόξα του αγίου Νεκταρίου, που επίσης κατασυκοφαντήθηκε. Του το εύχομαι ολόψυχα και δεν αισθάνομαι άξιος ούτε το χέρι ενός τέτοιου ανθρώπου να φιλήσω.

  12. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 14/12/2013 08:37:05

    Οσοι ψήφισαν ΧΑ ήταν απλά θυμωμένοι με το φαύλο πολιτικό σύστημα. Και παραμένουν θυμωμένοι από τους βλακώδεις χειρισμούς στο θέμα της ΧΑ και της συνεχιζόμενης ατιμωρησίας . Φαίνεται καθαρά πλέον ότι τους πιάνει κρύος ιδρώτας στην περίπτωση που δουν την Κωνσταντοπούλου Υπουργό και τον Κασιδιάρη αρχηγό αξιωματικής αντιπολίτευσης.

  13. benny avatar
    benny 14/12/2013 09:23:40

    .....δυστηχως ο μεγαλυτερος χορηγος της ΧΑ ειναι η κυβερνηση .....την φτωχεια την αντεχεις ...την αδικια ομως ποτε .....αν δεν τιμωρηθουν αυτοι που μας εφεραν ως εδω ,θα συνεχισει την ανοδο της .....ΚΑΘΑΡΣΗ

  14. martios avatar
    martios 14/12/2013 09:33:18

    Οι πόλεμοι και οι διεθνείς συρράξεις γενικώτερα λαμβάνουν την ονομασία τους
    από τα συμπλεκόμενα έθνη και όχι από την ιδεολογία ή το πολίτευμα που μπορεί
    και να συμπίπτει.Συνεπώς έχουμε ελληνοιταλικό πόλεμο,ελληνογερμανικό,ελληνο
    τουρκικό,ελληνοβουλγαρικό,ρωσοτουρκικό,ρωσοιαπωνικό κλπ.Επίσης ο πυρηνι
    κός όλεθρος της Ιαπωνίας υπήρξε αμερικανικό και όχι δημοκρατικό ''δώρο''ενώ
    στην Κύπρο το 1974 εισέβαλε η Τουρκία και όχι ο Σοσιαλισμός του Ετζεβίτ.
    Είναι θεμιτό κάποιες ηγεσίες να προσπαθούν να αποενοχοποιήσουν τους λαούς τους αλλά ας μη ''μασάμε'' και εμείς.