#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/05/2010 15:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μην σας παραπλανούν με τις εικόνες απο τις φωτιές

 



Επειδή είναι βέβαιον ότι τα κανάλια θα κάνουν την τρίχα, τριχιά, και δεδομένου ότι ένας ρεπόρτερ ήταν μαζί με το μπλόκ των αναρχικών, αλλά και αρκετοί φίλοι παρακολούθησαν από κοντά αυτό το τμήμα της διαδήλωσης, να είναι σαφές εξʼ αρχής ότι τα επεισόδια που προκλήθηκαν, ήταν λίγα και πολύ χαμηλής έντασης. ʽΗδη, βλέπουμε σε ορισμένα σάϊτ (όπως του Δημοσιογραφικού Οργανισμού Λαμπράκη), και ακούμε σε ραδιόφωνα, ότι το κύριό τους θέμα είναι τα επεισόδια. Βέβαια, η εικόνα της φωτιάς στο βανάκι της ΕΡΤ στον πεζόδρομο της Κοραή, προσφέρεται για εντυπωσιασμό, αλλά δεν είναι αυτό το στιγμιότυπο που δίνει το στίγμα της σημερινής διαδήλωσης. Ούτε και το μπλόκ των αναρχικών, οι οποίοι και αρκετοί ήταν και μικρά επεισόδια προκάλεσαν. Φαίνεται μάλιστα, πως δεν ήταν διατεθειμένοι να πάνε σε «χοντρά» επεισόδια, δεδομένου ότι δεν είχαν, όπως άλλες φορές, αρκετό εξοπλισμό μαζί τους, όπως μολότωφ, κ.λ.π.

Η ομάδα που συγκρούστηκε με τα ΜΑΤ δεν ήταν παρά καμμιά εκατοστή άτομα, τη στιγμή που το μπλόκ τους κυμαινόταν περί τα 1.500-2.000 άτομα. Από την αρχή τους συνόδευαν πολλές διμοιρίες των ΜΑΤ. Παρουσία, που είναι πασίγνωστο ότι αποτελεί «βούτυρο στο ψωμί τους» και τους κάνει να εξαγριώνονται. Το ερώτημα είναι εάν πράγματι αυτό ήθελε σήμερα η ηγεσία του υπουργείου «Προστασίας του Πολίτη». Σε συνθήκες οργής του κόσμου για τα αντιλαϊκά μέτρα, όταν έχουν συλληφθεί ορισμένα φερόμενα ως μέλη του Επαναστατικού Αγώνα και το «μαυροκόκκινο» μπλόκ κατεβάζει στο δρόμο μερικές χιλιάδες κόσμο, τόσο δύσκολο είναι να μαντέψει ο κ.Χρυσοχοΐδης ότι η «κολλητή» παρουσία ΜΑΤ σε αυτό το τμήμα της πορείας είναι «αιτία πολέμου»;

Εκτός κιʼαν πράγματι ήθελε αυτό. Να γίνουν επεισόδια, ούτως ώστε να φοβηθεί ο κόσμος και να μην κατεβεί την Τετάρτη στην πανελλαδική απεργία. Να σημειωθεί πως οι αναρχικοί, στην πορεία τους σε όλη τη Σταδίου, έως και το Σύνταγμα, δεν έκαναν κανένα ιδιαίτερο επεισόδιο. Και ό,τι πετούσαν στα ΜΑΤ, αυτά δεν ήταν παρά πλαστικά μπουκάλια νερό. Στο Σύνταγμα έσπασαν μια τζαμαρία ενός βαν της ΕΡΤ και σημειώθηκαν κάποιοι μικροδιαπληκτισμοί μεταξύ ΜΑΤ και αναρχικών. Στην Πανεπιστημίου έσπασαν κάποιες πολύ λίγες βιτρίνες και στα Προπύλαια έκαψαν το βανάκι της ΕΡΤ.

Με την ευκαιρία, ωραίοι αυτοί της ΕΡΤ. Ηξεραν ότι οι αναρχικοί κατέβαιναν με το σύνθημα «Αλήτες-Ρουφιάνοι-Δημοσιογράφοι» και δύο φορές τα βανάκια της ΕΡΤ βρέθηκαν φάτσα κάρτα με το «μπλάκ μπλόκ». Στα Προπύλαια σημειώθηκαν κάπως μεγαλύτερα επεισόδια. Εκεί ήταν που έπεσαν και 5-6 μολότωφ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anonymous avatar
    anonymous 01/05/2010 15:44:19

    οι συγκεντρώσεις ήταν δυναμικες αλλα ηρεμες.ανταποκριση απο το κεντρο για κεντρο.να μη μας διαφευγει το γεγονος οτι τα βοθροκαναλα εχουν εφεδρεια υλικο απο τα "δεκεμβριανα" για να πλασαρουν τα ψεματα τους.αμφισβητηστε τους εμπρακτα στους φιλους στους γνωστους σας παντου.επιστρεψτε τους τα ψεματα και ο μονος τροπος ειναι να πεισετε τον κοσμο να κλεινει τις τηλεορασεις.

  2. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 01/05/2010 15:46:42

    Ενα εχω να πω: Σε ποδοσφαιρικο αγωνα με πολυ μικροτερο κοσμο απο τον σημερινο γινονται τρισχειροτερα επεισοδια.

  3. Orestios avatar
    Orestios 01/05/2010 15:50:19

    Προπαγάνδα του αισχίστου είδους η ενασχόληση με φωτιές και επεισόδια. Τρομοκρατία από το ΠΑΣΟΚ που βάζει τα τσιράκια του, τους αντεξουσιαστές, να κάνουν θέαμα.

  4. Κάποιος. avatar
    Κάποιος. 01/05/2010 16:05:52

    Μόνο πανό και μπλογκ των κομμάτων της αριστεράς είδα σήμερα στο κέντρο για τις εκδηλώσεις της πρωτομαγιάς.
    Μήπως ήταν και κανένα πανό του πασοκ ή της ΝΔ και μου διέφυγε της προσοχής ;
    Αν ναι, θα χαρώ πολύ να βγεί κάποιος να με διαψεύσει.

  5. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 01/05/2010 16:08:17

    Στην αντιδραση μας πρεπει να υπαρχουν και επωνυμα τηλεφωνηματα στα βοθροκαναλα με ξεφωνητο για την προσπαθεια τους να στρεψουν αλλου την προσοχη των πολιτων. Και επισης, επωνυμες επιστολες και στις εφημεριδες με κοινοποιηση στα εντιμα blogs για να αναρτωνται σ΄αυτα αν δεν δημοσιευονται απο τις εφημεριδες, ωστε οι πολιτες να ξερουν ποιος ειναι ποιος και τι κανει καθε μεσο για να υπαρχει και η ανταποδοση, δηλαδη η οριστικη αποχη απο την αγορα εφημεριδων, φυσικα με τις γνωστες εξαιρεσεις ("Ποντικι", "Παρον" κλπ.).

  6. gekapsa avatar
    gekapsa 01/05/2010 16:09:56

    Ποια επεισόδια; Ο κοσμακης στηριζει τα μετρα για τη διάσωση της χωρας, όσο σκληρα κι αν ειναι. Γιατι καταλαβαίνει οτι ειναι καλυτερο να χασει 2 μισθους , αντι να χασει τελείως τη δουλεια του.
    Την καλύτερη κυβερνηση της μεταπολιτευσης έχουμε, όσο κι αν δεν αρεσει σε κάποιους

    • Κάποιος. avatar
      Κάποιος. @ gekapsa 01/05/2010 16:12:53

      Hi Jeffry, how are you ;
      Nice nickname!

    • Αγανάκτηση avatar
      Αγανάκτηση @ gekapsa 01/05/2010 16:21:24

      Υπομονή. Σε ένα χρόνο από τώρα, εσύ και άλλοι σαν και σενα θα τους κυνηγάς για να τους γιαουρτώσεις.

      Αγαπητέ, το ΠΑΣΟΚ ανήκει στην κατηγορία των πολιτικών επιχειρήσεων. Συνήθως οι μέτοχοι κάθε εταιρείας εαν δεν έχουν τα κέρδη που περιμένουν, αρχίζουν και πουλάνε τις μετοχές τους.

      • gekapsa avatar
        gekapsa @ Αγανάκτηση 01/05/2010 16:26:25

        Τι μας λές τετοια ωρα ρε φίλε; Καταφέρατε με 2 εκλογικές νίκες να μείνετε μόνο 5 χρόνια!! Και ο Πρωθυπουργός σας δεν έχει ανοιξει το στοματακι του εδώ και 7 μήνες; Γιατί άραγε;

      • Αγανάκτηση avatar
        Αγανάκτηση @ Αγανάκτηση 01/05/2010 16:32:15

        Φέρσου έξυπνα, κάν'τηνε νωρίς φιλαράκο κι άσε τους άλλους να φάνε τις τομάτες.

        Και που'σαι, μετά πήγαινε να μαζέψεις από κάτω τις πιο ώριμες γιατί θα σε'χει φάει η πείνα.

        Όπως και όλους μας δηλαδή, χάριν της "χαρισματικής" ηγεσίας του κόμματός σου...

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ Αγανάκτηση 01/05/2010 16:34:05

        Στην αρχή σε μπέρδεψα με τον Jeffry αλλά αυτός γράφει greeklish.
        Ελα gekapsa παραδέξου το, ο Θόδωρος δεν είσαι ;

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ gekapsa 01/05/2010 16:25:07

      χμ ...με μπέρδεψες...για ποιους μιλάς τώρα; για την τρόικα ή για τους υπό κηδεμονία;
      Αν μιλάς για την τρόικα να το συζητήσουμε αν μιλάς για τους υπό κηδεμονία σε τέτοια ηλικία μόνο οι πνευματικά ανίκανοι ή αδύναμοι τίθενται υπό κηδεμονία...αν και τώρα που το σκέφτομαι έχουν αυτογνωσία των δεξιοτήτων τους αφού μόνοι τους αναζήτησαν κηδεμόνα που θα τους αφήσει να παίζουν με τα ...νεροπίστολα και τα καραβάκια τους.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 01/05/2010 16:32:05

        Πρώτον δεν ήταν Πρωθυπουργός μας ήταν εκλεγμένος Πρωθυπουργός της χώρας σαν αυτόν που εκλέχτηκε την 4η Οκτωβρίου και ανακοίνωσε 6 μήνες μετά ότι παραχωρεί την λήψη των αποφάσεων στους κηδεμόνες του.
        Ο ένας λοιπόν κρίθηκε από τον Ελληνικό λαό αναποτελεσματικός ο άλλος δεν τόλμησε καν να κριθεί απλά παραδόθηκε οικειοθελώς υπό κηδεμονία, εν ασχολούμενος με Τιτανικούς, πιστολάκια και κανό....

      • gekapsa avatar
        gekapsa @ Ο Ιθαγενής 01/05/2010 16:36:13

        Καταλαβαίνω την αγανάκτησή σου φιλάρα. Σαν τον κερατωμένο σύζυγο , που του φταίνε οι γείτονες.

        Πάντως άν ο τεως Πρωθυπουργός δεν ανοιξει το στοματάκι του , να πει κάτι, μέχρι την επόμενη ΔΕΘ...βλέπω 3 τετραετίες ΠΑΣΟΚ άνετα (να ' ναι καλά και ο εκλογικός νόμος του Προκόπη!)

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 01/05/2010 16:40:33

        χαχαχα πάντα μόνο αυτό σας ένοιαζε τα δωράκια των μιζών από το Κράτος αλλά να μην είναι και 500,000,000...

        ...εσύ ψήφισες για τα λεφτά που υπάρχουν οπότε κοίτα στο δικό σου κεφαλάκι ποιος είναι απατημένος...

        Εγώ τον Υπουργό Παιδείας και Εξωτερικών του Σημίτη, πάντα ....τον πίστευα

        όσο για την ΔΕΘ μην ανησυχείς θα του παίζουμε τις περσινές δηλώσεις....

      • Αγανάκτηση avatar
        Αγανάκτηση @ Ο Ιθαγενής 01/05/2010 16:45:29

        Τι θέλεις να σου πει άνθρωπέ μου, ότι αυτός έλεγε ότι έρχονται δύσκολες ώρες και ότι πρέπει να κάνουμε θυσίες, ενώ ο δικός σου λέγε ότι λεφτά υπάρχουν και ότι όλα τα νομοσχέδια τα έχει έτοιμα;

        Δεν το βλέπεις ότι εαν είχαν παρθεί τα μέτρα όταν τα είπε ο ΚΚ τώρα δεν θα είχαμε 10 χρόνια το ΔΝΤ στον πρωκτό μας;

        Δεν το βλέπεις ότι ο δικός σου όχι μόνον λεφτα δεν είχε αλλά θα σου πάρει στο τέλος και τα δικά σου;

        Δεν το βλέπεις ότι τα μόνα νομσχέδια που είχε, και αυτά γραμμένα στο πόδι, ήταν για τους μετανάστες και τον καλλικράτη; Δηλαδή τα νομοσχέδια για την διαιώνιση (ευσεβής πόθος) του πασοκ στην εξουσία;

        Τι στο καλό βλέπεις εκτός από πράσινους ήλιους;

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 01/05/2010 16:49:11

        Εγώ τον καταλαβαίνω και μαζί του όπως είδες απλά γελώ...ξέρεις τι είναι να είσαι ΠΑΣΟΚ και να σε στηρίζει μόνο ο Μητσοτάκης και ο Καρατζαφέρης; ...επιτυχία...Τιτανική επιτυχία μάλιστα...

      • gekapsa avatar
        gekapsa @ Ο Ιθαγενής 01/05/2010 16:57:34

        Φίλε Αγανάκτηση, τα επιχειρηματα που μόλις έγραψες, τα λες εσύ ένας ανώνυμος σε forum.
        Γιατί δεν τα λέει ο τέως Πρωθυπουργός να τον ακούσει ο λαός και να κρίνει;;; Τι έχει συμβεί; Μήπως τον εκβιάζουν οι δικοί του; Μήπως έχει κλέψει και η σιωπή του δίνει αμνηστία; Γιατί δεν παραιτείται από Βουλευτής;

      • Αγανάκτηση avatar
        Αγανάκτηση @ Ο Ιθαγενής 01/05/2010 17:07:21

        Όλα έχουν ένα timing.

        Όταν ακόμα και εσύ θα έχεις αγανακτήσει από το συνεχές κλύσμα του ΔΝΤ και θα ψάχνεις να βρεις τους χοντρούς και τους λιγνούς του ΠΑΣΟΚ για να τους γιαουρτώσεις, τότε θα βγει ο ΚΚ για να σου θυμίσει τι σου είχε πει εκείνον τον Σεπτέμβρη του 2009 και αντίστοιχα τι σου έλεγε τότε ο εκλεκτός των νταβατζήδων που κατάφερε και σου πήρε την ψήφο με παραμύθια της χαλιμάς.

        Η δεξιά έχει σύστημα gekapsa, γι'αυτό υπάρχει εδώ και πάνω από εκατό χρόνια και στηρίζει τον τόπο στις δύσκολες στιγμές.

    • Orestios avatar
      Orestios @ gekapsa 01/05/2010 16:52:44

      ΧΟ! ΧΟ! ΧΟ!
      Την καλύτερη κυβέρνηση?
      χο! χο! χο!

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ gekapsa 01/05/2010 18:25:33

      gekapsa
      Οτι ο κοσμάκης θα χάσει πρώτα τους δύο μισθούς και μετά και τη δουλειά του,,,,σου είναι δύσκολο, να το καταλάβεις, ότι έρχεται από αύριο!

  7. TASSOS avatar
    TASSOS 01/05/2010 16:39:21

    Τύποι σαν τον gekapsa που δυστυχώς είναι ακόμη χιλιάδες σε αυτό τον τόπο, τους αξίζει αυτό που θα πάθουν. Εμείς όμως που απλώς βρεθήκαμε στον ίδιο τόπο με αυτούς πρέπει να πληρώσουμε χωρίς αμαρτίες.

    • gekapsa avatar
      gekapsa @ TASSOS 01/05/2010 16:41:13

      πωπω κακία!
      Άλλαξε χώρα ρε φίλε, να μην πληρωσεις τις αμαρτιες μας

      • Orestios avatar
        Orestios @ gekapsa 01/05/2010 16:54:37

        Πώ πω επιχείρημα!
        Τόσο έξυπνοι είστε εκεί στο ΠΑΣΟΚ?

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ gekapsa 01/05/2010 21:31:09

        το ίδιο επιχείρημα που χρησιμοποιούν οι μπαχαλάκηδες για τους κατοίκους του κέντρου: αλλάξτε σπίτι, αφού δεν σας αρέσει!

  8. TASSOS avatar
    TASSOS 01/05/2010 16:43:16

    Θα αλλάξω χώρα επειδή κάτι σαν και εσένα την μόνη χώρα που αναγνωρίζουν είναι η βλακεία που κουβαλάνε στο κεφάλι τους?

    • gekapsa avatar
      gekapsa @ TASSOS 01/05/2010 16:49:08

      Κι άλλος με επιχειρηματολογία...

  9. Ηλίας avatar
    Ηλίας 01/05/2010 16:55:52

    DONT FEED THE TROLL.

  10. TASSOS avatar
    TASSOS 01/05/2010 16:56:15

    Θες επιχειρηματολογία? Μα αν ήξερες την έννοια της λέξης δεν θα έλεγες αυτά που λες. Άκου επιχειρηματολογία! Α ρε Nitro!

  11. TASSOS avatar
    TASSOS 01/05/2010 16:59:14

    Κάνε το αδύνατο gekapsa. Προσπάθησε να καταλάβεις τον 30 χρονο ρόλο του Πασοκ στην χώρα. Βέβαια για να συμβεί αυτό πρέπει να έχεις στοιχειώδεις γνώσεις Ιστορίας . Πολύ αμφιβάλλω

  12. gekapsa avatar
    gekapsa 01/05/2010 17:00:19

    Βλέπω πως από επιθετικοί, αρχίσατε να γίνεστε υβριστικοί.

    Αντε γειά και καθήστε σαν τους κερατωμένους συζύγους να κλαίτε παρέα και να σας φταίνε οι γείτονες

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ gekapsa 01/05/2010 17:02:42

      Μην φεύγεις σε παρακαλώ, μετά από τις τεράστιες επιτυχίες που έφεραν την τρόικα το γέλιο μας χρειάζεται, εκτός αν πας στο open.gov να ρίξεις κανένα βιογραφικό, λείπουν καμιά 15 ΓΓ ακόμα για ...επιτήρηση...

      • gekapsa avatar
        gekapsa @ Ο Ιθαγενής 01/05/2010 17:08:33

        Φίλε φευγω διότι όσο με ειρωνεύεστε ή μου επιτίθεστε με επιχειρήματα είστε εντός ορίων. Αν αρχίσετε να με βρίζετε , θα αναγκαστώ κι εγώ να βρίσω , οπότε θα το κάνουμε κώλο.
        Άσε να πάω εγώ καμιά βόλτα και εσείς κλάψτε όλοι μαζί για τη ΝΔ που έπεσε στο 20%...εξαιτίας του ΠΑΣΟΚ, του ΔΝΤ, της Ντόρας, του φούρναρη της γειτονιάς και της ξαδερφης της Άννας από το Ξυλόκαστρο.

    • Orestios avatar
      Orestios @ gekapsa 01/05/2010 17:06:47

      Μη, μη φεύγεις. Γύρισε πίσω να μας εξυμνείς το βούρλο GAP.
      Είσαι τόσο έξυπνος.

      • Αγανάκτηση avatar
        Αγανάκτηση @ Orestios 01/05/2010 17:12:34

        Μην τον αποπαίρνετε. Είναι υποψήφιος μελλοντικός ψηφοφορός και αυτός.

        Άλλωστε πόσο θα αντέξει να καθήσει ακόμα στο ΠΑΣΟΚ...

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 01/05/2010 17:18:06

        Έχεις δεί εσύ μύγα να απεχθάνεται το σκατό?

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ gekapsa 01/05/2010 17:18:04

      Πού θα πας; Εδώ θα ξανάρθεις. Θα αλλάξεις ψευδώνυμο για να μη γίνεις ρεζίλι που ξαναήρθες και θα συνεχίσεις να μας "τη λες" για να πείσεις τον εαυτό σου ότι κάνεις καλά και υποστηρίζεις ΓΑΠ.

      Ωστόσο, το πρόβλημα της Ελλάδας είστε εσείς οι κολλημένοι Πασόκοι, στους οποίους βασίζεται ο κάθε ΓΑΠ και διαλύει τη χώρα. Ξεκολλήστε. Δείτε την πραγματικότητα. Εσείς καταστρέφετε τη χώρα, γιατί αν δεν ήσασταν εσείς να υποστηρίζετε τυφλά, κανένας ΓΑΠ δεν θα μπορούσε να κάνει αυτά που κάνει.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Επώνυμος 01/05/2010 17:21:33

        Επώνυμε, όσο και να επιχειρηματολογείς ορθά, θα αλλάζουν νικς και θα υβρίζουν με επιθετικότητα. Είναι γνωστοί αυτοί που μπαίνουν.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ gekapsa 01/05/2010 17:20:21

      Φίλε μου εγώ προσωπικά δεν βρίζω αλλά δεν ανέχομαι ούτε να με κοροϊδεύουν. Ο Πρωθυπουργός με κοροϊδεύει.
      Ο Πρωθυπουργός έθεσε τη χώρα υπό Διεθνή Οικονομικό έλεγχο.
      Δεν ψήφισα ΠΑΣΟΚ ποτέ στη ζωή μου (άρχισα να ψηφίζω μετά το 1985) και εγώ μπορώ να πω οτιδήποτε για τον κ Παπακωνσταντίνου ή τον κ Παπανδρέου ή για τον κ Αλογοσκούφη (... και όσα του έχω σούρει από το 2007)
      Δεν ανέχομαι όμως την χώρα υπό κηδεμονία, ούτε πόλεμο έχασα ούτε χούντα έχω.
      Ο άνθρωπος δεν θέλει, έχασε 7 μήνες (μπες στην σελίδα pasok.gr πχ ακόμα και τον Δεκέμβριο του 2009 για αυξήσεις και λεφτά μίλαγε).
      Αυτό πληρώνουμε την έλλειψη βούλησης.

  13. TASSOS avatar
    TASSOS 01/05/2010 17:07:08

    Το πλεονέκτημα των αφρώνων(την ξέρεις την λέξη gekapsa?).Περνάνε τις βόμβες για κουνούπια και έτσι μπορούν να συνεχίζουν τις ημέρες τους μέσα στο σκοτάδι τους. Στην Γλυφάδα για κανένα καφέ εσύ και άσε την λαίλαπα που έρχεται να την διαχειριστούν οι "έχοντες και κατέχοντες" τα απαραίτητα.

  14. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/05/2010 17:09:32

    gekapsa και λοιπoί φίλοι

    Η απάντηση είναι εδώ:

    http://www.youtube.com/watch?v=Umw1hN8r0Mw

    • gekapsa avatar
      gekapsa @ archaeopteryx 01/05/2010 17:20:10

      Ωραία απάντηση. Το άλλο με τη "θωρακισμένη ελληνική οικονομία" το ξέρεις;
      Πρόσεχε μην ψηφίσει υπέρ του ΔΝΤ και η ΝΔ, να σε δω μετά τι video θα δείχνεις

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ gekapsa 01/05/2010 17:27:48

        Εκεί είναι η διαφορά: αν η ΝΔ ψηφίσει υπέρ του ΔΝΤ το ίδιο με το ΠΑΣΟΚ θα την βρίζω.
        Εσύ είτε "λεφτά υπάρχουν" είτε πάμε υπό κηδεμονία ζήτω ο πράσινος ήλιος θα λες...

        Πάνω από ιδέες και κόμματα όμως υπάρχουν χώρες και οι χώρες δεν παραδίδονται υπό κηδεμονία με τη θέλησή τους, ιδιαίτερα τούτη εδώ.

      • Orestios avatar
        Orestios @ gekapsa 01/05/2010 17:29:55

        ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.
        http://www.youtube.com/watch?v=IJ3S44yJJU4&feature=related

        Δράκοι

        http://www.youtube.com/watch?v=mdwBPV-Eyi0&feature=related

      • Orestios avatar
        Orestios @ gekapsa 01/05/2010 17:32:22

        "Για μας, η ενίσχυση του εισοδήματος των πολιτών, η ανακούφισή τους, είναι η πρώτη προτεραιότητα"

        Ο καλύτερος ψεύτης της μεταπολίτευσης

      • gekapsa avatar
        gekapsa @ gekapsa 01/05/2010 17:35:32

        Ρε φίλε μην απαντάς, για να φύγω.
        Κάντε επίθεση σε όποιο κόμμα και σε όποιο πολιτικό θέλετε. Οχι όμως προσωπικά σε μένα ή σε οποιοδήποτε οπαδό-πολίτη αυτής της χώρας.
        Τιμή μου και καμάρι μου να λέω ζήτω ο πράσινος ήλιος. Και σενα τιμή σου και καμάρι σου να ψηφίζεις όποιον θες.
        Αλλά εφόσον κατηγορείς εμένα προσωπικά, πάρτο χαμπάρι: "είμαι ο γείτονας που σου φταίει γιατί σε παρατησε η γυναίκα σου"

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ archaeopteryx 01/05/2010 17:42:44

      χαχαχα

      μα δεν σε παράτησε η γυναίκα σου, εσύ κάλεσες οικειοθελώς μάλιστα τον νταβατζή σπίτι για να έχεις χρόνο να παίξεις με τα παιχνίδια σου (...καραβάκια και πιστολάκια)

      • Σπάρτακος avatar
        Σπάρτακος @ Ο Ιθαγενής 01/05/2010 18:01:40

        Ιθαγενή,τρελλαθήκατε όλοι σας;;;Αφήστε το παιδάκι να παίξει.Καθίστε και χαζέψτε το.Κάνετε σαν να μήν είχατε ποτέ σας pet. Εχει πολύ γέλιο.Γιατί του στερείτε τη μπουκιά απ'το στόμα;Δεν σας φθάνει που μ'αυτά που γράφει και κυρίως ΟΠΩΣ τα γράφει,η ίδια η Ιπποκράτους θα τον ανακαλέσει;;;
        ΥΓ:Προφανώς,στο μαγαζί έχει πέσει μαύρη απορπισιά,άν κρίνουμε από τα new entries των τελευταίων ημερών.Τι στο καλό ρε ιθύνοντες του Πασόκ;;Σας έφυγαν κι αυτοί που τέλειωσαν έστω μιά δευτέρα Γυμνασίου και τώρα πιάσατε αποφοίτους του δημοτικού;

  15. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 01/05/2010 17:17:25

    Φίλοι, πράσινοι, μπλέ, κόκκινοι, μώβ και παρδαλοί,
    όλοι μαζί κατεβαίνουμε με γύρους αργούς, πάμε στο σκοτεινό πυθμένα,
    κι όταν χτυπήσουμε τον πάτο, θ' αρχίσουμε ανάστροφα
    πάλι με γύρους ν' ανεβαίνουμε προς το κύμα, το φώς,
    ή όλοι μαζί κάτω θα μείνουμε για πάντα, παρέα
    κι εκεί, όλους μαζί θα μας φάνε τα σκυλόψαρα.

  16. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/05/2010 17:48:37

    Νομίζω ότι είναι θέμα χρόνου, τα μεταξύ μας συνθήματα να αλλάξουν . Αν μας πηγαίνουν σε καθεστώς κηδεμονίας, το διλημμα που θα θέτουν είναι: Τι προτιμάτε; Τους ανίκανους φαύλους πολιτικούς σας ή κανένα Georg Ludwig von Maurer, εν αναμονει κανενός Κοκόσπορου ή κανέναν Κοκόσπορο.

    Θα κοιταζόμαστε όλοι οι μπλε-πράσινοι-κιτρινοι-μαύροι-κόκκινοι-άχρωμοι σπόροι, και θα λέμε... Now what?

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ archaeopteryx 01/05/2010 17:57:16

      Φίλε μου εκεί είναι η ξεφτίλα και ο Πρωθυπουργός αναζητά άλλοθι: βρες λοιπόν μια δημοκρατία που να τίθεται υπό κηδεμονία με επικύρωση νόμου από το Κοινοβούλιο.

      Την Τετάρτη οι Ελληνες βουλευτές δεν θα εγκρίνουν τα μέτρα, θα θέσουν την χώρα υπό Διεθνή Οικονομικό Έλεγχο...ακόμα και οι Κινέζοι ... κούληδες έπρεπε να χάσουν τον πόλεμο των Μπόξερς, αλλά αντιστάθηκαν.

    • Αγανάκτηση avatar
      Αγανάκτηση @ archaeopteryx 01/05/2010 17:58:30

      "Νομίζω ότι είναι θέμα χρόνου, τα μεταξύ μας συνθήματα να αλλάξουν"
      μακάρι, αυτό άλλωστε είναι η μόνη ελπίδα για το μέλλον.

      "εν αναμονει κανενός Κοκόσπορου ή κανέναν Κοκόσπορο"
      ούτε αυθεντικός κοκόσπορος δεν θα έρχεται πλέον στην Ελλάδα.
      Έχει γούστο να μας φορτώσουν κανέναν Γερουλάνο για πρωθυπουργό, είναι άλλωστε γόνος υπασπιστού...

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ archaeopteryx 01/05/2010 21:42:23

      μηνιαίοι οι έλεγχοι της ΕΕ κατ'απαίτηση της Μέρκελ

      • Αγανάκτηση avatar
        Αγανάκτηση @ δρόμος 01/05/2010 22:01:19

        έχει άδικο;...

    • skeptiki avatar
      skeptiki @ archaeopteryx 01/05/2010 21:52:25

      Αυτό με τον κοκόσπορο το είδες πουθενά? Ποιός βγάζει τις φήμες?

      • skeptiki avatar
        skeptiki @ skeptiki 01/05/2010 21:53:15

        Στον archaeopteryx πάει η ερώτηση :)

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ skeptiki 01/05/2010 21:57:35

        είδα κάτι στο http://alkimosarchive.wordpress.com/2010/04/30/the_american_relief/#comments, και κάπου αλλού με φωτογραφίες... θα το ψάξω

      • skeptiki avatar
        skeptiki @ skeptiki 01/05/2010 22:10:52

        Δεν θα σχολιάσω καν... απλά να πω κάτι με όλο το θάρρος, βλέπω ότι σιγά σιγά ψήνεται η ιδέα άλλου κόμματος, άλλης δομής γιατί το βλέπουν ότι δεν τραβάει τούτη.... και φυσικά έχουν το ψωμί και το μαχαίρι και θα κατευθύνουν τις εξελίξεις οι "διεθνείς παράγοντες".. :)

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ skeptiki 01/05/2010 22:27:15

        να που είδα περί Κοκού
        http://www.kourdistoportocali.com/default.aspx?pageid=1816

        στο Λονδίνο έχει αρκετούς παππούδες με λεφτά που προσκυνούν ακόμα...

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ skeptiki 01/05/2010 22:32:15

        και εδώ

        http://www.kourdistoportocali.com/default.aspx?pageid=1804

        Εγώ πάντως με βλέπω σε καμιά ζούγκλα ή καμιά έρημο , αν και η εικόνα, αν την θυμάσαι, αν είσαι αρκετά μεγάλη, είναι από το Σατυρικόν, που κόβει τις φλεβες του ο Ρωμαίος, περιμένοντας να έρθουν οι πραιτωριανοί. Μακάβρια εικόνα, αλλά δυνατή. Λες κανένας πασόκος να έχει δει το Σατυρικόν;

      • skeptiki avatar
        skeptiki @ skeptiki 01/05/2010 22:34:08

        Έχει και χαμηλότερα να πέσουμε? λέω τώρα.... ένας σοβαρός δεν υπάρχει σ' αυτή τη χώρα?

      • skeptiki avatar
        skeptiki @ skeptiki 01/05/2010 22:39:51

        "Ο ρόλος σας τελειώνει εδώ ή συμμετέχετε στη διαδικασία της πρόσληψης και παρακολουθείτε την εξέλιξη του προσληφθέντος;"
        Βαλτός είσαι βραδυάτικα? μου σηκώθηκε η τρίχα.... το "σατυρικόν" είναι πταίσμα μπροστά στις ειδήσεις αυτές τις μέρες.... Έλεγα να φτάχνω το cv μου σιγά σιγά (αν και ναι είμαι αρκετά μεγάλη :) ) αλλά δεν ξέρω που να μεταναστεύσω... αν πάω μετανάστης στη σομαλία για να βρω αξιοκρατία λες να πάθουν πλάκα οι ντόπιοι?

      • Αγανάκτηση avatar
        Αγανάκτηση @ skeptiki 01/05/2010 22:40:47

        Οι κουρδιστοί γιατί τον αναφέρουν ως "πρίγκηπα" Νικόλαο;
        Καλά και αυτοί οι "εφοπλιστές" μεγαλύτερη φαντασία δεν έχουν; Μέχρι τον Γλύξμπουργκ πάει το μυαλό τους; Άλλοι αξιόλογοι Ελληνες στο εξωτερικό δεν υπάρχουν; Τόσοι επιστήμονες, τόσες προσωπικότητες, στον "πρίγκηπα" κολλήσανε;

      • Αγανάκτηση avatar
        Αγανάκτηση @ skeptiki 01/05/2010 22:44:38

        Αυτή η Victoria Dimitrakopoulos δεν μοιάζει με την κόρη του Al Bundy από το παντρεμένοι με παιδιά;...

      • skeptiki avatar
        skeptiki @ skeptiki 01/05/2010 23:00:00

        κατά φωνή κι ο γαιδαρος....... http://taxalia.blogspot.com/2010/05/blog-post_745.html

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ archaeopteryx 01/05/2010 22:55:37

      Ούτε ανίκανους φαύλους ούτε von Maurer.
      Αλλά von Stauffenberg. Και ν' αφήσει το γεμάτο τσαντάκι στα υπόγεια της Goldmann Sachs. Εκεί που φυλάνε τα CD's. Κι αυτή τη φορά να πετύχει, να μη το μετακινήσει κανείς. Και να μη μείνει ούτε ρουθούνι.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Sic transit gloria mundi 01/05/2010 23:00:58

        μπορώ να φανταστώ και καλύτερα μέρη για το τσαντάκι, αλλά αν λέμε τέτοια θα μας την πέσουν χαχαχα.

  17. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 01/05/2010 18:38:03

    τι είναι αυτά;! σε λάθος έργο βρίσκομαι; ούτε σχέση με το άρθρο έχουν τα σχόλια, ούτε με την πραγματικότητα που σε λίγες ώρες μπαίνουμε κι επίσημα. τώρα προεχει να τη γλυτώσουμε. πράσινοι, μπλε και κόκκινοι αμετανόητοι θα υπάρχουν πάντα. για λίγο σοβαρότητα, και βέβαια που είναι ο καραμανλής; και βέβαια φούμαρα μας πούλησε ο παπανδρέου! αυτό μας καίει τώρα; για να βάλουμε μυαλό! μιά χαρά είναι ο χοντρός στη ραφήνα κι ο αθλητής στο καστρί. άμα ο σφικτήρας σας το γουστάρει το ζόρι, συνεχίστε έτσι. κι άμα συναντηθήτε στο δρόμο ανταλάξτε και καμιά ψιλή! τι να πει κανείς....

  18. ataktos avatar