21/01/2009 13:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μην επενδύετε όπου δεν ξέρετε

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nick avatar
    Nick 21/01/2009 13:23:24

    Κάτι ξέρει η γιαγιά που αγόραζε χρυσές λίρες...

    Επενδύσ'τε στις κονσέρβες, εάν δεν θέλετε να πεινάσετε.

  2. πεινάκος avatar
    πεινάκος 21/01/2009 13:26:35

    Σε μια εποχή οικονομικής κρίσης, πτώση της παραγωγής αύξηση του δανεισμού άρθρα με τέτοιο περιεχόμενο είναι πρόκληση για το βιοπαλαιστή ανήμπορο συνταξιούχο και φτωχό εισοδηματία.

  3. anonymous avatar
    anonymous 21/01/2009 13:38:51

    Ιδέες έξυπνες για την αποπληρωμή δανείων και καρτών των μη κατεχόντων, σαν επενδυτική ευκαιρία των κατεχόντων ρευστότητα, ...διαφαίνονται;

    Εδώ, να σας δω!

  4. πεινάκος avatar
    πεινάκος 21/01/2009 13:39:25

    ανώνυμε 4 ενοχλείσαι με την αλήθεια;

  5. Xase avatar
    Xase 21/01/2009 13:44:31

    @1
    Ανωνυμε, στειλε ρε παιδι μου την διευθυνση σου στον
    Factor Χ να μας την πει να σου στειλουμε μερικες κονσερβες. Εδω το σαιτ βοηθαει τους μη εχοντας.

  6. nio avatar
    nio 21/01/2009 13:47:05

    Kαλα ρε Φ. εδω κανουμαι αναλυση του μελοντος η πεινα τη δουλεια εχει εδω μεσα.
    Μαζι με τον ανωνυμο 4 ειμαι ,διεγραψετο, το ...... τιμημενο.

  7. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 21/01/2009 13:58:33

    Πεινάκο, να σε ρωτήσω κάτι να απαντήσεις ειλικρινά: Εσύ είσαι από αυτές κατηγορίες ή αυτά τα βλέπεις από τον Άκη Παυλόπουλο;

    Να σε ενημερώσω ότι οι περισσότεροι συνταξιούχοι των 400 ευρώ είναι κάτι έμποροι που δεν πλήρωναν τις εισφορές τους και τελικά πλήρωσαν κάτι ελάχιστα και έβγαλαν με μαμουνιές αναπηρικές συντάξεις του ΤΕΒΕ και του ΤΑΕ.

    Υπάρχουν βέβαια και οι του ΟΓΑ, αλλά αυτοί δεν ζουν στην Αθήνα.

    Αμάν πια με αυτή τη μιζέρια. Δύσκολα τα φέρνει βόλτα η ελληνική οικογένεια. Έχει βέβαια σοβαρά προβλήματα να αποπληρώσει το δάνειο του τρίτου αυτοκινήτου.

    Όσοι πραγματικά δεν έχουν συνήθως είναι σιωπηλοί και μαζεμένοι. Είμαι πάρα πάρα πολύ δύσπιστος με τους κλαψιάρηδες. Συνήθως αυτοί έχουν περισσότερα από όλους μας.

  8. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 21/01/2009 14:05:13

    Ανακάλυψα την εφημερίδα που το έγραψε (ας μην την πω με το όνομά της, μια που δεν την είπε ο FactorX). Κρίνοντας από το ότι στο ίδιο άρθρο αναφέρει την ισοτιμία της στερλίνας σε δολάρια, το όλο άρθρο μου φαίνεται (κλασικά!) μετάφραση αλλοδαπού άρθρου, πιθανότατα από Αγγλία ή Αμερική και πάντως όχι από τη ζώνη του ευρώ, όπου η ισοτιμία της στερλίνας θα αναφέρονταν σε ευρώ.

    Αν κρίνουμε από το ότι οι Αμερικανοί θεωρούσαν μέχρι το τέλος του 2006 ως ιδανική την επένδυση σε subprimes, ενώ εμείς όχι, θα κρατήσω τη δική μας σοφία. Ευχαριστώ, δεν θα πάρω από τη δική τους.

    Το άλλο το είδατε; Η Πειραιώς σκοπεύει να κινηθεί νομικά κατά της Deutsche Bank επειδή βάζει αρνητικές προβλέψεις για τη μετοχή της και σύσταση "sell". Ελπίζω να έχει δίκιο η Πειραιώς και άδικο η Deutsche Bank.

  9. πεινάκος avatar
    πεινάκος 21/01/2009 14:08:44

    Κύριοι επενδυτές [10,9,8] αυτά που έγραψα μπορεί να μην σας αρέσουν να σας θυμίζουν κουκουέδικη φρασεολογία αλλά δυστυχώς είναι η πραγματικότητα. Η Ελλάδα δανείζεται με το υψηλότερο επιτόκιο της Ευρώπης για να βρει ρευστό χρήμα και εσείς θέλετε οικονομικές αναλύσεις για το μέλλον!!! Ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται...

  10. τιραμολα avatar
    τιραμολα 21/01/2009 14:13:04

    Οπως αποδεικνυεται απο τα γραφομενα καποιων φαινεται οτι η υπερβαση ειναι ...κομματι δυσκολο.
    Φαινεται οτι για καποιους ολα σε αυτη τη ζωη ειναι προσφορα και ζητηση...
    Υπερβολικη η επιθεση σου στον πεινακο επωνυμε...
    Δεν ξερω αν εσυ εχεις λυσει ολα σου τα προβληματα , αν ναι μαγκια σου.
    Την δικια σου μαγκια ομως δεν την εχουν ολοι δυστηχως...
    Και τωρα μπορει να μην ειναι εντονες οι διαφορες και οι νεοπτωχοι να ειναι ακομα σε χαμηλα νουμερα..
    Οταν το νουμερο μεγαλωσει δεν θα εχουμε που να κρυφτουμε...
    Τα περι προσοχης στις επενδυσεις του αρθρου τα αφηνω ασχολιαστα...
    Εαν καποιοι θελουν να αγωνιστουν για την χαμενη πιστη του συστηματος ας το κανουν χωρις εμενα...

  11. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 21/01/2009 14:16:00

    Εγώ διαφωνώ κάθετα .

    Η συναλλαγματική αγορά είναι αυτή τη στιγμή η πιο εύκολα προβλέψιμη αγορά που υπήρξε ποτέ στα χρονικά . Κίνδυνοι είναι δεδομένο πως υπάρχουν (βλ. carry trading που έριξε την Αυστραλία και Ιαπωνία στα τάρταρα) αλλά η αγορά FOREX αυτή τη στιγμή είναι από τις πιο καθαρές αγορές . Οι οικονομίες βρίσκονται στο μικροσκόπιο , οι ανακοινώσεις είναι καθημερινές και οι συναλλαγματικές ισοτιμίες καθημερινά δίνουν ευκαιρίες για καλά κέρδη .

    Επίσης για τους "πεινάκους" , υπάρχει και η μόχλευση αν θελήσουν να μελετήσουν και να ρισκάρουν έστω και λίγα λεφτά για επένδυση . Τζάμπα δεν έφαγε ποτέ κανείς . Θέλει πολλή μελέτη και λίγο ρίσκο (όσο σε παίρνει) .

    Υ.Γ : ξεκαθαρίζω ότι αναφέρομαι στην καθημερινή αγοραπωλησία (FOREX) κι "όχι αγοράζω λίρες και τις αφήνω να αυγατίσουν" . Το άρθρο που λέει η ανάρτηση δεν το έχω διαβάσει αλλά νομίζω πως εκεί θα έπρεπε να αναφέρεται .

  12. Helmut avatar
    Helmut 21/01/2009 14:39:52

    @greekpoliticalreview:
    "Η συναλλαγματική αγορά είναι αυτή τη στιγμή η πιο εύκολα προβλέψιμη αγορά που υπήρξε ποτέ στα χρονικά "

    Όταν διαβάζω αυτά που γράφεις νομίζω ότι καλύτερα να μείνεις σε αυτό που ξέρεις καλά να κάνεις (το political review) και όχι το economic review όπου προφανώς δεν έχεις ιδέα...

  13. Xase avatar
    Xase 21/01/2009 14:40:06

    13@ Τιραμολα!

    Οι νεοπτωχοι ειναι ωραιος ορος. Δημιουργηθηκε απο αυτους που τους τα πηραν καποιοι στο χρηματιστηριο
    το 99 και υπαρχουν αυτοι ακομα. Σιγουρα στην εποχη του ΠΑΣΟΚ τρωγαμε με "χρυσα κουταλια" και τωρα στην εποχη της ΝΔ τα ξεπουλαμε. Τουλαχιστον ακριβηνε και ο χρυσος και θα παρουμε κατι. Το αρθρο ειναι καλο. Νομιζω πως πρεπει να συζηταμε για ολα, ετσι δεν ειναι;; Και μην ξεχναμε, ζουμε σε ενα καπιταλιστικο συστημα και επομενως τα κλαψουρισματα δεν εχουν κανενα νοημα. Αλλοι εχουν και αλλοι δεν εχουν, ετσι ειναι στα συστηματα αυτα. Εμεις το λεμε οπως στρωνεις κοιμασαι. Και δεν κανουμε προπαγαντα.

  14. Nick avatar
    Nick 21/01/2009 14:48:50

    @greekpoliticalreview:

    Εάν ήταν εύκολα προβλέψιμη, δεν θα καθόμουνα να γράφω στο antinews.

    Όχι μόνο δεν είναι προβλέψιμη, αλλά, το χειρότερο, είναι και χειραγωγημένη. Εάν ίσχυε η λογική, το δολάριο θα είχε φτάσει στο κέντρο της Γής.

    Και επειδή έχω σπουδάσει το αντικείμενο, μένω μακριά από αυτή την αγορά.

  15. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 21/01/2009 14:49:24

    Προσπερνώ την χολή και ρωτώ προς τι η διαφωνία επί της ουσίας . Εγώ έχω βγάλει αρκετά από ευρώ/δολάριο , ευρώ/λίρα μέσω forex . Θέλει επιστημονική εξήγηση ότι η λίρα θα πέσει ??

    Επί της ουσίας όμως φίλε please , δουλεύω και δεν είμαι για χαριεντίσματα λεκτικά .

  16. τιραμολα avatar
    τιραμολα 21/01/2009 14:50:32

    Δεν μου λες xase κανεις οτι δεν καταλαβαινεις ή απλα το κεφαλι σου φτανει μεχρις εκει?
    Ειναι δυνατον να εχουν στρωσει ολοι καλα και κοιμουνται ησυχα?
    Ολοι??????
    ......
    Προπαγαντα για τι?

    Επειδη εχω δηλωσει οτι θα ψηφισω Παπανδρεου στα ισια και εσυ οπως και αλλοι κανετε το κοροιοδο για να μου τη λετε συνεχεια με το αμαρτωλο παρελθον του ΠΑΣΟΚ?
    Δηλωστε ευθεως τι θα ψηφισετε , αν ψηφισετε , να σου τα σερνω και γω τοτε...
    Θυμασαι τοτε που.....
    Αν κανεις το κοροιδο νομιζεις οτι εχεις περισσοτερη αξιοπιστια?

  17. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 21/01/2009 14:53:37

    @Χασε

    Συμφωνώ μαζί σου.

    Δεν υπάρχει λόγος για κλαψουρίσματα!!!!!!

    Ας πρόσεχαν

  18. τιραμολα avatar
    τιραμολα 21/01/2009 14:56:31

    Μια και συμφωνεις με τον xase πανεξυπνη μηπως να ξεκαθαρισετε τελικα ποιοι εφταιγαν στην υποθεση του χρηματιστηριου?
    Οι απροσεκτοι επενδυτες ή το ....ΠΑΣΟΚ που τους εφαγε τα λεφτα?

  19. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 21/01/2009 14:56:44

    Nick , εγώ δεν είπα να μπει ο κόσμος με τα μπούνια , είπα θέλει πολλή μελέτη και λίγο ρίσκο . Όταν έχεις διακυμάνσεις ημερήσιες άνω των 200-400 bits (όπου bit σημαίνει 10 δολάρια κέρδος) σημαίνει ότι αν ξέρεις να μελετάς διαγράμματα και παρακολουθείς την παγκόσμια οικονομία δεν είναι καθόλου δύσκολο να βγάλεις το κάτιτις σου . Anyway αν προτιμάτε το Χ.Α καλώς ...

  20. τιραμολα avatar
    τιραμολα 21/01/2009 15:03:23

    Καλα ρε συντροφε greekpoliticalreview μετα απο οσα εχουν συμβει , μετα απο ολους αυτους τους αθλιους κερδοσκοπους που δεν δισταζουν να ριξουν στη πεινα ολοκληρες χωρες για να κερδοσκοπησουν , εσυ τι μας συμβουλευεις?
    Να ειμαστε προσεκτικοι επενδυτες?
    Ρε τρελα πουλατε?????

  21. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 21/01/2009 15:05:10

    το εξετάζω ήδη, θα διαβάσω και παλιές εφημερίδες...κάποια άκρη θα βρω να είσαι Σίγουρος τιραμολίνο.

  22. Xase avatar
    Xase 21/01/2009 15:06:45

    Τιραμολα
    δεν εχεις δηλωσει μονο οτι ψηφιζεις ΠΑΣΟΚ αλλα αυτο που κανεις συνεχεια εδω μεσα ειναι προπαγαντα υπερ του ΠΑΣΟΚ. Επειδη θελεις να μαθεις και για μενα σου λεω οτι ουτε ΝΔ θα ψηφισω ουτε ΠΑΣΟΚ. Ο καιρος που πιανομουνα κοροιδο περασε.
    Επειδη δεν σαρεσει να ακους για το αμαρτωλο παρελθον του ΠΑΣΟΚ ( οπως ο ιδιος λες, και παραδεχεσαι οτι ετσι ηταν το παρελθον του) εγω τουλαχιστον θα στο θυμιζω. Το ΠΑΣΟΚ ηρθε στην εξουσια το 81 με αλλα συνθηματα και οι προσδοκιες του κοσμου ηταν διαφορετικες. Αλλαγη (οικονομικη) υπηρξε μονο για τα στελεχη του και τους κλαδικαριους του. Εσυ μαλλον καπου εκει μεσα εισαι.

  23. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 21/01/2009 15:08:01

    Ρε αδερφέ τώρα τι ζόρι τραβάς αν μπορέσει κάποιος να βγάλει κάτι παραπάνω από τον μισθό του . Τι σχέση έχει αυτό με την πείνα και τη δυστυχία ???

    Έλεος πια όχι άλλο λαικισμό έχουμε το Τράγκα για τέτοιες εκρήξεις

  24. τιραμολα avatar
    τιραμολα 21/01/2009 15:09:16

    Αλλα λογια να αγαπιομαστε...πανεξυπνη

    Οποιος δεν εχει παρει χαμπαρι οτι το υπαρχον οικονομικο συστημα ειναι τελειωμενο και συνεχιζει να ασχολειται με bits , short shelling , futures και οτι παπαρια εχουν εφευρει οι αθλιοι κερδοσκοποι ειναι τυφλος!!!!!!!!!

  25. Xase avatar
    Xase 21/01/2009 15:14:13

    21
    Επειδη κανεις και τον εξυπνο.
    Αλλο πραγμα να χανεις γιατι επενδυσες μονος σου στο
    κουρασμενο αλογο και αλλο πραγμα να σου λεει ο υπουργος οικονομικων η ο πρωθυπουργος "τωρα να δειτε που θα παει το χρηματιστηριο". Δεν υπηρχαν απροσεκτοι επενδυτες αλλα ανοητοι κυβερνητες.

  26. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 21/01/2009 15:15:31

    Καλά κρασά !

    Tιραμόλα άμα σε δω με Nike , adidas , Kellogs , Ultrex , Coca Cola κτλ κτλ να θυμώσω ????

  27. τιραμολα avatar
    τιραμολα 21/01/2009 15:19:05

    Συνεχιστε να ριχνετε νερο στον μυλο της κερδοσκοπιας για να πηγαινει το μακαρονι στις τσεπες αντιπαραγωγικων κερδοσκοπων!

    Θα ηθελα να δω οι κοινωνιες να εγγυωνται σε καθε ανθρωπο που βλεπει το φως του ηλιου οτι οι βιοτικες του αναγκες θα είναι εξασφαλισμενες και οτι δεν θα πεινασει, δεν θα κρυωσει, δεν θα κινδυνευσει, αλλά θα απολαυσει ολα τα αγαθα, υλικα και ψυχικα.
    Εσυ xase ?

  28. Xase avatar
    Xase 21/01/2009 15:24:40

    Και στο 28

    "Οποιος δεν εχει παρει χαμπαρι οτι το υπαρχον οικονομικο συστημα ειναι τελειωμενο"...

    Μπορεις να μου πεις, ο Γιωργακης το ιδιο συστημα δεν υποστηριζει;;; Η εγινε ξαφνικα κομμουνιστης και δεν το πηραμε χαμπαρι;

  29. anonymous avatar
    anonymous 21/01/2009 15:26:30

    TΙΡΑΜΟΛΑ

    Ο Σημίτης δεν ήταν εκείνος που εγγυόταν για την ασφάλεια των επενδύσεων στο χρηματιστήριο; Τον σοβαρό κύριο καθηγητή, δεν άκουσε ο μέσος έλληνας ψηφοφόρος, που έβλεπε τις οικονομίες του, να εξανεμίζονται στις τράπεζες με τα ανύπαρκτα επιτόκια;;;

    Αυτό που δεν καταλαβαίνω, είναι γιατί ταυτίζεις το σημερινό ΠΑΣΟΚ και τον Γιώργο Παπανδρέου, με τον Σημίτη. Ο ίδιος ο ΓΑΠ έχει πάρει αποστάσεις, όπως όλοι ξέρουμε.

    Επίσης, ο κύριος καθηγητής, ας ξεκαθαρίσει,έστω και σήμερα, αν επι πρωθυπουργίας και παντοδυναμίας του, το πίστευε, όταν μας διαβεβαίωνε τόσο για το χρηματιστήριο, όσο και για την εξάληψη της τρομοκρατίας.

    Ο Ελληνικός λαός ουδεμία παιδεία είχε περι τα χρηματηστηριακά. Οι "απροσεκτοι επενδυτες" ήταν οι ψηφοφόροι, ενός μάλλον "επιπόλαιου καθηγητή" περι των διαβεβαιώσεων που παρείχε.

    Το υπόλοιπο ΠΑΣΟΚ,λοιπόν, άστο απέξω καλύτερα,,,,

  30. τιραμολα avatar
    τιραμολα 21/01/2009 15:27:19

    Τι εννοεις καλα κρασα?
    Εχεις πεισθει οτι ο μοναδικος δρομος για να παει μπροστα μια κοινωνια περναει μεσα απο χρηματιστηρια?

  31. Xase avatar
    Xase 21/01/2009 15:31:10

    Και φυσικα θα ηταν ωραιο αυτο που λες αλλα δεν ζουμε σε κοινωνια αγγελων. Δηλαδη εσυ τα χρηματα που σου περισσευουν ταχεις κατω απο το μαξιλαρι;; Και αν ταχεις στην τραπεζα εσυ δεν ριχνεις το μερδικο σου στο νερο της κερδοσκοπιας; Αστα ρε φιλε Τιραμολα. Θαπρεπε να λεγεσαι αντι Τιραμολα, Μασταπηρανολα.

  32. τιραμολα avatar
    τιραμολα 21/01/2009 15:32:50

    Ουδεμια σχεση εγω με Σημιτη και ΠΑΣΟΚ μετα το 89...
    ΠΑΣΟΚ παλι μονο οταν ανελαβε ο αντιεπικοινωνιακος Παπανδρεου.

    Ο "Γιωργακης" δεν ειναι κομμουνιστης κυριε xase οπως υποτιμητικα τον αποκαλεις για λογους εντυπωσεων.
    Στο μυαλο του Παπανδρεου η προτεραιοτητα ειναι ο ανθρωπος , σε αντιθεση με πολλους αλλους που η προτεραιοτητα ειναι το κερδος...

  33. anonymous avatar
    anonymous 21/01/2009 15:36:27

    ..τότε σεβασμό στον "απρόσεκτο επενδυτή"!

  34. Decay avatar
    Decay 21/01/2009 15:40:13

    @ 21 tiramola,


    Τελικά βρέθηκε ποιοι έφταιγαν στην υποθεση του χρηματιστηριου.

    Οι απροσεκτοι επενδυτες γιατί πίστεψαν το ΠΑΣΟΚ που τους κατάβρόχθισε το χρήμα!!!

  35. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 21/01/2009 15:41:21

    Κατ' αρχάς, πολλή ένταση για το τίποτα.

    1. Χρυσός: είναι χαμηλότερα από εκεί που ήταν πριν ένα χρόνο, δεν τρώγεται, σίγουρα θα ανέβει, αλλά δεν ξερώ αν θα είναι σε 1 χρόνο ή σε 20. Το στάνταρντ χρυσού δεν έχει νόημα από τότε που οι ρυθμοί ανάπτυξης, πραγματικοί, πλασματικοί, ξεπέρασαν τους ρυθμούς εξόρυξης. Αυτό δεν αναιρείο ότι το χρηματοπιστωτικό σύστημα είναι από ζορισμένο έως χάλια.

    2. Επώνυμε: Πιθανόν να έχει αντιγράψει η καλή εφημερίδα κάποια ξένη. Ωστόσο, 3 φουκαράδες από το πρωί με έχουν πάρει να ρωτήσουν αν πρέπει να κάνουν τα λεφτά τους γιεν, τους ξόρκισα να μην κάνουν μα?ακίες και ποιος ξέρει τι κάνει ο κάθε πικραμένος.

    3. Μην κλαίγεστε ότι ο κόσμος δεν έχει λεφτά, σαφώς έχει... Από αυτά κινούνται οι τράπεζες.

    4. Τιραμόλα, δεν είμαι τυφλός (ούτε ασχολούμαι με αυτά που λές) αλλά ουαί και αλοίμονο αν δεν χρησιμοποιώ την πληροφόρηση που μου παρέχεται. Υπάρχει πολλή πληροφόρηση για το άμεσο μέλλον στις αγορές, επηρεάζει εργοδοσίες, ψωμάκι, παιδάκια, τέτοια πράγματα.

    Στην πληροφόρηση που κοιτάω, βλέπω ας πούμε, επιτόκια κεντρικών τραπεζών. Υπάρχει μια θεωρία που λέει ότι νομίσματα με τα υψηλότερα επιθτόκια κεντρικών τραπεζών θα πέσουν σε σχέση με αυτά που έχουν χαμηλά επιτόκια.

    Ο Ρουμπίνι που έχει οπαδους σε αυτό το site είχε πεί ότι το δολλάριο θα πέσει πολύ αλλά το ευρώ λίγο περισσότερο. Αρα να κάνουμε τα λεφτά μας ouguiya (Arabic: أوقية‎; currency code: MRO), για να είμαστε ασφαλείς;

    Αν καταλαβάινω καλά την ανάρτηση, μας λέει να μην βάζουμε λεφτά σε μέρη που δεν καταλαβάινουμε, και σίγουρα όχι στο أوقية‎. Αν ο χ, ή ο ψ, δεν έχουν λεφτά, είναι ένα ακαδημαϊκό άρθρο. Ωστόσο πήγα να πληρώσω το ΤΕΒΕ μου προχτές, οι μισοί έβαζαν λεφτά, οι άλλοι μισοί έβγαζαν.

    Πεινάκο, θες κανένα δανειάκι; Καλοί όροι για σένα.

  36. anonymous avatar
    anonymous 21/01/2009 15:44:33

    38 DECAY

    Οχι το ΠΑΣΟΚ,

    αλλά η ηγετική τάξη της οριζόντιας μορφής οργάνωσης της κοινωνίας του κυρίου καθηγητή, ...

    "κατάβρόχθισε το χρήμα!!!"

  37. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 21/01/2009 15:46:33

    Ρε συ τιραμόλα , σε συμπαθώ μόνο και μόνο για τον μοναχικό (σχετικά πάντα) αγώνα σου υπέρ Γιώργου εδώ μέσα αλλά μην τα ισοπεδώνεις όλα μονομιάς , καλά τα ευχολόγια , λαικίστικα κι όμορφα αλλά δυστυχώς το πόπολο πρέπει να ζήσει με κάποιο τρόπο .

    Στο δρόμο λοιπόν που πήγαινα σε κάτι σεμινάρια για την Forex σκεφτόμουν πόσους μαλάκες κοστουμάτους θα συναντήσω εκεί και μόλις έφτασα το τι "λαική" (με τη καλή την έννοια) έπαιζε ούτε που το φαντάζεσαι .

    Οκ , τα εργαλεία του εχθρού , το σύστημα της ελίτ αλλά από φαί πως πάμε ??

  38. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 21/01/2009 15:46:53

    Το χρηματιστήριο και τα "σκάνδαλά" του δεν έιναι κομματικό θέμα. Οι άνθρωποι και οι έλληνες είναι άπληστοι. Δεν ξέρω κανέναν που να λέει "άσε δεν θέλω άλλα κέρδη". Πιστέψτε με (βαριέμαι να αναλύω) δεν έχει κάνει λιγότερα σκάνδαλ το ένα κόμα από το άλλο στην Ελλάδα, και στην Αμερικη πολυ υπόψιάζομαι τον Sanfoρd Weill για ενα μεγάλο μικροσκάνδαλο... Συνήθως ένας πονηρός πάει να κα΄νει την δουλειά του αλλά ορμάν πολλοί...

    Δεν θυμάμαι τον Σημίτη να εγγυάται το ΧΑΑ, αλλά θυμάμαι τον Παπαντωνίου να προβληματίζεται αν πρέπει ή δεν πρέπει να προειδοποιήσει ότι το ΧΑΑ είχε παραφουσκώσει. Αν το έκανε δεν θα τον κράζατε οι πάντες για αρνητική κερδοσκοπία?

    Αμάν με τα κομματικά... δεν έχετε βαρεθεί?

  39. πεινάκος avatar
    πεινάκος 21/01/2009 15:50:10

    Οχι ευχαριστώ αρχαιοπτέρυγα δεν θέλω δώσε το 'δανειάκι' σου στους φέρελπεις επενδυτές του site
    Αρχαιοπτέρυγα πολλή υπεροψία έχεις δικέ μου.....

  40. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 21/01/2009 15:57:07

    Θα μας τον κάνεις και κούριερ τώρα #43 ??

    Άσπρο πουκάμισο φοράνε και οι σερβιτόροι , μην σκας , τα ενδυματολογικά τα έχει αποκλειστικά το TVweekend , θα δεις κι ωραίες παρουσίες .

  41. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 21/01/2009 16:01:30

    @33
    δεν ψηφίζω πασοκ, αλλά δεν θα σε πείσω. Επί της ουσίας:
    γράφεις:Ο Σημίτης δεν ήταν εκείνος που εγγυόταν για την ασφάλεια των επενδύσεων στο χρηματιστήριο;
    Πότε έγινε αυτό? το μόνο που είπε -κακώς- ήταν στην έκθεση της Θεσσαλονίκης οταν ρωτήθηκε για το ΧΑ πως θα πηγαίνει καλά εφόσον πηγαίνει η οικονομία. Κακώς βέβαια, θέλησε να επενδύσει πολιτικά στην τότε άνοδο, αλλά δεν εγγυήθηκε καμιά ασφάλεια καταθέσεων
    Το ΠΑΣΟΚ διαχειρίστηκε λάθος πολιτικά το ΧΑ και πλήρωσε ήδη δυο φορές πολιτικά.
    Οι βαλκάνιοι γιάπηδες όμως που πουλούσαν χωράφια, σπίτια, μαντικά. κοπάδια για να τα βάλουν Σοφοκλέους, εν είχαν καμιά ευθύνη? Ο Σημίτης τους έφταιξε? η το οτι είμαστε ένας λαός ανερμάτιστων τζογαδόρων? Στην επαρχία παράτησαν τον "Θανάση' και το πόκερ στα πατάρια των καφενείων και εφεύραν το ΧΑ!! Αρκετά με την επί 10 χρόνια απέκδυση των προσωπικών μας ευθυνών
    Για το ότι είμαστε λαός αλογομούρηδων φάνηκε και στο τελευταίο μουντιάλ όπου στοιχηματίσαμε τα περισσότερα από κάθε άλλο ευρωπαϊκό λαό -σε απόλυτα μεγέθη. όχι σε ποσοστιαία σχετικά με τον πληθυσμό

    10 χρόνια τώρα ηξ ίδια μυθολογία. : Φταίει ο Σημίτης, εμείς καθόλου. Για τη χούντα φταίνε οι αμερικάνοι. Εμείς-οι επίορκοι στρατιωτικοί μας- καθόλου. Για τα δεκεμβριανά φταίνε οι άγγλοι. Εμείς καθόλου. Για τον εμφύλιο μόνο οι δεξιοί. Εμείς καθόλου. Για την προδοσία της Κύπρου φταίει πάλι η ΣΙΑ. Εμείς –η χουντικοί και ο Σαμψών καθόλου.
    κάτι λέει ένα τραγούδι του Σαββόπουλου για ..κωλοέλληνες..

  42. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 21/01/2009 16:06:27

    μαντριά*

  43. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 21/01/2009 16:09:28

    συγνωμη για τα ορθογραφικα . έγραψα εν θερμω

  44. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 21/01/2009 16:14:17

    πεινάκο,

    και που να με γνώριζες από κοντά!

  45. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 21/01/2009 16:25:26

    όσο για τα παράπονα της Πειραιώς... Αθάνατοι ελληνάρες, γκρινιάζουν για την βαθμολογία. Και που να ήξερε η Deutsche Bank... αλλά ας μην λέμε μπας και μας κάνει νταντά η Πειραιώς.

    Όταν βλεπετε κάποιον να παραπονιέται για την βαθμολογία του, να πουλάτε χωρίς ενδοιασμό. (Ορίστε, έδωσα επενδυτική συμβουλή)

  46. anonymous avatar
    anonymous 21/01/2009 16:27:07

    tria poulakia...

    1.Στην έκθεση Θεσσαλονίκης γίνονται οι οικονομικές εξαγγελίες απο τον εκάστοτε Πρωθυπουργό! Αυτές ακούνε ΟΛΟΙ!Δεν τό ξερες;

    2.Δεν αρκεί να είσαι πρωθυπουργός...πρέπει και να το δείχνεις, αναγνωρίζοντας, προστατεύοντας κι εκπροσωπώντας τους ψηφοφόρους σου, αλλά και τους πολίτες όλης της χώρας κυρίως. Αν δεν ξέρεις με ποιούς έχεις να κάνεις...δεν μιλάς, δεν ηγείσαι, δεν καθοδηγείς! Αλλιώς, μακρυπρόθεσμα φαίνεται το αν και πόσο παραπλανείς!...κι έτσι μένεις στην ΙΣΤΟΡΙΑ.


    Ο Σαββόπουλος το τραγούδι κωλοέλληνες, το περιλαμβάνει στο δίσκο του ΤΟ ΚΟΥΡΕΜΑ με το τραγούδι ΜΗΤΣΟΤΑΚ (η)...έργο για το οποίο μετάνοιωσε...μετέπειτα!

  47. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 21/01/2009 16:33:52

    @51
    Ξέρω από που είναι το τραγούδι. η ουσία με ενδιέφερε
    Δεν άφησα εκτός ευθυνών τον Σημίτη. οι ευθύνες του είναι πολιτικές. δεν έχει να κάνει με αυτό που λέει ο κόσμος : “μας πήραν τα λεφτά"
    Οι πολιτικοί μας είναι απεικόνιση του μέσου έλληνα. Oχι καλύτεροι. Mήπως θυμάσαι ότι και ο Κωστάκης πήγε στη Σοφοκλέους και είπε όταν θα έρθουμε εμείς το ΧΑ θα φυσάει - την ώρα που ο δείκτης είχε περάσει τις 5500 μονάδες..

  48. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 21/01/2009 16:51:29

    Τρία πουλάκια, πραγματικά αυτό είναι το επίπεδο υπεράσπισης του Σημίτη που δεν αντέχω!

    Το 1999 ήμουν από τους ελάχιστους που ούρλιαζα να φύγει ο κόσμος από το χρηματιστήριο. Το τι ειρωνία και ύφος έφαγα από τους γνωστούς μου και τον κύκλο μου, δεν περιγράφεται. Λίγους μήνες μετά μου έλεγαν "ε, πού να το ξέραμε, ποιος μπορούσε να το προβλέψει". Τους άφηνα στη θλίψη τους. Πάντως, αν υπάρχει κάποιος που να μπορεί να υπερηφανεύεται ότι πρόσεξε σαφώς κι είμαι εγώ. Θα μπορούσα λοιπόν πολύ εύκολα να πω "δεν φταίει ο Σημίτης και φταίνε όλοι οι άλλοι που δεν πρόσεχαν - δεν ήξεραν - δε ρώταγαν".

    Όμως δεν είναι έτσι! Σαφώς και φταίει ο Σημίτης!

    Φταίει όχι μόνον για αυτά που είπε στη ΔΕΘ - που δεν τα είπε καθόλου με το ύφος που τα λες τώρα εσύ, σαν ακαδημαϊκή κουβέντα. Φταίει επίσης για τον Υπουργό του Παπαντωνίου που έλεγε "το κόμμα του Χρηματιστηρίου πάει κανόνι και ψηφίζει ΠΑΣΟΚ". Φταίει γιατί όλα τα παπαγαλάκια, λυτά και δεμένα, έλεγαν για το πόσο εγγύηση είναι ο Σημίτης για το χρηματιστήριο. Φταίει για την ΠΑΝΤΕΛΗ απουσία ελέγχων και τήρησης των νόμων κατά την κρίσιμη εκείνη περίοδο που έβαλε ο κόσμος τα λεφτά του. Φταίει για τη μηχανευμένη υπεράνοδο κατά εκατοντάδες % τις πρώτες ημέρες (τότε που δεν υπήρχε limit-up - τα θυμόμαστε;) μετά από μια εισαγωγή με αύξηση κεφαλαίου. Τότε που έβαλε ο κόσμος τα λεφτά του, τα έφαγαν κάποιοι επιτήδειοι, που δεν ξέρουμε αν έκαναν τις επενδύσεις που υπόσχονταν. Και πόσο πήγαινε άραγε η μίζα που στριμώχνονταν τότε οι εταιρίες για να κάνουν αυξήσεις κεφαλαίου; Μιλάω για εκείνο το διάστημα Δεκεμβρίου 1999 - Φεβρουαρίου 2000. Που το πήραν το χρήμα εκείνοι οι επιτήδειοι μέσα στις εταιρίες και το εξαφάνισαν από τη ρεύστότητα της αγοράς και σκάβοντας και άλλο τον μετεκλογικό λάκκο της αγοράς.

    Φταίει, ακόμη-ακόμη, για τη δαπάνη - διασπάθιση δισεκατομμυρίων για την αγορά μετοχών από τη ΔΕΚΑ, με σκοπό να κρατήσουν ψηλά το χρηματιστήριο μέχρι τις εκλογές. Αδικήματα που όλοι ξέρουμε ότι έγιναν, άλλο ότι ήταν μπλεγμένοι και πολλοί γαλάζιοι και δεν θέλησε ποτέ κανένας να διερευνηθούν όπως πρέπει - "παραγράφηκαν" όλα.

    Για το Κυπριακό φταίμε κι εμείς - και όχι μόνον η "κακιά" χούντα, αλλά και η "καλή" δημοκρατία - αλλά σαφώς φταίνε και οι Αμερικανοί! Το ότι εμείς δεν υπερασπιστήκαμε σωστά τα δικά μας, δεν σημαίνει ότι οι άλλοι δεν κινήθηκαν να μας τα πάρουν. Επειδή εγώ δεν προστάτεψα το σπίτι μου, σταματάει να φταίει ο κλέφτης;! Αυτό μας λες;! Κλέψτε ρε όλοι τότε και άμα δεν προστατέψω την περιουσία μου εγώ όπως πρέπει απαλλάσσεστε!

    Ωραία λογική!

    Τέλος: Σε ευρώ πληρώνεστε, σε ευρώ πληρώνετε, ευρώ χρειάζεστε. Ούτε κερδισμένοι ούτε χαμένοι. Οτιδήποτε άλλο είναι τζόγος, έστω και με επιχειρήματα. ΜΗΝ επενδύσετε σε ξένο νόμισμα! Αυτά είναι για άλλους, δεν είναι για τον ιδιώτη επενδυτή.

  49. ariel avatar
    ariel 21/01/2009 16:56:00

    52@
    συμφωνώ μαζύ σου. Το γραφείο μου ήταν κοντά στην Σοφοκλέους και κάθε πρωϊ έβλεπα από γύφτους μέχρι λέτσους να παριστάνουν τους στατηγικούς επενδυτές. Πόσοι από την Ν.Δ. έπαιζαν και θησαύριζαν, με πρώτο τον θείο Αχιλλέα??
    Τιραμόλα 36@
    μαζύ σου επίσης. Αγωνιστικούς χαιρετισμούς. Ο Γιώργος είναι πολύ καλός. Ασε να τον λένε Γιωργάκη δεν πειράζει.

  50. ataktos avatar
    ataktos 21/01/2009 17:53:16

    ne ariel alla o θείο Αχιλλέα ehi 17 ergostasia tsimentou sto eksoteriko esi ehis ????

  51. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 21/01/2009 17:53:47

    Επώνυμε
    μάλλον δεν κατάλαβες. δεν υπερασπίστηκα Σημίτη. Την κλάψα και ανευθυνότητα του νεοέλληνα έχω σιχαθεί από καρό . Δεν τη στηλιτευω απλώς. Την έχω σιχαθεί -συμπαθα με

  52. ariel avatar
    ariel 21/01/2009 17:57:49

    58@
    Οχι, δεν έχω ούτε ένα. Αλλά δεν έπαιξα χρηματιστήριο από το υστέρημά μου, για να κλαψουρίζω μετά. Δεν έπαιξα καθόλου. Παίζεις από περίσευμα, αν υπάρχει. Δεν πουλάς σπίτια για να παίξεις, ότι και να σου πούνε.

  53. ataktos avatar
    ataktos 21/01/2009 17:59:23

    @60 to kako tou laikismou ine akribos avto gi avto to diatiroun ston topo mas hronia

  54. Xase avatar
    Xase 21/01/2009 18:16:36

    Τρια πουλακια

    Στο στοιχημα ο Τζιρος του ΟΠΑΠ δεν ειναι μονο απο Ελληνες αλλα κα πολλοι ξενοι παιζουν στον ΟΠΑΠ γιατι αυτος δεχεται στοιχηματα μεγαλου υψους, κατι που αλλες εταιρειες δεν δεχονται. Ρωτησε το αυτο και θα το διαπιστωσεις. Το οτι ειμαστε τζογαδοροι, αυτο ειναι βεβαια σωστο αλλα ειναι αλλο καπελο.

  55. anonymous avatar
    anonymous 21/01/2009 20:08:14

    @53 Anonymous

    TI ENNOEIS ;

  56. anonymous avatar
    anonymous 21/01/2009 20:19:50

    Χρηματηστήριο.. το 99

    και

    δικαστήρια,κλπ το 89

    πως τα συνδυάζεις;

  57. anonymous avatar
    anonymous 21/01/2009 20:25:42

    Να σε κουράσω λίγο, παρακαλώντας σε, να μας αναπτύξεις λίγο το συλλογισμό αυτού του συσχετισμού ;

  58. ariel avatar
    ariel 21/01/2009 20:45:20

    Εχουμε μπερδευτεί με τους Ανώνυμους. Πόσοι είσαστε? Και πραγματικά πως συνδέονται το 89 και το 99? Ειδικό δικαστήριο με χρηματιστήριο πως τα συνδέεις?? Εκτός αν ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε εμείς.

  59. anonymous avatar
    anonymous 21/01/2009 20:52:08

    ναι

  60. anonymous avatar
    anonymous 21/01/2009 20:55:36

    Για εκείνον έγινε, ακριβέστερα

  61. anonymous avatar
    anonymous 21/01/2009 21:02:35

    και...

  62. anonymous avatar
    anonymous 21/01/2009 21:06:19

    eυrοβαnκ

  63. anonymous avatar
    anonymous 21/01/2009 21:14:05

    kali kardia

  64. anonymous avatar
    anonymous 21/01/2009 21:24:11

    εννοείται...όλα είναι θέμα δεδομένων

  65. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 21/01/2009 23:14:50

    TWITER...

  66. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 21/01/2009 23:29:32

    χμμμ.. ομολογώ ότι και εγώ χάνω κάτι με τα 89 και τα 99 και τους ανώνυμους. Λίγο σουρρεαλιστικό

    ΝΗΠΙΕ, καταλαβαίνεις τι παίζει;

  67. ariel avatar
    ariel 21/01/2009 23:59:20

    Ανώνυμε αν ρωτάς εμένα αν ξέρω τι είναι ειδικό δικαστήριο, σε βεβαιώνω πως ξέρω και πολύ καλά μάλιστα. Είμαι αρκετά μεγάλη σε ηλικία ώστε να ξέρω κάτι παραπάνω. Αν δεν ρώτησες εμένα, αγνόησε την απάντηση σε παρακαλώ.

  68. bobos avatar
    bobos 22/01/2009 00:42:33

    Επειδή πιαστήκαμε με το "τις πταίει" πάλι, όσοι δεν τον ξέρετε βρήτε τον και γδάρτε τον, όσοι τον ξέρετε ... πάμε για φρέσκα. Την απληστία ολονών στις παχιές αγελάδες δεν την καηγορεί κανείς.
    Τώρα φταίει ένας εβραίος, ο κόπανος όμως που έβλεπε απόδοση 40% και τον πίστευε φυσικά δε φταίει. Τα τότε golden boys, νυν assholes, που πουλούσαν μεταξύ τους αέρα κοπανιστό για να ανεβάσουν την υπεραξία, οικτίρουν εαυτούς που τους πήραν χαμπάρι. κλπ κλπ κλπ
    Αλλά για ΤΩΡΑ τις πταίει?
    Θα συμφωνήσω με τον Nick στο @17, είναι χειραγωγημένη αυτή τη στιγμή η αγορά συναλάγματος, γι' αυτό ίσως φαντάζει προβλέψιμη.
    Αλλά επειδή έχω κολλήσει, υπάρχουν μόνο οι οικονομίες που μας πιπιλίζουν συνέχεια? Οι Καναδοί π.χ. πόσο υποφέρουν? οι Τσέχοι μας δουλεύουν? οι αυστραλοί κατάλαβαν οτι οι εδώ μεγαλοδημοσιογράφοι(!), έφεραν το τέλος του κόσμου? Κάθε φορά που κατά λάθος τους ακούω, έχω τάσεις αυτοκτονίας. Αν αντι να αυτοκτονήσω ξεκάνω κάποιον απ' αυτούς (επαίοντες επι παντός επιστητού δημοσιογράφους) είναι αδίκημα? Αν εμφανισθεί μαζί τους, κάποιος που ξέρει το θέμα, τον κόβουν πριν ανοίξει το στόμα του.
    Το αν μειώνεται η υπεραξία, ποσώς μ' ενδιαφέρει (χεχε στην παραγωγή είμαι), εκείνο που σίγουρα μ' ενδιαφέρει πότε θα ασχοληθούν δημόσια άνθρωποι που ξέρουν το θέμα. Σίγουρα τίποτα δεν είναι ρόδινο, αλλά χωρίς αυτούς δεν είναι όλα γκρίζα.

  69. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 22/01/2009 01:33:04

    Δεν ξέρω ακριβώς, αλλά, όπως κι εσύ, ..."ψυχανεμίζομαι", που λένε κι οι κουλτουράρηδες, Αρχαιοπτέρυξ.

  70. anonymous avatar
    anonymous 22/01/2009 10:13:30

    Nήπιε

    Μην ψυχανεμίζεσαι , κάτι που είναι απλό.
    Να καταλάβω, πως συνδέει ό έτερος Ανώνυμος το 89 με το χρηματιστήριο, ρωτούσα. Βαρέθηκε, να εξηγήσει και το έρριξε στα ελλειπτικά. Τι να κάνουμε;
    Ξαναδιαβάζοντας το διάλογο, με πιάσανε τα γέλια..
    Κάτι ανάμεσα σε Ιονέσκο και αποτυχημένα συνθηματικά.
    ..κι έμεινα και με την απορία!

  71. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 22/01/2009 11:00:17

    Προς υπεράσπιση της άποψης που έθεσα :

    Η συναλλαγματική αγορά είναι η μεγαλύτερη αγορά στον κόσμο . Επίσης είναι και η πιο μοχλευμένη αγορά (το σημαντικότερο) . Με αυτά ως δεδομένα είναι αστείο να λέμε ότι η αγορά αυτή είναι χειραγωγημένη διότι μιλάμε για αγορά που ρίχνει και ανεβάζει κράτη άρα ΕΝΝΟΕΊΤΑΙ ΠΩΣ ΕΊΝΑΙ ΧΕΙΡΑΓΩΓΗΜΈΝΗ . Μιλάμε για εθνικά νομίσματα και εθνικές οικονομίες όπου κάποιος μπορεί να μπει με 10.000 ευρώ π.χ και ουσιαστικά να "παίζει" σαν να έχει 10.000 x 100 = 1.000.000 ευρώ αν πάει σε μια εταιρία που δίνει μόχλευση .

    Εννοείται επίσης ότι οι κυβερνήσεις , οι κεντρικές τράπεζες κτλ προσπαθούν να υπερασπιστούν τα συμφέροντα των νομισμάτων τους αλλά κι αυτό είναι επίσης αναγνωρίσιμο . Π.χ όταν οι ΗΠΑ ήθελαν χαμηλά το δολάριο για να έχουν εξαγωγές έπεφτε , δεν είναι επιστημονική ανάλυση αλλά κοινή λογική . Όπως και η λίρα αυτές τις μέρες .

    Μη λέμε λοιπόν αυτονόητα πράγματα , και χειραγωγημένες είναι και τα μεγαλύτερα συμφέροντα παίζονται εκεί αλλά αυτό ακριβώς είναι και το μειονέκτημα , τα μεγάλα συμφέροντα δεν κρύβονται τόσο εύκολα και μπορείς αν έχεις το υπόβαθρο να τα δεις και να τα προβλέψεις .

  72. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 22/01/2009 13:55:26

    αν μπορώ να το ρίξω στο ακαδημαϊκό, συμφωνώ με τον greekpoliticalreview, και θα προσέθετα ότι πράγματι η αγορά συναλλάγματος είναι η πιο "αποτελεσματική", δηλαδή "efficient", δηλαδή από όλες τις επι μέρους αγορές, σε αυτήν, περισσότερο, οι τιμές αντανακλούν πλήρως όποια πληροφόρηση υπάρχει.

    Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν χειραγωγείται κάτι, σημαίνεί ότι "όποια πληροφόρηση υπάρχει ήδη αντανακλάται στην τιμή και δεν υοπάρχει εκ των προτέρων γνωστή επενδυτική απόφαση που συστηματικά να οδηγεί σε υπεραποδόσεις έναντι της αγοράς" (ουφ λαχάνιασα)

    Δηλαδή, σήμερα, με αυτά που ξέρει οποιοσδήποτε, το να πει θα πάρω λίρες, γιέν ή ο,τιδήποτε, "για να κερδίσω" είναι ανόητο. Αυτό που δεν είναι ανοήτο, είναι να ταιριάξεις τα έσοδα με τα έξοδα, και να ελαχιστοποιήσεις ρίσκο μη βάζοντας όλα τα αυγά σε ένα καλάθι. Αν δηλαδή είσαι παγκόσμιος κατοικος όλου του πλανήτη και περιμένεις να πας παντού τα επόμενα 30 χρόνια, θα ήταν συνετό να διευρύνεις το χαρτοφυλάκιό σου με τα νομίσαμτα όλου του κόσμου. Για τους μη παγκόσμιους κατοίκους, ωστόσο, θα ήταν ρώσικη ρουλέτα.

  73. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 22/01/2009 14:37:50

    Αρχαίε ,

    η αγορά FOREX είναι real time αγορά (το αναφέρω για τους μη γνώστες) και κανείς που μπαίνει σε αυτήν την αγορά δεν μπαίνει με το σκεπτικό "θα πάρω το Χ νόμισμα για να κερδίσω" . Μπαίνει με το σκεπτικό "αγοράζω λίρα στις 5.45' στα 0.9323 και μόλις πάει 0.9343 έφυγα" . Εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω και πιστεύω οι περισσότεροι μικροεπενδυτές .

  74. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 22/01/2009 15:44:48

    είδες, προδώθηκα, δεν είμαι spot... είμαι corporate. Τα σέβη μου.