16/09/2009 23:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μην ενοχλείτε τους φοιτητές που διαβάζουν



Όσοι διαρρήκτες θεωρούν τους νεαρούς «διαβαστερούς» φοιτητές ως «φλώρους»,  καλά θα κάνουν να το ξανασκεφτούν. Όπως αναφέρει η εφημερίδα Baltimore Sun, ένας φοιτητής  του John Hopkins University, που ζει μόνος του, άκουσε θορύβους στη διάρκεια της νύχτας και βγήκε από το δωμάτιο του για να ερευνήσει. Εκεί δέχτηκε την επίθεση ενός διαρρήκτη τον οποίο όμως αντιμετώπισε χρησιμοποιώντας ένα διακοσμητικό τελετουργικό σπαθί Σαμουράι !!!

Η αστυνομία που έσπευσε στο σημείο, ειδοποιημένη από τους γείτονες που άκουσαν κραυγές, βρήκε τον εισβολέα να χαροπαλεύει με το ένα χέρι του κομμένο και με ανοιχτές πληγές σε όλο του το κορμί. Ο άτυχος διαρρήκτης υπέκυψε τελικά στα τραύματα του λίγο αργότερα, ενώ ο  σπαθοφόρος φοιτητής κρατείται προσωρινά. Όπως όμως ανακοίνωσε η αστυνομία της Βαλτιμόρης, η κατοχή σπαθιού είναι νόμιμη στη πολιτεία, όπως νόμιμο είναι και το δικαίωμα της αυτοάμυνας των πολιτών απέναντι σε οποιαδήποτε απειλή κατά της ζωής ή  και της περιουσίας τους.

 AP, Baltimore Sun

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 17/09/2009 00:07:56

    Cool......Αν κάτι τέτοιο γινόταν εδώ θα χυνόταν τόνοι δακρύων για το θύμα τον κλέφτη.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Orestios 17/09/2009 00:14:46

      Αν γινόταν εδώ, ο φοιτητής θα αντιμετώπιζε κανονικά, κατηγορίες για ανθρωποκτονία (κακούργημα). Τέρμα οι σπουδές του και καμιά 10ριά χρόνια στη μπορού παρέα με τα φιλαράκια και τους συμπατριώτες του τυχόν διαρρήκτη. Εδώ είναι Βαλκάνια.
      Μη μου τους Τσετσένους τάραττε!

      • Orestios avatar
        Orestios @ Strange Attractor 17/09/2009 00:55:07

        Μη σου πω ότι θα είχαμε εκδηλώσεις του στυλ: μπλόγκερς με μαύρα μπλουζάκια και παιχνίδια με τον διακόπτη για την κατάφορη παραβίαση του δικαιώματος του κλέφτη να εισβάλλει στην περιουσία σου και την χρησιμοποίηση αντιδεοντολογικών μεθόδων στην "επίσκεψη".

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/09/2009 04:37:30

    τα σπαθιά αυτά έχουν περίπου απαγορευτεί στην Αγγλία (θέλει άδεια μέσω συλλόγου, από κάποιο μήκος και πάνω) και θέλει γενικώς άδεια και στην Ελλάδα για την κατοχή τους. Τα γνησια γιαπωνέζικα είναι πανάκριβα, τα καλής ποιότητας κινέζικα από 200 έως 1000 ευρώ και τα παλιά γιαπωνέζικα είναι άπιστα συλλεκτικά κομμάτια και εάν είσαι του αθλήματος, έργα τέχνης (που κόβουν). Όσοι ενδιαφερόμενοι θα βρείτε εικόνες και τιμές (για κινέζικα) αν βάλετε στην μηχανή αναζήτησης τις λέξεις katana sword

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ archaeopteryx 17/09/2009 04:47:07

      "άπιαστα"

      • ανώνυμος avatar
        ανώνυμος @ archaeopteryx 17/09/2009 14:25:26

        Τα ωραία όμως βγαίνουν αν βάλεις στη μηχανή αναζήτησης "nihonto".

  3. Νίκος avatar
    Νίκος 17/09/2009 10:18:19

    Πεστα χρυσοστομε. στην Αμερικη εφαμοζουν τους νομους. δεν μαλακιζονται με τα ...ανθρωπινα δικαιωματα του ληστη και πιθανου δολοφονου, τα οποια ουτως ή αλλως προστατευονται. Εξ' αλλου, αφ' ης στιγμης ο ληστης εκανε εισβολη με σκοπο να κακουργησει και να παραβιασει τα δικαιωματα συνανθρωπων που δεν του εφταιξαν σε τιποτα, εχασε και το δικαιωμα να επικαλειται τα δικα του δικαιωματα.
    εκει στον ΤΣΥΡΙΖΑ, ακουτε;

  4. Nick avatar
    Nick 17/09/2009 10:24:31

    Απαπα, katana... Αν έχεις και κατάλληλη εκπαίδευση, γίνεσαι επικίνδυνος...:)

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Nick 17/09/2009 10:31:27

      μπά, όση εκπαίδευση και να έχεις, θα σου θυμίσω την σκηνή από τον Ιντιάνα Τζόουνς, ο ανατολίτης με την σπάθα και ο Χάρισον Φορντ με το περίστροφο...

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ archaeopteryx 17/09/2009 13:30:26

        Θυμάσαι τις εικόνες των Αφγανών με τα γιαταγάνια εν μέσω Αθήνας πριν μερικούς μήνες; Που να είχαν και Κατάνα...

  5. salmonellas avatar
    salmonellas 17/09/2009 10:46:51

    Με τρομαζει η θηριωδια του φοιτητη που βρηκε την ευκαιρια να εκτελεσει κατα φρικαλεο τροπο τον διαρρηκτη για να ικανοποιησει τα επιθετικα του ενστικτα. Κατα τη γνωμη μου πρεπει να εξεταστει απο ψυχιατρους διοτι την επομενη φορα μπορει να επιτεθει σε αθωους. Ο λεβεντης εκμεταλλευτηκε τις περιστασεις για να δοκιμασει ποσο κοφτερη ηταν η κατανα του πανω σε ανθρωπινο σωμα. Αυτο ειναι απαραδεκτο και εν πασει περιπτωσει τιμωρητεο.

    • ανώνυμος avatar
      ανώνυμος @ salmonellas 17/09/2009 12:03:34

      Ευτυχώς υπάρχει κάτι στο ποινικό δίκαιο που ονομάζεται "ασύμμετρη αντίδραση εν αμύνη". Το ζήτημα εξετάζεται και όπως βλέπεις δεν τον έχουν αφήσει ελεύθερο ακόμα.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ ανώνυμος 17/09/2009 12:09:46

        Και με μπαζούκα να αντιδρούσε, στην Αμερική θεωρείται νόμιμος, καθότι σε αυτοάμυνα όντας μέσα στη κατοικία του. Απλά πράγματα.
        Τα περί ασύμμετρης αντίδρασης ισχύουν στην Ευρώπη και πιο πολύ στα Βαλκάνια...

      • ανώνυμος avatar
        ανώνυμος @ ανώνυμος 17/09/2009 12:55:31

        Άπαξ και ο ληστής επιτέθηκε δεν υπάρχει ασύμμετρη αντίδραση αν και η αστυνομία θα το ψάξει περισσότερο προκειμένου να σιγουρευτεί. Και φυσικά εδώ είναι Βαλκάνια, παραδίπλα Ευρώπη, απέναντι Αμερική, πιο πέρα Κίνα και στον Νότο το Κονγκό.
        Τώρα αν κάποιοι στο πρόσωπο του φοιτητή βλέπουν τον εαυτό τους, στον ληστή έναν Αλβανό διαρρήκτη και στο διακοσμητικό katana το κυνηγετικό τους δίκαννο, καταλαβαίνω τους πανηγυρισμούς και την έκσταση για το όλο συμβάν αλλά δεν τα ενστερνίζομαι.

        Αν ο νόμος λέει λοιπόν οτι σε περίπτωση ληστείας κόβουμε το χέρι του άλλου χωρίς να σταματήσουμε εκεί, αλλά τον ανοίγουμε στα 5 για να τον αποτελειώσουμε κάνοντας wazamono test τώρα που έχουμε την περίσταση εύκαιρη και την νομοθεσία δίπλα μας, από την πλευρά μου μπορώ μια χαρά να κάνω κριτική στον αμερικάνικο αυτό νόμο που τόσο σε ερεθίζει και σε γεμίζει. Να διευκρινίσω οτι ακόμη και αν αποδειχθεί κάτι τέτοιο, δεν τάσσομαι υπερ του να τιμωρηθεί ο φοιτητής, τουλάχιστον όχι με φυλάκιση. Αλλά η δικαιοσύνη να κάνει ένα statement μέσα στην όλη απόφασή της.
        Λογικές που λένε οτι «άπαξ και έκανες αυτή την παρανομία τίθεσαι αυτομάτως και συνολικά εκτός νόμου, δεν σε προστατεύει απολύτως τίποτα και τα δικαιώματά σου πάνε περίπατο όλα», είναι έξω και μακριά από εμένα. Και ο εγκληματίας κατά της ανθρωπότητας, εγκέφαλος γενοκτονίας, έχει δικαιώματα όσο κι αν δεν μας αρέσει. Δεν τις επικροτώ λοιπόν τέτοιες λογικές όσο κι αν μεσοπρόθεσμα θα με συνέφεραν. Αλλά επαναλαμβάνω, στην περίπτωση του φοιτητή και δεδομένου ότι κατά πάσα πιθανότητα ενήργησε εντελώς εν αμύνη και μέσα στη μαύρη νύχτα, τον απαλλάσσει από κάθε πιθανό ψεγάδι.

        Πιστεύω όμως οτι είναι λογικό και δίκαιο, η κοινωνία να σου κάνει την ερώτηση
        «έλα εδώ κύριε αμυνόμενε, ο ληστής πως αντέδρασε όταν σε είδε? Κρατούσε τίποτα στα χέρια του? Έκανε επιθετική κίνηση? Μήπως είχε παρατήσει τα κλοπιμαία και προσπαθούσε να διαφύγει και με την πράξη σου ήθελες να αποδώσεις δικαιοσύνη όπως εσύ την αντιλαμβάνεσαι?»
        Μια χαρά ερωτήσεις είναι αυτές και δείχνουν προσπάθεια διατήρησης πολιτισμικού επιπέδου σε μια κοινωνία, όχι far west.
        Αν αρκετοί θα θέλατε να ισχύει κι εδώ «μπήκε στο σπίτι μου από το παράθυρο να μου κλέψει τον ανεμιστήρα, τον ακινητοποίησα, ύστερα τον έδεσα σε μια καρέκλα και του ξερίζωσα του όρχεις δίνοντάς τους να τα φαει» ως νόμος, απλώς δεν συμφωνώ.
        Τώρα στην Ελλάδα ξέρω οτι αν σκοτώσεις τον ληστή μέσα στο σπίτι σου, η συμβουλή της αστυνομίας είναι να τον πετάξεις στον βόθρο γιατί με την νομοθεσία που έχουμε θα μπλέξεις άσχημα. Ούτε κάτι τέτοιο μου αρέσει φυσικά. Μια χαρά θα έπρεπε να μπορείς να τον σκοτώσεις, αλλά θα πρέπει να συντρέχουν και ορισμένες προυποθέσεις. Δεν θα καταργήσουμε τα πάντα για να διορθώσουμε το λάθος της άκρατης λαθρομετανάστευσης και των παρενεργειών τους με συνοπτικές διαδικασίες express.

  6. parsifal avatar
    parsifal 17/09/2009 11:55:36

    Ο ανθρωπος μάλλον εγνώριζε KENDO, την ευγενή τέχνη του σπαθιού (katana) Το δικαίωμα της αυτοάμυνας είναι ιερό και επιβεβλημένο, πόσο μάλλον στην καφρολάνδη οπου η ΕΛΑΣ ασχολείται με αλλότρια, συνδικαλίζεται και καθεύδει...Εάν δε βρεθεί και κάποιος ευσυνείδητος και κάμει χρήση του "δημοσίου είδους" μαύρο φίδι που τον εφαγε απο τους προοδευτικούς αλήτες - αγύρτες των καναλιών που τους φυλάνε ιδιωτικοί στρατοί security και "κουβαλητές ωνίων" αστυνομικοί

  7. Σαλεμένοι avatar