13/11/2008 19:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Μην ασχολείσαι διότι θα σας βρουν φυτεμένους» (!!!)

Κατάθεση έκπληξη στην Εξεταστική της Βουλής για το Βατοπέδι, από μάρτυρα που κατέθεσε ότι την απειλούσαν εκπρόσωποι της Μονής, μεταξύ των οποίων και ο μοναχός Αρσένιος. Ο οποίος φέρεται να της είπε «μην ασχολείσαι διότι θα σας βρουν φυτεμένους και εσάς και τα παιδιά σας» (!!!). Πρόκειται για την Τάνια Σωτηροπούλου, δικηγόρο 16 οικογενειών που διεκδικούν οικόπεδα στη νέα Ραιδεστό. Για την επιβεβαίωση όσων κατήγγειλε για τις απειλές, είπε ότι έχει ζητήσει την άρση του τηλεφωνικού της απορρήτου.

Η Τάνια Σωτηροπούλου υποστήριξε επίσης ότι σε συνάντηση της, τον περασμένο Μάη, με τον Νομάρχη Θεσσαλονίκη, ο Παναγιώτης Ψωμιάδης της είπε πως «η απόφαση ήρθε από πολύ ψηλά, και ποιος είμαι εγώ που θα πω όχι στον ίδιο τον Καραμανλή».
Ο νομάρχης Θεσσαλονίκης σε δήλωσή του, υποστηρίζει ότι δεν αναφέρθηκε ποτέ στον πρωθυπουργό, και κάποιοι προσπαθούν να τον εμπλέξουν για κομματικούς λόγους ή άλλα συμφέροντα.

Βουλευτές του ΠΑΣΟΚ μέλη της Εξεταστικής Επιτροπής υποστηρίζουν αντιθέτως με ότι «καμία ανταλλαγή από τα 76 ακίνητα δεν θα προχωρούσε χωρίς την υπογραφή του Νομάρχη , που τέθηκε σε διάφορες αποφάσεις ανταλλαγής, μεταξύ των οποίων και η αποκαλυφθείσα  υπ΄ αριθ. 2356/3-5-06 απόφασή του που αφορά 16 από τα παραπάνω ακίνητα στη Ν. Ραιδεστό...»

Υποστηρίζουν επίσης ότι ο ίδιος ο κ. Ψωμιάδης εμπλέκει τον Πρωθυπουργό στην υπόθεση, με την διαρροή στον τύπο της από 16/12/05 επιστολής του προς το Γραφείο του Πρωθυπουργού και την μισή Κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας. Στην οποία γράφει επί λέξει ότι οι ανταλλαγές ακινήτων με την Μονή Βατοπεδίου είναι «μεθόδευση πίσω από τις πλάτες του αιρετού Νομάρχη που έχει την ευθύνη της προστασίας και διαχείρισης των εκτάσεων του Υπουργείου Γεωργίας».

«Τι μεσολάβησε μεταξύ των λεονταρισμών της επιστολής του και των πειθήνιων υπογραφών του λίγους μήνες μετά ;» ρωτούν οι βουλευτές. «Κατέστησε πλέον εαυτόν και Μαξίμου εμπλεκόμενους...»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. nas avatar
    nas 13/11/2008 19:19:15

    Όπερ, έδει, δείξαι;

  2. Νἰκος avatar
    Νἰκος 13/11/2008 19:27:50

    ΠαραγονταΧ, καλα ολα υατα περι βαλτοπεδιου αλλα, και να με συγχωρειτε οιλοι οι "τακτικοι", αυτο πως σου διεφυγε; αν σου διεφυγε; Ή μηπως υπαρχει "άτυπος" αποκλεισμος για τα περι του Κυπριακου; Εχω να δω καταχωρηση εδω και καιρο.

    Απο τη Σιβυλλα.

    "Συγκλονιστική η χθεσινή εκδήλωση για το Κυπριακό!
    Όλοι οι αρχηγοί των ελληνικών πολιτικών κομμάτων δεν θα μπορούσαν να βρουν ένα ακροατήριο σαν το χθεσινοβραδινό.
    Πλήθος και πάθος!
    Ο ΒΑΣΟΣ ΛΥΣΣΑΡΙΔΗς, με την καταπληκτική του ομιλία-ανάλυση, απέδειξε ότι παραμένει το πολιτικό κεφάλαιο της αντίστασης του ελληνισμού και συνεχιστής της πολιτικής του Ανδρέα Παπανδρέου!

    Συνοπτικά:
    - Οι συνομιλίες Ταλάτ – Χριστόφια εντάσσονται σε ένα ευρύτερο σχέδιο για επιβολή του σχεδίου Ανάν, με άλλες «διαδικασίες»…
    - Πλήρες αδιέξοδο των συνομιλιών…
    - Ο Ταλάτ, παρά τις συντροφικές κρούσεις του Χριστόφια και της Σοσιαλιστικής Διεθνούς, παραμένει ένας απλός εντολοδόχος των συμφερόντων της Άγκυρας…
    - Δεν βοηθάει να πίνει καφέ η κυρία Χριστόφια, στην κατεχόμενη Κυρήνεια με την κυρία Ταλάτ, ατενίζοντας αφ’ υψηλού τις κατεχόμενες περιοχές και τα σπίτια των προσφύγων…
    - Τα πολιτικά κόμματα βρίσκονται σε «ύπνωση»…
    Λύση η Λαϊκή Συσπείρωση, για να μην επιστρέψουν οι βρικόλακες, όπως επισήμανε ο Γιατρός…
    - Ο Γεράσιμος Αρσένης, με μια σημαντική φράση, σηματοδότησε τη σημερινή κατάσταση και το τι πρέπει να γίνει, ώστε «Να μην συνωστίζονται στο λιμάνι της Λεμεσού τα αδέλφια μας, για να κάνουν τη Νέα Κύπρο στην Ελλάδα»!

    Γιώργο Παπανδρέου ακούς;

  3. αποχωρών avatar
    αποχωρών 13/11/2008 19:43:44

    Ο κ.Νομάρχης φοράει πανταλόνια, καθώς λέει. Όλα στο φώς! Μηδενική ανοχή! Η αλήθεια θα λάμψει! Ότι πεί θάναι η αλήθεια! Ψέματα? Γι αυτό είναι το καμάρι της Σαλονίκης!!!!!!!

  4. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 13/11/2008 19:59:29

    O Νομαρχης, ειναι τσαμπα μαγκας.Αυτο ειναι.

  5. μανώλης avatar
    μανώλης 13/11/2008 20:11:43

    Αλήθεια, έχει ψάξει κανείς από τους δημοσιογράφους και δημοσιογραφούντες, τι είδους κάλυψη και εντολές (εάν) υπάρχουν από πολύ-πολύ-πολύ ψηλά στους διάφορους καλόγερους και ηγούμενους, για να ανακατεύουν κιτάπια και χρυσόβουλα μοναστηριών ανά την επικράτεια; (Γιατί δέν είναι μόνο το Βατοπέδι και το Τοπλού.)

  6. miaouth avatar
    miaouth 13/11/2008 20:27:09

    Μήπως έχουν και κοινούς κουμπάρους;
    Μήν αυταπατάσθε.
    Dog does not eat dog (dear dogs, sorry, it's only metaphoric).

  7. zaxariadis tse konservokoutia karvelas avatar
    zaxariadis tse konservokoutia karvelas 13/11/2008 20:40:46

    o arsenios einai i dikaiosis oti o komounismos anigi oles tis portes gia mia labri kariera sto xoro tou organomenou ikonomikou eglimatos.zito ai listosimoritai,seis mas odigeite(sto gremo)

  8. theo avatar
    theo 13/11/2008 20:44:23

    Ο Καραμανλής αποκλειεται να εμπλέκεται. Το ξέρω γιατι το διέψευσε σε μένα κατηγορηματικά....

    Ρε μην θίγετε το ιερο τοτέμ της φυλής... Ιερόσυλοι!
    Για έναν τέτοιο λεβέντη καταλληλότερο εγώ θα χαράμιζα και το μισό ΑΕΠ της χώρας... Αχάριστοι!

  9. Anonymous avatar
    Anonymous 13/11/2008 21:08:24

    Είναι τουλάχιστον αφελές ,να πιστεύει κάποιος ότι δεν ήταν ενημερωμένη ολόκληρη η κυβερνητική ομάδα, για το τι παιζόταν με το Βατοπέδι!!ΌΧΙ ΜΌΝΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΕΙΧΑΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΟΙΝΟ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟ,ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΚΟΛΠΟ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΟΛΟΙ ΑΠΕΞΩ....ΜΗ ΑΡΜΟΔΙΟΙ, ΜΕ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΙΑ ΤΟΥ ΑΝΑΛΟΓΟΥ ΚΕΡΔΟΥΣ.....ΕΙΣ ΥΓΕΙΑΝ ΤΩΝ ΚΟΡΟΙΔΩΝ ΜΕ ΣΕΜΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΑΠΕΙΝΟΤΗΤΑ!!!!!

  10. Xase avatar
    Xase 13/11/2008 21:12:37

    Διαβαζω στο Πρες.τζιαρ οτι η κ. Σωτηροπουλου εστειλε ολοκληρο φακελο με ολα τα στοιχει στον Μακη Τριανταφυλοπουλο και οτι αυτος δεν εδωσε καμια σημασια.
    Επισης οτι μετα ηρθε σε τηλ. επαφη με τον Βαγγ. Βενιζελο ο οποιος ηταν δασκαλος της, του ανεφερε τα γεγονοτα και αυτος την προετρεψε να του στειλει ολο τον φακελο. Αυτη του τον πηγε αλλα και αυτος την εγραψε κανονικα.

    Τελικα ολοι μπλεγμενοι ειναι.

  11. Lara avatar
    Lara 13/11/2008 21:14:33

    Αυτοι ειναι ανικανοι οχι μονο στην ασκηση πολιτικης εξουσιας, αλλα και στο κλεψιμο,
    που ασκουν ανεπιτηδευτα σε φωτεινα μεσημερα λιοστασια.

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/11/2008 21:15:59

    Δεν τον εχω για τοσο μαλακα τον Αρσενιο !

    ΠΠ

  13. πάτος avatar
    πάτος 13/11/2008 21:16:16

    για το νόμιμο και για το ηθικό να επιβάλεται ο νόμος

  14. Lara avatar
    Lara 13/11/2008 21:21:15

    Χαζε
    που τα ξερεις εσυ αυτα;

  15. miaouth avatar
    miaouth 13/11/2008 21:41:30

    Πολύ νερό και πολλά κεφαλόπουλα για πολλές αντιπαροχές (το κληρονομικό το χούι φεύγει τελευταίο).
    Τόσες μεζονέτες ρε παιδάκι μου, αλλά η πλάκα θα είναι να μείνουν απούλητες τώρα με την κρίση.

  16. Jiovani avatar
    Jiovani 13/11/2008 21:43:47

    To Βατοπέδι ήταν μιά έξυπνη μηχανή ξεπλύματος ακινήτων, μιάς χρήσης όμως.

    Η επιλογή μπορεί να έγινε τυχαία, από την επιμονή του Εφραίμ ή κάποιου άλλου ενδιαφερόμενου, θεωρήθηκε καλύτερα "στηριγμένη" και μπήκε μπροστά με τους [πολλούς] ενδιαφερόμενους να παρακολουθούν δικαριτικά το στήσιμο μην πέσει η μηχανή και τους αλέσει...

    Η πλεονεξία οδήγησε σε απίστευτα εξωπραγματικές ανταλλαγές, ίσως και λόγω υπερβολικής αυτοπεποίθησης [ο ΓΑΠ τσαλαβουτούσε στον πάτο του πηγαδιού] θίχτηκαν πολλοί και το κόλπο δε μπορούσε να περάσει "ντούκου".

  17. miaouth avatar
    miaouth 13/11/2008 21:53:42

    Tα out-puts ξέρουμε (τα καταρρέοντα νεόκτιστα, γερμανιστί einstürzende Neubauten),
    το throughputs επίσης (απώλειες Δημοσίου λόγω διαφορικού κόστους + έξοδα παραστάσεως + έξοδα συμβολαιογράφων και συγγενών τους, γερμανιστί Honoraren).
    Τα inputs όμως;
    Εδώ σας θέλω μάστορες!

  18. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/11/2008 21:57:20

    miaouth

    ριξε μια ματια. εχω την εντυπωση οτι γνωριζεις τα της Γερμνανιας..

    http://www.destatis.de/jetspeed/portal/cms/Sites/destatis/Internet/EN/press/pr/2008/11/PE08__423__811,templateId=renderPrint.psml


    ΠΠ

  19. thanos avatar
    thanos 13/11/2008 23:11:14

    10@Xase Says:
    November 13th, 2008 at 9:12 pm

    Νομιζω πως σου διεφυγε να διαβασεις το παρακατω.

    "Σε παρέμβασή του ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Γρ. Νιώτης, ανέφερε ότι στις 12 Ιουλίου 2007 κατατέθηκε από το ΠΑΣΟΚ ερώτηση με το σύνολο των καταγγελομένων στη μηνυτήρια αναγορά της κ. Σωτηροπούλου. "

  20. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 14/11/2008 03:09:48

    Καθήστε να δείτε τι θα παιχτεί και με τις φυλακές. Ο Ζούγκλας είχε θέμα την διαφθορά στις φυλακές, την ...περασμένη εβδομάδα. Ρεπορτάζ από την Αλβανία. Μπορεί και να ετοιμάζουν μπαμ στις φυλακές για κάποιον αντιπερισπασμό. Ίδωμεν! Μόνο να μην έχουμε, πάλι, τα παλιά, με άσχετα παιδιά να πυρπολούνται ζωντανά! (Το φαντάζεσαι;)

    Καλά "Ο δημοσιογράφος". Αυτό; "δύο μηνυτήριες αναφορές στην ΕΙΣΑΓΓΕΛΙΑ της Θεσσαλονίκης η οποία διέταξε προκαταρκτική εξέταση επείγουσα στην οποία και κατέθεσα με πλήρη στοιχεία…"??? Τι γίνεται, ωρέ, παίδες; Μας κλέβουν και οι εισαγγελείς, πλέον; Η άλλη δεν καθαρόγραφε την απόφαση, τώρα, πάλι "αβαβά". Ρε! μπας και είμαστε εντελώς για τα μπάζα;

    Ο Ψωμιάδης! σήμερα η απίθανη "Ελληνοφρένεια" είχε: "ΥMBER ALERT: Χάθηκε καραγκιόζης"!!! Ε, ρε, γλέντια, στα πρωινο-μεσημεριάτικα! Κοίτα να δεις ποιος θα τρικλοποδιάσει τον ΚΚ τον Βου! "Τσούλα" η φαντασία, μπροστά στην πραγματικότητα, -για άλλη μία φορά!

  21. Xase avatar
    Xase 14/11/2008 09:10:03

    @Thanos
    Εχεις δικιο σε αυτο που γραφεις μου διεφυγε πραγματι
    Αυτο φυσικα δεν αναιρει το οτι ειναι μπλεγμενοι ολοι. Σημερα επανερχεται το πρεςς-τζιαρ με φωτογραφια του Βενιζελου απο το Βατοπαιδι πριν το 2004. Αλλωστε και το Εξτρα παλαιοτερα (πριν ενα μηνα περιπου) εδειξε βιντεο με τους υπουργους που μπαινοβγαιναν στο βατοπαιδι και μεταξυ αυτων (περαν των γνωστων Νεοδημοκρατων Ρουσοπουλου και σια) ηταν ο Λαλιωτης ο Βενιζελος και δεν θυμαμαι και ποιοι αλλοι.
    Το σκανδαλο ειναι σκανδαλο και των δυο κομματων,

  22. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 14/11/2008 12:44:57

    Ρε παιδιά τι να λέμε; Αυτά τα πράγματα τα ήξερε ένα σωρό κόσμος ότι γινόταν. ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΚΟΣΜΟΣ. Και υπήρχε απόλυτη δημόσια σιωπή για το θέμα. Αν δεν πήγαινε για κακούργημα ο Κοντομηνάς, κανένας δεν θα είχε ασχοληθεί με το θέμα.

    Όσοι έχουν σπουδάσει κοινωνιολογία, ας μας πουν καμιά φορά πώς λειτουργεί ο μηχανισμός του να ξέρεις ένα πράγμα, να το ξέρουν πολλοί, αλλά να μην γίνεται θέμα και να περνάει στο ντούκου λες και δεν υπάρχει. Πρέπει να ασχοληθεί ένα κανάλι για να υπάρξει; Και πότε ασχολείται ένα κανάλι; Όταν θιχτεί το συμφέρον του καναλάρχη ή όταν λειτουργήσει κάποιος μηχανισμός κοινωνιολογικού χαρακτήρα;

  23. miaouth avatar
    miaouth 14/11/2008 16:41:11

    @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ (18)
    Φυσιολογικά και αναμενόμενα πράγματα΄
    Μετά από τόοοση "ανάπτυξη" (τα είδαμε ολα τα οφέλη της, ιδίως τα περιβαλλοντικά). η "ύφεση" είναι φυσιολογικό πράγμα. Πόσο μάλλον η - προς το παρόν - ήπια.
    Ίδωμεν

  24. miaouth avatar
    miaouth 14/11/2008 20:14:37

    Αυτοί οι "καλόγεροι" είναι πραγματικοί χριστιανοί (άγγελοι αφιλοκερδείς και ασκητικοί φιλάνθρωποι).
    Και ο Καραμανλής είναι ικανότατος πολιτικός, παραδειγματικής συνέπειας λόγων και έργων.
    Όμορφος κόσμος, τίμιος, ιδανικά πλασμένος.

  25. kazanias avatar
    kazanias 14/11/2008 22:31:13

    Φυγετε αριστερα για να τους παρουμε σβαρνα