#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/04/2011 10:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μηδενική ανοχή στη πράσινη λαίλαπα




Κάποτε γράψαμε εδώ μέσα για τη περίφημη πολιτική «μηδενικής ανοχής» του τότε δημάρχου της Νέας Υόρκης Ρούντολφ  Τζουλιάνι, με την οποία μπόρεσε μέσα σε λίγα χρόνια να κάνει τη πόλη του ασφαλή, από εκεί που ήταν η βασίλισσα της εγκληματικότητας.

Μετά κι από τις τελευταίες εξελίξεις στη χώρα μας, ήρθε νομίζω η ώρα να κηρύξουμε και εμείς τη δική μας πολιτική «μηδενική ανοχή».

Να ξεκινήσουμε από τον μικρόκοσμό μας, από το γραφείο, από το καφενείο, από τη γειτονιά, κι απ το μπαράκι. Όπου βρεθούμε κι όπου σταθούμε, «μηδενική ανοχή» απέναντι στα πράσινα τρωκτικά και στους θλιβερούς απολογητές τους.

Ξεμπρόστιασμα στις αδιάβλητες προαγωγές προϊσταμένων με κομματικά κριτήρια, και φτύσιμο στους  πράσινους κομματάρχες και πολιτικάντηδες, που μας δουλεύουν κανονικά, θεωρώντας μας κορόιδα..

Αντιπαραθέσεις με επιχειρήματα απέναντι στους (αδαείς-αγαθούς) πράσινους ψηφοφόρους, που έτσι έμαθαν έτσι ψηφίζουν, νομίζοντας ακόμη πως ψηφίζοντας Πασόκ, ψηφίζουν για την… αλλαγή.

Κόντρα στους βαλτούς προβοκάτορες που μας θέλουν να τα «έχουμε φάει μαζί», και άρα καλά πάμε ως χώρα.

Καταγγελία στα ΜΜΕ, και στα ηλεκτρονικά μέσα, κάθε πράσινης παρασπονδίας (και είναι πάμπολλες).

Απαξίωση στα πράσινα διαπλεκόμενα παπαγαλάκια και στους αργυρώνητους opinion makers (τρομάρα τους) μεγαλοδημοσιογράφους ,που νομίζουν πως επειδή κρατάνε το μαρκούτσι δικαιούνται και «δια να  ομιλούν».

Μη αποδοχή των μειώσεων σε μισθούς, σε κοινωνικές παροχές, και πάνω απ όλα σε προσωπική αλλά και σε εθνική αξιοπρέπεια.

Επιστροφή στα μούτρα τους κάθε χαρακτηρισμού περί αντιπαραγωγικών, συνένοχων, κλπ κλπ.

Δεν χρειάζεται να βγούμε στους δρόμους και να τα κάψουμε όλα, ούτε να γίνουμε Τυνησία. Δεν πρέπει όμως και να μετατραπούμε σε Ελβετία, όσον αφορά στο πολιτικό μας κλίμα. Συναίνεση; Τι είναι αυτό;

Ποιος τους όρισε «ελέω Θεού βασιλείς», που όλα τα σφάζουν και όλα τα μαχαιρώνουν, χωρίς να δίνουν λόγο πουθενά;

Που το γράφει ότι μπορούν να βάλουν ενέχυρο τη δημόσια περιουσία, για να ξεπληρώσουν τα γραμμάτια των τραπεζικών αφεντικών τους;

Ποιος πέθανε και τους όρισε Πάπες, που λένε και οι Αμερικανοί σύμμαχοί μας;

Ποιοι νομίζουν ότι είναι;

Φτύστε τους όπου τους βρείτε. Απαξιώστε τους σε όλα τα επίπεδα. Από τον τελευταίο κομματάρχη ως τον «διανοούμενο» και «γυμνασμένο» ηγέτη μας.

Δεν υπάρχουν άλλα χρονικά περιθώρια. Ότι προλάβουμε να σώσουμε. Το φαγοπότι που γίνεται αυτό το καιρό, μέσω ιδιωτικοποιήσεων, αποκρατικοποιήσεων, κλπ. είναι άνευ προηγουμένου. Και εμείς κοιτάμε το δάχτυλο, αντί για το φεγγάρι.

Πρέπει επιτέλους να ξυπνήσουμε και να αντιδράσουμε. Όμορφα και πολιτισμένα. Μπήκαν στη πόλη οι οχτροί. Μεταμφιεσμένοι σε Έλληνες.

Και μπορεί να μη σφάζουν και να μη φυλακίζουν, αλλά πουλάνε τα οικογενειακά μας κειμήλια, τουλάχιστον να προλάβουμε, μπας και σώσουμε κανένα ασημικό.

Strange Attractor

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/04/2011 10:45:34

    SA ( δε βαζω τελειες μου κανει Ανωνυμη Εταιρια !! χαχαχα )
    Μαζι σου !!! αυτο λεμε ολοι!! επιθεση κατα μετωπον. Ολοι Καρχιματσηδες...
    Φακτωρα δε μας ετοιμαζεις μια λιστα των Πρασινων μπλογκς??? :)

    ΠΠ

    • man8os avatar
      man8os @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/04/2011 12:05:01

      +++++
      Δωστε λινκ!

  2. Kώστας β. avatar
    Kώστας β. 02/04/2011 10:46:29

    Συμφωνώ strange ,γιατί το ΠΑΣΟΚ οι ετερόκλητοι συμμαχιτές του,και οι ανορθόδοξοι μπουρδολόγοι είναι παντού.Μας χαμογελάνε κιόλας,κάνουν τους λυπημένους μας χτυπούν και την πλάτη.Κι εμείς καθόμαστε και τους ανεχόμαστε.

    • Αρκουδιάρης avatar
      Αρκουδιάρης @ Kώστας β. 02/04/2011 16:34:13

      bravo strange.

  3. Νίκος Τανάλιας avatar
    Νίκος Τανάλιας 02/04/2011 11:02:28

    Είναι άραγε σωστό να κάνουμε κριτική στο ΠΑΣΟΚ του Jeffrey;

    Δεν νομίζω, διότι το ΠΑΣΟΚ του Jeffrey είναι το κόμμα των λαθρομεταναστών. Δεν είναι τίποτα, θα μας πούνε και θρησκόληπτους ρατσιστές...

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/04/2011 11:08:53

    Συμφωνώ απόλυτα SA! Ψυχοπαθή, διεστραμμένα δίποδα μεταμφιεσμένα σε ανθρώπους!

  5. fair avatar
    fair 02/04/2011 11:14:12

    Πρέπει επιτέλους να ξυπνήσουμε και να αντιδράσουμε. Όμορφα και πολιτισμένα
    ==
    Εκει οφειλεται και η αποτυχια μας.
    Στο οτι αντιδρουμε πολιτισμενα!

    Εχουμε θηρια απεναντι μας και εμεις προσπαθουμε να τα ..θωπευσουμε.
    Εχουμε να κανουμε με λυσσασμενα σκυλια και εμεις καθομαστε και τα βλεπουμε..

    Αντιδραση και γιατι οχι πολεμος???
    Αν ηταν κυβερνηση η Ν.Δ τωρα θα ειχαν καψει την Αθηνα και τη μιση Ελλαδα αυτα τα ανθρωποειδη,και εσυ εμεινες ακομα στο .."πολιτισμενα"??

  6. Ευμένης avatar
    Ευμένης 02/04/2011 11:14:45

    Αντί να ψάχνουμε για παραδείγματα στη Ν.Υόρκη που δεν έχουν και μεγάλη σχέση με το πρόβλημα της Ελλάδος σήμερα (έχουμε εγκληματικότητα αλλά δεν είναι και το Νο 1 πρόβλημά μας), εγώ θα πρότεινα να χρησιμοποιήσουμε μια Ελληνική έκφραση, το "φωτιά και τσεκούρι στους προσκυνημένους" του πραγματικού ηγέτη και άδολου Έλληνα Θ. Κολοκοτρώνη.
    Γιατί δυστυχώς η κατάσταση σήμερα ομοιάζει υπερβολικά με την τότε. Μόνο τα ονόματα αλλάζουν (τους κοτζαμπάσηδες τους λέμε μεγαλοεπιχειρηματίες και τους Φαναριώτες τους λέμε opinion makers). Σημαντικό: Αυτοί οι άνθρωποι τότε όπως και τώρα προτιμούσαν να δουν τη χώρα να καταστραφεί παρά να θιγούν στο ελάχιστο τα μικροσυμφέροντά τους. Αυτό δεν άλλαξε. Δεν γίνονται όλοι Έλληνες επειδή έτσι γράφει η ταυτότητά τους. Δεν γενιέσαι Έλληνας, γίνεσαι. Και όσοι διατυμπανίζουν το "εγώ αγαπώ την πατρίδα μου" προφανώς το κάνουν γιατί άλλα λένε τα έργα τους. Άσε που και οι ίδιοι έχουν δηλώσει ότι θα προτιμούσαν να παραχωρήσουν μερικά νησάκια για να κοιμούνται πιο ήσυχοι..
    Ναι, έχουν μπει στη πόλη οι οχτροί και εμείς ακόμα είμαστε στις πλατείες και γελάμε και κάνουμε πολιτισμένη αντιπολίτευση και διάλογο...

  7. Γενίτσαρος πανεπιστημίου avatar
    Γενίτσαρος πανεπιστημίου 02/04/2011 11:26:54

    Τα λαμόγια βρίσκονται ήδη σε θέση άμυνας. Πολλοί από αυτούς αναγνωρίζουν και μια δεύτερη άποψη. Η γνώμη του κομματικού αντιπάλου πλέον δεν είναι φασιστική, ρατσιστική ή δεξιά. Αρχίζουν να ξεχωρίζουν το σωστό από το λάθος.

  8. kiki avatar
    kiki 02/04/2011 12:00:35

    @ Ελκυστη,
    σημερα εγραψες , επιτελους μια φωνη , ετσι ειναι και δυστυχως εκει μας οδηγησαν ," φωτια και τσεκουρι στους προσκυνημενους" , τα ανδρεικελα των διεθνων αγορων και τοκογλυφων.
    Ο κυνισμος τους ειναι απιστευτος.

    • antonis avatar
      antonis @ kiki 02/04/2011 12:22:11

      ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΥΝΘΗΜΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΑΞΗ:ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΤΣΕΚΟΥΡΙ ΣΤΟΥΣ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΕΝΟΥΣ

  9. man8os avatar
    man8os 02/04/2011 12:07:19

    Αυτο που χρειαζετε ειναι πολιτικη αντιπαραθεση στη βαση. Να ενεργοποιηθει ολος ο κομματικος μηχανισμος, απο οτυς κατωτατους σαν εμενα μεχρι τους τομεαρχες.
    Να εξηγησουμε οτι παμε στον γκρεμο, οτι θα ζησουμε πολυ δυσκολες καταστασεις αν παραμεινει το ΠΑΣΟΚ.

    • kiki avatar
      kiki @ man8os 02/04/2011 12:18:16

      @ μανος,
      εδω δεν χωρανε κομματικες προτροπες, εδω ειμαστε ΕΜΕΙΣ και ΑΥΤΟΙ, γιατι θα περιμενω απο οποιδηποτε κομμα να μου δωσει γραμμη, χωρις γραμμη κεντρικη δεν κουνιομαστε, τι θα πει κομματικος μηχανισμος, ολοι ειναι σε υπνωση , αλλα υπαρχουμε ΕΜΕΙΣ.

      • man8os avatar
        man8os @ kiki 02/04/2011 12:38:19

        kiki,
        Δεν μπορω να σκεφτω καποιας μορφης εκδηλωση χωρις να εχει οργανωση. Η μονη λυση ειναι το ΠΑΜΕ. Καπως πρεπει να βοηθησουμε και τα αλλα κομματα που διαφωνουν με το μνημονιο να οργανωσουν καποιες εκδηλωσεις που να δωσουν την ευκαιρεια στον κοσμο να δειξει την δυσαρεσκια του για τα μετρα. Ανοργανωτα δεν γινονται αυτα τα πραγματα. Αν γινοντουσαν θα ειχαν ηδη γινει καποιες κινησεις.
        Εγω δεν βλεπω τετοιες. Βλεπω πολυ απογοητευμενο κοσμο που ειναι σε κριση εκπροσωπησης.

        • kiki avatar
          kiki @ man8os 02/04/2011 12:54:53

          @ μαν8ος,
          Εσυ οι φιλοι σου, αν εισαι φοιτητης οι συνφοιτητες σου, η γειτονια σου, μια ενωση πολιτων, ενας πολιτιστικος συλλογος, υπαρχουν τα παντα για μαγια.
          και στο λεω αυτο λογω πειρας.
          τα κομματα εκπροσωπουν και τα δικα τους συμφεροντα, οι βολευτες τους ολων εκτος απ αυτους που υπογραψαν εχουν φατριες , διαφωνουν, τα προσωπικα τους, τις μελλοντικες ψηφους.
          αυτο ειναι ανεξαρτητο κινημα πολιτων, αν ανοιξεις το διαδυχτιο μπορεις να δεις εκδηλωσεις σε ολη την Ελλαδα για διαλογο, για δημοκρατια, για το χρεος, για το Συνταγμα, για οτι θελεις, διαβαζε, ασε τα κομματα.
          αν σου ελεγε ο Χατζηδακης, ο Αρουλης, ο Μειμαρακης, κανε αυτο η εκεινο θα το εκανες, ελπιζω οχι.Οι ψηφοφοροι δεν ειναι προβατα χωρις σκεψη και βουληση, κριτικη σκεψη αναπτυξτε.
          Ο κοσμος αρχισε να αυτοοργανωνεται, αν περιμεναμε απο τους βολεμενους, θα ειχαμε αυτοκτονησει να γλυτωσουμε απο αυτο που ερχεται.Τα κομματα θα ακολουθησουν, ολα.

          • man8os avatar
            man8os @ kiki 02/04/2011 13:24:57

            Δεν εχω δει ακομη καποια σοβαρη μορφη αυτοωραγανωσης, αναμενω.
            Το κακο με τις μορφες αυτοωργανωσης ειναι οτι θα καταληξουν βιαια χωρις καποιον πολιτικο φορεα.

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/04/2011 12:36:47

    Προχωρούν στη λύση της εταιρείας ΔΕΚΑ ΑΕ, τα περιουσιακά στοιχεία της οποίας και οι υποχρεώσεις περνούν στο Δημόσιο....!!!!
    Εισ' Ααμρτωλη.. δε σε θελω πιαααα

    Εχω και μια ερωτηση, προς ΠΑΣΟΚ αλλα και ΝΔ.

    Αφου οι Τραπεζες μας περνουν με επιτυχια τα Στρες-Τεστ !!!!!!! γιατι εχουν προβλημα ρευστοτητας!!!! και θελουν επιπλεον εγγυησεις???

    ΠΠ

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/04/2011 12:46:30

    1999/2000.... ! προς γνωσην και αντεπιθεσην !

    ΚΕΦΑΛΑΙΟ 8 ΕΙΣΗΓΗΤΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ

    2. Προείσπραξη εσόδων με εκδόσεις τίτλων

    Στη διάρκεια του τρέχοντος έτους, το Υπουρ-
    γείο Οικονομικών προώθησε, σύμφωνα με τις
    διατάξεις του ν.2801/2000 και του ν.2843/2000,
    την έκδοση και τη διάθεση στο επενδυτικό κοι-
    νό μιας νέας κατηγορίας αξιογράφων, άυλης
    μορφής, τους τίτλους προεσόδων........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Πρόκειται για νέα χρηματοοικονομικά προϊόντα..............................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! η αγορά των οποίων αναπτύσσεται δυναμικά.........................!!!!!!!!!!!!!!!!!!! τα τελευταία έτη στις περισσότερες χώρες
    του κόσμου.
    Με την κυκλοφορία των τίτλων προεσόδων,
    πέραν της διεύρυνσης και της εμβάθυνσης της
    ελληνικής κεφαλαιαγοράς και χρηματαγοράς,
    επιτυγχάνεται άντληση κεφαλαίων με χαμηλό
    κόστος,........................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! δεδομένου ότι οι αποδόσεις των τίτλων
    αυτών είναι εξασφαλισμένες.............!!!!!!!!!!!!!! χαχαχαχχαααααααχαχα

    Το ελληνικό Δημόσιο, τα ΝΠΔΔ και οι δημόσιες επιχειρήσεις
    είναι δυνατόν με τα έσοδα των τίτλων αυτών να
    μειώσουν τυχόν συσσωρευμένο χρέος, να αυ-
    ξήσουν τη χρηματοδότηση των επενδυτικών
    και αναπτυξιακών προοπτικών τους ή και να
    τακτοποιήσουν παλαιές υποχρεώσεις τους που
    εκκρεμούν.

    Οι τίτλοι των προεσόδων είναι κινητές αξίες.........!!!!!!!!! πουλα πουλα!!
    που μπορούν να αποτελέσουν αντικείμενο δια-
    πραγμάτευσης στην Ηλεκτρονική Δευτερογενή
    Αγορά Τίτλων (ΗΔΑΤ) και μετά από πρόταση
    του Υπουργού Οικονομικών είναι δυνατόν να
    εισάγονται και στα χρηματιστήρια αξιών εσω-
    τερικού και εξωτερικού. Μπορούν να γίνονται
    δεκτοί για σύσταση εγγυοδοσιών, καθώς και
    για συμμετοχή σε διαγωνισμούς έργων ή προ-
    μηθειών του Δημοσίου............ ΠΑΡΕ ΑΝΑΔΟΧΕ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΙΤΛΟ ΤΟΥ ΙΚΑ!!

    Μέχρι σήμερα έχουν προχωρήσει οι σχετικές
    διαδικασίες για την προείσπραξη εσόδων του
    ελληνικού Δημοσίου από τα Κρατικά Λαχεία
    και το Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων,
    ενώ εξετάζεται η τιτλοποίηση εσόδων του ΙΚΑ
    και άλλων φορέων. Συνολικά εκτιμάται ότι για
    το τρέχον έτος θα εισπραχθούν για λογαριασμό
    του κρατικού προϋπολογισμού, μέσω των τίτ-
    λων των προεσόδων, 450 δισ. δρχ. περίπου.

    ΕΧΩ Κ ΑΛΛΑ.....!!!!!!!!!!!!!!!!!

    ΠΠ

  12. sawas avatar
    sawas 02/04/2011 12:49:25

    "Μηδενική Ανοχή"

    Άσε Strange, στην Ελλάδα αυτό ονομάζεται ρουφιανιά, το είδαμε και αυτό. Ξεκίνα να καταγγέλλεις τα κακώς τεκταινόμενα και θα καταλήξεις δακτυλοδεικτούμενος. Ξεκίνα από πάνω (ψαροκέφαλο) και θα σου βάλουν ταμπέλες (αριστερός, δεξιός, μέσος, μπακ, χαφ) και άλλες ανοησίες. Ξεκίνα από την γειτονιά (μάζευε αποδείξεις) και θα βρεθείς μειοψηφία...
    Δύσκολο να εφαρμοστεί. Δεν ταυτίζονται (σήμερα) τα προσωπικά συμφέροντα με τα κοινωνικά.....θέλει πολύ χρόνο να το καταλάβουμε....

    Από την άλλη, η αλλαγή νοοτροπίας που επικαλείσαι δεν μπορεί να έχει παραλήπτη μόνο την κυβέρνηση αλλά όλο το πολιτικό φάσμα, αριστεροί, δεξιοί και τα λοιπά.... Αλλιώς τι νόημα έχει να καταγγελεις τον Άλφα και να αφήνεις στο απυροβόλητο τον Βήτα.
    Η ερώτηση είναι τι θα γίνει μετά, θα αλλάξει κάτι? Μάλλον Όχι! Οπότε Μηδενική Ανοχή? ΝΑΙ! αλλά σε όλους, πρώιμους και όψιμους εραστές της εξουσίας.

  13. Σταύρος avatar
    Σταύρος 02/04/2011 12:55:37

    Μηδενική ανοχή και στους όψιμους επαναστάτες του Αντικαπνιστικού Νόμου;
    Ε, Ελκυστή μου;

  14. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/04/2011 12:59:13

    ΔΕΚΑ ΑΕ.. ειναι σημερα προς διαλυση... το 1999 γιατι εχει αυτα τα νουμερα???!!!
    οεο οεο
    ΕΞΟΔΑ !
    Αγορές χρέους σε εκατομυρια ΔΡΧ!!
    1998 = 598.182,6
    1999 = 1.223.055,3 ( 1,2 Τρις Δρχ ) !!!
    2000 = 104.367,8

    Αναδοχές χρέους σε εκατομυρια ΔΡΧ!!
    1998 = 109.731,4
    1999 = 222.854,7
    2000 = 37.509,3

    ΕΣΟΔΑ

    Πωλήσεις μετοχών σε εκατομυρια ΔΡΧ!!
    1998 = 517.718,4
    1999 = 1.230.212,5 ( 1,2 Τρις Δρχ !! )
    2000 = 229.404,6
    ---------------------------------------------------------

    Ο δημοσιονομικός δανεισμός προβλέπεται σε
    85,7 δισ. δρχ., ήτοι ποσοστό 0,19% του ΑΕΠ
    για το 2001 έναντι ποσοστού 0,29% του 2000
    παρά τη μεγάλη αύξηση των επενδύσεων..........

    ΠΠ

  15. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/04/2011 13:10:07

    ΙΙΙ. Δημοσιονομικός δανεισμός (Ι-ΙΙ) σε Δισεκατομυρια ΔΡΧ...
    1997 = 36,1
    1998 = 173,1 ( αυξηση 379,70 % ) !!!!!!!!!!!!!!!
    1999 = 23,9 ( -86,21 % )
    2000 = 118,2 ( αυξηση 395,23 % )

    IV. Καθαρός δανεισμός σε Δισεκατομυρια ΔΡΧ...
    1997 = 362,4 ( 1,36 ως % του ΑΕΠ)
    1998 = 259,4 ( 1,22 ως % του ΑΕΠ)
    1999 = 85,3 ( 1,33 ως % του ΑΕΠ)
    2000 = 551,2 ( αυηση 545,93% !!! ) - ( 2,09 ως % του ΑΕΠ)

    ΠΠ

  16. Taxydromos avatar
    Taxydromos 02/04/2011 13:10:19

    Στα ΕΛΤΑ η πράσινη λαίλαπα έχει σαρώσει τα πάντα και όσοι ακομηκαι δικοί τους τόλμησαν να αντισταθουνκαι να καταγγειλουντα κακώς κείμενα έχουν οδηγηθεί στο πυρ το εξωτερον , δεν μιλάμε βέβαια για τις καρατομησεις αξιών στελεχών και τηναναδειξη όχι απλα αναξιων αλλά με κριτήρια που ντρεπεται ακόμα και να τα αναφέρει κανείς , στο blog, entaxy-hellas. blogspot.com καθημερινά καταγγελονται παρα πολλά και έχει τιμωρηθεί πειθαρχικά ο συντάκτης του , πρώην υποψήφιος βουλευτής του ΠΑΣΟΚ.!!!!!!

  17. loretta avatar
    loretta 02/04/2011 13:41:04

    Μια φραση ειχε πει ο Guiliani στην εκλογικη του καμπανια και ειναι ολα τα λεφτα""If we keep going merrily along, this city's going down"!!

    και οποιος καταλαβε καταλαβε!!

  18. Orestios avatar
    Orestios 02/04/2011 13:44:01

    ΟΕΟ????

  19. eleni zorba avatar
    eleni zorba 02/04/2011 13:54:18

    oxi mono stous prasinous ala ke stous ple tous kokinous ke genika se olous an pragmatika theloume na kanoume tin epanastasimas diaforetika sta idia skata tha imaste panta .an den alaxoume emis tropo skepsis ke siperiforas tipota den ta gini.den exoun mono afti tin eftini ala ke mis pou tous glipsame gia idio simferon gia to volematakimas ke to theathinemas.etsi den ine i ego zo se alo planiti.ke giati antidroume tora, giati valan xeri sto volemamas,an ta koukoulonane ke emis oli zousame sti volepsimas axna den tha vgazame i kano lathos.sori ala i alithia den exi pola prodopa ala ena.diaforetika legete ipokrisia.

  20. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 02/04/2011 14:01:22

    Δεν ειναι το προβλημα το ΠΑΣΟΚ πια.Το προβλημα της ΝΔ ειναι οτι δεν την πιστευουν ουτε αυτη.Η αναξιοπιστια ειναι γενικη και ειναι δυσκολο να ανατραπει.

  21. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/04/2011 16:06:05

    λεει ο Π. Καμμενος του Μπεννυ εισαι υφισταμενος!! του Παγκαλου... στη Βουλη...
    το δειχνει η ΝΕΤ και το newsbeast και ειχαν κοψει φρασεις του Πανου....
    Παει στη Βουλη να παρει το DVD της συνεδριασης!.. τον ενημερωνουν οτι το DVD τον πηραν συνεργατες του Μπεννυ !!! και οτι ο υπολογιστης ειχε προβλημα και δεν μπορουσαν να του δωσουν αντιγραφο επιτοπου !!! χαχαχαα
    Κατηγορει-και δικαιως τον Μπεννυ ο Πανος οτι θα μονταριστει κλπ κλπ
    Ακουστε τη συνεχεια !........... διαβαστε δλδ..
    Βγαινει μετα ο Δημ Τακης (MEGKA) και λεει οτι δεν το μονταρε ο Μπεννυ!!! και οι συνεργατες του ΑΛΛΑ ο Μπεννυ το εδωσε σε μας στο Μεγκα!!! χαχαχααα το μονταραμε εμεις και το στειλαμε σε ΝΕΤ και newsbeast !!! ΤΟΥΣ ΕΔΩΣΕ !! χαχα

    αχχαχαχααααααααααααααααααααααααα

    ΠΑΣΟΚ η μονταρισμενη Κυβερνηση !!

    ΠΠ

  22. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 02/04/2011 17:09:22

    Υπάρχει έλλειψη αμυντικής διάθεσης στην παρανόηση. Κανόνας της καθημερινότητάς μας έχει γίνει η ιδιαιτερότητα και η εξαίρεση.
    Από μόνοι μας πρέπει να φτιάξουμε τη μαγιά ώστε η επόμενη γενιά να βρει στρωμένο πατριωτισμό. Oι δικτάτορες των ΜΜΕ φροντίζουν να διαλύσουν τον κοινωνικό ιστό.
    Τα άτομα που ακολούθησαν την «αλλαγή» στις αρχές της δεκαετίας του 80 τα περισσότερα ήταν συντηρητικά. Μαζί με τις θέσεις που πήραν στο δημόσιο άρχισε και η καταστροφή του ψυχισμού τους, από τις εφημερίδες. Σήμερα έφτασαν στο σημείο να μη ξεχωρίζουν το σωστό από το λάθος που είπε ένας φίλος παραπάνω. Η «ορθή» και μοναδική άποψη που προβάλλεται από τα ΜΜΕ δεν έχει σχέση με τη δημοκρατία των προγόνων μας. Ποδοπατούνται οι νόμοι της φύσης και της δημοκρατίας.
    Φταίμε και εμείς. Πρέπει να βγούμε από το λήθαργο που μας έχουν επιβάλλει.
    Τον "μέσο ηλίθιο" είναι δύσκολο να τον πείσεις γιατί περνάει καλύτερα από εμάς. Τουλάχιστον να πείσουμε τους δικούς μας. Βάζοντας στη ζωή μας την αλήθεια.
    Π.χ Τα γεγονότα του Πολυτεχνείου έδιωξαν την προσωρινή κυβέρνηση Μαρκεζίνη και έφεραν τη δικτατορία του Ιωαννίδη. Αν μπορείς να το πεις στο καφενείο έχεις κάνει την υπέρβαση
    Θα είμαστε συνυπεύθυνοι για την καταστροφή της πατρίδας μας και για το αδιέξοδο, στο μέλλον των παιδιών μας. Αυτό που μας λείπει είναι η συσπείρωση. Είμαστε περισσότεροι, κατευθυντήριες γραμμές δεν έχουμε. Σε αυτό φταίει η ΝΔ, φταίμε και εμείς. Βλέπω ορισμένες κινήσεις που γίνονται και δεν τις προβάλλουμε.
    Αναφέρω μερικές:
    - Την πορεία για την κάρτα του πολίτη δεν την προβάλλαμε
    - Την ημερίδα στη Φιλοσοφική Αθηνών για την κάρτα του πολίτη δεν την ανάφερε κανένας h..p://orthodox-watch.blogspot.com/ (Για πρώτη φορά μαζί καθηγητές πανεπιστημίου, παπάδες, αριστεροί)
    - Τη διαμαρτυρία για τον βωμό των δώδεκα Θεών
    - Τις κινήσεις του Πατριωτικού Μετώπου, πέρα από την πολιτική

    Το ΚΚΕ με μοναδικό επίσημο όργανο το ριζοσπάστη καταφέρνει και φτιάχνει ένα ενιαίο σύνολο του 7%, που διαμορφώνει την άποψη του 93%. Αρκεί αυτό το 7% να παίρνει γραμμή και να εκφράζει τις ίδιες απόψεις παντού. Στο καφενείο, στο σχολείο, στο Πανεπιστήμιο, στα ΜΜΕ, στο λεωφορείο.

  23. netakias.wordpress.com avatar
    netakias.wordpress.com 02/04/2011 17:47:59

    Με την άδεια σου (από την Σημαία...) θα αναμεταδόσω τό άρθρο σου αυτό γιατί συμφωνώ απόλυτα, σε όσα mail έχω κι όπως μπορώ.

    ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΜΕ SA ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΜΠΛΕΞ !

    Μας έχουν δημιουργήσει το κομπλεξ, πώς ό,τι στραβό ΕΙΝΑΙ ΔΕΞΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ.

    Ακόμη κι έγω που έχω διαβάσει πεντε πράγματα, όταν το αναφέρουν αυτό από συνήθειο δαγκώνομαι! Αυτό με έβαλε σε σκέψη, τι είναι επιτέλους Η ΔΕΞΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ;

    Μήπως αυτό που γίνεται σήμερα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΕΞΙΑ ΑΛΛΑ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ;

    Θα ήθελα την άποψη σου SA πρέπει να ξεπεράσουμε επιτέλους το Κομπλεξ και να τους στριμώξουμε, καμία ανοχή, δεν τα φάγαμε μαζί.

    Σε παρακαλώ διαβασε το

    Τέρμα τα Ψέμματα!Ειναι “Δεξιά” η αντεργατική Πολιτική ή Σοσιαλιστική;
    http://netakias.wordpress.com/2011/03/22/sosialistisas/

  24. netakias.wordpress.com avatar
    netakias.wordpress.com 02/04/2011 17:49:38

    Ενας φίλος ΠΑΟΚτζης μου έστειλε αυτό στο mail

    Καθε πατερας Πασοκτζης έχει και μια π......α κόρη,
    έχει κι ένα που.. γιο που τον γ.....ε όλοι!

    Ισως σας αρέσουν κι αυτά :

    Η πνευματική αναπηρία της ανελλήνιστης Κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ.
    http://wp.me/p9GCU-oH

    Οι Γερμανοί πάντα εύρισκαν συνεργάτες!
    http://netakias.wordpress.com/2010/11/26/germans/

    Αυτοί Ψήφισαν το Εργασιακό! Ολη η Λίστα με τα email τους! ΜΑΥΡΙΣΤΕ ΤΟΥΣ!
    http://netakias.wordpress.com/2010/12/15/pasokergasiako/

    • Stripper avatar
      Stripper @ netakias.wordpress.com 02/04/2011 19:16:41

      Νετάκια, πρέπει να έχετε μεγάλο πρόβλημα με το Antinews στο olympia.gr. Την μια βαζετε τα κομμάτια του ως "πηγή", την άλλη με το όνομα του συντακτη, όπως αυτό τώρα του strange. Και τι μανία αυτή να βάζουν ι μπλογκερσ σχολιαστες το λινκ τους στο όνομά τους....τόση ανασφάλεια πια...

      • netakias.wordpress.com avatar