#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/03/2011 00:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μηδενικά εισοδήματα εμφανίζει η σύζυγος Τσοχατζόπουλου



Μηδενικά εισοδήματα εμφανίζει η σύζυγος του Άκη Τσοχατζόπουλου, Βίκυ Σταμάτη, στο τελευταίο Πόθεν Έσχες που έχει κατατεθεί στη Βουλή κι ελεγχθεί, αλλά δεν έχει δοθεί στη δημοσιότητα, αναφέρουν δημοσιογραφικές πληροφορίες. Σύμφωνα με αυτό και άλλα στοιχεία που διαθέτει η Επιτροπή Οικονομικών της Βουλής, υπάρχει πρόβλημα,  καθώς από τα εισοδήματά της δε φαίνεται να μπορεί να δικαιολογήσει την   εξυπηρέτηση του δανείου που πήρε, για την αγορά της πολυτελούς οικείας στην οδό Αρεοπαγίτου, το οποίο ξεπερνά το ένα εκατομμύριο ευρώ.

Η κυρία Σταμάτη είναι υπάλληλος της ΔΕΗ, αλλά  οι συνάδελφοί της ούτε που την θυμούνται , καθώς κατάφερνε κι έπαιρνε αποσπάσεις για πιο προνομιούχα πόστα. Τα τελευταία δύο χρόνια είχε πάρει άδεια άνευ αποδοχών, η οποία έληξε το φθινόπωρο και αναζητούσε τρόπους να βγει στη σύνταξη.

Το 2010 έχει δηλώσει ότι πήρε δάνειο και ο Άκης Τσοχατζόπουλος (150.000 ευρώ) αλλά ξέχασε να επισυνάψει τα απαραίτητα παραστατικά.

Η επιτροπή Οικονομικών της Βουλής, πάντως, δεν φαίνεται να βιάζεται κι ιδιαίτερα για να συγκεντρώσει στοιχεία που αφορούν τον Άκη.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 24/03/2011 00:45:57

    Αν δεν μπορεί να τα δικαιολογήσει, να κατασχεθεί.

  2. Orestios avatar
    Orestios 24/03/2011 00:46:53

    Κι ο Καρχιμάκης είναι Δημόσιος Υπάλληλος.
    Εργατικός και αποδοτικός.

  3. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 24/03/2011 00:51:00

    Χωρίς εισόδημα και με γέρο άνθρωπο στο πλάϊ... άτιμη κρίση

  4. Fanis avatar
    Fanis 24/03/2011 00:51:24

    Μπορει και τα κανει.
    Αμα ηξερε οτι μπορει να τιμωρηθει δεν θα τα εκανε..

    Δεν συζηταω καθολου την περιπτωση να ..εδινε εξηγησεις σε ανεργους και "stage" που απολυθηκαν και σε αλλους που δεν δικαιουνται επιδομα ανεργιας ,ασχετα αν ειναι ανεργοι..

    Φοβαμαι εκει θα επρεπε να εχει πειστικες απαντησεις ΠΟΥ ΒΡΗΚΕ τα λεφτα ..
    Αλλιως ..
    .

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Fanis 24/03/2011 01:39:08

      Ο Άκης είναι γερό σκαρί, τον βλέπω σαν τον Ανδρέα να σχολάει τη μια και να παίρνει την άλλη.

      Μιας και την ψάχνουμε τη δουλειά, όλα να τα βάζουμε στο τραπέζι..και την πράσινη ανάπτυξη. Μήπως κάνει και εισαγωγές φωτοβολταϊκών πάνελ από τη Γερμανία; Έχει γνωριμίες εκεί ο Άκης, όλα είναι πιθανά.

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 24/03/2011 01:00:13

    h__p://www.antinews.gr/2010/06/20/50663/

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Strange Attractor 24/03/2011 01:06:20

      Εντυπωσιακό. Θα μάζευε από χίλιες μεριές. Λές ο Άκης να πήρε και προίκα από τη σύζυγο; Αμ έτσι εξηγείται ότι είναι φτωχιά η καϋμένη.

      Πάντως υπάρχουν και κάποιες δεξιές σύζυγοι... τύφλα η Μαρία Αντουανέτα μπροστά τους

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 24/03/2011 01:08:28

    ...δε φαίνεται να μπορεί να δικαιολογήσει την εξυπηρέτηση του δανείου που πήρε, για την αγορά της πολυτελούς οικείας στην οδό Αρεοπαγίτου, το οποίο ξεπερνά το ένα εκατομμύριο ευρώ...

    Είδες η ΔΕΗ; Καλά τι μισθό είχε η αργόμισθη κυρία;
    Εγώ ούτε αντίσκηνο δεν μπορώ να αγοράσω με τον δικό μου.

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Strange Attractor 24/03/2011 01:35:53

      Πολλά λεφτά η ΔΕΗ..

  7. blue nile avatar
    blue nile 24/03/2011 01:49:56

    Πάντως σα γυναίκα ωραία είναι αλλά όχι και τίποτα το συγκλονιστικό ... να μου πείτε για τον εβδομηντάρη και βάλε Άκη και πολύ του πέφτει ... αν βλέπατε όμως 15-20 χρόνια πριν τις οδαλίσκες του Τζοζατζό θα μένατε κεχηνότες για αρκετή ώρα και μετά θα αμπελοφιλοσοφούσατε περί της αβάσταχτης υπεροχής του φαίνεσθαι στα ουσιώδη του είναι και άλλα τέτοια...

    • GEODETIS avatar
      GEODETIS @ blue nile 24/03/2011 02:17:58

      ορίστεεεεε.... κάτσε αδερφέ να πιάσω λεξικό διότι εσύ τα λές ποιο δύσκολα και απο τον Γιανναρά ....

    • GEODETIS avatar
      GEODETIS @ blue nile 24/03/2011 02:41:36

      βέβαια ... είναι αυτοί της παλιάς (της πρώτης) συμμορίας εεεε.... λάθος ομάδας ήθελα να πω, δεν ξέραν απο dolce vita … τόσα χρόνια στα εξωτερικά παρ όλους τους αγώνες και τις κακουχίες, μάθανε να εκτιμούν το ωραίο και να το ψάχνουν διότι τους έλειψε, εκείνα τα σκοτεινά χρόνια στην εξορία ... αν έχεις δώσει την νιότη σου στους αγώνες για τον λαό πρέπει να αποζημιωθείς στα γεράματα ... και μαζί με τον αγωνιστή (βάλε εσύ Νικόλα με το μυαλό σου) πόσοι ακόμη θα φάνε λαδάκι ...

  8. Κρητικός avatar
    Κρητικός 24/03/2011 08:05:36

    " Το 2010 έχει δηλώσει ότι πήρε δάνειο και ο Άκης Τσοχατζόπουλος (150.000 ευρώ) αλλά ξέχασε να επισυνάψει τα απαραίτητα παραστατικά"
    Ναμην ξεχνάμε 'οτι και ό μεντοράς του είχε πάρει άλλο δάνειο για το "κωλοσπιτο" και μάλιστα να μην ξεχνάμε και τους δανειστές του.
    θα αξιζε τον κόπο να δεί κανείς αν τα επέστρεψε στους ΔΑΝΕΙΣΤΕΣ ΤΟΥ

  9. anonymous avatar
    anonymous 24/03/2011 08:50:05

    Πόρκα μιζέρια

  10. μετρό-στάση γουδί avatar
    μετρό-στάση γουδί 24/03/2011 08:54:59

    "μηδενικά εισοδήματα" ή "εισοδήματα με πολλά μηδενικά "?

  11. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 24/03/2011 09:36:13

    Να ανοίξει λογαριασμός στην Εθνική για ενίσχυση της άπορης οικογένειας.

  12. Νίκος avatar
    Νίκος 24/03/2011 09:53:51

    Χαχαχα! Καλό.
    “μηδενικά εισοδήματα” . Πώς έλεγαν στις παλιές Ελληνικές ταινίες;
    "Τι επαγγέλεσθε;"
    "Εισοδηματίας".

  13. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/03/2011 10:01:17

    Gold digger...

    ΠΠ

  14. Rote Phane avatar
    Rote Phane 24/03/2011 10:09:27

    Δεν μπορουσε η κοπελλα να φτιαξει με τον Ακη 2-3 ΜΚΟ οπως η μανταμ " ;Φρειδερικη" και να εχει καποιο εισοδηματακι; Κριμα βρε παιδι μου .

  15. babis avatar
    babis 24/03/2011 10:16:55

    Τρώει από τα έτοιμα και είναι πολλά!!

  16. an.vorinos avatar
    an.vorinos 24/03/2011 12:14:49

    Διαβλεπω ζηλο και φθονο αντι να αισθανεσθε ευγνωμοσυνη και να υποκλινεσθε στο πολιτικο αναστημα του ανδρος ,να αναγνωριζετε τους αγωνες ,τους μακροχρονιους αγωνες ,για το βαθεμα και το πλατεμα της και εναντια στα ντοπια και ξενα μονοπωλια γρκινιαζετε για το καταλυμμα οπου θα διαγη το εσπερας του βιου του ενας αγωνιστης.Ενας αγωνιστης του οποιου ο αγων δικαιωθηκε.

  17. loretta avatar
    loretta 24/03/2011 12:47:59

    Το πιο απλο απολα αν κανουν θα της...κατασχεσουν τις ντουλαπες ....ας ελεγξουν ολες τις πιστωτικες της καρτες...αγορες...εξοδα ..κτλ.!!
    και μετα παπαλα η μανταμ σταματη.!!!

  18. Νικος avatar
    Νικος 24/03/2011 13:24:00

    Μπήκε στην πολιτική “ξεβράκωτος” και βγήκε off shore !
    Δεν “μπαλώνεται” με τίποτα ο πρώην υπουργός Εθνικής Άμυνας της χώρας ...
    , θέλει ο Άκης να κρυφτεί και τα ακίνητα δεν τον αφήνουν.
    Πανάκριβα ακίνητα πολλών εκατομμυρίων ευρώ σε Ακρόπολη, Θεσσαλονίκη, Ψυχικό, Πεδίον Άρεως και Κορινθία , απέκτησε ο Άκης Τσοχατζόπουλος κατά την πολιτική του σταδιοδρομία, σύμφωνα με τους ισχυρισμούς του από μισθό του υπουργού και με τη βουλευτική του αποζημίωση…
    Πέραν του πανάκριβου ακινήτου (εκτιμάται στα 6,5 εκ. ευρώ) της Διονυσίου Αρεοπαγίτου στο όνομα της συζύγου του o πάλαι ποτέ πανίσχυρος Άκης Τσοχατζόπουλος, παρά μία ψήφος πρωθυπουργός, πρώην αναπληρωτής πρωθυπουργός του ιδρυτή του ΠαΣοΚ Ανδρέα Παπανδρέου φαίνεται ότι πλούτισε στην κυριολεξία μέσα από την πολιτική.
    Έγραψε στην πρώην σύζυγό του , έγραψε και στην νυν , έγραψε και στην κόρη του έμπλεξε και με off shore εταιρείες….
    Δωράκι για την πρώην σύζυγό του αγόρασε ο Α. Τσοχατζόπουλος στο Παλαιό Ψυχικό, αξίας 1,5 εκ. ευρώ
    Επίσης αγόρασε δύο διαμερίσματα συνολικής αξίας 380.000 ευρώ στην οδό Κομνά Τράκα στο Πεδίον του Άρεως, το σημερινής αξίας 700.000 ευρώ διαμέρισμα της οδού Νίκης στη Θεσσαλονίκη, αλλά και η αξίας 350.000 ευρώ εξοχική κατοικία στον Κόρφο Κορινθίας.
    Μάλιστα η ανακαίνιση της Αρεοπαγίτου ξεκίνησε με προϋπολογισμό 60.000 ευρώ και τελικά δαπανήθηκαν πάνω από 1,5 εκατομμύρια ευρώ!
    Όσον αφορά το σπίτι – 184 τετραγωνικών – στην παραλία της Θεσσαλονίκης, βρίσκεται στην πλατεία Αριστοτέλους, σε ένα από τα ακριβότερα σημεία της πόλης και βλέπει “πιάτο” τον Θερμαϊκό.
    Σύμφωνα με κτηματομεσίτες η σημερινή του αξία φτάνει το 1,1 εκ. ευρώ. Το σπίτι του τρίτου ορόφου αγοράστηκε το 1996 από την κόρη του υπουργού.
    Πέραν των ακινήτων στο άστυ, ο Α. Τσοχατζόπουλος διαθέτει και μία πολυτελή βίλα παραθαλάσσια στον Κόρφο Κορινθίας για να περνάει εκεί κάποιες ξέγνοιαστες στιγμές κατά τους θερινούς μήνες.
    Πρόκειται για ακίνητο εμβαδού 147 τετραγωνικών και εμπορικής αξίας 350.000 ευρώ. Αγοράστηκε το 1994 και ανήκει σε αυτόν και την πρώην σύζυγό του εξ ημισείας.
    Ο μικρός πεζόδρομος της οδού Κομνά Τράκα φαίνεται να είναι ο δεύτερος αθηναϊκός πεζόδρομος στον οποίο ο πρώην υπουργός του ΠΑΣΟΚ συμπίπτει με την offshore εταιρεία Torcaso Investments Limited, που κατείχε για δύο χρόνια την ιδιοκτησία της τωρινής του οικίας στην οδό Διονυσίου Αρεοπαγίτου.
    Μεσοτοιχία με το «διανυκτερεύον» διαμέρισμα του δευτέρου ορόφου της οδού Κομνά Τράκα 3 στα Πατήσια, που σήμερα ανήκει στον πρώην υπουργό του ΠΑΣΟΚ, βρίσκεται πενταώροφο κτίριο γραφείων που μέχρι το 2007 -οπότε και πουλήθηκε στη Μονή Βατοπεδίου για σχεδόν 4 εκατομμύρια ευρώ- βρισκόταν στα χέρια της offshore Torcaso.
    Σόι πάει το βασίλειο, στο κόλπο και οι συγγενείς…
    Δύο μήνες πριν η Torcaso αγοράσε το πενταώροφο ακίνητο στη γωνία ανάμεσα στην οδό Κεφαλληνίας 45 και Κομνά Τράκα, η ιδιοκτησία Τσοχατζόπουλου στην Κομνά Τράκα 3 αγοράζεται από τον Θεσσαλονικιό επιχειρηματία Νικόλαο Ζήγρα, ξάδερφο του Τσοχατζόπουλου, ο οποίος και τη μεταβιβάζει στον πρώην υπουργό τέσσερα χρόνια αργότερα.
    Σήμερα, το κουδούνι του διαμερίσματος Τσοχατζόπουλου γράφει ΛΗΘΑΙΑ.
    Η εταιρεία αυτή δεν είναι άλλη από την κατασκευαστική εταιρεία ΛΗΘΑΙΑ ΕΠΕ, που συστήθηκε το 2007 από την κόρη του πρώην υπουργού, Αρετή Τσοχατζοπούλου, και τον υιό του Αλέξανδρο.
    Η ίδια εταιρεία μισθώνει όχι μόνο στην ίδια γειτονιά αλλά ακριβώς απέναντι από την ιδιοκτησία της Torcaso δύο οικόπεδα, ιδιοκτησίας Αρετής Τσοχατζοπούλου, προς 227 χιλιάδες ευρώ για δεκαπέντε χρόνια.
    Μια δεύτερη κατασκευαστική, που ιδρύεται μεταξύ άλλων από την Αρετή Τσοχατζοπούλου το 2003, η ΑΤΕΦΑ ΕΠΕ, φέρνει την κόρη του πρώην υπουργού στο ίδιο διοικητικό συμβούλιο με τη λογίστρια κ. Ευφροσύνη Λαμπροπούλου.
    Όμως, η κ. Λαμπροπούλου εμφανίζεται το 2002 να ενεργεί και ως αντίκλητος της Torcaso κατά την αγοραπωλησία της τωρινής οικίας του κ. Τσοχατζόπουλου στη Διονυσίου Αρεοπαγίτου.
    Την ίδια χρονιά που η κ. Λαμπροπούλου εμφανίζεται ως αντίκλητος της Torcaso, πάντως, στην πολεοδομία Αθηνών κατατίθεται ομόφωνη απόφαση του διοικητικού συμβουλίου της offshore, σύμφωνα με την οποία επικεφαλής του έργου, το οποίο μετέτρεψε το μικρό νεοκλασικό της Κεφαλληνίας 45 σε υπερσύγχρονο πενταώροφο κτίριο γραφείων, εμφανίζεται ο Αστέριος Οικονομίδης.
    Ο Οικονομίδης είναι πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος της κατασκευαστικής εταιρείας ARCON.
    Η εταιρεία ARCON, που εδρεύει στη Θεσσαλονίκη και έχει στο ενεργητικό της πλήθος κατασκευαστικών έργων, είναι γνωστότερη για τη συμμετοχή της στην ανακαίνιση του κτιρίου του Μετοχικού Ταμείου Στρατού στην οδό Πανεπιστημίου.
    Ο ίδιος άνθρωπος
    Ο Οικονομίδης συμπωματικά είναι ο ίδιος άνθρωπος που πουλάει τον Μάιο του 2006 τους δύο τελευταίους ορόφους, εμβαδού 272 τετραγωνικών μέτρων της κατοικίας, στον αριθμό 60 της οδού Δεινοκράτους στο Κολωνάκι, στην κόρη του Τσοχατζόπουλου για σχεδόν 700 χιλιάδες ευρώ.
    Παρόλο που η κ. Τσοχατζοπούλου αγοράζει την οικία αυτή το 2006, σύμφωνα με το συμβόλαιο υπ. αριθ. 5975/01 τη δηλώνει ως κατοικία της ήδη από το 2001. Σύμφωνα με τα αρχεία του υποθηκοφυλακείου Αθηνών, όμως, το 2001 η κατοικία στην οδό Δεινοκράτους 60 ανήκει στην offshore εταιρεία Bluebell με έδρα τη Μονρόβια της Λιβερίας.
    Η offshore Bluebell μεταβιβάζει το 2005 την ιδιοκτησία στην οδό Δεινοκράτους στον πρόεδρο της ARCO κ. Οικονομίδη, ο οποίος σε λιγότερο από έναν χρόνο τη μεταβιβάζει με τη σειρά του στην κόρη του πρώην υπουργού του ΠΑΣΟΚ.
    Όσο για τον πραγματικό ιδιοκτήτη της Bluebell;
    Ο αρχικός ιδιοκτήτης της οικίας Τσοχατζοπούλου, δηλώνει ότι η μόνη του επαφή με την εταιρεία έγινε μέσω δικηγόρου που εδρεύει στο Θησείο. Ο δικηγόρος αυτός και αντιπρόσωπος της offshore Bluebell το 1998 εμφανίζεται μαζί με τον ίδιο συμβολαιογράφο σε δύο άλλες αγοραπωλησίες της οικογένειας Τσοχατζοπούλου – μία του πρώην υπουργού Τσοχατζόπουλου την ίδια χρονιά, αλλά και μία του υιού του δύο χρόνια αργότερα.
    Εν τω μεταξύ … άγνωστοι παραμένουν ακόμα οι πραγματικοί δικαιούχοι των offshore εταιρειών Torcaso και Nobilis πριν από το 2006.
    Όσο για τον έτερο πεζόδρομο στη ζωή του πρώην υπουργού του ΠΑΣΟΚ;
    Αυτές τις ημέρες, οι περίοικοι συνεχίζουν να παρατηρούν τα φώτα του «διανυκτερεύοντος» γραφείου της ΛΗΘΑΙΑ ΕΠΕ.
    Την περασμένη Πέμπτη, μάλιστα, όλοι κατάλαβαν ότι το γραφείο βρισκόταν «στο πόδι». Από την μπαλκονόπορτα του δευτέρου ορόφου μπορούσε κανείς να δει καθαρά -ως τις 11 το βράδυ- τη φιγούρα του πρώην υπουργού να συζητά έντονα με συνεργάτες και συγγενείς.
    Προσέξτε τώρα και το καλύτερο
    Σύμφωνα με την πιο πρόσφατη δήλωση «πόθεν έσχες» ο πρώην υπουργός δηλώνει ετήσιο μεικτό εισόδημα 85.000 ευρώ και η σύζυγός του 23.000 ευρώ και κοινές καταθέσεις σε τράπεζες ύψους 142.000 ευρώ

  19. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 24/03/2011 15:58:43

    Είναι μέλος του ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ......

  20. Αργοναύτης avatar
    Αργοναύτης 24/03/2011 16:36:58

    Προτείνω τα λεφτά που θα μαζέψει απόψε ο Θρύλος να τα δώσουμε σε αυτή τη άπορη οικογένεια να περάσει το Πάσχα της. Έτσι θα συγχωρεθούν και τα πεθαμένα μας.
    Πούσαι ρε Ντι Πιέτρο

  21. ΑΓΡΟ avatar
    ΑΓΡΟ 24/03/2011 16:46:21

    ΣΑΝ ΤΟΝ ΓΕΡΟ ΙΕΡΩΜΕΝΟ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΛΙΓΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ
    ΓΕΡΑΜΑΤΑ.

  22. xriteo avatar
    xriteo 24/03/2011 21:42:01

    Θυμαμαι ενα καλο που κυκλοφορουσε την εποχη που ο "γαμπρος"ξημεροβραδιαζοταν διπλα στον Αντρεα, και του ειχαν κολλησει το "φιλλιπινεζα".ΑΝΤΡΕΑΣ-Ακη τι ωρα ειναι? ΑΚΗΣ-Οτι ωρα πεις εσυ προεδρε!!! Θλιβερος.

  23. xriteo avatar
    xriteo 24/03/2011 21:59:56

    Αργοναυτη οταν λες τα λεφτα που θα μαζεψει ο ΘΡΥΛΟΣ εννοεις και το μπασκετ μεσα?

  24. juliet avatar
    juliet 25/03/2011 13:04:46

    απαράδεκτοι αγόρια,αντί να του πείτε μπράβο που πήρε τη νύφη χωρίς βρακί που λένε ,τον κράζετε, σκάσατε απο το κακό σας,και οχι μόνο, άμα πεθάνει την αφήνει και με προίκα ....