11/04/2009 00:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με 7,5% μονάδες προηγείται το ΠΑΣΟΚ

[youtube HKEdKh4J10I&feature=player_embedded]Με 7,5% μονάδες προηγείται το ΠΑΣΟΚ της ΝΔ, τη μεγαλύτερη διαφορά από το Σεπτέμβριο, οπότε και πέρασε μπροστά το ΠΑΣΟΚ, σύμφωνα με το βαρόμετρο της Public Issue για τον ΣΚΑΪ και την Καθημερινή.

Μάλιστα, για πρώτη φορά το κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης αγγίζει το όριο της αυτοδυναμίας, καθώς φτάνει τις 149 έδρες εάν μπουν στη Βουλή και οι Οικολόγοι, ενώ σε πεντακομματική βουλή παίρνει 152 έδρες.

Πιο συγκεκριμένα, το ΠΑΣΟΚ συγκεντρώνει ποσοστό 41,5%, η ΝΔ 34%, το ΚΚΕ 7%, ο ΣΥΡΙΖΑ 8,5%, το ΛΑΟΣ 5% και οι Οικολόγοι 3%.

Μιλώντας στο κεντρικό δελτίο της τηλεόρασης του ΣΚΑΪ, ο διευθύνων σύμβουλος Public Issue Γιάννης Μαυρής εκτίμησε ότι το άνοιγμα της ψαλίδας οφείλεται σε απώλειες της ΝΔ, η οποία όπως όλα δείχνουν δεν μπορεί να ανακάμψει και να ξεπεράσει το όριο του 34 - 35%, παρά τον ανασχηματισμό. Παράλληλα, είπε ότι το ΠΑΣΟΚ ακολουθεί ανοδική πορεία κυρίως γιατί ο ΣΥΡΙΖΑ παρουσιάζει αδυναμία να οικειοποιηθεί το μεγάλο ρεύμα διαμαρτυρίας, ενώ και οι ψηφοφόροι του ενδιάμεσου χώρου, στρέφονται από τη ΝΔ στο κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. boom avatar
    boom 11/04/2009 00:44:15

    Πρόκειται για στημένες διαδικασίες και κατασκευασμένα στοιχεία. Πλήρως αναξιόπιστα !
    ΄Ετσι δεν είναι Strange Attractor ?...

  2. tiramola avatar
    tiramola 11/04/2009 00:48:44

    Έχεις δίκιο boom
    Η πραγματική διαφορά είναι πάνω από 12 μονάδες...
    Ετοιμάζει βαλίτσες για Tafts..

    Άντε να κοιμηθει ο Ορέστιος απόψε...

  3. Jimmy L avatar
    Jimmy L 11/04/2009 00:51:09

    Orestie-Christos για πειτε αλευρι!!!!Η Public Issue σας γυρευει!!!Να δω τωρα πως θα δικαιολογισετε την κατρακυλα στις δημοσκοπησεις .Και προσεχτε γιατι και οι 7,5 μοναδες λιγες μου φαινονται.Ειμαι περιεργος να διαβασω την απαντηση σας!!!!!!!!!!!!

  4. giannis 51 avatar
    giannis 51 11/04/2009 00:54:54

    πιστευω ακραδαντα οτι σε συνθηκες πολωσης και πραγματικων εκλογων σε λιγο χρονο η διαφορα θα ειναι δηψηφια,και ακομα και με αυτο τον εκλογικο νομο η αυτοδυναμια ανετωτατη

  5. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2009 00:58:37

    @ Τζίμη
    Είσαι σίγουρος ότι γίνεται για την ΝΔ και όχι για να φύγουν τα βαρίδια από την πλάτη του GAP που τον κουράζουν?

  6. ariel avatar
    ariel 11/04/2009 01:09:24

    Λένε ότι η Public Issue είναι η εταιρεία με την μεγαλύτερη επιτυχία στις προβλέψεις της. Θα κάνει όμως εκλογές ο Κ.Κ. με τόση διαφορά? Δύσκολο

  7. Jimmy L avatar
    Jimmy L 11/04/2009 01:12:53

    @ 9 orestie .Προσπαθησε να συνελθεις οσο ειναι ακομα καιρος!!Η δεν καταλαβαινεις η δεν θελεις να καταλαβεις τι συμβαινει γυρω σου!!Αυτη εμονη σου με τον GAP ειναι ανεξηγητη απο την ψυχιατρικη επιστημη..Τι διαολο τοσο πορωμενος εισαι που δεν βλεπεις μπροστα σου??

  8. tiramola avatar
    tiramola 11/04/2009 01:16:10

    Θα είναι σβουριχτή και με θορυβο (GAP) η σφαλιάρα και θα αναδειχθεί για άλλη μια φορά η γελιότητα της πολιτικής επικοινωνιακού τύπου όπου το μέχρι πρότινως δυνατό "χαρτί της παράταξης" θα εμφανίζεται σαν ο αποδιοπομπαίος τράγος...

  9. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2009 01:17:20

    @ 11
    Και βέβαια δύσκολο. Εύκολο όμως για τον GAP να ηγηθεί μιας χρωματιστής επανάστασης επικαλούμενος τα αποτελέσματα ενός δείγματος, ζητώντας ανατροπή, αγνοώντας την εκφρασμένη εντολή της προηγούμενης εκλογής και μιλώντας για απώλεια δεδηλομένης, ουσιαστικά θεωρώντας το υποκατάστατο ως υπαρκτό.

  10. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2009 01:18:39

    Σκάσατε μύτη πουλάκια μου? Καλώς τα! Παπαγαλίστε λίγο, δεν ακούγεστε αρκετά.

  11. kanis avatar
    kanis 11/04/2009 01:18:57

    O Μπένυ ...κοιμάται απόψε;

  12. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2009 01:20:00

    @ kanis
    Το Ζάππειο είναι ανοικτό?

  13. kanis avatar
    kanis 11/04/2009 01:23:31

    @orestios

    έτσι του λένε από Χανιά

  14. ariel avatar
    ariel 11/04/2009 01:24:41

    Υπάρχουν προϋποθέσεις για να χαθεί η δεδηλωμένη. Ο ΓΑΠ δεν θα κάνει λοβιτούρες, θα πάει νόμιμα και όχι με αποτελέσμστα δημοσκοπήσεων, εκτός αν δεν κατάλαβα τι θέλεις να πεις.

  15. k. hortis avatar
    k. hortis 11/04/2009 01:25:44

    Επισημαίνω ότι στις προηγούμενες εκλογές η συγκεκριμένη εταιρεία είχε προβλέψει επακριβώς το αποτέλεσμα!!!

  16. tiramola avatar
    tiramola 11/04/2009 01:26:55

    Τώρα Ορέστιε πρέπει να αγωνιστείς!
    Μην το βάζεις κάτω!
    Πιάσε αμέσως δουλειά!

  17. Jimmy L avatar
    Jimmy L 11/04/2009 01:28:35

    Οrestie πρεπει να ηην εχεις παραπονο σε προειδοποησα πολυ εγκαιρα οτι και η μακακια εχει τα ορια της και απο οτι φαινεται δεν το ελαβες υπ οψη σου.Τωρα που ολοι στα χωνουν αγρια προσπαθεις να ψελισεις τις συνηθεις ανοησιες σου!!!!

  18. Προφήτης avatar
    Προφήτης 11/04/2009 01:29:53

    Το είπε ο Alexis, της πρεσβείας και της Καθημερινής : η εσωτερική πολιτική συγκυρία δεν ευνοεί την ανάπτυξη των ελληνοαμερικανικών σχέσεων.

    Ε, προσπαθεί το παιδί, κι ο περιβαλλοντολόγος και τα μονοπύθμενα, να αλλάξει κυβέρνηση.

    Αυξάνουν τη διαφορά βδομάδα - βδομάδα, σαν τη δόση στον πρεζάκια, για να εντυπωθεί το δήθεν "αναπόφευκτο".

    Μαθητές του Goebbels. Όσο πιο τερατώδες το ψέμμα τόσο πιο πιθανό να γίνει πιστευτό.

  19. kanis avatar
    kanis 11/04/2009 01:30:23

    Jimmy κάτω τα χέρια από orestios

    Λίγοι θυμούνται πια, τι είναι φαινομενολογία!

  20. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2009 01:32:22

    @ 11
    Σωστά το λες. Ούτε κι εγώ θέλω να πιστεύω ότι θα κάνει λοβιτούρες. Κοντός ψαλμός αλληλούια.

  21. tiramola avatar
    tiramola 11/04/2009 01:34:14

    Πολλά σκουπίδια τελικά προφήτη...
    σχεδόν οι μισοί Έλληνες...

  22. ariel avatar
    ariel 11/04/2009 01:36:58

    @20 Κ.Hortis το ίδιο είπα κι εγώ πως αυτή η Εταιρεία και η VCRP έπεσαν μέσα με ελάχιστη απόκλιση

  23. Jimmy L avatar
    Jimmy L 11/04/2009 01:37:14

    ! 24 Συμφωνω κατω τα χερια απο τον Orestio !!!!

  24. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2009 01:40:03

    @ 22
    Πες μας κι άλλες χαριτωμενιές.
    Ένα θα σου θυμίσω και ας μην βλέπεις από την πράσινη μούχλα εντός του κρανίου σου.
    Το σύνθημα του GAP "κάντε τόπο να περάσει η ελλάδα" είναι κόπια από το σύνθημα του Goebbels "KANTE ΤΟΠΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΕΑΝΙΚΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ"
    Μέχρι να το καταλάβεις, σαν καλό μεγαφωνάκι θα αναπαράγεις το σύνθημα όπως παραδειγματίζει ο Προφήτης.
    Να σου θυμίσω ότι μετά τον Εθνικο-Σοσιαλισμό τεμαχίστηκε η Γερμανία, αλλά και κάθε καθαρά σοσιαλιστική χώρα (μετά το 90).

  25. ariel avatar
    ariel 11/04/2009 01:41:34

    25@ Ορέστιε, τι έγινε και συμφωνούμε έτσι σήμερα? Λες η άνοιξη, το φεγγαρόφωτο ή το πρωχωρημένο της ώρας και δεν αντέχουμε καυγάδες? Πολύ χαίρομαι

  26. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 11/04/2009 01:41:40

    O "Alexis" να κάτσει ήρεμα γιατί πολλοί πλέον γνωρίζουν για την υπόπθεση με τις λέξεις κλειδιά "Κομπίνα με τα τηλέφωνα της φοιτητικής εστίας για υπεραστικά τηλέφωνα-εμπλοκή Ομοσπονδιακών αρχών, ενεργός φάκελος".

    Για όσους δεν το έπιασαν με τη πρώτη, μπορώ να το κάνω πιο λιανό σε επόμενο ποστ

  27. Jimmy L avatar
    Jimmy L 11/04/2009 01:44:39

    ! 30 orestie Yστερα και απο το τελευταιο σου σχολιο υποστηριζω μετα βεβαιοτητος οτι οτι η μ....εχει υπερβει καθε οριο Τινα κανουμε ,η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα!!Ανιατη η ασθενεια σου.....

  28. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2009 01:45:17

    @ αριελ
    Η πανσέληνος.
    Με παρεξηγείς αριελ. Είμαι εδώ για να διαλέγομαι εννίοτε συγκρουόμενος, όχι ως χούλιγκαν ποδοσφαιρικής ομάδας, αλλά δημιουργικά.
    Δεν βρίσκω λόγω να μην συμφωνήσω σε αρκετά πράγματα ασχέτως πολιτικής τοποθέτησης.

  29. ariel avatar
    ariel 11/04/2009 01:46:59

    Ορέστιε Σου είπα καλά λόγια, αλλά να συγκρίνεις τον εκ φύσεως ευγενή Γιώργο με τον Γκέμπελς????Αυτό ξεπερνάει και την νοσηρή φαντασία σου. Τι κρίμα και δείχνεις καλό παιδί. Σκέφτηκες καμμιά φορά πως το μεγάλο μίσος και εμμονή, σημαίνει μεγάλο έρωτα? Είναι οι δύο όψεις του ίδιο νομίσματος. Πρόσεχε λοιπόν.

  30. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2009 01:47:06

    @ 33
    Κάτι θα ξέρεις από μ...... και δεν φιλοδοξώ να σου πάρω τα πρωτεία στο άθλημα, όπου και διακρίνεσαι.

  31. Προφήτης avatar
    Προφήτης 11/04/2009 01:49:56

    Τι λες τώρα ! Τι τους νοιάζει αυτούς αν τεμαχισθεί η χώρα, αν ο ΓΑΠ δώσει τη Θράκη "για να κοιμάται ήσυχος", αν νομιμοποιήσει εκατομμύρια λαθρομετανάστες για να κερδίζει στις εκλογές ενώ αρνείται ψήφο στους ομογενείς, αν η διακυβέρνηση ασκείται από ΜΚΟ, Margaret και Madleen.

  32. ariel avatar
    ariel 11/04/2009 01:52:14

    Εσύ παιδί μου Ορέστιε δεν συγκρούεσαι απλώς. Προκαλείς για να συγκρουστείς και μάλιστα προκαλείς σκληρά και προσβλητικά. Μπορεί να είναι το χούι σου, να θες να ακούς μπινελίκια. Αβυσος η ψυχή του ανθρώπου.

  33. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2009 01:52:38

    Η απάντησή μου αυτή περί Goebbels ήταν για άλλον άριελ. Μην τσιμπάς.
    Τα χαρακτηριστικά προσέγγισα και όχι τον άνθρωπο.
    O GAP τα διαβάζει άλλωστε, άλλοι τα γράφουν και καθορίζουν τις τακτικές. Βέβαια η Σοσιαλιστική ρητορική έχει πολλά κοινά. Αν δεν σε τρομάζει ο φασισμός, μπορείς να διαβάσις κείμενα των Εθνικοσοσιαλιστών και να βρεις πολλά παραδείγματα με σημερινά. Δεν είναι κακό να μπορείς να τα αναγνωρίζεις. Μπορώ να παραθέσω και άλλα παραδείγματα για παρόμοιες πρακτικές, όμως νομίζω πως δεν είναι αυτή η ώρα.

  34. Jimmy L avatar
    Jimmy L 11/04/2009 01:52:39

    ! 33 Για την διαφορα των 7.5 μοναδων θα μας μιλησεις ????Για τα υπολοιπα οτι ειχα να πω το ειπα και μαλιστα πολλες φορες...

  35. kanis avatar
    kanis 11/04/2009 01:52:53

    Γιατί έχει αρχίσει η "προπαγάνδα", ότι το μέλλον των αποφάσεων ανήκει στις ΜΚΟ;

  36. Jimmy L avatar
    Jimmy L 11/04/2009 01:54:04

    Στο 39 απευθυνομαι κυριε orestie ,θα μας απαντησεις??

  37. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 11/04/2009 01:57:13

    Η πλειονοτητα των Ελλήνων πολιτικών είναι εκβιάσιμη και συνεπώς σε ένα βάθος χρόνου θα βρεθεί η χώρα σε πολιτικό αδιέξοδο πιθανότατα με δραστική αλλαγή πλεύσης και συνολική αλλαγή του πολιτικού προσωπικού.

    Εν τέλει οι μεγάλοι χαμένοι θα είναι οι φιλοδυτικές δυνάμεις τις οποίες μέσα στην Ελλάδατις "συμβουλεύουν" προσωπικότητες όπως ο "Αλέξης" που αν΄΄α πάσα στιγμή κινδυνεύουν με κλήση από την ίντερπολ.

    Αυτά είναι τα μείζονα θέματα, όλα τα άλλα είναι κουραφέξαλα.



    Υ.Γ Οι δημοσκοπήσεις σαν την παραπάνω είναι της πλάκας γιατί συμπεριλαμβάνουν τα άκυρα και τα λευκά και δεν προσμετρούν την αποχή..φέξε μου και γλύστρισα εν ολίγοις.

    Υπάρχει ένα ωραίο βιβλίο Αμερικανού καθηγητή με τον τίτλο "Πως να λέτε ψέματα με στατιστικές". Το σνιστώ ανεπιφύλακτα...Αλέξη ακούς?!

  38. Jimmy L avatar
    Jimmy L 11/04/2009 01:58:06

    Τωρα διαβασα orestie οτι και η ALCO σε ασταθμητο δειγμα δινει την διαφορα στο 8%.Σε ενημερωνω ετσι για την ιστορια!!!!

  39. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2009 01:59:26

    @ αριελ
    Ε, όχι και προκαλώ βρε αριελ. Δεν είδες την σφοδρότητα των υβριστικών σχολίων προς εμέ?
    Άλλωστε εγώ αναφέρομαι στο GAP και όχι στους σχολιαστές. Δεν φταίω αν κάποιοι ταυτίζονται με το GAP σαν να είναι οι ίδιοι GAP. Αυτό τι είδους χούι λες να είναι?

  40. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2009 02:01:25

    @ 44
    Και εγώ άκουσα το GAP να λέει pipes.
    Τι συμπέρασμα βγάζεις?

  41. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 11/04/2009 02:04:42

    @ 45 orestios . E οχι και υβριστικα σχολια βρε ορεστιε ,μου φαινεται οτι το παρατραβας και εσυ λιγο με τις εμμονες σου και τις υπερβολες σου σε σχεση με τον GAP.

  42. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 11/04/2009 02:04:55

    Μήπως κάποιοι "δημοσκόποι" δεν θέλουν εκλογές τώρα?

    Και είχαμε και εμφάνιση Τατούλη σήμερα, ο οποίος άφησε ανοικτό το ενδεχόμενο να γυρισει στο μαντρί (Έχει πολλούς΄λύκους έξω φαίνεται)

    Μια απορία απονήρετου Έλληνα που ξέριε λίγα πράγματα απο πόλωση και συσπειρώσεις κομμάτων...και από ΕΣΠΑ.

  43. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2009 02:07:08

    @ Σκορπιέ
    Ένας είμαι και σας αναστατώνω τόσο πολύ? Σκέψου καμιά 100αρια Ορέστιους. Τι θα κάνατε? Θα τους σφάζατε?

  44. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 11/04/2009 02:08:28

    ! 46 E τωρα ειναι σοβαρες κουβεντες να λες οτι ακουσες τον GAP να λεει pipes?Εχω την εντυπωση οτι τα θελει ο κ.....σου.

  45. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2009 02:09:24

    pipes = αγωγοί. Είδες πόσο εύκολα παραπλανήθηκες?

  46. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 11/04/2009 02:09:36

    ! 49 orestie Σιγα τα αιματα....

  47. Προφήτης avatar
    Προφήτης 11/04/2009 02:10:51

    Dubai
    Πολλά θα εξαρτηθούν από την εξέλιξη της οικονομικής κρίσης, παγκόσμια και εσωτερικά.
    Για να αποδυναμωθούν οι εγκάθετοι θα πρέπει να υποστεί, κάποιας μορφής, καθίζηση η Αυτοκρατορία.
    Αν τελικά αποχωρήσουν από το Αφγανιστάν αλά Βιετναμ, κυνηγημένοι, και πέσουν σε απομονωτισμό, μπορεί.

  48. ariel avatar
    ariel 11/04/2009 02:12:21

    Ορέστιε, Δεν αναφέρεσαι μόνο στον ΓΑΠ αλλά και σε αρκετούς σχολιαστές με άσχημα λόγια και τους αναγκάζεις να σου απαντούν το ίδιο άσχημα. Ετσι όμως χάνεται το δίκηο του καθενός. Σου έχω ξαναπεί, πως πιο καλά πείθει κάποιος με επιχειρήματα, παρά με βρισιές και μάλιστα χοντρές μερικές φορές. Δεν ακούς όμως τους μεγαλυτέρους σου.

  49. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 11/04/2009 02:12:52

    ! 51 Αφησε κατα μερος τις επαρχιωτικες κουτοπονηριες .Δεν τρωμε κουτοχορτο οπως νομιζεις.

  50. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 11/04/2009 02:15:24

    @Προφήτης

    Μια διαίσθηση μου λέει ότι το 2009 θα είναι το 1989 απο την ανάποδη...για να δούμε.

    Τότε όλα ξεκίνησαν από την Ουγγαρία τον Ιούλιο και ίσως να ξαναδούμε την ίδια χώρα να κινεί πάλι το νήμα των εξελίξεων από την ανάποδη όμως.


    Εάν και εφόσον η διαίσθηση βγεί σωστή τότε θα εκκινηθούν και οι διαδικασίες που ανέφερες και στην Ελλάδα...είναι η μόνη ελπίδα ως φαίνεται.

  51. Jimmy L avatar
    Jimmy L 11/04/2009 02:16:49

    Ορεστιε. Αποψε εισαι σε παροξυσμο και δεν ξερεις τι λες Μηπως ενοχληθηκες τοσο πολυ απο τις δημοσκοπησεις???Λεω τοσο πολυ?

  52. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2009 02:18:24

    Άσχημα λόγια δεν συνηθίζω να χρησιμοποιώ ειδικά για τους σχολιαστές. Μόνο εκεί που χρειάζεται και εφ' όσον δεχθηκα τέτοια. Αν το κάνω είναι για να γίνω κατανοητός μιας και αυτή τη διάλεκτο μπορούν να καταλάβουν κάποιοι. Τι να κάνω?
    Με εσένα αριελ μπορώ να διαλεχθώ όπως ασυνείδητα ή ενσυνείδητα αποφασίσουμε.

  53. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2009 02:23:31

    @ Τζίμη
    Όχι δεν αναστατώνομαι από αυτά. Το GAP Είχε αναστατωθεί με αυτές πριν κανένα χρόνο και απειλούσε τις εταιρίες που δεν τον έβγαζαν πρώτο καταθέτοντας αγωγές. Να τώρα του κάνουν τη χάρη.

  54. Jimmy L avatar
    Jimmy L 11/04/2009 02:24:30

    @ 58 Τι θελεις να πεις οτι με τις pipes σε καταλαβαινουμε καλυτερα??

  55. ariel avatar
    ariel 11/04/2009 02:26:31

    Για να δούμε για πόσο θα μιλάμε, γιατί διαφωνούμε σε βασικά πράγματα, κυρίως περί ΓΑΠ και των δυνατοτήτων του. Ισως το ότι εγώ δεν προσβάλω , μας κάνει να μιλάμε κάπως. Εγώ όμως όταν μου μιλάνε άσχημα και με προσβάλλουν, 'οπως έκανες κάποια φορά, θυμώνω. Απλά δεν ξαναγράφω μέχρι να μου περάσει.

  56. Jimmy L avatar
    Jimmy L 11/04/2009 02:27:09

    !@ 59 orestie .O λαος του κανει την χαρη και οχι οι εταιριες δημοσκοπησεων , κααλαβε το!

  57. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2009 02:27:40

    Σου ζήτησα συγνώμη για αυτό αριελ.

  58. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2009 02:29:24

    @ 62

    Ο λαός του δείγματος με την εφαρμογή δημιουργικής στάθμισης. Πριν τη στάθμιση πια είναι η διαφορά?

  59. Προφήτης avatar
    Προφήτης 11/04/2009 02:32:29

    @Dubai
    Εμένα η διαίσθηση, χωρίς κανένα προσωπικο λόγο, μού λέει ότι ο ΓΑΠ έχει περιορισμένη τύχη.
    Κρατάω και μια παλιά ρήση του Πούτιν, θα τη θυμάσαι : "η διάλυση της ΕΣΣΔ υπήρξε η μεγαλύτερη γεωπολιτική τραγωδία του 20ου Αιώνα". Επιστροφή μην περιμένεις, αλλά η αναβίωση του Μεγάλου Παιγνιδιού έχει ξεκινήσει.
    Ο ένας των δύο παικτών, η Βρεταννία, έχει ουσιαστικά αποχωρήσει από το Παιγνίδι και τη θέση της έχει κληρονομήσει η Αμερική. Αν και οι Βρεταννοί πασχίζουν τελευταία να διαφοροποιηθούν μάλλον πρόκειται για "το τίναγμα της γάτας".

  60. ariel avatar
    ariel 11/04/2009 02:33:20

    63@ Ναι Ορέστιε
    και ήταν πολύ ευγενικό εκ μέρους σου. Ευχαριστώ. Τώρα καληνυχτίζω γιατί νύσταξα. Καληνύχτα σε όλους σας, τα λέμε αύριο. Και Ειρήνη υμίν. Σκεφθείτε πως έρχονται και Αγιες μέρες.

  61. Jimmy L avatar
    Jimmy L 11/04/2009 02:35:10

    @ 64 Ουτε αυτο δεν εχεις διαβασει!!Πριν λοιπον την σταθμιση η διαφορα ειναι πανω απο 5 μοναδες.Αντε για να κοιμηθεις ευχαριστα αποψε!!

  62. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2009 02:44:33

    @ Τζίμη 55
    Ξέρει το γαιδούρι να ξεχωρισει το μακεδονησι

  63. demie avatar
    demie 11/04/2009 02:45:18

    ποτέ μου δεν κατάλαβα πως ένας έλληνας που σέβεται την ιστορία του, είναι δυνατόν να ψηφίζει Ν.Δ. πως είναι δυνατόν ο κωνσταντίνος καραμανλής να είναι από τους 10 σπουδαιότερους έλληνες όλων των εποχών. πραγματικά δεν ξέρω τι να λέω στα παιδιά.....

  64. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2009 02:45:51

    @ 67
    Τώρα που τα έχωσες θριαμβευτικά έβγαλαν υγρό τα καρυδάκια σου?

  65. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2009 02:47:00

    @ 66 τζιμη
    Τώρα που τα έχωσες θριαμβευτικά έβγαλαν υγρό τα καρυδάκια σου?

  66. Προφήτης avatar
    Προφήτης 11/04/2009 02:47:48

    Δημοσκοπήσεις. Μάλιστα.
    Είναι σαν τις φωτογραφίες γάμου.

    Όποιος τις πληρώνει παίρνει τα αποτελέσματα που θέλει.

    Πήρατε τις φωτογραφίες του γάμου σας στις οποίες φαίνεσθε άσχημοι; Όχι βέβαια.
    Πήρατε αυτές όπου είχατε βγει κούκλες/ κούκλοι.

    Έτσι κι οι εφημερίδες. Βγάζουν τις δημοσκοπήσεις που τους αρέσουν(=τους εξυπηρετούν) την δεδομένη χρονική στιγμή.
    Υπάρχει περίπτωση να βγάλει ο Μπόμπολας, ο Ψυχάρης κι ο Αλαφούζος δημοσκόπηση στην οποία κερδίζει ο Καραμανλής;
    Αφού δεν τους αρέσει.

    Κάτι, κάπου, κάποτε είχε ακουστεί για κώδικα διεξαγωγής δημοσκοπήσεων. Αλλά δεν ξανακούστηκε.

  67. chris avatar
    chris 11/04/2009 02:48:36

    Γιατί σβήνετε σχόλια;

    factorx: γιατί ρε παιδί μου είσαι τόσο βλάκας;

  68. Σπύρος avatar
    Σπύρος 11/04/2009 03:21:56

    Aρχεντίνος Τζούνιορς-Λανούς 2-1..
    Αυτό είναι τελικό απο την Αργεντινή και όχι Δημοσκοπικό.

  69. thanos avatar
    thanos 11/04/2009 05:00:32

    2-boom Says:
    April 11th, 2009 at 12:44 am

    Αυτη τη στιγμη απ'οτιξερω βρισκεται σε συσκεψη....

  70. thanos avatar
    thanos 11/04/2009 05:07:07

    30-Dubai Expatriate Says:
    April 11th, 2009 at 1:41 am

    Το τριτο δωματιο στο ιδιο διαμερισμα...η' κανω λαθος?

  71. Επόπτης avatar
    Επόπτης 11/04/2009 05:20:34

    # Dubai Expatriate Says:
    April 11th, 2009 at 1:41 am

    O “Alexis” να κάτσει ήρεμα γιατί πολλοί πλέον γνωρίζουν για την υπόπθεση με τις λέξεις κλειδιά “Κομπίνα με τα τηλέφωνα της φοιτητικής εστίας για υπεραστικά τηλέφωνα-εμπλοκή Ομοσπονδιακών αρχών, ενεργός φάκελος”.

    Για όσους δεν το έπιασαν με τη πρώτη, μπορώ να το κάνω πιο λιανό σε επόμενο ποστ


    ---


    Δύο συμπτώσεις την ίδια μέρα; Χτες ήσουν Αθήνα; Κάπου στο κέντρο, σε εκδήλωση;

    Λες να βγούμε όλοι "κοντοχωριανοί" στο antinews;

  72. Επόπτης avatar
    Επόπτης 11/04/2009 05:23:48

    Τώρα μου ήρθε και το ωραίο. Δεν είναι φοβερή ειρωνία να ονομάζεται η εκπομπή "Φάκελοι";

    Και μετά σου λένε κάποιοι δεν υπάρχει Θεός. Μωρέ υπάρχει και έχει φοβερή πλάκα.

  73. Επόπτης avatar
    Επόπτης 11/04/2009 05:25:56

    Να το κλείσουμε με το κερασάκι.

    www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=32&artid=173472

  74. Το πνεύμα του Μάη avatar
    Το πνεύμα του Μάη 11/04/2009 05:27:54

    Ευτυχώς που δεν ξεχασαν τους "οικολόγους"...

  75. Θύμα avatar
    Θύμα 11/04/2009 06:09:45

    Orestios και Προφήτης όπως βλέπετε εσείς είσαστε δύο οι υπόλοιποι είναι 50 αυτό και άν είναι δημοσκόπιση. Δέν είναι δυνατό μόνο εσείς οι δύο να κατέχετε την απόλυτη αλήθεια ενώ όλοι οι υπόλοιποι να ζούν στην κοσμάρα τους.

  76. βαγγελης avatar
    βαγγελης 11/04/2009 07:53:27

    ορεστιε, με καθε καλη διαθεση, θα ηθελα να μου εξηγησεις γιατι εχεις μενος για τον ΓΑΠ. Δεν ειμαι ΠΑΣΟΚ,Συρ,κκε,λαος αλλα ουτε ΝΔ βεβαιως-βεβαιως. Δεν μπορω να πω οτι με εκφραζει καποιο κομμα σε τετοιο βαθμο που να ταυτιζομαι. Ωστοσο, αν καποιος πολιτικος απο τους 2 (ΓΑΠ-Καραμανλης) εχει κανει τα χειροτερα για την ΕΛλαδα αυτος ειναι ο Καραμανλης διοτι ειναι πρωθυπουργος και εχει πραξει το λιγοτερο εργο με τα περισσοτερα αρνητικα κ σκανδαλα. Το αν ο ιδιος συμμετεχει ενεργα η οχι δεν παιζει ρολο διοτι και εσυ για τον ΓΑΠ του προσαπτεις μονιμως οτι συμμετειχε σε κυβερνησεις που ηταν επιζημιες για τη χωρα. Ως τι ομως; Ως υπουργος ουτε καν ως πρωθυπουργος! Επισης του προσαπτεις οτι για οτι λεει κρυβεται απο πισω μια αλλη πραγματικοτητα... ενα ψεμα..Δεν θα πω οτι εχεις αδικο σαυτο αλλα ουτε μπορεις να αποδειξεις οτι ετσι ειναι. Λοιπον, αν θελεις να μας πεισεις κΑΠΟΤΕ οτι εχεις ορθοτητα της σκεψης και αντικειμενικοτητα στην κριση θα πρεπει να μαθεις πρωτα να κρινεις τους εξουσιαζοντες (αυτη τη στιγμη τον Καραμανλη) και μετα ολους τους αλλους. Πρεπει να κρινεις με βαση το τι εχει κανει καθενας και το τι μπορουσε να κανει και οχι με βαση το ονομα. Σαφεστατα ειναι δυσκολο οταν καποιος εχει κομματικη ταυτοτητα να δει χωρις παρωπιδες (και αυτο ισχυει για ολα τα κομματα) , αλλα οταν οι παρωπιδες αφορουν στο κυβερνητικο κομμα τοτε ειναι εξοργιστικο για τους υπολοιπους που 'απολαμβανουν' την κυβερνητικη εκτρωματικη πολιτικη να ακουν 'ασχημα' λογια για καθε εναν ΠΛΗΝ του κυριως υπευθυνου : τον πρωθυπουργο. Ο οποιος ποτε δεν φταιει, ποτε δεν γνωριζει, ποτε δεν κανει εσκεμμενα αλλα παντα τον παραπλανουν.... Εξυπνος..... και διορατικος Ο,τι πρεπει για πολτικος και μαλιστα πρωθυπουργος...

    Ξερω, εχει πολλα αρνητικα ο ΓΑΠ, αλλα θα τον κρινω ως πρωθυπουργο αν γινει και οχι σαν υποψηφιο..... Σαν υποψηφιο θα τον κρινω απο τα λογια και το προγραμμα του... οπως και καθε αλλο πολιτικο ΠΛΗΝ του πρωθυπουργου.. που εχει δειξει τι μπορει να κανει ως τετοιος....

  77. εναντίον του φανατισμού avatar
    εναντίον του φανατισμού 11/04/2009 08:14:34

    demie - Ο Κ. Καραμανλής έκανε 3 επαναστατικές αλλαγές που σε καμμία χώρα δεν πραγματοποιήθηκαν με ειρηνικό τρόπο χωρίς να χυθεί αίμα. άλλαξε το πολίτευμα και οι βασιλόφρονες (30% δεν είναι αμελητέο ποσοστό) δεν αντέδρασαν δυναμικά. Νομιμοποίησε το ΚΚΕ και οι αντίπαλοι του δεν αντέδρασαν. Δίκασε τους απριλιανούς και δεν τους εκτέλεσε (δεν τους ηρωποίησε ως νεκρούς) και γιά τους περισσότερους η ισόβια κάθειρξη ίσχυσε και οι οπαδοί τους δεν αντέδρασαν.
    πέτυχε την είσοδο της χώρας στην ΕΟΚ. Ολα αυτά έγιναν σε 6 χρόνια.
    Εγκαθίδρυσε την ιδέα της αρμονικής συγκατοικήσεως προέδρου δημοκρατίας και πρωθυπουργού σε μία χώρα που η ακραία κομματική αντιπαλότητα ήταν η συνήθης πολιτική πρακτική.
    Επιπλεόν ήταν ο μόνος που όλα τα χρόνια της υπουργικής και πρωθυπουργικής διακυβερνήσεώς του ανέθεσε υψηλές διοικητικές θέσεις της κρατικής μηχανής σε κομματικούς του αντιπάλους χωρίς να υπάρξει καμμία διαταραχή στην εργασιακή πρακτική τους.
    Ηταν από τους εργατικότερους και μεθοδικότερους πολιτικούς, με έμφαση στην αποτελεσματικότητα.
    φυσικά έκανε λάθη αλλά οι επιτυχίες του και κυρίως η σημασία και το μέγεθός τους είναι μεγαλύτερες και σημαντικές γιά την αλλαγή της πολιτικής νοοτροπίας και του φανατισμού και του μέλλοντος της χώρας.

  78. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 11/04/2009 08:24:42

    @ 82 Βαγγέλη, έχεις δίκιο. Ο ένας είναι πρωθυπουργός και "πράττει" και πάντα για ότι στραβό και λαμογιά έγινε στα 5 χρόνια πάντα φταίνε κάποιοι άλλοι ενώ ο ίδιος δεν ήξερε δεν ακουσε, παραπλανήθηκε, οργίσθηκε,θύμωσε ... Ακόμη και έτσι δεν κάνεις για πρωθυπουργός.Για τους ανεπαρκείς ή λαμόγια συνεργάτες που τοποθέτησες ή ανέχτηκες σε κάποιο πόστο υπεύθυνος είσαι εσύ και όχι ο Χατζηπετρής. Αν ο Γιώργος είναι ικανός θα δείξει, όταν γίνει αυτός Πρωθυπουργός.Ως τότε ας τον κρίνουμε ως αρχηγό Αντιπολίτευσης και ως υπουργό που ήταν σε προηγούμενες κυβερνήσεις. Πάντως ένα πράγμα προκαλεί απορία! γιατί τον αφήνει (τον καταλληλότερο) να ψήνεται και να βασανίζεται και δεν του παίρει εγκαιρα το βαρύ φορτίο της διακυβέρνησης από τους ώμους του? δεν τον λυπάται Αγιες Μέρες που είναι? καλημέρα Ελλάδα !

  79. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 11/04/2009 08:38:38

    Καλημέρα σας κι από μένα.

    Συμφωνώ ότι πρέπει να κρίνουμε χωρίς παρωπίδες, αλλά αυτό πρέπει να γίνει και σε σχέση με τον ΓΑΠ. Όχι να τον κάνουμε ξαφνικά σωτήρα μόνο και μόνο επειδή δεν γουστάρουμε ΝΔ και ΚΚ.

    Ο ΓΑΠ δεν θα κριθεί από τα έργα Σημίτη, αλλά από τα δικά του κυρίως στο Υπεξ όπου υπηρέτησε πάνω από δέκα χρόνια. Εκεί τα αποτελέσματα ήταν οικτρά. Τέτοια που εμένα να με κάνουν να φοβάμαι για το αύριο της χώρας, όταν μάλιστα ο Αμερικανός είναι ξαμολημένος εναντίον της χώρας. Ο ΓΑΠ είναι ο τελευταίος που θα εμπιστεύομουν.

    Συμφωνώ ότι οι γαλάζιοι έχουν ξεφύγει. Συμφωνώ ότι το στυλακι ΚΚ ότι δεν ξέρω δεν είδα έχει αρχίσει να μας βγάζει από τα ρούχα μας. Αλλά εξακολουθώ να τον προτιμώ από τον ΓΑΠ χωρίς δεύτερη σκέψη.

    Προφήτη δεν πιστεύω ότι είναι στημένες οι δημοσκοπήσεις. Πιθανόν λίγο τσίμπημενες, αλλά δεν αλλάζει αυτό τη γενικότερη τάση. Συμμερίζομαι όμως κι εγώ το ένστικτο σου. Αυτό που σίγουρα θα συμβεί είναι ότι περισσότεροι αναποφάσιστοι θα ψηφίσουν ΝΔ παρά ΠΑΣΟΚ. Οπότε η τελική διαφορά και με τα σημερινά δημοσκοπικά δεδομένα, θα ήταν μικρότερη.

    Μακάρι να ήταν άλλος στο τιμόνι του ΠΑΣΟΚ. Θα είχα τότε εναλλακτική. Σήμερα δεν εχω. Βλέπω σχεδόν υποχρεωμένο να στηρίξω ΚΚ.

  80. t avatar
    t 11/04/2009 08:40:25

    Πρωθυπουργοί της Ελλάδας

    1945 Παπ
    1955 ΚΚ
    1965 Παπ
    1975 ΚΚ
    1985 Παπ
    1995 Παπ
    2005 ΚΚ
    2010 Παπ? ώx

  81. ataktos avatar
    ataktos 11/04/2009 08:53:24

    @t-Τέτοια συζήτηση και τελικά μια υπενθύμιση ατάκα .πέτυχες ΜΑΤ .

  82. ΡΩΣΣΙΑ avatar
    ΡΩΣΣΙΑ 11/04/2009 09:03:01

    ΕΔΩ Η ΕΛΛΑΔΑ ΧΑΝΕΤΑΙ, ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΑΥΤΗ Η ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΕΚΛΕΓΕΙ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ. ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΕ ΛΙΓΟ ΜΥΑΛΟ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΟΙΤΑΝΕ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΟΥΝ.....ΓΙΑΤΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΞΕΛΙΣΕΤΑΙ ΣΕ ΒΑΓΔΑΤΗ.... ΤΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΟΤΑΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ Η ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ?

  83. ΓιαννηςΚ avatar
    ΓιαννηςΚ 11/04/2009 09:13:12

    Ορέστιε η περίπτωση σου χρήζει ψυχιατρικής παρακολούθησης.Υπάρχουν πολλά αντιψυχωσικά φάρμακα που κάνουν θαύματα.Χρειάζεται η μεγαλιότητα σου όμως να προστρέξει σε ένα ψυχίατρο¨.Όσο νωρίτερα παντως τόσο καλύτερα.
    Δεν λέω πως είσαιένα μορφωμένο νούμερο ,όχι βάβαια,αλλά πολλές φορές τα λαμπρά μυαλά είναι σε΄'άλλη' διάσταση.Η ταινία Beatiful mind που είναι αληθινή ιστορία το αποδεικνύει.Αν πολεμήσεις την ψύχωσή σου θα καταστείς χρήσιμος άνθρωπος και όχι κάτι σαν ένα ΄Τσομπανόσκυλο που έγινε λαμπραντορ'.Ταπεινά προσκυνώ

  84. Θύμα avatar
    Θύμα 11/04/2009 09:16:18

    @ 85 Eπώνυμος αφού και εσύ δέν είσαι ευχαριστημένος απο τον ΚΚ γιατί θα ξαναψηφίσεις αυτόν και δέν ψηφίζεις ΛΑΟΣ ή Δράση?

  85. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 11/04/2009 09:48:38

    Ο ΛΑΟΣ για μένα είναι ότι χειρότερο υπάρχει στην πολιτική μας ζωή. Θα μπορούσα να σκεφτώ κάποιο μικρότερο κόμμα, αλλά αυτή τη στιγμή προτιμώ να ενεργήσω 'στρατηγικά' και να δώσω την ψήφο μου κάπου που θα τείνει να απαλλαγούμε ταυτόχρονα από Ντόρα και ΓΑΠ.

  86. orab avatar
    orab 11/04/2009 09:51:47

    oops! se lathos thread ekana to posting. eprepe na mpei sto thema tis monis Toplou.

    (Pantos den einai kai teleios asheto: oi ergolavoi ton megalon lamogiarikon ergon pou arhise i ND den prepei na anisihoun.

    Kai ayto giati to PASOK -pou fainetai synoma me tis dimoskopiseis na vgainei- KAI AYTO ypostirizei ti skandalodi synehisi egklimatikon ergon opos to ΦΡΑΓΜΑ ΑΠΟΣΕΛΕΜΗ. Oloi diladi tha fane!)

  87. Θύμα avatar
    Θύμα 11/04/2009 09:58:15

    @91 Επώνυμος η Ντόρα θα είναι σύντομα νέος αρχηγός στην Νέα Δημοκρατία, στην κατάσταση που οδήγησε το κόμμα ο Καραμανλής δέν υπάρχει άλλη λύση.

  88. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 11/04/2009 10:14:21

    Εγω,ως εχων απο καιρο κανει τη "βαρυσημαντη" ανακοινωση,urbi et orbi,οτι σ αυτες τις εκλογες,θα κατσω σπιτι,μπορω να γραφω "ανεξαρτητα".
    Σημερα λοιπον,ειδα τη φοβερη Καιλη,να κανει κριτικη στις κοπελλες της Δημοτικης Αστυνοιας Θεσ/νικης,γιατι,ακουσον,ακουσον,εκοβαν κλησεις στα αυτοκινητα,με ζηλο,και εγραψαν ακομα και ενα φορτηγο του Δημου.
    Τους ελεγε λοιπον,οτι δεν ειναι αυτη η δουλεια τους,και οτι η Θεσ/νικη δεν εχει παρκιν,αρα εμμεσα,οτι επρεπε να κανουν την κοροιδα.
    Δηλαδη,αμα το Πασοκ κερδισει,αυτο θα σημαινει οτι θα ειναι ολες οι παρανομιες, free;Επειδη τις θελει το ποπολο;
    Να καψετε λοιπον,και τα υπολοιπα δαση,κι εμεις εδω ειμαστε να σας αφηνουμε να χτιζετε στα καμενα,οπως καναμε μεχρι τωρα.
    Αμα απο τωρα,βγαινουν και λενε-υποσχονται τετοια,να πανε να πνιγουν οι ρεζιληδες.

  89. rs avatar
    rs 11/04/2009 10:14:30

    Φανταστείτε πόσες αναρτήσεις σ' αυτό το blog και, όχι μόνο, θα έλειπαν εάν δεν σχολιάζονταν οι δημοσκοπήσεις.
    Μου θυμίζει την ταινία του Τσάπλιν, που έστελνε τον πιτσιρικά να σπάζει τα τζάμια και μετά εμφανίζονταν
    αυτός σαν τζαμάς και πουλούσε τζάμια.

  90. Θύμα avatar
    Θύμα 11/04/2009 10:31:42

    Τις δημοσκοπήσεις δέν τις αμφισβητούν ούτε οι ίδιοι οι βουλευτές της Νέας Δημοκρατίας πλήν του γνωστού τρισάθλιου Ντινόπουλου.

  91. J.E.L avatar
    J.E.L 11/04/2009 10:38:47

    Αρχιζω και ανησυχω που δεν εχει ξυπνησει ακομα ο orestios.Ισως τον στενοχωρησαν καποιοι φιλοι χθες το βραδυ απο οτι διαβασα σημερα το πρωι με την προσφατη δημοσκοπηση και ταχει παιξει .Αλλα οπως με πληροφορει ενας φιλος τωρα ισως να μην εχει βαρδια σημερα λογω της χθεσινοβραδυνης του κοπωσης.Πραγματικα ειχε να αντιμετωπισει παρα πολλους και επιθετικους συνομιλητες..Ας περιμενουμε.......

  92. christos avatar
    christos 11/04/2009 10:46:28

    καλημέρα...τώρα το είδα...

    Τι εννοεί ο κύριος Μαυρής με την κατηγορηματική τελευταία διατύπωση;

    http://www.skai.gr/master_story.php?id=117345

  93. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 11/04/2009 10:46:32

    Θα πρεπει να ξερετε οτι οι δημοσκοπησεις της "Kαθημερινης" γενικα επεσαν μεσα στις δυο προηγουμενες εκλογες οταν οι υπολοιπες προβλεπαν "ντερμπυ' που δεν υπηρξε.
    Βεβαια μπορει να πει καποιος οτι αλλαξε γραμμη ο Αλαφουζος αλλα δεν ειναι αυτος ο αποφασιστικος παραγων.Τριτη τετραετια δεν κερδισε κανεις και δεν μπορει να γινει αυτο με οικονομικη κριση.
    H κρισιμη στιγμη ηταν η εσωκομματικη μαχη Βενιζελου - ΓΑΠ την επαυριο των εκλογων του 2007.
    Οποιος κερδιζε εκει θα ηταν ο επομενος πρωθυπουργος.Θα ψηφιζα Βενιζελο αλλα οχι ΓΑΠ,οχι μονο λογω ικανοτητων αλλα και γιατι δεν ενδιαφερομαι να συμβαλλω στην πολυφυλετικη Ελλαδα του αυριο χωρις αυτο να σημαινει οτι μπορω να αντιδρασω.Θα πρεπει να ξερουν ολοι οτι μετα τις επομενες εκλογες το εκλογικο σωμα θα αλλαξει για παντα σε βαθμο που συγκρινεται μονο με τον ερχομο των προσφυγων το 1922 καθως ο ΓΑΠ θα δωσει υπηκοοτητα και δικαιωμα ψηφου σε εκατονταδες χιλιαδες μεταναστες.

  94. αντί avatar
    αντί 11/04/2009 10:46:44

    @73

    Το παράλογο είναι που έχει αυτά τα ποσοστά ο Καρατζαφέρης και οι καραγκιόζηδες που έχει μαζί του και όχι ότι δεν ανεβαίνει.

  95. isnogood avatar
    isnogood 11/04/2009 10:50:16

    Αγαπητοί συμφορουμιστές

    Θα είχε πράγματι τεράστιο ενδιαφέρον, αν έβγαιναν στο φως της δημοσιότητας οι δημοσκοπήσεις στις οποίες υποθετικά αρχηγός είναι ο Βενιζέλος!

    Εκεί να δείτε γέλιο...

    Μήπως έχεις καμία Φάκτορα κατά νου;

  96. Ηellenic avatar
    Ηellenic 11/04/2009 10:50:57

    91-Eponimos- Λες οτι ο ΛΑΟΣ ειναι το χειροτερο κομμα και απο την αλλη οτι προτιμας τον Κ.Κ.-Ποιος νομιζεις οτι τον στηριζει?

  97. J.E.L avatar
    J.E.L 11/04/2009 10:52:44

    @ 98 Σε ολη την Ευρωπη συμβαινει αυτο με τους μεταναστες .Τι νομιζεις οτι η Ελλαδα ειναι ο ομφαλος της γης??Οι Αμερικανοι τι θα πρεπει να πουν που ο μεγαλυτερος πληθυσμος ειναι μεταναστες??Οταν ελληνες μεταναστες ειναι σε ολα τα μηκη και τα πλατη του κοσμου ειναι καλα??

  98. christos avatar
    christos 11/04/2009 10:55:13

    Το ΠΑΣΟΚ αρνήθηκε την ψήφο στους ομογενείς μας...ταυτόχρονα:



    Ο αρχηγός του ΠαΣοΚ....τρέχει στη Χιλή και τις ΗΠΑ διότι θέλει να έχει η Ελλάδα λόγο για τα προβλήματα του κόσμου, αλλά....αρνείται στους Έλληνες του κόσμου να έχουν λόγο για τα προβλήματα της Ελλάδας.

    Ο κ Παπανδρέου υπόσχεται στους αλλοδαπούς αυτής της ταλαιπωρημένης χώρας μας το δικαίωμα ψήφου;

    Δηλαδή να έχει δικαίωμα ψήφου ο κάθε Αφγανός, Πακιστανός, κλπ και να μην έχουν οι ΕΛΛΗΝΕΣ ομογενείς;
    Tα γεγονότα με τις ψηφοφορίες στα εσωτερικά του ΠΑΣΟΚ, τα..."μέλη" , και οι μεταφορές αλλοδαπών με πούλμαν προκειμένου να ...ψηφίσουν, όπως έχουν καταγγείλει μέσα από το ίδιο το ΠΑΣΟΚ, σε συνάρτηση των όσων έχει υποσχεθεί σε επίσημες ομιλίες του και συνεντεύξεις ο κ. Παπανδρέου περί δικαιώματος των αλλοδαπών να ψηφίζουν, αποδεικνύουν ότι...κάτι δεν πάει καλά στην χώρα μας.

    Από πότε ο Έλληνας της Διασποράς αποτελεί μίασμα και...ύβρις;

    Δυστυχώς δεν βλέπω κανέναν σκεπτόμενο πολίτη να αντιδρά.

  99. Jimmy L avatar
    Jimmy L 11/04/2009 10:59:06

    @ 03 Οι σκεπτομενοι πολιτες δεν αντιδρουν επειδη διαθετουν μυαλο..Τωρα στο παρα πεντε τον επιασε ο πονος τον Καραμανλη??

  100. Θ.Κ. avatar
    Θ.Κ. 11/04/2009 11:04:58

    Καλημέρα κι από μένα.
    Τρείς παρατηρήσεις:
    * Πρώτον, η διαφορά των 7,5 με οκτώ μονάδων υπό κανονικές συνθήκες ΔΕΝ είναι αναστρέψιμη. Ιδιαίτερα όταν οι βουλευτικές εκλογές είναι σχετικά κοντά (λιγότερο απο ένα χρόνο). Αν οι γενικές εκλογές γίνονταν Σεπτέμβρη του 2011 τότε θα υπήρχαν περιθώρια ανατροπής του σκηνικού. Αλλά με πιθανότερο χρόνο εκλογής το Μάρτιο του 2010 ή και νωρίτερα η κατάσταση - υπό κανονικές συνθήκες πάντα - είναι μη αναστρέψιμη, αν αυτή είναι η διαφορά.
    Δεύτερον, υπάρχουν δύο ενστάσεις ωστόσο, τις οποίες ήδη υπονόησα: Πρώτον ότι είναι πιθανόν η διαφορά να είναι μικρότερη. Συνήθως οι στατιστικολόγοι παίρνουν ως βάση για να κάνουν τέτοιες "εκτιμήσεις αντιστρεψιμότητας του κλίματος" τα αποτελέσματα ΧΩΡΙΣ αναγωγή. Εδώ είμαστε στις 5 ποσοστιαίες μονάδες κι όχι στις 8. Οπότε, με αυτή τη λογική, η κατάσταση είναι δύσκολη για τη ΝΔ αλλά - θεωρητικά τουλάχιστον - παραμένει αναστρέψιμη.
    Επίσης, οι συνθήκες δεν είναι "κανονικές". Αυτοί που εγκαταλείπουν τη ΝΔ δεν πάνε εύκολα στο ΠΑΣΟΚ ούτε είναι βέβαιο ότι δεν θα επανακάμψουν μετά από κάποιο έκτακτο γεγονός. Οι πολιτικοί συσχετισμοί δεν έχουν ακριβώς αντιστραφεί, έχουν μάλλον ρευστοποιηθεί.
    Όταν λειτουργεί ο δικομματισμός, το κόμμα της αντιπολίτευσης γίνεται δοχείο απορρόφησης της απογοήτευσης από την κυβέρνηση και τη φθορά της.
    Το πρόβλημα είναι ότι δεν λειτουργεί πλέον ο δικομματισμός με αυτή την έννοια. Οπότε όλα είναι πιθανά: Εϊναι πιθανό να επανακάμψουν, να κινηθούν διαδικασίες αποσυσπείρωσης και των δύο μεγάλων κομμάτων, να ασκηθούν εκβιασμοί από εξωθεσμικά κέντρα προς αμφότερα τα κόμματα. Γενικά:

    όταν υπάρχει "αποσταθεροποίηση δομών" και "ρευστοποίηση συσχετισμών" τα "απροσδόκητα" είναι πλέον "αναμενόμενα" και εξαιρετικά πιθανά.

    Συνεπώς, αν και υπό κανονικές συνθήκες 7-5 με 8 μονάδες διαφορά είναι πλέον μη αντιστρέψιμη,
    -πρώτον η διαφορά χωρίς τις αναγωγές είναι αρκετά μικρότερη (5)
    -δεύτερον οι συνθήκες είναι ΜΗ κανονικές είναι μάλλον "οριακές"
    Και σε οριακές συνθήκες στατιστικές εκτιμήσεις έχουν πολύ μικρότερη αξία.

    Τρίτον, να θυμόμαστε και κάτι ακόμα: Το 2004 σε συνθήκες παγκόσμιας σταθερότητας, ευημερίας και ανάπτυξης η ΝΔ υπερείχε 10-12 μονάδες στις δημοσκοπήσεις και τελικά η διαφορά στις εκλογές ήταν πολύ μικρότερη- γύρω στις 5 μονάδες.
    Σήμερα σε συνθήκες γενικευμένης διεθνούς κρίσης η διαφορά είναι 5-8 μονάδες (και το πιθανότερο είναι μπροστά στις κάλπες να μικρύνει - όπως μίκρυνε το 2004).
    Το γεγονός ότι σε συνθήκες διεθνούς κρίσης η ΝΔ "κρατάει καλύτερα" από ότι το ΠΑΣΟΚ το 2004 σε συνθήκες διεθνούς ευημερίας, μάλλον πρέπει να προβληματίσει όσους βιάζονται να συμπεράνουν ότι "ο κύβος ερρίφθη".

    Είμαι κι εγώ από τους βαθιά απογοητευμένους απο τη ΝΔ, από τους απόλυτα δύσπιστους προς το ΠΑΣΟΚ κι απ' αυτούς που δεν εμπιστεύονται με τίποτε το ΛΑΟΣ, απ' αυτούς που θεωρούν ότι ο ΣΥΡΙΖΑ είναι κακέκτυπο και διασυρμός ό,τι κάποτε σηματοδοτούσε η Αριστερά.
    Άρα ως "προδιάθεση" συμφωνώ με τους περισσότερους απο τους φίλους μου "συμφορουμίστες" εδώ.
    Απλώς κατέθεσε κάποιες σκέψεις για να μην παρασυρόμαστε απο εύκολες εντυπώσεις. Περισσότερο για brainstorming μεταξύ μας.
    (Με μου αρχίσετε τώρα τίποτε μπινελίκια, και τα πάρω κι αρχίσω κι εγώ και τα χώνω δεξιά κι αριστερά - κι ύστερα το μετανιώνω και ζητάω συγγνώμη. Ας αποφύγουμε αυτή τη άχαρη φάση του ritual)

  101. christos avatar
    christos 11/04/2009 11:07:29

    Πολλή μεστή ακριβής και ώριμη τοποθέτηση έκανες ρε καημένε…απάντησε σ αυτό που διαβάζεις και μη πετάς κοκοψοψαρα…αλλά έτσι είστε κλασική περίπτωση πασοκου…

  102. christos avatar
    christos 11/04/2009 11:21:01

    Η προηγούμενη ανάρτησή μου αφορά τον: 06 Jimmy L Says:

  103. Παλαιός Οννεδίτης avatar
    Παλαιός Οννεδίτης 11/04/2009 11:22:18

    Η πολιτική κατάσταση παραμένει εξαιρετικά ρευστή λόγω των ειδικών συνθηκών. Πάντως είναι πραγματικά εκπληκτική η αδυναμία Πασόκ να εξασφαλίσει την αυτοδυναμία με τόσο πεσμένα ποσοστά για ΝΔ. Είναι προφανές ότι είναι κύμα διαμαρτυρίας και όχι επιδοκιμασία εναλλακτικής πρότασης. Από την άλλη η ΝΔ έχει τεράστιο πρόβλημα με τα ΜΜΕ. Εάν δεν υπάρξει κάποια ισορροπία δύσκολα θα ανατρέψει την διαφορά, εκτός και αν ο ΓΑΠ αρχίσει να αποκαλύπτει το πρόγραμμα του και τις "ειδικές" του ικανότητες.

  104. Jimmy L avatar
    Jimmy L 11/04/2009 11:22:46

    @ 06 Τα κοκοψοψαρα ειναι η απαντηση σου.Ευγε κλασικε ΝΔημοκρατη!!!!

  105. Jimmy L avatar
    Jimmy L 11/04/2009 11:26:57

    @ 05 Με διαφορους λογικοφανεις ακροβατισμους και σοφιστειες δυστυχως η ευτυχως δεν ανατρεπεται η πραγματικοτητα..Η κατασταση οχι μονο ειναι μη αναστρεψιμη αλλα καθε μερα που περναει χειροτερευει, φανταζομαι οτι το βλεπεις ....

  106. christos avatar
    christos 11/04/2009 11:27:02

    Το ΠΑΣΟΚ του ΓΑΠ έχει πολλά τρωτά σημεία…αυτά όσο θα πλησιάζουμε προς τις εκλογές θα αναδεικνύονται…
    Η ΝΔ έχει χάσει την αξιοπιστία της αυτή την στιγμή (και με «πολιτική» των καναλιών αλλά και με αδυναμίες που παρουσιάζει από μέσα…)
    Είναι σαφές πως αυτή τη στιγμή το προβάδισμα του ΠΑΣΟΚ φαίνεται πως δεν μπορεί να αναστραφεί…αλλά να το αποτέλεσμα των ευρωεκλογών είναι διαφορετικό τα όργανα θα αρχίσουν και μέσα στο ΠΑΣΟΚ…μετά βλέπουμε…

  107. christos avatar
    christos 11/04/2009 11:29:47

    @ 12
    λογικοφανείς ακροβατισμούς...ξύστα και γαργάλατα δηλαδή...έχεις να καταθέσεις κάποιο επιχείρημα αγαπητέ μου η θα μας λες μόνο τους κρυφούς πόθους σου:

  108. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 11/04/2009 11:32:49

    @JEL
    Η ιδιοτελεια της ψηφου των μεταναστων προκυπτει απο την αρνηση του ΠΑΣΟΚ να ψηφισει υπερ της ψηφου των Ελληνων μεταναστων σε αλλες χωρες όπως ανεφερε ο Christos.
    Και μη νομιζεις οτι προκειται για ανθρωπους που πηγαν οι παπποδες τους στην Αμερικη και οι ιδιοι δεν ξερουν ελληνικα.Το υπο συζητηση νομοσχεδιο αφορουσε ανθρωπους ΠΟΥ ΗΔΗ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΨΗΦΟΥ αν παρουσιασθουν στα εκλογικα τμηματα και απλως λειπουν καποια χρονια στο εξωτερικο.Εκεινο που μας λενε ειναι οτι καποιος που γεννηθηκε στην Ελλάδα και πηγε να σπουδασει στην Αμερικη και εμεινε να κανει καρριερα δεν θα εχει δικαιωμα ψηφου ενω θα εχει ενας Αφγανος που μπηκε με το ζορι στη χωρα.
    Δικαιωμα τους αλλα και δικαιωμα μου να μη νομιμοποιησω εγω τουλαχιστον με τη ψηφο μου την αντιληψη αυτη.Και οπωσδηποτε η αντιληψη αυτη ειναι συνδεδεμενη και με την εξωτερικη πολιτικη και τις γενικοτερες αντιληψεις περι του μελλοντος της χωρας.
    Στην υπολοιπη Ευρωπη υπαρχουν και μεταναστευτικες υπηρεσιες,κανονισμοι και κανονες.Εδω όλα εγιναν γρηγορα και χωρις προγραμμα λες και ειχαμε καποια "ατελεια" που ζουσαμε μονοι μας και επρεπε να διορθωθει.Ο ΓΑΠ ειναι στην πρωτοπορια όλης της μεταναστολατρειας.Δικαιωμα του και δικαιωμα μου να μην τον ψηφισω ποτε για το λογο αυτο.Απο εκει και περα εγω δεν θα βγω να πεταω μολοτωφ και να καιω μαγαζια επειδη δεν μου αρεσει η κυβερνηση.Αυτα ειναι συνηθειες των "αντιρατσιστων - αντιφασιστων".

  109. Jimmy L avatar
    Jimmy L 11/04/2009 11:36:07

    @ 13 Χωρις πολλα λογια σε παραπεμπω στο σχολιο του 06 και εαν βγαλεις καποιο συμπερασμα πες και σε μενα ...Τι θελει να πει ο ποιητης???

  110. J.E.L avatar
    J.E.L 11/04/2009 11:47:47

    @ 14 Aκουσε φιλε μου .Για να μην κρυβομαστε πισω απο το δακτυλο μας..
    1..Ο Καραμανλης ηθελε την ψηφιση του νομου απο ιδιοτελεια διοτι το μεγαλυτερο μερος των μεταναστων ειναι συντηρητικοι,αρα τον συμφερει και δεν τον επιασε ξαφνικα στο παρα πεντε πονος για του μεταναστες .Αυτη ειναι η αληθειακαι
    2..Σου θυμιζω οτι μετα απο ψηφοφορια στην Βουλη δεν συγκεντρωσε τον απαιτουμενο αριθμο ψηφων οπως προβλεπεται απο τον κανονισμο της Βουλης οπου απαιτουνται 200 ψηφοι.Η δημοκρατια δεν ειναι λαστιχο να το τεντωνουμε οπως μας συμφερει...ΟΚ??

  111. christos avatar
    christos 11/04/2009 11:58:58

    Ε και τι μας τώρα εσύ δηλαδή ότι ο Καραμανλής που θέλει την ψήφο των Ελλήνων ομογενών κάνει τον νόμο λάστιχο…και ο ΓΑΠ που θέλει την ψήφο των Αφγανών τι κάνει;
    Εσύ σαν σκεπτόμενος πολίτης θεωρείς πως πρέπει να ψηφίζουν οι Έλληνες ομογενείς ή όχι;
    Απάντησε να δούμε…

  112. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 11/04/2009 12:01:09

    @JEL
    Tοτε γιατι μπηκε προβλεψη για την ψηφο των μεταναστων μαζι με τον απαιτουμενο αριθμο των 200 απο την αναθεωρηση του Συνταγματος επι Βενιζελου το 2001;Προς τι οι υποσχεσεις του ΠΑΣΟΚ επι ετη και η υποκρισια μετα;
    Οτι πιθανοτατα μια ψηφος των Ελληνων του εξωτερικου θα ευνοουσε τη ΝΔ ειναι αληθεια αλλα πρεπει να αναλογισθεις τι σημαινει αυτο.Η ψηφος των μεταναστων
    ήταν παλια παγιο αιτημα της αριστερας και μαλιστα προβαλλοταν με τη βεβαιοτητα οτι αυτοι που τους εδιωξε στην ξενητεια το "κρατος της δεξιας" θα ψηφιζαν προοδευτικα.Οσοι ειναι αρκετα μεγαλοι θυμουνται και τις οργανωσεις εξωτερικου και τις ιστοριες για τους εργατες της Γερμανιας και του Βελγιου και τα τραγουδια του Καζαντζιδη κλπ.
    Τι αλλαξε λοποιν;Εκεινο που αλλαξε είναι οτι οι μεταναστες επηρεαζονται απο το πολιτικο κλιμα των χωρων που ζουν και οι αριστερες πρωτοτυπιες της Ελλαδος πλεον τους φαινονται εξωφρενικες.
    Το ΠΑΣΟΚ και οι αλλοι "προοδευτικοι"ισχυριζονται οτι ειναι στην πρωτοπορια του κοσμου.Πως ειναι δυνατον καποιος που ειναι πρωτοπορος να φοβαται την ψηφο Ελληνων που ζουν στις πιο ανεπτυγμενες χωρες της γης;Κατα τα αλλα ξερουν να παριστανουν τους κοσμοπολιτες και το κυμα του μελλοντος.

  113. J.E.L avatar
    J.E.L 11/04/2009 12:18:15

    @ 17 και 18..Προσωπικα ειμαι σαφως υπερ της ψηφου των μεταναστων βεβαιως με καποιες επιφυλαξεις.Να γινει μια μελετη σε σοβαρη βαση και οχι στο παρα πεντε διοτι το θεμα εχει καποιες ιδιαιτεροτητες και με συγκεκριμενο χρονοδιαγραμμα ληψης της σχετικης αποφασης και συγκεκριμενου χρονικου οριζοντα εφαρμογης οπως γινεται σε ολα τα πολιτισμενα κρατη.Με αυτο τον τρπο θα υπαρχει και ενα αυξημενο ενδιαφερον εκ μερους της πολιτειας για του μεταναστες μας και οχι να του χρησιμοποιει το καθε κομμα αναλογα με τα συμφεροντα του..Πιστευω να εγινα σαφης και να εκαλυψα τις σχετικες αμφιβολιες σας..

  114. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 11/04/2009 12:21:53

    @ JEL
    Τι σχεση εχουν οι Ελληνες μεταναστες,οι οποιοι στα πολιτισμενα κρατη πηγαν κατοπιν προσκλησεως,την εποχη που πηγαιναν μαζικα,ενω εδω ηρθαν μιλιουνια κανοντας ντου,χωρις να τους εχουμε καλεσει και χωρις να εχουμε βαλεο ορια στον αριθμο τους.
    Εισαι τοσο χαζος,ωστε να θεωρεις οτι ειναι δυνατον,να ανοιξουμε τα συνορα,και να αφησουμε να περασει καθε πικραμενος;
    Και ποσα εκατομμυρια θα γινουμε δηλαδη εδω; Και τι θα τρωμε;
    Θα τους πληρωνεις εσυ,η θα τους κοιμιζεις;
    Κα πως ειναι δυνατον,να συμφυρομεθα τοσο ανομοια ατομα,ενθυμουμενοι το Βαρναλη,
    και ζευγαρι με το βοδι,
    αλλο μποι κι αλλο ποδι...;

  115. J.E.L avatar
    J.E.L 11/04/2009 12:34:05

    ! 20 Σαφως και δεν εννοω την ενεξελεγκτη εισοδο αυτων των δυστυχων ανθρωπων..αλλα σε παρακαλω μπορεις να απαντησεις τι θα εκανες εσυ εαν ησουν στη θεση αυτων των ανθρωπων που ρισκαρουν τη ζωη τους με τα σαπιοκαραβα αναζητωντας το δικαιωμα στη ζωη αυτων και των ατυχων παιδιων τους.Διοτι η εκ του ασφαλους κριτικη ειναι ευκολη >>>

  116. BLACK avatar
    BLACK 11/04/2009 12:34:27

    Πολλοί Έλληνες του εξωτερικού είναι κολλημένοι στην Ελλάδα του 50. Αν πάτε πχ στο Μόναχο, θα βρείτε περισσότερους Έλληνες με ήθη Ελλάδας του 50, παρά με ήθη Γερμανίας του 2010.
    Συναντάς αυθονία χουντικών, φιλοβασιλικών, ακροδεξιών, και άλλων τέτοιων γιων ρουφιάνων και δοσίλογων.

    Προσωπικά δεν με αφορά αν θα τους δώσουν δικαιωμα ψήφου. Αν οι έκλογες μπορούσαν να αλλάξουν κάτι θα ήτανε παράνομες, όπως έχουμε πολλάκις πει.

  117. J.E.L avatar
    J.E.L 11/04/2009 12:50:59

    @ 22Δυστυχως εχεις απολυτα δικαιο. Το εχω δει με τα ματια μου αυτο το επιπεδο που αναφερεις!!

  118. christos avatar
    christos 11/04/2009 12:54:19

    @ 22
    Και φυσικά σύμφωνα με τα δημοκρατικά και προοδευτικά σου πιστεύω αυτά τα μιάσματα καλύτερα να μην υπήρχαν… αχχχχχχχχχχχ

  119. J.E.L avatar
    J.E.L 11/04/2009 13:04:18

    @ 24 Δεν κρατιεσε με τιποτα .Την αμολησες παλιτην ...εξυπναδα σου!!

  120. Red  Rock avatar
    Red Rock 11/04/2009 13:08:40

    !@24 Συγχαρητηρια για την αντικειμενικοτητα σου Ghristos αλλα και για το επιπεδο των απαντησεων σου.Ο απολυτος εξευτελισμος σου..

  121. christos avatar
    christos 11/04/2009 13:10:59

    Πάλι ψοψοψοψοψαρα ρε καημένε;
    Αυτό είναι το πρόβλημα των πασόκων δεν έχουν από που να πιαστούν και υποτιμάνε τον συνομιλητή τους…για την ταμπακέρα έχεις να πεις κάτι ρε παπαρολόγε;

  122. christos avatar
    christos 11/04/2009 13:13:23

    Φεύγω ταξίδι και δεν έχω το χρόνο να σου απαντήσω…
    Η αντικειμενικότητα του καθενός μας κρίνετε…δεν είδα τις απόψεις σου όμως λεβέντη κριτή…

  123. Καραμήτρος avatar
    Καραμήτρος 11/04/2009 13:22:59

    Όχι άλλο Πασόκ!

  124. isnogood avatar
    isnogood 11/04/2009 13:23:30

    Βλέπω έγινε... γαργάρα η παρατήρησή μου...

    Επαναλαμβάνω λοιπόν!

    Γνωρίζει κανείς απο τους εδώ φίλους μας, καμία απο τις δημοσκοπήσεις που έγιναν με υποθετικό αρχηγό του ΠΑΣΟΚ τον Βενιζέλο;

    Ιδιαίτερα για μια του Ιανουαρίου που έδειχνε ...12 μονάδες τη διαφορά;

    Ξέρει κάτι κανείς;

    Φάκτορα άρχισε τις ανακρίσεις...:)

  125. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 11/04/2009 13:34:10

    Με τις ανοησίες σας ρίχνετε το επίπεδο του blog. Ωραία κουβέντα... Τι να πει κανείς. Σαν να μιλούν Ολυμπιακοί και Παναθηναϊκοί. Μαλώνετε εσείς και οι άλλοι πάνω τρώνε ανενόχλητοι εις υγείαν των κορόιδων. Μπράβο σας ρε!

    Ψήφο έχουν οι Έλληνες υπήκοοι. Όσοι μετανάστες εδώ εξελληνίζονται και έχουν τουλάχιστον 10 χρόνια εδώ, μπορούν να πάρουν υπηκοότητα. Όπως ισχύει σε όλα τα κράτη. Αλλά τι θέλουν οι κήρυκες της πολυπολιτισμικότητας και ο ανόητος ΓΑΠ που εξυπηρετεί τα σχέδιά τους είτε από "αγνή και άδολη" ανοησία είτε με δόλο: Θέλουν να πάρουν δικαίωμα ψήφουν άνθρωποι που δεν αισθάνονται τμήμα του ελληνικού έθνους και του ελληνικού λαού, άνθρωποι που παραμένουν στη συνείδηση "μετανάστες" και που δεν έχουν αποφασίσει να γίνουν αναπόσπαστο τμήμα αυτής εδώ της ελληνικής χώρας.

    Γι' αυτό και το σύνθημα είναι "ψήφο στους μετανάστες". Όσοι από αυτούς εξελληνίζονται και παίρνουν υπηκοότητα δεν είναι πια μετανάστες. Το θέμα είναι να ψηφίζουν άνθρωποι που έχουν συνείδηση μετανάστη και όχι Έλληνα.

    Βασικότατος λόγος για να μην ψηφίσω ποτέ μου μα ποτέ μου ΓΑΠ. Ευτυχώς δεν έχω κομματικά κολλήματα γιατί έχω ψηφίσει και ΠΑΣΟΚ στο παρελθόν και μπορώ να θεωρώ τον εαυτό μου ανεξάρτητο σε επίπεδο σκέψης.

    Όσο για το αν είναι η Ντόρα η "μόνη λύση", Θύμα, ο διάδοχος του Κωστάκη στη ΝΔ θα είναι ο... Κωστάκης! Να μου το θυμηθείς, αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Αν αντιθέτως κάνει και τρίτη τετραετία, τότε είναι κάπως πιθανόν να φύγει στο τέλος της τρίτης και να παραδώσει το κόμμα στη Ντόρα. Μακροπρόθεσμα τον ίδιο τον συμφέρει να χάσει τώρα και να επανέλθει θριαμβευτής την επόμενη φορά (εκτός αν κάνει τη μεγάλη έκπληξη ο ΓΑΠ και κυβερνήσει σωστά). Εμάς είναι που δεν μας συμφέρει να έρθει ο ΓΑΠ. Η Ντόρα το πιο πιθανό είναι να μην πάρει ποτέ το κόμμα, για το λόγο ότι δεν θα έχει την υπομονή να περιμένει και θα φύγει τελικά μόνη της. Το θέμα είναι ότι η ΝΔ έχει ξεπεράσει το σύνδρομο του 1981-84 να ψάχνει τον σωτήρα που θα αντιμετωπίσει τον ανίκητο Ανδρέα. Οπότε δεν θα ξαναστεριώσουν ποτέ οι Μητσοτάκηδες στην αρχηγία της ΝΔ. Όσο πιο νωρίς το καταλάβουν, τόσο καλύτερα για όλους μας.

  126. ataktos avatar
    ataktos 11/04/2009 13:35:24

    Πολλά Πασοκια πλάκωσαν εδώ(με υπερωρίες θα είναι ) .Πάμε για ξεκουράσει .Αύριο πάλι μέρα είναι .

  127. Red  Rock avatar
    Red Rock 11/04/2009 13:37:35

    @ 31 Σιγα μην ορκιζεαι οτι εχεις ψηφισει Πασοκ??

  128. Θύμα avatar
    Θύμα 11/04/2009 13:55:50

    @ 31 εντάξει για την Ντόρα ότι πείς ας πρόσεχε λίγο καλύτερα τις γκάφες του τόσα χρόνια πρωθυπουργός και καμιά Ντόρα σήμερα δέν θα τολμούσε να διανοηθεί αρχηγιλίκια, όπως και ο ΓΑΠ πρωθυπουργίες ο ίδιος τους τα πρόσφερε στο πιάτο.
    Όσο για τους ομογενείς εντάξει πρέπει να έχουν δικαίωμα ψήφου, αλλά γιατί ειδικά τώρα δέν καταλαβαίνω. Πέντε ολόκληρα χρόνια και βάλε πρωθυπουργός πού τους είχε θαμένους?

  129. Red  Rock avatar
    Red Rock 11/04/2009 14:12:56

    ! 32 Και εσυ κουρασμενος ,εμοιασες του αρχηγου σου!!!Πως να ναμην ειναι πολλα τα Πασοκια αφου ειναι η πλειοφηφια στον ελληνικο λαο??

  130. koumparos avatar
    koumparos 11/04/2009 14:14:21

    Σύντροφε Φάκτορ γιατί παίζεις (άθελά σου;) το παιχνίδι των Νταβατζίδων; Τα γκάλοπ αυτά βγαίνουν από τα βρωμερά υπόγεια των συμφερόντων!!!
    Τώρα που τους προσκύνησε ο Γιωργάκης είναι πανέξυπνος!!! Οραματιστής!!! Έτοιμος να κυβερνήσει!!! Κλπ.Έλεος... Πέρσι κόντεψαν να βγάλουν το Τσίπρα πρωθυπουργό, για να γονατίσουν το Γιωργάκη!!! Ο ρόλος των blogs είναι να ξεσκεπάζουν αυτές τις ατημίες και όχι να τις αναπαράγουν... Εκτός και άν κάποιοι blogers...

  131. Jimmy L avatar
    Jimmy L 11/04/2009 14:19:46

    ! 37 Κουμπαρε μη δικαιωνεις την ιδιοτητα σου ως κουμπαρος .Ακομα δεν εχετε χωνεψει την επερχομενη εκλογικη σας καταστροφικη ηττα???Οσον αφορα τους νταβατζηδες τωρα εχουν καμμια σχεση με τους νταβατζηδες του Μπαιρακταρη??Εισαι σοβαρος???

  132. ataktos avatar
    ataktos 11/04/2009 14:23:53

    Και στους καθολικούς μας φίλους χρόνια πολλά

  133. SANT avatar
    SANT 11/04/2009 14:32:16

    Του λαζαρου η ανασταση σημερα και ο syriza στο 8,5.Το θαυμα εγινε σε δυο πραξεις με διαλλειμα αναμεσα για να προκανει να το καταγραψει η PUBLIC ISSUE.

  134. Aurora avatar
    Aurora 11/04/2009 14:48:15

    Πω, πω! Ωιμε κι αλιμονο!
    αρχιζουν τα μπλε ανθρωπακια στη σκεψη πως η μασα τους κοβεται και ειδικα οσοι επεδειξαν εξαιρετικο ταλεντο στο εδω παπας εκει παπας να τρεμουν σα της ιτιας τα φυλλα.
    Ευτυχως που οι πασχαλιατικες διακοπες διανθιζουν μεσα τους ζηλο κι ορεξη για το καθαρισμα της κυκλαδιτικης βιλας για βουτιες στον κοσμο της ξεχασιας και του αγυριστου.

  135. Aurora avatar
    Aurora 11/04/2009 14:54:59

    35. Ξεχασες την ΑΜΑΘΕΙΑ και τον ΑΝΑΛΦΑΒΗΤΙΣΜΟ

  136. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2009 16:15:37

    Ο Καραμανλής μάλλον τους χάλεσε το deal για εκλογές σε ένα χρόνο μετά το 2007. Όλοι οι καναλάρχες περίμεναν εκλογές με την συμπλήρωση του έτους αυτού. Ο Καραμανλής δεν τους έκανε τη χάρη να παίξει τα παιχνίδια τους και τους ζόρισε.
    Αποτέλεσμα? Ολομέτωπη επίθεση. Το ζήσαμε. Το πρόβλημα ήταν πως εναλλακτική μορφή δεν υπήρχε. Το GAP απείχε πολύ από τις προσδοκίες και έπρεπε να σουλουπωθεί. Όπως βλέπουμε, σημάδια βελτίωσης στο GAP υπάρχουν, αλλά πως να μην υπήρχαν με τόσο lifting. Δυστυχώς τα αυταπόδεικτα ελλείματά του αμέσως αναδύονται και γίνονται ορατά, μόλις αφεθεί, χωρίς κείμενο, να ξεδιπλώσει την ρητορηκή του δεινόητα. Κοινώς θα έλεγε κανείς ότι μια μετριότητα σαν το GAP, με παρελθόν εργασίας αμφίφολο και ανύπαρκτο, παρέδωσε την εξωτερική πολιτική ως Υπουργός σε ΜΚΟ γιατί βαριόταν αφάνταστα να ασχοληθεί ενεργά. Για παράτες και πανηγύρια καλός όμως ε?
    Το παιχνίδι έχει συνέχεια και θα δούμε και άλλα εξωφρενικά, που ακόμα και τον απλό κόσμο του ΠΑΣΟΚ τον κάνουν και γελά. Η στοχοποίση προσώπων καλά κρατεί. Είναι και αυτή μια από τις τακτικές που χρησιμοποιήθηκαν από τους Εθνικοσοσιαλιστές ΝΑΖΙ για να κερδίσουν τις εκλογές. Στο ΠΑΣΟΚ έχουν βαθιά γνώση του Goebbels μιας και αυτός ήταν σοσιαλιστής.

  137. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2009 16:18:12

    Και μια παριμία για τους βαμένους πράσινους.
    Η μαϊμού όσο ψηλά ανεβαίνει τόσο φαίνεται ο κόλος της.

  138. ariel avatar
    ariel 11/04/2009 18:01:50

    Ορέστιε, αυτή την παροιμία την έλεγε ο Αντώνης Δροσογιάννης. Τον θυμάσαι? Τώρα μιλάς για την ρητορική του Γιώργου και τον λες μετριότητα. Ενώ ο Καραμανλής είναι ρήτορας και φωτεινός παντογνώστης. Και μας πρόκοψε. Αυτός και το ανεκδιήγητο τσούρμο που μάζεψε δίπλα του. Ασε λοιπόν την υποστήριξη, δεν την αξίζει. Φιλική συμβουλή.

  139. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 11/04/2009 18:24:07

    @ Red Rock 133. Φιλαράκι ερχόσουν στο παραβάν μαζί μου για παρέα; Εν πάση περιπτώσει, κακώς το έθεσα και μάλιστα σε ένα τέτοιο thread. Όλοι οι κολλημένοι εδώ μαζευτήκατε.

  140. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2009 18:29:15

    @ αριελ
    Στη σύγκριση ως προς την ρητορική ικανότητα ο Καραμανλής προσφέρει άφθονη σκόνη στο GAP. Περιμενε το debate για να μιλήσουμε συγκριτικά. Μέχρι τώρα επισημάνσεις κάνω, αν και υπάρχουν πολλά παραδείγματα από το παρελθόν, που καλό είναι να μην τα ξεχνάς.
    Το θέμα με την μετριότητα το GAP αναδεικνύεται όταν είναι μόνος του. Εκεί υπάρχει δυσκολία μεγάλη που γίνεται τόσο φανερή, ωστε να τρέχουν οι κολαούζοι να συμμαζέψουν τα ασυμμάζευτα. Παράδειγμα που βοά από μόνο του, οι δηλώσεις του μετά την παρέλαση. Εκεί τα μπέρδεψε και ευχήθηκε μεταξύ όλων των άλλων χρόνια πολλά στους μετανάστες, λες και εορτάζαμε τα Χριστούγεννα, ενώ η ημέρα αφορούσε την εορτή της παλλιγενεσίας και έναρξης της επανάστασης.
    Γνωρίζεις σαφώς πως ο λύκος κι αν εγέρασε μόνο το μαλλί του άλλαξε. Και αυτό είναι το πιο επικίνδυνο. Ο λύκος να παρουσιάζεται ως ο αμνός. Η άποψή μου θα μπορούσε να αλλάξει αν είχα μία ένδειξη, κάτι που να με κάνει να πω πως "ναι, αξίζει". Αλλά δυστυχώς καθημερινά ο GAP αυτοεπιβεβαιώνει την λέξη μετριότητα. Που σε συνδυασμό με την αποτυχημένη πρακτική του στα θέματα με τα οποία ασχολήθηκε ως υπουργός (Παιδείας. Εξωτερικών), επιβεβαιώνουν την άποψή μου για την μετριότητα του GAP. Μακάρι να βγώ ψεύτης.

  141. GAP-GAP avatar
    GAP-GAP 11/04/2009 18:32:00

    ΠΡΟΦΗΤΗ ΠΟΝΑΣ.ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΘΑ ΤΟ ΠIΕΙΣ ΤΟ ΠΟΤΗΡΙ ΟΛΟ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ. 7.5% ΚΑΙ ΒΑΛΕ.
    ΠΩΠΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!

  142. Jimmy L avatar
    Jimmy L 11/04/2009 18:42:15

    @ 48 Παει σε χανουμε ,εχεις ξεφυγει τελειως και δενμαζευεσαι με τιποτα.Τα βλακωδη κειμενα σου ειναι για τα σκουπιδια αδεξιε δεξιε!!

  143. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2009 18:49:54

    Τζιμη
    Ούτε 2 αράδες δεν μπορείς να γράψεις καημένε, και μιλάς? Φαίνεται από μακριά η βλακία σου.

  144. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 11/04/2009 18:53:21

    Ρε συ Ορεστιε,τι να την κανομεν την ρητορικην δεινοτητα,οταν εχομεν αδιασειστα αποδεικτικα στοιχεια για την τεμπελια και την ανικανοτητα της συντριπτικης πλειοψηφιας ολου του θιασου;
    Μιλαμε για κραγκιοζηδες περιωπης.
    Και στο φιναλε,μας δουλεψαν μια,το 2004,μας δουλεψαν δυο,το 2007,τρεις και το λουρι της μανας.

  145. thanos avatar
    thanos 11/04/2009 18:53:42

    83-εναντίον του φανατισμού Says:
    April 11th, 2009 at 8:14 am

    Φιλε μου αναφερεσαι στη μια πλευρα του νομισματος(μετα την μεταπολιτευση) και αποφευγεις επιμελως τον βιο και την πολιτεια του πριν παρει την αγουσα ως Τριανταφυλλιδης για το Παρισι.Σαν υπουργος Δημοσιων εργων εκανε παμπλουτους τα αδελφια του(αγνωστοι απο την Πρωτη Σερων).Κατοπιν σαν Προθυπουργος μεγαλουργησε με τις παρακρατικες οργανοσεις-Βια και νοθεια ηταν το σλογαν της εποχης εκεινης.Θα εχεις καλλιτερη ενημερωση αν καποιος δημοσιογραφος απο το σιτε αυτο σε προμηθευσει ενα βιβλιαρακι που εχει τον τιτλο "Η μαυρη βιβλος" εχεις να μαθεις πολλα.Τοτε θα δεις πως ο τιτλος του "Εθναρχη" ειναι φτυσιμο στα μουτρα του Ελληνα, σε αυτον που δεν ξεχναει.

  146. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 11/04/2009 18:54:19

    Και που να ηταν ο χοντρο Βαγγελης αρχηγος.

  147. thanos avatar
    thanos 11/04/2009 18:58:35

    86-t Says:
    April 11th, 2009 at 8:40 am

    ΕΙΣΑΙ και ανιστορητος. Προπαγανδιστης του κ..λου που λεμε.

  148. ariel avatar
    ariel 11/04/2009 19:15:21

    Ορέστιε
    στις 25 Μαρτίου λέμε Χρόνια πολλά, γιατί δεν είναι μόνο Εθνική εορτή αλλά και θρησκευτική. Στο θέμα ΚΚ και ΓΑΠ δεν θα συμφωνήσουμε. Τον ΚΚ τον γνωρίσαμε σαν πρωθυπουργό και απέτυχε όχι παταγωδώς, αλλά κάτι περισσότερο. Οταν με το καλό γίνει πρωθυπουργός ο ΓΑΠ τότε θα τον κρίνουμε εκ του αποτελέσματος. Μέχρι τότε το να κάνεις υποτιμητικά σχόλια για τον ΓΑΠ και για όσους δεν συμφωνούν με σένα, δεν βοηθάει τον αρχηγό σου. Αντίθετα συσπειρώνει τους ΓΑΠικούς και αυτό φαίνεται εδώ πέρα. Αυτά και τέλος με τους αρχηγούς. Αλλωστε Κυριακή κοντή γιορτή. Μετά τις εκλογές, βλέπουμε.

  149. thanos avatar
    thanos 11/04/2009 19:19:00

    99-ψυχραιμια Says:
    April 11th, 2009 at 10:46 am

    Οι μεταναστες απο την πατριδα σου γιατι εχουν δικαιωμα ψηφου στις χωρες που ζουνε?
    Αν η απαντηση σου ειναι "Δεν με ενδιαφερει" Τοτε θεσε την ερωτηση μου στο ραφι.Αν παλι οι παπουδες που ηρθαν το 22 προσφυγες στην Ελλαδα και δημιουργησανε προβληματα στους ντοπιους,σαν απογονος τους ζητω μια ταπεινη συγγνωμη εκ μερους τους.

  150. Res avatar
    Res 11/04/2009 19:22:49

    Πραγματική Orestiάδα τα σημερινά σχόλια!

  151. Red  Rock avatar
    Red Rock 11/04/2009 19:26:05

    Orestie .Μπορεις εαν θελεις να μας απαντησεις πως γινεται απο δημοσκοπηση σε δημοσκοπηση η διαφορα μεταξυ ΝΔ και ΠΑΣΟΚ να μεγαλωνει...Ακουσα καλα οτι η διαφορα εφθασε στις 7.5 μοναδες..Εαν δεν αισθανεσαι ''κουρασμενος''δωσε μια απαντηση σε παρακαλω...γιατι ειμαι πολυ ανησυχος!

  152. thanos avatar
    thanos 11/04/2009 19:35:21

    koumparos Says:
    April 11th, 2009 at 2:14 pm

    Ρε Κουμπαρε,θελεις και αλλους κουμπαρους?εχω στο ντουρβα πολλους και λαχταριστους.
    Παρε μια μεριδα κουμπαρους του "καταλληλοτερου"

    Κουμπάροι Πρωθυπουργικοί...
    ΔΗΜ. ΜΗΛΙΑΚΟΣ Διοικητής ΑΤΕ.
    Δ. ΘΩΜΟΠΟΥΛΟΣ Πρόεδρος HELLEXPO Ξενοδόχος
    ΑΝΔΡΕΑΣ ΛΕΟΥΔΗΣ Γενικός Γραμματέας Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας.
    ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΦΩΤΕΙΝΟΠΟΥΛΟΣ τ. Γενικός Γραμματέας ΕΟΤ, Νυν Γ.Γ. Υπουργείου Υγείας.
    ΕΥ. ΜΠΑΣΙΑΚΟΣ τ. Υπ. Γεωργίας.
    ΕΥΡ. ΣΤΥΛΙΑΝΙΔΗΣ Υπ Παιδείας..
    ΒΑΚΗΣ ΦΡΑΤΖΗΣ Πρόεδρος Διοικούσης Ν.Δ. Θεσ/νίκης, Αντιπρόεδρος Λιμένος Θεσ/νίκης.

  153. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2009 19:45:08

    @ αριελ
    Διαφωνώ ότι συσπειρώνω τους GAPικούς. Είναι ήδη συσπειρωμένει μετά το Νοέμβρη του 2007. Απλά τους χαλάω την χαρά και δεν τους αρέσει.
    Η πρακτική του να κρίνουμε εκ των υστέρων από τα έργα αφήνει πόρτες και παράθυρα ανοικτά στο να τοποθετηθούν στην εξουσία άνθρωποι ανεπαρκείς, που το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι η κατάληψη της θέσης χωρίς να ενδιαφέρονται για την ευθύνη που τους αναλογεί όταν βρίσκονται σε αυτή τη θέση. Είναι το καλύτερο άλλοθι να σου πει κάποιος "κρίνε με εκ των υστέρων" και να αγνοήσεις το ήδη υπάρχον παρόν και παρελθόν.
    Στην προκειμένη, το GAP έχει μεγάλο παρελθόν και παρόν, το οποίο ήδη γνωρίζεις φαντάζομαι, δεν χρειάζεται να σου το αναλύσω. Το να φανερώνω τα ελλείματα του GAP όμως δεν το βρίσκω μεμπτό. Εδώ οι GAPικοί με άκομψο τρόπο και αδρότητες καταφέρνονται εναντίον όλων. Δεν σε άκουσα να τους εγκαλείς, παρεπιπτόντως.
    Και όσον αφορά την εορτή οι Έλληνες σε μεγάλο βαθμό γνωρίζουμε ότι είναι διττή εορτή, όχι όμως τα αλοδαπά. Καθότι τα Χριστούγεννα είναι αναγνωρίσιμα από το σύνολο του κόσμου και όχι ο ευαγγελισμός ή η εορτή της κύρηξης της επανάστασης.

  154. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2009 19:47:00

    @ thanos
    Πες τώρα και τα γκομενικά αν ξέρεις, και πιοι ανελίχθησαν μέσω αυτών?
    Για πες μας για τον ΚΑΡΧΙΜΑΚΗ?

  155. Gap for President!!!!!!! avatar
    Gap for President!!!!!!! 11/04/2009 20:26:51

    @ Orestios

    Άρχισε να το δέχεσαι, θα σου κάνει καλό. Και μην βλέπεις παντού φαντάσματα, ο Κωστάκης μας ετελείωσε, έρχεται η ώρα του αρειμάνιου ποδηλάτη...

  156. Jimmy L avatar
    Jimmy L 11/04/2009 20:31:35

    ΑRIEL.Eχω την γνωμη οτι και εσυ και εγω εχουμε ασχοληθει παρα πολυ με τον Orestio.Δεν το αξιζει,ο ανθρωπος εχει προβλημα . Ολοι με τον Orestio ασχολουμεθα σε αυτo το site .Μπορει να διαφωνουμε αλλα με επιχειρηματα ,οχι με τις χωρις ορια ανοησιες του.Οταν ολοι τον δουλευουν και δεν το καταλαβαινει,οταν ουτε μια φορα δεν εχει παραδεχθει ενα εστω λαθος ε..τοτε νομιζω οτι ειναι αναξιος τουλαχιστον για μενα συνομιλητης...

  157. Θύμα avatar
    Θύμα 11/04/2009 20:33:51

    @ 61 Oρέστιος εσείς οι Νεοδημοκράτες ξεσκίζεστε σε βαθμό αυτοκτονίας για τον Καραμανλή σας, τους άλλους δέν τους ενδιαφέρει καθόλου άν ο αρχηγός τους λέγεται ΓΑΠ ή Βενιζέλος ειλικρινά στο λέω αυτό το λένε και οι δημοσκοπήσεις άλλωστε.

  158. hypo avatar
    hypo 11/04/2009 20:48:04

    Φαντάζομαι τα μούτρα του Γιώργου όταν θα δει το αποτέλεσμα των ευροεκλογών. Με τις προσδοκίες που δημιουργούνται τον βλέπω να παραιτείται.

  159. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2009 20:50:32

    @Τζίμη
    Πω πω επιχειρήματα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Που σπούδασες???????????
    Στο ιεκ Κολοπετινίστας??????????

  160. DIKAIOS avatar
    DIKAIOS 11/04/2009 20:56:12

    Μάγκες να εύχεστε το καλοκαίρι να μην έχουμε πόλεμο, και ελληνοτουρκικό και πιό regional, με τις μαλακίες των ΗΠΑ και τον νέο ρόλο της Τουρκίας ως αστυφύλακα στην περιοχή...κι τότε οι δημοσκοπήσεις θα χρησιμοποιηθούν ως κ@λ@χαρτα.

  161. Πυροπαθής avatar
    Πυροπαθής 11/04/2009 21:08:44

    Ορέστιε. Έχεις πολύ μεγάλο δίκιο όταν θαυμάζεις την ρητορική δεινότητα του ΚΚ. Κι εγώ τον θαυμάζω ειδικά όταν σκέφτομαι ότι επί 5 χρόνια λέει τα ίδια πράγματα χωρίς να έχει κουραστεί καθόλου.Άραγε δεν καταλαβαίνει ότι λέει τα ίδια ή νομίζει ότι δεν το καταλαβαίνουμε εμείς. ε΄πισης συμφωνώ ότι δεν πρέπει να κρίνουμε εκ των υστέρων αλλά να μετράμε καθένα με ότι έργο έχει κάνει μέχρι τώρα. Έτσι θα είχαμε γλυτώσει από πρωθυπουργό τον ΚΚ γιατί ο άνθρωπος μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν είχε κανένα έργο να εμφανίσει. Τα μόνα ένσημα που είχε κολλήσει ήταν στα μπαράκια που ξημερωβραδιαζόταν. Γι αυτό και δεν ήξερε να διοικήσει το συρφετό που όρισε για υπουργούς.Αλλά τι να περιμένει κανείς από άνθρωπο που καταδέχτηκε να γίνει η γυναίκα του από ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ με τα κόλπα του Ζαχόπουλου.Αυτός λοιπόν μιλούσε με Ψεύτικα λόγια μεγάλα για σεμνότητα ταπεινότητα ηθική κι εμείς τον πιστέψαμε. Και λουστήκαμε Τσιτουρίδηδες,Ζαχόπουλους, Βαρθολομαίους, Ρεγκούζες, Δούκους,Μπασιάκους,Σημαιοφορίδηδες, Κεφαλογιάννηδες ( αλήθεια ξανακούστηκε σύμβουλος Πρωθυπουργού να καλύπτει έμπορους ναρκωτικών)κ. λ.π. μην συνεχίσω γιατί θα γεμίσει μια εγκυκλοπαίδεια από τα σκάνδαλά τους.Και επί 5 χρόνια μας λέιε συνεχώς πότε ότι δεν ήξερε,πότε ΄τι δεν πήρε είδηση (κοιμόταν αλήθεια) πότε ότι φταίει το εξωτερικό και πάντα ότι φταίει το ΠΑΣΟΚ.Για την τεμπελιά του, για την αμάθειά του για την ανικανότητά του να επιλέγει συνεργάτες, για το ότι κατηγόρησες τη χώρα του στο εξωτερικό, για το ότι μας έκανε ρεζίλι βάζοντας στο ΑΕΠ τις πόρνες και τα ναρκωτικά δεν λέει κουβέντα. Οφείλω να αναγνωρίσω ότι διατηρούν τα ήθη της Ελλάδας. ΟΒουλγαράκης, Ο Παυλίδης, Ο Μαγγίνας, και Ο Σουφλιάς αμάρτησαν για τα παιδιά τους . ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ

  162. hypo avatar
    hypo 11/04/2009 21:11:18

    Να φύγουν, αλλά ποιος να έρθει; Ο Γιώργος;

  163. ianos avatar
    ianos 11/04/2009 21:12:22

    Καλά, 162 σχόλια για τη ΝΔ και ΠΑΣΟΚ;Μας έχουν κάνει σίγουρα "πνευματική λοβοτομή".Σας ενδιαφέρει το χρώμα των κορακιών που κατασπαράζουν το πτώμα;
    Βρε Orestie γιατί εχεις "αφρίσει"υπέρ της ΝΔ;
    Η είσαι τυφλός οπαδός δλδ επικίνδυνος ανεγκέφαλος,ή τα παίρνεις απο τη ΝΔ.Εύχομαι να ισχύει το δεύτερο.
    Ρε άνθρωπε,πόσο χειροτερο μπορεί να είναι το ΠΑΣΟΚ απο τη ΝΔ;

  164. Gap for President!!!!!!! avatar
    Gap for President!!!!!!! 11/04/2009 21:14:16

    Πυροπαθής Says:

    ...Και λουστήκαμε Τσιτουρίδηδες,Ζαχόπουλους, Βαρθολομαίους, Ρεγκούζες, Δούκους,Μπασιάκους,Σημαιοφορίδηδες, Κεφαλογιάννηδες...Οφείλω να αναγνωρίσω ότι διατηρούν τα ήθη της Ελλάδας. ΟΒουλγαράκης, Ο Παυλίδης, Ο Μαγγίνας, και Ο Σουφλιάς...


    My God, it's full of stars...Και ο Ριρής; Σε εγκαλώ στην τάξη.

  165. hypo avatar
    hypo 11/04/2009 21:16:25

    Ναι, ο ΓΑΠ, που έλεγε ότι αισθάνεται καλύτερα να δώσει ένα κομμάτι γης στους τούρκους για να κοιμάται πιο ήσυχος!

  166. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 11/04/2009 21:35:33

    Πέστα ρε Hypo!

  167. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2009 21:44:54

    @ Πυροπαθής, αν είμαστε εδώ για να παραθέσουμε ονόματα ανθρώπων της ΝΔ, του ΠΑΣΟΚ θα αραδιάζουμε συνέχεια και δεν θα τελειώνει.
    Ως προς το παράδειγμα για την εργασία του Καραμανλή, κοίτα και προς το ΠΑΣΟΚ. Δούλεψε ο GAP πρίν να τον κάνει ο μπαμπάς του υπουργό
    (Εκεί δεν χρειάστηκε ούτε καν Ζαχόπουλος)? Και εν προκειμένω, ο GAP ποιά έργα έκανε ως υπουργός παιδείας? Ποια έργα έκανε ως υπουργός εξωτερικών? Πως οφελήθηκαν τα ελληνόπουλα επί των ημερών του ως υπουργού παιδείας όταν τότε γιγαντώθηκαν τα ιδιωτικά φροντηστήρια, η παραπαιδεία, και στα πανεπιστήμια εμφανίστηκε η διαφθορα μαζί με την οικογενειοκρατία καταλύοντας κάθε έννοια ελεύθερης σκέψης? Χώρια την μείωση της ποιότητας της παρεχόμενης εκπαίδευσης. Εκεί δεν είχε λόγο ο GAP? Τί έκανε?
    Ως υπουργός εξωτερικών υποστήριξε σθεναρά τα ελληνικά θέματα? Ούτε μια φορά, έστω για το θεαθήναι δεν είπε κάτι εναντίον της Τουρκίας, όπως ο πατέρας του έπραξε το 87. Επιμελώς παρέδωσε την εξωτ. πολιτική σε ΜΚΟ αμοίβωντάς τες αδιαφανώς, για να κάνουν τη δουλεία του. Δεν είναι εργολαβία η θέση αυτή.
    Όσο καιρό είναι στην ηγεσία του ΠΑΣΟΚ, έγινε υποστηρικτής του κατάπτυστου σχεδίου ΑΝΑΝ, που απορρίφθηκε από τον Κυπριακό λαό με δημοψήφισμα παρακαλώ, κάτι που στο μυαλό του GAP μπορεί να υπάρχει μόνο για να τον καθιερώσει ως άρχοντα και όχι για τον λαό. Στα τουρκικά θέματα, υποστηρίζει υποψηφίους με εκφρασμένη τουρκική προτίμηση, για δε το Μκεδονικό, δεν θα ξεχάσουμε την παρηγορητική του επίσκεψη στον Γκρουέφσκι παραμονές του Βέτο.
    Πραγματικές προτάσεις με αντικείμενο δεν κάνει παρά αναλώνεται επαναλαμβάνοντας αοριστολογίες όπως διαβάζει τις καλογραμμένες εκθέσεις ιδεών, που τα ονομάζει και λόγους. Προτιμά να είναι άνευρος και να αποκαλύπτεται περισσότερο η δυσκολία να εκφράζει το συναίσθημά του.
    Και κλείνοντας, η μνήμη σου φθήνει καθώς φαίνεται να ξεχνάς το τσουνάμι διαφθοράς των ημερών του ΠΑΣΟΚ στο οποίο ο GAP ήταν υπουργός, αλλά περί άλλων τύρβαζε μάλλον. Τότε δεν εξίστατο αλλά έκανε την κότα. Θα έχανε τη θέση βλέπεις.

  168. Gap for President!!!!!!! avatar
    Gap for President!!!!!!! 11/04/2009 21:45:30

    Ναι βρε HYPO, ΠΕΣ ΤΑ. Μην τα κράζει μόνος του ο εξαδάκτυλος της Ραφήνας. Ωιμέ.

  169. Gap for President!!!!!!! avatar
    Gap for President!!!!!!! 11/04/2009 21:58:11

    Ορέστιε,
    Εντυπωσιακό το μακρινάρι σου, φτάνει άραγε για την επικάλυψη της συνεχως διευρυνόμενης τρύπας-7,5%-εις την κεντροδεξιάν πτέρυγαν;

  170. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2009 22:04:48

    @ 177
    Εδώ δεν φτάνει τίποτα να καλύψει το κενό που υπάρχει εντός του κρανίου σου. Αν το μέτρησες και δεν έφτασε θα σε απογοητέψω. Δοκίμασε τα μακρινάρια που εκφωνει το GAP.

  171. tiramola avatar
    tiramola 11/04/2009 22:08:37

    Ορέστιε θα την δώσεις την Θράκη λες , για να κοιμάται ήσυχος?
    ......
    Δηλαδή τον άλλο μήνα που θα είναι διψήφια η διαφορά , πας για εισαγωγή?

  172. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2009 22:23:56

    @ 179
    Τιραμόλα που είσαι? Τουλάχιστον εσύ λες κάποια πράγματα. οι άλλοι τίποτα, τζουφιοι.
    Σιγά μην πάω για εισαγωγή. Δεν είμαι τρελλός τιραμόλα, αν και πολύ εδώ θα ήθελαν να είμαι.
    Βασικά δεν με νοιάζει και τριψηφια διαφορά να υπάρχει. Δημοσκοπίσεις είναι όχι εκλογές. Αυτό δεν το έχουν καταλάβει τα χαζοχαρούμενα.
    Ούτε τον άλλο μήνα έχει εκλογές!!!!!!!!!!
    Οι βουλευτικές αργούν πολύ!

  173. tiramola avatar
    tiramola 11/04/2009 22:27:34

    Δεν καταλαβαίνω ρε συ Ορέστιε τι φοβάσαι αν εκλεγεί ο ΓΑΠ...
    Θα διαλύσει ας πούμε το ΕΣΥ που τόσο κόπο έχει κάνει ο Αβραμόπουλος να το αναμορφώσει?
    Θα καταλάβουν οι Τούρκοι την Θράκη?
    Θα έχουμε παρεμβάσεις στην δικαιοσύνη με εγκάθετους δικαστές στην θέση των αδέκαστων Σανιδα και Ντογιάκου?
    Θα αρχίσουν να παίρνουν έργα οι νταβατζήδες γιατί θα καταργηθεί κάθε έννοια υγιούς ανταγωνισμού που υπάρχει σήμερα?
    Θα σπάνε ανεξέλεγκτα οι γνωστοί άγνωστοι που τώρα είναι υπό έλεγχο?
    Θα αυξηθεί η εγκληματικότητα που τώρα αντιμετωπίζεται?


    Τι φοβάσαι πιό πολυ άραγε?

  174. andreas avatar
    andreas 11/04/2009 22:36:08

    Το αν οι βουλευτικές εκλογές αργού ή όχι θα το κρίνουν οι ευρωεκλογές. Αν οι διαφορά είναι πέραν του 5% τότε ο Καραμανλής πέφτει την ίδια μέρα. Αλλά το σενάριο των διπλών εκλογών τον Ιούνιο είναι τώρα κάτι περισσότερο από πιθανό, κάτι που μαρτυρά και η περιοδεία του Καραμανλή στη βόρεια Ελλάδα. Αντιλήφθηκε προφανώς πως το ΠΑΣΟΚ και θα κερδίσει και θα έχει αυτοδυναμία, αν όχι στην πρώτη τότε στη δεύτερη αναμέτρηση, το μόνο που καταφέρνει αρνούμενος να κάνει εκλογές θα είναι η διαφορά να αυξηθεί σε σημεία ρεκόρ.

  175. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2009 22:38:06

    Ε, όχι και να φοβηθώ βρε τιραμολα.
    Τίποτα από αυτά που αναφέρεις, και μάλλον εσένα φοβίζουν περισσότερο, για να μου το προσάπτεις. Δεν νομίζω ότι είναι ικανός να καταφέρει να τα κάνει καλύτερα το GAP.
    Μοιάζει να είναι ένα άκακο αρνί. Έτοιμο για σφαγή.
    Μακάρι να φοβόμουν για κάτι από αυτά και να περίμενα αλλαγή, από κάποιον. Ε'άλλου το GAP υποστηρίζει ακράδαντα ότι υποστήριζε εδώ και χρόνια. Πολυπολιτισμικότητα και παγκοσμιοποίηση. Αυτό που ζούμε σήμερα αυτό είναι. Τα πυροτεχνήματα περί αλλαγής είναι για τον κοσμάκη και τα ψηφαλάκια.

  176. hypo avatar
    hypo 11/04/2009 22:42:23

    Εγώ πάντως θεωρώ πολύ πιθανή την παραίτηση Γιώργου την επομένη των ευροεκλογών λόγω αποτελέσματος. Δεν θα έχει καμία σχέση με τις δημοσκοπήσεις. Και το 2007 οι δημοσκοπήσεις τις ίδιες παπαριές έλεγαν.

  177. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2009 22:43:13

    @ andreas
    Οι κυβερνήσεις πέφτουν είτε εκ των έσω είτε εκ των έξω. Ποτέ από ευροεκλογές που δεν γίνονται για την εκλογή αντιπροσώπων στην Εθνική Βουλή αλλά στην Ευροβουλή. Μόνο αν ηγηθεί επαναστατικού κινήματος το GAP και δούμε σκηνές Μολδαβίας τότε μπορεί και να πέσει, αν καταφέρουν να προσεγγήσουν τη Βουλή. Όλα τα άλλα τα προβλέπει το σύνταγμα.

  178. hypo avatar
    hypo 11/04/2009 22:43:20

    Οι δημοσκοπήσεις ετοιμάζουν το έδαφος για τον Βενιζέλο. Έτσι απλά.

  179. hypo avatar
    hypo 11/04/2009 22:44:37

    Τα συγκροτήματα τεχνηέντως ανεβάζουν την διαφορά για να φανεί ως πανωλεθρία του Γιώργου.

  180. tiramola avatar
    tiramola 11/04/2009 22:44:55

    Δηλαδή έλεος...
    Άντε να καταλάβω κάποιον που δεν πιστεύει σε κανέναν , που θεωρεί ότι όλοι είναι ίδιοι και εξυπηρετούν συμφέροντα δικα τους και των κομματικών φίλων τους κλπ..κλπ..
    Αλλά να αγωνίζεσαι με τέτοιο πάθος να στηρίξεις μιά τέτοια κυβέρνηση , ε τότε μιλάμε για παραλογισμό...

  181. tiramola avatar
    tiramola 11/04/2009 22:47:16

    @hypo
    Εκεί που καθόσουνα άναψε ξαφνικά το φλας?

  182. hypo avatar
    hypo 11/04/2009 22:48:15

    Πας στοίχημα; Τα λέμε την επομένη όταν ο Γιώργος θα ανακοινώνει την παραιτησή του!

  183. andreas avatar
    andreas 11/04/2009 22:51:11

    @Orestie

    Μην υποτιμάς όμως τις βλέψεις των γαλάζιων δελφίνων που δεν είναι καθόλου απίθανο να εκμεταλλευτούν την πανωλεθρία των ευρωεκλογών για να ρίξουν την κυβέρνηση και να φανούν σαν δήθεν σωτήρες. Δεν λέω ποιους εννοώ γιατί είναι γκαντεμιά και μόνο η αναφορά του ονόματος. Όσο για το ΓΑΠ, ίσως και να μπορεί να ανταπεξέλθει ίσως και όχι, μόνο στην πράξη θα το δούμε. Το μόνο σίγουρο είναι ότι η ΝΔ και ειδικά ο χοντρός δεν μπορεί.

  184. tiramola avatar
    tiramola 11/04/2009 22:54:23

    Γιατί δεν τον θέλουν άραγε τα "συγκροτήματα" τον Παπανδρέου και κάνουν τα σχέδια που περιγράφεις?
    Το έχεις σκεφτεί αφού βάζεις και στοίχημα?

  185. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2009 22:56:14

    @188
    Θα μπορούσα με μεγάλη ευκολία να πω κι εγώ για σένα ότι είσαι παράλογος, αφού δεν συμφωνείς μαζί μου, αλλά δεν το κάνω γιατί πιστεύω ότι δεν είναι υγιές σε μια κοινωνία να αγώμαστε και να φερόμαστε υπό την καθοδήγηση κάποιου που φωνάζει για μια κακη κυβέρνηση, μόνο και μόνο για μια θέση.
    Το να χαρακτηρίζουμε βάζοντας ταμπέλα σε όποιον λέει κάτι διαφορετικό δεν είναι ίδιον δημοκρατικού ανθρώπου. Όπως λέει και ο φάκτορας έχουμε και μια αισθητική.
    Νομίζεις ότι διαφωνούμε αλλά στα περισσότερα συμφωνούμε όταν καλούμαστε να υποστηρίξουμε εθνικές και όχι, όπως πολύ ωραία είπες σε άλλο ποστ, υπερεθνικές καταστάσεις.
    Πάντως και για σένα το πάθος σου για το GAP είναι παρόμοιο με το δικό μου.
    Αν θέλεις μπορούμε να συνομιλούμε αντιπαραβάλοντας επιχειρήματα και όχι χαρακτηρισμούς.

  186. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2009 22:58:26

    @ andreas
    Μα για αυτό σου είπα εκ των έσω. Εκεί πήγαινε στους δελφίνους. Πάντως όλα είναι ένα παιχνίδι με εμάς θεατές.

  187. andreas avatar
    andreas 11/04/2009 23:25:14

    @ Orestios

    Θα συμφωνήσω μαζί σου σε αυτό, όμως και τι άλλο μας μένει να κάνουμε απ' το να αλλάξουμε κυβέρνηση; Δε συμφωνείς πως τα πράγματα για τη χώρα μας αλλά και για εμάς ήταν πολύ καλύτερα τότε; Προς απόδειξη αυτού αρκεί να ρίξεις μια ματιά στυος δείκτες βιωτικού επιπέδου των Ελλήνων το 2004 και να το παραβάλεις με του 2008 και θα δεις τη διαφορά.

  188. ariel avatar
    ariel 11/04/2009 23:30:34

    193@ Ορέστιε, γράφεις αυτό που σου έχω πει αρκετές φορές. Να μιλάμε με επιχειρήματα και όχι χαρακτηρισμούς. Τουλάχιστον να γίνεται εποικοδομητικός διάλογος. Διάβασα με χαρά επίσης πως συμφώνησες με τον Αντρέα πως μόνο στην πράξη θα κριθεί ο Γιώργος. Εγώ τουλάχιστον νομίζω πως έχει πολλές ικανότητες που πολλοί που τον κοροϊδεύουν, θα τρίβουν τα μάτια τους. Φαντάζομαι πως δεν θα συμφωνήσεις με ότι λέω, είναι προσωπική γνώμη μου.

  189. tiramola avatar
    tiramola 11/04/2009 23:40:02

    Ορέστιος...
    Συμφωνώ ότι πρέπει να αντέχουμε τον δημοκρατικό διάλογο αποφεύγοντας χαρατηρισμούς.
    Να προσπαθήσω λοιπόν να το πω διαφορετικά.
    Υπάρχει κάτι που καλυτέρευσε τα χρόνια της "νέας διακυβέρνησης"?
    Μήπως σε όλους τους τομείς η εικόνα μετά από 5 χρόνια είναι χειρότερη?
    Η έλλειψη παραγωγής πολιτικής εμφανής.
    Η πτώση παραγωγικότητας των υπουργείων σε σχέση με την κυβέρνηση του κινέζου επίσης εμφανής.
    Και μάλιστα σε μία εποχή με τέτοιες απαιτήσεις όπου υπουγοί , υφυπουργοί , γεν. γραμματείς , κλπ θα πρέπει να εργάζονται καθημερινά σαν να ήταν στελέχη εταιρείας του ιδιωτικού τομέα...
    Τα χρόνια της "νέας διακυβέρνησης" δεν παράγεται έργο γιατί τον περισσότερο χρόνο ασχολούνται προσπαθώντας να δικαιολογήσουν παραβατικές συμπεριφορές στελεχών της.
    Να μιλήσουμε για αντανακλαστικά?
    Πώς ένας πολίτης που είναι σκεπτόμενος και προσπαθεί να επιλέξει θα μπορούσε να ξαναψηφίσει αυτήν την κυβέρνηση?

  190. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2009 23:46:20

    @ andreas
    Ακούγεται ρομαντικό όπως το λές αν και πιστεύω ότι τα πράγματα στο μέλλον θα είναι καλύτερα από ότι ήταν στο παρελθόν. Αν κοιτώ τους δείκτες θα αντιληφθώ μια στρεβλή πραγματικότητα και τότε και τώρα. Μοναδικός δείκτης είναι το πορτοφόλι μου, που σε συνδυασμό με προσωπική εργασία φουσκώνει ή όχι. Ενδογενή προβλήματα του συστήματος όπως ανεργία, ακρίβεια κτλ πάντα θα υπάρχουν καθώς είναι αναγκαία. Το 2004 θυμάμαι την υπερβολική ακρίβεια παρόμοια με την σημερινή. Το αν το χρέος ήταν 5 μονάδες πάνω ή κάτω λίγη σημασία είχε στην καθημερινότητά του καθενός. Το λογιστικό βιωτικό επίπεδο δεν έχει να κάνει με την υποκειμενική αντίληψη ευζωείας και θα ήταν καλό να το μελετήσεις και να δεις τους δείκτες και τις παραμέτρους που χρησιμοποιεί για να βγεί αυτό το επίπεδο.
    Αλλαγή κυβέρνησης? Χμ! Καλή ερώτηση. Επειδή το σύνταγμα ορίζει πότε και πως, θα σου πρότεινα να το εμπιστευτούμε και να μην παρασυρόμαστε από φωνές ομάδων, που επιθυμούν την καρέκλα της εξουσίας. Μείζον λόγος κατά την άποψη μου δεν ισχύει και πάντα οι μείζονες λόγοι είναι άλλοθι. Ο λαός έχει ψηφίσει και αν οι κυβερνόντες δεν εκτελέσουν αυτά που υποσχέθηκαν τότε πολύ απλά μπορούμε να τους αλλάξουμε δια μέσω των νόμιμων εκλογών. Οποιοσδήποτε άλλος τρόπος είναι παράνομος και οδηγεί σε σκοτεινές ατροπούς.

  191. tiramola avatar
    tiramola 11/04/2009 23:56:39

    "Ενδογενή προβλήματα του συστήματος όπως ανεργία, ακρίβεια κτλ πάντα θα υπάρχουν καθώς είναι αναγκαία."

    άστο Ορέστιε...
    Τελικά όσο και να θέλεις να κάνεις καλόπιστο διάλογο έρχεται η ώρα που αποκαλύπτεται ο δεξιός...

  192. Orestios avatar
    Orestios 12/04/2009 00:00:36

    αριελ
    Με επιχειρήματα μιλώ. Παρά που για κάποιους φαίνονται σεντόνια.
    Για το GAP επέτρεψέ μου να σου πω πως έχει δοκιμαστεί σε κυβερνητικά πόστα και παρέθεσα μερικά επιχειρήματα ανεπάρκειάς του σε σχόλιο προς τον Πυροπαθη # 175. Το μόνο που του έλειψε είναι η πρωθυπουργική θέση. Μακάρι να είμαι λάθος αλλά ο GAP δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη καθώς τα λεγόμενά του είναι ασαφή, έχουν γενικεύσεις και υπεραπλουστεύεις, δεν δίνουν καθαρό στίγμα, και πολλές φορές έχει παλινοδήσει (όπως τότε με τα ιδιωτικά πανεπιστήμια και την ανασφάλιστη εργασία των νέων).
    Και για να σου πω ένα αστείο, εγώ τρίβω τα μάτια μου μόνο όταν έχω επιπεφυκίτιδα.

  193. ariel avatar
    ariel 12/04/2009 00:07:15

    Ορέστιε
    Μην μιλάς για επιπεφυκίτιδα σε παρακαλώ. Με είχε γονατίσει. Το ήξερα πως δεν θα συμφωνήσεις για τον Γιώργο. Ελπίζω και πιστεύω πως έχεις λάθος. Θα δείξει όποτε γίνευν οι εκλογές. Εδώ θα είμαστε, συν Θεώ. Και μία ερώτηση. Γιατί το υποτιμητικό το GAP και όχι ο ΓΑΠ? Ετσι θα γίνει ο σωστός διάλογος?

  194. Orestios avatar
    Orestios 12/04/2009 00:07:18

    @ τιραμόλα
    Μα το θέμα τιραμόλα είναι πως αυτά τα ενδογενή ούτε ο Ανδρέας ούτε ο Σημίτης μπόρεσαν να τα εξαλείψουν. Θα υπάρχουν άλλωτε διογκούμενα άλλωτε μειούμενα. Το θέμα είναι να καταφέρει ο πολιτικός να τα κρατά χαμηλά με διευκόλυνση δημιουργίας νέων θέσεων εργασίας, ελεγκτικούς μηχανισμούς κτλ. αλλά και να μπορεί να παρέχει κοινωνικές υπηρεσίες σε αυτούς που τα αντιμετωπίζουν. Μείζον θέμα η διάκριση των εξουσιών, βέναια. Ούτε το GAP θα τα εξαλείψει όμως μην έχεις προσδοκίες.
    Εκτός αν είσαι πουριτανός (καθαρός) και πιστεύεις ότι μπορούν να εξαλειφθούν οπότε θα ζούμε στην Εδεμ.

  195. Orestios avatar
    Orestios 12/04/2009 00:09:22

    αριελ
    Αυτό θα σου το πω αν ανέβει το GAP εξουσία.
    Γιώργος? Ποιός είναι αυτός?

  196. ariel avatar
    ariel 12/04/2009 00:14:43

    Τώρα τα χαλάμε. Πάλι ειρωνεία? Ο Γιώργος είναι αυτός που είναι γνωστός με το μικρό του όνομα και μόνο. Οπως η Μελίνα, η Ντόρα κ.λ.π. Ακόμη και αυτό λέει κάτι. (Εξαιρείται η Ντόρα λόγω πατρός)

  197. Orestios avatar
    Orestios 12/04/2009 00:22:51

    Τιραμόλα
    Μου αρέσει να αναγνωρίζω πράγματα και όχι να τα κρύβω κάτω από το χαλί(πράσινο ή μπλέ ή κόκινο ή ότι άλλο χρώμα). Και τα προβλήματα υπάρχουν και τα παράγει το ίδιο το σύστημα. Ούτε σε μένα αρέσει να υπάρχει ανεργία και ακρίβεια και μακάρι να είχα όλοι δουλειά και να μπορούσαν να προσφέρουν με μικρότερο κόστος αυτά που θέλουν στους αγαπημένους τους. Όμως δεν θα προσποιηθώ πως δεν υπάρχουν ή ότι τα δημιούργησε ένας, όταν η χώρα μας βρίσκεται εντός της παγκοσμιοποιημένης κοινωνίας. Ευελπιστώ μόνον να βρεθεί ο λιγότερο ιδιοτελής.
    Δεν ζούμε στη νέα Ιερουσαλήμ και γύρω μας, δεξιά και αριστερα, δεν υπάρχουν άγγελοι.
    Να σου πω κι ένα αστείο?
    Υπάρχει κατακόκκινος Καραμανλής. Βαμμένος ΚΚΕ.

  198. Orestios avatar
    Orestios 12/04/2009 00:24:06

    αριελ
    Νόμισα ήταν κάποιος άλλος, Σόρρυ, no offence.

  199. ariel avatar
    ariel 12/04/2009 00:33:44

    Ο.Κ. Forget it. Νόμισα πως θα αρχίζαμε να τσακωνόμαστε πάλι.

  200. Orestios avatar
    Orestios 12/04/2009 00:41:08

    Γιατί να τσακωθούμε? Δεν με έβρισες και δεν σε έβρισα. Ο τιραμόλα θίχθηκε γιατί του είπα κάποια πράγματα και έκλεισε. Τώρα τσακώνομαι με τον 3 πουλάκια σε άλλο ποστ.

  201. ariel avatar
    ariel 12/04/2009 00:42:48

    Θα σε βρω.

  202. Θύμα avatar
    Θύμα 12/04/2009 08:14:32

    @ 84Hypo μήν είσαι τόσο σίγουρος γι'αυτά που γράφεις μή τυχόν και την επόμενη των ευροεκλογών αλλάξεις ψευδώνυμο. Με τί όρεξη ο μικρομεσαίος/συνταξιούχος/άνεργος που δέν βγαίνει οικονομικά θα πάει να ρίξει την ψήφο του στον Καραμανλή στις ευρωεκλογές όταν βουίζει το σύμπαν οτι την επόμενη των ευροεκλογών θα επιβληθούν τα σκληρότατα μέτρα που ζητάει ο Αλμούνια?

  203. Θύμα avatar
    Θύμα 12/04/2009 08:24:09

    @ 199 Orestios συμφωνώ οι κυβερνήσεις εκλέγονται για τέσσερα χρόνια κανονικά εκλογές πρέπει να γίνουν τον Σεπτέμβριο του 2011. Αλλά απο την στιγμή που εκλεγήκατε με 152 βουλευτές με τον έναν βουλευτή διεγραμμένο, και τον άλλον στην προανακριτική πώς να κυβερνήσετε άλλα δυόμιση χρόνια με 150?
    Εντάξει τέσσερα χρόνια αλλά υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις που είναι επιβεβλημένο να συντομεύσουν.

  204. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 12/04/2009 09:21:08

    11 Θύμα Says: ""Με τί όρεξη ο μικρομεσαίος/συνταξιούχος/άνεργος που δέν βγαίνει οικονομικά θα πάει να ρίξει την ψήφο του στον Καραμανλή στις ευρωεκλογές όταν βουίζει το σύμπαν οτι την επόμενη των ευροεκλογών θα επιβληθούν τα σκληρότατα μέτρα που ζητάει ο Αλμούνια?""
    Δηλαδή πιστεύεις ότι εάν την ρίξει -την ψήφο του- σε οιονδήποτε άλλον εκτός του Καραμανλή ΔΕΝ ¨¨θα επιβληθούν τα σκληρότατα μέτρα που ζητάει ο Αλμούνιᨨ????? Για ανάλυσέ το, σε παρακαλώ, γιατί μέχρι τώρα είχα την εντύπωση ότι στις ευρωεκλογές ΔΕΝ ψηφίζουμαι εθνική κυβέρνηση που μπορεί ν΄αλλάξει οικονομική πολιτική, αλλά εκπροσώπους στις Βρυξέλλες. Επείσης εάν ο GAP πετύχει σαρωτική νίκη ο Αλμούνια θα του κάνει έκπτωση??????

  205. Θύμα avatar
    Θύμα 12/04/2009 09:43:19

    13 mesaios daktylos θα πάρει θάρρος δέν το καταλαβαίνεις???
    Θα βγεί και θα λέει οτι ο λαός με την ψήφο του έδειξε οτι εξακολουθεί να μας εμπιστεύεται να προχωρήσουμε στις μεταρρυθμίσεις.
    Και για την κατάσταση που έχει έρθει η οικονομία ο Αλμούνια είπε ξεκάθαρα οτι η δική μας πολιτική φταίει, όχι η κρίση.

  206. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 12/04/2009 10:12:04

    @22 BLACK Says:
    ""Πολλοί Έλληνες του εξωτερικού είναι κολλημένοι στην Ελλάδα του 50. Αν πάτε πχ στο Μόναχο, θα βρείτε περισσότερους Έλληνες με ήθη Ελλάδας του 50, παρά με ήθη Γερμανίας του 2010.
    Συναντάς αυθονία χουντικών, φιλοβασιλικών, ακροδεξιών, και άλλων τέτοιων γιων ρουφιάνων και δοσίλογων.""
    Τους οποίους η δημοκρατική σου αντίληψη και ευαισθησία δεν τους ανέχεται.Ακούς εκεί,να τολμούν να έχουν διαφορετική γνώμη από την δική σου. Και πρέπει να εξοστρακισθούν σε τίποτα γκουλακ, ή ακόμα καλύτερα να εξαλειφθούν.Για να υπάρχει ομοφωνία 99,8% στις εκλογές όπως γινόταν στην πατρίδα του υπαρκτού σοσιαλισμού, όπως γίνεται σήμερα στην Κίνα, στην Β. Κορέα, ή στις εκλογές του ΠΑΣΟΚ όπου ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ υποψήφιος αρχηγος τερμάτησε πρώτος. Κι΄εγώ μαζί σου.

  207. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 12/04/2009 10:30:24

    @14 Θύμα
    Οι μεταρρυθμίσεις ΗΤΑΝ στις προγραμματικές προεκλογικές δηλώσεις της Ν.Δ. Δεν ειναι κάτι που προέκυψε ως κεραυνός εν αιθρία. Και με τις δηλώσεις αυτές κέρδισε δύο εκλογικές αναμετρήσεις.
    Οσο αφορ'α την οικονομική κατάσταση, αφού Αλμούνια έφα, εγώ πάω πάσο, αρκεί να μου εξηγήσεις
    ποιάνού η οικονομική πολιτική φταίει για την Ιταλία, την Ιρλανδία, την Αγγλία, την Γαλλία, την Γερμανία, και τους χιλιάδες ήδη και υποψήφιους αέργους σε όλη την Ευρώπη και Αμερική. Να υποθέσω ότι εάν είχαμε αλλη οικονομική πολιτική θα είμαστε η οικονομική όαση του κόσμου????

  208. Θύμα avatar
    Θύμα 12/04/2009 10:43:56

    16 mesaios daktylos οι υπόλοιπες χώρες βγαίνουν απο την κρίση όπως και η Αμερική σε εμάς δέν έχουν έρθει ακόμα τα χειρότερα. Ας κατέβει λοιπόν και στις ευρωεκλογές με το ίδιο πάλι σύνθημα τις ΜΕΤΑΡΡΥΘΜΙΣΕΙΣ θα τρίβεις τα μάτια σου απο τα ποσοστά που θα δείς να παίρνετε.
    Ότι οι ευρωεκλογές είναι απλά ψήφος διαμαρτυρίας χωρίς καμιά πραγματική ουσία εννοείται, αλλά η ψήφος πάντα έχει την αξία της.

  209. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 12/04/2009 11:15:10

    @17 Θύμα Says:
    ""Ότι οι ευρωεκλογές είναι απλά ψήφος διαμαρτυρίας χωρίς καμιά πραγματική ουσία εννοείται,......""
    Διαμαρτυρίας για την παγκόσμια οικονομική κρίση? Φταίει ο Κ.Κ και γιαυτό?? Εάν έχεις δίκαιο τότε είμαστε άξιοι της νοημοσύνης μας. Και κάτι άλλο. Γράφεις""θα τρίβεις τα μάτια σου απο τα ποσοστά που θα δείς να παίρνετε.""
    ΜΗ με χρεώνεις ούτε στον Κ.Κ ούτε στην Ν.Δ, ούτε στο ΠΑΣΟΚ, ή σε άλλο κόμμα. Προ πολλού έχω πάψει να είμαι οπαδός. Μπορεί να κάνω λάθος επιλογές, αλλά ψηφίζω με γνώμονα την αποψή μου και την συνείδησή μου για το συμφέρον της Ελλαδίτσας μας.

  210. Θύμα avatar
    Θύμα 12/04/2009 11:23:18

    Oύτε εγώ είμαι οπαδός, δέν έχω ψηφίσει μέχρι σήμερα ποτέ μου ΠΑΣΟΚ αλλά θα το κάνω για πρώτη φορά τώρα.
    Βεβαίως φταίει και η παγκόσμια κρίση αλλά μέχρι ενός ορίου.

  211. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 12/04/2009 11:49:12

    Τα μέτρα θα εφαρμοστούν έτσι κι αλλιώς. Όσο ποσοστό και να πάρει. Και ο βασικός υπαίτιος για το κατάντημά μας, το οικονομικό μας κατάντημα, δεν είναι άλλος από τον Σημίτη του 2000-2004, που κατασπατάλησε σε παροχές και στους Ολυμπιακούς (για τους οποίους τα έργα έγιναν όλα τελευταία στιγμή με σκοπό να πάνε με απευθείας ανάθεση, ώστε να πέσουν χοντρές μίζες) την τεράστια ώθηση των δημοσίων οικονομικών μας που έδωσε η πτώση των επιτοκίων και η εξίσωσή τους με αυτών του ευρωζώνης (θα αρχίσετε πάλι να λέτε ότι και αυτό ήταν επίτευγμα Σημίτη, όμως στην πραγματικότητα ήταν επίτευγμα Αλέκου Παπαδόπουλου, που έφερε τα αντικειμενικά κριτήρια όταν ήταν ΥΠΟΙΟ επί Ανδρέα).

    Μας λέει τώρα το "Θύμα" για την κακή οικονομική πολιτική ΚΚ. Μα ποια ήταν αυτή η κακή οικονομική πολιτική ΚΚ που έριξε το έλλειμμά από το 100% του ΑΕΠ στο 94%. Η πολιτική μείωσης των φόρων εισοδήματος για επιχειρήσεις και φυσικά πρόσωπα, κατάργησης πολλών φόρων (χαρτόσημο στα ενοίκια κατοικιών, φόρου κληρονομιάς κλπ.) και μη αύξησης άλλων που θα επιβάρυναν περισσότερο τη μέση οικογένεια. Τι θέλετε λοιπόν, να μην τα έδινε αυτά; Αν δεν τα έδινε θα τον κατηγορούσατε για ανάλγητη πολιτική. Τώρα που τα έδωσε (όσα έδωσε) τον κατηγορείτε γιατί η χώρα απέκτησε δημόσιο χρέος μέσα στην κρίση. Μα τώρα το απέκτησε καλοί μου άνθρωποι; Ο ΚΚ το έριξε λιγάκι, ο Σημίτης που τόσο θαυμάζετε όλο το εκσυγχρονιστάν γιατί σπατάλησε όλα τα καλά που είδαμε από την είσοδο στην ΟΝΕ;

    Αυτό το thread είναι το χειρότερο που έχω δει τους 7-8 μήνες που είμαι εδώ μέσα. Εσμός αλαφιασμένων ΠΑΣΟΚων να επιχαίρουν για την εκ νέου κατάκτηση της εξουσίας και την ανάκτηση της πολυπόθητης κουτάλας. Όλοι σας εδώ αυτοί που γράφετε είστε ο καλύτερος λόγος για να μην ψηφίσουμε ΠΑΣΟΚ. Όχι ότι οι Νεοδημοκράτες είναι καλύτεροι, αλλά πάντως τη δική σας ικανότητα στην κουτάλα δεν την έχουν. Σωστά τους είπαν αδέξια λαμόγια. Βλέποντας τον ενθουσιασμό σας, προτιμώ τα αδέξια λαμόγια από τα επιδέξια. Ξέροντας από πρώτο χέρι πόσο φάγατε επί Σημίτη, είμαι βέβαιος ότι αυτοί εδώ φάγανε λιγότερο.

    Άριελ, καλά κάνει και το γράφει GAP, για να θυμόμαστε με ποιον έχουμε να κάνουμε, είναι εύστοχη σημειολογία. Δεν θα ξεχάσω το Μητσικώστα που είχε βγάλει μια φορά τον ΓΑΠ-GAP με τον Alexis να μιλάνε μεταξύ τους αγγλικά "Hello Alexis, how are you doing - Hello Yorgos, I'm fine, how are you" κλπ. Αξεπέραστο. Δεν θυμάμαι τι άλλο έλεγαν, αλλά ήταν τόσο, μα τόσο εύστοχο και έξυπνο!

    Από τότε που έγινε αρχηγός ο ΓΑΠ έχει στρώσει λιγάκι. Ακόμη περισσότερο μετά το σοκ του Σεπτεμβρίου - Νοεμβρίου 2007. Τώρα ας πούμε έδιωξε το Βαλλιανάτο, που το 2005 στο συνέδριο είχε πει ότι πρέπει να δούμε και τα δικαιώματα της "μακεδονικής μειονότητας" και το πλήθος από κάτω χειροκρότησε. Το κάνει επειδή δεν μπορεί αλλιώς; Το κάνει επειδή έτσι τον συμβουλεύει ο Παπακωνσταντίνου (που πιστεύω ότι έχει συμβάλει πολύ στην αλλαγή εικόνας του ΓΑΠ τελευταία); Πάντως δεν είναι "ο εαυτός του" που είχαμε συνηθίσει τόσα χρόνια, δεκαετίες, από τότε που συμμετέχει στη δημόσια ζωή του τόπου. Ο "εαυτός του" είναι αυτός που πήρε το Βαλλιανάτο, όχι αυτός που τον έδιωξε. Κανένας άλλος πολιτικός του ΠΑΣΟΚ δεν θα μπορούσε να πάρει το Βαλλιανάτο για σύμβουλο, παρά μόνον ο ΓΑΠ. Αυτό κάτι μας λέει για τον ποιόν του ανδρός.

    Εν πάση περιπτώσει, θα χαιρόμουν να είχε όντως αλλάξει, αλλά για έναν άνθρωπο γεννημένο το 1953 (τότε δεν είναι γεννημένος;) το βρίσκω λίγο δύσκολο να αλλάξει στα πενήντα τόσα του. Εσείς μας λέτε "ας τον δούμε πρωθυπουργό και τότε να τον κρίνουμε". Επειδή όμως το παλικάρι δεν έπεσε από το πουθενά αλλά έχει ΠΟΛΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ, νομίζω ότι μάλλον δεν μπορούμε να του δώσουμε the benefit of the doubt, όπως θα έλεγε και ο ίδιος. Κρατώ την αμφιβολία μήπως και με διαψεύσει ευχάριστα, αλλά benefit δεν δικαιούται με τίποτα. Προτιμώ να μην το ρισκάρω καθόλου.

  212. εναντίον του φανατισμού avatar
    εναντίον του φανατισμού 12/04/2009 12:27:31

    thanos το σχόλιό μου γιά την άποψη του demie αφορούσε τους κύριους λόγους της αξίας του Κ. Καραμανλή ως σημαντικού Ελληνα, γιά τις δραστηριότητές του μετά την μεταπολίτευση.
    η δική σου αναφορά γιά την μία, αυτή, την πλευρά του νομίσματος, ποιά είναι? συμφωνείς γιά την παγκόσμια μοναδικότητα των 4 αυτών επιτυχιών του Καραμανλή?

    επειδή δεν αποφεύγω, καθόλου δε επιμελώς, την παράθεση της απόψεώς μου γιά την προ του 1974 πολιτικής δραστηριότητας του Κ. Καραμανλή, σου απαντώ στο σχόλιό σου:

    δεν είναι υποτιμητική η αναχώρηση από την Ελλάδα με το όνομα Τριανταφυλλίδης, αν αυτό είναι γεγονός και δεν αποτελεί μύθευμα ευτελισμού.Η αναχώρησή του οφείλεται σε δύο λόγους, που ο ίδιος έχει ερμηνεύσει: α) πίστευε (και εκ του αποτελέσματος δεν διαψεύσθηκε) ότι η παρουσία του θα αύξανε ακόμη περισσότερο τα πολιτικά πάθη καθώς κάθε επίθεση εναντίον του με τον φανατισμό της εποχής θα δηλητηρίαζε τον πολιτικό βίο και θα οδηγούσε σε διχαστικές πρακτικές β) έπρεπε να αφήσει τους αντιπάλους του που κέρδισαν τις εκλογές να δείξουν ποιό πολιτικό έργο ήσαν ικανοί να εφαρμόσουν χωρίς να έχουν την δική του ισχυρή παρουσία ως αιτιολογία ανασταλτικότητας εφαρμογής του πολιτικού προγράμματός τους.
    και στα δύο δικαιώθηκε, μετά το 1963 τα πολιτικά πάθη κορυφώθηκαν (φαντάσου ποιές πολιτικές ανωμαλίες θα υπήρξαν αν ήταν ο ίδιος παρών και δέκτης επιθέσεων), κυρίως λόγω ανικανότητας του κεντρώου πολιτικού σχήματος και των αρχηγών του να διαχειριστούν την νίκη τους με επιτυχία, να παράξουν έργο και να αντιμετωπίσουν τις κινήσεις των ανακτόρων.
    κατά την γνώμη μου το "τριανταφυλλίδης" τον τιμά ως πράξη πολιτικής τόλμης στην υποχωρητικότητα.Είναι πολιτικό προσόν να γνωρίζεις πότε πρέπει να αποχωρείς είτε διότι τελείωσε η πολιτική σου προσφορά είτε διότι αποτελείς τόσο μεγάλο στόχο φανατισμού που μολύνεται ο πολιτικός ανταγωνισμός.

    είναι εντυπωσιακό να θυμάσαι από το έργο του ως υπουργού δημοσίων έργων, μόνον τον πλουτισμό των αδελφών του.Οι κεντρικοί οδικοί άξονες της χώρας, η μάχη του με την βρετανική power, τα έργα υποδομής, η αρωγή των σεισμοπαθών της Κεφαλλονιάς και η ανοικοδόμησή της, το αρδευτικό, το δίκτυο υδρεύσεως (το έργο της λίμνης Μαραθώνα / πρότυπο τεχνολογικά και με ταχύτατη υλοποίηση), το αποχετευτικό δίκτυο κ.λπ. μιάς χώρας που η σκόνη και το βρώμικο νερό ήταν ο κανόνας, δεν αποτελούν έργο πραγματικό? συμπληρωματικό του έργου ήταν η μέθοδος που είχε να βρίσκει τις πιστώσεις γιά τα έργα αυτά.
    όσο γιά τον πλουτισμό των αδελφών του δεν έγινε με δημόσιο χρήμα αλλά με ιδιωτικό. Καθώς η δημόσια επενδυτική δραστηριότητα αυξανόταν, δημιουργήθηκαν σημαντικές βιομηχανίες παραγωγής πρώτων υλών (τσιμέντο, χάλυβας κ.λπ.) Ορισμένοι από τους ιδιοκτήτες αυτών έκριναν ότι δύο από τα άρρενα αδέλφια του Καραμανλή μπορούσαν αν είναι συνεργάτες τους και προμηθευτές τους κι έτσι υλοποίησαν σημαντικές συνεργασίες, γιά τις οποίες οι ίδιοι οι αδελφοί Καραμανλή εργάστηκαν με συνέπεια, χωρίς να διεκδικήσουν χαριστικότητα.Το δε μέγεθος της οικονομικής επιφανείας τους δεν υπήρξε ποτέ ανάλογο με αυτό που σήμερα εννοούμε μεγάλο πλουτισμό από δημόσια διαφθορά.

    η συνέχεια του σχολίου σου γιά την σχέση του Καραμανλή με τις παρακρατικές οργανώσεις και την βία και την νοθεία ακολουθεί την γνωστή μέθοδο αποσιωπήσεως σημαντικού έργου έναντι υπερτονισμού ανεπιβεβαίωτων κατηγοριών.
    δεν είναι γεγονός το έργο δημοσίων επενδύσεων επί της πρωθυπουργίας του? η ηλεκτροδότηση, οι υποδομές, τα λιμάνια, τα ξενοδοχεία ξενία, τα φεστιβάλ, η ενίσχυση της ναυτιλίας, της ναυπηγικής, του εμπορίου κ.λπ.?
    η δημιουργία πανεπιστημίων, ερευνητικού κέντρου, σχολείων δεν έγιναν από το 1958 έως το 1963?
    δεν ανέβηκε το εκπαιδευτικό και βιοτικό επίπεδο από την τραγικότητα του 1949-1953? δεν δώθηκαν νέες επαγγελματικές και εκπαιδευτικές ευκαιρίες χάρις στην υποδομή που δημιουργήθηκε?
    η σύνδεση της χώρας με την ΕΟΚ δεν βοήθησε το εμπόριο?

    ο Καραμανλής δεν είχε τίποτα να ωφεληθεί από την δημιουργία παρακρατικού μηχανισμού, ήταν άχρηστο εργαλείο γιά τις πολιτικές του επιδιώξεις. Το σφάλμα του ίσως ήταν ότι δεν απέκλεισε την δυνατότητα στους οργανωτές παρακρατικών μηχανισμών να δράσουν. Τέτοιοι ήταν μέλοι μυστικών στρατιωτικών οργανώσεων, μισθοφόροι ξένων πρεσβειών και των ανακτόρων. Πίστευε ότι ο πολιτικός λόγος του και η πολιτική του πρακτική θα αποδυνάμωναν τις πιθανότητες δράσεως παρακρατικών μηχανισμών. Σ αυτό ίσως έσφαλε και δεν έλαβε κατάλληλα μέτρα (όσα μέτρα μπορούσε να λάβει δεν θα ήσαν βέβαια επαρκή, γιατί η δυεισδυτικότητα της παρακρατικής νοοτροπίας ήταν δύσκολο να εμποδιστεί σε μία κοινωνία με φοβικά συναισθήματα από τον πόλεμο και τον εμφύλιο και την ισχυρή επιθυμία παρεμβάσεων των βρετανών, αμερικανών και των ανακτόρων) γιά να αποτρέψει δρατηριότητες που εναντίον του ίδιου εστράφησαν και έβλαψαν περισσότερο.

    το βιβλίο που μου προτείνεις το έχω διαβάσει και έχω σχηματίσει την άποψή μου γιά τις κρίσεις του συγγραφέα του. Διάβασε κι εσύ (ώστε να έχεις ακούσει και την αντίθετη άποψη πριν καταλήξεις σε θεμελιωμένες απόψεις) τα αρχεία του Καραμανλή.
    πάντως ο φανατισμός που υπάρχει στο σχόλιό σου δεν είναι καλός σύμβουλος ευθυκρισίας.

  213. ariel avatar
    ariel 12/04/2009 12:29:27

    Επώνυμε, δικαίωμά σου να μην ρισκάρεις. Ομως είσαι πολύ αυστηρός. Σε πείραξε το ότι μιλούσε Αγγλικά? Γιατί όχι? Ασε να τον κρίνεις σαν πρωθυπουργό. Το ίδιο έγινε και με τον Κ.Κ. Τον κρίνουμε και μάλιστα πολύ αρνητικά. Και εκείνος, είναι άλλο από αυτό που ήταν παληά. Ενας νέος που του άρεσαν τα μπαράκια, η καλοπέραση, το φαγητό και η διασκέδαση. Και έγινε ένας σφιγμένος και ζορισμένος άνδρας. Πιστεύω πως όταν δεν ξαναβγεί, θα βρει τον πραγματικό του εαυτό, ίσως θα ανακουφιστεί από το ζόρι που τραβάει τώρα. Και πραγματικά μου είναι πολύ συμπαθής, αλλά όχι σαν πρωθυπουργός.

  214. Orestios avatar
    Orestios 12/04/2009 12:38:58

    @ Θύμα
    Λες "σε εμάς δέν έχουν έρθει ακόμα τα χειρότερα".
    Το γνωρίζεις ή απλά προπαγανδίζεις? Γιατί όλο για χειρότερα ακούμε και δεν έρχονται. Μάλιστα η ανάκαμψη θα γίνει για όλους ενώ για εμάς δεν θα έρθει? Τι είδους προπαγάνδα είναι αυτή?

  215. Θύμα avatar
    Θύμα 12/04/2009 13:12:10

    @ Orestios γνωρίζω οτι ο Αλμούνια έβαλε χρονοδιάγραμμα στον Καραμανλή μέχρι τις 24 Οκτωμβρίου 2009 να πάρει μέχρι εκείνη την ημερομηνία όλα τα μέτρα που απαιτούνται για να μπεί η Ελλάδα στο πρόγραμμα σταθεροποίησης. Δέν είναι κορόιδο να τα βάλει πρίν τις ευρωεκλογές για να χάσει με συντριπτικά ποσοστά θα τα βάλει Σεπτέμβριο και Οκτώμβριο.
    Περίμενε να φτάσει ο Οκτώμβριος και μετά μας λές για προπαγάνδα μέχρι τότε να είσαι ήσυχος εθνικές εκλογές δέν είναι στο πρόγραμμα.

  216. Θύμα avatar
    Θύμα 12/04/2009 13:16:27

    @ Επώνυμος τα δικά σας σχόλια είναι ο καλύτερος λόγος να μήν ψηφίσουμε Νέα Δημοκρατία, εσείς βγάζετε χολή και απίστευτο μίσος για έναν άνθρωπο που δέν έχει κυβερνήσει ακόμα την Ελλάδα ούτε μιά μέρα. Εσείς και δέν εννοώ ειδικά εδώ οπουδήποτε και άν ψάξεις στο διαδίκτυο.

  217. Orestios avatar
    Orestios 12/04/2009 13:48:21

    @ Θύμα
    Ενώ θα τα πάρει πίσω αν γίνουν εθνικές εκλογές και βγεί το GAP?
    Φίλε τέτοιου είδους φήμες τις λέμε όταν θέλουμε να διασπείρουμε το φόβο στον κόσμο για να πετύχουμε τον σκοπό μας. Σαν κάτι παπάδες στο μεσαίωνα που έλεγαν πως έρχεται το τέλος και όλοι έτρεχαν στις εκκλησιές για να γεμίζει το παγκάρι αφ'ενός και για να προσκτνούν τον παπά που τελικά κατάφερε να μην έρθει το τέλος.
    Άσε, γνωστό το κόλπο. Παπατζηδικο.

  218. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 12/04/2009 13:54:27

    Θύμα, αν θέλεις να πεις κάτι και δεν έχεις άλλη απάντηση στα όσα επιχειρήματα σου είπα, βρες κάτι πρωτότυπο και μην παπαγαλίζεις αυτά που είπα πρώτος εγώ.

    Άριελ, χιουμοριστικά μιλούσε αγγλικά ο Μητσικώστας που έπαιζε και τους δύο χαρακτήρες, όχι πραγματικά. Απλώς σου λέω ότι ήταν σημειολογία και ίδια είναι και η σημειολογία του GAP, της χρήσης αγγλικών δηλαδή στα αρχικά.

    Θα κριθεί και ως πρωθυπουργός, ναι, αλλά δεν είναι άνθρωπος χωρίς παρελθόν και μπορεί ΑΝΕΤΑ να κριθεί ήδη και ως υποψήφιος. Ο καθένας με βάση το σημερινό του παρελθόν. Ο Κωστάκης δεν φάνηκε πολύ διαφορετικός ως πρωθυπουργός από αυτό που περιγράφεις, για playstation δεν είναι που τον κατηγορούν; Και για έλλειψη ουσιαστικής ενασχόλησης με τη διακυβέρνηση; Ε, αν αυτό είναι το βασικό του ελάττωμα, του ΓΑΠ είναι άλλο και ότι δεν έχει ακριβώς αυτό που αποκαλούμε ελληνική συνείδηση. Εκεί πάει το GAP. Μεταξύ των διαπιστωμένων ελαττωμάτων του καθενός, σαφώς η ζυγαριά κλίνει προς τον ΚΚ. Δεν θα έχει άλλα ελαττώματα ως πρωθυπουργός ο ΓΑΠ, τα ίδια που είχε πάντοτε θα έχει, όπως και ο ΚΚ.

  219. Θύμα avatar
    Θύμα 12/04/2009 14:06:16

    @ Orestios
    Διάβασε εδώ

    http://www.naftemporiki.gr/news/static/09/04/11/1652240.htm

    3-4 δίς ευρώ κοστίζει η κατάργηση της φορολόγισης της εκκλησιαστικής περιουσίας, την ολοκληρωτική κατάργηση που θέσπισε ο δικός σου το 2004 και ο ΓΑΠ είναι έτοιμος να την επαναφέρει.
    Έτσι τα σκληρά μέτρα θα περάσουν πολύ πιό μαλακά και δέν είναι μόνο αυτό, είναι η επαναφορά φορολόγισης της μεγάλης ακίνητης περιουσίας που επίσης κατάργησε ο δικός σου.
    Τα παπατζηλίκια κράτα τα για τον εαυτό σου εγώ όπως είπα δέν έχω ψηφίσει ποτέ ΠΑΣΟΚ αλλά η λύσσα, ο φανατισμός σας, η χυδαία σας συμπεριφορά, η απόλυτη άρνηση να αναγνωρίσετε οποιοδήποτε λάθος σας με εξαναγκάζει να το κάνω.

  220. Θύμα avatar
    Θύμα 12/04/2009 14:26:13

    @Επώνυμος δέν έχω να σου πώ τίποτα περισσότερο, μπράβο πάντως ειδικά σε σένα που αναγνωρίζεις οτι έχει και ο Καραμανλής ελαττώματα γιατί κάποιοι άλλοι ...

  221. Θύμα avatar
    Θύμα 12/04/2009 14:31:14

    @ Orestios
    3-4 δίς ευρώ κοστίζει η κατάργηση της φορολόγισης της εκκλησιαστικής περιουσίας, την ολοκληρωτική κατάργηση που θέσπισε ο δικός σου το 2004 και ο ΓΑΠ είναι έτοιμος να την επαναφέρει.
    Έτσι τα σκληρά μέτρα θα περάσουν πολύ πιό μαλακά και δέν είναι μόνο αυτό, είναι η επαναφορά φορολόγισης της μεγάλης ακίνητης περιουσίας που επίσης κατάργησε ο δικός σου.

  222. Θύμα avatar
    Θύμα 12/04/2009 14:35:13

    Και τα παπατζηλίκια Ορέστιε αλλού στον μεγάλο σου μεταρρυθμιστή Καραλούθηρο τράβα να τα πείς, κάτι τέτοια γράφετε βρισιές χωρίς επιχειρήματα γι'αυτό η διαφορά ανεβαίνει κάθε βδομάδα δύο μονάδες στις δημοσκοπήσεις.

  223. Orestios avatar
    Orestios 12/04/2009 15:07:44

    Μόνο επιχειρήματα Θύμα, θα δεις αν διαβάσεις τα σχόλια. Αντίστοιχα μπορείς να διαβάσεις και τις ποδοσφαιρικές ιαχές των συντρόφων σου, που περιορίζονται σε δυο αράδες, το πολύ.
    Το παπατζηλίκι πάει σύννεφο από τους ΠΑΣΟΚΟΥΣ και τον GAP ειδικότερα. Η πρακτική είναι αυτή και όχι άλλη. Ο καλός βοσκός (GAP) που θα σώσει τον κόσμο από την κατάρα του Θεού (οικονομική κρίση) μέσω αυτού. Κρίμα που δεν το αντιλαμβάνεσαι.
    Με μεγάλη ευκολία μιλάτε για λύσεις καθώς ο περισσότερος κόσμος αγνοεί οικονομικα, οπότε ότι και να του πεις θα σε κοιτά με ανοικτό το στόμα, λες και είπες κάτι πολύ σπουδαίο κι ας μην έχει καμία επίδραση στην ζωή του.
    Πάντως αναγνωρίζεις την επιθυμία του GAP να φορολογήσει, γιατί η πράσινη ανάπτυξη δεν μπορεί να σταθεί. Κοινώς, το GAP για μια ακόμη φορά είναι μανούλα στα παπατζηλίκια με εξαγγελίες αέρα-πατέρα, ανάγνωση ωραίων εκθέσεων περί ενός κόσμου αγγελικά πλασμένου. Ουσία μηδέν. Και όταν επί του πρακτέου καλείται να απαντήσει στο ερώτημα "που θα βρεις τα χρήματα?" είναι η φορολογία και όχι η διαρθρωτική αλλαγή του αγκυλώδους συστήματος που εξαγγέλει. Αυτά μπορώ να σου τα πω κι εγώ αλλά θα με πεις δεξιό.

  224. Πυροπαθής avatar
    Πυροπαθής 12/04/2009 15:21:34

    Για να ελαφρύνω λίγο το κλίμα σας μεταφέρω ένα ανέκδοτο. Συναντιούνται το Δεκέμβρη ο Σπηλιωτόπουλος και ο Αβραμόπουλος. Είναι τότε που γίνονται τα επισόδεια στην Αθήνα και ο Αβραμόπουλος το παίζει δελφίνος. Ο Άρης για να τον πειράξει του λέει" Τι γίνεται με τα νοσοκομεία Δημήτρη; Περισσότερες γάζες έχουν τα σχολεία παρά αυτά." Και ο Αβραμόπουλος σηκώνει το γάντι " Τι να γίνει βρε Άρη.Ότι και με τα σχολεία που έχουν λιγότερους μαθητές απ΄τα νοσοκομεία "

  225. Orestios avatar
    Orestios 12/04/2009 16:50:24

    @ ΑΡΙΕΛ
    Τι σου ανέφερα στα πρώτα σχόλεια για επίκληση από το ΠΑΣΟΚ της απώλειας της δεδηλομένης? Έχεις να πεις κάτι?

  226. Θύμα avatar
    Θύμα 12/04/2009 17:25:28

    @Orestios για την φορολόγηση της εκκλησιαστικής περιουσίας κανένα σχόλιο έτσι? Πετάς δυό λέξεις μπούρδες και αερολογίες και ξεμπέρδεψες, νομίζεις οτι αυτό είναι επιχείρημα να ψηφίσουμε στις εκλογές Νέα Δημοκρατία.
    Καλάάά πίσω έχει η αχλάδα την ουρά της

  227. Θύμα avatar
    Θύμα 12/04/2009 17:44:45

    Τέλος επειδή Orestios έχεις τρομερή ψύχωση με τον ΓΑΠ να σε ενημερώσω οτι άν χάσει ο ΓΑΠ θα αντικατασταθεί απο τον Βενιζέλο, όπως και άν χάσει ο γιγαντοτεράστιος σου Καραμανλής θα αντικατασταθεί απο την Ντόρα γιά να δούμε τότε θα υποστηρίζεις την ΝΔ? Ο κολλητός Προφήτης λέει οτι θα φύγει με τα 1000.

  228. Orestios avatar
    Orestios 12/04/2009 17:52:14

    @ Θύμα
    Για τα εκκλησιαστικά υποστηρίζω να αποκοπεί η μισθοδοσία των κληρικών από το δημόσιο και να αποδίδεται ο μισθός από την εκκλησία, σε πρώτη φάση. Την μισθοδοσία από το κράτος καθιερωσε ο Ανδρέας Παπανδρέου λίγο πριν τινάξει τα πέταλα.
    Για φορολόγηση της ακίνητης περιουσίας ας γίνει σε δεύτερη φάση. Σε πρώτη όμως οι μισθοί των κληρικών.
    Τώρα για το ποιός λέει μπούρδες με αυτές τις λέξεις πολύ ωραία περιγράφεις το GAP και κατ' επέκταση εσένα.

  229. Orestios avatar
    Orestios 12/04/2009 17:59:12

    @ Θύμα
    Ποιός ήταν τότε Υποθργός παιδείας? Σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ ρε φίλε. Μπορείς να μου το θυμίσεις?

  230. Θύμα avatar
    Θύμα 12/04/2009 20:12:49

    @ Orestios γιατί προσπαθείς να κοροιδέψεις τον κόσμο? Ο Ανδρέας Παπανδρέου ήταν πρωθυπουργός το 1952 την χρονιά που καθιερώθηκε η μισθοδοσία των κληρικών απο το κράτος?

  231. Orestios avatar
    Orestios 12/04/2009 20:29:19

    @ Θύμα
    Και η συμφωνία με τον Σεραφείμ τι αφορούσε? Βρε ποιός ήταν τότε υπουργός Παιδείας και Θρησκευμάτων? Αν μιλήσεις με νομικούς της εκκλησίας θα σου τα πουν όλα ξεκάθαρα.
    Και μιας που κόπτεσαι για την εκκλησιαστική περιουσία, για να σου αποδείξω ότι λες μπαρούφες και πόσο μάλλον το κνόδαλο το GAP, απάντησέ μου σε παρακαλώ. Ποιά κυβέρνηση κατήργησε την εισφορά 35% της εκκλησίας προς το δημόσιο παραμονές εκλογών 2004? Ο νόμος 3220/2004 σου λέει κάτι?

  232. Πυροπαθής avatar
    Πυροπαθής 12/04/2009 21:49:13

    Μια που τα ξέρεις όλα Ορέστιε μήπως μπορείς να μου πεις ποιος εξέδωσε και ποιος μοίραζε στις εκκλησίες εκείνο το λιβελογράφημμα, βιβλιαράκι εναντίον του Γ. Παπανδρέου και του Πασοκ; Αν καλώς θυμάμαι ,που το θυμάμαι η ΝΔ από τα γραφεία της οποίας είχε μοιραστεί στις εκκλησίες είχε υποσχεθεί ότι θα βρει και θα τιμωρήσει τους ενόχους. Τι έγινε ; Η ανεξάρτητη Δικαιοσύνη δεν βρήκε ακόμη ποιος ήταν ο ένοχος; Ακόμη μήπως μπορείς να μας πεις γιατί αφού υπέγραψε μαζί με τη σύζυγό του για τις ταυτότητες ο ΚΚ όταν έγινε Κυβέρνηση γιατί δεν τις κατάργησε;
    Μήπως κι αυτό ήταν θεατρική κίνηση απ' αυτές που συνηθίζει; Και γιατί ο Χριστόδουλος δεν διαμαρτηρήθηκε; Μήπως ο απώτερος σκοπός τους ήταν η τιμωρία του ΠΑΣΟΚ; Γιατί άραγε;

  233. Orestios avatar
    Orestios 12/04/2009 21:58:33

    @ Πυροπαθής
    Πρώτα απάντησε στα ερωτήματά του 175 για την ικανότητα του GAP
    Σου παρέθεσα αριθμό νόμου που ψηφίστηκε επί ΠΑΣΟΚ με αρχηγό το GAP παραμονές εκλογών του 2004 που με την εφαρμογή του επηρεάζει την ζωή όλων των ελλήνων, και μου μιλάς για ένα λίβελο που ούτε επίσημος είναι και αφορά μια περιορισμένη κάστα διαπλεκομένων? Να τον χαίρεστε το GAP, ωραίους νόμους ψηφίζει και μετά αντάρτικο και καλά.

  234. Orestios avatar
    Orestios 12/04/2009 22:25:41

    @ 243
    Χιλιοειπωμένη στερεοτυπία. Κάτι καινούργιο έχεις να πεις? Γιατί όταν δεν έχεις δόντια περισσεύουν τα παξιμάδια. Ακόμα κι εκεί έλλειψη φαντασίας?
    Ο Πυροπαθής την έκανε ασφαλώς, όπως όσοι δεν έχουν τι να πουν, παρά κενότητες.

  235. Πυροπαθής avatar
    Πυροπαθής 12/04/2009 23:12:56

    Χαίρομαι το κουράγιο σου να υπερασπίζεσαι με τόσο πάθος μια χαμένη υπόθεση όπως η ΝΔ. Θα σου χρειαστεί πολύ περισσότερο όσο περνάει ο καιρός. Δεν χαίρομαι καθόλου όμως για τους χαρακτηρισμούς που κάνεις όταν δεν σου αρέσουν τα σχόλια των άλλων.Αυτά που σου έγραψα έγιναν τις παραμονές των εκλογών του 2004. Αν τα πράγματα είναι όπως τα λες γιατί ο Χριστόδουλος χτύπησε τον "ευεργέτη του"; Μήπως ήταν ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ κατά τη γνώμη σου; Πέρασαν 5 χρόνια απο τότε. Το ότι ο ΔΙΚΟΣ σου δεν κράτησε την υπόσχεσή του να διαλευκάνει την υπόθεση δεν βλέπω να σου έκανε εντύπωση.Λογικό. Εσύ τον ξέρεις. Μήπως η πρώτη ή τελευταία υπόσχεση που δεν κρατάει είναι; Κ;αι κάτι ακόμη . Το ψευδώνυμό μου θα έπρεπεκάτι να σου θυμίζει και να μιλάς με περισσότερη περίσκεψη. 78 νεκρούς από πυρκαγιές ήταν η πρώτη φορά που είχαμε μέσα σ΄ένα καλοκαίρι και το μόνο που τον ένοιαζε τον ΧΡΗΣΙΜΟ, ΥΠΕΥΘΥΝΟ, ΣΟΒΑΡΟ όπως θέλει να λέγεται ήταν να κάνει εκλογές και να τις κερδίσει για να κάνει τι ; Δεν Ξέρω . Μπροστά σ' αυτό το στόχο δεν δίστασε να φορτώσει τις φωτιές στο αντίπαλο κόμμα. Γιατί ως Κυβέρνηση δεν έπιασε κανάνα από τους εμπρηστές; Μήπως γιατί ο μεγαλύτερος εμπρηστής ήταν η ανικανότητα της Κυβέρνησής του; Και κάτι τελευταίο. Ο Νέρωνας δεν ήταν που έκαψε τη Ρώμη και το φόρτωσε στους Χριστιανούς;

  236. Orestios avatar
    Orestios 13/04/2009 00:38:44

    @ Πυροπαθής
    Και πάλι αποφεύγεις να μιλήσεις για την ικανότητα του GAP ως απάντηση στο 175, αλλά και για τον νόμο του ΠΑΣΟΚ που κατήργησε την εισφορά την εκκλησίας προς το κράτος.