30/12/2013 09:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με 60 σφαίρες από καλάσνικοφ, "γάζωσαν" το σπίτι του Γερμανού πρέσβη στο Χαλάνδρι



Με 60 σφαίρες απο καλάσνικοφ «γάζωσαν» την οικία του Γερμανού πρέσβη, στην οδό Εθνικής Αντιστάσεως στο Χαλάνδρι, οι δράστες της νυχτερινής επιθεσης.

Όπως έγινε γνωστό απο την Αστυνομίια, τα συνεργεία της Εγκληματολογικής Υπηρεσίας, περισυνέλεξαν από το σημείο 60 κάλυκες των 7,62 χιλιοστών, οι οποίοι μεταφέρθηκαν για εξέταση και βαλλιστική έρευνα στα εγκληματολογικά εργαστήρια.

Οι αξιωματικοί της Αντιτρομοκρατικής Υπηρεσίας, που ασχολούνται με την υπόθεση, λόγω του μεγάλου αριθμού των σφαιρών, εκτιμούν οτι οι δράστες της επίθεσης χρησιμοποίησαν δύο καλάσνικοφ, ή άλλαξαν γεμιστήρα. Αυτό θα διευκρινιστεί από την έρευνα στην Εγκληματολογική Υπηρεσία.

Σύμφωνα με τα μέχρι στιγμής στοιχεία, οι δράστες ήταν τέσσερα άτομα, τα οποία προσέγγισαν την οικία του Γερμανού πρέσβη, περνώντας μέσα απο την πυλωτή πολυκατοικίας επι της οδού Χίου και βγήκαν ακριβώς απέναντι απο το σπίτι, στην οδό Εθνικής Αντιστάσεως.

Απο το σημείο αυτό, «γάζωσαν» την κατοικία, χωρίς να πυροβολήσουν τον αστυνομικό φρουρό, που ήταν μέσα στο φυλάκιο, έξω απο το σπίτι και είδε όλη την σκηνή, χωρίς να προλάβει να αντιδράσει.

Όλες οι σφαίρες χτύπησαν το σπίτι του πρέσβη στον τοίχο και στην εξωτερική είσοδο, χωρίς να υπάρξουν τραυματισμοί, ή σοβαρές ζημιές. Οι δράστες μετά την επίθεση διέφυγαν πιθανόν με μοτοσικλέτες, προς την οδό Αποστολοπούλου.

Απο τα έξι άτομα που προσήχθησαν αργότερα απο την περιοχή, δεν έχει προκύψει κάτι μέχρι στιγμής.

Σε ότι αφορά την ταυτότητα των δραστών οι αστυνομικοί της Αντιτρομοκρατικής Υπηρεσίας περιμένουν κατ' αρχήν τα αποτελέσματα της βαλλιστικής έρευνας για να δουν αν το όπλο ή τα όπλα έχουν χρησιμοποιηθεί σε άλλη ένοπλη επίθεση.

Ωστόσο, όπως λένε, η σημερινή επίθεση θυμίζει την επίθεση εναντίον των γραφείων της Νέας Δημοκρατίας, στις 14 Ιανουαρίου του 2013 στη λεωφόρο Συγγρού, όπου αρχικά οι δράστες είχαν αποπειραθεί να τα χτυπήσουν με ρουκέτα RPG και στη συνέχεια πυροβόλησαν με καλάσνικοφ. Την ευθύνη για την επίθεση ανέλαβε αρκετούς μηνες μετά, με προκήρυξη, η οργάνωση Ομάδα Λαϊκών Αγωνιστών (ΟΛΑ).

Επίθεση με καλάσνικοφ και με μεγάλο αριθμό σφαιρών (100), είχε γίνει όμως παλιότερα και στο αστυνομικό τμήμα Αγίας Παρασκευής, και την ευθυνη είχε αναλάβει η οργάνωση ΟΠΛΑ.

Τις απορίες για την ταυτότητα της οργάνωσης πάντως θα λύσει κάποια προκήρυξη, που αναμένεται ότι θα σταλεί για ανάληψη ευθύνης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. krait avatar
    krait 30/12/2013 09:55:33

    σσσσσσ.....μην σχολιασει κανεις τιποτε,εξωγηινοι ηταν οχι ακρομεσοκεντροαριστεροι οι τρομοκρατες γιατι ετσι και μας περιλαβει ο Σρατ(ηγ)ουλης του σσσσυρρριζα που δεν του εκανε το χατιρι η δικαιοσυνη να αποφυλακιση χλωρους- ξηρους και δε συμαζευεται.....παμε χαμενοι...ε ρε γλεντια που θαχουμε αμα σπασει ο διαολος το ποδαρι του και κανουνε κυβερνηση ....οι τις 17Ν θα μοιαζουν σχολιαροπαιδα μροστα στην νεα φουρνια..

  2. Στέργιος avatar
    Στέργιος 30/12/2013 11:53:26

    Μα ποιος να θέλει να πυροβολήσει τον Γερμανό πρέσβη;

  3. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 30/12/2013 12:27:41

    Προφανώς ο σκοπός κοιμόταν ,γιατί δεν αναλαμβάνει τις ευθύνες του ο Δένδιας μόνο για τα οφφίτσια ; εδώ δασύρεται η χώρα, ο Σαμαράς τι κάνει;

    • Mariana avatar
      Mariana @ ΠΕΛΙΑΣ 30/12/2013 17:15:29

      τη σώζει

      • black greek avatar
        black greek @ Mariana 30/12/2013 19:53:44

        χαχαχα θα μας πεθανετε κυρια Μαριαννα..

  4. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 30/12/2013 13:38:14

    «Η σημερινή απόλυτα καταδικαστέα επίθεση με καλάσνικοφ στο σπίτι του Γερμανού πρέσβη όχι μόνο δεν συμβάλει στην εξυπηρέτηση των συμφερόντων του ελληνικού λαού, αλλά, αντιθέτως, δίνει αφορμή για τη δημιουργία ενός κλίματος γενικευμένης ανασφάλειας και συκοφάντησης των κοινωνικών αγώνων» τονίζει σε ανακοίνωσή του ο ΣΥΡΙΖΑ.

    ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΚΑΤΑΔΙΚΗΣ ΤΗΣ ΒΙΑΣ?

    Δηλαδή-λέω εγώ- αν εξυπηρετούσε τα συμφέροντα του Ελληνικού Λαού θα την επικροτούσε?

    Κι ύστερα τους ενοχλεί η θεωρία των δύο άκρων!!!

    • Mariana avatar
      Mariana @ ΣΟΝ ΠΕΝ 30/12/2013 16:34:14

      Μα στην πρώτη σειρά γράφεις "απόλυτα καταδικαστέα επίθεση" !

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ Mariana 30/12/2013 19:20:37

        Μαριάνα
        Δε θέλεις να καταλάβεις μάλλον.
        Η καταδίκη ή είναι ΑΠΕΡΙΦΡΑΣΤΗ ή δεν υπάρχει.
        Το "απόλυτα καταδικαστέα" το ακολουθεί η ανάλυση του ότι δεν είναι ΧΡΗΣΙΜΗ πράξη.

  5. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 30/12/2013 14:15:46

    Ανοητοι ψευτοεπαναστατες μας γυρνατε 100 χρονια πισω

  6. πολίτης avatar
    πολίτης 30/12/2013 18:07:12

    Πιο μεγάλη τρομοκρατία από τη δική τους στη ζωή μας πάντως δεν είναι.
    Η ανακοίνωση του σύριζα μια χαρά μου φάνηκε.
    Η αστυνομία καλώς κάνει τη δουλειά της και ας τους πιάσει.
    Μη ζητάτε όμως και ιερή αγανάκτηση, μας την έπνιξε η αιθαλομίχλη.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ πολίτης 30/12/2013 19:08:19

      Έτσι ακριβώς.
      "I am so sorry" κι έξω απ' την πόρτα.

      Δεν θα κάνουμε και χαρακίρι στα σκαλοπάτια τού Ινστιτούτου Γκέτε από την απελπισία!

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ πολίτης 30/12/2013 19:26:52

      Πολίτη
      Η τρομοκρατία των κλασσικών κάποτε δεν κάνει διακρίσεις και στρέφεται εναντίον σου οποια πλευρά κι αν διαλέξεις.
      Αν δε με πιστεύεις ρώτησε κάποιον παλαιότερο, που εκτός αοι τις στερήσεις και την πείνα βουτηχθηκαν και στο μίσος και το αίμα.
      Πού νομίζεις ότι στοχεύουν τέτοιες ενέργειες.
      Να φοβίσουν τους Γερμανούς μήπως?

  7. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 30/12/2013 21:31:00

    ΣΥΓΝΩΜΗ
    Η τρομοκρατία των καλαζνικωφ...εννοούσα.

    • πολίτης avatar
      πολίτης @ ΣΟΝ ΠΕΝ 30/12/2013 23:46:33

      Δεν επικροτώ τέτοιες ενέργειες, ειδικά τα τυφλά χτυπήματα εναντίον αθώων.
      Απέναντι σε τέτοια αναλγησία όμως μου είναι δύσκολο να παραμείνω υπεράνω.

      • Giorgis avatar
        Giorgis @ πολίτης 31/12/2013 01:26:28

        Δηλαδή τα τυφλά χτυπήματα ενάντιων ενόχων είναι εντάξει η μήπως τα φανερά χτυπήματα εναντίων αθώων; Απλά παίζω με την λογική του παραπάνω εναντίων το ΣΥΡΙΖΑ. Έχω ελάχιστο σεβασμό στο ΣΥΡΙΖΑ, αλλά τουλάχιστον τούτη τη φορά τους καταδίκασε.

        • πολίτης avatar
          πολίτης @ Giorgis 31/12/2013 10:45:19

          Ατυχή λογοπαίγνια κάνεις φίλε μου.
          Νομίζω ήμουν σαφής.
          Αν θέλεις λεπτομέρειες, οι δολοφονίες δε δικαιολογούνται σε καμμιά περίπτωση.
          Χτυπήματα όμως τύπου βόμβα σε μετρό, δεν έχουν καν την έννοια του συμβολισμού (με τη λογική των δραστών πάντα).