02/05/2010 22:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Με 48ωρη απεργία στις 4-5 Μαΐου απαντά η ΑΔΕΔΥ

Την κήρυξη 48ωρης πανελλαδικής απεργίας στις 4 και 5 Μαΐου αποφάσισε η εκτελεστική επιτροπή της ΑΔΕΔΥ σε έκτακτη συνεδρίασή της.

Η εκτελεστική επιτροπή της ΑΔΕΔΥ καλεί τους εργαζόμενους να αντιδράσουν δυναμικά «στα κυβερνητικά μέτρα πρωτοφανούς σκληρότητας και αγριότητας που λεηλατούν το εισόδημα, διαλύουν τα εργασιακά και ασφαλιστικά δικαιώματα σε όλο το Δημόσιο και Ιδιωτικό Τομέα».

Απευθύνει έκκληση στους εργαζόμενους να συμμετάσχουν μαζικά και αποφασιστικά τόσο στην πανελλαδική απεργία της Τρίτης 4 Μαΐου και στο συλλαλητήριο έξω από τη Βουλή που θα πραγματοποιηθεί στην περίπτωση κατάθεσης του νομοσχεδίου τη συγκεκριμένη μέρα.

Επίσης η ΑΔΕΔΥ καλεί όλους τους εργαζόμενους στη γενική πανελλαδική απεργία της 5ης Μαΐου και στην κεντρική απεργιακή συγκέντρωση στο Πεδίον του Άρεως στις 11 το πρωί.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ avatar
    ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ 02/05/2010 22:13:51

    Παλης ξεκινημα, νεοι αγωνες.....

  2. ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ avatar
    ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ 02/05/2010 22:17:03

    Εύγε στα παλληκάρια της ΑΔΕΔΥ που εκτίμησαν ότι οι εξαθλίωση των εργαζομένων που θα προκύψει απο τα ανάλγητα μέτρα της κυβέρνησης των αφεντικών τους, αξίζουν μία 48ωρη απεργία.Άξιος ο μισθός τους.Δεν αξίζουν ούτε την περιφρόνησή μας.

  3. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 02/05/2010 22:19:14

    Οι συνεχης απεργιες εχουν εξασθενησει τους οικονομικα πληγεντες Δ.Υ
    Νομιζω οτι θα πρεπει σιγα σιγα η ηγεσια της ΑΔΕΔΥ να αναζητησει νεους τροπους διαμαρτυριας που και αισθηση να προκαλεσουν αλλα και την καθολικοτητα να επιτυχουν.

  4. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 02/05/2010 22:22:22

    Λάθος ο όρος "απεργία"
    Η αντίδραση πρέπει να είναι με κοπάνα από τη δουλειά με συνδικαλιστική κάλυψη.
    Η απεργία συμφέρει την κυβέρνηση γιατί θα περικόψει μεροκάμματα.

  5. online-press avatar
    online-press 02/05/2010 22:26:44

    Αν οι συνδικαλιστές θέλουν να πετύχουν τα συλλαλητήρια, αυτά πρέπει να γίνουν το απόγευμα. Ο καθένας που κινδυνεύει να του κοπεί ακόμα και το ρεύμα δεν θα απεργήσει. Σε απογευματινοσυλλαλητήριο όμως θα πάει....

    • Liar avatar
      Liar @ online-press 02/05/2010 22:33:25

      Κάποιε.

      βλέπεις που δεν είμαι και πολύ βλάκας?

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ Liar 02/05/2010 22:45:43

        Καταρχήν δεν χαρακτήρισα εσένα αλλά τα γραφόμενα σου.
        Κατα δεύτερον επειδή γράφει ένας ότι προτείνει η διαδήλωση να γίνει 18:45 με 20:05 γιατί αυτές οι ώρες τον βολεύουν, δεν σημαίνει ότι αντιπροσωπεύει όλους τους εργαζόμενους.
        Εξάλλου δεν είναι ανάγκη να κατεβούν και εκατομμύρια στους δρόμους.
        Και με 100-150.000 διαδηλωτές γύρω από την Βουλή θα γίνει η δουλειά.

      • Liar avatar
        Liar @ Liar 02/05/2010 22:54:06

        Τα γραφόμενα του βλάκα είναι βλακώδη, επομένως με είπες αλλά δεν με πειράζει.
        Αν όμως το έγραφα αλλιώς, ξέρεις γλυκανατούλικα, δεν θα πρόσεχες οτι λέω, οτι δεν αντέχουν οι δημόσιοι και όποιοι άλλοι μακροχρόνιες απεργίες. Δεν τους φτάνουν βρε αδελφέ αρα γρήγορα θα υποχωρήσουν.
        Αυτό ισχύει για όλους τους υπαλλήλους και πιο πολύ για τους ιδιωτικούς γιατί το σπαθί της απόλυσης πάνω απ' τα κεφάλια τους κρέμεται.

        Και μην ξεχάσω να σου πω οτι δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος.

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ Liar 02/05/2010 23:01:44

        Μην τους βάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι.
        Και επιμένω πως δεν ήταν προσωπικός ο χαρακτηρισμός γιατί πολύ απλά δεν σε ξέρω.

  6. salmonellas avatar
    salmonellas 02/05/2010 22:33:25

    Χωρις δημοσιους υπαλληλους το προγραμμα ΠΑΣΟΚ/ΔΝΤ παει κατα διαβολου. Καποιος εκανε καποιο λαθος. Εγω παντως ψηφιζω - οπως ο καραγκιοζης - ξυλο. Το ξυλο βγηκε απ' τον παραδεισο και με ξυλο θα συνελθουν και οι πολιτικοι μας. Η ολη ιστορια μου θυμιζει αυτον που επαιζε σιωπητηριο κλανοντας και οταν το πηρε ψηλα, χεστηκε. Εδω θα χεστει η τριμερης επιτηρηση, το προγραμμα θα καθισει, η Ελλαδα θα αναδιαρθρωσει το χρεος και το ευρω θα παει στον πατο. Εκει που δικαιουται δηλαδη. Ποσο δικιο ειχαν οι Αγγλοι που εμειναν απεξω.

  7. grizos avatar
    grizos 02/05/2010 22:37:53

    με porse kagyen θα παει ο παπασπυρου στην απεγια; γιατι σε ενα χορο που μας τιμησε!! με την παρουσια του με τετοιο αυτοκινητο ηρθε

  8. popolaros avatar
    popolaros 02/05/2010 23:07:46

    Άντε Παπασπύρου, βγες μπροστά για αυτούς που εκπροσωπείς!
    Κάψε την κομματική ταυτότητα..ούτως ή άλλως ο γιωργάκης σας έχει γραμμένους και εσάς και το κόμμα.

    Και είναι καλή ιδέα να γίνονται καθημερινές διαδηλώσεις το απόγευμα, για να μην χάνουν τα μεροκάμματα.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ popolaros 03/05/2010 00:27:04

      Το κακό είναι πως πολλοί ακόμα νομίζουν ότι τα απογεύματα θα θέλουν/πρέπει/μπορούν να πάνε για... ψώνια και άρα δεν θα μπορούν να συμμετέχουν σε διαδηλώσεις.

  9. Giorgos avatar
    Giorgos 02/05/2010 23:35:35

    ΔΩΣΤΕ ΤΟΥΣ ΚΛΕΦΤΕΣ ΣΤΟ ΛΑΟ
    ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΝΘΗΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΔΙΑΔΗΛΩΣΗ

  10. CHEMICAL YOUTH avatar
    CHEMICAL YOUTH 03/05/2010 00:30:53

    Τι λαός όμως είμαστε ρε π...τη όμως! Κατέβηκαν στο δρόμο ένα εκατομμύριο άνθρωποι για να μπορούν να γράφουν στην ταυτότητα δύο γράμματα Χ.Ο.. Τώρα μας πουλάνε το σπίτι και μας νοικιάζουν σκλάβους και συζητάμε με ποιο μπλοκ θα κατέβουμε, και τι δηλώσεις έκανε ο μπροστινός, ή αν δουλεύει στο δημόσιο.

    Ο τότε δε αρχηγός της αντιπολίτευσης έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του για να μην έχουμε καμιά αμφιβολία ότι είναι Χ Ο και είναι περήφανος γι' αυτό. Για τον τωρινό αρχηγό και διάδοχό του έχουμε φτάσει στο παρά πέντε και ακόμα δεν ξέρουμε αν θα βάλει την υπογραφή του στο πωλητήριο της χώρας. Το παίζει Πυθία και όλοι εδώ μέσα προσπαθούμε να τον ερμηνεύσουμε.
    Και μάλιστα θεωρείται (και πιθανότατα δίκαια) ως ένας από τους αξιολογότερους ηγέτες μας. Καληνύχτα.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ CHEMICAL YOUTH 03/05/2010 04:52:55

      κατέβηκαν επίσης και στα συλλαλητήρια για το Μακεδονικό, αν θυμάσαι...Δεν σου λένε τίποτε οι διαπιστώσεις?

      Εμένα μου λένε ότι ευτυχώς διατηρούμε ακόμη ιεράρχηση των αξιών, και μπράβο μας, δεν μας κατάπιε η παγκοσμιοποίηση ακόμη!!

  11. αγανακτησμενη avatar
    αγανακτησμενη 03/05/2010 00:32:44

    Όταν έχεις τη θηλιά στο λαιμό, όταν προσπαθείς να μαζέψεις και το μονόλεπτο που η πλειοψηφία περηφρονεί, όταν ο πνιγμένος δεν έχει μαλλιά για να πιαστεί τότε δεν μπορείς να αμελήσεις το μεροκάματο για να απεργήσεις. Δεν είναι πως δεν θέλεις. Απλά δεν μπορείς! Γιατί θα σε κοιτάξει το παιδί σου στα μάτια και θα σου πεί "Μαμά πεινάω" και δεν θα μπορείς να του δώσεις αυτό που χρειάζεται επειδή σε απέλυσαν λόγω του ότι συμμετείχες σε απεργία! Αν μου εξασφαλίσει εγγράφως ο οποιοσδήποτε οτι δεν πρόκειται να χάσω την εργασία μου για να μπορώ να συντηρώ την οικογένειά μου τότε θα είμαι στην πρώτη σειρά να δίνω τον ρυθμό στο συλλαλητήριο. Κανείς όμως δεν έχει τα κότσια, από όσους φωνάζουν για την οποιαδήποτε απεργία, να με πείσει πως με τη συμμετοχή μου θα μπορώ να ανταπεξέλθω στις απαιτήσεις της ζωής της οικογένειάς μου (ενοίκιο, πάνες, τρόφιμα, βιβλία κλπ). Ο σύζυγος μου είναι ήδη άνεργος. Αν μείνω και εγώ άνεργη τα παιδιά μου θα τα συντηρήσουν οι διαδηλωτές; Το ενοίκιό μου θα το πληρώσουν οι διαδηλωτές; Ας αφήσουνε τις κουβέντες τύπου "από τον καναπέ τα λέτε όλοι καλά" και "αν δεν κατεβείτε στην απεργία θα μας βρείτε αντιμέτωπους" (που έχουν γραφεί σε αρκετές ιστοσελίδες) και ας καταλάβουν πως δεν είναι οτι δεν θέλω αλλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!!!

  12. pedro avatar
    pedro 03/05/2010 02:17:38

    Και μην το ξεχνάμε όλο ο πλανήτης περιμένει να δώσουμε το παράδειγμα η καταιγιδα έρχεται για όλους.

    • Orestios avatar
      Orestios @ pedro 03/05/2010 02:24:03

      Το έχουμε καταλάβει ότι είμαστε το πειραματόζωο πια.

    • Lewnidas avatar
      Lewnidas @ pedro 03/05/2010 09:13:32

      αυτο ακριβως! για αυτο πρεπει να κατεβουμε ολοι στους δρομους. για αυτο πρεπει να καουν τα πολιτικα γραφεια και τα σπιτια τους .

      • mitsosms avatar
        mitsosms @ Lewnidas 03/05/2010 09:15:13

        Ωραία να καούν. Και μετά;

  13. Μελισσα avatar
    Μελισσα 03/05/2010 10:00:32

    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΙ ΟΓΙΩΡΓΟΣ ΔΩΣΤΕ ΤΟΥΣ ΚΛΕΦΤΕΣ ΣΤΟ ΛΑΟ

  14. Νικηφόρος Ουρανός avatar
    Νικηφόρος Ουρανός 03/05/2010 21:02:16

    Το πρόβλημα σήμερα - έτσι όπως τα έκαναν οι υπουργοί και οι ιθύνοντες- εδίναι ένα. Ή εξασφαλίζεις χρήματα για την κάλυψη του χρφέους και των ελλειμάτων σου ή χρεωκοπείς. Tertium non datur. Μια πολιτική που δεν θα έθιγε κανένα εισόδημα και θα έκανε παύση πληρωμών θα ήταν η κατάλληλοι για τους δημοσίους υπαλλήλους ; Απλά πράγματα.